» »

eRačun ujperacun@ujp.gov.si

eRačun ujperacun@ujp.gov.si

DamijanD ::

Ne vem če paše sem (druga opcija je Loža), ampak vseeno.

Prejel sem mail iz ujperacun@ujp.gov.si z eRačunom (envelope, xml z računom in priloga).
Kar mi ni povsem jasno ali moram jaz s tem kaj naredit ali se bo to avtomatsko trgalo iz mojega računa na datum zapadlosti? V spletni banki namreč ne vidim tega e-računa, niti ne vidim opcije, da bi ta xml uvozil v spletno banko.

Utk ::

To ne bi smel dobit na mail. Kolk je meni znano. Kdo ti pa to poslal, firma, država, imaš ti firmo? Če ga ne vidiš v banki, ti ne bo trgalo. V banki ga moraš ti potrdit, če pride direktno, ali pa uvozit. Ampak računov se ne uvaže že kakih 5 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Val202 ::

Poleg xml-ja bi moral biti zraven še PDF računa. Greš v spletno banko in prepišeš podatke. Tako jaz plačujem račune, ker jih ne dobim v spletno banko temveč na svoj majl.
Banka ti ne bo direktno trgala, če ga nisi dobil v svoj bančni spletni račun.

DamijanD ::

Jaz sem fizična oseba, izdajatelj je pa srednja šola. Torej načeloma ne bi smel prejeti teh mailov, moram na banki preveriti zakaj prejmem to na tak način.

Utk ::

Kako si se pa prijavil na te eračune? Če se bi prek banke, jih bi tam dobival.

Tavher ::

Kar si dobil je čisto OK in noben bavbav. Očitno si prijavljen na prejemanje eračunov na mail in ga zato tudi dobil. Proračunski uporabniki ga morajo zakonsko poslati na mail preko UJP-a.

Če se pa prijaviš na eračun da ga dobivaš v svojo banko, ga boš pa dobival tja.

no comment ::

Tavher je izjavil:

Proračunski uporabniki ga morajo zakonsko poslati na mail preko UJP-a..

Ni res. Proračunski uporabniki lahko SPREJMEJO račun samo preko UJPa v obliki eRačuna.

Kako izdajo račun neproračunskim uporabnikom je popolnoma odvisno od njih oz. dogovora s prejemnikom.

DamijanD ::

Izpolnil sem nek obrazec - ampak včasih (prejšnji otrok, ista šola) sem to dobival direktno v banko, ne vem pa zakaj je sedaj drugače.

Drugače vem, da ni bavbav, samo ne bi rad zamudil s plačilom, po drugi strani pa ne bi rad 2x plačal :)

Tavher ::

no comment je izjavil:

Tavher je izjavil:

Proračunski uporabniki ga morajo zakonsko poslati na mail preko UJP-a..

Ni res. Proračunski uporabniki lahko SPREJMEJO račun samo preko UJPa v obliki eRačuna.

Kako izdajo račun neproračunskim uporabnikom je popolnoma odvisno od njih oz. dogovora s prejemnikom.


Ne drži. Zagrožena je celo kazen.

DamijanD je izjavil:

Izpolnil sem nek obrazec - ampak včasih (prejšnji otrok, ista šola) sem to dobival direktno v banko, ne vem pa zakaj je sedaj drugače.

Drugače vem, da ni bavbav, samo ne bi rad zamudil s plačilom, po drugi strani pa ne bi rad 2x plačal :)


Ko te je izdajatelj eračuna vnesel na UJP kot prejemnika na mail, si moral od UJP-a dobiti mail v potrditev da eračune res želiš prejemat na ta mail. Klikniti si moral link za potrditev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tavher ()

no comment ::

Tavher je izjavil:

no comment je izjavil:

Tavher je izjavil:

Proračunski uporabniki ga morajo zakonsko poslati na mail preko UJP-a..

Ni res. Proračunski uporabniki lahko SPREJMEJO račun samo preko UJPa v obliki eRačuna.

Kako izdajo račun neproračunskim uporabnikom je popolnoma odvisno od njih oz. dogovora s prejemnikom.


Ne drži. Zagrožena je celo kazen.

Še enkrat, to ne drži. To ti lahko pove vsak državljan, ki je imel zadnjih 5 let otroka v vrtcu ali šoli ali je karkoli urejal na občini...

Proračunskim uporabnikom ni treba izdajati e-računov podjetjem, fizičnim osebam in drugim subjektom. Obvezno pa jih morajo izdajati drugim proračunskim uporabnikom oziroma javnemu sektorju. Proračunski uporabniki bodo neproračunskim uporabnikom še vedno pošiljali račune v papirni obliki. Čeprav proračunski uporabniki niso obvezani izdajati e-računov zasebnemu sektorju, se lahko obe strani prostovoljno dogovorita o poslovanju v sistemu e-računov tako, da se proračunski uporabnik prijavi tudi kot izdajatelj e-računov zasebnemu sektorju.

