» »

Android 12 s prenovljeno obliko

Android 12 s prenovljeno obliko

Slo-Tech - Google je na razvijalski konferenci I/O 2021 pokazal vmesnik Androida 12 s precej prenovljenim videzom, katerega barvna paleta se prilagaja izbranemu ozadju.

Googlova letošnja konferenca za razvijalce I/O je v polnem teku in kot je običajno, se je pričela z najavo prihajajočih novosti (skrajšan video povzetek). V skoraj dveurni predstavitvi je poleg najave operacijskega sistema Wear najpomembnejše mesto zasedala prenova izgleda Androida, ki bo s prihajajočo dvanajsto različico postal bolj ... zaobljen. Novemu dizajnu pri Googlu pravijo Material You, njegova poglavitna zmogljivost pa bo tudi v prilagajanju barv izbrani sliki ozadja. To sicer ni prvi takšen poskus, saj so v Androidu 5 nekaj podobnega poskušali s Palette API, a tokrat naj bi bila implementacija precej pogumnejša. Sredi tedna je prispela tudi beta inačica, ki pa zaenkrat nosi le del najavljenih novosti.



Spisek razkritij na uvodni tiskovki je bil sicer precej obsežen. Med zanimivejšimi je Project Starline, s katerim skušajo dati "globino" podobi sogovornika, s katerim komuniciramo po video povezavi. Zaenkrat ima obliko namenskega prostora za video komunikacijo, ker vsebuje kopico kameric, s pomočjo katerih iz osebe napravijo 3D objekt, ki ga lahko sogovornik vidi iz različnih smeri. Na področju strojnega učenja je navdušil pogovorni model LaMDA, ki se od preostalih bolj razvpitih jezikovnih modelov, kot je GPT-3, loči predvsem v tem, da so ga urili prvinsko na dialogih. Zato je bila tudi prezentacija v stilu: stroju so naložili, naj imitira papirnato letalo in planet Pluton. Strojna pamet poganja tudi orodje, s pomočjo katerega bomo s telefonom iskali morebitne znake nevarnih obolenj na naši koži; zamisel bi bila lahko lansirana že letos.

14 komentarjev

nejcek74 ::

vsaj ostaja simpl in pregledno, Apple je edini ki nekako ne zna poenotit dizajna in polovično vztraja pri nekih kičastih, kvazi realističnih 3D podobicah, MS jih je po Visti zacel hitro opuscat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

filip007 ::

Algoritem katere barve je največ, nič tako novega.

Okvirčki so samo okvirčki, lahko si jih gonil gor in dol, to je pa tudi vse.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MrStein ::

A spet "nov GUI!"?

A se niso nič naučili iz flopov Windows?

Ali ta novi GUI res privlači nove stranke (in denar) ?


GUI greš spremeniti, če je res slab. Recimo Windows 3.x -> 4.0 (med rajo znana kot 95 look, danes "classic look")
Vse poznejše spremembe so en kup bikovega... NE rečem, da ni vmes izboljšav, ampak da je zraven kup poslabšav in nesmislov.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Master_Yoda ::

Jap, treba nekako upraviciti nakup nove naprave. Ce bi isto vse zgledalo folk mogoce nebi menjal Pixel 49 za Pixel 50.
Dovie'andi se tovya sagain.

z0mbie ::

nejcek74 je izjavil:

vsaj ostaja simpl in pregledno, Apple je edini ki nekako ne zna poenotit dizajna in polovično vztraja pri nekih kičastih, kvazi realističnih 3D podobicah, MS jih je po Visti zacel hitro opuscat


Imas na netu raziskave, da se na 3d "podobice" mozgani precej hitreje fokusirajo (ker ne bos verjel, na 3d podobice so navajeni). Dejansko sem sel cez cel razvoj raznih graficnih okolij in toliko kot mi zadnje case pri teh flat svinjarijah oci iscejo kontrole po ekranu mi niso pri nobeni noviteti.

Vecina se ne zaveda, da flat interfaci niso tukaj zato ker bi bili lepsi, ampak da vas navadijo (operejo mozgane), da bojo nekoc to samo se web strani v cloudu. Windows 10 flat interface je zato, da vas navadijo, ker Windows "11" bo ze v oblaku in je treba optimizirati prenos podatkov.

MrStein je izjavil:

A spet "nov GUI!"?

A se niso nič naučili iz flopov Windows?

Ali ta novi GUI res privlači nove stranke (in denar) ?


GUI greš spremeniti, če je res slab. Recimo Windows 3.x -> 4.0 (med rajo znana kot 95 look, danes "classic look")
Vse poznejše spremembe so en kup bikovega... NE rečem, da ni vmes izboljšav, ampak da je zraven kup poslabšav in nesmislov.


Nekaj so morali narediti, Android ze leta ni imel nobenega pretresljivega featurja. In edina zadeva, ki jo zabiti uporabniki zares opazijo je GUI.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

nejcek74 ::

z0mbie je izjavil:

Imas na netu raziskave, da se na 3d "podobice" mozgani precej hitreje fokusirajo (ker ne bos verjel, na 3d podobice so navajeni). Dejansko sem sel cez cel razvoj raznih graficnih okolij in toliko kot mi zadnje case pri teh flat svinjarijah oci iscejo kontrole po ekranu mi niso pri nobeni noviteti.

