» »

e-slog 2.0

e-slog 2.0

1
2
»

showsover ::

Ne, oprosti, jaz osebno se s takšnimi opravili ne ukvarjam. Ča pa bi se, bi poleg xslt, imel še dodatno (no comment, zunanjo, morda kot xslt code extensions) konfiguracijo za vsebinske preslikave. Ali pa bi jo naročil. Morda celo izdelal, najbrž bi celotno orodje tržil, če bi ugotovil, da obstajajo potrebe po njem (in, glede na to tem in prepir, obstajajo!). Samo ne, žal, res se ne ukvarjam xsd/xml/xslt zares, to so čisto implementacijski detajli, to je tukaj vse skupaj samo za kratek čas, mogoče za kak hobi projekt.

Zgodovina sprememb…

showsover ::

Aww shit, zdaj sem se spomnil... RedDrake je morda pričakoval, da mu bo generično orodje pripravilo rezultate po nekih implicitnih pričakovanjih, po možnosti niti ne eksplicitno definirano ampak kar nekaj v mislih z vsemi detajli in predstavami, znanimi samo tebi. Ja, ja, to pa res, takšnega orodja pa najbrž res ni in ga še hitro ne bo. Saj si verjetno to mislil, RedDrake? No, meni bi se zdelo absurdno nekaj takega sploh pričakovati, ampak ljudje smo različni. Tako, da RedDrake, najbrž imaš prav... Moja pričakovanja od informatike so pač skromnejša.

kuall ::

RedDrake je izjavil:

Ideja za XML je bila, da je dokument berljiv tudi za človeka.


Si ziher? Po moje je bila ideja prenos podatov v kategorijah, tako kot je svet sestavljen, iz kategorij.
Saj json je isti kot xml z eno samo razliko, da pri koncu seznama ne navede imena tega seznama ampak je samo zaklepaj, da je malo manj podatkov za prenašat. Zato je xml malo bolj berljiv kot json. itak pa če hočeš "brati" json ga vržeš v kak json/xml vizualizator, da ti prikaže lepo drevesno strukturo.

RedDrake ::

kuall je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Ideja za XML je bila, da je dokument berljiv tudi za človeka.


Si ziher? Po moje je bila ideja prenos podatov v kategorijah, tako kot je svet sestavljen, iz kategorij.
Saj json je isti kot xml z eno samo razliko, da pri koncu seznama ne navede imena tega seznama ampak je samo zaklepaj, da je malo manj podatkov za prenašat. Zato je xml malo bolj berljiv kot json. itak pa če hočeš "brati" json ga vržeš v kak json/xml vizualizator, da ti prikaže lepo drevesno strukturo.


100%
w3 navaja razloge in cilje za uvedbo xml.
Eden od njih je:
XML documents should be human-legible and reasonably clear.



showsover je izjavil:

Aww shit, zdaj sem se spomnil... RedDrake je morda pričakoval, da mu bo generično orodje pripravilo rezultate po nekih implicitnih pričakovanjih, po možnosti niti ne eksplicitno definirano ampak kar nekaj v mislih z vsemi detajli in predstavami, znanimi samo tebi. Ja, ja, to pa res, takšnega orodja pa najbrž res ni in ga še hitro ne bo. Saj si verjetno to mislil, RedDrake? No, meni bi se zdelo absurdno nekaj takega sploh pričakovati, ampak ljudje smo različni. Tako, da RedDrake, najbrž imaš prav... Moja pričakovanja od informatike so pač skromnejša.

RedDrake je pričakoval da bo nek pameten skript kiddie lahko podprl svoje trditve o IT področju na katerega se očitno ne spozna, ampak ker je najboljši v consultant v Sloveniji (pa i šire, bi morda rekel Zoki), mu je vsaka stvar bolj preprosta od brisanja riti.
No, glej, nekateri, smo v IT po naključju (ker mogoče programiramo že 35 let, mamo diplome iz FMF še iz časov, ko faksi niso bili zgolj nadaljevanje srednjih šol, ter se primarno ukvarjamo z algoritmi, modeli, in optimizacijami). In ko taki gratis pomagamo prijateljem, ki izstavljajo račune proračunskim porabnikom, naletimo na razne mojstrovine in umotvore naših IT consultantov, ki vodijo stvari v državnih sistemih in njihovih dvornih implementatorjih. In potem facepalmamo, ker je bilo veliko ljudem narejeno veliko dodatnega dela, zato, da lahko kak birokrat kje opravlja drugo, bolj pomembno delo - če verjameš.

showsover ::

RedDrake je naivno pričakoval preveč, ker generična orodje (template, ki ni vezan na imena elementov direktno), ne more zagotoviti neke oblike, ki je sploh nisi razjasnil. Govorimo čisto o ideji. Lahko ti dam posnetek rezultata template, ki dela s katerokoli xml strukturo, vključno s prevajanjem imen elementov in vrednosti. Torej, z drugimi besedami, zganjaš neko agresijo, brez da
1) se izjasniš, kaj bi sploh rad imel in to kot nek izkušen računalničar s 30 let prakse pričakuješ od generične skripte,
2) veš, kaj je in kaj ni narejeno in kako,
3) veš, da so tvoji rezultati top shit in da ne segaš preko meje EU.

