» »

Carrier Aggregation

Carrier Aggregation

rofl_1 ::

Zdravo.

Ali morda veste, kaj je carrier aggregation (4G/LTE internet) oz. me bolj zanima kako se to uporablja ker na internetu za moj modem so le neki tutoriali z vstavljanjem nekih javascript scriptov oz. ni nič konkretnega...
Drugače imam Huawei B535 oz. 4G Router 3 Pro, operater pa je A1.

Na voljo za 4G imam pasova 800 Mhz in 1800 Mhz (slednji komaj deluje)

Lp

zerocool ::

Carrier aggregation @ Wikipedia

Kot prvo mora operater na bazni postaji vklopiti to, kot drugo pa ti mora CPE to podpirat.

beta1 ::

carrier agregation je uporaba obeh LTE frekvenc hkrati. Torej 800 in 1800. Skupaj je večja pasovna širina aka. večja internet hitrost.

A1 ima zelo slabo to opcijo narejeno. Ponoči tudi izklopijo veliko 1800 baznih postaj. (ogromno tega je bilo napisanega v drugih temah v zadnjih 3 letih).

Telekom pa ima v nulo to izpeljano. Tam kjer imajo še 2600 frekvenco, je še 4G++ mogoč. Npr Huawei B715 modem, ki je CAT9, podpira aggregation vseh treh frekvenc hkrati. Ima pa ceno ta modem. Sam ga nimam.

B535 ima na AUTO mode vklopljen carrier aggregation. Če ga pa uporablja, je pa več dejavnikov. Forcat se ne da, ker B535 ne podpira 3rd party softwara, kot je B525. Koliko se boš mučil s temi javascripti, mislim da je zguba časa. Boš več naredil, če si dve zunanji anteni omisliš.

LP
Huawei LTE CPE master.

rofl_1 ::

beta1 je izjavil:

carrier agregation je uporaba obeh LTE frekvenc hkrati. Torej 800 in 1800. Skupaj je večja pasovna širina aka. večja internet hitrost.

A1 ima zelo slabo to opcijo narejeno. Ponoči tudi izklopijo veliko 1800 baznih postaj. (ogromno tega je bilo napisanega v drugih temah v zadnjih 3 letih).

Telekom pa ima v nulo to izpeljano. Tam kjer imajo še 2600 frekvenco, je še 4G++ mogoč. Npr Huawei B715 modem, ki je CAT9, podpira aggregation vseh treh frekvenc hkrati. Ima pa ceno ta modem. Sam ga nimam.

B535 ima na AUTO mode vklopljen carrier aggregation. Če ga pa uporablja, je pa več dejavnikov. Forcat se ne da, ker B535 ne podpira 3rd party softwara, kot je B525. Koliko se boš mučil s temi javascripti, mislim da je zguba časa. Boš več naredil, če si dve zunanji anteni omisliš.

LP

Hvala za odgovor!

Sam sem 800 + 1800 Mhz omogočil v aplikaciji HuaCtrl, ker v navadnih nastavitvah lahko izbereš le "4G".

Problem je, da mi signal (ko recimo gledam črtice za signal na modemu ali aplikacijo) skos preklaplja in tako imam včasih "2 črtici" ali "5 črtic". Redko se tudi spremenijo večkrat na sekundo in to se opazi tudi v igrah s pingom... To sem rešil tako, da sem pred nekaj meseci vklopil samo 800 Mhz način kar je bilo ok, ampak je hitrost bolj bedna, še posebej ob večerih. Z 800+1800 se mi zdi, da imam višjo hitrost, ampak seveda, kot opisano zgoraj, imam težave s pingom tako da ne vem kako se odločit zdaj.

EDIT: dve zunanji anteni že imam (sicer so iz Ali Expressa ker originalnih se pri A1 ne da dobiti). Seveda so to tiste manjše, ne tiste, ki jo recimo zunaj na steno hiše daš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rofl_1 ()

beta1 ::

2 črtici ali 5 črtic. To je pač katero frekvenco si vzame za primarno. Na 800 imaš 5 črtic, na 1800 pa 2 črtici. Bolj očitno ne more biti.

