» »

Programiranje na FRI

Programiranje na FRI

ac1t ::

zivjo.

mene zanima kateri programski jezik se uci na fri-ju? python, java, kaj drugega?

mam en kup frej cajta med pocitnicami, pa bi rad tudi kaj programiral in se malo pripravil na faks (t.i. tryhard).

hvala za odgovore.
  • poskusil klonirati: ac1t ()

sandmat ::

1. letnik:
UNI: Java, C
VSŠ: Python, Java

JesseP ::

Če se hočeš pripraviti na študij, potem je brez potrebe se učiti programiranje, ker gre pri Osnove programiranju, snov zelo počasi in dobesedno iz 0. Je pa res da je predavatelj tako beden, da tut če nebi imel predznanja bi spal lahko zraven :)
Tako da se ti iz tega stališča ni za bati. Če hočeš dobiti kaj podlage za lažje spremljanje ti bolj priporočam, da ponoviš matematiko.
Če pa za lastno veselje, pa karkoli se boš naučil bo bolj kot nič :)
To govorim za UNI študij, na VSŠ nevem kako je.

Na UNI se pa programira v 1. letniku Javo in C, v 2. C#, python, octave, bash,...
Skratka vsega po malem :) Važno je, da dojameš kako stvari stojijo, potem gre pa vse po istem kopitu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JesseP ()

Pegaz ::

Kar nauči se programirat. Ne boš tryhard, veliko sošolcev je znalo v prvem dnevu faksa že precej programirat. Nekateri smo imeli že izkušnje v firmah, eni so bili pravi algoritemski mojstri.

Seveda se da vse naučit skozi leto. Odločitev je tvoja. Keep up the good job!

ac1t ::

hvala sandamat, juree in pegaz

Imam že nekaj malega izkušenj z Javo iz srednje šole in tudi seminarsko za maturo sem naredil v Javi (sicer je bila dokaj nezahtevna). Ne gre se mi toliko za to, da bom vse že vedel na začetku 1. letnika faksa, ampak ker mi je programiranje zanimivo in bi se rad naučil ob tem še kaj uporabnega za naprej.

Sedaj razmišljam malo o programiranju android aplikacij, pa bom tako razširil malo svoje znanje v Javi. Upam pa tudi da bom dobil tudi kakšno idejo za manjši projekt, pa bom tud tako malo si krajšal čas :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ac1t ()

Mavrik ::

Na FRI se ne uči programskih jezikov.
The truth is rarely pure and never simple.

GupeM ::

Mavrik je izjavil:

Na FRI se ne uči programskih jezikov.

Seveda se tudi to. Načeloma se res uči programiranje, ampak za to še vedno moraš znati programske jezike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

kr?en ::

Mavrik je izjavil:

Na FRI se ne uči programskih jezikov.

+1

Drugace pa poglej malo Javo EE, ce ze obvladas oz. poznas OOP. Ti bo bolj koristilo tudi za naprej.

http://docs.oracle.com/javaee/7/tutoria...

gendale ::

Mavrik je izjavil:

Na FRI se ne uči programskih jezikov.

ja, na fri se uči (med drugim) programiranje in pri tem se uporabljajo različni programski jeziki
tko z glave se uporablja java, c, asm za arm, asm za hip (en enostaven risc procesor, narejen prav za spoznavanje osnov arhitekture procesorjev... dost luštna stvar), javascript, asp.net, sql, vhdl, opencl, ladder diagrami (tisto s kjerim se programira scada sisteme), python, bash, ...

pri večini predmetov so tudi dosti fleksibilni kar se tega tiče in ti seminarskih ni nujno delati v nekem točno določenem jeziku

aja bil sem hw smer na uni programu pred bolonjskim, sedaj lahko da je kaj drugače
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

alexa-lol ::

JesseP je izjavil:

Če se hočeš pripraviti na študij, potem je brez potrebe se učiti programiranje, ker gre pri Osnove programiranju, snov zelo počasi in dobesedno iz 0. Je pa res da je predavatelj tako beden, da tut če nebi imel predznanja bi spal lahko zraven :)
Tako da se ti iz tega stališča ni za bati. Če hočeš dobiti kaj podlage za lažje spremljanje ti bolj priporočam, da ponoviš matematiko.
Če pa za lastno veselje, pa karkoli se boš naučil bo bolj kot nič :)
To govorim za UNI študij, na VSŠ nevem kako je.

