» »

Tehnik računalništva

Tehnik računalništva

Rost ::

Jaz sem se pred kratkim vpisal na srednjo šolo program tehnik računalništva v Celju, zamina me koliko se naučiš tam programirati(že lahko narediš kakšen uporaben program?)Vem da jih je veliko govorilo da se včasih niso učili skoraj nič programirati, ampak sem bral da se je učni načrt kar spremenil, torej... in česa se tam sploh naučiš... Kakšne imam možnosti po končani SŠ za vpis naprej?
Na koncu pa še katerega programskega jezika se največ učiš?
Hvala!

janezekk ::

Sicer ne poznam šole v Celju, je pa v splošnem tako, da je pri programiranju največ odvisno od tebe. Ja, v šoli te lahko naučijo osnove itd., ampak na koncu je več odvisno od tega, koliko boš sam pripravljen delati doma, ker programiranja se ne da napiflati, potrebne so vaje in praksa (seveda ob poznavanju oziroma razumevanju teorije).
Kar se pa jezikov tiče, niti ni pomembno, v katerem boste programirali. Glavno je, da osvojiš osnovne koncepte programiranja, pravilno in logično razmišljanje itd. Če obvladaš enega tudi z ostalimi ne bo problemov, nekaj dni/tednov, da se ga navadiš, spoznaš razlike (večinoma v sintaksi, koncepti pa so enaki pri vseh) in to je to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janezekk ()

GupeM ::

Je janezekk praktično vse povedal. Programiranja kot takega ni veliko oz. je samo po sebi neuporabno. Spoznavaš pa osnove, nekatere algoritme (sortiranje števil recimo), nekatere podatkovne strukture (seznami, vrste, slovarji, ...). Problem na teh šolah (vsaj včasih je bil) je to, da te učijo veliko stvari, ne pokažejo pa ti, kako jih povezati med sabo. Zelo dobrodošlo bi bilo, da bi v enem letniku vsak izdelal nek mini projekt, v katerem bi uporabil vse stvari, ki se jih naučiš. Recimo, da se v enem letniku učiš sortirnih algoritmov, nekaj podatkovnih struktur in objeknega programiranja, pa bi v tem letniku izdelal program za tarok, kjer bi znal izdelati objekte, ki predstavljajo karte, igralce, ..., znal bi premešati kupček kart in jih razdeliti med igralce (dodajanje v eno od podatkovnih struktur), vsakemu igralcu razvrstiti karte po vrednosti (sortiranje), štetje točk za vsakega igralca (spet neka podatkovna struktura). Seveda brez umetne inteligence.

Najbolje pa je seveda, da se poleg šole sam lotiš kakšnega projekta, kjer bi lahko uporabil zadeve, kjer se jih učite. Na začetku šolskega leta lahko tudi profesorja vprašaš kakšen mini projektek lahko narediš na koncu leta s stvarmi, ki se jih boste učili. On bo najbolje vedel.

Kar se tiče vpisa naprej: Če boš imel kolikor toliko solidne ocene, boš na računalniški faks verjetno sprejet. Za druge fakse pa se boš moral pozanimati.

Rost ::

Hvala vama obema! Programiranja se že učim, vem nekaj osnov, trenutno se učim kako vstaviti gradfiko/slike v kodo, kar mi ne gre najbolje...

GupeM ::

Sklepam, da nisi izbral pravega načina za učenje programiranja. V čem delaš in kaj vse si se do sedaj naučil? Verjetno si se prehitro lotil "vstavljanja grafike v kodo" in ti zato ne gre. Če bi vedel, čemu kakšna stvar služi, (kaj je razred, kaj objekt, kaj konstruktor, inicializacija, ...), bi ti "vstavljanje grafike v kodo" verjetno delovalo v nekaj minutah. Nauči se osnove, nato se loti grafike.

janezekk ::

Tudi po mojem mnenju povsem napačen pristop, bi bilo mogoče celo bolje, da počakaš do srednje šole in tam osvojiš osnove, nato pa doma sam znanje nadgrajuješ in sam delaš na svojih "projektih".
Sicer pa začni res z osnovami - deklaracija in inicializacija spremenljivk, podatkovni tipi, pogojni stavki, zanke, itd. Začni delati osnovne programčke, kot so na primer največji skupni delitelj, najmanjši skupni večkratnik, fibonaccijevo zaporedje, praštevila, razno izrisovanje likov kot so trikotniki, kvadrati,... tako, da pač osvojiš osnove programiranja in se naučiš pravilno razmišljati. Potem pa naprej na objektno programiranje, kjer je prav tako ogromno stvari, ki jih boš spoznal - seveda spet začneš z osnovami (objekt, razred, konstruktor, destruktor, agregacija, kompozicija, dedovanje, itd.), tega je kar nekaj. Potem lahko pogledaš tudi razne podatkovne strukture, kako delujejo v teoriji in nato v praksi (sklad, vrsta, seznam, tabela, ...). Skratka začneš s čistimi osnovami in se postopoma premikaš naprej.
Ne moreš pa brez osnov začeti kar z vstavljanjem grafike.

