» »

Nemška aplikacija za covid omogoča shranjevanje potrdil, slovenska aplikacija ostaja štiri mesece v preteklosti

Nemška aplikacija za covid omogoča shranjevanje potrdil, slovenska aplikacija ostaja štiri mesece v preteklosti

Slo-Tech - Nemška aplikacija Corona-Warn-App v novi verziji 2.5, ki je izšla včeraj, dobiva novo pomembno funkcionalnost. Odslej bo omogočala hranjenje digitalnih certifikatov, s katerimi bodo lahko uporabniki dokazovali svoj status cepljenega, prebolevnika ali testiranega. V aplikaciji bodo lahko hranili dokazila zase in za do tri druge osebe, kot so otroci. V aplikacijo status oziroma certifikat vnesejo s skeniranjem kode QR, ki jim jo na potrdilu izda zdravnik glede na njihovo stanje. Potrdilo o cepljenju je bilo možno dodati že v verzijo 2.3, ki je izšla junija, prav tako z vnosom kode QR.

V aplikaciji vneseni certifikati ostanejo trajno, veljavnost pa bo odvisna od pravil. To pomeni, da je možno dodati več certifikatov, denimo za cepljenje in hitri test. Aplikacija bo najprej prikazala najbolj relevantnega, torej v konkretnem primeru manj kot 24 ur star hitri test, nato pa potrdilo o cepljenju. Druga novost so statistični podatki o cepljenju. Uporabniki si lahko ogledajo, koliko ljudi je bilo cepljenjih enkrat ali polno.

Slovenska aplikacija #ostanizdrav je prevod in priredba nemške aplikacije Corona-Warn-App, kjer pa tempo posodobitev nikakor ne sledi nemški. V Play Storu je še vedno na voljo aplikacija verzije 1.14.3, ki so jo tja naložili 14. maja letos. Nemška Corona-Warn-App je do verzije 1.14.3 prispela marca letos, torej efektivno uporabljamo štiri mesece staro aplikacijo. Ministrstvo za javno upravo je v začetku minulega tedna sklenilo 166.000 evrov težko pogodbo o nadaljnjem vzdrževanju slovenske aplikacije, saj je dosedanja pogodba z RSTEAM potekla. Nova pogodba traja dve leti.

30 komentarjev

mtosev ::

Mogoče bo hitreje, če plačamo kar nemcem, da nam prevedejo in prilagodijo app.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

bf4ed ::

mtosev je izjavil:

Mogoče bo hitreje, če plačamo kar nemcem, da nam prevedejo in prilagodijo app.


Sigurno bi blo hitreje in ceneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

kow ::

Tipicen 'feature creep'. Nova funkcionalnost nima nobene povezave z originalnim namenom. Ker se nocejo lotiti tezjih problemov - boljse delovanje aplikacije - notri rinejo "prakticne" novosti.

ulix ::

166k ? a se hecajo ? vse kar rabiš je apple wallet in to je to.

one-half ::

Ma ja, tale clanek je pa bullshit. Ni sans, da bi nalagal aplikacijo zaradi certifikata o cepljenju. Fotkas QR in to je vse kar rabis.

Ne vidim nobenega razloga, da bi moral shranjevati QR v neko aplikacijo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

gus5 ::

one-half je izjavil:

Ma ja, tale clanek je pa bullshit. Ni sans, da bi nalagal aplikacijo zaradi certifikata o cepljenju. Fotkas QR in to je vse kar rabis.

Ne vidim nobenega razloga, da bi moral shranjevati QR v neko aplikacijo.
Pa "organi" priznajo veljavnost kode, če je prefotkana z EU DCP?

borisk ::

zakaj pa ne? saj aplikacija preverja če je QR koda ok, ima unikatni identifikator..

Ashrack ::

A teh 166k "tezka" pogodba je misljena za skupaj dve leti posodabljanje te aplikacije? Potemtakem je to drobiz
....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ashrack ()

Okapi ::

Potrdilo o cepljenju (in testiranju) dobiš pri nas na zVEM, kot pdf. In to je to. Vse drugo je nepotrebna komplikacija.

Miki N ::

Se spomnite, ko je bil 166 še 4? Ali pa Semaforja.

Ta koronakracija je ko Docov DeLorean na FFWD :))

darkolord ::

Ashrack je izjavil:

A teh 166k "tezka" pogodba je misljena za skupaj dve leti posodabljanje te aplikacije? Potemtakem je to drobiz
Posodabljajo jo nemci, pri nas je treba samo URL-je zamenjat in prevode posyncat.

eric_cartman ::

Ker smo že ravno pri sledenju. Kdo ima na telefonu katerokoli bančno aplikacijo?

