» »

EU želi pospešiti deljenje podatkov v raziskovalne in poslovne namene

EU želi pospešiti deljenje podatkov v raziskovalne in poslovne namene

vir: Pixabay

vir: Evropska komisija
Evropska komisija - Podrobnosti predloga, imenovanega Data Governance Act, ki naj bi evropskim podjetjem zagotovil večjo konkurenčnost prek dostopa do ustreznih podatkov za poslovne in raziskovalne namene, sta včeraj predstavila Thierry Breton, evropski komisar za notranji trg in komisarka za konkurenco Margrethe Vestager.

EU namreč upa, da bo to prineslo pozitivne posledice na številnih področjih, kot je denimo personalizirano zdravljenje, boj proti klimatskim spremembam in razvijanje sodobnih kmetijskih tehnologij. V ozadju je širša strategija podatkovnega sodelovanja evropskih industrijskih panog, s katero naj bi nadoknadili zaostanek za Silicijevo dolino na eni in državno sponzoriranimi kitajskimi tehnološkimi giganti na drugi strani. EU se zaostanka trenutno najbolj zaveda na področju družbenih omrežij, spletnega nakupovanja in tehnologije pametih telefonov.

Model enotnega podatkovnega trga EU, ki ga predlaga Evropska komisija naj bi tako zagotavljal preglednost, nevtralnost in zaupanje uporabnikov. Kot se je izrazil Breton, šlo bi za upravljanje podatkov na evropski način, torej skladno z vrednotami in principi EU, kot so zaščita potrošnikov, GDPR in pravila konkurenčnosti.

Institut, ki bi k vsemu temu pripomogel so t. i. podatkovni posredniki, torej specializirane organizacije, ki bodo pri deljenju podatkov ustrezno poskrbele za njihovo varnost. Svojo nevtralnost bodo posredniki zagotavljali s tem, da podatkov ne bodo mogli predajati komurkoli, prav tako jih ne bodo smeli uporabiti za razvoj lastnih izdelkov oz. storitev.

Po črki predloga neevropska podjetja ne bodo zavezana, da podatke hranijo na ozemlju EU ali pa da imajo tu svoj sedež, bodo pa za sodelovanje v programu morala določiti lokalnega predstavnika. Prav tako bodo morala imeti vzpostavljene ukrepe, ki bodo dostop do podatkov preprečevali organom tujih vlad. Zato bo sodelovanje v programu mogoče le, če bo namen jasno specificiran, torej, da gre za raziskovalne namene, v določenih primerih pa bo sodelovanje zavarovano tudi z meddržavno pogodbo.

Republika Slovenija seveda podpira politično razpravo o upravljanju s podatki, ki bo nakazala možnosti za boljši in širši dostop do podatkov za različne namene. Predlaga se med drugim skupni evropski prostor zdravstvenih podatkov in podatkovni prostor o mobilnosti. Tako se pri nas GDPR dela še bolj nerelevanten kot je že, glede na to, da dobiva izjeme še preden bo pravzaprav implementiran.

28 komentarjev

filip007 ::

Kateri in kakšni podatki in za katere poslovne namene?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

A-242 ::

Dejansko sem se tudi sam to vprasal, tale clanek ni za nikamor, odgovarja na kako, ne odgovori pa kaj. Grem original brati...
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

freetard ::

Iz njihovega PDF-a:


- Making public sector data available for re-use, in situations where such data is
subject to rights of others3.
- Sharing of data among businesses, against remuneration in any form.
- Allowing personal data to be used with the help of a 'personal data-sharing
intermediary', designed to help individuals exercise their rights under the General
Data Protection Regulation (GDPR).
- Allowing data use on altruistic grounds.


Če prav razumem se hočjo it nek zbirokratiziran surveilance capitalism. Ker kljub GDPR-ju uporabniki še zmeraj ne naredijo informirane odločitve glede svojih podatkov, bojo rajš spisal 100 pravil za masovno špijonažo, ki se jih verjetno ne bo nihče prav dosti držal.

Rias Gremory ::

Zelo suhoparna novica, česar piscu pravzaprav ne morem očitati saj je že PDF zelo suhoparen birokratski dokument.
Za več jasnosti se bo treba prebiti čez 43 dolg PDF dokument (ki ima različne pisave znotraj istega odstavka, kar je WTF).

Na hitro se res bere tako kot je @freetard omenil.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

poweroff ::

Osnovni problem je, da se soglasje za obdelavo osebnih podatkov pogojuje za dostop do določenih storitev. Temu bi bilo treba narediti konec.
sudo poweroff

HotBurek ::

Osnovni problem je, da se soglasje za obdelavo osebnih podatkov pogojuje za dostop do določenih storitev.

