» »

S kaksnim znanjem najlazje do zaposlitve v IT?

S kaksnim znanjem najlazje do zaposlitve v IT?

«
1
2

marko653 ::

Pozdravljeni, zanima me kako bi najlazje prisel do zaposlitve v IT, oziroma kaksno znanje bi za to potreboval?

Trenutno bi lahko delal prek studenta, ampak cilj bi bil redna zaposlitev. Studiram, ampak mi studij res ne ustreza in ce bi se le dalo bi raje sel delat.

Torej vprasanje je, kater programski jezik bi mi najbolj koristil/kaj se mi najbolj izplaca nauciti? Je sploh realno, da bi dobil zaposlitev kot samouk(brez koncanega faksa)?

Poznam osnove Jave, Javascript, C, Pythona, PHP... Z Vsakim imam nekaj malega izkusenj(ne veliko, verjetno kaksnih 50-200 ur v vsakemu izmed jezikov) verjetno pa ne bi znal izdelati nicesar konkretnega. Veliko sem se ukvarjal s postavljanjem spletnih strani. Ampak to je zelo osnovno znanje, vec ali manj sem kopiral/edital in malce priredil kaksno PHP skripto ali pa poizvedbo v podatkovni bazi.. Sem pa postavljal vsega od blogov, wordpress, HTML strani,..
Nekaj malega imam izkusenj tudi z linux serverji(npr. da sem vzpostavil svojo webhosting storitev-preko cPanel/whmcs, postavitev kaksnega simpl APIja...).
Malce sem se ukvarjal tudi s SEO - pac rangiranje strani, ampak nic kaj posebnega.
Znam anglesko, lahko hitro pisem.

Imam dovolj casa in me zanima ce je realno, npr. da se bolj podrobno izurim v enem izmed programskih jezikov in tako dobim zaposlitev? Recimo da naslednjih 6 mesecev 3-5ur dnevno programiram v Pythonu(ali kateremkoli drugem programskem jeziku) in se potem zaposlim? (upam da razumete kaj me zanima - ce je to realno in koliko casa bi potreboval).
Matematika in logika mi nikoli nista predstavljala tezav, vsec mi je izziv programiranja. Ni pa to moja strast/zivljenjska pot. Rad bi se naucil dovolj do zaposlitve, v prostem casu pa se ukvarjal z drugimi stvarmi.

Znanje katerega programskega jezika je najbolj zaposljivo? Kaj se mi najbolj izplaca?
Placa mi trenutno ni pomebna, samo da je zaposlitev.

In pa kaksen nacin ucenja priporocate? Je Leetcode ali kaj podobnega uporabno?

Za kakrsenkoli nasvet se vam vnaprej zahvaljujem.
lp

Tody ::

Poleg ze parih tem na tem forumu, ki sprasujejo to isto bo treba dat jajca na mizo in se prijavit na kak oglas in zacet delat ne pa filozofirat kater jezik je najbolj cool. Fake it until you make it.

Izobraževanje pa je celoživljenski projekt.

A110 ::

Podatkovne strukture in algoritmi

marko653 ::

Tody je izjavil:

Poleg ze parih tem na tem forumu, ki sprasujejo to isto bo treba dat jajca na mizo in se prijavit na kak oglas in zacet delat ne pa filozofirat kater jezik je najbolj cool. Fake it until you make it.

Izobraževanje pa je celoživljenski projekt.


Nekaj je treba verjetno vseeno znati. Zato mene zanima, kaj se naj vsaj malo bolj podrobno naucim preden iscem zaposlitev in kater programski jezik je najbolj iskan, ne cool.

Ali predlagas naj prvo poiscem zaposlitev in se ucim sproti? Bi to sploh slo?

PrimoZ_ ::

IT kot sistemski inžinir ali programer ?

Tody ::

Evo tole je treba znati

https://www.mojedelo.com/junior-back-en...

marko653 je izjavil:


Ali predlagas naj prvo poiscem zaposlitev in se ucim sproti? Bi to sploh slo?


