» »

Pandemija COVID-19

Pandemija COVID-19

Temo vidijo: vsi
««
173 / 355
»»

Slopek ::

RoccoC je izjavil:

Ugani, sej bo šlo. Pa bytheway, sam običajno vozim precej več gorskl kolo, ampak sem v teh dnevih presaltal izključno na specialko. Pa, sem dooosti let v tem in če na gorskem kolesu narediš 10k bodisi lažeš, se voziš sicer z gorskim večinoma po ravnem al pa si en izmed zelo redkih. Glede na pisanje, da še dopustvuješ ne s kolesom stavim na prvo.

Sicer ti nimam kaj dokazovati, pa vseeno, ker sem nakladač...vsak dan v službo, v eno smer 25km po cesti, makadamu...nazaj skoraj vsak lep dan 50km po drugih poteh, od tega kar nekaj gorskih, gozdnih...od januarja, pa do decembra, če ni bilo snega seveda...kolo ki me je vozilo pa focus killer bee...a še na dopustu bi moral gonit vsako leto, da bi mi potem mogoce en gvido verjel...lol no
Ok bi bilo, ce se ne bi takoj vtaknil v post, ki si ga komentiral, ampak prebral do konca, saj sem se po prebranem popravil

gusto ::

Slopek je izjavil:

Mi hočeš reči, da lažem?

To sem ti že jaz prej rekel, ko si trdil, da je kolesarjenje prepovedano, pa si bil potem tiho kot miška. To da izjaviš "tipičen specialkar" pa tudi pove nekaj o tebi, kot osebi. Predalčkanje pa to...
Have you tried turning it off and on again?

Slopek ::

gusto je izjavil:

Slopek je izjavil:

Mi hočeš reči, da lažem?

To sem ti že jaz prej rekel, ko si trdil, da je kolesarjenje prepovedano, pa si bil potem tiho kot miška. To da izjaviš "tipičen specialkar" pa tudi pove nekaj o tebi, kot osebi. Predalčkanje pa to...

A vi sploh berete? Kaj sem bil tiho? Daj še enkrat beri no.

RoccoC ::

Slopek je izjavil:

RoccoC je izjavil:

Ugani, sej bo šlo. Pa bytheway, sam običajno vozim precej več gorskl kolo, ampak sem v teh dnevih presaltal izključno na specialko. Pa, sem dooosti let v tem in če na gorskem kolesu narediš 10k bodisi lažeš, se voziš sicer z gorskim večinoma po ravnem al pa si en izmed zelo redkih. Glede na pisanje, da še dopustvuješ ne s kolesom stavim na prvo.

Sicer ti nimam kaj dokazovati, pa vseeno, ker sem nakladač...vsak dan v službo, v eno smer 25km po cesti, makadamu...nazaj skoraj vsak lep dan 50km po drugih poteh, od tega kar nekaj gorskih, gozdnih...od januarja, pa do decembra, če ni bilo snega seveda...kolo ki me je vozilo pa focus killer bee...a še na dopustu bi moral gonit vsako leto, da bi mi potem mogoce en gvido verjel...lol no
Ok bi bilo, ce se ne bi takoj vtaknil v post, ki si ga komentiral, ampak prebral do konca, saj sem se po prebranem popravil


Logi, če v teh 50km nisi naredil minimalno 1.5k višincev, to ni gorsko kolesarjenje....

jernejl ::

Okapi je izjavil:

Spodnji grafikon kaže, koliko je bilo vsak dan odkritih novih primerov.
...
Ampak potem se je pa hitrost širjenja bistveno upočasnila, oziroma stabilizirala, in vse odtlej je novih primerov, z manjšimi odstopanji, še vedno v povprečju samo okoli 50 ali celo malo manj (od oka, ne ljubi se mi seštevati in deliti;) )na dan.

Kaj to pomeni?
To pomeni, da še zmeraj iz te statistike vlečeš popolnoma napačne zaključke. Iz števila potrjenih primerov ni mogoče sklepati na število okuženih v populaciji.

Precej jasno je, da ima vsakršen ukrep 5-7 dni zakasnitve, zaradi inkubacijske dobe bolezni. To pomeni, da so, vsaj po podatkih o okuženih sodeč, v bistvu zalegli že ukrepi, ki jih je NIJZ predlagal in Šarčeva vlada uvedla, v prvih dneh po odkritju prvih okuženih, v obdobju od 5. do 8. marca.
Krivulji hospitaliziranih in tistih na intenzivni negi sta bili kar lepo usločeni navzgor do pred nekaj dnevi.
Iz tega precej težko sklepamo, da je "umivanje rok" zaleglo. Pravzaprav zelo verjetno ni.

sbawe64 ::

https://www.rtvslo.si/zdravje/novice/zd...
Zdravstvo bo treba počasi zagnati, da ne bi umrlo več ljudi kot zaradi epidemije
Ljudje imajo iste težave kot prej, dostopnost do storitev pa je bistveno slabša
Če bi bilo delovanje zdravstva na drugih področjih okrnjeno še dlje časa, bi lahko na dolgi rok zahtevalo več žrtev kot covid-19, opozarjajo tisti, ki se v zdravstvu proti koronavirusu borijo v prvih vrstah.

Enako lahko napišemo za gospodarstvo.


