» »

Atomi niso trdna materija

Atomi niso trdna materija

mahoni ::

tudi biti ateist je doloceno verovanje oziroma oblika vere. Danasnji zahodni sistem vzgaja otroke v ateiste. Medtem ko znanost je ze odkrila (kvantna fizika) da atomi niso trdna materija ampak le navidezna materija, ki je sestavljena iz zelo hitro gibajoce se svetlobe. Tko da materializem je v bistvu neumnost. Razen ce kreator zeli, da se ful uzivimo, da mislimo, da kreator ne obstaja. Ker na tak nacin lahk hitrej zvemo, kdo je v resnici na visoki stopnji zavesti in ne zgolj zarad tega ker bi to pocel iz strahospostovanja do "bog

To sem kopiral iz teme o mekafiju, ko je nekdo tole napisal.

Se da na to temo se kaj debatirati? Je to res? Nekako si ne predstavljam, da ni nic materijalno.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

Aston_11 ::

mahoni je izjavil:

tudi biti ateist je doloceno verovanje oziroma oblika vere.
Nisi natančen. Kaj pomeni ateizem, je precej točno definirano in to ni to, kar ti pišeš, da naj bi bilo. Je pa res, da se beseda napačno uporablja, ker so nabijači pač pol pismen narod na drogi ali pa motorjih.

pi pawr ::

Bi debatiral o veri ali kvantni mehaniki?

Energija in masa sta v bistvu ena in ista reč, vmes je en velik faktor (c2) :)

Materiale doživljamo tako kot jih, ker je Planckova konstanta tako zelo majhna.

Nekaj let nazaj sem v antikvariatu kupil knjigo od Davida Bodanisa "E = mc2, življenjepis najslavnejše enačbe na svetu". Zelo priporočam.

3p ::

mahoni je izjavil:

Se da na to temo se kaj debatirati? Je to res? Nekako si ne predstavljam, da ni nic materijalno.


In če so osnovni delci le enote energije, je to nekako zdaj dokaz za boga (tega ali onega), oziroma za bogove, oziroma da živimo v simulaciji, oziroma da astrologija deluje, oziroma da telepatija deluje, oziroma kakšno podobno neumnost?

V čem je razlika, če je nož v koleno energija v zelo ostri obliki?

Še tole. V kaj pa naj bi zahodni sistem vzgajal otroke? V vernike? Česa? Velikega vijoličastega 7-dimenzionalnega lignja, katerega lovke so galaksije? Ravno toliko so ga videli, kot boga.

Če pa se kje pojavi kaka sled boga, pa bodi prepričan, da mu bo "ateistična" znanost hitro na sledi. Bistveno prej kot farji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

into_misery ::

Take neumnosti bi pričakoval med komentarji 24ur

SuperKripto ::

Razmisljanje vecine ljudi gre nekako v smeri, ce potipam mizo potem lahko zaznam , da je to trdna materija. Ampak to ni pravilno razmisljanje. Saj cloveski cut se zdalec ni popoln. Cut je v bistvu program, kako bo bitje dozivljalo realnost. Kar se tice boga, je to le beseda, ki si jo je izmislil clovek. To je bolj obcutljiva tema, ampak namest da recemo bog, lahko imenujemo tudi z drugacnimi besedami, ki imajo nekoliko drugacen pomen. Kar se tice znanosti, v veliki meri je znanost zelo dobra. Razen v primeru, ce jo nekdo izkorisca za sebicne namene, jo prikriva, cenzurira, zeli obvladovat oziroma kontrolirat dolocene informacije samo za manjsi del elite.

mr_chai ::

mahoni je izjavil:

tudi biti ateist je doloceno verovanje oziroma oblika vere


Bravo, ugotovil si, da smo vpeti v različne ideologije, ki jim nikakor ne moremo uiti.

Medtem ko znanost je ze odkrila (kvantna fizika) da atomi niso trdna materija ampak le navidezna materija, ki je sestavljena iz zelo hitro gibajoce se svetlobe. Tko da materializem je v bistvu neumnost.


V filozofiji, materializem ni neumnost, ampak je zgolj nasprotje idealizmu. Ti verjetno misliš na nek ozek koncept materije, ki so za tebe samo stvari, ki jih lahko otipaš z rokami. Tisto kar otipaš je verjetno res samo iluzija, ampak še vedno govorimo o materiji, tudi če je ta sestavljena za tebe neotipljivih stvari.