Pa a ni to v nasprotju z zakoni?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Rias Gremory ::

Jah, jaz bi rekel da ne (govorim na pamet).

Če bi rad uporabljal Facebook? Strinjati se moraš z obdelavo osebnih podatkov oz. soglasje podaš z uporabo storitve.
Gmail? Strinjati se moraš z obdelavo osebnih podatkov oz. soglasje podaš z uporabo storitve.

Torej, če se uporabnik strinja potem je "v redu".
Problem je, ker se uporabniki ne informirajo o tem kaj se dejansko zbira. Še večji problem je, ker si uporabniki, ki niso vešči dela z računalnikov ne predstavljajo kako veliko možnosti za zlorabo je. Nekdo, ki je programiral samo nekaj mesecev mu je veliko bolj jasno kako je možno enormne količine podatkov enostavno (v primerjavi z ljudmi) analizirati, iz tega narediti poslovne odločitve, targetirano oglaševati praktično karkoli se ti zahoče, manipulirati ljudi, itd.

Dejansko mislim, da je zato potrebno začeti že na začetku, v osnovni šoli z informacijsko pismenostjo in vsem kar spada k temu. Trenutno ne vem kaj v tem sklopu učijo v osnovni šoli, zato ne bodite preveč jezni če to dejansko že izvajajo v osnovnih šolah.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

HotBurek ::

Osebno ne vidim problema, če se targetirajo oglasi npr. za zimske gume. To se mi zdi smiselno, da je učinkovito.

Seveda ne v smer, da se ljudi pelje na pot, ker kupijo več, kot so sprva želeli oz. kot potrebujejo, ter da se s tem usvarjajo nepotrebne smeti.

Problem bolj vidim v tem, da se ta orodja uporabijo za širjenje sovraštva, ter da se ljudi (raz)deli na dve skupini, idealno 50/50. To je pa čista svijarija.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

zmaugy ::

Rias Gremory je izjavil:

Dejansko mislim, da je zato potrebno začeti že na začetku, v osnovni šoli z informacijsko pismenostjo in vsem kar spada k temu. Trenutno ne vem kaj v tem sklopu učijo v osnovni šoli, zato ne bodite preveč jezni če to dejansko že izvajajo v osnovnih šolah.


Trenutno se uporablja več sistemov za videokonference (seveda obvezno), M$ je standard, šolski administratorji ti napišejo, da je zaželjen gmail account za otroke...
Otroci pa seveda vsak s svojim telefonom tekmujejo v tem, kdo bo bolj izkoristil možnosti, ki jih telefoni (v glavnem androidi) "zastonj nudijo". V glasbeni šoli je seveda druga aplikacija za videokonference, ravno včeraj mi je bilo povedano, da bo obvezno imet tudi Snapchat... Da ti gre na bruhanje ob praznoglavosti slovenskega šolskega sistema na tem področju.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Rias Gremory ::

Sem bolj mislil, kaj učijo. Ne kaj uporabljajo, ampak je to v končni fazi povezano.
Torej, po napisanem sklepam, da jih ne učijo oz. jih (četudi nezavedno) da so "free" rešitve super, ker ne stanejo (v finančnem smislu).


ravno včeraj mi je bilo povedano, da bo obvezno imet Snapchat...

Tole pa močno močno upam, da si si izmislil (ni mišljeno v žaljivem smislu). Na kateri šoli, predmet? Namen uporabe?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

zmaugy ::

Rias Gremory je izjavil:

Sem bolj mislil, kaj učijo. Ne kaj uporabljajo, ampak je to v končni fazi povezano.
Torej, po napisanem sklepam, da jih ne učijo oz. jih (četudi nezavedno) da so "free" rešitve super, ker ne stanejo (v finančnem smislu).


ravno včeraj mi je bilo povedano, da bo obvezno imet Snapchat...

Tole pa močno močno upam, da si si izmislil (ni mišljeno v žaljivem smislu). Na kateri šoli, predmet? Namen uporabe?


Zakaj bi si to izmislil? Ena učiteljica v glasbeni šoli si je izmislila, da bojo komunicirali z učenci preko fakin Snapchata.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

joze67 ::

HotBurek je izjavil:

Osebno ne vidim problema, če se targetirajo oglasi npr. za zimske gume. To se mi zdi smiselno, da je učinkovito.