Včasih je malo trolast ta 4G+. Se ne vklopi zaradi večih dejavnikov ali pa rabi nekaj časa da se poveže. Npr. če bi downloadal večje fajle ali torrente, bi bil 4G+ skoz aktiviran. Če ima slab signal na sekundarni frekvenci ali preklaplja med različnimi baznimi, potem si bolj ko ne lockan na 800.

Ne rabiš čakat na A1 glede anten. Lahko si kupiš svoje bilokje, dokler imajo SMA konektorje. Iskra P56 ali P58, te so med top glede Gain na visokih frekvencah.
Antene Zupančič, Wlan-sat ali kje drugje, ni važno.
Huawei LTE CPE master.

rofl_1 ::

beta1 je izjavil:

2 črtici ali 5 črtic. To je pač katero frekvenco si vzame za primarno. Na 800 imaš 5 črtic, na 1800 pa 2 črtici. Bolj očitno ne more biti.

Včasih je malo trolast ta 4G+. Se ne vklopi zaradi večih dejavnikov ali pa rabi nekaj časa da se poveže. Npr. če bi downloadal večje fajle ali torrente, bi bil 4G+ skoz aktiviran. Če ima slab signal na sekundarni frekvenci ali preklaplja med različnimi baznimi, potem si bolj ko ne lockan na 800.

Ne rabiš čakat na A1 glede anten. Lahko si kupiš svoje bilokje, dokler imajo SMA konektorje. Iskra P56 ali P58, te so med top glede Gain na visokih frekvencah.
Antene Zupančič, Wlan-sat ali kje drugje, ni važno.


Ja, ravno to je problem, da skos spreminja primarno frekvenco, ker se tudi ping s tem poveča za delček sekunde kar je dejansko moteče v igrah.
Glede anten, če bi to bila opcija, bi že naredil (razen če so kakšne, ki jih ne rabiš namontirat zunaj), tako imam le 2 manjše, direkt na modemu.
No sicer imam eno anteno zunaj za TV, ki sem jo probal vklopiti, ampak je bil konektor prevelik, oblika je bila sicer enaka (drugače pa je antena na nasprotni strani hiše od te baze, ki jo uporabljam tako da verjetno ne bi bilo nekega efekta...)

Sicer imam na voljo ADSL, ampak ne bi imel še slabše hitrosti, kot jo imam vsaj popoldan ali ponoči (max je baje 20/1 tukaj) torej bi bil upload še slabši kot je sedaj.

xseki ::

rofl_1 je izjavil:

beta1 je izjavil:

carrier agregation je uporaba obeh LTE frekvenc hkrati. Torej 800 in 1800. Skupaj je večja pasovna širina aka. večja internet hitrost.

A1 ima zelo slabo to opcijo narejeno. Ponoči tudi izklopijo veliko 1800 baznih postaj. (ogromno tega je bilo napisanega v drugih temah v zadnjih 3 letih).

Telekom pa ima v nulo to izpeljano. Tam kjer imajo še 2600 frekvenco, je še 4G++ mogoč. Npr Huawei B715 modem, ki je CAT9, podpira aggregation vseh treh frekvenc hkrati. Ima pa ceno ta modem. Sam ga nimam.

B535 ima na AUTO mode vklopljen carrier aggregation. Če ga pa uporablja, je pa več dejavnikov. Forcat se ne da, ker B535 ne podpira 3rd party softwara, kot je B525. Koliko se boš mučil s temi javascripti, mislim da je zguba časa. Boš več naredil, če si dve zunanji anteni omisliš.

LP

Hvala za odgovor!

Sam sem 800 + 1800 Mhz omogočil v aplikaciji HuaCtrl, ker v navadnih nastavitvah lahko izbereš le "4G".

Problem je, da mi signal (ko recimo gledam črtice za signal na modemu ali aplikacijo) skos preklaplja in tako imam včasih "2 črtici" ali "5 črtic". Redko se tudi spremenijo večkrat na sekundo in to se opazi tudi v igrah s pingom... To sem rešil tako, da sem pred nekaj meseci vklopil samo 800 Mhz način kar je bilo ok, ampak je hitrost bolj bedna, še posebej ob večerih. Z 800+1800 se mi zdi, da imam višjo hitrost, ampak seveda, kot opisano zgoraj, imam težave s pingom tako da ne vem kako se odločit zdaj.