Smetana na torti:

Zdravstva ne moreš ustaviti za leto dni
"Ameriška analiza je pokazala, da če bi imeli sploščeno krivuljo, torej da bi zbolelo le toliko ljudi, kolikor bi prenesel sistem, bi to trajalo 18 mesecev. Težko si je predstavljati, da bi za toliko časa ustavili države," je dejal Albreht in dodal: "Za 18 mesecev ali eno leto ne moreš ustaviti zdravstva, ker nam bo v tem primeru grozilo, da zaradi zapletov ali kroničnih bolezni izgubimo več ljudi kot pa zaradi epidemije."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Slopek ::

RoccoC je izjavil:

Slopek je izjavil:

RoccoC je izjavil:

Ugani, sej bo šlo. Pa bytheway, sam običajno vozim precej več gorskl kolo, ampak sem v teh dnevih presaltal izključno na specialko. Pa, sem dooosti let v tem in če na gorskem kolesu narediš 10k bodisi lažeš, se voziš sicer z gorskim večinoma po ravnem al pa si en izmed zelo redkih. Glede na pisanje, da še dopustvuješ ne s kolesom stavim na prvo.

Sicer ti nimam kaj dokazovati, pa vseeno, ker sem nakladač...vsak dan v službo, v eno smer 25km po cesti, makadamu...nazaj skoraj vsak lep dan 50km po drugih poteh, od tega kar nekaj gorskih, gozdnih...od januarja, pa do decembra, če ni bilo snega seveda...kolo ki me je vozilo pa focus killer bee...a še na dopustu bi moral gonit vsako leto, da bi mi potem mogoce en gvido verjel...lol no
Ok bi bilo, ce se ne bi takoj vtaknil v post, ki si ga komentiral, ampak prebral do konca, saj sem se po prebranem popravil


Logi, če v teh 50km nisi naredil minimalno 1.5k višincev, to ni gorsko kolesarjenje....

Dej gvido, ne bova zdej o tem...kolesaru sem na full...ok? da je pa bicikliranje, kot šport prepovedano, pa lahko preberes na linku na prejsnji strani(objava kolesarske zveze)...spodaj se en link, kjer je malo bolj v detajle razloženo...ok?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

gusto ::

Logi daj prosim glavo iz zemlje ker še vedno trosiš laži. Smo že ugotovili, da so na kolesarski zvezi podobno nepismeni in neobveščeni, kot ti. Rekreativno kolesarjenje znotraj občine je dovoljeno, napiši mail Kacinu, če ne verjameš.
Have you tried turning it off and on again?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gusto ()

Slopek ::

gusto je izjavil:

Logi daj prosim glavo iz zemlje ker še vedno trosiš laži. Smo že ugotovili, da so na kolesarski zvezi podobno nepismeni in neobvščeni, kot ti. Rekreativno kolesarjenje znotraj občine je dovoljeno, napiši mail Kacinu, če ne verjameš.

A si odpru drugi link al ne? In kako sem nepismen, ce preberem obvestilo kolesarske zveze? Nisem jaz teh prepovedi sprejemal, da bi vedel kako in kaj...preberem...zdaj vem...ti pa ze odnehaj in daj glavo pocas v pesek...zakaj me nisi takoj poducil o napaki kolesarske zveze? Me je bilo bolj prikladno 2x oznacit za laznivca...you rat

Slopek ::

To, so besede ministra Hojsa:
Če ste športniki, lahko svojo aktivnost opravite tudi v svoji lastni občini. Namesto da boste prekolesarili 60 kilometrov od točke A do točke B, boste 60 kilometrov opravili znotraj lastne občine. Tudi tečete lahko znotraj lastne občine, se je glasilo pojasnilo ministra.

Vprasanje je le, kaj je definicija športnika?

Okapi ::

jernejl je izjavil:

To pomeni, da še zmeraj iz te statistike vlečeš popolnoma napačne zaključke. Iz števila potrjenih primerov ni mogoče sklepati na število okuženih v populaciji.

Precej jasno je, da ima vsakršen ukrep 5-7 dni zakasnitve, zaradi inkubacijske dobe bolezni. To pomeni, da so, vsaj po podatkih o okuženih sodeč, v bistvu zalegli že ukrepi, ki jih je NIJZ predlagal in Šarčeva vlada uvedla, v prvih dneh po odkritju prvih okuženih, v obdobju od 5. do 8. marca.
Krivulji hospitaliziranih in tistih na intenzivni negi sta bili kar lepo usločeni navzgor do pred nekaj dnevi.
Iz tega precej težko sklepamo, da je "umivanje rok" zaleglo. Pravzaprav zelo verjetno ni.

Ne vem, če si zaslužiš razlago, ampak naj ti bo.
Kot prvo - iz števila potrjenih primerov LAHKO sklepamo na število okuženih v populaciji. Predvsem pa lahko sklepamo na hitrost širjenja. Če beležimo konstantnih 50 novih primerov na dan, ni nobenega razloga, da bi sklepali, da ni vseh novih okuženih tudi konstantnih 50*x. Koliko je x sicer ne vemo točno, lahko pa približno sklepamo, na osnovi različnih drugih podatkov.

Kot drugo, število hospitaliziranih je še nekaj časa naraščalo, ker pač ljudje ne ozdravijo hitro, še zlasti ne tisti, ki so tako bolni, da morajo v bolnico. Lahko računaš na 3 tedne bivanja v bolnici v povprečju, za tiste na intenzivni negi pa en mesec, v povprečju. To pomeni, da število še 3 tedne narašča, tako kot narašča število vseh kužnih.