Če te skrbi Covid aplikacija, potem si že tako ali tako prepozen.. So te izsledili že prek ostalih appov.. Še posebej bančnih. Večina jih za engine uporablja tudi googlove Service (Firebase, Google Analytics etc.).. Tako da se od posameznega uporabnika ve veliko več kot bi pričakovali.. Torej..
Kje je problem kar naenkrat pri Covid appu?

49106 ::

Ker smo že ravno pri sledenju. Kdo ima na telefonu katerokoli bančno aplikacijo?

Če te skrbi Covid aplikacija, potem si že tako ali tako prepozen.. So te izsledili že prek ostalih appov.. Še posebej bančnih. Večina jih za engine uporablja tudi googlove Service (Firebase, Google Analytics etc.).. Tako da se od posameznega uporabnika ve veliko več kot bi pričakovali.. Torej..
Kje je problem kar naenkrat pri Covid appu?


Kaj? Upam, da ne misliš resno. "Argument" tipa, če imaš 10000 evrov kazni, je vse glih, če jih nabiješ še par tisoč, so plod zelo slaboumnih posameznikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Oberyn ::

eric_cartman je izjavil:

Če te skrbi Covid aplikacija, potem si že tako ali tako prepozen.. So te izsledili že prek ostalih appov.. Še posebej bančnih. Večina jih za engine uporablja tudi googlove Service (Firebase, Google Analytics etc.).. Tako da se od posameznega uporabnika ve veliko več kot bi pričakovali.. Torej..
Kje je problem kar naenkrat pri Covid appu?

Problem je v tem, da bančne aplikacije zajemajo podatke zase, gugl pa zase. Banke jih uporabljajo za poslovno analitiko, gugl jih uporablja za ciljano oglaševanje in preda jih svojim ustanovnim očetom, to so ameriška vojska in špijonaza. Slovenski bolni psihopati in organizirani kriminalci dostopa do tega nimajo. Gugl ti ne more resno zagreniti življenja, no bolni psihopati tu okoli ti ga pa lahko. Kot si videl v zadnjem letu, ko nekdo samo pisne proti ... no, vse, samo še fizično ni likvidiran (zaenkrat). To je kar razlika. To aplikacijo bi verjetno uporabljal v demokratično organizirani družbi, čeprav od nje (od aplikacije mislim) ni nobene koristi, no za vsak slučaj. V tej družbi, kjer neka politično-kriminalna grupacija vodi vojno proti civilni družbi (temu običajno rečemo državljanska vojna), je pa ne bom. Ker za vsak slučaj predpostavljam, da mi vsaka informacija, ki jo ti psihopati izvlečejo iz mene, lahko samo škodi.

Spura ::

Mene edino moti to, da so javni kljuci za preverjanje teh certifikatov javnosti nedostopni, torej imajo moznost razvoja funkcionalnosti preverjanja teh certifikatov edinole od drzave pozegnani akterji. Lahko bi to bilo bolj odprto. Tko pa rabis imet white-listan client cert da se povezes na API kjer dobis javne kljuce. Torej zaenkrat je navadnim smrtnikom mozno narest samo aplikacijo ki pokaze podatke v tem certifikatu, ne pa pa tudi validacije.

kow ::

Realno aplikacija sploh ne bi smela imeti v imenu besede covid, ker bi morala biti spisana za kakrsnokoli nalezljivo bolezen. Itak, je sedaj ze jasno, da je ne bo nalozil zadosten odstotek ljudi. Bolj je smiselno nadaljevati z bolj modularno zgradbo, napisati bolj portable kodo z manj dependenciji na frameworke ali API-ji ki so minljivi, boljso dokumentacijo itd. Potem je vsaj nekaj procentov sanse, da bomo to lahko uporabili se kdaj. Lahko bi notri zmetali kaksno milijardo evrov, da bi imeli take stvari pripravljene za bodoce dogodke.
Jasno, da za take stvari ni denarja, za razne patrije aka konzerve na kolesih, pa ni problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

borisk ::

to je samo pri nas, ker so desni bolj levi,
avstrijci imajo aplikacijo oziroma stran za validacijo grenpassa

https://greencheck.gv.at/

če s tem poskeniram mojo kodo, dobim ven ime in priimek in datum rojstva in preverjanje OK

one-half ::

Spura je izjavil:

Mene edino moti to, da so javni kljuci za preverjanje teh certifikatov javnosti nedostopni, torej imajo moznost razvoja funkcionalnosti preverjanja teh certifikatov edinole od drzave pozegnani akterji. Lahko bi to bilo bolj odprto. Tko pa rabis imet white-listan client cert da se povezes na API kjer dobis javne kljuce. Torej zaenkrat je navadnim smrtnikom mozno narest samo aplikacijo ki pokaze podatke v tem certifikatu, ne pa pa tudi validacije.