Seveda , drugače nikakor ne gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

Baja ::

nekaj verjetno veš, če si vložil v 5 jezikov po ~100 ur recimo. prijavi se na kakšen razpis, povej kakšne izkušnje imaš na tem področju, več kot ne ti ne morejo rečti.

prednost je tudi da boš imel jasen cilj, kaj moraš narediti. in tistih 6 mesecev po 3-5 ur lahko nameniš za nadgradnjo znanja ki veš da ga boš rabil.

mahoni ::

To kar mas ti je bolj znanje neke malo visje tajnice.

Baja ::

mahoni je izjavil:

To kar mas ti je bolj znanje neke malo visje tajnice.


mogoče, ampak če ne bo šo nikoli "preverit" svojega znanja, se lahko doma "uči" do smrti.

jasno je, da s prvo prošnjo verjetno ne bo dobil zaposlitve. če pa bo jih poslal malo več, pa vseeno lako dobi priložnost. tudi če ne se ne izkaže za iskani kader, je izkušnja več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

zztop ::

Če hočeš res najhitreje dobiti službo, je najlažje html+css+javascript. Za študentsko delo bodo verjetno zahtevali samo osnove in voljo do učenja.

Na splošno pa ne izgubljaj preveč časa s programskimi jeziki, če si začetnik in ne študiraš računalništva. Raje se najprej nauči programske koncepte, algoritme, podatkovne strukture, časovno zahtevnost, saj bodo vprašanja na intervjuju vezana na to.

Nikoli ne pričakuj, da se boš lahko doma naučil programski jezik, odšel na intervju, dobil delo in naslednji dan pričel s programiranjem. V 99% primerih se boš moral v sklopu službe naučiti nekaj novega in/ali spremeniti navade pri programiranju, zato znanje programskega jezika ni tako zelo pomembno, sploh pa ne za študentsko delo.

Na kratko: algoritmi(zanke, urejanja, časovna zahtevnost), podatkovne strukture, html, css. To je to. Ko to znaš, lahko začneš pisati firmam. To je za študentsko delo. Če znaš kakršenkoli programski jezik, pa je samo plus. Lahko se igraš malo s Pythonom.

Za redno zaposlitev, bi bilo nekaj takega: algoritmi, podatkovne strukture, html, css + osnove Jave, restful API, Spring Boot, Maven. Če vse to znaš, najdeš zaposlitev v enem tednu. Če hočeš zmanjšati zgornjo mejo iskanja zaposlitve, še k vsemu temu dodaj osnove funkcionalnega programiranja ter osnove programskega jezika Scala.

Zimonem ::

zztop je izjavil:

Če hočeš res najhitreje dobiti službo, je najlažje html+css+javascript. Za študentsko delo bodo verjetno zahtevali samo osnove in voljo do učenja.

Na splošno pa ne izgubljaj preveč časa s programskimi jeziki, če si začetnik in ne študiraš računalništva. Raje se najprej nauči programske koncepte, algoritme, podatkovne strukture, časovno zahtevnost, saj bodo vprašanja na intervjuju vezana na to.

Nikoli ne pričakuj, da se boš lahko doma naučil programski jezik, odšel na intervju, dobil delo in naslednji dan pričel s programiranjem. V 99% primerih se boš moral v sklopu službe naučiti nekaj novega in/ali spremeniti navade pri programiranju, zato znanje programskega jezika ni tako zelo pomembno, sploh pa ne za študentsko delo.

Na kratko: algoritmi(zanke, urejanja, časovna zahtevnost), podatkovne strukture, html, css. To je to. Ko to znaš, lahko začneš pisati firmam. To je za študentsko delo. Če znaš kakršenkoli programski jezik, pa je samo plus. Lahko se igraš malo s Pythonom.

Za redno zaposlitev, bi bilo nekaj takega: algoritmi, podatkovne strukture, html, css + osnove Jave, restful API, Spring Boot, Maven. Če vse to znaš, najdeš zaposlitev v enem tednu. Če hočeš zmanjšati zgornjo mejo iskanja zaposlitve, še k vsemu temu dodaj osnove funkcionalnega programiranja ter osnove programskega jezika Scala.

