» »

Zaposlitev na fakulteti

Zaposlitev na fakulteti

Poslastica ::

Pozdravljeni,

po razgovorih sem dobila možnost zaposlitve na eni izmed družboslovnih fakultet v Lj kot asistentka. Zaposlitev je za nedoločen čas.

Ima kdo izkušnje s tem delovnim mestom? Plusi in minusi?

Plačo bi sicer imela precej nizko, če sem prav gledala, nižjo kot doslej. Mogoče so tu kaki dodatki, ki jih ne poznam ...

Ne vem, na koga naj se obrnem, zato sprašujem tu. Hvala že vnaprej. :)

pegasus ::

Akademska okolja imajo ponavadi precej močno izraženo hirearhijo, če ti to ne ustreza, dobro razmisli.

Matevz96 ::

Jaz bi dvakrat razmislil preden bi se zaposlil na faksu. Plača je slaba kot si sama ugotovila, kot asistentka boš verjetno vodila kakšne vaje torej ukvarjanje s študenti ki nimajo ravno velike motivacije da so tam. Dobra stvar je morda da imaš poleti bolj malo dela :)
#hooldthedoor

Poslastica ::

Ja saj, ampak to so tako odgovori "na počez". Res bi rada slišala kakšno izkušnjo iz prve roke ... pa tudi morda mnenje koga, ki misli, da je to lahko perspektiven in dober job. 8-)

Pedagoško delo me sicer veseli.

Matevz96 ::

Poslastica je izjavil:

Ja saj, ampak to so tako odgovori "na počez". Res bi rada slišala kakšno izkušnjo iz prve roke ... pa tudi morda mnenje koga, ki misli, da je to lahko perspektiven in dober job. 8-)

Pedagoško delo me sicer veseli.


To je nova informacija, če te pedagoško delo veseli potem go for it. Poznam nekaj ljudi ki delajo po fakultetah kot asistenti in svoje izkušnje opisujejo zelo različno tako da bi rekel da veliko zavisi od profesorja za katerega delaš.
#hooldthedoor

A110 ::

Ne ne in ne. Vsi uporabni (da njihovo raziskovalno področje ni ravno abstraktna algebra pri 40+) asistenti slej ko prej pobegnejo s faksa. Preprosto so napredovanja prepočasna in plača mnogo nižja kot v gospodarstvu.

c00L3r ::

Če ti je želja nadaljevat študij in postat doktor/profesor potem je to dobra odločitev. Koliko sicer poznam vrstnike, kateri so pred 10 leti bili asistenti so bili skoraj vsak dan na fakulteti od jutra do večera. Dela ogromno, so si pa lahko vmes vzeli tudi čas za kavo.

Jih pa je dosti dobrih odšlo iz faksa pod prejšnjo Janševo vlado, ko se je uvedel ZUJF. Takrat so jim zmanjšali plače in naložili še več dela.

titko ::

Precej je odvisno od tega, pri kakšnem in kako starem profesorju delaš.
Je pa pogoj za zasedbo delovnega mesta habilitacija. Za asistenta si lahko 3x izvoljen brez doktorata, za 4. reelekcijo je doktorat obvezen.
Če nimaš habilitacije, je to, ne glede na trajanje pogodbe o zaposlitvi, razlog za izredno prekinitev delovnega razmerja.
Če se komu zameriš, imaš te pri reelekcijah lahko mirno jebe v glavo glasuje proti. Vključno s študenti.

111111111111 ::

Poslastica je izjavil:

Ja saj, ampak to so tako odgovori "na počez". Res bi rada slišala kakšno izkušnjo iz prve roke ... pa tudi morda mnenje koga, ki misli, da je to lahko perspektiven in dober job. 8-)

Pedagoško delo me sicer veseli.

Misliš študirati naprej. POtem je to prava odločitev. Drugače pa čimdalj stran. Po mojih izkušnjah imaš ogromen suport pri študiju, denar je pa bolj miloščina. Imaš pa precej denarja v fondu za obisk kakšnih konferenc v tujini, ki jih včasih pohopsajo profesorji. Tudi denar za nakup literature se lahko hitro izgubi.

Študentje so minus in če ne misliš delati doktorata, potem čimdalj stran.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

z0mbie ::

Poslastica je izjavil:

Ja saj, ampak to so tako odgovori "na počez". Res bi rada slišala kakšno izkušnjo iz prve roke ... pa tudi morda mnenje koga, ki misli, da je to lahko perspektiven in dober job. 8-)

Pedagoško delo me sicer veseli.


Jah nic, za kaksne dodatke k placi / napredovanje v redni prof. bos morala pocakati, da se eden starejsih stegne, bos njegova deklica za vse in skrbeti bos morala za habilitacij=tocke. Za zraven, bi te znal se izkoriscati in se pripisovati kot soavtor k tvojim clankom. Ko se upokoji, bos z dolgim obrazom ugotovila, da so namesto, da bi tebe napredovali, raje zaposlili prijatelja. Placa bo verjetno slaba. Pa 5x preveri ali je res za nedolocen cas.

