» »

V Applu konec stalnega dela od doma

V Applu konec stalnega dela od doma

Business Insider - Apple ugotavlja, da je epidemije konec, zato je svoje zaposlene pozval nazaj na delovna mesta. Zaposleni bodo morali od septembra vsaj tri dni na teden delali iz pisarn, in sicer ob ponedeljkih, torkih in četrtkih. Ob sredah in petkih bo možno delati od doma, ne bo pa to nujno. Prav tako bodo zaposleni dobili še dva tedna odobrenega dela od doma na leto, ki ju bodo lahko uporabili po lastni presoji. Nadaljnje delo od doma v navedenih okvirih bodo morali zaposlenim potrditi nadrejeni. Izvršni direktor Tim Cook je v okrožnici, ki jo je poslal zaposlenim, zapisal, da videoklici preprosto ne morejo nadomestiti vseh aspektov dela v pisarnah. Videokonference so olajšale delo od doma med epidemijo, a v popolnosti ne morejo nadomestiti osebnega stika.

Google je že aprila zaposlenim sporočil, da bodo morali jeseni priti nazaj v pisarne vsaj za tri dni na teden. Sledil je precejšen revolt zaposlenih, ki so sicer večinsko naklonjeni delu iz pisarn, a ne vseh pet dni na teden. Manjša skupina zaposlenih pa se je med epidemijo preselila dlje od Silicijeve doline, saj so drugod cene bivanja nižje, zato si seveda želijo trajnega dela od doma. Izvršni direktor je kasneje sporočil, da bodo ubrali fleksibilnejši pristop. Približno 20 odstotkov zaposlenih bo lahko trajno delalo od doma, 20 odstotkov pa jih bo lahko delalo v drugih pisarna. Obojim bodo plačo prilagodili dejanskim stroškom bivanja.

V Facebooku za zdaj velja, da lahko od doma dela kdorkoli, ki mu nadrejeni to dovoli.

24 komentarjev

LeQuack ::

Ni čudno, če so pa milijarde vložili v tisti groteskno velik objekt/pisarne. Ne bo zdaj tam sameval, če bi pa lahko ljudje bili nagužvani notri. Nič ne osreči middle managerje kot to, da vidi zaposlene ki ne morajo iz koristno porabiti svojega prostega časa.
Quack !

shadeX ::

Kaj blebetaš človek

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: sbawe64 ()

ahac ::

Delavci na Kitajskem še naprej ne bodo od doma sestavljali telefonov.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

nejcek74 ::

"Zaposleni bodo morali od septembra vsaj tri dni na teden delali iz pisarn, in sicer ob ponedeljkih, torkih in četrtkih. Ob sredah in petkih bo možno delati od doma, ne bo pa to nujno. Prav tako bodo zaposleni dobili še dva tedna odobrenega dela od doma na leto, ki ju bodo lahko uporabili po lastni presoji."
kljub vsemu kar lep bonus

endelin ::

So bli preveč slackerji?:D

LeQuack ::

endelin je izjavil:

So bli preveč slackerji?:D


Premalo osebnih podatkov so harvestal od doma.
Quack !

crystal ::

lol, folk bo sam odpoved dajal :D

ajdov2 ::

očitno ni bilo STALNO delo od doma

bbbbbb2015 ::

LeQuack je izjavil:

Ni čudno, če so pa milijarde vložili v tisti groteskno velik objekt/pisarne. Ne bo zdaj tam sameval, če bi pa lahko ljudje bili nagužvani notri. Nič ne osreči middle managerje kot to, da vidi zaposlene ki ne morajo iz koristno porabiti svojega prostega časa.


Pa saj niso samo middle managerji. Imaš tudi smešno drage nepremičnine tam blizu, smešno drage storitve, že malice so drage.
Že v Bruslju je malica (brez pijače) 50EUR. Imaš neka custom varjena piva, ki se meni ne zdijo nič posebnega in ti kasirajo med 7 do 15EUR za tri deci. Pogosto ti narinejo dve pivi, če je vroč dan.

Jaz sem na te malice hodil, ker so hodili drugi. Meni osebno se je to zdelo daleč predrago. Imel pa sem sodelavce iz Bolgarije in Romunije (še vedno jih imam), katerim se je to zdelo celo super ali prestižno.

V Bruslju imajo "vile" naprodaj (stare meščanske hiše) med 1,5 in 6 mio EUR. Bruselj recimo sedaj nekako upa, da bodo postali nova pralnica denarja za vse vzhodne/črne tajkunčke, ki so ubodli 10+ mio EUR, pogosto v kešu, ter razne vzhodnjake, ki ne znajo na enostaven način razložiti, od kod jim 20+ mio EUR v kufru.