Kaj je to funkcionalno programiranje?

Utk ::

Fake it until you make it.

Najbolj pameten nasvet. Greš na 10 razgovorov, na 5ih šef nima pojma o teh stvareh, en te bo morda za poskus vzel. Od tu naprej je google tvoj najboljši prijatelj.
Na razgovorih ne pozabi metat ven čim več buzzwordov brez pomena. Če tist ima kaj pojma, itak nimaš šans, če nima, ga boš pa očaral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

zztop ::

Zimonem je izjavil:

zztop je izjavil:

Če hočeš res najhitreje dobiti službo, je najlažje html+css+javascript. Za študentsko delo bodo verjetno zahtevali samo osnove in voljo do učenja.

Na splošno pa ne izgubljaj preveč časa s programskimi jeziki, če si začetnik in ne študiraš računalništva. Raje se najprej nauči programske koncepte, algoritme, podatkovne strukture, časovno zahtevnost, saj bodo vprašanja na intervjuju vezana na to.

Nikoli ne pričakuj, da se boš lahko doma naučil programski jezik, odšel na intervju, dobil delo in naslednji dan pričel s programiranjem. V 99% primerih se boš moral v sklopu službe naučiti nekaj novega in/ali spremeniti navade pri programiranju, zato znanje programskega jezika ni tako zelo pomembno, sploh pa ne za študentsko delo.

Na kratko: algoritmi(zanke, urejanja, časovna zahtevnost), podatkovne strukture, html, css. To je to. Ko to znaš, lahko začneš pisati firmam. To je za študentsko delo. Če znaš kakršenkoli programski jezik, pa je samo plus. Lahko se igraš malo s Pythonom.

Za redno zaposlitev, bi bilo nekaj takega: algoritmi, podatkovne strukture, html, css + osnove Jave, restful API, Spring Boot, Maven. Če vse to znaš, najdeš zaposlitev v enem tednu. Če hočeš zmanjšati zgornjo mejo iskanja zaposlitve, še k vsemu temu dodaj osnove funkcionalnega programiranja ter osnove programskega jezika Scala.

Kaj je to funkcionalno programiranje?
Verjetno ne bi smel posloveniti. Functional programming @ Wikipedia

Zimonem ::

Funkcijsko je po slovensko.

Blinder ::

Pomoje avtor teme ve o iskanju jobov vec kot mi vsi tukaj skupaj.
Naj poslje povprasevanja naokoli, pa bo videl, ce mu rata kej dobit.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Utk ::

Blinder je izjavil:

Pomoje avtor teme ve o iskanju jobov vec kot mi vsi tukaj skupaj.
Naj poslje povprasevanja naokoli, pa bo videl, ce mu rata kej dobit.

Potem naj kar navali. Učit se nečesa, kar bo morda rabil, je zgrešeno. Če bi rad programiral, naj naredi kakšno aplikacijo. Vseeno v čem.

mahoni ::

S tem znanjem nima kaj povprasevati - enostavno.
https://slo-tech.com/delo

V koliko od teh oglasov, bi njegov profil ustrezal? Bodi realni.

Sej ne rabi delodajalca, da se dokaze. Je dovolj free projektov na internetu, pa naj cara naslednjih 6 mesecev in se online dokazuje.

nirm ::

samo v nasvet, vprasaj se, ali ti okolje in tudi placilo se vedno odgovarja po parih mesecih.
namrec, veliko ljudi, ki ni tako samozavestnih v "fake it until you make it" se proda za mizeren denar in se pusti izkoriscati (v smislu, ja saj sem ucenec, probal se bom dokazati, tudi ucenje nekaj stane... vse lepo in prav na zacetku dokler ne ugotovis, da sta minili ze dve leti in da napredovanja nikoli ne bo, da je firma neresna. nova sluzba pa je spet lahko nova zgodba iz zacetka).