Ker na tak nacin lahk hitrej zvemo, kdo je v resnici na visoki stopnji zavesti


Višja stopnja zavesti, kaj je to ? :) Za mene je že to, če je človek v svojih dejanjih pozoren do drugih okoli sebe, lep dokaz o neki višji zavesti ;)

reeves ::

mahoni je izjavil:

Se da na to temo se kaj debatirati? Je to res? Nekako si ne predstavljam, da ni nic materijalno.

Pusti @SuperKripto-ja. On vedno nekaj bluzi o gibajoči se svetlobi (kot da poznamo drugačno).

Trdost in trdnost sta stvar okoliščin. V bistvu se gre samo za to, kako močne so vezi med atomi/molekulami. Agregatna stanja.

V kvantni mehaniki so pa stvari čudne. Precej čudne. Atomi seveda v resnici ne izgledajo kot neki planeti z lunami. 99,9999% atoma je prazen prostor. Kar v bistvu pomeni, da smo tudi vsi mi in vse okrog nas skoraj samo prazen prostor. Na sredini nekje je jedro. Izgleda kot nekakšna zgoščena energija (materija). Kar v bistvu tudi so. Če pogledamo v jedro, tam najdemo nevtrone in protone. Oboji so sestavljeni iz dveh vrst kvarkov. Edinih dveh izmed kvarkov, ki so sposobni ustvariti materijo (gor, dol). K kombinaciji z drugimi kvarki ustvarjajo hadrone, ki so med seboj povezani z močno silo.

Okrog pa šibajo elektroni. No, ne šibajo ravno. Pojavljajo se v nekem predvidljivem prostoru. In sposobni so prepotovati neko razdaljo v t=0. In zelo daleč od jedra je prva orbitala glede na velikost.

Bistvo je pa to, da imajo vsi ti delci tudi maso. Znano in izmerjeno. Kar jih po definiciji naredi za materijo.

Fotoni, ki so nosilci svetlobe pa res nimajo mase. Ampak samo zato, ker je vsa njihova energija v obliki kinetične. Če bi jih upočasnil, bi dobili tudi maso. Ampak fotoni in svetloba niso ravno naši sestavni delci. Največkrat nastajajo kot višek energije.

Overall: Če bi se pomanjšal na res zelo majhno velikost, recimo 1/10 velikosti kvarka, potem res ne bi imel trdne podlage na kateri bi lahko stal. Ampak tudi obstajati ne bi mogel v taki obliki.

kuall ::

mahoni je izjavil:

Se da na to temo se kaj debatirati? Je to res? Nekako si ne predstavljam, da ni nic materijalno.

gre se za to, da si je težko predstavljati dejstvo, da sta masa in energija ena in ista stvar. pač omejeni človeški možgani, ta sklep je edini pravilni, ki ga lahko potegneš iz tu.
saj to je podobno, ko je težko na pamet izračunati nek zakompliciran račun. če greš počasi korak za korakom na papirju ti uspe. isto je tukaj. ne moreš v eni misli zajeti tega, korak za korakom pa prideš do sklepa, da sta masa in energija ista stvar. pač logično sklepanje na delu, osnova vseh znanosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

mr_chai ::

reeves je izjavil:

mahoni je izjavil:

Se da na to temo se kaj debatirati? Je to res? Nekako si ne predstavljam, da ni nic materijalno.

Pusti @SuperKripto-ja. On vedno nekaj bluzi o gibajoči se svetlobi (kot da poznamo drugačno).

Trdost in trdnost sta stvar okoliščin. V bistvu se gre samo za to, kako močne so vezi med atomi/molekulami. Agregatna stanja.

V kvantni mehaniki so pa stvari čudne. Precej čudne. Atomi seveda v resnici ne izgledajo kot neki planeti z lunami. 99,9999% atoma je prazen prostor. Kar v bistvu pomeni, da smo tudi vsi mi in vse okrog nas skoraj samo prazen prostor. Na sredini nekje je jedro. Izgleda kot nekakšna zgoščena energija (materija). Kar v bistvu tudi so. Če pogledamo v jedro, tam najdemo nevtrone in protone. Oboji so sestavljeni iz dveh vrst kvarkov. Edinih dveh izmed kvarkov, ki so sposobni ustvariti materijo (gor, dol). K kombinaciji z drugimi kvarki ustvarjajo hadrone, ki so med seboj povezani z močno silo.

Okrog pa šibajo elektroni. No, ne šibajo ravno. Pojavljajo se v nekem predvidljivem prostoru. In sposobni so prepotovati neko razdaljo v t=0. In zelo daleč od jedra je prva orbitala glede na velikost.

Bistvo je pa to, da imajo vsi ti delci tudi maso. Znano in izmerjeno. Kar jih po definiciji naredi za materijo.

