» »

Postopki & stroski v primeru nestrinjanj pri zapuscinski obravnavi

Postopki & stroski v primeru nestrinjanj pri zapuscinski obravnavi

mojca ::

Zanima me, kaksni so postopki in stroski v primeru, ko se dedici ne morejo dogovoriti med seboj in oporoke ni.
Recimo, da se dva od treh dedicev strinjata z delitvijo na 1/3 (od tega je eden vec let do smrti na svojem domu skrbel za zdaj pokojno osebo, kar je z lahkoto dokazljivo, ne obstaja pa nobena pogodba o dosmrtnem prezivljanju, ampak ta dedic tudi v osnovi ni zelel zahtevati vecjega deleza), tretji pa si naivno predstavlja, da bo dobil vec od polovice, po moznosti kar vse v gotovini.

Ne gre za blazno visoke zneske in stroski odvetnikov bi utegnili preseci vrednost same dediscine, ce bi se stvar nekaj casa vlekla. Prav tako je povsem realisticen scenarij, da pred koncem obravnave eden od dedicev (krepko cez 90) ne bo vec ziv ali sposoben prisotnosti na obravnavi. Cca. polovica vrednosti je v parcelah (gozd ipd.), ki jih zares nihce od dedicev ni sposoben oz. nima interesa obdelovati.

Ob epidemiji so omogocili, da dedici s pisno izjavo sporocijo, kako zelijo deliti premozenje, vendar en dedic vztraja, da hoce na sodisce. Zanima me, na kaksen nacin se je smiselno pripraviti preostalima dvema v izogib povsem nepotrebnim dolgim postopkom in stroskom, se posebej za tistega dedica, ki ima zdaj krepko preko 90 let.
  • spremenila: mojca ()

Invictus ::

Če se gre na sodišče, potem je pred samim sojenjem ponujena možnost mediacije.

A zapuščinska razprav je že bila?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mojca ::

Ne. Razen dopisa, da imajo dedici dva tedna casa, da sporocijo sodiscu svoj dogovor, se na sodiscu se ni nic zgodilo in se pred umiritvijo epidemije tudi ne bo.

Verjetno sodisce na zapuscinski obravnavi ne rece "Ok, ne strinjate se; vsak dobi tretjino; ce se kdo ne strinja, ima X dni, da vlozi tozbo, sicer cez Y dni to postane pravnomocno"?

Lonsarg ::

Sem ze pozabil koliko casa je trajalo (mislim da ni blo direkt na prvi razpravi, in tudi ni bilo cisto brezplacno) ampak ja, scasoma je sodnik v zapuscinskem postopku ob nestrinjanju in brez kakih konkretnih dokazil preprosto zapisal relativne deleze na vse stvari po zakonski delitvi in je za njega stvar zakljucena.

Potem pa je na tistemu ki hoce vecji delez da tozi civilno, lahko tudi 2 leti kasneje. Lahko povem iz prve roke da brez kakih eksplicitnih dokazov seveda zadeva pade in tisti ki tozi placa vse z stroski vred, smo imeli enga takega loleka, je probal celo dvakrat(in vedno je najprej vec meditacij pred dejansko tozbo). Civilna tozba je precej draga stvar, zapuscinski postopek je poceni.

Ampak problem nastane ker z relativnimi delezi je tezko operirat in pol se saga lahko nadaljuje:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Invictus ::

Če ne gre za neke velike zneske, in za dediščino v naravi, ki ni ravno blizu, se je včasih ceneje dediščini odpovedati.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Šimpanz ::

Pri nas je bilo podobno. Zapuščina zemlja in več stavb. Eden treh dedičev je hotel večino. Sodnik je napisal vsakemu tretjino in na napotil na civilno tožbo. Hvala bogu smo se potem smi dogovorili, drugače bi to trajalo in trajalo.

mojca ::

Hvala vsem za nasvete.
Se to: verjetno lahko eden od "neproblematicnih" dedicev pri prvi obravnavi poslje dopis, da se npr. strinja z X, Y ali Z, in mu pri tem ni potrebno fizicno priti na obravnavo?

Šimpanz: po koliko casa je sodnik napisal vsakemu tretjino in koliko casa / koliko obravnav / koliko novcev je bilo do takrat (jasno brez upostevanja dajatev, ki jih placas ob prejemu dediscine)?