ni malo oglasov namrec od neresnih firm, ki zeli nekega studenta skoraj zastonj za vse, obljubljajo redno zaposlitev, ki j na koncu pol minimalca za polletne pogodbe... te oglasi so na raznih portalih tudi po vec let in pac nekoga dobijo za par mesecv, dokler ga mine in gre in je oglas spet jovo na novo.

ne bi pisal ce ne bi poznal kolega, ki se je tako opekel, pa je bil precej sposoben po znanju. spet drugi kolega je prisel prakticno brez znanja v neko bolj resno it firmo, kjer so ga vse naucili in mu se ves cas dosti placevali, ceprav niti ni bil tako sposoben. tudi s strani delodajalcev se najdejo kaksni manj samozavstni in posledicno "prevec prijazni", samo moras imeti sreco da naletis na kaj takega.

jernejl ::

Pozabi na programske jezike, slednje je precej drugotnega pomena in novega se naučiš v nekaj dneh ali tednih.
Pomembno je, da znaš programirat. Da znaš reševat probleme. Kot so že zgoraj priporočili, začni pri osnovah. Matematika, algoritmi, podatkovne strukture...
Če so osnove dobre, bo učenje novega jezika "piece of cake".

Blinder ::

Kje pa bo clovek kdaj potreboval matematiko? algoritme, podatkovne strukture?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

A110 ::

Blinder je izjavil:

Kje pa bo clovek kdaj potreboval matematiko? algoritme, podatkovne strukture?


To je troll vprašanje?

Kripto mesi ::

A110 je izjavil:

Blinder je izjavil:

Kje pa bo clovek kdaj potreboval matematiko? algoritme, podatkovne strukture?


To je troll vprašanje?

Isti tip se potem čudi, da ne dobi dela kot programer niti za minimalca. :)) Hint: krivi so delodajalci in da kao ni dela izven LJ

A110 ::

Bom vseeno odgovoril. Te stvari ti pridejo prav že na intervjujih kjer ločijo opice ki poznajo samo sintakso od ne opic. Ti pa pride tudi prav, ker ti nič ne koristi če znaš (banalen primer) rekurzivno formulo za izračun fibonačijevega zaporedja in znaš to zapisati v kodo, če ti na koncu stvar ne vrne rezultata ker traja predolgo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

marko653 ::

mahoni je izjavil:

S tem znanjem nima kaj povprasevati - enostavno.
https://slo-tech.com/delo

V koliko od teh oglasov, bi njegov profil ustrezal? Bodi realni.

Sej ne rabi delodajalca, da se dokaze. Je dovolj free projektov na internetu, pa naj cara naslednjih 6 mesecev in se online dokazuje.


Sam se strinjam z tabo - namrec da nimam ravno prevec uporabnega znanja. Zato pa me zanima, kaj sploh se naj ucim da bi imel prakticno znanje ki je iskano.
Osnove programiranja, podatkovne strukture ipd. poznam ker studiram racunalnistvo in informatiko. Prvi letnik sem dal cez, ampak ce le najdem alternativo ne mislim nadaljevati.

Imam prihodke iz popolnoma neodvisne stvari, vendar ni dovolj za "prezivetje". In verjetno se par let tudi ne bo, morda nikoli. Zato pa me zanima ce lahko realno najdem zaposlitev, da imam prihodek na katerega se lahko zanasam.

Eden izmed oglasov bi sicer ustrezal in to je za IT support pri ponudniku spletnega gostovanja. Prav to specificno znanje imam.

Blinder ::

Mah, mene se niso vprasali nic takega na intervjuju.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

secops ::

Zakaj pa ne bi nadaljeval študija? Meni se zdi najboljša varianta za dobro zaposlitev ta, da začneš ob študiju delaz preko študenta, recimo 2 ali 3 dni na teden. Tudi če to pomeni, da boš za dokončanje študija porabil dodatno leto. Do diplome se boš že veliko naučil in dobil občutek kako deluje business svet. Z zaključkom študija pa nadaljuješ z redno zaposlitvijo.