Fotoni, ki so nosilci svetlobe pa res nimajo mase. Ampak samo zato, ker je vsa njihova energija v obliki kinetične. Če bi jih upočasnil, bi dobili tudi maso. Ampak fotoni in svetloba niso ravno naši sestavni delci. Največkrat nastajajo kot višek energije.

Overall: Če bi se pomanjšal na res zelo majhno velikost, recimo 1/10 velikosti kvarka, potem res ne bi imel trdne podlage na kateri bi lahko stal. Ampak tudi obstajati ne bi mogel v taki obliki.


Ker nekaj veš o teh kvantnih rečeh, mi prosim odgovori nekaj o svetlobi. Recimo, da sem foton, ki potujem skozi čas-prostor, čez vesolje. Nekdo na zemlji me vidi, da potujem mimo, izmeri mojo hitrost itd... Kaj pa iz vidika fotona, kako bi foton doživljal čas in prostor ? Ko se foton rodi znotraj zvezd recimo in potuje nekaj miljonov let, da sploh pride ven iz jedra zvezde..in potem po črnem prostoru dalje...Ali je foton že ob svojem rojstvu na vseh točkah ? Za njega čas ne obstaja, toliko vem. Se pravi potuje samo po treh dimenzijah, po prostoru, ne pa po času, ampak tle se mi poraja to vprašanje, recimo, da gledamo nek foton, ki gre od točke A do B. Kako foton vidi to točko A in B ? Ali je za njega cel prostor v eni točki ?

Zna bit, da sem postavil nesmiselno vprašanje :)

Jazon ::

kuall je izjavil:

mahoni je izjavil:

Se da na to temo se kaj debatirati? Je to res? Nekako si ne predstavljam, da ni nic materijalno.

gre se za to, da si je težko predstavljati dejstvo, da sta masa in energija ena in ista stvar. pač omejeni človeški možgani, ta sklep je edini pravilni, ki ga lahko potegneš iz tu.
saj to je podobno, ko je težko na pamet izračunati nek zakompliciran račun. če greš počasi korak za korakom na papirju ti uspe. isto je tukaj. ne moreš v eni misli zajeti tega, korak za korakom pa prideš do sklepa, da sta masa in energija ista stvar. pač logično sklepanje na delu, osnova vseh znanosti.


Ne vem če je pametno trditi, da sta masa in energija ista stvar. Bolj pravilni izraz bi bil, da sta oba fizikalni meritvi materije in kot taka povezana.

Masa je povezana s težo in prostorom (volumnom) materije. Energija je povezana z delom ali gibanjem materije.

Če delec nima mase (m=0) in je v mirovanju (p=0), potem velja da je skupna energija E=0. Torej ne obstaja.
Da lahko delec brez mase fizično obstaja ne sme biti v mirovanju.

Enačba E = mc^2 je v resnici posebni primer splošne enačbe E^2 = p^2 c^2 + m^2 c^4
in velja le ko je delec v mirovanju (p=0).

Nasprotno velja, ko je delec brez mase (m=0), je splošna enačba zreducirana na E = pc.

Fotoni nimajo mase torej vso energijo dobijo iz gibanja.

nurmaln ::

mahoni je izjavil:

tudi biti ateist je doloceno verovanje oziroma oblika vere.

Wrong.
Ateizem je odsotnost vere v boga.
Če nekdo ne zbira znamk, to ni ena od oblik zbiranja znamk.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Pimoz ::

mr_chai je izjavil:

Ker na tak nacin lahk hitrej zvemo, kdo je v resnici na visoki stopnji zavesti


Višja stopnja zavesti, kaj je to ? :) Za mene je že to, če je človek v svojih dejanjih pozoren do drugih okoli sebe, lep dokaz o neki višji zavesti ;)

To je, ko se nažreš LSDja in, ko ti tok pere, da ti ni nič jasno, popraviš počutje s preveč kokaina in greš pisat neumnosti na st. Za primer glej prvi post te teme. Definitivno stopnja zavesti kateri niti ti niti jaz nisva kos =]

3p ::

nurmaln je izjavil:

mahoni je izjavil:

tudi biti ateist je doloceno verovanje oziroma oblika vere.

Wrong.
Ateizem je odsotnost vere v boga.
Če nekdo ne zbira znamk, to ni ena od oblik zbiranja znamk.


Namigovalo se je verjetno na to, da ne moreš vedeti, da boga ni. Več: Negative and positive atheism @ Wikipedia

Skratka, zadeva je malo bolj zapletena. Saj tudi za vernike, takoj ko ti morajo razložiti, v kaj verujejo, in zakaj. In kaj menijo o konkurenčnih bogovih. Itd.

kuall ::

Jazon je izjavil:

Ne vem če je pametno trditi, da sta masa in energija ista stvar.