EDIT: dve zunanji anteni že imam (sicer so iz Ali Expressa ker originalnih se pri A1 ne da dobiti). Seveda so to tiste manjše, ne tiste, ki jo recimo zunaj na steno hiše daš.

Jaz imam podoben primer ampak na telefonu. Signal se prekljaplja iz LTE na E. Ko "restartam" Mobile Data je spet ok, ampak če premaknem telefon na drugo mesto, spet začne preklaplat neprestano. Imam A1, pokritost na mojem delu je vredu, dobim tudi preko 20mbps na LTE.

beta1 ::

TV Antene ne priklapljaj na Modem. Napačni Ohmi. Moreš dat anteno umerit!!!

Samo z antenami se lahko igraš.

Jaz sem imel enaki problem na A1 Domači net. Nato sem prešel raje na Telekom. Ima neprimerno boljšo LTE tehnologijo (zaenkrat).
Huawei LTE CPE master.

rofl_1 ::

beta1 je izjavil:

TV Antene ne priklapljaj na Modem. Napačni Ohmi. Moreš dat anteno umerit!!!

Samo z antenami se lahko igraš.

Jaz sem imel enaki problem na A1 Domači net. Nato sem prešel raje na Telekom. Ima neprimerno boljšo LTE tehnologijo (zaenkrat).


Ja, verjetno je Telekom najboljša opcija ampak imam vezavo, kolikor vem pa je na Telekomu isti modem (B535) če se ne motim. Tudi oddajnik je bližje.
Na moji lokaciji je sicer Telekomov 5G, kar pa mi ne koristi dosti saj nimam nobenih združljivih naprav + modem deluje le na bazah od A1.

Na Telekomu sem našel Brezžični net, ki pa ga lahko imaš očitno le ob pogoju, da nimaš fizičnega priključka, kar pa imam. Isto za NEO Brezžični.
Imajo še Mobilni Net Neomejeni 5G (a za tega bi rabil nek 5G modem) in drag je ter Mobilni Net Brezskrbni kar bi tudi bilo drago z opcijo 50/20.
Kateri paket pa imate sicer?

beta1 ::

Če gledaš paket Brezžični net neomejeni 5G. Ta paket deluje tudi na 4G+. Uporabljam ga sam s B525. Pač dela na 4G+. Meni leti zjutraj 120Mbit/45Mbit. Zvečer pa 60/40Mbit.

B535 lahko pri telekomu z vezavo dobiš za 1EUR / 2 leti. Ne rabiš se pa vezat in ne vzameš modema, če modem že imaš.

Neo Brezžični in Brezžični net, deluje samo z njihovimi drekavimi Billion modemi (ki so živa groza). To ne jemlji samo zaradi modema ne. Poišči temo o tem na slo-techu, smo prišli gor, da je to šit od šita samo zaradi modema.

4 alineja. Skopirano iz PDFja:

Prodajna ponudba paketa Mobilni Net Neomejeni 5G
Številka ponudbe: 392.3
Veljavnost: od 8. 3. 2021

Splošno
Naročniško razmerje za mobilni paket Mobilni Net Neomejeni 5G lahko sklene nov ali obstoječi naročnik mobilnih storitev, ki je zasebni uporabnik.
Naročnik sklene naročniško razmerje za navedeni naročniški paket v skladu s Splošnimi pogoji uporabe elektronskih komunikacijskih storitev
družbe Telekom Slovenije, d.d., v Telekomovih centrih in pri pooblaščenih prodajalcih Telekoma Slovenije. Vklop navedenega naročniškega
paketa je v skladu s Splošnimi pogoji uporabe elektronskih komunikacijskih storitev družbe Telekom Slovenije, d.d.
Paket Mobilni Net Neomejeni 5G

Paket vključuje:
? Neomejen prenos podatkov v mobilnem omrežju Telekoma Slovenije.
? Omejeno maksimalno hitrost prenosa podatkov do 150 Mbit/s v smeri k uporabniku in do 50 Mbit/s iz smeri od uporabnika.
? 500 SMS-sporočil v vsa slovenska omrežja.
? Paket vključuje dostop do omrežij 5G, LTE/4G, 3G (UMTS) in 2G (GSM).
Huawei LTE CPE master.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: beta1 ()

beta1 ::

Plus od kdaj deluje B535 samo na A1 baznih? Saj so odklenjeni na vsa omrežja.
Huawei LTE CPE master.

rofl_1 ::

beta1 je izjavil:

Plus od kdaj deluje B535 samo na A1 baznih? Saj so odklenjeni na vsa omrežja.