A110 ::

Blinder je izjavil:

Mah, mene se niso vprasali nic takega na intervjuju.


Tebe mogoče ne, marsikoga pa. Me pa res zanima kaj delaš da znanja podatkovnih struktur in algoritmov ne potrebuješ.

Karen ::

Cobol? Povprasevanje precej preesega ponudbo, malo novice o tem preberi.

kuall ::

Tody je izjavil:

Fake it until you make it.


Nikar. Bleferjev je že tako preveč na svetu. Pol pa bo švical na šihtu, ko ne bo znal in ga bodo sodleavci grdo gledali, ker morajo delat za njega. Se bo še obesil revež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

kuall ::

marko653 je izjavil:

Znanje katerega programskega jezika je najbolj zaposljivo? Kaj se mi najbolj izplaca?


Dandanes se največ programira aplikacije, ki imajo podatke shranjene v bazi (torej rabiš znat SQL) in take, ki so dostopne preko interneta, torej poznavanje web tehnologij (HTTP GET PROGRAMI, TM HOTBUREK). To dvoje ti bo najbolj prav prišlo, če se naučiš. Če greš programirat svojo spletno trgovino ne moreš zgrešit.

A110 je izjavil:

Podatkovne strukture in algoritmi

Mau si za cajtom. Ta moda je že out. Edino še bleferji vztrajajo pri nekih "algoritmih".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

mr_chai ::

marko653 je izjavil:


Pozdravljeni, zanima me kako bi najlazje prisel do zaposlitve v IT, oziroma kaksno znanje bi za to potreboval?


Začni s TEM

A110 ::

kuall je izjavil:

marko653 je izjavil:

Znanje katerega programskega jezika je najbolj zaposljivo? Kaj se mi najbolj izplaca?


Dandanes se največ programira aplikacije, ki imajo podatke shranjene v bazi (torej rabiš znat SQL) in take, ki so dostopne preko interneta, torej poznavanje web tehnologij (HTTP GET PROGRAMI, TM HOTBUREK). To dvoje ti bo najbolj prav prišlo, če se naučiš. Če greš programirat svojo spletno trgovino ne moreš zgrešit.

A110 je izjavil:

Podatkovne strukture in algoritmi

Mau si za cajtom. Ta moda je že out. Edino še bleferji vztrajajo pri nekih "algoritmih".


Ja, če delaš samo spletne strani mogoče res ne potrebuješ. Če pa kaj kjer je potrebno malo več razmisleka oz kakšno novo stvar in ni samo neko štancanje pa ti ti pridejo zelo prav.

kuall ::

Kot npr?

A110 ::

Recimo tako iz glave (ter razumljivo širši javnosti) 100 in 1 različni način (glede na zahteve) razvažanja/pobiranja pošiljk kar je trenutno še posebej aktualno ob povečanem prometu. Vsaka taka malenkost v optimizaciji lahko prinese ogromna zmanjšanja stroškov. Recimo abelium je eno tako bolj znano slovensko podjetje ki se ukvarja s podobnimi stvarmi. Potem vsa modeliranja,... Ogromno področij. Pa tudi že na čisto osnovnem nivoju kot sem zgoraj razložil s fibonačijevim zaporedjem vidiš zakaj potrebuješ znanje algoritmov in še psebej podatkovnih struktur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

kuall ::

Saj tudi jaz pridem do zanimivih ugank med delom. Ampak to ne pomeni, da se moram piflat nekih algoritmov. Tu je bolj važna sposobnost razmišljanja s svojo glavo kot znanje nekih algoritmov, ker so si ti problemi tako različni, da ti znanje enega algoritma ne bo kaj dosti koristilo pri drugi uganki. To imaš ali pa nimaš, ne moreš se naučit.

