» »

Stanovanjski problem, ne-pomoč staršev

Stanovanjski problem, ne-pomoč staršev

IL_DIAVOLO ::

O tem govorim, starci so veliki butli, ki ne predvidijo da bodo na stara leta rabili pomoc. Ceprav zdaj ne rabijo.

Skupek trme, ega in nadrejenosti.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Nedasemiveč ::

cvalsr je izjavil:

Saj starši vidijo asimetrijo obdarovanja, takole:
Brat je bil 'izplačan', OP pa ima svoje stanovanje v domači hiši, pa še podedoval jo bo, pravzaprav dobiva precej več.


OP bo podedoval zgolj svoj nujni delež, če vmes ni pogodbe o preužitku ali izročilne pogodbe.
Enako velja za nepremičnino brata. OP bo imel pravico do uveljavljanja nujnega deleža na tisti nepremičnini (SPET, če ni kakšne pogodbe vmes). Ob dedovanju imajo dediči moznost vpogleda v transakcije, brez skrbi.

Poznam primer, kjer so starši s sinom podpisali izročilno pogodbo brez vedenja brata (očitno jim notar/odvetnik ni razložil, da morajo na takšni pogodbi biti zapisani vsi dediči z razliko od pogodbe o preužitku ali dosmrtnem preživljanju). Odvetnik ni imel dosti dela, da je bratu priboril nujni delež.

Tudi darilne pogodbe so zelo hinavske, saj gredo po smrti staršev v zapuščninsko maso.

Zgodovina sprememb…

zobnik ::

Tvoji starši bodo na stara leta, če bo potrebno prodal hišo in šli živet v dom. Lahko pa poskusiš z darilno pogodbo o tem da prevzameš oskrbo do smrti v zameno za hišo, se pa mora s tem strinjat tvoj brat.

Nedasemiveč ::

zobnik je izjavil:

Tvoji starši bodo na stara leta, če bo potrebno prodal hišo in šli živet v dom. Lahko pa poskusiš z darilno pogodbo o tem da prevzameš oskrbo do smrti v zameno za hišo, se pa mora s tem strinjat tvoj brat.


To ni darilna pogodba!!!

OP posvetuj se z odvetnikom, da neboš nasedel kaksnemu slotehovcu, kar te bo potem teplo do konca življenja.

Utk ::

To pozabi. Dom za par je vsaj jurja poleg penzionov. Če bi imel jurja viška na mesec, ne bi te teme odpiral. Z bratom bosta plačevala vsak pol, bajta bo šla pa tudi na pol. Če se z bratom ne dogovoriš drugače.

zobnik ::

Nedasemiveč je izjavil:

zobnik je izjavil:

Tvoji starši bodo na stara leta, če bo potrebno prodal hišo in šli živet v dom. Lahko pa poskusiš z darilno pogodbo o tem da prevzameš oskrbo do smrti v zameno za hišo, se pa mora s tem strinjat tvoj brat.


To ni darilna pogodba!!!

OP posvetuj se z odvetnikom, da neboš nasedel kaksnemu slotehovcu, kar te bo potem teplo do konca življenja.


Mi smo nekaj podobnega kot je darilna naredil al pa sem že pozabu, v zameno za lastništvo kmetije dosmrtni oskrbi staršev, ostali dediči dobijo nujni delež.

link_up ::

Nisem preprican, da razumete, da vam starsi dajo le novo,svoje zivljenje in ne njihovega. Cigl nima vrednosti v tej kategoriji.
In and Out

showsover ::

link_up je izjavil:

Nisem preprican, da razumete, da vam starsi dajo le novo,svoje zivljenje in ne njihovega. Cigl nima vrednosti v tej kategoriji.

Ja, ja, ok, ok.

borut_p ::

Utk je izjavil:

To pozabi. Dom za par je vsaj jurja poleg penzionov. Če bi imel jurja viška na mesec, ne bi te teme odpiral. Z bratom bosta plačevala vsak pol, bajta bo šla pa tudi na pol. Če se z bratom ne dogovoriš drugače.


Najprej bo sla na tretjine. Sinova in eden izmed starsev. To bo sele veselje.

c3p0 ::

zobnik je izjavil:


Mi smo nekaj podobnega kot je darilna naredil al pa sem že pozabu, v zameno za lastništvo kmetije dosmrtni oskrbi staršev, ostali dediči dobijo nujni delež.