Če računamo, da ozdraviš po 3 tednih, to pomeni, da število okuženih narašča, po 50 na dan, tri tedne. Potem se pa stabilizira, ker se jih 50 na dan okuži, 50 tistih izpred treh tednov je pa medtem ozdravelo in niso več kužni.

Z drugimi besedami, če računamo, da imamo po 50 novih primerov na dan, to pomeni, da imamo po treh tednih kužnih 50x21=1050, potem pa število trenutno kužnih ne narašča več. V bisvu smo ravno sedaj nekako pri tej številki, oziroma smo bili pred nekaj dnevi. Število hospitaliziranih se tudi stabilizira, kar točno kažejo podatki. Vrh smo dosegli pred 5 oziroma 6 dnevi, ko je bilo 117 hospitaliziranih. Od takrat je število že malo upadlo, na današnjih 109.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

energetik ::

Vsak ki gre za rekreacijo na kolo?
Daj no pogrevat temo, ugotovljeno je bilo da je kolesarska zveza naapisala narobe, sam Hojs in še posebej Policija so zapisali, da je kolesarjenje znotraj občine dovoljeno, le naj se izogibamo tveganih aktivnosti, kot je npr. DH.

Slopek ::

energetik je izjavil:

Vsak ki gre za rekreacijo na kolo?
Daj no pogrevat temo, ugotovljeno je bilo da je kolesarska zveza naapisala narobe, sam Hojs in še posebej Policija so zapisali, da je kolesarjenje znotraj občine dovoljeno, le naj se izogibamo tveganih aktivnosti, kot je npr. DH.

S prvim stavkom se ne strinjam, ostalo pa zdaj vem...pa nič nocem pogrevat tega, ampak enostavno nisem vedel.

tezos_bot ::

A110 je izjavil:

ima kdo link do tiste spletne strani ki je trackala coronavirus in je imela ne x osi existing cases na y pa new cases? dalo se je tudi obkljukati katere drzave zelis da ti prikaze. sam ne najdem vec strani.


Mislis tole?
https://aatishb.com/covidtrends/

jernejl ::

Okapi je izjavil:

Kot prvo - iz števila potrjenih primerov LAHKO sklepamo na število okuženih v populaciji.

Ne, ne moremo. Lahko se sprijazniš z dognanji statistike, ali pa še naprej pametuješ po svoje, a to ne pomeni, da imaš prav.

Kot drugo, število hospitaliziranih je še nekaj časa naraščalo, ker pač ljudje ne ozdravijo hitro, še zlasti ne tisti, ki so tako bolni, da morajo v bolnico. Lahko računaš na 3 tedne bivanja v bolnici v povprečju, za tiste na intenzivni negi pa en mesec, v povprečju. To pomeni, da število še 3 tedne narašča, tako kot narašča število vseh kužnih.

Če računamo, da ozdraviš po 3 tednih, to pomeni, da število okuženih narašča, po 50 na dan, tri tedne. Potem se pa stabilizira, ker se jih 50 na dan okuži, 50 tistih izpred treh tednov je pa medtem ozdravelo in niso več kužni.

Stabilizira se ne samo zato, ker več ljudi ozdravi, ampak tudi zato, ker (zaradi kasnejših ukrepov) zraven pride manj novih, kot bi jih sicer.

Okapi ::

OK, še vedno ti ni nič jasno. Tolažiš se lahko s tem, da nisi edini.;((

jernejl ::

Precej večji problem ste tisti, ki mislite, da vam je karkoli jasno.

Okapi ::

Jaz sem vse lepo s konkretnimi podatki argumentiral in z grafikonom ilustriral. Ti argumenta nimaš nobenega.

jernejl ::

Sem podal dva linka, ki sta povedala, da tvoj grafikon ne pove popolnoma nič od tega, kar si želel sporočiti. Če bi prilepil gibanje cene bitcoina, bi bila moč tvojih argumentov natanko enaka.

Okapi ::

jernejl je izjavil:

Sem podal dva linka, ki sta povedala, da tvoj grafikon ne pove popolnoma nič od tega, kar si želel sporočiti. Če bi prilepil gibanje cene bitcoina, bi bila moč tvojih argumentov natanko enaka.


1. fakt. Število dnevno novih okuženih (potrjenih) je nehalo naraščati 12. marca.
2.fakt. Zaradi inkubacijske dobe bolezni to pomeni, da so zalegli ukrepi, uvedeni vsaj 5 dni prej.
3. fakt. Od 12. marca do danes je število novih dnevnih primerov ostalo bolj ali manj enako, v povprečju okoli 50 primerov.
4. fakt. To pomeni, da kasnejši ukrepi niso bistveno izboljšali stanja. Če bi ga izboljšali, bi moralo število novih dnevnih primerov upadati, tako pa je ostalo enako.
5. fakt. Število kužnih narašča 2-3 tedne, po okoli 50 vsak dan.
6. fakt. Po 2-3 tednih se število kužnih stabilizira, ker takrat začnejo tisti izpred 2-3 tednov ozdravljati.
7. fakt. Enako velja za hospitalizirane. Število teh 2-3 tedne samo narašča, skladno s konstantnim (po okoli 50 na dan) naraščanjem števila kužnih.
8. fakt. Število hospitaliziranih se je pri nas stabiliziralo 18 dni po tem, ko je nehalo naraščati število dnevnih okuženih. Kar natanko potrjuje fakte 5-7.