amacar ::

Mogoče misli vstavljanje slike v html :))

BivšiUser2 ::

Začni delati osnovne programčke, kot so na primer največji skupni delitelj, najmanjši skupni večkratnik, fibonaccijevo zaporedje, praštevila, razno izrisovanje likov kot so trikotniki, kvadrati,... tako, da pač osvojiš osnove programiranja in se naučiš pravilno razmišljati.
Ja, ja pa še rekurzijo mu daj vred z pointerji in linked listi,... Če znaš angleško, pojdi na homeandlearn.co.uk. Stran pokriva Spletno programiranje, Android Programiranje, C#,Javo, pa tudi osnove računalništva (slednje sicer nisem pogledal ampak ti po moje dobro razložijo vse).
Tudi po mojem mnenju povsem napačen pristop, bi bilo mogoče celo bolje, da počakaš do srednje šole in tam osvojiš osnove, nato pa doma sam znanje nadgrajuješ in sam delaš na svojih "projektih".

Raje začni prej, dokler si boste programiranje sploh pogledali boš ti že ti znal delati z binarnimi drevesi
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

janezekk ::

In kaj točno od zgoraj naštetega naj bi bilo tako težkega? Bolj osnovnih primerov se težko spomnim - vse od naštetega brez problema narediš s poznavanjem osnov (pogojni in zanke).
Sicer se strinjam, da je začeti prej super. Hotel sem povedat samo to, da je lahko ob napačnem pristopu (kar OP po moje počne trenutno) to tudi slaba stvar.

BivšiUser2 ::

Začni delati osnovne programčke, kot so na primer največji skupni delitelj, najmanjši skupni večkratnik, fibonaccijevo zaporedje, praštevila, razno izrisovanje likov kot so trikotniki, kvadrati

Preveč matematično...logiko programiranja se lahko tudi naučiš tudi z delanjem enostavnih aplikacij, tudi če samo odprejo datoteko in noter vpišejo en random user string.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

janezekk ::

Osebno se mi delo z datotekami in random stringi ne zdi nič lažje kot omenjeni primeri, prej obratno. Pa tudi omenjeni primeri ne vsebujejo ravno težke matematike, ali pač?
Sicer pa bo OP kmalu spoznal, da sta programiranje in matematika kar tesno povezana.

Invictus ::

Op bo spoznal, da matematike v 99% pri programiranju ne rabi.

Razen če je vaš matematilni domet omejen z osnovnimi 4 operacijami ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

janezekk ::

V naslednjih nekaj letih srednje šole, pa tudi kasneje na faksu je matematike v programih, ki se jih dela kar dovolj. Vsaj iz moje izkušnje jo je bilo. Pa tudi če je govora o recimo android aplikacijah, igrah jo je dosti - vektorji, matrike, itd. Za moje pojme jo je v glavnem več kot le "osnovne 4 operacije". Je pa seveda čisto odvisno, na čemu in kaj se dela. Lahko jo je seveda tudi nič.

golf3 ::

Prvi letnik se mi zdi da se ne programira. V drugem c# konzolne aplikacije kjer se naučiš osnove programiranja (zanke, pogoji...), tretjem html/css, kasneje tudi asp.net. Dobro se naučiš tudi objektnega programiranja. V četrtem pa android studio.

V šoli se ne boš naučil nekih stvari, ki bi bile nevem kaj koristne same po sebi, vendar pa (če te seveda zanima) dobiš motivacijo in se naučiš zelo veliko sam. Npr. asp.net je bil vsaj zame povod v spletno programiranje in zato sem se naučil tudi nekaj drugih frameworkov.

Invictus ::

janezekk je izjavil:

V naslednjih nekaj letih srednje šole, pa tudi kasneje na faksu je matematike v programih, ki se jih dela kar dovolj. Vsaj iz moje izkušnje jo je bilo. Pa tudi če je govora o recimo android aplikacijah, igrah jo je dosti - vektorji, matrike, itd. Za moje pojme jo je v glavnem več kot le "osnovne 4 operacije". Je pa seveda čisto odvisno, na čemu in kaj se dela. Lahko jo je seveda tudi nič.