Mene pa tocno to ne moti. Nimas ti kaj delati aplikacije za validacijo tega in brati se manj. Bo hitro kupe zasluzkarjev izkoristilo za sledenje v trgovinah ipd. Jaz bi celotno zadevo se kriptiral, da je treba sliko naloziti na uradno stran, kjer ti vrne samo rezultat validacije in nekaj random crk imena in priimka, ravno toliko, da fotokopiranje ne bi delovalo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

FireSnake ::

one-half je izjavil:

Ma ja, tale clanek je pa bullshit. Ni sans, da bi nalagal aplikacijo zaradi certifikata o cepljenju. Fotkas QR in to je vse kar rabis.

Ne vidim nobenega razloga, da bi moral shranjevati QR v neko aplikacijo.


Sploh v luči tega, da to ni primarni namen.
Tudi sicer: kakšna je dodana vrednost tega (ker so eni tako navalili, kot mutavi na telefon)?
Še bolje: tisti, ki se pritožujejo: imate nameščeno aplikacijo?

Ukolikor ne je to tako, kot bi se pritoževal, da se soseda slabo riba. A ga niti blizu nje nisi prinesel.
Je pač tako, da danes vsak lahko laja (upravičeno ali neupravičeno - to nikogar ne briga).

darkolord je izjavil:

Ashrack je izjavil:

A teh 166k "tezka" pogodba je misljena za skupaj dve leti posodabljanje te aplikacije? Potemtakem je to drobiz
Posodabljajo jo nemci, pri nas je treba samo URL-je zamenjat in prevode posyncat.


Čemu potem ti tega ne narediš zastonj?
Koliko so dali Angleži za njo, pa jim pol leta (ali celo več) sploh ni delala.

Pri nas je pa vse slabo.
Pa ni.
Samo negativci bi se morali izseliti, da ostali lahko zadihamo.

eric_cartman je izjavil:

Ker smo že ravno pri sledenju. Kdo ima na telefonu katerokoli bančno aplikacijo?

Če te skrbi Covid aplikacija, potem si že tako ali tako prepozen.. So te izsledili že prek ostalih appov.. Še posebej bančnih. Večina jih za engine uporablja tudi googlove Service (Firebase, Google Analytics etc.).. Tako da se od posameznega uporabnika ve veliko več kot bi pričakovali.. Torej..
Kje je problem kar naenkrat pri Covid appu?


Najbolj glasni takšni, ki imajo gor FB messenger :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FireSnake ::

49106 je izjavil:


Kaj? Upam, da ne misliš resno. "Argument" tipa, če imaš 10000 evrov kazni, je vse glih, če jih nabiješ še par tisoč, so plod zelo slaboumnih posameznikov.


Aplikacija je odprto kodna, če ne veš.
Koda se je pregledala.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

poweroff ::

Tudi Hrvatje imajo aplikacijo za preverjanje Covid digitalnih potrdil. No, pri nas imamo pa Ivana Blaznega, velikega zmagovalca nad epidemijo.

Lahko bi pa imeli aplikacijo, ki bi belezila tudi stranske ucinke cepljenja, ali pa celo kaj, kar bi omogocalo enoten sistem narocanja na preglede, komunikacijo z zdravnikom ter hranilo nase izvide... zVem je zametek tega, ampak prihaja bistveno prepozno.
sudo poweroff

darkolord ::

FireSnake je izjavil:

Čemu potem ti tega ne narediš zastonj?
Če naredim zastonj, bodo rekli "ne hvala, ne rabimo".

fujtajksel ::

one-half je izjavil:


Ne vidim nobenega razloga, da bi moral shranjevati QR v neko aplikacijo.


Tudi če imaš QR na papirju, te država lahko z njim sledi, če uvede obvezno skeniranje na raznoraznih vhodih in sesa podatke v svoj oblak.

Spura ::

one-half je izjavil:

Spura je izjavil:

Mene edino moti to, da so javni kljuci za preverjanje teh certifikatov javnosti nedostopni, torej imajo moznost razvoja funkcionalnosti preverjanja teh certifikatov edinole od drzave pozegnani akterji. Lahko bi to bilo bolj odprto. Tko pa rabis imet white-listan client cert da se povezes na API kjer dobis javne kljuce. Torej zaenkrat je navadnim smrtnikom mozno narest samo aplikacijo ki pokaze podatke v tem certifikatu, ne pa pa tudi validacije.


