» »

e-slog 2.0

e-slog 2.0

«
1
2

abraxas ::

Ali je kje objavljen kak free XSLT za splošno transformacijo XML e-računa po novem standardu e-slog 2.0?

mm&r ::

Tukaj ponujajo ena orodja za vizualizacijo, če ti kaj pomaga:

https://epos.si/storitve/storitve-in-or...

abraxas ::

mm&r je izjavil:

Tukaj ponujajo ena orodja za vizualizacijo, če ti kaj pomaga:

https://epos.si/storitve/storitve-in-or...


To poznam in je sicer ok, a ne preveč uporabno za delo, ker je treba vsak XML peš upload-at na ZZI-jev portal, ki potem naredi pretvorbo in vizualiziran html.
Rabim xslt datoteko, s katero bi XML pretvoril v berljiv html direktno iz programa.

Predpostavljal sem, da bo UJP oz. država to naredila na nek enoten način, ne pa da vsak zase izumljamo toplo vodo.

showsover ::

Ja naredi sam, saj ne more bit tak strašno komplicirano?

Xsd imaš? No, potem najdi nek tool, ki ti na osnovi xsd naredi xslt. Če ne obstaja, povej!

Mislim, halo...

Haha, jaz mam ene 10-15 tehnoloških badgov na linkedin, pa nisem nek super računalničar. No, v bistvu sem :) Ali kaj.
So vprašanja toliko splošna, da jih vsak, ki ima IQ 15 (15, ne 115) lahko reši.
Čakaj, bolj 15-20, se mi di.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Ericssony ::

Škoda časa za pripravo lastne vizualizacije, ker je potrebno upoštevati standard EN 16931 in vsa pravila.

ZZI je pripravil uradno vizualizacijo (le-ta mora biti sposobna prikazati vse podatke v e-SLOG 2.0) in je na voljo na sledeči povezavi: http://www.bizbox.eu/XSL/2019/06/visual...

Se pa že pojavljajo skropucala in napačne vizualizacije v samem XML (vizualizacija za e-SLOG 1.6 v XML z e-SLOG 2.0).

Tisti uporabniki, ki še vedno tiskajo e-Račune se pritožujejo, da je natisnjeno besedilo premajhno, spet drugi podatki so preveliki (vsem itak ni mogoče ugoditi). Stari IE tudi ne bo sposoben prikazati transformacije...

showsover ::

Pa to ti lahko reši avtomatika na osnovi xsd, mater, saj je xsd tudi xml.
To narediš eno generično enkrat in dela za 1000 splošnih primerov, če pa hoče kdo šminko, pa pare na sunce!
Isto kot za xml v html, ni maksimalno estetsko, je pa učinkovito in pregledno.

Invictus ::

Fak, toliko enega kompliciranja za jebeno položnico.

Kdo je tu nor...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

showsover ::

Ah, o izvedbi upn+qr se pogovarjajo? Pa jaz sem to že naredil za eno slovensko firmo nekaj let nazaj, ni blo ne ve vem, če je blo jurja vsega skupaj, še cel reporting framework so dobili, ker jaz ne znam reševat nesistemsko. Jaz sem mislil, da hoče videt celoten xml, vendar nima xslt.

abraxas ::

Ericssony je izjavil:

Škoda časa za pripravo lastne vizualizacije, ker je potrebno upoštevati standard EN 16931 in vsa pravila.

ZZI je pripravil uradno vizualizacijo (le-ta mora biti sposobna prikazati vse podatke v e-SLOG 2.0) in je na voljo na sledeči povezavi: http://www.bizbox.eu/XSL/2019/06/visual...

Se pa že pojavljajo skropucala in napačne vizualizacije v samem XML (vizualizacija za e-SLOG 1.6 v XML z e-SLOG 2.0).

Tisti uporabniki, ki še vedno tiskajo e-Račune se pritožujejo, da je natisnjeno besedilo premajhno, spet drugi podatki so preveliki (vsem itak ni mogoče ugoditi). Stari IE tudi ne bo sposoben prikazati transformacije...


