» »

Izšel Ubuntu 21.04

Izšel Ubuntu 21.04

Slo-Tech - Kot po koledarju je izšla nova verzija najpopularnejše Linuxove distribucije Ubuntu, ki kronološko nosi oznako 21.04 (Hirsute Hippo) in je že na voljo za prenos. Uporablja jedro 5.11. V novi verziji velikih sprememb in novosti ni, prav tako ne bo podprta dlje časa (ni LTS), temveč le do konca januarja prihodnje leto.

Glavna sprememba je, da je grafični strežnik Xorg zamenjal novi Wayland. Programi, napisani z Electronom in Flutterjem, bodo prednosti Waylanda avtomatično izkoriščali. Čeprav je v Ubuntuju običajno najnovejši GNOME, to pot v njem ne bomo našli GNOME 40, ker je tako drugačen, da bodo potrebovali več časa za popolno prilagoditev v Ubuntu. Prav tako GTK3 še vedno ostaja namesto GTK4.

Mapa home bo odslej resnično zasebna, saj je bilo v prejšnjih verzijah vseeno še možno brskati po mapah ostalih uporabnikov. Druga pomembna novost je integracija nativnega Active Directoryja, ki omogoča administratorjem oddaljeno skupinsko konfiguriranje. Poleg navedenih je še precej manjših sprememb in seveda nadgrajena programska oprema, denimo Python 3.9 ali jedro 5.11.

7 komentarjev

Zvezdica27 ::

opa. Wayland prvič.

Tole bo hroščato, avoid at all costs, razen če češ probat...

zz

damjanster ::

Prvič bo to privzeto.
Škoda, da nič kaj dosti ne obrazložijo tole integracijo z AD - verjetno Ubuntu dobiva register.
Bolj zna bit buggy tale systemd-home integracija. Če kaj me to skrbi, ker svojega home-a res ne bi rad izgubil. Backup je kar obvezen to rundo in verjetno tudi naslednjo.

poweroff ::

Zadeve gredo v pravo smer (AD, Wayland), žal vsaj 5 let prepozno.

Default backup aplikacijo so že zamenjali? DejaDup je katastrofa, jaz uporabljam BorgBackup, GUI je Vorta.
sudo poweroff

Maximus ::

poweroff je izjavil:

Default backup aplikacijo so že zamenjali? DejaDup je katastrofa, jaz uporabljam BorgBackup, GUI je Vorta.


Uporabljaš BorgBackup tudi kot long-term backup oz. arhiv?

poweroff ::

Ja, Borg uporabljam kot inkrementalni backup. Imam tedenske verzije za par mesecev nazaj. Offsite.
sudo poweroff

Maximus ::

poweroff je izjavil:

Ja, Borg uporabljam kot inkrementalni backup. Imam tedenske verzije za par mesecev nazaj. Offsite.


Kako pa upravljaš braking changes v novejših verzijah. Kolikor vem, so do sedaj imeli vsaj en braking change.
Pri takih backup rešitvah, me najbolj skrbi braking change, kar pomeni če imaš kje t.i. arhiv ga ne moreš več prebrati oz. ne prideš več do podatkov.

poweroff ::

Od kar jaz to uporabljam ni bilo takoh sprememb. So pa binaryi na voljo v arhivu.
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 19.04

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3714138 (11576) melvin
»

Prispel je Ubuntu 17.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2111207 (7331) MrStein
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093159042 (116635) Icematxyz
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813180786 (146725) Icematxyz
»

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
981166608 (139255) Icematxyz

Več podobnih tem