Ista stvar sta v podobnem smislu, kot sta led in voda ista stvar. Se mora nekaj zgoditi vmes, da se eno pretvori v drugo, sta pa ista stvar v resnici.

AmokRun ::

Skratka, zadeva je malo bolj zapletena.

V bistvu sploh ni zapletena. Boga ni, tako kot ni Božička. Je pa res, da tisti, ki brez dokazov trdijo, da Bog obstaja zelo radi komplicirajo. :D

c3p0 ::

Boga bi pa sicer izmeril, dal v kletko in špikal z iglicami? Ali kako bi ti "dokazal" Boga?

AmokRun ::

Ja, obstoj se dokazuje empirično.
Kako boš drugače ne-empirično dokazal pozicijo "X obstaja"?

mahoni ::

Ponavadi se verniki izgovarjajo na obstoj Boga na podlagi "precudovite narave", same kompleksnosti cloveka, pa zivali, pa rastline...pac mora bit stvarnik....

Ko pa vprasam, te kdo je ustvaril Boga, pa dobim razlicne odgovore. Od enih, ces to se ne sprasuje, pri muslimanih pravijo da to hudic sprasuje, da te spravi v zablodo, pa do odgovorov tipa Bog je od nekdaj, za vedno ipd.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

reeves ::

mr_chai je izjavil:

Ker nekaj veš o teh kvantnih rečeh, mi prosim odgovori nekaj o svetlobi. Recimo, da sem foton, ki potujem skozi čas-prostor, čez vesolje. Nekdo na zemlji me vidi, da potujem mimo, izmeri mojo hitrost itd... Kaj pa iz vidika fotona, kako bi foton doživljal čas in prostor ? Ko se foton rodi znotraj zvezd recimo in potuje nekaj miljonov let, da sploh pride ven iz jedra zvezde..in potem po črnem prostoru dalje...Ali je foton že ob svojem rojstvu na vseh točkah ? Za njega čas ne obstaja, toliko vem. Se pravi potuje samo po treh dimenzijah, po prostoru, ne pa po času, ampak tle se mi poraja to vprašanje, recimo, da gledamo nek foton, ki gre od točke A do B. Kako foton vidi to točko A in B ? Ali je za njega cel prostor v eni točki ?

Zna bit, da sem postavil nesmiselno vprašanje :)

Še zdaleč ni nesmiselno vprašanje. Tudi znanstvenike to zelo zanima sploh, ker tega najbrž nikoli ne bomo izvedeli "iz prve roke".

Na MIT so naredili simulacijo, če bi bila svetlobna hitrost nižja. Kar je skoraj isto kot, če bi mi potovali s svetlobno hitrostjo. Najdeš jo tukaj:

http://gamelab.mit.edu/games/a-slower-s...

Razlaga:

bobby ::

mr_chai je izjavil:

reeves je izjavil:

mahoni je izjavil:

Se da na to temo se kaj debatirati? Je to res? Nekako si ne predstavljam, da ni nic materijalno.

Pusti @SuperKripto-ja. On vedno nekaj bluzi o gibajoči se svetlobi (kot da poznamo drugačno).

Trdost in trdnost sta stvar okoliščin. V bistvu se gre samo za to, kako močne so vezi med atomi/molekulami. Agregatna stanja.

V kvantni mehaniki so pa stvari čudne. Precej čudne. Atomi seveda v resnici ne izgledajo kot neki planeti z lunami. 99,9999% atoma je prazen prostor. Kar v bistvu pomeni, da smo tudi vsi mi in vse okrog nas skoraj samo prazen prostor. Na sredini nekje je jedro. Izgleda kot nekakšna zgoščena energija (materija). Kar v bistvu tudi so. Če pogledamo v jedro, tam najdemo nevtrone in protone. Oboji so sestavljeni iz dveh vrst kvarkov. Edinih dveh izmed kvarkov, ki so sposobni ustvariti materijo (gor, dol). K kombinaciji z drugimi kvarki ustvarjajo hadrone, ki so med seboj povezani z močno silo.

Okrog pa šibajo elektroni. No, ne šibajo ravno. Pojavljajo se v nekem predvidljivem prostoru. In sposobni so prepotovati neko razdaljo v t=0. In zelo daleč od jedra je prva orbitala glede na velikost.

Bistvo je pa to, da imajo vsi ti delci tudi maso. Znano in izmerjeno. Kar jih po definiciji naredi za materijo.