Hvala, to sem iskal, ja.
Je pa tokratna vizualizacija nekoliko neprijazna za tiskanje, se strinjam.
Imam občutek, da so jo predvsem pripravili za potrebe uporabnikov z dvema monitorjema. :)
To bo še hec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: abraxas ()

abraxas ::

showsover je izjavil:

Ah, o izvedbi upn+qr se pogovarjajo? Pa jaz sem to že naredil za eno slovensko firmo nekaj let nazaj, ni blo ne ve vem, če je blo jurja vsega skupaj, še cel reporting framework so dobili, ker jaz ne znam reševat nesistemsko. Jaz sem mislil, da hoče videt celoten xml, vendar nima xslt.


Ne , ne "pogovarjajo" se o UPN.
Nihče ni govoril o tem.

showsover ::

Ej, Inv, nekaj smo ga nasedli... :-)

abraxas ::

showsover je izjavil:

Ja naredi sam, saj ne more bit tak strašno komplicirano?

Xsd imaš? No, potem najdi nek tool, ki ti na osnovi xsd naredi xslt. Če ne obstaja, povej!

Mislim, halo...

Haha, jaz mam ene 10-15 tehnoloških badgov na linkedin, pa nisem nek super računalničar. No, v bistvu sem :) Ali kaj.
So vprašanja toliko splošna, da jih vsak, ki ima IQ 15 (15, ne 115) lahko reši.
Čakaj, bolj 15-20, se mi di.


Pa me res zanima, s katerim tool-om bi lahko iz xsd naredil xslt za e-slog 2.0?

showsover ::

Kolikor se spomnim (pa mislim, da se še kar dobro), je tako nekako
- xsd vsebuje formalizirana strukturo xml,
- xml je pač xml, ki sledi xsd pravilom,
- xslt je transformacija xml v html ali karkoli, ne nujno markup-based!

Torej xsd->xslt tool bi pretvoril striktno strukturo v (precej) generično poročilo, za (b)lažje obliko pregledovanja.
Je pa mogoče spet res, da če je xml celoten in validen, lahko xslt sam prikaže strukturo brez vpletanja xsd.

Ne moreš pa pričakovati od takšnega splošnega orodja nekega posebnega layouta, gre samo za lažje prebiranje dokumenta za tehnično osebje, ne pa za stranko.
No, morda bi lahko s kakšno dodatno konfiguracijo. Ali s css!

Sem se prijel za trhlo vejico, a sem se tudi izmazal? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Jure14 ::

>>Pa me res zanima, s katerim tool-om bi lahko iz xsd naredil xslt za e-slog 2.0?

Tako enostavno pa to ne gre :)
Pri eSlogu 2.0 je XSD samo del kontrole XML dokumenta.
Preverja samo elemente, če si sledijo v pravem vrstnem redu,. kardinalnost,...

Drugi del kontrole XMLja pa je vsebinski.
Ali so v XMLju smisleni podatki.
Ali je seštevek po davčnih stopnjah postavk enak tistemu v povzetku davkov,
ali so osnove in popusti v postavkah pravilno sešteti na koncu,
če je stranka davčni zavezanec, da so prisotni potrebni podatki,...

Najlažje res vzameš tisti XSLT od ZZIja pa pobrišeš, česar ne rabiš.

abraxas ::

showsover je izjavil:

Kolikor se spomnim (pa mislim, da se še kar dobro), je tako nekako
- xsd vsebuje formalizirana strukturo xml,
- xml je pač xml, ki sledi xsd pravilom,
- xslt je transformacija xml v html ali karkoli, ne nujno markup-based!

Torej xsd->xslt tool bi pretvoril striktno strukturo v (precej) generično poročilo, za (b)lažje obliko pregledovanja.
Je pa mogoče spet res, da če je xml celoten in validen, lahko xslt sam prikaže strukturo brez vpletanja xsd.

Ne moreš pa pričakovati od takšnega splošnega orodja nekega posebnega layouta, gre samo za lažje prebiranje dokumenta za tehnično osebje, ne pa za stranko.
No, morda bi lahko s kakšno dodatno konfiguracijo. Ali s css!

Sem se prijel za trhlo vejico, a sem se tudi izmazal? :)


Nisem sicer tega še nikoli delal, a verjetno bi veljalo tudi to poskusiti, najbrž s kakšno Altovo.

showsover ::

Ja, zelo verjetno, xml spy je precej dobro orodje.
Če pa ne najdeš, pa povej.

abraxas ::

Jure14 je izjavil:

>>Pa me res zanima, s katerim tool-om bi lahko iz xsd naredil xslt za e-slog 2.0?
..
Najlažje res vzameš tisti XSLT od ZZIja pa pobrišeš, česar ne rabiš.