Na UNI se pa programira v 1. letniku Javo in C, v 2. C#, python, octave, bash,...
Skratka vsega po malem :) Važno je, da dojameš kako stvari stojijo, potem gre pa vse po istem kopitu.


Mahnič je čist QL .
Kononenko tudi uredu za Programiranje in algoritme.
Ko sem še hodil na IŠRM sem obiskoval Programiranje in algoritme pri Kononenku in pri Divjaku. Pri Kononeku gre res iz teorije in nato implementacija podatkovnih struktur, pri Divajku je pa bolj smisle na sami ideji, na koncu pa še malo Cja pove. Divajk da tudi dosti takšnih uporabnih domačih nalog kjer dejansko dojameš kaj razredi so, da si lahko sam zmišljuješ kaj bo nek razred etc. No to je pač prvi letnik. V drugem tudi C in asssembler prideta.

gendale ::

meni pa kononenko ni bil všeč, oziroma bolje rečeno, ni mi všeč njegova knjiga z aps1, ker je totalno neberljiva za nekoga, ki tega že ne obvlada... ne vem kolikokrat sem se poskusil učiti iz nje, pa mi nikoli ni bilo jasno
ko sem isto snov prebral iz drugih virov, mi je bilo pa takoj jasno

kodekova knjiga o arhitekturi procesorjev je pa po drugi strani zelo lepo berljiva in jo je užitek brat, tiste za numerično matematiko sicer ni glih užitek brat, ampak je pa notri super razloženo vse kar rabiš za izpit in še nekaj reči, ki jih ne

ravno tako je par angleških knjig, ki se jih uporablja v višjih letnikih, napisanih zelo dobro in se zgodi, da ima človek željo brati tudi reči, ki ne pridejo v poštev za izpit (oziroma brati potem ko že ima opravljen izpit)
bi dal kak primer, ampak imam vse naslove/avtorje shranjene na drugem pcju, ki trenutno ne dela

aja, pa kar se mahniča tiče, za tiste, ki nimajo pojma o pojmu glede programiranja so njegova predavanja kul, ker res razloži vse osnove
je pa res, da se bodo tisti, ki že znajo kaj, zelo verjetno dolgočasili

pa še to, če misliš na predavanjih delat vse drugo razen sodelovat/poslušat, raje ne it če ni glih obvezno, ker samo motiš druge, filme lahko gledaš pa tud doma (to je počelo dosti ljudi pri nas)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gendale ()

Invictus ::

Če ti Kononenkova knjiga za APS1 ni všeč, si vzemi knjige od Donalda Knutha. Praktično cel predmet bazira na tem. Mi smo takrat še njegove, angleške knjige uporabljali. Enako za APS2 ...

Algoritem je pač algoritem. Če ga ne razumeš, ti noben jezik ne pomaga.