Za ta scenarij preužitkarska pogodba (obvezen notar), da dobiš npr. nepremičnino + oporoka za ostalo, da ostali dediči lahko zahtevajo le nujni delež.

marvin42 ::

s505s: poglej zadevo iz drugega zornega kota - zakaj bi ti bili starši karkoli dolžni? Ko boš to misel zaobjel, ti bo dosti lažje.
Mostly Harmless

Ted ::

s505s je izjavil:

Pred 15 leti so starši dali starejšemu bratu prihranke v protivrednosti enosobnega stanovanja v Ljubljani, tako da si je lahko kupil lastniško stanovanje brez kredita in si nato ustvaril družino. Nekaj let kasneje ko sva se želela tudi midva s punco osamosvojiti, pa je bil odgovor staršev, da nimata denarja in da za naju je na voljo mansarda v njuni hiši. Nad tem nisem bil navdušen (vaško okolje, bližina staršev, vse je daleč, vožnje z avtomobilom...), ampak če ni druge boljše alternative greva tudi v to. Denar sem vlagal jaz, obnavljala sva skupaj s punco. Vmes sva šla narazen, obnovo sem nadaljeval sam in projekt v nekaj letih tudi zaključil. V hiši sta tako dva ločena stanovanja, vsak s svojim vhodom.

Gremo naprej 10 let in jaz ne želim več živeti v tej hiši. Nikoli mi ni ustrezalo vaško okolje, niti bližina staršev, ampak po sili razmer in iz finančnih razlogov sem vztrajal. Ne želim biti večno vezan na to hišo in poslušati do konca življenja starše, da se nisem nikoli "osamosvojil" (za razliko od brata). Cene nepremičninam v Ljubljani pa so v vseh teh letih zbezljale še na višje nivoje, tako da je nakup postal še bolj oddaljen.

Takole na hitro ko pogledam nazaj, se mi ne zdi pravično da je brat dobil nepremičnino, jaz pa sem vsa ta leta vlagal denar, delo, čas in živce v nekaj kar ni niti v moji lasti in hkrati poslušal še "pametovanje" staršev. Starše sem ponovno vprašal ali bi mi lahko finančno pomagala (denar imata) in je odgovor isti kot pred 15 leti - NE. Očitata mi tudi, da sem vsa ta leta živel zastonj (btw. plačeval sem 1/3 za stroške in manjše investicije / popravila v zvezi s hišo) - ampak če bi želel plačevati najemnino, zakaj za vraga bi potem sploh še bil tukaj in nebi šel raje kam drugam?

Zanima me kako ste se drugi spoprijemali s tovrstnimi problemi, ko so starši delali razlike v razdajanju premoženja med otroci oz. finančni pomoči/nepomoči pri osamosvajanju, prvorazrednost enega in drugorazrednost drugega? Kaj mi preostane v pravnem smislu? Nenazadnje sem z obnovo povečal vrednost njune nepremičnine, prisiliti ju očitno ne morem da mi pomagata finančno. Včasih omenita, da mi lahko prepišeta 1/3 hiše na moje ime, ampak kaj točno bom pridobil s tem? Prodati skoraj ne morem, pa tudi če bi lahko, to tudi slučajno ni protivrednost enosobnemu stanovanju v Ljubljani.

Raznorazne obljube, da bom dobil hišo po njuni smrti (čez 10/20/30... let) pa so tudi v oblakih - če ni vnaprej napisane jasne pogodbe nimaš nič v rokah, sploh pa čakanje do svojega 70. leta ko bo večina življenja šla že mimo... se sliši bolj kot izsiljevanje.


Koliko si vložil v hišo/mansardo in kaj si poleg tega ustvaril ali dosegel v življenju? V služvi si uspešen, izobrazba? Dediščina oz. pomoč staršev je lahko fajn, ponavadi pa je bolj potuha. Edino pravo vrednost ima tisto kar sam dosežeš. Seveda pa ni pametno vlagati v nepremičnino, ki ni tvoja last,zaradi takih neumnosti mnoge precej boli glava...
Mah...

s505s ::

marvin42 je izjavil:

s505s: poglej zadevo iz drugega zornega kota - zakaj bi ti bili starši karkoli dolžni? Ko boš to misel zaobjel, ti bo dosti lažje.


Za začetek zato, ker sem zvišal vrednost njuni nepremičnini.

Isotropic ::

...

Zgodovina sprememb…

l0wc4 ::

s505s je izjavil:

marvin42 je izjavil:

s505s: poglej zadevo iz drugega zornega kota - zakaj bi ti bili starši karkoli dolžni? Ko boš to misel zaobjel, ti bo dosti lažje.


Za začetek zato, ker sem zvišal vrednost njuni nepremičnini.


Starši in brat so te nategnili. Spokaj stran in se ne zajebavaj z njimi. Škoda energije, karma pa jih bo kaznovala. Karma is a bitch.

zobnik ::

A za časa bivanja, ko bi moral bit že na svojem si plačeval sorazmerni del stroškov al so jih starši.

korenje3 ::

s505s je izjavil:

Pred 15 leti so starši dali starejšemu bratu prihranke v protivrednosti enosobnega stanovanja v Ljubljani, tako da si je lahko kupil lastniško stanovanje brez kredita in si nato ustvaril družino. Nekaj let kasneje ko sva se želela tudi midva s punco osamosvojiti, pa je bil odgovor staršev, da nimata denarja in da za naju je na voljo mansarda v njuni hiši. Nad tem nisem bil navdušen (vaško okolje, bližina staršev, vse je daleč, vožnje z avtomobilom...), ampak če ni druge boljše alternative greva tudi v to. Denar sem vlagal jaz, obnavljala sva skupaj s punco. Vmes sva šla narazen, obnovo sem nadaljeval sam in projekt v nekaj letih tudi zaključil. V hiši sta tako dva ločena stanovanja, vsak s svojim vhodom.