Seveda ne v smer, da se ljudi pelje na pot, ker kupijo več, kot so sprva želeli oz. kot potrebujejo, ter da se s tem usvarjajo nepotrebne smeti.

Problem bolj vidim v tem, da se ta orodja uporabijo za širjenje sovraštva, ter da se ljudi (raz)deli na dve skupini, idealno 50/50. To je pa čista svijarija.

Misliš, zimske gume : letne gume?

A-242 ::

HotBurek je izjavil:

Osnovni problem je, da se soglasje za obdelavo osebnih podatkov pogojuje za dostop do določenih storitev.

Pa a ni to v nasprotju z zakoni?


Je ja. Samo dokler nihce ne sankcionira se tega drzijo samo normalni. Razni prasci pa seveda po stari metodi divjega zahoda.
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

HotBurek ::

Zanimivo. Namreč, google homepage ima popup, kjer imaš možnost da se strinjaš z zbiranjem podatkov, ali pa si prebereš več.

Kako to, da ni niti eden od tisti, katerim je to služba, splisal pritožbe oz. izrekel kazni?

Ker to zgleda, da so zakoni samo na papirju, v praksi so pa vsi v prekršku.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

HotBurek ::

Tole, ta popup na sliki misim, tuki ne moreš rečt "NE" in nadaljevat z uporabo strani. A je to proti zakonom?

root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

mtosev ::

Kaj naj bilo protizakonito pri cookies? Če si linuxač kot praviš saj veš, da nastaviš v browserju ko zapreš tab ali pri exitu, da jih deleta.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

A-242 ::

HotBurek je izjavil:

Tole, ta popup na sliki misim, tuki ne moreš rečt "NE" in nadaljevat z uporabo strani. A je to proti zakonom?



Da. Verjetno preprosto nimajo casa odpirati se ene fronte, ker bo ravnokar fasal se eno orjasko kazen zaradi zlorabe monopola in oviranja konkurence. Sicer pa zal nihce ne more vedeti, kaj se trenutno v zvezi s tem dogaja, morda jih po tej kazni caka takoj nova. Google je tako nemarna firma, da se niti ne bi cudil.

A-242 je izjavil:

There might well be a market for personal data, just like there is, tragically, a market for live human organs, but that does not mean that we can or should give the market the blessing of legislation. One cannot monetize and subject a fundamental right to a simple commercial transaction, even if it is the individual concerned by the data who is a party to the transaction.


EDPS Opinion 4/2017 on the Proposal for a Directive on certain aspects concerning contracts for the supply of digital content, 14 March 2017, p. 7.


Ergo, tudi ce reces, da se strinjas, je tvoje privoljenje pridobljeno na nelegalen nacin.
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

A-242 ::

mtosev je izjavil:

Kaj naj bilo protizakonito pri cookies? Če si linuxač kot praviš saj veš, da nastaviš v browserju ko zapreš tab ali pri exitu, da jih deleta.


Takole pa se znebis googlovega popupa, ce jim vseeno ne mislis predajat googlovega accounta (ker bo prijava slej ko prej obvezna, uporabnikom chroma pa so ze nabili semafor (ja tisti iz recaptche) v zvezdico - in nisi bil dovolj moder, da bi si v preteklosti skreiral nekaj 10 accountov, dokler je bilo to se relativno preprosto (cross invajtanje na gmail ipd). Nalozis v ublock, prvega in drugega (ki se pojavi na timer, ce se znebis prvega):

google.*##.wwYr3.aID8W.bErdLd
google.*##.aID8W.m114nf.t7xA6
google.*##div[jsname][jsaction^="dg_close"]
google.*##html:style(overflow: visible !important;)
google.*##.widget-consent-fullscreen.widget-consent
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

kow ::

A-242, seveda gres lahko vedno okrog problema. Tvoja koda ne resuje problema, ampak nalaga delo potrosniku.
Problem ni tehnoloski, ampak politicni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

A-242 ::

kow je izjavil:

A-242, seveda gres lahko vedno okrog problema. Tvoja koda ne resuje problema, ampak naloga delo potrosniku.
Problem ni tehnoloski, ampak politicni.


Seveda, ta resitev je za vmes. Koncna resitev pa je blokada googla, facebooka in konkretna carina na amazon in microsoft - da postanejo alternative in konkuriranje dejanska moznost izbire. Sem bil leta nasprotnik "great wall of china" ampak zdaj jih razumem in prav so imeli, ceprav z napacnimi razlogi.
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

49106 ::

A-242, hvala za tole.

zmaugy je izjavil:



Zakaj bi si to izmislil? Ena učiteljica v glasbeni šoli si je izmislila, da bojo komunicirali z učenci preko fakin Snapchata.