Fotoni, ki so nosilci svetlobe pa res nimajo mase. Ampak samo zato, ker je vsa njihova energija v obliki kinetične. Če bi jih upočasnil, bi dobili tudi maso. Ampak fotoni in svetloba niso ravno naši sestavni delci. Največkrat nastajajo kot višek energije.

Overall: Če bi se pomanjšal na res zelo majhno velikost, recimo 1/10 velikosti kvarka, potem res ne bi imel trdne podlage na kateri bi lahko stal. Ampak tudi obstajati ne bi mogel v taki obliki.


Ker nekaj veš o teh kvantnih rečeh, mi prosim odgovori nekaj o svetlobi. Recimo, da sem foton, ki potujem skozi čas-prostor, čez vesolje. Nekdo na zemlji me vidi, da potujem mimo, izmeri mojo hitrost itd... Kaj pa iz vidika fotona, kako bi foton doživljal čas in prostor ? Ko se foton rodi znotraj zvezd recimo in potuje nekaj miljonov let, da sploh pride ven iz jedra zvezde..in potem po črnem prostoru dalje...Ali je foton že ob svojem rojstvu na vseh točkah ? Za njega čas ne obstaja, toliko vem. Se pravi potuje samo po treh dimenzijah, po prostoru, ne pa po času, ampak tle se mi poraja to vprašanje, recimo, da gledamo nek foton, ki gre od točke A do B. Kako foton vidi to točko A in B ? Ali je za njega cel prostor v eni točki ?

Zna bit, da sem postavil nesmiselno vprašanje :)


Ni neumno vporašanje.
Iz strani opazovalca (mene) se foton svetlobe potuje s okoli 300kkm/s in potrebuje nekaj miljonov let od njegove kreacije v sredini našega Sonca in da pade na rit tvoje lepše boljše polovice,ko se sonči na morju. Ampak iz pogleda strani fotona (miselni poizkus), da zajahaš foton svetlobe v trenutku njegove kreacije, pa je dejansko skoraj instantno od kreacije do trčenja v rit tvoje drage.
Foron sam po sebi potuje s svetlobno hitrostjo, torej je za njega čas dejansko ustavljen, ampka iz naše perspektive je pa krepko daljši.

Kar se mase atoma tiče, je po novejših dognanjih kraacija mase vezana na to, s čem atom izvaja interakcijo (če ti hodiš po cesti, rabiš manj energije za pregod čez cesto, v primeru poplavljenosti te iste poti z metro visoke vode pa imaš malo večji problem s prehodom) to v oklepaju je napisano kot primerjava, zatorej je v tem trenutku teorija, da je masa vezana na interakcijo enega izmed bozonov (mišljeno je bilo na Hogsov bozon ampak,..)

Če bi našel neil degrasse tyson youtube video vezan točno na to (startalk je njegov kanal) bi ti ga pripopal. Ne najdem. Zato gori napisano jemlji s kančkom rezerve, ker je možnost defekta moje interpretacije.

Prostor je definiran na nivoju delca kot čas-prostor in eno ne obstaja brez drugega. Zamisli si pio nekje, ko si na pivu, do točke, ko si si jo zamislil, si porabil tudi čas. Zamisli si čas, rabil si tudi prostor v tem času, da si si koordinate sploh zamislil. Eno brez drugega ne obstaja.

Butast dodatek: če rabi svetloba 8 minut od Sonca do Zemlje pomeni, da bo še 8 minut Sonce vidno, predno boš ugotovil, če nam ga nekdo instant ukrade/ugasne.
Zemlja kroži okoli Sonca, če nam Sonce ukradejo, ali bo Zemlja v trenutku zravnala svojo prej krožnico in nas bo odneslo in s tem v trenutku tudi vsi mi zaradi gravirtacije pomremo, ali bomo še 8 minut krožili okoli, predno nas zmeče ven in pobije vse na Zemlji?

Definitivno pa ni neumno vprašanje!!!
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

showsover ::

Ja, 8 minut imaš zakasnitev, gravitacija načeloma tudi, je pa najbrž neka inercija v tem gibanju okoli Sonca. Dajte to tam razjasnit v fizikalnem debatnem krožku, jaz pa pridem potem, pa častim hotdoge.

pi pawr ::

Tudi spremembe v gravitacijskem polju (prostor-času) potujejo s svetlobno hitrostjo.