Gremo naprej 10 let in jaz ne želim več živeti v tej hiši. Nikoli mi ni ustrezalo vaško okolje, niti bližina staršev, ampak po sili razmer in iz finančnih razlogov sem vztrajal. Ne želim biti večno vezan na to hišo in poslušati do konca življenja starše, da se nisem nikoli "osamosvojil" (za razliko od brata). Cene nepremičninam v Ljubljani pa so v vseh teh letih zbezljale še na višje nivoje, tako da je nakup postal še bolj oddaljen.

Takole na hitro ko pogledam nazaj, se mi ne zdi pravično da je brat dobil nepremičnino, jaz pa sem vsa ta leta vlagal denar, delo, čas in živce v nekaj kar ni niti v moji lasti in hkrati poslušal še "pametovanje" staršev. Starše sem ponovno vprašal ali bi mi lahko finančno pomagala (denar imata) in je odgovor isti kot pred 15 leti - NE. Očitata mi tudi, da sem vsa ta leta živel zastonj (btw. plačeval sem 1/3 za stroške in manjše investicije / popravila v zvezi s hišo) - ampak če bi želel plačevati najemnino, zakaj za vraga bi potem sploh še bil tukaj in nebi šel raje kam drugam?

Zanima me kako ste se drugi spoprijemali s tovrstnimi problemi, ko so starši delali razlike v razdajanju premoženja med otroci oz. finančni pomoči/nepomoči pri osamosvajanju, prvorazrednost enega in drugorazrednost drugega? Kaj mi preostane v pravnem smislu? Nenazadnje sem z obnovo povečal vrednost njune nepremičnine, prisiliti ju očitno ne morem da mi pomagata finančno. Včasih omenita, da mi lahko prepišeta 1/3 hiše na moje ime, ampak kaj točno bom pridobil s tem? Prodati skoraj ne morem, pa tudi če bi lahko, to tudi slučajno ni protivrednost enosobnemu stanovanju v Ljubljani.

Raznorazne obljube, da bom dobil hišo po njuni smrti (čez 10/20/30... let) pa so tudi v oblakih - če ni vnaprej napisane jasne pogodbe nimaš nič v rokah, sploh pa čakanje do svojega 70. leta ko bo večina življenja šla že mimo... se sliši bolj kot izsiljevanje.


Tipično. Ponavadi starejši vse dobi, za mlajšega pa "sej boš ti tudi dobil". In potem ko nastopi čas, ni denarja.

Stanovanje niti ni tako drago. Vzameš kredit 50kEUR, prihranki 50kEUR in kupiš stanovanje. 50kEUR lahko zaslužita oba v 2 letih, sploh če vaju starši prehranjujejo.

Sicer pa to da ti bosta dala celo hišo je že nekaj. Samo verjetno boš moral skrbeti z nju do konca življenja.
Jz pravim da je danes zemljo težko dobit. Ti imaš pa vse pred nosom in ne vidiš dodane vrednosti. (npr. odprtje lastnega podjetja, obrtne dejavnosti ipd...)
Iz stanovanja v Ljubljani ne boš nič naredil. Bo tako rekoč "kuča - posao svaki dan".
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

showsover ::

korenje3 je izjavil:

Tipično. Ponavadi starejši vse dobi, za mlajšega pa "sej boš ti tudi dobil". In potem ko nastopi čas, ni denarja.

Ja, to bi lahko bila res jeba, še sploh če vrednosti zapuščin posameznemu neekomerno apreciirajo, saj starši res nimajo vpogleda v prihodnost. Ne poznam situacije, tudi osebnih odnosov ne, vprašanje, kako bi bilo potrebno ravnati, da bi bilo vsaj približno fair. Mogoče manj pogojevanj drugemu.

Zgodovina sprememb…

el_bahattee ::

jocoj je izjavil:

Če praviš, da imata denar, naj ti izplačata vsoto, ki jo je gratis prejel brat. Normalna stvar in tukaj ne vidim problema. Kaj pa bosta z denarjem? V grob ga odnesla?

Zakaj že? Denar je njun, lahko ga zapravita, če hočeta. Saj starši niso otrokom nič dolžni. Kot tudi obratno. Lahko se seveda debatira, kaj se spodobi, ampak to je druga tema. Niti ne vemo njune plati zgodbe, zakaj sta se odločila kot sta se.

s505s je izjavil:

Problem je različna obravnava - prvorojenec, starejši brat je obravnavan resno, jaz pa pač ne in bom večno capljal nekje zadaj. Zato pa je dobro poznati pravni vidik in se celo poslužiti pravnih sredstev če je potrebno.