Saj tretji dedic je tudi "lolek", ki ga niti na pogreb starsa ni bilo, ki niti tega ne ve, kje je katerakoli od parcel, ki se niti ne zna pozanimati, kaj tam je (hotel je par stvari, ki sploh niso bile v lasti pokojnika, in mu tega ni moc dopovedati), ki niti ne ve, da je sodisce polovico parcel pomotoma izpustilo s seznama; ki nima ne denarja, da bi najemal (dragega) odvetnika, ne nekega blaznega razumevanja sveta okrog sebe, predvsem pa nima pojma, koliko tozba in odvetniki stanejo (sicer slednje zanima tudi mene). Morda pac upa, da bo, ce bo delal probleme, dobil nekajkrat vec v cisti gotovini, ker mu bodo drugi popustili, samo da se ga resijo, nakar se bo za hrbtom smejal in vsem naokrog razlagal, kako je zafrknil ostale. Zares ne verjamem, da bi dejansko sel v tozbo, po mojem mnenju gre bolj v smislu "ce rata, pac rata, jbg". Vse, kar bi sorodniki radi vedeli, je, ali je potrebno pred oz. na obravnavi na karkoli posebej paziti, da se ne ustrelijo v koleno.

Šimpanz ::

Mojca na prvi obravnavi je eden od dedičev postavil zahtevo po skoraj celotnem premoženju. Sodnik je razpisal drugo obravnavo čez mesec dni in povedal naj se dogovorimo drugače bo naslednjič delil na tretjine, kar se je tudi zgodilo. Dobro da smo se potem sami zmenili, ker če maš naprimer tretjino hiše ali tretjino travnika nimaš nič razen kupa težav.

otago ::

Dobro je ugotoviti in navesti vso premoženje pokojnika. Pri premoženju pokojnega kmeta se lahko pozabi kakšna parcela, nakar se mora za te malenkosti iti ponovno čez (skrajšan?) postopek.

mojca ::

Šimpanz je izjavil:

Mojca na prvi obravnavi je eden od dedičev postavil zahtevo po skoraj celotnem premoženju. Sodnik je razpisal drugo obravnavo čez mesec dni in povedal naj se dogovorimo drugače bo naslednjič delil na tretjine, kar se je tudi zgodilo.


Fenomenalno. To je vse, kar sem hotela vedeti, hvala.

zobnik ::

Mi smo se pred 10 leti zmenil, da en prevzame kmetijo in skrbi za starše, kmetija po pogodbi ocenjena na 950.000...ostali pa dobil malenkost, zaenkrat nisem dobil še nič pa v bistvo niti ne bom zahteval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

mat xxl ::

Samo tisti, ki je skrbel za pokojnega, bi sploh lahko želele in prav je, da bi dobil, kaj več, ostala dva pa ne.

Utk ::

zobnik je izjavil:

Mi smo se pred 10 leti zmenil, da en prevzame kmetijo in skrbi za starše, kmetija po pogodbi ocenjena na 950.000...ostali pa dobil malenkost, zaenkrat nisem dobil še nič pa v bistvo niti ne bom zahteval.

Ma kaj to, glavno da smeš delat na kmetiji še naprej in vozit stare cliote na plin.

zobnik ::

Na kmetiji delam ker rad delam za lastno hrano, ni boljšga kot doma pojest nekaj kar je naravno pridelano.
Da pa bi prodajal domače za tak smešno ceno pa ahahaha nikol
Za evre se pa dela drugje, drva, hlodi, zaposlitev izven kmetije.

MIHAc27 ::

Na zapuščinski, če se vsi strinjajo, se lahko dogovorite kakor vam paše. Lahko 1 dobi hišo, drug travnik, tretji tudi nič.
Lahko se enega izplača,...

Za vprašati se je, koliko je Lolek, ki bi rad ogromno, pač resno pripravljen nagajat in a se ga splača izplačat.
Ker če bo 1/3 lastnik parcel, kar pozabite na prodajo. Če ni razdeljeno v naravi, tudi lahko uporablja kot mu paše. Si kar predstavljam, da eden zasadi po njivi, en Lolek mu pa tretjino pridelkov kar pobere. Ali pa se vsidra v hišo in dela kraval tam.... še spodit ga ne moreš, ker je tudi sam lastnik.

Če bi meni bile parcele v interesu, bi mu pač ponudil toliko, kolikor menim da je 1/3 delež vreden. Če sam hoče več, mu ponudim moj del v odkup.
Če ga izplačati ne morete, je opcija tudi, da pač vsak deduje kolikor mu pripada, in potem sami skupaj poskušate najti kupca.

Mato989 ::

MIHAc27 je izjavil:

Na zapuščinski, če se vsi strinjajo, se lahko dogovorite kakor vam paše. Lahko 1 dobi hišo, drug travnik, tretji tudi nič.
Lahko se enega izplača,...

Za vprašati se je, koliko je Lolek, ki bi rad ogromno, pač resno pripravljen nagajat in a se ga splača izplačat.
Ker če bo 1/3 lastnik parcel, kar pozabite na prodajo. Če ni razdeljeno v naravi, tudi lahko uporablja kot mu paše. Si kar predstavljam, da eden zasadi po njivi, en Lolek mu pa tretjino pridelkov kar pobere. Ali pa se vsidra v hišo in dela kraval tam.... še spodit ga ne moreš, ker je tudi sam lastnik.