Ampak nimas kaj studirat, ce nimas zdaj boljse sluzbe, vzames, ce se pokaze priloznost za kaj boljsega pa zamenjas. Simpl.
That, in its essence, is Fascism - ownership of Government by an
individual, by a group, or by any other controlling private power.
Franklin D. Roosevelt v posmeh Tomažu Štihu

Matevz96 ::

z0mbie je izjavil:

Poslastica je izjavil:

Ja saj, ampak to so tako odgovori "na počez". Res bi rada slišala kakšno izkušnjo iz prve roke ... pa tudi morda mnenje koga, ki misli, da je to lahko perspektiven in dober job. 8-)

Pedagoško delo me sicer veseli.


Jah nic, za kaksne dodatke k placi / napredovanje v redni prof. bos morala pocakati, da se eden starejsih stegne, bos njegova deklica za vse in skrbeti bos morala za habilitacij=tocke. Za zraven, bi te znal se izkoriscati in se pripisovati kot soavtor k tvojim clankom. Ko se upokoji, bos z dolgim obrazom ugotovila, da so namesto, da bi tebe napredovali, raje zaposlili prijatelja. Placa bo verjetno slaba. Pa 5x preveri ali je res za nedolocen cas.

Ampak nimas kaj studirat, ce nimas zdaj boljse sluzbe, vzames, ce se pokaze priloznost za kaj boljsega pa zamenjas. Simpl.


Na naravoslovnih fakultetah so dodatki za komercialne projekte, samo dvomim da je tega veliko na družboslovnih.
#hooldthedoor

WhiteAngel ::

Če nimaš družine (=dovolj časa) in je na faksu dobra ekipa sodelavcev v laboratoriju, potem go for it. Drugače pa nekako obtičiš, zasut s pedagoškim delom in pomanjkanjem časa/volje za kvaliteten research. Je pa UL vseeno dobra referenca za naprej, če iščeš delo v tujini (tudi v industriji), kjer bolj cenijo akademsko poslanstvo.

111111111111 ::

z0mbie je izjavil:


Ampak nimas kaj studirat, ce nimas zdaj boljse sluzbe, vzames, ce se pokaze priloznost za kaj boljsega pa zamenjas. Simpl.

Jap, tako nekako. NA narovoslovnih faksih je veliko projektov iz industrije in se da postrani še kar nekaj zaslužit. Ne vem pa za družboslovne vede, verjetno kake ankete in raziskave že imate, da lahko kaj postrani zaslužite.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

TheBlueOne ::

Poslastica je izjavil:

Ja saj, ampak to so tako odgovori "na počez". Res bi rada slišala kakšno izkušnjo iz prve roke ... pa tudi morda mnenje koga, ki misli, da je to lahko perspektiven in dober job. 8-)

Pedagoško delo me sicer veseli.


Frend se poskusa resiti it tega. Kar je pisal en od predhodnikov menda drzi, da ce se le da bezijo in da so pocasna napredovanja. Lahko recem, da jaz v industriji sluzim b.p. dvakratnik in delam sigurno pol manj. S tem, da je on bil celotno gimnazijo in faks proti meni totalni as. :) Ce si doktor necesa in imas ponudbe izven JS bi ti predlagal, da ne gres v JS.

Edino, kar sem videl, da se morda izplaca, je za profesorje, ki delajo se v gospodarstvu (ne vem, ce je se mogoce). Potem imas verjetno asistenta, ki ti vse naredi, ti pa kasiras. Ampak do tja je menda trnova pot in se potem vprasanje kako se izplaca.

Malidelničar ::

Sem uni. dipl. družboslovec (magisterija/doktorata nisem delal) in po izkušnjah nekaterih kolegov, ki so vpisali doktorate, so bili vsi izjemno razočarani. Tudi sam s faksom nisem bil zadovoljen, saj sedaj delam v industriji. Prevelik riziko in glede na vložek premajhen izplen, to so bile info, ki sem jih dobil. Nekateri kolegi so kasneje uspeli v državni upravi oz. JS, ker so šli študirati v tujino, nekateri so v tujini tudi ostali, ampak slovenski družboslovni podiplomec je no-go.

Nasplošno se število mest za akademske družboslovne kariere krči in se verjetno še bolj bo, ker bo država (ne glede na politično oblast) morala podpreti tehnološki razvoj in denarja za te zajebancije ne bo več. Zlata leta so bila 1992-2000, v obdobju do finančne krize 2008 so se mesta že krčila in je bila večina dobrih opcij popolnjenih (z boomerji, ki so si pač lepo postlali). Kruta resnica je, da si zamudila za enih 25 let :) Vsake veselice je pač enkrat konec :)

Je pa res, da če se v tem osebno vidiš, če je to tvoja želja, potem premisli in se odloči kot veš. Mogoče ti ustreza.

Moj iskreni namig: čim bolj stran od tega, pojdi na trg v privat sektor, da si še lahko rešiš življenje (v nasprotnem primeru, ga lahko zavoziš).
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

johanblond ::

Ne jemati tega osebno, amapk če moraš iskati informacije po internetih, ti verjetno ne bo šlo dobro v tej službi.

