» »

5G internet kot primarni?

5G internet kot primarni?

trek@s ::

Uporablja kdo omrežje 5G kot primarni dostop za internet doma? Paket pri Telekomu je še nekako sprejemljiv, edno oprema - 5G routerji so nesramno dragi. Vaše mnenje?

Machete ::

Če bi rabil, ne bi spraševal.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

TheBlueOne ::

Se kdo spozna kaj je dobra in ugodna kombinacija. Jaz sem bral, da je optimum MIMO antena ampak nimam pojma kaj se potrebujem zraven.

ZveeZ ::

Imam enako vprasanje kakor OP.

Razmisljam zamenjati kabelski (coax) priklop za 5g, predvsem zaradi pogostih problemov (vsak mesec kak izpad in vecdnevna upocasnitev hitrosti in odzivnosti).
Glede na mapo pokritosti 5g, naj bi bil signal pri meni ok.
Je telekomovo omrezje ze dovolj "zrelo", da bi nadomestilo kabelski prikljucek? Hitrosti nad 100/10 mbit/s ne potrebujem. Potrebujem pa stabilno povezavo brez padcev na par mbit/s.
Ne bi rad odstel 350€ za modem in ugotovil, da je zadeva neuporabna.

crniangeo ::

ZveeZ je izjavil:

Imam enako vprasanje kakor OP.

Razmisljam zamenjati kabelski (coax) priklop za 5g, predvsem zaradi pogostih problemov (vsak mesec kak izpad in vecdnevna upocasnitev hitrosti in odzivnosti).
Glede na mapo pokritosti 5g, naj bi bil signal pri meni ok.
Je telekomovo omrezje ze dovolj "zrelo", da bi nadomestilo kabelski prikljucek? Hitrosti nad 100/10 mbit/s ne potrebujem. Potrebujem pa stabilno povezavo brez padcev na par mbit/s.
Ne bi rad odstel 350€ za modem in ugotovil, da je zadeva neuporabna.

za igrce ne bo dobro če sprasujes zaradi tega :)

bos imel previsoke latence.
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

chucki ::

8 do 12ms so latence
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

xxxul ::

Hitrosti nad 100/10 mbit/s ne potrebujem.

pa sej to zmore že LTE pri večini operaterjev?

jst sm zdele za hec pognal speedtest na telekomu
5g 116/22,3 ping 17, jitter 20
LTE 138/22,9 ping 24, jitter 2,7

se pravi edino ce ti je ping ful pomemben je 5g bolš (je pa res da nima doplacila za high speed 5g)

hojnikb ::

ZveeZ je izjavil:

Imam enako vprasanje kakor OP.

Razmisljam zamenjati kabelski (coax) priklop za 5g, predvsem zaradi pogostih problemov (vsak mesec kak izpad in vecdnevna upocasnitev hitrosti in odzivnosti).
Glede na mapo pokritosti 5g, naj bi bil signal pri meni ok.
Je telekomovo omrezje ze dovolj "zrelo", da bi nadomestilo kabelski prikljucek? Hitrosti nad 100/10 mbit/s ne potrebujem. Potrebujem pa stabilno povezavo brez padcev na par mbit/s.
Ne bi rad odstel 350€ za modem in ugotovil, da je zadeva neuporabna.

naj ti raje operater zamenja modem in pogleda kablovje do tebe (sploh kaksni splitterji).
#brezpodpisa

Invictus ::

xxxul je izjavil:

Hitrosti nad 100/10 mbit/s ne potrebujem.

pa sej to zmore že LTE pri večini operaterjev?

jst sm zdele za hec pognal speedtest na telekomu
5g 116/22,3 ping 17, jitter 20
LTE 138/22,9 ping 24, jitter 2,7

se pravi edino ce ti je ping ful pomemben je 5g bolš (je pa res da nima doplacila za high speed 5g)

Saj v tem je poanta 5G, enega standarda. Plus pol manjša moč, kar pomeni da je pol manj škodljiv od 4G.

Drug 5g standard uporablja druge, višje frekvence, za večjo hitrost in več uporabnikov, ampak ga blokira vsaka stena. Namenjen za prostore z veliko koncentracijo folka...