Brez zamere, ampak meni se zdi precej neokusno, da kot sin pišeš v stilu "prisiliti ju očitno ne morem da mi pomagata finančno" in siliš v smeri njune oporoke, čeprav kot praviš, starša niti nista tako stara. Kot je že nekdo drug napisal, če je tvoj brat nekaj dobil, ti pa ne, nima nobene veze. Saj te niso vrgli na cesto. Še vedno si ti dobil več, kot marsikdo.

Nihče na tem forumu ne pozna tvoje situacije tako dobro, kot jo poznaš sam. Verjetno nisi povedal vseh podrobnosti oz. bi bila tvoja zgodba malo drugačna, če bi jo povedal tvoj brat ali starši, ki gotovo gledajo na to malo drugače. Najbolje bo torej, da se skupaj pogovorite in poskušate zgladit nesoglasja znotraj družine. Iskanje "pravnih sredstev" se meni sliši kot neko izsiljevanje in bo gotovo samo še poslabšalo vaš odnos v družini, ne vem, če si res želiš tega?
Come to my center, you enter the winter.

solatko ::

s505s - Najprej napiši več podatkov - tvoja in bratova izobrazba, služba, približna vrednost nepremičnine (v kakšnih jebah, tvoj vložek v hišo ne pomeni kakšne posebne dodane vrednosti), je možnost prodaje 1/3-ine hiše, ki naj ti bi jo prepisali, je možnost oddaje v najem,....
Brat je pač izkoristil možnost, ki se mu je ponujala, za to ni ne pokvarjen niti ne nepošten, tebi pač te možnosti ne dajo, ker so malo sebični in računajo, da jih boš na stara leta pedenal. Vedo, da na brata ne morejo več računat.

Sedaj je na tebi, da podaš malo več informacij o svojem statusu, prejemkih, rednosti zaposlitve,... , v končni fazi, če imaš kak malo bolj iskan poklic, popokaš šila in kopita ter se zaposliš v tujini, kjer si boš z zaslužkom, sam uredil svoj življenski prostor, neodvisno od žlahte.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

zmaugy ::

OP, samo spokaj od staršev, ki sta te očitno določila za svojega zastonj služabnika za stara leta. Našparaj nekaj, vzemi kredit in kupi svoje. Kjerkoli, od koder je fizično še smiselno priti v službo. Po možnosti v kakšnem vsaj manjšem mestu, če si ne moreš privoščiti več.
Ali pojdi v najem v večje mesto, več priložnosti za boljšo službo in za spoznat punce.
Alternativno kupiš lahko parcelo nekje in si postaviš svojo hišo, medtem pa živiš rent free pri starših brez slabe vesti.
Samo spokaj od vampirjev v doglednem času.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

m0LN4r ::

Si se ze odlocil ali bi sel na svoje, torej v drug kraj, v najemnino
ali pa se ti gre za princip slovenceljna, treba poerbat hiso, ker sem nekaj drobiza zmetal v njo?

No jaz sem za razliko od tebe verjetno pri podobnih letih, sel v najemnisko stanovanje 30 kvadratov in tako se je zacelo, biti na svojem in neodvisnost od starsev. Situacija me je prisilila v marsikaj, ampak ne zamenjam za nic na tem svetu, ker me je naredila fleksibilnega in prilagodljivega. S starsi se slisim samo se za praznike in mi je povsem dovolj.

Jaz si sploh ne morem predstavljati, kako bi blo ostati doma in potem jamrati, okoli bajte in se bolj jamrati kaj je dobil drug brat/sestra in kaj ne.

Jebiga, pozri in zacni drugace razmisljat, ce do zdaj nisi. Napaka ni na strani starsev ali tega, da tebi niso nic kupli, dali dnarja, ampak da si se ti odlocil za mama hotel.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Spxy ::

m0LN4r je izjavil:

Si se ze odlocil ali bi sel na svoje, torej v drug kraj, v najemnino
ali pa se ti gre za princip slovenceljna, treba poerbat hiso, ker sem nekaj drobiza zmetal v njo?

No jaz sem za razliko od tebe verjetno pri podobnih letih, sel v najemnisko stanovanje 30 kvadratov in tako se je zacelo, biti na svojem in neodvisnost od starsev. Situacija me je prisilila v marsikaj, ampak ne zamenjam za nic na tem svetu, ker me je naredila fleksibilnega in prilagodljivega. S starsi se slisim samo se za praznike in mi je povsem dovolj.

Jaz si sploh ne morem predstavljati, kako bi blo ostati doma in potem jamrati, okoli bajte in se bolj jamrati kaj je dobil drug brat/sestra in kaj ne.

Jebiga, pozri in zacni drugace razmisljat, ce do zdaj nisi. Napaka ni na strani starsev ali tega, da tebi niso nic kupli, dali dnarja, ampak da si se ti odlocil za mama hotel.