Zimonem ::

A110 je izjavil:

Recimo tako iz glave (ter razumljivo širši javnosti) 100 in 1 različni način (glede na zahteve) razvažanja/pobiranja pošiljk kar je trenutno še posebej aktualno ob povečanem prometu. Vsaka taka malenkost v optimizaciji lahko prinese ogromna zmanjšanja stroškov. Recimo abelium je eno tako bolj znano slovensko podjetje ki se ukvarja s podobnimi stvarmi. Potem vsa modeliranja,... Ogromno področij. Pa tudi že na čisto osnovnem nivoju kot sem zgoraj razložil s fibonačijevim zaporedjem vidiš zakaj potrebuješ znanje algoritmov in še psebej podatkovnih struktur.

Recimo da bi vseeno začel za besnim premetavanjem stringov sem ter tja, ker dvomim da ga bodo v začetku zaposlili kot brainstorm firme.

SloKin ::

kuall je izjavil:

Saj tudi jaz pridem do zanimivih ugank med delom. Ampak to ne pomeni, da se moram piflat nekih algoritmov. Tu je bolj važna sposobnost razmišljanja s svojo glavo kot znanje nekih algoritmov, ker so si ti problemi tako različni, da ti znanje enega algoritma ne bo kaj dosti koristilo pri drugi uganki. To imaš ali pa nimaš, ne moreš se naučit.

Kuall ne se smesit no: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Reducti...
Pa se to ti dodam: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sweep_l...
Dajmo se bolj preprostega: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bisecti...
Tega pa mogoce celo poznas. Ah ti trolcek...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SloKin ()

jernejl ::

kuall je izjavil:

Saj tudi jaz pridem do zanimivih ugank med delom. Ampak to ne pomeni, da se moram piflat nekih algoritmov.
Zakaj bi se moral piflat nek programski jezik, če pa vso potrebno dokumentacijo najdeš na internetu?

Tu je bolj važna sposobnost razmišljanja s svojo glavo kot znanje nekih algoritmov, ker so si ti problemi tako različni, da ti znanje enega algoritma ne bo kaj dosti koristilo pri drugi uganki.
Ni res. Marsikateri realni problem se da prevesti na kakšnega izmed bolj znanih problemov, za katerega v splošnem poznamo optimalne (ali dobre) postopke reševanja. Res pa je, da so algoritmi neuporabni in nekoristni, če jih ne poznaš.

A110 ::

Saj se jih nihče ne pifla. Razumeš jih in jemlješ uporabne dele oz jih prilagajas. Recimo nagonsko uporabljaš (že vgrajen) binary search za iskanje v urejenem seznamu namesto navadnega iskanja po elementih seznamu. Pri nekaterih stvareh ti tudi noben razmislek ne koristi. Recimo verjetno najuporabnejšega algoritma ki dela cudeze Hitre Fourierjeve transformacije se ne spomniš iz nič (pa tudi jaz ne da ne bo pomote) pa če se na trepalnice postaviš. In ti noben razmislek pri tem ne pomaga ker nebos mogel računati numeričnih odvodov, reševati diferencialnih enačb, celo množiti dovolj velikih polinomov ne... In ti celo modeliranje pade v vodo. In take stvari moraš vedet ko se ukvarjaš za kakimi bolj "znanstvenimi" stvarmi. Za nekatere stvari pač rabiš samo znanje sintakse. Znanje podatkovnih struktur je pa osnova povsod. Tudi ti vrjamem da veš in izkoriscas prednosti in slabosti recimo dicta napram listu. Ampak tudi to je treba se naučiti. In to vse dela programe hitrejše oz bolj uporabne. Mogoče sam kdaj preveč poveličujem znanje podatkovnih struktur in algoritmov ampak sam sem recimo štartal iz te smeri da sem odlično znal to dvoje sintaksa oz praktični izdelki pa so bili bolj povprečni (nisem imel skoraj nič izkušenj). In sem pozneje imel veliko manj problemov ker sem že v osnovi vedel kako stvar mora biti napisana da bo delovala optimalno kot pa tisti ki so obvladali sintakso ampak bili slampasti pri uporabi neoptimalnih podatkovnih struktur in neoptimalnih algoritmov. In kasneje je večji problem spremeniti osnove ki jih imaš kot se naučiti sintakso. Ker algoritmi in podatkovne strukture so v osnovni ideji enaki v vseh jezikih. In ko imaš osnovo dobro veliko lažje gradis dalje na tem. Če pa že zgornji problem raznosa pošiljke še malo pokomentiral. Recimo to se zelo lepo prevede da iskanje najkrajše poti v uteženem grafu. Za to imamo poznane algoritme. Ampak ko si stranka začne zmisljevsti, ta cesta je enosmerna, ta ima veliko semaforjev, ta je preozka, na tej je samo ob določeni uri prevelik promet,... Pa hitro vidiš da tvoj oz moj "napiflan" že znan algoritem ni več dovolj dober in ga je treba spremeniti. In tu rabiš še posebej razumevanje algoritmov.