Ampak folk je v osnovi prebutast, da bi prebral uradni papir, pa nabija levo desno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ZveeZ ::

Net se bo primarno uporabljal za video on demand za 4 tvje + 2 stalna uporabnika (pc/mobitel) za surfanje + obcasni uporabniki (do 4) v poletnem casu.
Po hisi ze imam urejeno mrezo. Zamenjal bi samo modem (postavljen v mansardi, pri oknu).
Gre se mi predvsem za to, da dela vse bp "ftth style", da mi poleti gostje ne tezijo, da karkoli ne deluje:)
Optika pa zal ne pride v postev.

Kar se tice trenutnega ponudnika pa tako:
- modem sem menjal lani za "mocnejsega", ker je stari delal samo se z max 10mbit/s in z zelo visokimi latencami (se speedtest ni speljal testa do konca)
Po tistem sem imel normalne hitrosti cca pol leta in sedaj so postali izpadi dokaj pogosti in postaja nadlezno. Fizicna povezava je bila pregledana in naj bi bila ok.

Mimogrede, 5G naj bi imel zelo kratek domet. Kam pa postavljajo te antene/oddajnike? Se nebi branil enega na strehi;)

hojnikb ::

mmWave ma kratek domet, k ga pr nas tako še ni. sub6g 5G pa ni nič druga kot nadgradnja LTEja
#brezpodpisa

ZveeZ ::

Torej bi s kvalitetnim 4g+ modemom bil na prakticno istem kakor z drazjim 5g?
Predvidevam, da so bazne postaje/oddajniki isti?

V-i-p ::

xxxul je izjavil:

Hitrosti nad 100/10 mbit/s ne potrebujem.

pa sej to zmore že LTE pri večini operaterjev?

jst sm zdele za hec pognal speedtest na telekomu
5g 116/22,3 ping 17, jitter 20
LTE 138/22,9 ping 24, jitter 2,7

se pravi edino ce ti je ping ful pomemben je 5g bolš (je pa res da nima doplacila za high speed 5g)

Hmm, na Huawei modemu in na dveh Samsungih A72 (vse na LTE 4G+) imam DO nekje 45/13 max. kjerkoli v lj sem testiral (Telekom)???
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Vuli ::

4G+ meni na telefonu s signalom 3od4 mi vleče 44Mb/13Mb in to v "kleti". 5G towerja pa ni na našem koncu za testirat.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

V-i-p ::

Ja, saj. Forumaš zgoraj navaja več kot trikrat višje hitrosti, to mi je čudno. xxxul, lahko kaj več? S čim, kako?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

xxxul ::

to je na iphonu 12 speedtest, lokacija LJ bežigrad, signal 3/4 LTE Telekom
speedtest slikca:


očitno je zvečer še boljš signal...

edit: na A1 pred par meseci ko sem nazadnje testiral ni blo kej veliko slabše - ne vem pa kako je na LTE modemih, ZTE mislim da majo hitrostne omejitve

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xxxul ()

V-i-p ::

Zanimivo, hvala. Pa ravno okoli bežigrada se največ gibljem, ker sem iz glinškove ploščadi... Te pocukam na ZS, da ne smetim teme ;).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

bbbbbb2015 ::

trek@s je izjavil:

Uporablja kdo omrežje 5G kot primarni dostop za internet doma? Paket pri Telekomu je še nekako sprejemljiv, edno oprema - 5G routerji so nesramno dragi. Vaše mnenje?


Moje mnenje je, da je kot primarni internet smiseln samo žični Internet. Jaz imam 4G samo kot backup, če primarni izpade.
Lahko bi imel kot load balancing, malo žično, malo brezžično. Samo to rabiš pošten ruter.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

LTE je standard ki pokriva vse kar je 4G+, tudi 5G je zgolj ena izmed verzij znotraj LTE standarda (ki sicer prinese tudi podporo novim frekvencam za mikrocelice, za kar se postavljajo novi oddajniki in o čemer se veliko govori).