Tole. Če finance dopuščajo greš v najem/kredit. Če ne dopuščajo potem delaš na tem da bojo dopuščale ali z menjavo zaposlitve ali pa samo relociranjem odhodkov (lahko da zapravljaš denar za bedarije). Za svoj del hiše se dogovoriš, da ga odkupijo ali pa daš v najem.

Starši ti niso nič dolžni, prav tako ne ti njim. Prej ko boš šel na svoje, rajši se boste imeli :)

m0LN4r ::

marvin42 je izjavil:

s505s: poglej zadevo iz drugega zornega kota - zakaj bi ti bili starši karkoli dolžni? Ko boš to misel zaobjel, ti bo dosti lažje.
Ja exactly. Ce bi 15 let nazaj zacel s razmisljanjem, da hocem bit na svojem, bi ze bil, ampak
Ce pravi, da ima punco, ce imata oba sluzbo, potem iti na svoje v neko garsornjero in pozneje v kaj vecjega ni problem.
Ce sta zivela v mama hotelu, bi mogla cim vec prisparat, da se spet odselita nekam v kako manjse staro stanovanje in pozneje na vecje itn.

15 let je veliko in ne rabi biti tako 100 kvadratov v ljubljani. Moral bi zacet po malem in na svojem. Ni lahko, ampak ta neodvisnost danes meni odtehta vse.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

15 let nazaj so bile garsonjerice tudi po mestih poceni, smesno poceni. Dalo se je z studentskim delom prit skozi. Cunje sem z potovalko nosil v studenta prat. Kupoval sem si bone od drugih, pac ce gres na hard, gres na hard. Spar akcije so bile tedensko vsako sredo na programu.
Jaz sem vodil excel tabelo stroskov ca. 5 let, da sem imel za najemnino, stroske in hrano. Narocnine za telefon nikoli nisem imel, niti nimam, ker se mi zdi bedarija. Ce sm hoto vec, sem pac moral delat vec. Tudi socialna je bila veliko nizja od danes. No danes sem tam kjer sem in moram rect, da se je splacalo.
Ce ne ves kaj bi delal, bi v 15 letih lahko tudi sel v tujino za kako leto na gradbisce, marsikdo je tam zasluzil relativno veliko in potem se je v Sloveniji lazje dihalo in tudi izkusnje naberes.

Nisi nic povedal o tem, kaj si na sebi in svojem cilju neodvisnosti naredil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

pol3ni ::

Pri meni je bilo tako,da se se je sestri dalo v dogovoru z njo nek nujni delež.Sam sem prevzel skrbništvo staršev.Naredilo se je uradni prepis pri notarju.Po smrti staršev pa bo komplet hiša moja.
Je pa res če se s starši ne bi zastopil bi sigurno odšel od doma

zobnik ::

...tako je pravilno

s505s ::

Pametujete v tri krasne! V nobenem "mama hotelu" nisem živel, stroške sem plačeval, svoj vhod, renoviral mansardo, svoje gospodinjstvo. Kot sem že rekel, če bi bila najemnina za plačevati bi že zdavnaj spokal, ker drugače ni računice.

Vidim pa, da je najbolje zmanjšati finančne in psihične izgube in preprosto spokati stran od sorodnikov. S pravnimi sredstvi bom poskušal dobiti nazaj vložek v nepremičnino (in s tem povečanje vrednosti nepremičnine) in prišel po svoj delež od dedovanju čez X let. Jebat ga, človek se vse življenje uči in tudi ta šola ni bila zastonj.

Debata se lahko zaključi, ker gre že off-topic.

borut_p ::

s505s je izjavil:

Pametujete v tri krasne! V nobenem "mama hotelu" nisem živel, stroške sem plačeval, svoj vhod, renoviral mansardo, svoje gospodinjstvo. Kot sem že rekel, če bi bila najemnina za plačevati bi že zdavnaj spokal, ker drugače ni računice.

Vidim pa, da je najbolje zmanjšati finančne in psihične izgube in preprosto spokati stran od sorodnikov. S pravnimi sredstvi bom poskušal dobiti nazaj vložek v nepremičnino (in s tem povečanje vrednosti nepremičnine) in prišel po svoj delež od dedovanju čez X let. Jebat ga, človek se vse življenje uči in tudi ta šola ni bila zastonj.

Debata se lahko zaključi, ker gre že off-topic.


torej tožit boš šel svoja starša? kaj boš s tem dosegel? ona ti lahko dasta protiutež - da nisi nikoli plačeval najemnine in se vložek kompenzira. In kaj potem? skregani boste do konca, na koncu bo brat pojerbal vse kar bo ostalo. Lahko da ti še za nujni delež ne bo ostalo - razen del bratovega stanovanja, ki je bil podarjen pred to kalvarijo.