Pa nam je bil predmet tud zoprn ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gendale ::

hvala, ampak sem, ko sem videl, da z njegovo knjigo ne bo šlo, poiskal boljše vire (ne knutha, tega sem bral šele kasneje) in opravil izpit z 9 (se mi zdi, je že par let nazaj, ampak vem da je bila dobra ocena, ne pa neka komaj skupaj spacana 6ka). edino koristne so bile naloge na koncu, ki so podobne izpitnim in imajo tudi rešitve.

njegova razlaga in koda mi pa pač nista šli v glavo, druge razlage/kode sem pa hitro pokapiral
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

kr?en ::

Alfa in omega za algoritme in podatkovne strukture: http://www.amazon.com/books/dp/02620338...

gendale ::

se mi zdi da smo malo zašli od opjevega vprašanja :)
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

ac1t ::

Ah, sej je kul :D Mi je kr zanimivo brat, kaj vse me čaka. Zdi se mi, da bi bilo še najbolje če zaenkrat ostanem pri Javi in potem sproti delam :)

WhiteAngel ::

kr?en je izjavil:

Alfa in omega za algoritme in podatkovne strukture: http://www.amazon.com/books/dp/02620338...


To je za podatkovne strukture. Za algoritme imaš še tole:
Robert Sedgewick, Kevin Wayne - Algorithms, 4. ed.

DavidJ ::

Jaz ti priporočam, da se udeležiš kakšnega MOOC-a na Courseri, Udacity in podobno. Na primer:
* https://www.udacity.com/course/cs046
* https://www.coursera.org/course/interac...
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

kr?en ::

WhiteAngel je izjavil:

kr?en je izjavil:

Alfa in omega za algoritme in podatkovne strukture: http://www.amazon.com/books/dp/02620338...


To je za podatkovne strukture. Za algoritme imaš še tole:
Robert Sedgewick, Kevin Wayne - Algorithms, 4. ed.

U, hvala za link :)
Mozno, da je profesor tudi to knjigo kdaj predlagal, ampak sem ze pozabil. Treba enkrat ob priloznosti obe nabavit :D

lebdim ::

ejla,
jst sem pa hodil na pedagoško fakulteto - smer matematika in računalništvo. glede programiranja je sledeče: čim več programiraš, tem bolj znaš. vsaj pri nas so zelo dobro razložili koncept programiranja in smo programirali v Pascalu, C, JaviScript in PHP. osebno sicer ne vem, kako je na FRI, pa vendar, glede tega, da pa bi šli na FRI-ju zelo počasi iz programiranja, pa lahko rečem, da ne drži, saj sicer ne bi dobili kar nekaj sošolcev in sošolk iz FMF oz. FRI. sošolec je rekel, da so že prvo uro programirali na vajah ne vem kakšne zvezdice in hanojske stolpe, pa čeprav se je več kot 50% študentov v njegovi skupini prvič srečalo s programiranjem.

mihec87 ::

Prvo uro na vajah se dela hello world ter izrisuje zvezdice kar roko na srce ni teško...

lebdim ::

ja v principu ni težko, ampak mogoče malo težko za nekoga, ki se prvič sreča s programiranjem ... se strinjam, ni pa težko, ko "zakapiraš" princip ...

Blinder ::

prvo uro človek ne ve, kaj pomeni
int i

in tebi se ne zdi težko takemu človeku naložit, da dela algoritme za iskanje praštevil, zvezdice itd.. večina začetnikov v prvem letniku ne naredi programiranja
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

shadeX ::

sandmat je izjavil:

1. letnik:
UNI: Java, C


Java in C?

Ma to najbrž samo poznavanje sintakse? Ker da bi nekdo ki prej še ni slišal za programski jezik v 1. letniku obvladal 2 jezika v nulo je nemogoče. Sploh glagol obvladal je preveč.

Sam se učim javo že 1 leto in še vedno tako rečeno nimam pojma. Seveda poznam sintakso ampak ko grem programirat malo bolj zapletene stvari tako rečeno zmzrznem. Potrebno poznavanje razredov, castanje, reflections, polymorphism...itd

Ni šans da se navaden človek nauči 2. jezika v enem šolskem letu. Ali pa sem jaz bedak.

techfreak :) ::

Saj se ne uci da bo obvladal celotni jezik ter pripadajoce knjiznice, ampak da bo razumel koncepte, kako deluje ter vsaj priblizno poznal dedovanje, castanje, memory management ter da bo znal kaksne stvari napisati v njem.