Saj bom tako verjetno tudi naredil.
In bom najbrž tudi pustil ZZIjev xslt tak kot je, ker so spodaj napisali disclaimer o avtorskih pravicah... ;)

sreda ::

A slaba razlaga posameznih elementov-polj ni nobenega motila.
npr: Identifikator identifikacijske sheme uradnega registracijskega identifikatorja kupca. Da gre za matično številko sem dojel šele s pomočjo pretrvornika od Združenja Bank Slovenije.
Ali enota mere: vse je C62 in kaj pomeni C62 nikjer nič napisano

Veliko sem si pomagal s to stranjo: https://www.truugo.com/edifact/d02b/inv...

A se že kaj ve kdaj bo delavnica za programere na GZS baje sredi oktobra.

sreda ::

tnx kje se to dobi ?

darkomenart ::

Na:
https://bizbox.zzi.si/bizBoxUtils/views...
pod Šifranti je
Excelova razpredelnica s trenutno veljavnimi šifranti.
EN16931 code lists values used from 2019-06-15_ZZI.xlsx in v 17 zavihku so enote mere. ?

sreda ::

hvala.
Jaz sem se pa matral s tistim, kar je bilo v zip-u, ki je bil objavljen https://epos.si/eslog pod Dokumentacija za e-SLOG eRačun

Jure14 ::

Ne, nikoli slišal.
Za kaj je to uporabno?

Ericssony ::

sreda je izjavil:

A slaba razlaga posameznih elementov-polj ni nobenega motila.
npr: Identifikator identifikacijske sheme uradnega registracijskega identifikatorja kupca. Da gre za matično številko sem dojel šele s pomočjo pretrvornika od Združenja Bank Slovenije.


Ker je bilo to prevajano iz angleščine - seveda se prevajalcu ne sanja o računovodskih pojmih/izrazih ali je to prevod kakšnega študenta...


A se že kaj ve kdaj bo delavnica za programere na GZS baje sredi oktobra.


A v dveh letih ni bilo časa tega naštudirati?
Predvideni datum uvedbe e-SLOG-a 2.0 je bil 1.6.2019. Rok takrat prestavljen zaradi (spet) bank...

Pri nas na firmi je bilo to implementirano konec 2018. Seveda se je standard medtem dodelal in narejeni so bili ustrezi popravki.

Priprava e-SLOG-a ni težavna, večjo težavo predstavlja parsanje, ker bodo pošiljali vsemogoče. Seveda se bodo spet našli kekci, ki bodo priložen primer vzeli kot predlogo in samo zamenjevali podatke ;((

Pri Hrvatih je recimo ob pošiljanju striktna validacija eRačuna (UBL 2.1) po vseh pravilih standarda. V kolikor kakšne podatek ni v redu eRačuna sploh ni možno poslati. S tem so si seveda zagotovili red. Vizualizacijo recimo naredi FINA tako, da se z XSLT ali PDF ni potrebno ukvarjati.

abraxas ::

Ericssony je izjavil:


...
Pri Hrvatih je recimo ob pošiljanju striktna validacija eRačuna (UBL 2.1) po vseh pravilih standarda. V kolikor kakšne podatek ni v redu eRačuna sploh ni možno poslati. S tem so si seveda zagotovili red. Vizualizacijo recimo naredi FINA tako, da se z XSLT ali PDF ni potrebno ukvarjati.


No, ravno to je tisto, kar je težava našega e-sloga.
Preveč nekih variant s poljubno vsebino in internih posebnosti, da potem pri parsanju ne moreš vsega predvideti.
Tudi vizualizacija je prepuščena vsakemu posebej, namesto da bi država postavila neko splošno obliko, ki bi se jo morali vsi držati in bi se vsi računi vizualizirali na enak način, brez neke grafične šminkerije, logotipov in podobne navlake, ki je tu nepotrebna. To bi bilo tudi bistveno ceneje kot pa sedaj to, kar moramo zagotavljati vsak zase.
Kot vidim, so Hrvati tu pametnejši.

Pri nas bi vsaj lahko zahtevali, da bi bila PDF oblika obvezna priponka e-računa.

MH0 ::

Parsanje?

DamijanD ::

Ja eni eRačune tudi sprejemajo...