V Sloveniji se "bojite" 500EUR bankovca, v Bruslju je še vedno mogoče, da prideš k notarju s kufrom polnim denarja, ter kupiš "vilo" v mestu za prej omenjenih 6 mio EUR.

Tako da, pač velika mesta so si našla nek point. S pandemijo je ta point zvodenel, samo imaš 100 interesentov, zopet bobnati folk skup. So pa previdni, vseeno COVIDa še ni konec. Vprašanje je tudi, če bodo "open space" prostori še naprej tako popularni.

Zgodovina sprememb…

zmaugy ::

Na eni drugi temi se je nekaj posploševalo, da je to bolj značilnost slovenskih zahojenih menedžmentov, da hočejo imeti svoje sužnje fizično na voljo za lastne kinky potrebe.
Očitno je nekaj s tipičnim profilom menedžerja narobe, generalno. Saj ne rečem, da so vsi takšni, ampak je pa opazit neko značajsko potezo…
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

z0mbie ::

zmaugy je izjavil:

Na eni drugi temi se je nekaj posploševalo, da je to bolj značilnost slovenskih zahojenih menedžmentov, da hočejo imeti svoje sužnje fizično na voljo za lastne kinky potrebe.
Očitno je nekaj s tipičnim profilom menedžerja narobe, generalno. Saj ne rečem, da so vsi takšni, ampak je pa opazit neko značajsko potezo…


Ja... A ljudje zaposlijo B ljudi, te zaposlijo C ljudi... In vecja kot je razdalja med CEOtom (tipicno sociopat) in zadnjim v podjetju, vec Z people je vmes. S tem, da moras vedeti, da toliko nekoristnih slackerjev, kot se je nabralo v googlu ne bos nasel v nobeni firmi. Slovenska javna uprava, ki se ima za nekaj "se vec". Za Apple ne vem, se pa ne bi cudil, ce je enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

nejcek74 ::

no ja,
al pa je uspešnim firmam jasno, da kup izoliranih sociopatov ne more ustvarjati presežkov. Par inženirjev, ki tapka po tipkovnici ni dovolj, potrebuješ sinergijo kritičnih pogledov, malo pomozgajte, mogoče boste razumeli. Par briljantih izjem pa tudi tak sistem prenese.

zmaugy ::

nejcek74 je izjavil:

no ja,
al pa je uspešnim firmam jasno, da kup izoliranih sociopatov ne more ustvarjati presežkov. Par inženirjev, ki tapka po tipkovnici ni dovolj, potrebuješ sinergijo kritičnih pogledov, malo pomozgajte, mogoče boste razumeli. Par briljantih izjem pa tudi tak sistem prenese.

A niso sociopati velikokrat v menedžmentu teh firm?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

3p ::

zmaugy je izjavil:

Na eni drugi temi se je nekaj posploševalo, da je to bolj značilnost slovenskih zahojenih menedžmentov, da hočejo imeti svoje sužnje fizično na voljo za lastne kinky potrebe.
Očitno je nekaj s tipičnim profilom menedžerja narobe, generalno. Saj ne rečem, da so vsi takšni, ampak je pa opazit neko značajsko potezo…


Nismo takšna posebnost. Ponovno priporočam v branje: Bullshit Jobs @ Wikipedia .

---
Najbolj pa vzpodbuja treznjenje tale del: "Približno 20 odstotkov zaposlenih bo lahko trajno delalo od doma, 20 odstotkov pa jih bo lahko delalo v drugih pisarna. Obojim bodo plačo prilagodili dejanskim stroškom bivanja."

Tole se zna hitro razširiti kot "dobra" praksa.

Miki N ::

Po mojem so feministke iz HR oddelkov postale osamljene ... ni isto preko zooma.

hendriks ::

3p je izjavil:


Tole se zna hitro razširiti kot "dobra" praksa.


To je dejansko dobra praksa (če zaposleni delajo v prostorih lokalnega okolja kjer živijo), ki ima več dobrih učinkov:
- promocija podjetja v lokalnem okolju
- zaposleni imajo 10 min do delovnega mesta z avtom ali peš
- vse druge povezane lokalne storitve (trgovine, restavracije ipd.) imajo nekaj od tega

Na vodilnih v podjetju pa je, da svojim zaposlenim zaupajo. Če tega ni, boljše da podjetje ne obstaja.

nejcek74 ::

zmaugy je izjavil:

nejcek74 je izjavil:

no ja,
al pa je uspešnim firmam jasno, da kup izoliranih sociopatov ne more ustvarjati presežkov. Par inženirjev, ki tapka po tipkovnici ni dovolj, potrebuješ sinergijo kritičnih pogledov, malo pomozgajte, mogoče boste razumeli. Par briljantih izjem pa tudi tak sistem prenese.

A niso sociopati velikokrat v menedžmentu teh firm?