9. fakt. Niti enega od teh dejstev ne moreš argumentirano izpodbiti.>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

WarpedGone ::

10. fakt: jernejl bo še naprej gonil svoje

Let it go.
Zbogom in hvala za vse ribe

DeeJay ::

No sej bomo zdej dobil dovolj zaščitne opreme, ki jo bo zrihtala Toninova mama iz podjetja Acron d.o.o. za 30 miljonov €.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Dimnik ()

imagodei ::

Conini je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Ja, takoj bi morali razkrit zadevo. Tako pa so za to potrebovali ~mesec dni. Guilty as charged, ampak spremenilo to ne bi praktično ničesar. Danes bi bili točno tukaj, kjer smo.


Guilty guilty... sploh zaradi takšnih stvari (29. JANUAR):
China Denied Entry To US Scientists To Fight Wuhan Coronavirus Three Times

China turned down U.S. experts for fight against coronavirus
Chinese officials declined American experts entry three times
Coronavirus outbreak has claimed 131 lives as of now

Hm... Mogoče bi bilo res fino, da bi US ekspertom Kitajci pustili pomagat. Ampak, ker jim niso - zakaj pa se ti eksperti niso začeli doma bojevati proti temu nevarnemu virusu, za katerega so že 29. januarja vedeli, da je nevaren in ga je treba za vsako ceno ustavit?
- Hoc est qui sumus -

Slopek ::

imagodei je izjavil:

Conini je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Ja, takoj bi morali razkrit zadevo. Tako pa so za to potrebovali ~mesec dni. Guilty as charged, ampak spremenilo to ne bi praktično ničesar. Danes bi bili točno tukaj, kjer smo.


Guilty guilty... sploh zaradi takšnih stvari (29. JANUAR):
China Denied Entry To US Scientists To Fight Wuhan Coronavirus Three Times

China turned down U.S. experts for fight against coronavirus
Chinese officials declined American experts entry three times
Coronavirus outbreak has claimed 131 lives as of now

Hm... Mogoče bi bilo res fino, da bi US ekspertom Kitajci pustili pomagat. Ampak, ker jim niso - zakaj pa se ti eksperti niso začeli doma bojevati proti temu nevarnemu virusu, za katerega so že 29. januarja vedeli, da je nevaren in ga je treba za vsako ceno ustavit?

Mogoče zato?

phantom ::

Okapi je izjavil:

jernejl je izjavil:

Sem podal dva linka, ki sta povedala, da tvoj grafikon ne pove popolnoma nič od tega, kar si želel sporočiti. Če bi prilepil gibanje cene bitcoina, bi bila moč tvojih argumentov natanko enaka.


1. fakt. Število dnevno novih okuženih (potrjenih) je nehalo naraščati 12. marca.
2.fakt. Zaradi inkubacijske dobe bolezni to pomeni, da so zalegli ukrepi, uvedeni vsaj 5 dni prej.
3. fakt. Od 12. marca do danes je število novih dnevnih primerov ostalo bolj ali manj enako, v povprečju okoli 50 primerov.
4. fakt. To pomeni, da kasnejši ukrepi niso bistveno izboljšali stanja. Če bi ga izboljšali, bi moralo število novih dnevnih primerov upadati, tako pa je ostalo enako.
5. fakt. Število kužnih narašča 2-3 tedne, po okoli 50 vsak dan.
6. fakt. Po 2-3 tednih se število kužnih stabilizira, ker takrat začnejo tisti izpred 2-3 tednov ozdravljati.
7. fakt. Enako velja za hospitalizirane. Število teh 2-3 tedne samo narašča, skladno s konstantnim (po okoli 50 na dan) naraščanjem števila kužnih.
8. fakt. Število hospitaliziranih se je pri nas stabiliziralo 18 dni po tem, ko je nehalo naraščati število dnevnih okuženih. Kar natanko potrjuje fakte 5-7.

9. fakt. Niti enega od teh dejstev ne moreš argumentirano izpodbiti.>:D

Fakt: Lažeš.
Dokaz: Aproksimacija potrjenih primerov z linearno (oranžna) on eksponentno (zelena) funkcijo med 14.3. in 28.3.

~
~
:wq

imagodei ::

49106 je izjavil:

Spet nek whataboutsim. Kitajci so zakuhali štalo, niso pustili CDC-ja blizu, vi ste vmes širili fejknews o neki gripici, danes pa imamo kar hudo omjitev gibanja.

Ne štekam tega onaniranja na CDC.

Prvič, CDC nima nobenih mednarodnih pristojnosti. To je interna ameriška tri-črkovna agencija, ki se pač ukvarja z nadzorom nad nalezljivimi boleznimi. Na Kitajskem nima nobenih pooblastil. Glede na to, da so se Kitajci že soočali s SARS-om, zagotovo imajo dovolj znanja in izkušenj. Nekaj povsem drugega pa je politična in gospodarska pripravljenost na ukrepe (kot smo videli tudi po mnogih drugih državah). Ne vem, kaj torej sanjaš, da bi bilo drugače, če bi Kitajci dovolili vstop CDC-jevim strokovnjakom?

Drugič, koliko imajo strokovnjaki iz CDC besede, se je lepo pokazalo v ZDA. Kaj pa so počeli ti strokovnjaki cel februar in polovico marca v domačih ZDA? Če pa bi bojda ena sama ekipa že 29. januarja z levo roko ustavila širjenje virusa po Kitajski in širše? Doma so imeli še toliko več prilike?