Aja, nisem mislil tako.
Pač, paket je tako narejen, da se poveže samo na njihove oddajnike, ne pa B535 kot naprava

rofl_1 ::

beta1 je izjavil:

Če gledaš paket Brezžični net neomejeni 5G. Ta paket deluje tudi na 4G+. Uporabljam ga sam s B525. Pač dela na 4G+. Meni leti zjutraj 120Mbit/45Mbit. Zvečer pa 60/40Mbit.

B535 lahko pri telekomu z vezavo dobiš za 1EUR / 2 leti. Ne rabiš se pa vezat in ne vzameš modema, če modem že imaš.

Neo Brezžični in Brezžični net, deluje samo z njihovimi drekavimi Billion modemi (ki so živa groza). To ne jemlji samo zaradi modema ne. Poišči temo o tem na slo-techu, smo prišli gor, da je to šit od šita samo zaradi modema.

4 alineja. Skopirano iz PDFja:

Prodajna ponudba paketa Mobilni Net Neomejeni 5G
Številka ponudbe: 392.3
Veljavnost: od 8. 3. 2021

Splošno
Naročniško razmerje za mobilni paket Mobilni Net Neomejeni 5G lahko sklene nov ali obstoječi naročnik mobilnih storitev, ki je zasebni uporabnik.
Naročnik sklene naročniško razmerje za navedeni naročniški paket v skladu s Splošnimi pogoji uporabe elektronskih komunikacijskih storitev
družbe Telekom Slovenije, d.d., v Telekomovih centrih in pri pooblaščenih prodajalcih Telekoma Slovenije. Vklop navedenega naročniškega
paketa je v skladu s Splošnimi pogoji uporabe elektronskih komunikacijskih storitev družbe Telekom Slovenije, d.d.
Paket Mobilni Net Neomejeni 5G

Paket vključuje:
? Neomejen prenos podatkov v mobilnem omrežju Telekoma Slovenije.
? Omejeno maksimalno hitrost prenosa podatkov do 150 Mbit/s v smeri k uporabniku in do 50 Mbit/s iz smeri od uporabnika.
? 500 SMS-sporočil v vsa slovenska omrežja.
? Paket vključuje dostop do omrežij 5G, LTE/4G, 3G (UMTS) in 2G (GSM).

Hvala za vse te informacije.

Izgleda, da ne bi bilo slabo, vendar me skrbi to, da sem enkrat delal speedtest na mobilnih podatkih s telefonom, ki uporablja Telekomovo omrežje, in je bila hitrost bolj boga. Če je bila kaka omejitev, ne vem.

beta1 ::

Naredi tak kot sem jaz naredil za test:

Kupil IZI MOBIL predplačniško sim kartico in tarifo za 10EUR. LTE4G je odprt na 50/10. Za par speedtestov je bila tarifa dovolj.

S telefonom testirat ni enako, kot z modemom z antenami.

LP
Huawei LTE CPE master.

rofl_1 ::

beta1 je izjavil:

Naredi tak kot sem jaz naredil za test:

Kupil IZI MOBIL predplačniško sim kartico in tarifo za 10EUR. LTE4G je odprt na 50/10. Za par speedtestov je bila tarifa dovolj.

S telefonom testirat ni enako, kot z modemom z antenami.

LP

Pozdravljeni,
se opravičujem za pozen odgovor.
Kateri paket pa točno predlagate na IZI mobil? Ker ne najdem konkretno tega...

_Denny_ ::

Tako, sem se še sam podal v ta paket kar tako na pamet.