Menedzmet so psihopati :)
Trdim, da je sinergija teamskega dela, izmenjava izkušenj, informacij, mnenj, sodelovanje zaposlenih dostikrat nujna in daj jo je lažje doseči v skupnem delovnem okolju. Ne vedno, se strinjam. Jaz osebno raje delam vsaj malo izoliran, pa sovražim sestanke, ampak pri mojem delu lahko tako opredelim: iskanje rešitve = team, implementacija = indv., nadzor uspešnosti = team. Jasno mi je, da so situacije totalno različne, ampak trditve da je eno, ali drugo edina zveličava rešitev se mi zdi neumna. Applov pristop, ki dovoli da se del dela organizira glede na lastne preference se mi zdi kar dober.

3p ::

hendriks je izjavil:

3p je izjavil:


Tole se zna hitro razširiti kot "dobra" praksa.


To je dejansko dobra praksa (če zaposleni delajo v prostorih lokalnega okolja kjer živijo), ki ima več dobrih učinkov:
- promocija podjetja v lokalnem okolju
- zaposleni imajo 10 min do delovnega mesta z avtom ali peš
- vse druge povezane lokalne storitve (trgovine, restavracije ipd.) imajo nekaj od tega

Na vodilnih v podjetju pa je, da svojim zaposlenim zaupajo. Če tega ni, boljše da podjetje ne obstaja.


Sem mislil na neko drugo "dobro" prakso.

"Če boš delal v naši centrali v SF, te plačamo 200k. Če boš delal iz hišice v preriji, te za isto delo plačamo 100k." (Vseeno stane bajta v SF maljone, v preriji pa 40k.)

Prevedeno na slovenske razmere. Za delo iz pisarne v Lj 2k, za "isto" delo na daljavo iz Prekmurja, 1k?

Tole se mi zdi pošteno mimo. V tem primeru se zaposlenemu seveda splača delati iz centrale. Po 10-20 letih dela iz drage lokacije proda nepremičnino, ki jo je dobil kot bonus za delo iz te lokacije, in se preseli delat v "prerijo". Razliko obdrži za "penzijo". To postavlja delo na daljavo in delo iz drage "centrale" v povsem drugačen položaj.

nejcek74 je izjavil:

Trdim, da je sinergija teamskega dela, izmenjava izkušenj, informacij, mnenj, sodelovanje zaposlenih dostikrat nujna in daj jo je lažje doseči v skupnem delovnem okolju. Ne vedno, se strinjam. Jaz osebno raje delam vsaj malo izoliran, pa sovražim sestanke, ampak pri mojem delu lahko tako opredelim: iskanje rešitve = team, implementacija = indv., nadzor uspešnosti = team. Jasno mi je, da so situacije totalno različne, ampak trditve da je eno, ali drugo edina zveličava rešitev se mi zdi neumna. Applov pristop, ki dovoli da se del dela organizira glede na lastne preference se mi zdi kar dober.


Glede tega se pa strinjam. Kolikor se pogovarjam z ljudmi, jih kar malo, ki imajo ali so imeli to možnost, prisega na 100% delo na daljavo.

Meni se, recimo, na mojem področju zdi, da kadar moraš usklajevati rešitve ali pa najti kak problem, to lažje in hitreje naredim v živo. (Zadeve ki jih delam terjajo ljudi iz večih področij, ne gre za ekipo 10 ljudi, ki počnemo isto.) Ko se ve, kaj je potrebno narediti, je učinkovitost dela od doma, kjer imam osebno več miru, kot na firmi, rahlo v prednosti. Poleg tega seveda, da se mi tiste dni ni potrebno prevažati sem in tja in je to dodaten bonus za mene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

hendriks ::

3p je izjavil:



Sem mislil na neko drugo "dobro" prakso.

"Če boš delal v naši centrali v SF, te plačamo 200k. Če boš delal iz hišice v preriji, te za isto delo plačamo 100k." (Vseeno stane bajta v SF maljone, v preriji pa 40k.)

Prevedeno na slovenske razmere. Za delo iz pisarne v Lj 2k, za "isto" delo na daljavo iz Prekmurja, 1k?

Tole se mi zdi pošteno mimo.


Ja, ta je grda ja. Ko bi vsaj bili toliko fer, pa izmerili produktivnost v pisarni vs. delo iz oddaljene lokacije in na podlagi tega izračunali plačo. Drugače meni osebno ustreza 2x na teden v pisarni v centrali. Malce druženja ne škodi ;)

dild0idis ::

Produktivnost ni edino merilo.

Razlog zakaj so podjetja delala taka poslopja je bil tudi prenos idej itd., ki se zgodijo na kavi, med obrokom, ...

Tega je službi na daljavo veliko manj.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Tene ::

Končno se je ta norija končala. Zdej pa vse odpret, da ljudje normalno živijo.