Tavher ::

Seveda jim ni nujno izdajati eračune. Bilo bi noro glede na to da seveda niso vsi vešči in sposobni sprejemanja le teh. Hvala bogu tisk neproračunskim ostaja. Tiskan račun NI eračun.
Ampak ČE izdajo eračun, ga MORAJO poslati preko UJP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tavher ()

Utk ::

e-račune na email se je pošiljalo 10 let nazaj. To je bila začasna rešitev. Da še danes nekdo to dela, je katastrofa. In ne vem zakaj bi. Nič narobe, če na e-mail dobiš račun v pdf, ampak e-račun, ki ga potem nekam uvoziš, je druga pesem. Komot se vmes kaj zgodi z njim. In potem tebi kot stranki podpisan e-račun nič ne pomaga, pomaga pošiljatelju, ki bo lahko dokazal, da ti je poslal pravilen e-račun, če si ti nepravilnega uvozil v banko, je pa tvoj problem.

no comment ::

Če ti banka ob uvozu ne zna preveriti podpisa in ti je to življensko pomembno, zamenjaj banko. Mimogrede, elektronski podpis eRačuna v eSlog 2.0 shemi ni več obvezen.

Utk ::

no comment je izjavil:

Če ti banka ob uvozu ne zna preveriti podpisa in ti je to življensko pomembno, zamenjaj banko. Mimogrede, elektronski podpis eRačuna v eSlog 2.0 shemi ni več obvezen.

Če ti nek malware spremeni e-račun, ti lahko spremeni tudi podpis. Bo veljaven, ampak čigav. Po novem ti pa itak lahko samo izbriše podpis pa bo glih tako v redu.

no comment ::

Utk je izjavil:

no comment je izjavil:

Če ti banka ob uvozu ne zna preveriti podpisa in ti je to življensko pomembno, zamenjaj banko. Mimogrede, elektronski podpis eRačuna v eSlog 2.0 shemi ni več obvezen.

Če ti nek malware spremeni e-račun, ti lahko spremeni tudi podpis. Bo veljaven, ampak čigav. Po novem ti pa itak lahko samo izbriše podpis pa bo glih tako v redu.

Če pa nek malware banki/ponudniku elektronske poti spremeni eRačun, je pa OK? Če ne znaš preverjat podpisa, ne znaš preverjat podpisa. Kje vse je bil eRačun je čisto vseeno. To, da ti je nekdo vmes še zaračunal, da ti je dostavil eRačun, stvari ne izboljša. Obratno.

Utk ::

no comment je izjavil:

Utk je izjavil:

no comment je izjavil:

Če ti banka ob uvozu ne zna preveriti podpisa in ti je to življensko pomembno, zamenjaj banko. Mimogrede, elektronski podpis eRačuna v eSlog 2.0 shemi ni več obvezen.

Če ti nek malware spremeni e-račun, ti lahko spremeni tudi podpis. Bo veljaven, ampak čigav. Po novem ti pa itak lahko samo izbriše podpis pa bo glih tako v redu.

Če pa nek malware banki/ponudniku elektronske poti spremeni eRačun, je pa OK? Če ne znaš preverjat podpisa, ne znaš preverjat podpisa. Kje vse je bil eRačun je čisto vseeno. To, da ti je nekdo vmes še zaračunal, da ti je dostavil eRačun, stvari ne izboljša. Obratno.

Ja, ker da bo nekdo na banki spremenil e-račun je enaka verjetnost kot pri tebi na tvojem računalniku.

DamijanD ::

Da dodam še nekaj novih ugotovitev:
- Prejel sve dva računa/maila s tem, da je en PDF imel QR kodo, drugi pa ne. Sem počakal do datuma zapadlosti in en račun se je plačal sam kot direktna bremenitev, tisti s QR kodo se pa ni.
- Na banki so mi rekli, da moram v spletni banki omogočiti oz. se naročiti na eRačune izdajatelja. Bomo videli kako bo v prihodnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

e-slog 2.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
618532 (4800) Spura
»

E-račun

Oddelek: Programiranje
217100 (3863) ivanhoe5x
»

Elektronski računi 01.01.2015 (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
6119238 (11743) prtenjam
»

e-Računi nove zahteve

Oddelek: Programiranje
82847 (2439) smarkic
»

Postopek eRačun

Oddelek: Programska oprema
123124 (2473) refaktor

Več podobnih tem