Pac na koncu bi pricakoval, da se bo znasel ce mu bo kdo rekel naj napise neko dokaj simpl aplikacijo ob pomoci dokumentacije za knjiznice.

Jaz sem se letosnje solsko leto (sicer edino Javo za faks) prvic srecal z Node.js za omrezne zadeve in izdelavo APIja, Scalo za izdelavo spletne aplikacije, C++11 ter malo bolj resno lotil Jave in Androida, prav tako pa sem uporabljal xyz razlicnih APIjev/knjiznic, vendar se vseeno ne pomeni da sem se naucil 4 jezike. Dovolj, da sem lahko naredil kar sem zelel/moral ter da lahko recem da sem se ze srecal z njimi.

shadeX ::

Se popolnoma strinjam s tabo techfreak..

TESKAn ::

Programskega jezika se ni problem naučit doma, ko pacaš skupaj kake projektke za lastno veselje. Pravi problem leži v tem, kako se lotit programirat, kako naredit program, da se boš tudi čez eno leto še kaj znašel in da je koda urejena do te mere, da do željenega kosa kode lahko prideš še kako drugače, kot desni klik -> go to definition.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Yacked2 ::

Pa kaj folk, ki še nikoli u življenju ni programiral sploh dela na FRIju ? Vsaj kakšen Hello world!
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

TESKAn ::

Če ti logika deluje, se programiranja "hello world!" ni problem naučit v enem mescu iz nule.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Blinder ::

ja FRI ni FDV ali srednja šola. v 2 tednih moraš znat tiste zvezdice sam naredit in zagovarjat pred asistentom. Začetnik si v 2 tednih ne uspe nti še zrihtat okolje na računalniku, da lahko programira.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

TESKAn ::

Začetnik si v 2 tednih ne uspe nti še zrihtat okolje na računalniku, da lahko programira.

Če se niti toliko ne znajdeš, da v dveh tednih ne usposobiš najbolj osnovnega okolja in skompajlaš en preprost program, ko imaš na razpolago ves potreben SW (vsaj na FEju smo imeli ves SW, ki si ga rabil za programirat na eni strani na internetu), potem je to, da do takrat še nisi nič programiral, tvoj najmanjši problem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

lebdim ::

ker sem ravno v diplomiranju na pedagoški fakulteti na smeri MAT-RAČ, pomeni, da bom učil otroke (osnovnošolce) programirat in zato na programiranje gledam bolj s pedagoškega vidika kot pa z aplikativnega ... tudi sam sem imel od začetka nekoliko težav s programiranjem, pa vendar sem se med poletnimi počitnicami usedel in se začel učit programirat ... važno je bilo, da sem zakapiral osnovno logiko in principe, potem primeri so dokaj podobni in če znaš in RAZUMEŠ osnovne principe, boš znal rešiti tudi nekoliko bolj zapletene naloge ... v gimnaziji pri informatiki nismo jemali programiranja, smo pa omenili programske jezike (zbirni jezik, strojni kod, nekatere višje programske jezike, vendar NISMO programirali ...)

je pa kar nekaj sošolcev prišlo iz FMF oz. FRI na pedagoško fakulteto (na smer MA-RA), ker je bilo za njih tam pač pretežko ...

lebdim ::

tista knjiga za aps1 in aps2 od kononenka pa je bila zame, ko smo pri predmetu APS (algoritmi in podatkovne strukture) delali v pascalu, totalno neberljiva ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programer-php, python

Oddelek: Loža
458059 (4950) Red_Mamba
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21655894 (40570) DaMachk
»

Učenje programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5314544 (13561) ZaphodBB
»

Smeri na FERI

Oddelek: Šola
268962 (7475) LordTado
»

Naprednješa knjiga o programiranju (koncepti, ...)

Oddelek: Programiranje
365756 (4927) noraguta

Več podobnih tem