Koliko ljudi pa programira igre? Malo...

Večina folka programira za web, kjer je malo logike in SQLa čisto dovolj. Če ni SQL querijev napisal že kdo drug, da ne bo notri SELECT * ;).

Tudi vse ostalo "programiranje" gre večinoma samo za kopijo že ustaljenih procesov.

Samo mladi naivneži mislijo, da je programiranje razvijanje novih algoritmov. Za to moraš biti že malo izven povprečja. Ali pa kar precej...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BivšiUser2 ::

Mi pri nas je bilo tak:
1. letnik - osnovna html koda in nekaj "vlačenja" s konmpozerjem
2. letnik - osnove programskih jezikov (c++) - spremenljivke, vejitve, zanke, funkcije ter polja
Poletno učenje C#
3. letnik - letnik html & css & js (+jQuery) & php & sql
4. letnik - teorije nič oz. smo na glas brali iz knjige (avtor je Zazula, FERI), in itak nihče ni znal o čem je govora), drugače pa aplikacije v C# ala kalkulator ter prvi resen projekt: Music player.
Sedaj se na faksu držim nad vodo, samo se rešim selekcije potem pa se bo delalo na igricah, da se ogrejem za Računalniško grafiko in tehnologijo iger. :D
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

janezekk ::

Invictus je izjavil:

janezekk je izjavil:

V naslednjih nekaj letih srednje šole, pa tudi kasneje na faksu je matematike v programih, ki se jih dela kar dovolj. Vsaj iz moje izkušnje jo je bilo. Pa tudi če je govora o recimo android aplikacijah, igrah jo je dosti - vektorji, matrike, itd. Za moje pojme jo je v glavnem več kot le "osnovne 4 operacije". Je pa seveda čisto odvisno, na čemu in kaj se dela. Lahko jo je seveda tudi nič.

Koliko ljudi pa programira igre? Malo...

Večina folka programira za web, kjer je malo logike in SQLa čisto dovolj. Če ni SQL querijev napisal že kdo drug, da ne bo notri SELECT * ;).

Tudi vse ostalo "programiranje" gre večinoma samo za kopijo že ustaljenih procesov.

Samo mladi naivneži mislijo, da je programiranje razvijanje novih algoritmov. Za to moraš biti že malo izven povprečja. Ali pa kar precej...

Res je, ko je govora o končni zaposlitvi jih ni veliko takih, se strinjam, da moraš biti kar lepo nad povprečjem. Vendar ko pa govorimo o šolanju (srednja šola in faks), se pravi OP-ovih naslednjih vsaj 7 let, pa bo veliko takšnega programiranja (beri dosti matematike, programiranje raznih iger itd.).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: janezekk ()

BivšiUser2 ::

Igre so večinoma algebra.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

janezekk ::

Se pravi matematika.

BivšiUser2 ::

janezekk je izjavil:

Se pravi matematika.
V bistvu next level matematike.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

GupeM ::

Pa pustite zdaj matematiko. OP trenutno nima problema z matematiko. Njegov problem je nerazumevanje podatkovnih tipov, kaj je inicializacija, kaj deklaracija, kaj funkcija, kaj zanka, kaj pogojni stavek, ... Predvidevam, da se je zadeve lotiv v enem od objektnih jezikov. Zato sumim, da mu manjkajo tudi zadeve o tem kaj je objekt, kaj razred, konstruktor, getter, setter, ... Zato ne zna uporabiti funkcij(e), ki sliko prebere z diska, funkcije, ki postavi sliko na sceno/formo, ... Treba je začeti z osnovami, drugače mu to ne bo nikoli jasno.

Tiste matematične probleme mu bojo že v šoli razložili, če jih bo rabil prej, jih bo pa sam prej pogooglal.

janezekk ::

Pa dobro bi bilo, če bi se vedelo v čem OP dela. Ker če ima v mislih html, potem še ni programiral.

LeonSlo ::

Jaz sem ravno te dni zaključil tole štiri letno šolanje v programu tehnik računalništva na ERŠ-u v Velenju, no čaka me še matura. Kaj znam na koncu? Lahko rečem, da kar dosti, od C++, C#, HTML, CSS, nekaj smo tudi zbirni jezik pogledali, Sql, Cisco Paket Tracer in še bi lahko našteval. V končni fazi je odvisno od tebe koliko si pripravljen delati še popoldne in nadgrajevati svoje osnove. Moraš pa vedeti, da če v prvem letniku, v prvih dveh, treh mesecih ne osvojiš delovnih navad, potem se raje prepiši. Pri nas tisti, ki niso bili navajeni delati, ali pa so odlašali do zadnjega, so imeli kar težave vseskozi. Je pa to moja izkušnja upam, da sem ti kaj pomagal, če pa te še kaj zanima, pa vprašaj.

janezekk ::

Off topic: kam greš naprej?:D

LeonSlo ::

@janezekk Višja strokovna šola Velenje, program informatika. Si ti tudi sem vpisan?

janezekk ::

Aha, super. Jaz končujem 1. letnik FERI-ja.