Ko bi postalo temno in bi pičili naravnost nekam, bi opazili po dobrih osmih minutah od izginotja sonca :)

bobby ::

svetlobo definiramo kot fotone, za fotone vemo, kakšno hitrost imajo,..
Gravitacijo potem definiramo tudi kot fotone ali,...?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

pi pawr ::

Gravitacija in gravitacijsko polje je iluzija.
Prostor-čas je ukrivljen zaradi mase (snovi). Ukrivljenost v prostor-času nam narekuje kako se premikamo (pospešujemo).
Zemlja potuje enakomerno v ravni črti (!) skozi prostor-čas, ta pa je ukrivljen zaradi Sonca. Če Sonce izgine, ni več ukrivljen.
Gravitacijo na naših tleh čutimo, ker prostor-čas okoli nas ukrivlja Zemlja. Pospešujemo:O
Ne znam lepše razložit, torej ne razumem še najbolj. Je precej zamotana zadeva. Tudi elektromagnetno valovanje je posledica relativnosti.

Miki N ::

Tole ima Protokol potencial. Prerokujem 100 strani za prvo leto!

bobby ::

Kako je lahko iluzija, če ima svoj čas zakasnitve, izmeriš jo lahko in z nji v končni fazi maniipuliraš?
Kaj je masa? To je bilo protno vprašanje te nitke, jaz sem podal odgovor, kako se masa lahko izkaže (delovanje ene sile skozi premikanje druge sile v "prostoru".
In Zemlja ne potuje enakomern ov ravni črti glede na NIČ.
Predstavljaj si Big Bang. rcimo da je Sonce se oddaljuje od epicentra explozije Velikega poka, to že v štartu pomeni, če ima Zemlja 8 minutni zamik glede na sonce, Zemlja sledi soncu, karmo pač se Sonce premika, torej potiuje kot prvo v eliptični kvazi krožnici okoli Sonca in pa še sledi Soncu, torej dejansko se premika v spirali glede na točko izvora BB.

Ne, ni potencial protokola, jih manjka še ene par, ki so na višjem nivoju kot jaz in še marsikdo tu.
Pi Pawr, manjka ti.

bobby je izjavil:

Kako je lahko iluzija, če ima svoj čas zakasnitve, izmeriš jo lahko in z nji v končni fazi maniipuliraš?
Kaj je masa? To je bilo protno vprašanje te nitke, jaz sem podal odgovor, kako se masa lahko izkaže (delovanje ene sile skozi premikanje druge sile v "prostoru".
In Zemlja ne potuje enakomern ov ravni črti glede na NIČ.
Predstavljaj si Big Bang. rcimo da je Sonce se oddaljuje od epicentra explozije Velikega poka, to že v štartu pomeni, če ima Zemlja 8 minutni zamik glede na sonce, Zemlja sledi soncu, karmo pač se Sonce premika, torej potiuje kot prvo v eliptični kvazi krožnici okoli Sonca in pa še sledi Soncu, torej dejansko se premika v spirali glede na točko izvora BB.

Ne, ni potencial protokola, jih manjka še ene par, ki so na višjem nivoju kot jaz in še marsikdo tu.
Pi Pawr, manjka ti.


Popravek gornjega stavka: delovanje ene sile skozi premikanje druge sile v "prostoru" bi spremenil v "delovanje enega valovanja na drigo valovanje v "prostoru"
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

pi pawr ::

Zemlja elipsira okrog Sonca, Sonce okoli neke druge kepe mase, in ta kepa (ali še nekaj njih vmes) okrog sredine Mlečne ceste (črna luknja menda). En kup vijačnic in spiral, ja.

Seveda je ravna črta, odvisno od tega v kateri referenčni okvir se postaviš ;)

Hm, BB je kar daleč, te vijačnice so stacionarno stanje kar se našega osončja in soseščine tiče.

Mi manjka in se zavedam tega. Več, ko vem, bolj vem česa vsega ne vem. Če misliš, da razumeš kvantno mehaniko je ne razumeš, to še kako drži.

Jaz bi tudi rad bolje razumel maso na subatomski ravni in valovno naravo delcev. Schrodingerjeva valovna enačba, Heisenbergovo načelo negotovosti, Paulijeva pogruntavščina...
Kje začeti? Pri prostor-času v vesolju ali znotraj atoma? Vse skupaj povezuje (tudi) relativnostna teorija.

Meni je sicer bolj domač svet elektromagnetike, Maxwellovih enačb.

Aha, našel:

pi pawr ::

Seveda je ravna črta, najkrajša pot skozi ukrivljen prostor-čas. Ukrivljen je zaradi naših ljubih mas.

bobby ::

Pojma nimam o katerih ravnih crtah ti to sedaj.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

Aaa ok. Ja ta Vertasiumov video je ok, za omejene. Moja tocka reference gibanja je bil BB. Ce bi pa rad malo krajsal potem pa kar. Se nimava kaj pogovarjat.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

pi pawr ::

Ajd, mogoče sem se nerodno izrazil s to ravno črto. Je pa pomembno od kje gledaš. Od daleč so te poti vijačnice, to je kristalno jasno.