Večino obstoječih 4G oddajnikov v Sloveniji pa je že nadgrajenih na 5G na obstoječih frekvencah, tako da je smiselno kupiti tudi modem ki to podpira, če se zdaj kupuje. Dve glavni prednosti 5G sta namreč večja prepustnost in boljše handlanje "gužve" ob zasedenosti omrežja, tako da bi vsaj v teoriji to moralo precej izboljšati stabilnost glede na 4G (če operaterji to uvedejo kot se šika).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

OP ali to zaradi cene ali dejansko nimaš optike/VDSL na lokaciji v LJ?

Božomir ::

OPju iz prakse.
V hiši imam kot edini vir interneta Huaweijev modem, bobov internetni paket, priklopljena 2x pc in 1x tv (netflix). Edinkrat ko sem presegel je bilo na bolniški, ko je cel dan špilal netflix, pa sem kombiniral z dostopno točko na telefonu.
Torej uporabljam za neko običajno rabo, tv, internet pa kak občasen dolpoteg in laufa. za borih 12€ na mesec.

V-i-p ::

Božomir, kateri paket pa konkretno?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

stratosD ::

verjetno Božomir misli tale paket z 75gb interneta
https://www.bob.si/ponudba-bob/narocnis...

12.99eur oz. 6,50eur prvih 6 mesecev - samo ne zasledim nikjer koliko časa moraš bit naročnik da lahko to koristiš.

Sam imam situacijo da je optika 100m od moje lokacije - samo no go da bi kdaj prišla do mene ker ne bojo prekopavali ulic tlakovanih z kamnitimi ploščami (staro mestno jedro na Obali)
Imam T2 10/2 ki občasno pade ven za 10-20-30min in iščem dodatni/čimcenejši rezervni vir...v zadnjem obdobju smo zaradi obče znane (zdravstvene) situacije 3 na delu doma...tako da prihaja do situacij ko je že bottleneck itak kadar smo 3je na svojih službenih aplikacijah hkrati...
Mislim da bi shajal tudi z LTE 4g glede na to da sem 150m optične razdalje od repetitorja
Lahko kdo svetuje 5g/4g modem z brezžičnim routerjem za rezervo?

kaj takega bi bilo OK ali kaj drugega?
https://www.bolha.com/usmerjevalniki-ro...

ZveeZ ::

radmansdorf ::

Jaz furam ZTE MF286R modem na 4G omrežju kot primarni router, hitrost 30/8, pa je zadeva čist super. 2x tv s tv app in/ali youtube, 2x smartphone in en laptop, pa je zadeva čisto vzdržna. Ping je 20-22ms in tudi za igre je dovolj(recimo Sniper Elite online). Ravno sem razmišljal o 5G, ampak je zadeva veliko dražja, zdaj plačujem 20€ na mesec za neomejen dostop(tujina).
Torrente pač downloadam ponoči. :)
Če ne rabiš neke super duper hitrosti, je super. Aja, pa še sabo ga vzamem ko grem službeno kam, pa imajo po hotelih beden internet. :)

Apple ::

A je kdo probu se kksn 5G modem, npr od Mikrotika, na Telekomovem omrezju? Tale Huawei, ki ga Telekom ponuja, ima zlatarsko ceno.
LP, Apple

beta1 ::

Ta Telekomov huawei nima ext prikljuckov za antene. Fail.

Fritz 5g, samo je pa cena!!
Huawei LTE CPE master.

vsakdanji ::

Kako je v letu 2023 stanje z 5g ? Sam imam 5g po podatkih A1 50 m stran od hiše ( njihov graf) Ker ni optike oziroma je še dolgo nebo me zanima postavitev kakšne antene. Ali uporablja kdo kot primarni internet.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 ULTRA (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Omrežja in internet
601106754 (722) Daniel
»

Telekom hibridni modem - izkušnje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
17136736 (654) RobertG
»

slab internet na lokaciji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
634375 (2495) Tech909
»

Carrier Aggregation

Oddelek: Omrežja in internet
183691 (2944) rofl_1
»

A1 TV AS LTE (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
21052303 (27642) brez-imenko

Več podobnih tem