Wolfie ::

s505s je izjavil:

Pametujete v tri krasne! V nobenem "mama hotelu" nisem živel, stroške sem plačeval, svoj vhod, renoviral mansardo, svoje gospodinjstvo. Kot sem že rekel, če bi bila najemnina za plačevati bi že zdavnaj spokal, ker drugače ni računice.

Vidim pa, da je najbolje zmanjšati finančne in psihične izgube in preprosto spokati stran od sorodnikov. S pravnimi sredstvi bom poskušal dobiti nazaj vložek v nepremičnino (in s tem povečanje vrednosti nepremičnine) in prišel po svoj delež od dedovanju čez X let. Jebat ga, človek se vse življenje uči in tudi ta šola ni bila zastonj.

Debata se lahko zaključi, ker gre že off-topic.


Če boš iskal pravico po sodni poti, predlagam, da svojo situacijo predstaviš na kakšnem pravnem forumu, malo pregledaš zakone in podzakonske akte s tega področja, nenazadnje tudi sodno prakso, potem pa stopiš do pravnega strokovnjaka s tega področja.

P.S. Upam, da ko si plačeval stroške, renoviral mansardo itd., da si shranjeval račune.

Hypathia ::

s505s je izjavil:

S pravnimi sredstvi bom poskušal dobiti nazaj vložek v nepremičnino (in s tem povečanje vrednosti nepremičnine) in prišel po svoj delež od dedovanju čez X let.

Slaba odločitev, veliko boš zagonil za odvetnike in sodne takse, izplen pa je negotov, zameril se boš staršem in na koncu lahko ostaneš brez vsega, brez žlahte in brez dediščine.

Kot so ti že drugi svetovali, sprejmi ponudbo, da se 1/3 napiše nate, še bolje, konkretno razmejite hišo, da bosta mansarda in pristop do nje tvoja, potem jo pa lahko celo sam prodaš ali še bolje, daš v najem in s tem odplačuješ kredit za stanovanje v mestu, čez X let pa pobereš še dediščino.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

borut_p ::

Hypathia je izjavil:

s505s je izjavil:

S pravnimi sredstvi bom poskušal dobiti nazaj vložek v nepremičnino (in s tem povečanje vrednosti nepremičnine) in prišel po svoj delež od dedovanju čez X let.

Slaba odločitev, veliko boš zagonil za odvetnike in sodne takse, izplen pa je negotov, zameril se boš staršem in na koncu lahko ostaneš brez vsega, brez žlahte in brez dediščine.

Kot so ti že drugi svetovali, sprejmi ponudbo, da se 1/3 napiše nate, še bolje, konkretno razmejite hišo, da bosta mansarda in pristop do nje tvoja, potem jo pa lahko celo sam prodaš ali še bolje, daš v najem in s tem odplačuješ kredit za stanovanje v mestu, čez X let pa pobereš še dediščino.


to bo pa tudi težko šlo - starši se ne bodo strinjali, da bi lahko prosto razpolagal z nepremičnino, ki je 1/3 njegova. bi morali narediti etažno lastnino da bi bilo to sploh možno, prvo preveriti, ali občina sploh omogoča večstanovanjske hiše. Kot pravim, bodo pa starši verjetno pristali na 1/3 delitev pod pogojem, da se del hiše ne proda ali odda. Tako da, OP ne bo s tem pridobil premoženjske koristi, samo pri dedovanju si zagotovi, da se njegov vložek v nepremičnino ne deduje.

solatko ::

s505s - Niti na eno postavljeno vprašanje nisi odgovoril pa se delaš Kalimero-ta. Najprej nam razloži dejansko situacijo - tvojo in bratovo izobrazbo, imaš redno službo ali ne, je kraj, kjer si, zanimiv za oddajanje/prodajo, starost,... potem pa boš verjetno dobil bolj uporabne nasvete, tako kot si zadevo predstavil do sedaj, je to en navaden trol, na katerega si nas navleku.
Delo krepa človeka

Ben Dover ::

Tudi mene so starši hoteli držat doma, v na pol razpadli hiši v katero niso vložili nič že 30 let, itak so jo podedovali. Od mene se pa zdaj pričakuje da bom plačeval najrmnino in prenavljal.. FUCK OFF! Zataknejo naj si cegle v rit po čečez, sem jih odjebal in raje mečem denar stran v najemu. Nisem suženj, kot si oni to predstavljajo, zdaj pa grozijo da bodo vse prodali. Še zadnji štrikec za izsiljevanje.. Normalni starši otrokom pomagajo in ne obratno.

OP, pojdi na svoje, mir in živci so več vredeni kot neka bajta.

Zgodovina sprememb…

s505s ::

Hypathia je izjavil:

s505s je izjavil:

S pravnimi sredstvi bom poskušal dobiti nazaj vložek v nepremičnino (in s tem povečanje vrednosti nepremičnine) in prišel po svoj delež od dedovanju čez X let.

Slaba odločitev, veliko boš zagonil za odvetnike in sodne takse, izplen pa je negotov, zameril se boš staršem in na koncu lahko ostaneš brez vsega, brez žlahte in brez dediščine.