Ampak zakaj veliki pok, za debato o relaciji Zemlja - Sonce, lahko to razložiš? Saj niti ne moreš govorit o tem, kje se je BB zgodil. Ni točke. Nič ni počilo. ker se je v bistvu zgodil povsod. Takrat je bil prostor neskončno majhen in se je potem začel širit.

Tudi tebi še manjka... Eh, pozno je že.

SuperKripto ::

nurmaln je izjavil:

mahoni je izjavil:

tudi biti ateist je doloceno verovanje oziroma oblika vere.

Wrong.
Ateizem je odsotnost vere v boga.
Če nekdo ne zbira znamk, to ni ena od oblik zbiranja znamk.

recimo da je verovanje dolocena znamka. So razlicna verovanja, oziroma razlicne znamke. Nekdo verjame v znanost, nekdo v kontrolirano opozicijo, nekdo v religijo, nekdo pa v cisto nekaj drugega. Vsak ima pravico, da verjame kar hoce. Ampak s tem kot opazovalec lahko delno vpliva na subatomske delce in v koncni fazi na naso kvantno realnost. Saj poznate tist rek, ki pravi, ce laz dovolj dolgo ponavljas lahko postane resnica. Morda bi se to lahko razlozilo na podlagi vpliva opazovalca, ki s svojim prepricanjem delno spreminja realnost? Ker je preprican da je nekaj res. Ali pa placebo efekt. Kaj je to? Ko posameznik s svojim prepricanjem, da mu bo recimo placebo tableta pomagala, potem s svojim prepricanjem lahko delno vpliva na realnost, da mu potem res pomaga?

Zgodovina sprememb…

kuall ::

SuperKripto je izjavil:

nekdo v kontrolirano opozicijo

tf

reeves ::

bobby je izjavil:

Butast dodatek: če rabi svetloba 8 minut od Sonca do Zemlje pomeni, da bo še 8 minut Sonce vidno, predno boš ugotovil, če nam ga nekdo instant ukrade/ugasne.
Zemlja kroži okoli Sonca, če nam Sonce ukradejo, ali bo Zemlja v trenutku zravnala svojo prej krožnico in nas bo odneslo in s tem v trenutku tudi vsi mi zaradi gravirtacije pomremo, ali bomo še 8 minut krožili okoli, predno nas zmeče ven in pobije vse na Zemlji?

Definitivno pa ni neumno vprašanje!!!

Svetlobna hitrost je hitrost s katero se lahko najhitreje širi informacija. Zato ni mogoče, da bi mi na Zemlji kakorkoli izvedeli, da nam je nekdo ukradel Sonce prej, kot v 8 minutah.

bobby je izjavil:

svetlobo definiramo kot fotone, za fotone vemo, kakšno hitrost imajo,..
Gravitacijo potem definiramo tudi kot fotone ali,...?

Gravitone. Ampak so samo hipotetični delci zaenkrat.

pi pawr je izjavil:

Gravitacija in gravitacijsko polje je iluzija.
Prostor-čas je ukrivljen zaradi mase (snovi). Ukrivljenost v prostor-času nam narekuje kako se premikamo (pospešujemo).
Zemlja potuje enakomerno v ravni črti (!) skozi prostor-čas, ta pa je ukrivljen zaradi Sonca. Če Sonce izgine, ni več ukrivljen.
Gravitacijo na naših tleh čutimo, ker prostor-čas okoli nas ukrivlja Zemlja. Pospešujemo:O
Ne znam lepše razložit, torej ne razumem še najbolj. Je precej zamotana zadeva. Tudi elektromagnetno valovanje je posledica relativnosti.

Si povsem lepo razložil. In tudi pravilno.
To pravi Einstein. Luna kroži okrog Zemlje, ko nanjo ne deluje NOBENA sila. Potuje naravnost skozi prostor, ampak prostor ni raven zaradi mase Zemlje.
To ponavadi ponazarjajo z rjuhami in kroglami.

Newton po drugi strani pravi, da Luna kroži, ker nanjo deluje gravitacijska sila Zemlje. Kot, če bi na vrvico navezal predmet in ga vrtel. Predmet bo krožil zaradi vrvice (sile), ki mu ne bo dopustila, da gre naravnost.

Ne moreš pa že kar narediti zaključka. Ne vemo zagotovo kdo ima prav in trenutno niti ne poznamo načina, da bi izvedeli.
Trenutno je gravitacija ena izmed štirih osnovnih sil.