Amerika je imela 29. januarja 5 uradno potrjenih primerov. Če se je CDC-ju zdela bolezen tako nevarna in tako pomembna, zakaj niso že takrat začeli na polno z epidemiološkimi protokoli, slediti kontakte, uvajat karantene pri posameznikih? Še sredi marca so se v ZDA nekateri norčevali iz virusa, ljudje so se prosto sprehajali... Ampak CDC je pa bojda že 29. januarja vedel, s kako nevarno rečjo imajo opravka?

Tole dvoje se ne sešteva najbolje...
- Hoc est qui sumus -

gusto ::

@phantom, kaj naj bi tvoj zmazek od grafa pomenil? -2 mu dam, za začetek mankajo oznake osi, legenda in naslov.
Have you tried turning it off and on again?

imagodei ::

Slopek je izjavil:

Mogoče zato?

Verjetno. Ampak vseeno je bil odziv CDC-ja mlačen in nezadosten. Madona, pri nas so zdravniki objavili javno pismo o takojšnji zaustavitvi javnega življenja in naslednjo minuto je politika skočila pokonci. Če bi imeli strokovnjaki tam v ZDA pred 3-4 tedni jajca povedati, da se predsednik moti, da on ni strokovnjak in da je edini pravi odgovor takojšnji social distancing in tudi zahtevat ustrezne ukrepe, potem danes ne bi imeli 300.000 uradno potrjenih okuženih in 8000+ mrtvih.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Phantom ne ve, kaj kaže grafkon, kaj je eksponentna funkcija in kakšna je razlika med vsemi okuženimi in trenutno kužnimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

spegli ::

phantom ::

Okapi je izjavil:

Phantom ne ve, kaj kaže grafkon, kaj je eksponentna funkcija in kakšna je razlika med vsemi okuženimi in trenutno kužnimi.

Ne, ti ne veš. Graf ti očitno izpodbije "fakta" 1 in 3, kjer trdiš, da je število na novo okuženih po 12.3. naraščalo linearno.
~
~
:wq

imagodei ::

Okapi je izjavil:

jernejl je izjavil:

Sem podal dva linka, ki sta povedala, da tvoj grafikon ne pove popolnoma nič od tega, kar si želel sporočiti. Če bi prilepil gibanje cene bitcoina, bi bila moč tvojih argumentov natanko enaka.


1. fakt. Število dnevno novih okuženih (potrjenih) je nehalo naraščati 12. marca.
2.fakt. Zaradi inkubacijske dobe bolezni to pomeni, da so zalegli ukrepi, uvedeni vsaj 5 dni prej.
3. fakt. Od 12. marca do danes je število novih dnevnih primerov ostalo bolj ali manj enako, v povprečju okoli 50 primerov.
4. fakt. To pomeni, da kasnejši ukrepi niso bistveno izboljšali stanja. Če bi ga izboljšali, bi moralo število novih dnevnih primerov upadati, tako pa je ostalo enako.
5. fakt. Število kužnih narašča 2-3 tedne, po okoli 50 vsak dan.
6. fakt. Po 2-3 tednih se število kužnih stabilizira, ker takrat začnejo tisti izpred 2-3 tednov ozdravljati.
7. fakt. Enako velja za hospitalizirane. Število teh 2-3 tedne samo narašča, skladno s konstantnim (po okoli 50 na dan) naraščanjem števila kužnih.
8. fakt. Število hospitaliziranih se je pri nas stabiliziralo 18 dni po tem, ko je nehalo naraščati število dnevnih okuženih. Kar natanko potrjuje fakte 5-7.

9. fakt. Niti enega od teh dejstev ne moreš argumentirano izpodbiti.>:D

Ne skrbi, jernejl trpi za hudo obliko Dunning-Krugerja.

Jaz sem se sicer močno usekal v svojih napovedih, ker sem izhajal iz predpostavke, da imamo mnogo več okuženih, ki se bodo postopoma javljali na točkah za testiranje in da bomo še nekaj časa nadaljevali po eksponentni krivulji, ki se je že jasno kazala prve dni. A očitno smo imeli s tem okužbami ogromno srečo. Neverjetno je, pravzaprav, kako kljub bližini Italije in dejstva, da je nebroj Slovencev v tednih prej smučalo v Italiji ter potovalo preko Marca Pola & letališča v Trevisu, nismo imeli dosti več žarišč. Skoraj bi rekel, da smo svetovni fenomen.

Ampak ja - empirika pokaže, da so bili epidemiološki protokoli, ki jih je začel NIJZ takoj ob pojavu prvega okuženega, izpeljani izvrstno. Iz tega lahko delamo vse sorte medijskih spinov, ampak podatki ne lažejo: število umrlih na dan je ultimativni podatek. Druge številke (morda?) lahko tweakaš, pri umrlih se pa vsaka kreativnost s številkami neha.
- Hoc est qui sumus -

FiReFTW ::

imagodei je izjavil:

Okapi je izjavil:

jernejl je izjavil:

Sem podal dva linka, ki sta povedala, da tvoj grafikon ne pove popolnoma nič od tega, kar si želel sporočiti. Če bi prilepil gibanje cene bitcoina, bi bila moč tvojih argumentov natanko enaka.