Jure14 ::

Ericssony je izjavil:


Priprava e-SLOG-a ni težavna, večjo težavo predstavlja parsanje, ker bodo pošiljali vsemogoče.

Pri meni je bilo pa ravno obratno.
Za uvoz eSloga 2.0 sem porabil 1 dan, za pripravo XML datoteke pa 2 tedna.

Pri parsanju grem jaz iz "zadnjega" konca. Vem, kaj poterbujem, pa to poiščem v XMLju.
Napolnit moram polje "RacunID": preberem ga iz /Invoice/M_INVOIC/S_BGM/C_C106/D_1004
Napolnit moram "DatumIzdaje": preberem ga iz /Invoice/M_INVOIC/S_DTM[C_C507/D_2005='137']/C_C507/D_2380
In tako naprej za vsa polja, ki jih moram v svoji bazi napolnit.
Če česa ne najdem, uporabim kak default, al pa račun zavrnem kot nepopoln.
Kar je pa viška v XMLju, pa ignoriram. Oz. sploh ne vem, da je notri.
Recimo kakšen "Seller country subdivision", mi dol visi, če in kaj je tam vpisano.

kiko12 ::

Zdravo,

Tudi jaz imam probleme z parsanjem. Ima mogoče kdo rešitev pri primeru, ko ti različne stranke pošiljajo račune z različnimi namespaci? pač skoraj vsak račun ima drug namespace definiran...

MH0 ::

DamijanD je izjavil:

Ja eni eRačune tudi sprejemajo...

S takšnimi, ki xml ali json na roke sestavljajo ali parsajo, so neprestano problemi.

showsover ::

Hmm, nenavadno in neprofesionalno... A imate kaj besede pri tem? Če imate (ali nimate!) morate šefu/naročniku dopovedati, da morajo pošiljatelji (ali prejemniki) držati industrijskih standardov, kar pomeni, da mora vsak XML biti validen (torej, struktura xml dokumenta mora slediti pravilom uradnega xsd), orodja za to verjetno poznate, ali? Nobenih ad-hoc parserjev, vse mora biti formalizirano... S tem, ko sami dovoljujete nepopolne / nevalidne pošiljke, sami sebi (in vsemu IT) pljuvate v skledo.

RedDrake ::

Lol, kake neumnosti se da tu prebrati od samozvanih dobrih programerjev.

Povej, mojster, katero orodje mi bo na podlagi xsd, ki izgleda takole:
        
       <xsd:element name ="S_BGM">
                <xsd:complexType>
                        <xsd:sequence>
                                <xsd:element ref="C_C002" minOccurs="0" maxOccurs="1"/>
                                <xsd:element ref="C_C106" minOccurs="0" maxOccurs="1"/>
                                <xsd:element ref="D_1225" minOccurs="0" maxOccurs="1"/>
                                <xsd:element ref="D_4343" minOccurs="0" maxOccurs="1"/>
                        </xsd:sequence>
                </xsd:complexType>
        </xsd:element>

ustvarilo vizualizacijo, ki bo povedala, da če je v C_C002 številka 380, potem je naslov dokumenta "račun", če je številka 325 je "predračun" in če je številka 386 potem je "avansni račun", in da je v C_C106 številka dokumenta.
Čakam.

Ideja za XML je bila, da je dokument berljiv tudi za človeka.
eSLOG 2.0 NI berljiv za človeka nič bolj, kot če bi bili vsi podatki računa v csv formatu v eni vrstici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

GizmoX ::

K temu seveda paše tudi to, da validnost e-računa oz. XML-ja še zdaleč ni dovolj, da bi UJP (ali katerikoli drugi prejemnik/parser) bil zmožen prebrati vse potrebne podatke.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

OracleDev ::

RedDrake je izjavil:


Povej, mojster, katero orodje mi bo na podlagi xsd...

že "navaden" xslt ti to omogoča, kaj šele custom vizualizacija...

RedDrake je izjavil:


Ideja za XML je bila, da je dokument berljiv tudi za človeka.

To ni bila nikoli ideja. Zamenjal si človeka za računalnik.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Za računalnik je xml mnogo preveč potraten.

no comment ::

OracleDev je izjavil:

RedDrake je izjavil:


Povej, mojster, katero orodje mi bo na podlagi xsd...

že "navaden" xslt ti to omogoča, kaj šele custom vizualizacija...