Rost ::

amacar je izjavil:

Mogoče misli vstavljanje slike v html :))

Html znam zelo dobro, sicer pa to ni programiranje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rost ()

Rost ::

janezekk je izjavil:

Tudi po mojem mnenju povsem napačen pristop, bi bilo mogoče celo bolje, da počakaš do srednje šole in tam osvojiš osnove, nato pa doma sam znanje nadgrajuješ in sam delaš na svojih "projektih".
Sicer pa začni res z osnovami - deklaracija in inicializacija spremenljivk, podatkovni tipi, pogojni stavki, zanke, itd. Začni delati osnovne programčke, kot so na primer največji skupni delitelj, najmanjši skupni večkratnik, fibonaccijevo zaporedje, praštevila, razno izrisovanje likov kot so trikotniki, kvadrati,... tako, da pač osvojiš osnove programiranja in se naučiš pravilno razmišljati. Potem pa naprej na objektno programiranje, kjer je prav tako ogromno stvari, ki jih boš spoznal - seveda spet začneš z osnovami (objekt, razred, konstruktor, destruktor, agregacija, kompozicija, dedovanje, itd.), tega je kar nekaj. Potem lahko pogledaš tudi razne podatkovne strukture, kako delujejo v teoriji in nato v praksi (sklad, vrsta, seznam, tabela, ...). Skratka začneš s čistimi osnovami in se postopoma premikaš naprej.
Ne moreš pa brez osnov začeti kar z vstavljanjem grafike.

Učim se C++ in že znam nekaj osnov, naprimer narediti kalkulator, znam te while, for, if, else... A je mogoče primernejša Java zdaj na začetku?

BivšiUser2 je izjavil:

Mi pri nas je bilo tak:
1. letnik - osnovna html koda in nekaj "vlačenja" s konmpozerjem
2. letnik - osnove programskih jezikov (c++) - spremenljivke, vejitve, zanke, funkcije ter polja
Poletno učenje C#
3. letnik - letnik html & css & js (+jQuery) & php & sql
4. letnik - teorije nič oz. smo na glas brali iz knjige (avtor je Zazula, FERI), in itak nihče ni znal o čem je govora), drugače pa aplikacije v C# ala kalkulator ter prvi resen projekt: Music player.
Sedaj se na faksu držim nad vodo, samo se rešim selekcije potem pa se bo delalo na igricah, da se ogrejem za Računalniško grafiko in tehnologijo iger. :D

Na kateri faks pa hodiš,tam programirate igrice???

janezekk je izjavil:

Pa dobro bi bilo, če bi se vedelo v čem OP dela. Ker če ima v mislih html, potem še ni programiral.

Kaj pomeni OP? Delam v C++, html znam dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rost ()

BivšiUser2 ::

Učim se C++ in že znam nekaj osnov, naprimer narediti kalkulator, znam te while, for, if, else... A je mogoče primernejša Java zdaj na začetku?
Princip je pri vseh objektno orientiranih jezikih enak, C++ je bolj nevaren (če ne veš kaj pišeš). Tu bi povzel profesorja Slivnika s FRI pri Programiranju 2: "C(++) je divji kot mustang, Java je vaša mamica.". Je pa razlika tudi v številu vrstic, ki jih potrebuješ da dobiš npr. trenutno prijavljenega uporabnika...

Na kateri faks pa hodiš,tam programirate igrice???
Študiram Multimedijo, ki se izvaja na Fakulteti za elektrotehniko ter FRI-ju.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

janezekk ::

V tem primeru Original Poster. Oseba, ki je odprla temo.

Rost ::

janezekk je izjavil:

V tem primeru Original Poster. Oseba, ki je odprla temo.

Aaa, smiselno

Rost ::

A je res, da moramo v 3. al 4. letniku naredit simple igrco?

golf3 ::

Do zdaj ni bilo treba, lahko pa se spremeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: golf3 ()

GupeM ::

Leta 2003 ali 2004 smo jo mi imeli. Narejena v konzoli v programskem jeziku C. Igra je bila res preprosta. Nek kvadratek si moral z leve strani ekrana premakniti na desno stran, med tem pa nisi smel "pohoditi" mine, ki so bile random posejane. Za mine nisi nič vedel kje so, torej je bila totalna igra na srečo.