Govoris o skeuomorphism-u, lahko je izrazen s flat ikono ali pa nekim kicastim renderjem kot v primeru iOS-a. Navadimo se lahko na marsikatero zadevo :)

blackbfm ::

Dejansko sem sel cez cel razvoj raznih graficnih okolij in toliko kot mi zadnje case pri teh flat svinjarijah oci iscejo kontrole po ekranu mi niso pri nobeni noviteti.


To pomeni da imas zanic UX v aplikaciji ali zanic dizajnerja, ne da je flat stil sam po sebi slab

Vecina se ne zaveda, da flat interfaci niso tukaj zato ker bi bili lepsi, ampak da vas navadijo (operejo mozgane), da bojo nekoc to samo se web strani v cloudu. Windows 10 flat interface je zato, da vas navadijo, ker Windows "11" bo ze v oblaku in je treba optimizirati prenos podatkov.


Lahko nehas bluzit. Včasih je bilo treba dodat kič da stvari niso izgledale preveč pusto pa tudi izpadlo je bolj "dodelano", no danes pa smo zasičeni do konca z aplikacijami in vsebinami in je stvari treba otročje poenostavljat ker je skoda izgubljat pozornost na kompleksnih UI elementih

MrNighthawk ::

Android GUI je brezpredmeten. Pixel, Nokia, Motorola, pa mogoče se še najde kakšen Asus. Na vseh ostalih OEM nabijejo svoj šrot gor. Trenutno gre Samsungu za moje pojme kar dobro z One UI, dokler se spet ne premislijo in vse spremenijo.

nejcek74 ::

MrNighthawk je izjavil:

Android GUI je brezpredmeten. Pixel, Nokia, Motorola, pa mogoče se še najde kakšen Asus. Na vseh ostalih OEM nabijejo svoj šrot gor. Trenutno gre Samsungu za moje pojme kar dobro z One UI, dokler se spet ne premislijo in vse spremenijo.

Zate je to prva in najpomembnejši filter: android one, sem imel Huawei, in hvala lepa.

Rokec ::

Jaz pa mislim, da če sta glavni spremembi malce bolj zaobljeni okvirji in pa paleta, ki se prilagaja ozadju namizja (in je večina aplikacij niti ne bo uporabljala), da to ne upraviči izdaje novejše verzije. To je rahel popravek, ne pa nova verzija.
Bi me bilo kar malo sram predstaviti to publiki kot "novost leta".

dild0idis ::

Saj bodimo pošteni, predstavitev Google IO je bila kar veliko razočaranje.

Saj imajo kar nekaj zanimivh zadev za pokazati, posebaj glede ML in AI, nekaj teh zadev izpade res impresivno.

A potem pa izpade zelo totalna sramota in cringy, ko slišiš Google govoriti o zasebnosti.

Potem poslušaš glede Stadia, ki je ravno sedaj dobila konrketno novost - Iskalnik, čeprav je zadeva več kot očitno na smrtni postelji.

Večino zadev, ki so jih predstavili na svojem Google IO, bodo pa itak ukinili čez kako leto ali dve.

Google Wear in Samsung je še največje razočaranje, sedaj po vsem času dobiva funkcije, ki jih je imel že prvi Apple Watch in s tem hočejo konkurirati... :D
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Machete ::

Živjo, nkeaj dni nazaj sem posodobil programsko opremo na telefonu. Ok, vem, da ni to verzija Androida, ampak vseeno, po katerih kanalih mi je namestilo precej aplikacij neke SPAM ZALEGE? Sicer sem vse že odstranil, ampak vmes je bila Telekomova aplikacija, neki QR skener + še nekaj brezveznosti, katere sem žal pozabil. Cirka 5 appov.

Kako to operater (IZI - Telekom) vsili? Hvala za razlago.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Kiwix ::

Včasih je bilo tako, da če si telefon kupil pri operaterju si poleg dobil tudi njihove appe, si ga kupil pri Telekomu? :) Jaz še nikoli nisem dobil nobene dodatne aplikacije pri posodobitvi, sploh pa od operaterja (sem tudi na IZI - Telekom), imam pa oneplus telefon...

MrStein ::

Vsaj včasih je update OS-a bil posebej za vsakega operaterja. Torej če si imel recimo Telekomov Samsung Galaxy S3, potem je imel Telekomov "image" OS-a, z njegovimi app-i. Ko je prišel update, je bil posebej spet njegov, spet s temi app-i.
Z drugimi besedami: S3 na Telekomu je dobil update februarja, S3 na SiMobilu pa recimo šele, aprila. Vsak s svojimi app-i.
Če je to še praksa, potem se je verjetno zgodilo to.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihodnost Skyneta po Googlovo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
308690 (6448) Markoff
»

Začel se je Google I/O - Android

Oddelek: Novice / Android
2912923 (10464) Marat
»

Google Music tudi s trgovino

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
206435 (5091) sgdjkdlsugi4
»

Googlova konferenca I/O bi bila lahko kar Android konferenca

Oddelek: Novice / Android
217071 (6102) matejdro
»

Google Wave prihaja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10913657 (9815) G-man

Več podobnih tem