Vprašanje je bilo katero orodje bo vzelo xsd in naredilo xslt. Katero orodje bo prebralo poslovna pravila, šifrante itd., jih prevedlo v slovenščino in smiselno postavilo vizualne elemente v smiselno zaporedje/skupine...?!

Jure14 ::

kiko12 je izjavil:

Zdravo,

Tudi jaz imam probleme z parsanjem. Ima mogoče kdo rešitev pri primeru, ko ti različne stranke pošiljajo račune z različnimi namespaci? pač skoraj vsak račun ima drug namespace definiran...


Odstraniš vse xmlns, pa je.

        string imeXml = args[0];
        XElement doc = XElement.Load(@imeXml);
        doc = RemoveAllNamespaces(doc);
        doc.Save(@imeXml);

        public static XElement RemoveAllNamespaces(XElement e)
        {
            return new XElement(e.Name.LocalName,
              (from n in e.Nodes()
               select ((n is XElement) ? RemoveAllNamespaces(n as XElement) : n)),
                  (e.HasAttributes) ?
                    (from a in e.Attributes()
                     where (!a.IsNamespaceDeclaration)
                     select new XAttribute(a.Name.LocalName, a.Value)) : null);
        }

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jure14 ()

RedDrake ::

GizmoX je izjavil:

K temu seveda paše tudi to, da validnost e-računa oz. XML-ja še zdaleč ni dovolj, da bi UJP (ali katerikoli drugi prejemnik/parser) bil zmožen prebrati vse potrebne podatke.

Točno to.

OracleDev je izjavil:


že "navaden" xslt ti to omogoča, kaj šele custom vizualizacija...

Ja, če ga sprogramiraš. Tip je pa trdil:

showsover je izjavil:

Pa to ti lahko reši avtomatika na osnovi xsd, mater, saj je xsd tudi xml.
To narediš eno generično enkrat in dela za 1000 splošnih primerov, če pa hoče kdo šminko, pa pare na sunce!
Isto kot za xml v html, ni maksimalno estetsko, je pa učinkovito in pregledno.


Še enkrat, pričakujem generičen xsd->xslt generator (orodje), s katerim bom dejansko prišparal več kot 5 minut dela, ko bom delal vizualizacijo eSLOG 2.0 računa.
Torej generator, ki bo znal kriptične tage opremiti vsaj z labeli iz nekega šifranta.
Odprite mi oči, očitno nečesa ne vem.

OracleDev je izjavil:


To ni bila nikoli ideja. Zamenjal si človeka za računalnik.

To je bila vedno ideja.

Extensible Markup Language (XML) is a markup language that defines a set of rules for encoding documents in a format that is both human-readable and machine-readable.

eSLOG 2.0 sicer morda tehnično je human-readable (ker je ascii), ampak ni human-understandable niti pod razno. Kot rečeno, IDENTIČEN efekt bi bili vsi podatki v vrstici ločeni z vejicami in escapani z '"' (aka CSV), kjer bi bil vrstni red natančno določen.
Tako kot smo delali z nekaterimi ascii podatki v 80-ih in 90-ih. Tam kjer pa je štel prostor smo pa itak tudi nibble in bite uporabljali. Ampak spet, tu bi bilo lahko enako, ne vidim efekta.
eSLOG 1.6 je bil, če si ga odprl v poljubnem editorju dejansko razumljiv in pravzaprav vizualizacije nisi potreboval, da bi razbral podatke.

MH0 ::

Je že imel kdo kak interes. Podobno, kot pri izumljanju podpisa za eSlog1.x. :-)

Utk ::

Podobno, kot pri izumljanju podpisa za eSlog1.x. :-)

Me prav zanima, če je pri vseh milijonih poslanih e-računih kdo kdaj zaklical: aha, ta podpis pa ni pravilen, nisem jaz tega poslal.

showsover ::

RedDrake je izjavil:

Še enkrat, pričakujem generičen xsd->xslt generator (orodje), s katerim bom dejansko prišparal več kot 5 minut dela, ko bom delal vizualizacijo eSLOG 2.0 računa.
Torej generator, ki bo znal kriptične tage opremiti vsaj z labeli iz nekega šifranta.
Odprite mi oči, očitno nečesa ne vem.