Če bi meni bile parcele v interesu, bi mu pač ponudil toliko, kolikor menim da je 1/3 delež vreden. Če sam hoče več, mu ponudim moj del v odkup.
Če ga izplačati ne morete, je opcija tudi, da pač vsak deduje kolikor mu pripada, in potem sami skupaj poskušate najti kupca.


Spodit ga ne moreš, so pa drugačni prijemi da neha nagajat... ko je beseda proti besedi mu pač polomiš kakšno roko in dobiš alibi pri dobrem prijatelju da ste kartali cel dan in pili tam ipd... skratka... pri meni takega nagajanja ne bi bilo, prvič bi povedal, kasneje se takim lolekom od sorodnikov kaj zgodi in je rešeno, pol se hitro spametujejo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

MasterTade ::

Haha se strinjam. Eni sorodniki zavohajo denar prej pa nikjer nikogar in sama zgaga jih je bila. Da bi dedič, ki je skrbel za pokojnega moral izplačevat druge, ki so spizdili je kriminal
Mors omnia aequat

Invictus ::

MasterTade je izjavil:

Da bi dedič, ki je skrbel za pokojnega moral izplačevat druge, ki so spizdili je kriminal

Ta dedič mora najprej dokazati, da je res skrbel za pokojnega.

Z računi...

Sicer si je pa folk sam kriv, ker tega ne uredi prej. Z oporoko... To je bistveno težje spodbijat, pa jasni so nujni deleži...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

MasterTade ::

eni se tega nočejo it, zato se jih pač izpusti
Mors omnia aequat

MIHAc27 ::

Mato989 je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Na zapuščinski, če se vsi strinjajo, se lahko dogovorite kakor vam paše. Lahko 1 dobi hišo, drug travnik, tretji tudi nič.
Lahko se enega izplača,...

Za vprašati se je, koliko je Lolek, ki bi rad ogromno, pač resno pripravljen nagajat in a se ga splača izplačat.
Ker če bo 1/3 lastnik parcel, kar pozabite na prodajo. Če ni razdeljeno v naravi, tudi lahko uporablja kot mu paše. Si kar predstavljam, da eden zasadi po njivi, en Lolek mu pa tretjino pridelkov kar pobere. Ali pa se vsidra v hišo in dela kraval tam.... še spodit ga ne moreš, ker je tudi sam lastnik.

Če bi meni bile parcele v interesu, bi mu pač ponudil toliko, kolikor menim da je 1/3 delež vreden. Če sam hoče več, mu ponudim moj del v odkup.
Če ga izplačati ne morete, je opcija tudi, da pač vsak deduje kolikor mu pripada, in potem sami skupaj poskušate najti kupca.


Spodit ga ne moreš, so pa drugačni prijemi da neha nagajat... ko je beseda proti besedi mu pač polomiš kakšno roko in dobiš alibi pri dobrem prijatelju da ste kartali cel dan in pili tam ipd... skratka... pri meni takega nagajanja ne bi bilo, prvič bi povedal, kasneje se takim lolekom od sorodnikov kaj zgodi in je rešeno, pol se hitro spametujejo.


Nismo vsi nasilneži. Pa nasilje lahko naredi kontra efekt. Plus policijo lahko dobiš na grbo.
Mi smo z eno tečno sosedo, z katero smo se kregali za 1m2 zemlje rešili z enim klicem na policijo, prvič ko je naredila škodo. Policaji so se samo pogovorili z vsemi vpletenimi. Kazni mislim, da niti ni dobila, vsaj vem ne, je bilo pa potem mir dokler se ni po uradni poti uredila meja (cca 2-3 leta kasneje).

Mato989 ::

In policija ti nič ne more... pač te takrat ni bilo in ti samo nagaja, da bi te potunkal... tip bo znorel in končno nehal, če ne pa nadaljuješ... če nočeš bit nasilnež lahko komu plačaš za 100tko bo urejeno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

PrihajaNodi ::

Ce je civilna tozba dobi predlagatelj stroske nazaj. Zdj kaj ti pomaga ce dobi vsak 1/3...treba je v naravi razdelit.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Mato989 ::

V takih primerih je problem sodnik na zapuščinski ker se mu ne ljubi jebat razdeli recimo 3 nepremičnine 1/3 vsake nepremičnine VSAKEMU...

Če imamo recimo 3 nepremičnine in 3 dediče bi moral sodni kv takem primeru nardit takole:

1. Najstarejši dedič izbere kaj želi (lahko izbere najslabšo nepremičnino po vrednosti in sta mu druga dva dolžna recimo)
2. Drugi najstarejši nato izbere izmed preostalih dveh
3. pa kar mu ostane.