Kakorkoli, tule je posnetek, tebi ne bo koristil (zato tudi ne bom objavljal kode):



Še kakšno vprašanje/razočaranje, RedDrake? Vprašanje zate, kaj, meniš, je od vsega tega, eksternalnizirana konfiguracija in fake razlage za imena in vrednost.

PS: Nisem skript kiddie, sem blizu 50, s kar nekaj izkušnjami doma in po tujini in še zdaleč ne samo z generičnimi xsl translacijami.
Ne vem, zakaj ne prikaže slike, kar klikni nanjo.

PPS: Da se pa tudi skripto nadgraditi z dejanskimi poizvedbami, da vrednosti približajo človeku. In interaktivnostjo in fino postavitvijo in nivojkimi paletami. No, shit, seveda, ne bi si misil, a ne!?

Zgodovina sprememb…

silon42 ::

Jure14 je izjavil:

kiko12 je izjavil:

Zdravo,

Tudi jaz imam probleme z parsanjem. Ima mogoče kdo rešitev pri primeru, ko ti različne stranke pošiljajo račune z različnimi namespaci? pač skoraj vsak račun ima drug namespace definiran...


Odstraniš vse xmlns, pa je.


LOL, slamparija... namespace je deklariran v shemi in tak mora bit... (prefix se naceloma lahko spreminja)...

Vidim pa da nov e-Slog se vedno nima pravilno deklariranega Id atributa za detached signature.

boolsheat ::

kuall je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Ideja za XML je bila, da je dokument berljiv tudi za človeka.


Si ziher? Po moje je bila ideja prenos podatov v kategorijah, tako kot je svet sestavljen, iz kategorij.
Saj json je isti kot xml z eno samo razliko, da pri koncu seznama ne navede imena tega seznama ampak je samo zaklepaj, da je malo manj podatkov za prenašat. Zato je xml malo bolj berljiv kot json. itak pa če hočeš "brati" json ga vržeš v kak json/xml vizualizator, da ti prikaže lepo drevesno strukturo.


Za Eslog 2.0 odeblejne točke ne držijo?

The design goals for XML are:

XML shall be straightforwardly usable over the Internet.

XML shall support a wide variety of applications.

XML shall be compatible with SGML.

It shall be easy to write programs which process XML documents.

The number of optional features in XML is to be kept to the absolute minimum, ideally zero.

XML documents should be human-legible and reasonably clear.

The XML design should be prepared quickly.

The design of XML shall be formal and concise.

XML documents shall be easy to create.

Terseness in XML markup is of minimal importance.


https://www.w3.org/TR/xml11//#sec-origi...


Nemški XRechnung 2.0, ki so ga izdali letos in bo obvezen z začetkov 2021 se mi zdi precej lepša zadeva:

https://github.com/itplr-kosit/xrechnun...

Več:
https://www.mustangproject.org/xrechnun...

Zgodovina sprememb…

boolsheat ::

Aja, seveda, Nemci imajo tudi lepo ažurno celotno zadevo na githubu:

https://github.com/itplr-kosit

Ericssony ::

Že lansko leto je bil podan predlog, da se tudi naše specifikacije dajo na GitHub in postane zadeva bolj ažurna in lahko uporabniki/razvijalci lažje pridejo do informacij, vprašajo kakšno stvar, dajo predloge ipd.
Zadeva seveda ni bila sprejeta in tako kot vedno moramo Slovenci biti posebneži in naraditi stvar po svoje - https://www.epos.si/eslog

introserv ::

Hello guys, are anyone interested help us with converting our invoices to E-Slog 2.0? We have our own billing system and need to export everything to accounting service.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: bluefish ()

Jure14 ::

First ask accounting service, what format of xml they can import.
There are a couple of formats, used by accounting software, and those formats are way simpler than eSlog 2.0.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: bluefish ()

Spura ::

kuall je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Ideja za XML je bila, da je dokument berljiv tudi za človeka.


Si ziher? Po moje je bila ideja prenos podatov v kategorijah, tako kot je svet sestavljen, iz kategorij.
Saj json je isti kot xml z eno samo razliko, da pri koncu seznama ne navede imena tega seznama ampak je samo zaklepaj, da je malo manj podatkov za prenašat.

Ne. Obstaja kopica razlik:
- xml podpira tekst med elementi
- xml ima v samem standardu sheme, ki jih JSON nima, zdej si folk naknadno zmisljuje neke JSON sheme, ker je folk pogruntu da je JSON schemaless garbage
- v xml je tipicno pomemben vrstni red elementov
- namespaces... ki vecini niso jasni zakaj so potrebni

JSON je zmagal v popularnosti zato ker ima Javascript out of the box podporo zanj. In to je bolj pomembno kot karkoli drugega, ker v tej industriji "worse is better"
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davčne blagajne (strani: 1 2 3 424 25 26 27 )

Oddelek: Programiranje
1344319393 (59396) Macketina
»

eRačun ujperacun@ujp.gov.si

Oddelek: Pomoč in nasveti
162165 (546) DamijanD
»

E-račun

Oddelek: Programiranje
217098 (3861) ivanhoe5x
»

Elektronski računi 01.01.2015 (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
6119222 (11727) prtenjam
»

Boj med IBM in Microsoft (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
508301 (6543) borchi

Več podobnih tem