BivšiUser2 ::

Mi smo v 4. letniku naredili vsaj dve igrici, ena je bla pobiranje sadežev (kvadratek, ki pobira kvadratke) pa še eno samo ne vem točno o čem se je šlo + neko, ko si v določenem času moral čim večkrat poklikat kvadratek, ki je bil obarvan rdečo, se je pa ob kliku spremenil v modro nek drug kvadratek pa naključno v rdečo. Tisto tretjo igro pa se ne spomnim (naj nekdo, ki je (bil) 4. letnik pove).
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

scipascapa ::

S4NNY1: dej naredi kako PS4 igro no :) bo fotr ponosen :P

Rost ::

BivšiUser2 je izjavil:

Mi smo v 4. letniku naredili vsaj dve igrici, ena je bla pobiranje sadežev (kvadratek, ki pobira kvadratke) pa še eno samo ne vem točno o čem se je šlo + neko, ko si v določenem času moral čim večkrat poklikat kvadratek, ki je bil obarvan rdečo, se je pa ob kliku spremenil v modro nek drug kvadratek pa naključno v rdečo. Tisto tretjo igro pa se ne spomnim (naj nekdo, ki je (bil) 4. letnik pove).

V katerem jeziku pa ste programirali?

BivšiUser2 ::

Programirali smo v jeziku C# (ker večina nadaljuje "študij" na Štuku, khm... FERIju in tam je baje C#, sicer pri RGTI na FRIju bomo delali v Unityju, ki med drugim), je praktično Java s pointerji (tako, da nisi na slabšem, sicer pa principi so enaki če ne isti), pa glavni IDE je po mojem mnenju bolj superioren.

scipascapa je izjavil:

S4NNY1: dej naredi kako PS4 igro no :) bo fotr ponosen :P

Potem že za Xbox...lol kmetek...
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

DarkLord69 ::

Jst sm se upisal na tehniško gimanzijo na Vegovi. Skratka v prvem letniku je to kot navadna gimanzija in nismo imeli strokovnih predmetov. Nikje na polovici leta sem se hotel že prepisati, zakaj ne zato ker nebi naredil ali kaksne bedne fore, ampak zato ker sem se jaz mogel tam učiti meni neljubo zgodovino, biologijo, da o umetnostni zgodovini sploh negovorim. Kolegi pa so se ves čas pogovarjali kako majo prakso pa itk... tko da sem kar fouš ratal. Potem pa sem na avtobusu videl kako se je kolega učil nekaj takega je pisalo "Avast je antivirusni program, za dodatke je potrebno doplačilo." :D skratka cel list samih nekih piflarij in bedarij. Pa sem ga vprašal kaj so se sploh letos naučil. Pa sem izvedel da endino, kar je bilo so bile neke osnove računalništva, HTML/CSS pa diagrame poteka natančneje RAPTOR. Z diagrami poteka sicer ni nič narobe samo tisti primeri so bili tako lahko, da se uprašaš če sploh potrebuješ logiko. Skrtka zvedel sem da nič nisem zamudil in si upam trditi, da sem se pri inforamtiki pa doma veliko več uporabnega naučil. Tako sem potem z lažjo vestjo nadeljeval. Potem pa sem itak tudi jaz dobil strokovne predmete in je takoj steklo. Kar sem ti hotel povedati je to, da po mojem mnenju je 1. letnik je bolj sranje od piflanje koristnega pa pomojem zelo malo. Aja pa še nekaj sem se spomnil :D moral je znati 50 funcij v excelu cisto napamet potem nevem koliko je mogel vedeti kaj delajo, pa nevem kok errorov je tud mogel vedeti napamet :D HEHEHHE. Skratka sranje.

janezekk ::

BivšiUser2 je izjavil:

Programirali smo v jeziku C# (ker večina nadaljuje "študij" na Štuku, khm... FERIju in tam je baje C#...

C# na FERI-ju majo informatiki, računalništvo je C++.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21656311 (40987) DaMachk
»

Izbira srednje šole - Računalništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6014685 (12373) amacar
»

programiranje na srednji šoli

Oddelek: Šola
253153 (2342) i386
»

Učenje programiranja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5314762 (13779) ZaphodBB
»

Smeri na FERI

Oddelek: Šola
268999 (7512) LordTado

Več podobnih tem