XSD->XSLT je lahko splošna generična izpeljava, če ti hočeš neke posebne opise (ki niso razvidni iz XSD samega po sebi vsaj kot metapodatki), jih sploh ne moreš sproducirati. Govorim o orodju, ki ga, domnevno, lahko nekje downloadaš, ker ne morem verjeti, da je to tako specialna ideja, ki je še ni nihče nikjer naredil. Jaz osebno iz samega veselja tega pač ne bom delal, ker se mi ne izplača, in ne uporabljam. In smisel orodja ni, da ti prihrani 5 minut, ampak da ti prihrani N x 5 minut. Ampak saj vem, da se ne razumemo, nič hudega. Če pa imaš v mislih resen posel, pa mi pošlji zs, se bova zadeve lotila profesionalno.

RedDrake je izjavil:

Lol, kake neumnosti se da tu prebrati od samozvanih dobrih programerjev....

RedDrake, če obstaja preslikava, ki jo lahko ti, RedDrake osebno, narediš, obstaja (ali je izvedljiva) ekvivalent iste preslikave na računalniku. Če ti tega ne znaš, ne najdeš, ne razumeš, to še ne pomeni, da stvari ni možno narediti. In seveda sami preslikavi ime elementa S_BGM in D_4343 ne pove nič, ker za to rabi šifrant - kot ti, vidi pa umestitev elementa in če je opcijski. Mislim, ti res ne razumeš kaj dosti abstrahiranja in arhitektur, ali?

Zgodovina sprememb…

showsover ::

RedDrake od mene pričakuje brezplačno orodje, kot da sem jaz njemu, enemu X slo-tech forumašu, dolžan kaj brezplačno zagotoviti.
Daj mi raje pošlji telefonsko številko tvojega šefa, se bomo resni ljudje pogovorili...

Zgodovina sprememb…

MH0 ::

showsover je izjavil:

... In seveda sami preslikavi ime elementa S_BGM in D_4343 ne pove nič, ker za to rabi šifrant - kot ti, vidi pa umestitev elementa in če je opcijski. ...
Si ti videl eSlog 2.0 dokumentacijo?

showsover ::

MH0, ne, me ne zanima, nekoč sem gledal te stvari, pa se mi ni zdelo nerazumljivo. Če jo ti, kot človek, razumeš, lahko isto "dopoveš" računalniku na generičnem nivoju, pri čemer se mi zdi poimenovanje polj in mapiranje, ne vem, v bazo, gui, ali drugo sporočilo stvar KONFIGURACIJE in ne avtomatizma samegapo sebi. Mimogrede, sem delal ena druga splošna orodja, za katera so ljudje trdili, da jih nisem jaz naredil ampak da sem dobil nekaj od Microsofta in so hoteli to, enako kot RedDrake, brezplačno od mene (dobili niso), ki pa res prihranijo veeeliko časa.

Torej - če lahko človek nekaj razume, lahko to računalnik uporabi, mu pa je potrebno pomagati s konfiguracijo, ker računalnik nima sicer pojma, za kaj gre. Nikakor ne trdim, da to lahko vsak junior naredi, ki ima težave s prebiranjem (kaj šele, pisanjem) dokumentacije.

Zdaj pa hitro izbrskajte takšno orodje in ga uporabite.
Če pa ga ne najdete, pa hitro pridite sem povedat :-)

RedDrake, KONFIGURACIJO (preslikave verdnosti, strukture in opisov) za splošno orodje, evo, tako, da ti bo, upam, jasno.
No, če ne danes, sčasoma ti bo. Še vsem je bilo.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

Kje ste, mater, mam adrenalin pump, ker vidim, da prepirljivci ne poznajo veliko razlike med splošnim namenskim orodjem in ustrezno konfiguracijo...

Haha, samo tako vem, kako bo na koncu, iskalo se bo neke izgovore, ker se ni pravočasno preverilo, kaj je bilo dejansko rečeno.

No, to je pa razlika med programerji in konzultanti :)

Shit, zdaj ste me zrajcali s temi očitanji...

no comment ::

showsover je izjavil:


Torej - če lahko človek nekaj razume, lahko to računalnik uporabi, mu pa je potrebno pomagati s konfiguracijo, ker računalnik nima sicer pojma, za kaj gre. Nikakor ne trdim, da to lahko vsak junior naredi, ki ima težave s prebiranjem (kaj šele, pisanjem) dokumentacije.

Ta "konfiguracija" je xslt, btw.

Orodje ti lahko pomaga "napisat" xpath, če si prebutast, da bi ti napisal boljšega... Ampak napisat xpathe je 1% dela.