1. fakt. Število dnevno novih okuženih (potrjenih) je nehalo naraščati 12. marca.
2.fakt. Zaradi inkubacijske dobe bolezni to pomeni, da so zalegli ukrepi, uvedeni vsaj 5 dni prej.
3. fakt. Od 12. marca do danes je število novih dnevnih primerov ostalo bolj ali manj enako, v povprečju okoli 50 primerov.
4. fakt. To pomeni, da kasnejši ukrepi niso bistveno izboljšali stanja. Če bi ga izboljšali, bi moralo število novih dnevnih primerov upadati, tako pa je ostalo enako.
5. fakt. Število kužnih narašča 2-3 tedne, po okoli 50 vsak dan.
6. fakt. Po 2-3 tednih se število kužnih stabilizira, ker takrat začnejo tisti izpred 2-3 tednov ozdravljati.
7. fakt. Enako velja za hospitalizirane. Število teh 2-3 tedne samo narašča, skladno s konstantnim (po okoli 50 na dan) naraščanjem števila kužnih.
8. fakt. Število hospitaliziranih se je pri nas stabiliziralo 18 dni po tem, ko je nehalo naraščati število dnevnih okuženih. Kar natanko potrjuje fakte 5-7.

9. fakt. Niti enega od teh dejstev ne moreš argumentirano izpodbiti.>:D


Jaz sem se sicer močno usekal v svojih napovedih, ker sem izhajal iz predpostavke, da imamo mnogo več okuženih, ki se bodo postopoma javljali na točkah za testiranje in da bomo še nekaj časa nadaljevali po eksponentni krivulji, ki se je že jasno kazala prve dni. A očitno smo imeli s tem okužbami ogromno srečo. Neverjetno je, pravzaprav, kako kljub bližini Italije in dejstva, da je nebroj Slovencev v tednih prej smučalo v Italiji ter potovalo preko Marca Pola & letališča v Trevisu, nismo imeli dosti več žarišč. Skoraj bi rekel, da smo svetovni fenomen.


Hvala bogu da je tako.

xx23 ::

imagodei je izjavil:

število umrlih na dan je ultimativni podatek. Druge številke (morda?) lahko tweakaš, pri umrlih se pa vsaka kreativnost s številkami neha.


Izkaže se, da imamo kar dober zdravstveni sistem v Sloveniji, čeprav radi jamramo.

DeeJay ::

Jest sm pričakoval največje žarišče na primorskem.... sam smo mel res nekako srečo, da se zadeva izteka kot se.
Definitivno bi lahko mel še manj okuženih in tudi na koncu mrtvih, če bi Šarec uvedel individualne karantene za ljudi iz okuženih območij že prej, sam je pa vseeno začel z ukrepi
potem dovolj hitro, da se je glavnina ustavila, kar tud kažejo vsi trenutni podatki. Najbolj pomembno je blo ukinitev koncertov in večjih dogodkov. Če bi se koncert v Ljubljani zgodil bi mel danes katastrofo.
A bi kej bolš naredu Janša, al ne, je vprašanje... glede na njegove trditve od zapiranju šol in vrtcev po seji SNAV, bi blo verjetno isto.
Rezultate trnutnih ukrepov bomo pa vidl čez neki dni.... po mojem mnenju so določeni mal neumni (penzionerji, občine, ...).
Kar se pa tiče financiranja, se pa ne bom spuščal, ker je pa zgrešenega veliko in bodo posledice hude.

gusto ::

xx23 je izjavil:

Izkaže se, da imamo kar dober zdravstveni sistem v Sloveniji, čeprav radi jamramo.

V obdobju pandemije naš zdravstveni sistem sploh še ni bil na preizkušnji. Dejansko vse stoji, zaradi 100 hospitaliziranih in 30 ljudi na intenzivni. Ne da jih šimfam, samo nekega argumenta, da je zdravstveni sistem kej hud pač ni. Ko bo treba po tej zamrznitvi opraviti vse zaostale preglede, operacije, po tem se bomo lahko bolj konkretno pogovarjali.
Have you tried turning it off and on again?

imagodei ::

xx23 je izjavil:

imagodei je izjavil:

število umrlih na dan je ultimativni podatek. Druge številke (morda?) lahko tweakaš, pri umrlih se pa vsaka kreativnost s številkami neha.


Izkaže se, da imamo kar dober zdravstveni sistem v Sloveniji, čeprav radi jamramo.

Non sequitur.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

phantom je izjavil:

Okapi je izjavil:

Phantom ne ve, kaj kaže grafkon, kaj je eksponentna funkcija in kakšna je razlika med vsemi okuženimi in trenutno kužnimi.

Ne, ti ne veš. Graf ti očitno izpodbije "fakta" 1 in 3, kjer trdiš, da je število na novo okuženih po 12.3. naraščalo linearno.

A ti veš, kaj pomeni število dnevno novih? Očitno ne. Poglej si številke https://covid-19.sledilnik.org/?fbclid=...
in se malo zamisli.

kuall ::

Virus bo enako kot je exponentno naraščal tudi exponentno izginjal.
Ko 1 človek enkrat začenja okuževat manj kot 1 človeka takrat exponentno začne izginjati. Samo do te kritične točke je treba priti, to pa delamo s to samoizolacijo.
Vsaka stvar se ponavadi krči ali širi, status quo je redek pojav.
Mogoče bodo še temperature pomagale, da bo čist izginil, tako kot je pri gripi, ki je sploh ni poleti.
Drgač pa bi jaz pogledal kako je nastal in izginil soroden virus sars, da bi lahko dal bolj točno napoved kako se bo tole izteklo.