Mene pa tocno to ne moti. Nimas ti kaj delati aplikacije za validacijo tega in brati se manj. Bo hitro kupe zasluzkarjev izkoristilo za sledenje v trgovinah ipd. Jaz bi celotno zadevo se kriptiral, da je treba sliko naloziti na uradno stran, kjer ti vrne samo rezultat validacije in nekaj random crk imena in priimka, ravno toliko, da fotokopiranje ne bi delovalo.

Na tvojo zalost je iz QR kode komot dobit podatke.

freetard ::

166k za prevajanje in objavljanje v trgovini je svetoven nateg. Sem že mislil kako dobra pragmatična rešitev je enostavno kopiranje od Nemcev nato pa prevodi za 4k€, samo očitno je tukaj stara zgodba z aneksi.

joze67 ::

Švicarska aplikacija ima dodatno funkcionalnost skeniranja Covid QR kod. Te objavi (na vhodu) organizator dogodkov in ti ob vhodu poskeniraš kodo. Če pride do zapletov-19, se poskenirana koda v tvoji napravi obnaša kot katerikoli preko BT dobljen ključ - obveščen si, da si bil v stiku z dogodkom, ki je potencialno prenašalec.

one-half ::

Spura je izjavil:

one-half je izjavil:

Spura je izjavil:

Mene edino moti to, da so javni kljuci za preverjanje teh certifikatov javnosti nedostopni, torej imajo moznost razvoja funkcionalnosti preverjanja teh certifikatov edinole od drzave pozegnani akterji. Lahko bi to bilo bolj odprto. Tko pa rabis imet white-listan client cert da se povezes na API kjer dobis javne kljuce. Torej zaenkrat je navadnim smrtnikom mozno narest samo aplikacijo ki pokaze podatke v tem certifikatu, ne pa pa tudi validacije.


Mene pa tocno to ne moti. Nimas ti kaj delati aplikacije za validacijo tega in brati se manj. Bo hitro kupe zasluzkarjev izkoristilo za sledenje v trgovinah ipd. Jaz bi celotno zadevo se kriptiral, da je treba sliko naloziti na uradno stran, kjer ti vrne samo rezultat validacije in nekaj random crk imena in priimka, ravno toliko, da fotokopiranje ne bi delovalo.

Na tvojo zalost je iz QR kode komot dobit podatke.


Ja vem, base 45 encodan json. Hebem jim mater webshitom, ki so to pisali.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: one-half ()

Spura ::

one-half je izjavil:

Spura je izjavil:

one-half je izjavil:

Spura je izjavil:

Mene edino moti to, da so javni kljuci za preverjanje teh certifikatov javnosti nedostopni, torej imajo moznost razvoja funkcionalnosti preverjanja teh certifikatov edinole od drzave pozegnani akterji. Lahko bi to bilo bolj odprto. Tko pa rabis imet white-listan client cert da se povezes na API kjer dobis javne kljuce. Torej zaenkrat je navadnim smrtnikom mozno narest samo aplikacijo ki pokaze podatke v tem certifikatu, ne pa pa tudi validacije.


Mene pa tocno to ne moti. Nimas ti kaj delati aplikacije za validacijo tega in brati se manj. Bo hitro kupe zasluzkarjev izkoristilo za sledenje v trgovinah ipd. Jaz bi celotno zadevo se kriptiral, da je treba sliko naloziti na uradno stran, kjer ti vrne samo rezultat validacije in nekaj random crk imena in priimka, ravno toliko, da fotokopiranje ne bi delovalo.

Na tvojo zalost je iz QR kode komot dobit podatke.


Ja vem, base 45 encodan json. Hebem jim mater webshitom, ki so to pisali.

1. Base45 raba in QR stuff je bolj iz IoT sveta kot iz webshita. V webshitu se nikjer ne uporablja base45.
2. Ni JSON ampak je CBOR.

sbawe64 ::

2020 is new 1984
Corona World order

Nikonja ::

Jaz sem čez vikend instaliral novo aplikacijo zvem (android) in v njej dobiš potrdilo - sicer ne vem zakaj niso vse skupaj združili v eno aplikacijo ampak vsaj dela ok.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OstaniZdrav - neposodobljena slovenska aplikacija za sledenje stikom (VI) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8819500 (12280) A110
»

OstaniZdrav - slovenska aplikacija za sledenje stikom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Varnost
11524683 (12968) DeeJay
»

OstaniZdrav - neposodobljena slovenska aplikacija za sledenje stikom (IV) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
8320311 (13285) Karen
»

Freedom House: Koronakriza krči svobodo na internetu

Oddelek: Novice / Zasebnost
265578 (4316) Uporabnik

Več podobnih tem