Kot so ti že drugi svetovali, sprejmi ponudbo, da se 1/3 napiše nate, še bolje, konkretno razmejite hišo, da bosta mansarda in pristop do nje tvoja, potem jo pa lahko celo sam prodaš ali še bolje, daš v najem in s tem odplačuješ kredit za stanovanje v mestu, čez X let pa pobereš še dediščino.


Seveda je treba uporabiti zdravo pamet, nisem imel v mislih tožarjenje ampak da se najde nek dogovor v okviru prava - ta ki ga omenjaš je recimo ena od možnosti. Gre bolj za to, da zdaj vem da je bolj smiselno prihodnost bivanja načrtovati nekje drugje brez vpletanja sorodnikov in brez zanašanja na njih.

zobnik ::

saj danes dobiš poceni parcelo in gor postaviš brnarico za 20.000 evrov.
Recimo:
https://vrtneute.si/shop/vrtna-hisa-val...

solatko ::

Ben Dover - Normalni starši otrokom omogočijo šolanje, da si take probleme, pozneje rešujejo sami. Najboljša pomoč, ki jo lahko dobiš od staršev je ta, da te naučijo živeti z denarjem, ki ga zaslužiš.
Zakaj bi morali starši prispevati odraslim otrokom, na račun slabšega življenja sebi?

To so mene naučili v mladosti in, ko sta umrla, sem moj del hiše, prepisal na nečakinjo, ker bi meni predstavljala nepremičnina samo neuporabno breme in obveznosti, njej pa sem s tem rešil in stanovanjski problem in to, da sta z možem hitreje prišla do redne službe, kot bi se to zgodilo na Koroškem.
Za hišo, ki sem jo rade volje šenkal, sem podrl ves potrebni les, naredil kompletne elektro inštalacije in veliko pomagal pri drugih stvareh (moram priznati, da sem od staršev zato dobil kar dobro plačilo - sproti). Hiša je na Blokah, 360m2, 2km2 zemljišča, na lepi točki - pogled na Snežnik,..), vendar za moje želje in potrebe prevelika in neuporabna.
Da bi pa od staršev kaj zahteval pa mi v življenju ni prišlo na misel. Sta mi dala vse, kar sem za samostojno življenje potreboval in hvala jima. Pri bratu jima to ni uspelo.
Delo krepa človeka

Ben Dover ::

Kako te bo nekdo ki od dedovanja pred 30 leti do danes ni uspel prihranit niti za prenovo strehe naučil kaj? Za vse ostale bedarije od koles, motorjev, gostilne, ipd. so pa imeli. Saj bo sine, ane, sej zato ga mamo. :)
Oni so od svojih staršev dobili hišo pri 30 letih, zdaj pa s tem izsiljevat in se obnašat kot da so vse sami pozidali, heh..

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

TO:

s505s je izjavil:

Pametujete v tri krasne! V nobenem "mama hotelu" nisem živel, stroške sem plačeval, svoj vhod, renoviral mansardo, svoje gospodinjstvo. Kot sem že rekel, če bi bila najemnina za plačevati bi že zdavnaj spokal, ker drugače ni računice.

Vidim pa, da je najbolje zmanjšati finančne in psihične izgube in preprosto spokati stran od sorodnikov. S pravnimi sredstvi bom poskušal dobiti nazaj vložek v nepremičnino (in s tem povečanje vrednosti nepremičnine) in prišel po svoj delež od dedovanju čez X let. Jebat ga, človek se vse življenje uči in tudi ta šola ni bila zastonj.

Debata se lahko zaključi, ker gre že off-topic.
In TO:
Gremo naprej 10 let in jaz ne želim več živeti v tej hiši. Nikoli mi ni ustrezalo vaško okolje, niti bližina staršev, ampak po sili razmer in iz finančnih razlogov sem vztrajal.


Dodajam samo, da si se zavesto odlocil za situacijo v kateri si in 10 let je minilo in kaj si spremenil na situaciji?

Pravis, da si vlagal denar nekam, kjer noces bit. Makes sense none. Ta denar bi uporabljal drugace...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

solatko ::

Ben Dover - Če nimaš nobenega interesa za hišo, so odnosi lahko čisti in prijateljski. Ravno to ti je bila dobra šola, da se ne obnašaš kot oni.
Na tebi je ali starše spoštuješ ali ne, imaš samo ene, ki si jih nisi izbral sam in vse odločitve okoli tega, so v tvojih rokah, vseeno pa to počni z nekim občutkom, da se ne boš po njihovi smrti, zaradi česa zamujenega, grizel.
Šole za starše pač ni, enim uspe, drugi pa naredijo sranje.
Delo krepa človeka

aleksandrpet ::

Morda so bili vaši starši zadovoljni z možnostjo, da vam denar za stanovanje dajo na obroke? To je bolje kot odplačevanje velikega posojila. In se dogovorite o višini mesečnega plačila.
https://slotegrator.pro

IL_DIAVOLO ::

Hahahaha, a ti bi celo hudiču dušo prodal? Boljše da jo banki.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Gagatronix ::

zobnik je izjavil:

saj danes dobiš poceni parcelo in gor postaviš brnarico za 20.000 evrov.
Recimo:
https://vrtneute.si/shop/vrtna-hisa-val...