Potem pa glede na vrednost tisti ki je dobil več mora v 1 letu izplačat one ki so dobili manj...

Če se ne morjo zmenit, tako ne bi prišli do absurdov ko so 3 nepremičnine deljene na tretjine in neprodaljive.

PRIMER:

3 dediči, 3 nepremičnine

1. nepremičnina stanovanje v LJ vredno 200k
2. nepremičnina stara bajta v bližini Konjic vredna 120k
3. nepremičnina njiva na dravskem polju vredna cca 20k

1. dedič si izbere bajto v Konjicah vredno 120k ker dela v Konjicah
2. dedič si izbere stanovanje v LJ vredno 200k ker dela v Brezovici pri LJ
3. dedič dobi njivo vredno 20k

340k vrednosti deljeno s 3 je povprečna vrednost cca. 113.333EUR kar pomeni da, mora prvi plačat tretjemu 6.666EUR v roku 1 leta, drugi dedič pa mora prvemu plačat 66.666EUR tretjemu dediču v roku 1 leta... če ne zmore se stanovanje proda na dražbi in izplača dediča avtomatsko ko poteče 1 leto.

Če je nepremičnin manj kot dedičev pa se uvede pravilo da nič ne moreš izbrat, kar pomeni da najstarejši MORAJO vedno nekaj zbrat, ko zmanjka pa preostali so izplačani od starejših. Vendar v tem primeru se vrednost nepremičnin avtomatsko zniža za 30%
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

PrihajaNodi ::

1. nepremičnina stanovanje v LJ vredno 200k
2. nepremičnina stara bajta v bližini Konjic vredna 120k
3. nepremičnina njiva na dravskem polju vredna cca 20k

1. dedič si izbere bajto v Konjicah vredno 120k ker dela v Konjicah
2. dedič si izbere stanovanje v LJ vredno 200k ker dela v Brezovici pri LJ
3. dedič dobi njivo vredno 20k


To bi slo na drazbo. Ne bo un z njivo za 20k cakal en let
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Mato989 ::

PrihajaNodi je izjavil:

1. nepremičnina stanovanje v LJ vredno 200k
2. nepremičnina stara bajta v bližini Konjic vredna 120k
3. nepremičnina njiva na dravskem polju vredna cca 20k

1. dedič si izbere bajto v Konjicah vredno 120k ker dela v Konjicah
2. dedič si izbere stanovanje v LJ vredno 200k ker dela v Brezovici pri LJ
3. dedič dobi njivo vredno 20k


To bi slo na drazbo. Ne bo un z njivo za 20k cakal en let


Zakaj ne... mogoče pa kdo proda prej za višjo ceno... 1 leto je razumljivo, civilne tožbe se vlečejo večlet.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

FrRoSt ::

mojca je izjavil:

Šimpanz je izjavil:

Mojca na prvi obravnavi je eden od dedičev postavil zahtevo po skoraj celotnem premoženju. Sodnik je razpisal drugo obravnavo čez mesec dni in povedal naj se dogovorimo drugače bo naslednjič delil na tretjine, kar se je tudi zgodilo.


Fenomenalno. To je vse, kar sem hotela vedeti, hvala.

:O

mojca, vseeno si vzemi kakšno urico časa plačaj odvetnika in mu razloži situacijo! Cena 1h odvetnika odtehta zadeve, ki ti bodo prišle prav!!

Ni nujno, da so vsi dediči enakovredni! Če gre za soproga, mu pripada 1/2, ostalo polovico si delita otroka! To je samo primer...

Drugo pa je, da zadevo sestavite in oblikujete tako, da si zadevo nekako razdelite!!

Ker, če bo sodniku dovolj, bo samo povedal posamezne deleže, ne pa tudi razdelil stvari.... Tako boste vsi lastniki ene parcele in zadeva se bo samo komplicirala, še oddati ali prodati jo ne boš mogla....

Zato se posvetuj z advokatom, z dedičem/i, s katerimi se dobro razumeš in predlagaš primerno delitev! Morda celo poravnavo!

Če boste padli v klobčič samo načelne delitve, potem ni nujno, da se boste sploh izkobacali iz tega! Ponavadi se ne! In ko bo tisti 90 letnik umrl, bodo vstopili novi dediči in stvar bo samo še bolj zakomplicirana..... :8)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oporoka - dedovanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13715281 (11558) sekvoja
»

Zapuščinska razprava - vpogled (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6017269 (14792) St235
»

Oporoka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910583 (7958) Vikking
»

Dediščina in izkoriščevalski dedek (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17733968 (29082) erkgheoruugh
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331054 (29214) Okapi

Več podobnih tem