A110 ::

Je pa res da imam mogoče malo drugačno razmišljanje ker sem v osnovi matematik in so me že od začetka učili prevajati neznane probleme na znane ter res razumeti ozadje stvari. Programski jezik pa je vedno bil samo prevajalnik da bo namesto mene računal racunalnik

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

kuall ::

Spet trobimo vsak o svoji stvari.
Jaz sem se kar veliko ukvarjal s kombinatoriko, ko sem programiral AI programčke. Če si izmisliš dovolj majhen problem se ga da rešiti s kombinatoriko. Ko rata malo večji imaš preveč kombinacij za sprobat in postane tak pristop neuporaben in moraš isto stvar rešiti na drug način, ki si jo enkrat že rešil s kombinatoriko. To je dober način testiranja tvoje teorije, ali sploh drži. Ko enkrat vidiš, da je problem rešljiv ti ostane samo še ta problem, kako kodo refraktorirat, da bo imela drug način reševanja problema kot pa sprobat vse možne kombinacije. Pa nimam čist nobenega znanja iz šole o tem, niti nisem bral nobene literature in mi ni nič manjkalo, vse sem bil sposoben naredit sam z malo razmišljanja.
Ko boš prišel do takega problema boš šel že raziskat literaturo. Večino teh struktur se da naučiti sproti, ne rabiš brat nekih knjig. Pač moja filozofija je drugačna od uveljavljenje šolske. Najprej najdi praktični primer, potem šele išči in se uči algoritmov in teorij, ki ti bo ta primer pomagala rešiti.
Veliko bolj uporabno za programerja kot znanje algoritmov je znanje debugiranja. Raziskovanje, zakaj nekaj ne dela. To ti pride prav čisto vsak dan, medtem ko algoritmi parkrat na leto. No spet odvisno, kakšno je tvoje področje programiranja, govorim za večino programerjev.

#000000 ::

Po videnem do zdej, najlažje dosežeš cilj, če si hotel biti po poklicu FRIZERKA, ali morda ŠIVILJA, sam tko mimgrede.

mr_chai ::

Baza je pomembna. MIT Open Courseware, ogromno materiala.

Kayzon ::

A110 je izjavil:

Podatkovne strukture in algoritmi



Kje bi se tega lahko dobro naucil nekdo ki je samouk programer? Resno vprasanje btw.

St753 ::

Kayzon je izjavil:


Kje bi se tega lahko dobro naucil nekdo ki je samouk programer? Resno vprasanje btw.

https://www.coursera.org/learn/algorith... in https://www.coursera.org/learn/algorith...

Glede vprasanja, kje se pa to sploh potrebuje: kot je ze nekdo pred mano napisal, marsikje ne bos prestal intervjujev oz ponekod se do te tocke ne bos prisel, ce ne poznas niti osnov, sam sem dobil vprasanja, kjer je bilo potrebno znanje algoritmov in podatkovnih struktur, pri skoraj vsakem podjetju, kjer sem se prijavil. Koliko bos pa potem to uporabljal med delom je pa drugo vprasanje, ponekod vec, drugje manj, odvisno od tega, s cim se bos ukvarjal.

Smurf ::

kuall je izjavil:

marko653 je izjavil:

Znanje katerega programskega jezika je najbolj zaposljivo? Kaj se mi najbolj izplaca?