Saj to ti je najbrz jasno, da legalno v takem objektu ne mores zivet ?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Machete ()

Ben Dover ::

Postaviš brunarico, stalno prebivališče pa prijaviš pri Albancu za 500EUR na leto. :)

Zgodovina sprememb…

Machete ::

zobnik je izjavil:

saj danes dobiš poceni parcelo in gor postaviš brnarico za 20.000 evrov.
Recimo:
https://vrtneute.si/shop/vrtna-hisa-val...


Nimajo jajc za prave slike dat. Rendenderji so cenena (ne)referenca. Sicer pa srečno tem, ki želijo živeti v lopi za orodje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

m0LN4r ::

Kako pa je v Sloveniji z Tinyhouse?
https://www.hausausstellung.de/hausbau/...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Gagatronix ::

Z zakonodajo je omejena minimalna kvadratura objekta, ki se lahko uporablja kot bivalni objekt. Tiny houses so ponavadi pod to mejo.

zobnik ::

OK, boste Albance in ostale dobil da vas Slovence spravjo v red. Medtem pa nekje na Finskem take hišice in v Rusiji rastejo kot strupene gobe pod dežju.

V ZDA je to klasika, pride tornado pa vse odnese.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

redtech ::

Nikoli ni pošteno za vse, včasih je eden dobil Zastavo 101 drugi pa stanovanje, ker sta bila isto vredna... razlika danes očitna.

Zakaj bi ti starši sploh morali kaj dati? Jaz za svoje mislim, da naj se raje pobrigajo, da si bodo lahko plačali dom. Mi bomo tako delali do konca :)

Je pa dediščina pomoje glavni vzrok za skregane družine, brate, sestre...

m0LN4r je izjavil:

Kako pa je v Sloveniji z Tinyhouse?
https://www.hausausstellung.de/hausbau/...


Meni se dopade A frame hiša, Avrame v google

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Hypathia ::

borut_p je izjavil:



to bo pa tudi težko šlo - starši se ne bodo strinjali, da bi lahko prosto razpolagal z nepremičnino, ki je 1/3 njegova. bi morali narediti etažno lastnino da bi bilo to sploh možno, prvo preveriti, ali občina sploh omogoča večstanovanjske hiše. Kot pravim, bodo pa starši verjetno pristali na 1/3 delitev pod pogojem, da se del hiše ne proda ali odda.


Ko si enkrat solastnik, lahko vedno zahtevaš razmejitev v naravi, če ni mogoča ali je ostali ne želijo, te morajo izplačati v cashu. In mislim, OP pa naj preveri pri pravnikih, da je to pravica, ki se ji ne moreš odpovedati, poleg tega jo je veliko lažje uveljavljati v morebitnem sodnem postopku kot pa denimo dokazovati investicije v nepremičnino, dvomim, da si je OP hranil vse račune, pa dokumentiral svoje in delo od bivše punce. Bi pa to seveda pomenilo, da bi ga straši odrezali od vsega nadalnjega dedovanja. Je pa res, da 30.000 evrov danes, ni isto kot 30.000 evrov čez X let, cene nepremičnin v provinci stagnirajo, s staranjem nepremičnine bo cena padala....

borut_p je izjavil:

Tako da, OP ne bo s tem pridobil premoženjske koristi, samo pri dedovanju si zagotovi, da se njegov vložek v nepremičnino ne deduje.

Vložek v nepremičnino se bo v vsakem primeru upošteval, če za to obstajajo dokumenti ali če priče potrdijo njegova vlaganja. Če bodo 1/3 prepisali nanj se bo pa to štelo kot darilo, tako kot denar, ki so ga dali bratu, kar se najprej poračuna, kar ostane se pa potem deli, tako da vprašanje kaj bi se mu bolj splačalo.

Kakorkoli, najbolje je, da OP vrže vse cifre in dejstva na mizo, koliko so dali bratu, koliko je hiša vredna, kolikšna so bila njegova vlaganja, ali je pripravljen na prekinitev stikov z družino.... da za trenutek na stran svojo užaljenost ker starši favorizirajo prvorojenca, vse skupaj premleje in trezno ter hladnokrvno razmisli kaj se mu najbolj izplača, potem pa stopi v akcijo.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prepis nepremičnine iz starša na sina - najboljše opcije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6114422 (7679) Mato989
»

Oporoka - dedovanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13715278 (11555) sekvoja
»

Izplačilo denarja od Hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
658864 (6878) Arzen28
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17733967 (29081) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331051 (29211) Okapi

Več podobnih tem