Mike_Rotch ::

Applov pristop, ki dovoli da se del dela organizira glede na lastne preference se mi zdi kar dober.


Edino kar pride dobrega iz Appla so njihovi izdelki. Vse ostalo je corporate bullshit, korupcija, davčne utaje itd.


"Če boš delal v naši centrali v SF, te plačamo 200k. Če boš delal iz hišice v preriji, te za isto delo plačamo 100k." (Vseeno stane bajta v SF maljone, v preriji pa 40k.)

Prevedeno na slovenske razmere. Za delo iz pisarne v Lj 2k, za "isto" delo na daljavo iz Prekmurja, 1k?

Tole se mi zdi pošteno mimo. V tem primeru se zaposlenemu seveda splača delati iz centrale. Po 10-20 letih dela iz drage lokacije proda nepremičnino, ki jo je dobil kot bonus za delo iz te lokacije, in se preseli delat v "prerijo". Razliko obdrži za "penzijo". To postavlja delo na daljavo in delo iz drage "centrale" v povsem drugačen položaj.


Zakaj bi bilo to mimo? Saj pri delu na lokaciji je podobno. Imaš vse možnosti, da greš delati v San Francisco, po 10-20 letih dela prodaš nepremičnino in se preseliš nazaj v prerijo.

Realnost je taka, da delo na daljavo do ene mere izenačuje dohodke. Tisti "bonus" na lokacijo je podoben kot potni stroški, ki realno pokrijejo stroške bencina in mogoče kakšno gumo, nikakor pa celotne amortizacije avtomobila. V skoraj nobenem primeru ne pokriješ dejanskih stroškov bivanja v dragem okolju.

Razlog zakaj so podjetja delala taka poslopja je bil tudi prenos idej itd., ki se zgodijo na kavi, med obrokom, ...

Tega je službi na daljavo veliko manj.


Lahko jih je manj, lahko jih je tudi več. Definitivno pri tem ni odločilna razdalja med zaposlenimi ampak kultura v podjetju.

nejcek74 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Lahko jih je manj, lahko jih je tudi več. Definitivno pri tem ni odločilna razdalja med zaposlenimi ampak kultura v podjetju.

Kar je se najbolj zanimivo vprašanje pri vsem tem, kaksna je uspešnost dejanske komunikacije pri face-face ali pa virtualnem sodelovanju. Moje izkusnje so sicer slabe, ampak za to je lahko cela vrsta vzpokov.
npr.:
This article showed that conclusions regarding the effectiveness ofvirtual teams can be dramatically different in the experimental compared withthe field literature on virtual teams. Based on a large-scale review of bothliteratures, the present article argued that field research is more likely toaccurately inform opinions about virtual teams than experimental research.Hence, organizations can expect that the virtual teams they create willsuccessfully achieve their objectives while providing a meaningful andsatisfactory experience to virtual team members. However, organizationsshould also be cognizant of the fact that even members of successful virtualteams would most likely dislike the communication technology they wouldhave to use. Being prepared to deal with such perceptual challenges mayensure the even greater objective success of virtual project teams.

(3) (PDF) Virtual versus Face-to-Face Teams: What Have we Really Learned?. Available from: https://www.researchgate.net/publicatio... [accessed Jun 04 2021].

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

m0LN4r ::

nejcek74 je izjavil:

"Zaposleni bodo morali od septembra vsaj tri dni na teden delali iz pisarn, in sicer ob ponedeljkih, torkih in četrtkih. Ob sredah in petkih bo možno delati od doma, ne bo pa to nujno. Prav tako bodo zaposleni dobili še dva tedna odobrenega dela od doma na leto, ki ju bodo lahko uporabili po lastni presoji."
kljub vsemu kar lep bonus
To je cist kul. Ce bi bli prasci, bi jih v pisarne napotil v pon, sred, pet ;)

Predstavljajte si, da bi recimo tisti v JU, ki ze zdaj nic ne delajo oz. delajo po liniji najmanjsega upora, poslal domov delat.
Delalo bi se dosti, naredilo pa nic. Ko so uradne ure recimo v petek do 13:00 in ob 12:00 se zacnejo delati priprave za odhod in marsikdo ze ob pol enih "izgine"
https://www.youtube.com/user/m0LN4r


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo od doma se v Sloveniji očitno (še) ne bo uveljavilo (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33744811 (10645) Baja
»

V Applu konec stalnega dela od doma

Oddelek: Novice / Ostalo
248933 (6520) m0LN4r
»

Za razliko od konkurence Google ne bo omogočal stalnega dela od doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8817157 (13037) LeQuack
»

Twitter bo tudi po pandemiji delal od doma

Oddelek: Novice / Ostalo
145856 (4596) mahoni

Več podobnih tem