Unilseptij ::

Še par komentarjev z moje strani:

1. Res se je eksponentna rast ustavila nekje okoli 12. marca, pri čemer pa je res linearna rast šele nekje od 18. marca dalje. Graf iz Excela:



2. Kakršnakoli statistika okuženih mora upoštevati obseg testiranja. Število novo okuženih za posamezen dan je odvisno od deleža okuženih IN števila izvedenih testov. Če ne narediš nobenega testa, pač ne boš imel nobenega okuženega. Na zgornjem grafu sta obe krivulji (normalizirana na nekje 1000 testov od 12.3., ko smo prvič presegli 1000 testov, in z absolutnimi številkami okuženih).

3. Ni možno reči, da zato, ker je rast le linearna, ukrepov ni bilo potrebno še zaostriti. Po sami naravi je širjenje okužbe vedno eksponentno, edina spremenljivka je faktor rasti v eksponentu. Če na neki toči ukrepov ne zaostrujemo, se od tam začne spet eksponentna rast, le z manjšo stopnjo rasti. Samo, če ukrepe bolj in bolj zaostrujemo, lahko rast ohranjamo linearno oziroma jo začnemo zmanjševati proti nič.

Zgodovina sprememb…

stratosD ::

uravnotežen dr.Alojz Ihan - če je mogoče kdo spregledal
https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koro...

Mislim - a je ta popadljivost tukaj ko se tej nenehni prepiri in cukanja za besedico ponavljajo že par dni/strani te teme - a je to posledica preveč intenzivnega #ostanidoma??

kuall ::

stratosD je izjavil:

Mislim - a je ta popadljivost tukaj ko se tej nenehni prepiri in cukanja za besedico ponavljajo že par dni/strani te teme - a je to posledica preveč intenzivnega #ostanidoma??


Vidim, da si nov na slo tech forumu.

stratosD ::

je - res precej nov - registriran šele l'2006 8-)

samo včasih se mi res zdi da debatiramo o enem drugem patogenu - tipo rabies urbana>:D

Okapi ::

Unilseptij je izjavil:

Še par komentarjev z moje strani:

1. Res se je eksponentna rast ustavila nekje okoli 12. marca, pri čemer pa je res linearna rast šele nekje od 18. marca dalje. Graf iz Excela:



Ampak kaj pa se je dogajalo med 12. in 18. marcem? Takrat je število novih za nekaj dni močno upadlo. Kar je mogoče lahko posledica testiranja, ali zgolj slučajno nihanje. Potem je pa že spet naraslo na tistih povprečno 50 novih na dan.


2. Kakršnakoli statistika okuženih mora upoštevati obseg testiranja. Število novo okuženih za posamezen dan je odvisno od deleža okuženih IN števila izvedenih testov. Če ne narediš nobenega testa, pač ne boš imel nobenega okuženega. Na zgornjem grafu sta obe krivulji (normalizirana na nekje 1000 testov od 12.3., ko smo prvič presegli 1000 testov, in z absolutnimi številkami okuženih).


Saj lahko se osredotočiš tudi samo na število tistih v bolnici, na intenzivni negi in umrlih. Ti niso odvisni od števila testiranih, razen če misliš, da nekje ležijo množice hudo bolnih in umrlih, za katere ne vemo.

3. Ni možno reči, da zato, ker je rast le linearna, ukrepov ni bilo potrebno še zaostriti. Po sami naravi je širjenje okužbe vedno eksponentno, edina spremenljivka je faktor rasti v eksponentu. Če na neki toči ukrepov ne zaostrujemo, se od tam začne spet eksponentna rast, le z manjšo stopnjo rasti.

Kar si tule naložil, je popoln BS. To bi pomenilo, da moramo ukrepe zaostrovati v nedogled, sicer bo vedno v neki fazi epidemija začela naraščati.

Tudi ti verjetno ni čisto jasno, kaj je eksponentna rast.

Dejstvo je, da če so ukrepi ustrezni, in se število dnevno novih ne povečuje, smo dosegli svoje. Ukrepov ni treba zaostrovati, razen če želiš na hitro še zmanjšati število dnevno novih okuženih. Kar je dvorezen meč, ker tako samo počasneje prekužuješ prebivalstvo.

Da ti bo mogoče bolj jasno, poglejmo skrajen primer. Čisto vse ljudi zapreš v samico za 14 dni. Nihče nima stika z nikomer. Virus v Sloveniji izumre. Aleluja. Ljudi izpustiš iz samice. Nihče ni zbolel, ampak zato tudi nihče ni odporen. Vse naokoli po svetu pa virus še živi. Bomo zaprli mejo za toliko časa, da bo tudi po vsem svetu virus izumrl?

Telbanc ::

stratosD je izjavil:

uravnotežen dr.Alojz Ihan - če je mogoče kdo spregledal
https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koro...

Mislim - a je ta popadljivost tukaj ko se tej nenehni prepiri in cukanja za besedico ponavljajo že par dni/strani te teme - a je to posledica preveč intenzivnega #ostanidoma??


Dober članek.

Po mojem mnenju smo že začeli pilotni preiskus vrnitve v normalizacijo in to je se je začelo z odprtjem drevesnic in cvetličarn. Več ali manj so imeli vsi maske, tudi rokavice.

Če bo število okuženih ostalo na sedanji ravni, ali celo padlo...lahko pričakujemo ko se konča obdobje inkubacije nadaljne korake oživljanja države.

Glede ukrepanje prejšnje vlade smo že napisali, da niso naredili vsega kar bi morali, je pa zadeva bila optimalno zastavljena. Nekako se je zgleda izšlo.