RedDrake ::

Jaz od nikogar nič ne pričakujem (ker ne rabim). Ti si se hvalil, da obstajajo orodja, ki to naredijo.

Dodatno, pogledati je potrebno "zgodovino" tele niti. Vprašanje je bilo, če je kje generična xslt vizualizacija za eSLOG 2.0.
Ti si vpadel z zelo "napihnjenim" tonom pisanja, da češ, saj to je trivialno narediti in da obstajajo orodja, ki to naredijo, če ne znaš, pa nisi niti half decent programer.
To, da če ne znaš skupaj spacati enega xslt-ja, da nisi za programerja, je neizpodbitno dejstvo.

Ampak, dve težavi, pri tvojih trditvah:
1) Xsd ne pove NIČESAR o vsebini, poda samo predpisano strukturo podatkov.
Pri vizualizaciji pa je VSEBINA vse kar šteje.
Orodja, ki bi generiralo smiselno xlst vizualizacijo iz generičnega xsd jaz ne poznam, če ga ti, prosim, izvoli, razsvetli nas.

2) Vizualizacija računovodskih dokumentov (kar eSLOG 2.0 je), mora slediti standardom in predpisom raznih zakonodaj. Znanje algoritmov in branje dokumentacije en drek pomaga, če ne veš kateri so ti standardi in zakonodaje ter kje jih najti, sploh če je še dokumentacija v riti (kar je).

Pa vidim, da že jemlješ korake nazaj.
Ja, konfiguracija je pomembna. Ampak kot sem ti napisal, konfiguracija mi bo vzela za dva velikostna razreda več časa kot generiranje splošne generične xslt datoteke na podlagi xsd. Tudi zato, ker ta xml ni več tisto, kar je bila osnovna ideja xml-ja.
Ergo mi orodje, tudi če nekjer teoretično obstaja, praktično nič ne pomaga, če se te naloge lotim. Kar potem pomeni da orodja zelo verjetno ni, saj si že ugovotil, da je smisel orodja da privarčuje nezanemarljivo malo časa, tu pa je ta prihranek zanemarljiv.

showsover ::

RedDrake je izjavil:

Pa vidim, da že jemlješ korake nazaj.

Ne, ničesar ne jemljem nazaj, še vedno gre za generično orodje.
Samo ti eksplicitno razlagam, ker očitno nisi (ti in še marsikdo) razumel, ker če bi, bi to vpletel.
In orodja se dela zato, da prihranijo čas in to v več scenarijih (in v N-krat ponavljajočih se operacijah), vključno s pripravo konfiguracije in dokumentacije.

Prosim, napiši jasno, da takšno orodje NE OBSTAJA in da ga ni možno narediti.
Potem napiši, koliko si pripravljen plačati za to, če ga ne najdeš.
Oziroma niti ne ti toliko osebno, kot bi mogla biti zainteresirana država, da to doda pri specifikacijah.

Še kakšno vprašanje, RedDrake?

Zgodovina sprememb…

no comment ::

Takšno orodje obstaja. Imenuje se Extensible Stylesheet Language Transformations.

Avtomatizacija "konfiguracije" tega orodja ne obstaja in je ni mogoče zavtomatizirati. Kakorkoli obrneš, za vizualizacijo eSlog 2.0 boš porabil dan ali dva.

showsover ::

Od kdaj je problem investirati dan ali dva za neko stvar, ki jo je možno prodati?
Lahko tudi država naroči in distribuira zainteresiranim, samo naročite ji...
Pa en kup potrpljenja, boste pač porabili tisti dan, saj vam delodajalec plača.

no comment ::

Sej smo vsi zaračunali. Stranke sicer niso navdušene, ampak kaj si morejo... Napredek pa to.

Bolj boli spoznanje, da tudi taki maherji kot ti, delate te stvari lepo peš...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davčne blagajne (strani: 1 2 3 424 25 26 27 )

Oddelek: Programiranje
1344317153 (57156) Macketina
»

eRačun ujperacun@ujp.gov.si

Oddelek: Pomoč in nasveti
162129 (510) DamijanD
»

E-račun

Oddelek: Programiranje
217035 (3798) ivanhoe5x
»

Elektronski računi 01.01.2015 (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
6119080 (11585) prtenjam
»

Boj med IBM in Microsoft (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
508245 (6487) borchi

Več podobnih tem