Jaz ji za takšno "proaktivnost" privoščim takojšnjo odpoved.

HotBurek ::

Sem sprobal filter in super dela. Hvala.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

poweroff ::

Zdaj se tukaj pogovarjamo o tem, da ti Google ne dovoli uporabe storitev, če se ne strinjaš s tem, da jim daš svoje osebne podatke... mimogrede, kako že narediš anonimen GMail account preko Tora in brez, da bi moral dati telefonsko številko?

In jamramo, da je to nezakonito, pa nepošteno, itd...

Lepo.

Ampak po drugi strani pa letalske družbe pripravljajo "digitalni zdravstveni potni list". Ki bo obvezen. Če aplikacije s stanjem svojih COVID testiranj in cepljenja ne boš imel, ne boš mogel na letalo.

Sicer čisto razumem razloge za to in vsaj delno tudi podpiram ukrepe v smeri zagotavljanja zdravstvene varnosti (ne pa nujno točno takih ukrepov). Ampak kaj sledi? Podobna aplikacija za ves javni promet? Za vstop v javne zgradbe? Dodatni zdravstveni podatki. Mogoče bi vnesli še druga tveganja? Si znan nasilnež? Pijandura? Jep, social scoring is coming.

Saj podatkov o svojem zdravju in preteklosti ne boš prisiljen dati nikomur. Samo tam bo gumb "I agree to share, next", ali pa "Cancel installation". In brez aplikacije, ne boš mogel na letalo... bus... na občino, v trgovino.
sudo poweroff

Invictus ::

Vse, kar smo/ste leto nazaj imeli za teorije zarote, so bo v naslednjem letu uresničilo, da boste sploh dobili pravico:

- delati
- šolati svoje otroke
- potovati
- ...

Skratka, imeti 50% normalnega življenja pred to korono... Skratka, državljanom bodo dali GPS tracked anal plug...

EU se mi pa zdi, da je tak pravi poskusni zajček, in model za cel svet, kaj se zgodi, če so socialne ugodnosti predobre...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kandidat ::

Pismu ja! Tole kar tuki zdaj pišete me pa že močno spomni na "social points" s Kitajske. Tam ti tud blokirajo kupovanje kart in raznih javnih storitev (če nisi priden). Mislem grozne napovedi. Ampak jaz niti nisem tako presenečen, da gre v to smer, sem pa razočaran. Ok, zaenkrat bo to temeljilo na proti Covid ukrepom, ampak to se res lahko hitro razširi.

kow ::

poweroff je izjavil:


Ampak po drugi strani pa letalske družbe pripravljajo "digitalni zdravstveni potni list". Ki bo obvezen. Če aplikacije s stanjem svojih COVID testiranj in cepljenja ne boš imel, ne boš mogel na letalo.


Pravno dvomim, da se lahko to izzide. Razen, ce bo 'perpetual pandemija'. Ce pa imas stalne izredne razmere - itak ves, da si v tiraniji.

A-242 ::

Kandidat je izjavil:

Ampak jaz niti nisem tako presenečen, da gre v to smer, sem pa razočaran.


Tocno tole in spet je zadaj industrija, ki je zacela iskati razne bebave izgovore, ko jih je udaril GDPR. In glavna tezava bo spet tista klasicna: ne bo ti treba sharati podatke, bos pa izpadel cuden (kot, ce nimas facebooka ali gmaila danes - "a ni @gmail.com, kako se ze to napise").
The world has enough for everyone's needs, but not everyone's greed.
- Mahatma Gandhi

poweroff ::

COVID bo aktualen še nekaj časa. Potem pa bo druga bolezen... pa tretja nevarnost. In vse bodo rabili neko "aplikacijo".

Razen protikorupcijska aplikacija za politike. To je pa poseg v zasebnost!
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nevtralnost interneta in A1: AKOS ne vidi problema (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
12033783 (18571) Voluharr
»

Skorajšen konec selitve naših osebnih podatkov v ZDA?

Oddelek: Novice / Zasebnost
186406 (4554) mitja
»

GDPR, se ze veselite? :) (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
33186600 (58707) Mikrohard
»

Netransparentno ustanovljen Slovenski Internetni forum

Oddelek: Omrežja in internet
205513 (4573) AndrejO
»

Kaj torej piše v ACTI (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13776499 (63004) Iatromantis

Več podobnih tem