Zelo verjetno se ti bo tebi osebno godilo tako kot so že napisali, ti boš naredila, drugi bodo kasirali.

Poslastica ::

Uf, vidim, da je precej pesimizma tlele na forumu glede te službe... 8-O

Kaj pa to, da ob službi lahko še phd naredim ? Meni se zdi ravno to nek velik plus.. Da sem plačana + imam možnost dopolnitve izobrazbe...

@johanblond iščem info po internetu zato, ker mi noben na faksu ne bo pri zdravi pameti omenjal negativne plati tega joba. :)

Ko imam pa phd naret pa pač lahko tudi quitam, a ne .. .če se pokaže dobra opcija.

Zgodovina sprememb…

ak-st ::

Odvisno od nadrejenih je lahko kar cushy služba in svoj čas lahko izrabiš za pridobivanje takih in drugačnih kompetenc, mreženje na konferencah itd. Meni se ne zdi tako slabo, javni sektor sicer je tak kot pač je, če vmes dobiš priložnost drugje, lahko kadarkoli odideš, pa novo službo je lažje/manj obremenjujoče iskat iz službe kot pa brezposeln.

Plača... je na začetku boga, ampak obstaja možnost za uvrstitev v višji plačni razred, samo ni mi jasno, ali je to stalna praksa. Mogoče je najbolj znan primer v zadnjem letu šefica NPU. Ne vem, ali je na faksu to tudi opcija, ali morda na faksih niso navdušeni nad to opcijo, to pa mene tudi zanima.

Matevz96 ::

Potem se moraš zaposlit kot mlada raziskovalka in ne asistentka.
#hooldthedoor

johanblond ::

Poslastica je izjavil:

Uf, vidim, da je precej pesimizma tlele na forumu glede te službe... 8-O

Kaj pa to, da ob službi lahko še phd naredim ? Meni se zdi ravno to nek velik plus.. Da sem plačana + imam možnost dopolnitve izobrazbe...

@johanblond iščem info po internetu zato, ker mi noben na faksu ne bo pri zdravi pameti omenjal negativne plati tega joba. :)

Ko imam pa phd naret pa pač lahko tudi quitam, a ne .. .če se pokaže dobra opcija.


Realno gledano, od šefa/mentorja je vse odvisno, kako bo v službi - se pravi za 4 leta si pečena. Teh informacij ne boš dobila na netu.

Tudi način, kako si dobila ponudbo, je precej povéden, ker ne vemo kako je šlo, težko kaj komentiramo.

Kaj pa to, da ob službi lahko še phd naredim - v končni fazi to precej drago plačaš s nizko plačo - preračunaj si oportunitetno izgubo.

noben na faksu ne bo pri zdravi pameti omenjal negativne plati tega joba - vsaj med vsticami bo verjetno kaj povedano, samo pravo osebo moraš dobiti :-), in točo to, informacije od prave osebe, so tisto kar iščeš

Malidelničar ::

Job na faksu ni več, kar je morda bil še 20 let nazaj. Izjema so tehnično-naravoslovni faksi pa tudi tam je potrebno biti previden glede izkoriščanja in prilaščanja rezultatov.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Raindancer ::

Povabi kakega asistenta tam na kavo, pa vprašaj. Na slpetni strani tega faksa imaš napisane njihove naslove, tako da....Mislim da nimaš nič za izgubit, če vprašaš iz prve roke, kako pa kaj. Drugače je tudi forum tiste družboslovne fakultete za predmet pri katerem boš asistentka, kar velik pokazatelj, kako se kaj gre, sigurno izveš s kakšnim profesorjem imaš opravka. Ali več profesorji.

Ne morem ti pa svetovati glede profesorjev, ker sem že precej časa iz sfere.

V glavnem, odvisno je od tega, kakšne so tvoje prioritete. Čeprav je plača nizka, bo za sprotne zadeve, torej predvsem za zdravstvo pa to, plus bencin. In delovna doba se ti šteje, tako da to je bistvo! Bonus je, da boš imela dostop do dogajanja v družboslovni sferi, čeprav ne vem, v kakšni meri in ne vem, kašne bodo tvoje zadolžitve bolj točno.

Če poznaš, kdo je bil predhodnik pred tabo na temu asistencu, ga vprašaj, zakaj je končal s temk delom - ali so bile razmere takšne, je bila kje boljša priložnost, itd. Lahko malo vprašaš tudi na referatu, ker imajo tam pregled nad takimi zadevami - kakšna oseba je bila, pa to, kaj je delal. Lahko rečeš, da hočeš da ti malo svetuje ali kaj takega, to je čisto dober razlog, da dobiš kontakt.

Sama si izpiši tvoja pričakovanja in prioritete, potem pa gasa v tisto smer, kjer se ti zdi boljše.

Tako, to je z moje strani. Veliko sreče in poročaj, kako se je izšlo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466341195 (3387) nejc_nejc
»

Vpisati doktorat ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
677329 (4631) Smurf
»

Družboslovna informatika je nezaposljiva smer! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123054 (16251) jernejl
»

Študij arheologije (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8817189 (15657) chort
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9145790 (44550) Nejc Pintar

Več podobnih tem