Dandanes se največ programira aplikacije, ki imajo podatke shranjene v bazi (torej rabiš znat SQL) in take, ki so dostopne preko interneta, torej poznavanje web tehnologij (HTTP GET PROGRAMI, TM HOTBUREK). To dvoje ti bo najbolj prav prišlo, če se naučiš. Če greš programirat svojo spletno trgovino ne moreš zgrešit.

A110 je izjavil:

Podatkovne strukture in algoritmi

Mau si za cajtom. Ta moda je že out. Edino še bleferji vztrajajo pri nekih "algoritmih".

Jaz se v zivljenju nisem delal z bazami, po drugi strani pa vsakodnevno delam s podatkovnimi strukturami in algoritmi.

Ampak to se ne pomeni, da bom iz tega sklepal, da so baze "out".

kuall ::

Kaj so zate "algoritmi"? S podatkovnimi strukturami itak dela vsak programer.
Jaz trdim, da so tisti razgovori, kjer moraš uganit, kateri algoritem se moraš napiflat, ker te vsi sprašujejo istega, idiotski.

Invictus ::

A110 je izjavil:


Ja, če delaš samo spletne strani mogoče res ne potrebuješ. Če pa kaj kjer je potrebno malo več razmisleka oz kakšno novo stvar in ni samo neko štancanje pa ti ti pridejo zelo prav.

Tega je precej malo...

Danes mularija ne zna niti inštalirati in nastaviti softwara. Parametri so jim španska vas, saj je kao RAM in disk space neomejen. Niti sranja za sabo ne znajo popucati, kaj šele kontrolirati okolja.

Gre na Docker hub, pobere image in uporablja. V produkciji. Brez preverbe ali image nima kakega malwara gor.

In večina dela neke brezzvezne spletne strani.

Tako ali tako je pa 95% softwara preprostega, ker simulirajo neke poslovne procese. To je ostalo zelo primitivno, malo zaradi nenapredka ekonomije in procesov, malo zaradi nostalgije, še največ pa zaradi okorele zakonodaje držav.

Managerjev so pa tako ali tako pomembne samo lepe slikice >:D
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St753 ::

kuall je izjavil:

Kaj so zate "algoritmi"? S podatkovnimi strukturami itak dela vsak programer.
Jaz trdim, da so tisti razgovori, kjer moraš uganit, kateri algoritem se moraš napiflat, ker te vsi sprašujejo istega, idiotski.

To trdis zato, ker nimas pojma o algorithmih, kar si dokazal (tudi) s tole izjavo:
Tu je bolj važna sposobnost razmišljanja s svojo glavo kot znanje nekih algoritmov, ker so si ti problemi tako različni, da ti znanje enega algoritma ne bo kaj dosti koristilo pri drugi uganki. To imaš ali pa nimaš, ne moreš se naučit.


Dolocenih problemov ne bos resil optimalno oz sploh ne bos resil, ker bi trajalo predolgo, ce bos izbral napacen pristop (t.j. algoritem) in/ali podatkovno strukturo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: St753 ()

Smurf ::

Invictus je izjavil:


Danes mularija ne zna niti inštalirati in nastaviti softwara. Parametri so jim španska vas, saj je kao RAM in disk space neomejen. Niti sranja za sabo ne znajo popucati, kaj šele kontrolirati okolja.

Ravno obratno, danes je "mularija" boljsa v tehnologiji kot so bile generacije 10 ali 20 let nazaj, kar je logicno posledica bolj dostopnih informacij v ITju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prekvalifikacija v programerja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
10710100 (6190) pffff
»

Tehnik računalništva

Oddelek: Šola
396099 (4079) janezekk
»

FERI programiranje

Oddelek: Šola
246952 (6479) amacar
»

Programiranje: FRI - rač. in informatika UNI ali Multimedija UNI

Oddelek: Programiranje
144822 (4370) Praskalec
»

Programiranje na FRI

Oddelek: Šola
3210895 (9107) lebdim

Več podobnih tem