Huawei B525s-23a brez eksternih anten, fw 11.236.01.00.00 + webui "Huawei RELOADED 2020 by jhowel22" (dobil tu, sicer je za 65a, a deluje tudi na 23a)
 800+1800

800+1800


 1800

1800


 800 (lol)

800 (lol)


Upload bi sicer lahko bil hitrejši, samo se ne bom sekiral, ker je vseeno boljše od 20/3 žalosti od bakra in celo blizu bodoči 100/20 optiki. VDSLa zaenkrat ne bom odjavljal za primer, če se v prihodnosti poslabša...mogoče celo nabavim Speedify in ju povežem, ko ugotovim kaj se je zgodilo z njihovim LJ serverom.

@beta1: priporočaš kako notranjo anteno? Z zunanjimi se zaenkrat ne bi ubadal (predolgi kabli, strele, ipd.) pa tudi sanja se mi ne na točno katero bazno postajo od štirih v radiju 3km se mi povezuje.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

beta1 ::

Lepo, lepo in to brez anten.

Pri meni pa samo 2600mhz velja. Na 1800 dobim tam 25mbit, na 800 pa isto žalost kot ti.

Meni dela povprečno čez celi dan 90/35Mbit. Ponoči in zjutraj imam 110/40Mbit. Zvečer pa 70/30Mbit.

FW imaš še novejši kot ga imam jaz. Drugače vse kar je nad 11.200..... je fixan 4G+ LTE bug. (Veliko jih trpi na stock 11.170... pa jamrajo kak počasi dela!)

Lahko si umisliš kakšen bonding router in uporabljaš skupaj še VDSL:


Najbolj ziher je za lokacijo iskat:
To SIMko daj v mobilni telefon in zaženi aplikacijo Si info. Potem pa idi malo naokrog po svojem okraju in glej kam se ti telefon vse povezuje. ID oddajnika oz. številko si pa naredi screenshote, pa imaš potem tudi karto in naslov. Ko vstaviš SIMko not nazaj v modem, pa poglej potem pod CELL-ID in boš videl iz screenshotov kje je kaj.

Za antene notranje nič kaj ne morem svetovati. Imel sem ene, ki so bile na vakumske seske, ki si jih napopal na okno. Pa zelo dolg kabel s SMA konektorjem so imele. Tiste antene so se mi zelo dopadle in sem jih tudi takoj zakšeftal naprej. Poglej malo po amazonu, ebayu, aliju, če bi kaj takšnega še dobil.

LP
Huawei LTE CPE master.

_Denny_ ::

Hvala za nasvete, bom pogledal po online trgovinah za te okenske antene in se enkrat poigral s SI Info appom.

Zvečer imam tako in je še vedno boljše od bakra:


Se prav pozna, da se ljudje spravljajo spat, ker sem samo uro kasneje že spet na 50Mbps+.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

rofl_1 ::

No, glede na to, da je ta post zdaj aktiven, posodobitev moje situacije:
sedaj sem dal žico dol z okna (pred tem sploh nisem vedel, da je to problem) in dal gor navadno mrežo (pač tiste zadeve proti komarjem itd) in dal modem na okno in sedaj dela skoraj tako kot je na pogodbi, 40/5 Mbps.

Na Telekomu sem si tudi sposodil njihov modem (ki sicer ni niti deloval, zato sem sprobaval na svojemu modemu) in SIM kartico (omejitev 150/50) in je na isti lokaciji, kjer imam sedaj modem, vleklo nekje cca 35/23 Mbps, zunaj 20 m stran pa 120/30 ali nekaj takega tako da bom zaenkrat obdržal A1 (ker sedaj ko ni žice in je modem na oknu dela v redu, razen seveda ob večerih...). Telekom bi seveda izbral, če bi imel možnost za zunanjo anteno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 Slovenija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
34282608 (1247) Peon
»

Telekom hibridni modem - izkušnje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
17035910 (2349) Daniel
»

ario ponudnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5415146 (2853) markasaso12
»

Internet prek LTE in zanesljivost, kvaliteta delovanja

Oddelek: Omrežja in internet
233615 (2728) SaXsIm
»

LTE/4G modem z LAN portom kot nadomestek vDSL

Oddelek: Mobilne tehnologije
191921 (1578) DePalmo

Več podobnih tem