Zanimivo je, da kdorkoli ima prav, prvi Newtonov zakon gibanja velja.

bobby je izjavil:

Kako je lahko iluzija, če ima svoj čas zakasnitve, izmeriš jo lahko in z nji v končni fazi maniipuliraš?

Malce se je narobe izrazil. Gravitacija obstaja, to je fact. Bolj je vprašanje kaj točno je in kaj jo povzroča.

Lahko je to lastnost snovi z maso. To bi pomenilo, da ima en delec z maso enak vpliv na drugega ne glede na to kje sta. Tudi, če nista v prostoru npr.

Lahko pa je samo posledica snovi z maso. Se pravi, da je prostor nujen za obstoj gravitacijskih popačenj.

Da te ne bo zgornje zmedlo. Mi si ne znamo predstavljati, da bi lahko nekaj obstajalo izven prostora in najverjetneje tudi ne more.

Ampak teoretična fizika razmišlja na tak način.

pi pawr je izjavil:

Jaz bi tudi rad bolje razumel maso na subatomski ravni in valovno naravo delcev. Schrodingerjeva valovna enačba, Heisenbergovo načelo negotovosti, Paulijeva pogruntavščina...
Kje začeti? Pri prostor-času v vesolju ali znotraj atoma? Vse skupaj povezuje (tudi) relativnostna teorija.

Hmm, kjerkoli?

Jaz sem hotel pred davnimi leti izvedeti kaj je nekaj v vezi z kvantno mehaniko (ne spomnim se več kaj je bilo). No, ker sem v vseh razlagah razumel samo kakšnih pet besed je to sprožilo nek domino efekt preučevanja kaj napisane besede pomenijo, ki traja že kakšnih 20 let. Kot hobi.

c3p0 ::

AmokRun je izjavil:

Ja, obstoj se dokazuje empirično.
Kako boš drugače ne-empirično dokazal pozicijo "X obstaja"?


Hja, težka bo. Če jaz ustvarim 3D simulacijo, notri namečen zelo napredne AI bote in jim dam vsaj vtis svobodne volje, bodo imeli precej težav dokazat moj obstoj.

Razen, če nekje postavim še interface za komunikacijo. (s tem ne mislim papeža ali cerkve, da ne bo nesporazuma ;).

mahoni je izjavil:


Ko pa vprasam, te kdo je ustvaril Boga, pa dobim razlicne odgovore. Od enih, ces to se ne sprasuje, pri muslimanih pravijo da to hudic sprasuje, da te spravi v zablodo, pa do odgovorov tipa Bog je od nekdaj, za vedno ipd.


Preozko razmišljanje. Če rečeš "kdo je ustvaril Boga", tudi če rečeš "Bog je že od nekdaj", si še vedno v 3D svetu časa in prostora. Če obstajajo višje dimenzije in recimo, da je čas 4D (nekateri se ne strinjajo), si že v 5D izven časa in ne moreš govorit o nekih časovnicah, ker nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

AmokRun ::

Hja, težka bo. Če jaz ustvarim 3D simulacijo, notri namečen zelo napredne AI bote in jim dam vsaj vtis svobodne volje, bodo imeli precej težav dokazat moj obstoj.

Če bodo dokazali tvoj obstoj, ga bodo empirično. Drugače ne.

mahoni ::

Meni so te teme toliko teske. Rad bi razumel kaj pisete, pa nimam pojma.

Vem samo da religije pravijo je treba verovat v Boga, ce ne se bos pekel kot prasicek.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

Smrekar1 ::

pi pawr je izjavil:


Energija in masa sta v bistvu ena in ista reč, vmes je en velik faktor (c2) :)


To je samo korekcija enot. V naravnih enotah se enačba malenkost poenostavi: E=m.

Polna enačba je sicer: E2 = m2c4 + G2c2
Oziroma v naravnih enotah: E2=m2+G2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

reeves ::

Smrekar1 je izjavil:

To je samo korekcija enot. V naravnih enotah se enačba malenkost poenostavi: E=m.

Polna enačba je sicer: E2 = m2c4 + G2c2
Oziroma v naravnih enotah: E2=m2+G2

Kako si prišel do gravitacijske konstante?

Predvidevam, da misliš na odnos med energijo in momentom ter enačbo:

E2 = (pc)2 + (mc2)2

kjer p = moment

Ta enačba je samo razširjena in omogoča računanje energije delcev, ki imajo moment nimajo pa mase (fotoni, nevtrini).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015503 (4653) reeves
»

Zakaj naj se ne bi bilo možno gibati hitreje od svetlobne hitrosti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25950475 (41629) jype
»

Mehanika v kvantni mehaniki in fotoni (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22945903 (42598) Brane2

Več podobnih tem