Se pa strinjam s spodaj napisanim, da je bila narejena velika napaka, da niso prišlekov iz kriznih območij dali v karanteno. Ve se sicer kaj je o tem takrat mislila stroka. Tako so okužili druge in zdaj je problem z domovi za ostarele in še kje.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

kuall ::

Enostavna rešitev za tvoj problem: vsi ki pridejo iz tujine gredo v karanteno za 14 dni. Če bi bilo tako od vsega začetka, ko je virus prišel v Italijo, ne bi bilo problema, bi se mi lahko prosto sprehajali, v karanteni bi bili samo svetovni popotniki. Ne pa da je šel zdravnik direkt iz Italije v dom za ostarele razsajat svoj virus.

jernejl ::

Okapi je izjavil:

1. fakt. Število dnevno novih okuženih (potrjenih) je nehalo naraščati 12. marca.
Ja.
2.fakt. Zaradi inkubacijske dobe bolezni to pomeni, da so zalegli ukrepi, uvedeni vsaj 5 dni prej.
Ne, inkubacijska doba nima prav nič skupnega s številom potrjenih primerov.
3. fakt. Od 12. marca do danes je število novih dnevnih primerov ostalo bolj ali manj enako, v povprečju okoli 50 primerov.
Ja, potrjenih primerov. Kar nima nič skupnega z dejanskim številom na novo okuženih.
4. fakt. To pomeni, da kasnejši ukrepi niso bistveno izboljšali stanja. Če bi ga izboljšali, bi moralo število novih dnevnih primerov upadati, tako pa je ostalo enako.
Ne, ukrepi nimajo prav nič skupnega s številom potrjenih primerov. Je pa v zadnjih dneh upadlo število na novo hospitaliziranih in tistih v intenzivni negi, kar kaže na to, da se glede izboljšanja stanja zaradi kasnejših ukrepov motiš.
5. fakt. Število kužnih narašča 2-3 tedne, po okoli 50 vsak dan.
Ne, število potrjenih primerov nima prav nič skupnega s številom kužnih.
6. fakt. Po 2-3 tednih se število kužnih stabilizira, ker takrat začnejo tisti izpred 2-3 tednov ozdravljati.
Glej prejšnji odgovor.
7. fakt. Enako velja za hospitalizirane. Število teh 2-3 tedne samo narašča, skladno s konstantnim (po okoli 50 na dan) naraščanjem števila kužnih.
Število se bolje prilega eksponentni krivulji, ampak pustimo.
8. fakt. Število hospitaliziranih se je pri nas stabiliziralo 18 dni po tem, ko je nehalo naraščati število dnevnih okuženih. Kar natanko potrjuje fakte 5-7.
Ne, število na novo hospitaliziranih se je stabiliziralo nekaj dni nazaj, kar pomeni, da to nima nič skupnega z ukrepi NIJZ-ja izpred treh tednov.

9. fakt. Niti enega od teh dejstev ne moreš argumentirano izpodbiti.>:D
Ravnokar sem. Tvoji fakti držijo v delu, ko prepisuješ podatke iz grafa/tabele. Vsi sklepi, ki jih od tu naprej vlečeš, pa so zgrešeni.

WarpedGone je izjavil:

10. fakt: jernejl bo še naprej gonil svoje
Vidim, da te je količina Okapijevih neumnosti pritegnila, da še sam dodaš svojo.

Okapi ::

imagodei je izjavil:

Ampak ja - empirika pokaže, da so bili epidemiološki protokoli, ki jih je začel NIJZ takoj ob pojavu prvega okuženega, izpeljani izvrstno. Iz tega lahko delamo vse sorte medijskih spinov, ampak podatki ne lažejo: število umrlih na dan je ultimativni podatek. Druge številke (morda?) lahko tweakaš, pri umrlih se pa vsaka kreativnost s številkami neha.

Zato je toliko bolj tragično, da tega (učinkovitih ukrepov NIJZ od prve okužbe dalje) nihče javno ne izpostavi, ampak v glavnem vsi pljuvajo po njih, vključno z mediji. Prav žalostno je, da se niti strokovnjaki, ki to verjetno vedo, ne upajo javno izpostavljati. Medtem pa mediji še kar sprašujejo za mnenje razne Trampuže, ki so pred desetimi dnevi napovedovali 5000 okuženih za včeraj.;((

jernejl je izjavil:



9. fakt. Niti enega od teh dejstev ne moreš argumentirano izpodbiti.>:D
Ravnokar sem. Tvoji fakti držijo v delu, ko prepisuješ podatke iz grafa/tabele. Vsi sklepi, ki jih od tu naprej vlečeš, pa so zgrešeni.

WarpedGone je izjavil:

10. fakt: jernejl bo še naprej gonil svoje
Vidim, da te je količina Okapijevih neumnosti pritegnila, da še sam dodaš svojo.

Jaz se s tabo ne bom več trudil. Samo zavedaj se, da niti ena od stvari, ki si jih napisal, ne drži. Vsak, ki zna malo mislit, in bo prebral tvoje odgovore, bo to brez težav razumel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

xx23 ::

phantom ::

Unilseptij je izjavil:


1. Res se je eksponentna rast ustavila nekje okoli 12. marca, pri čemer pa je res linearna rast šele nekje od 18. marca dalje.

Ni res, linearna se začne šele po 27. ali 28.3. Še enkrat lepim graf:

Raste z 9% dnevno.

Okapi je izjavil:

phantom je izjavil:

Okapi je izjavil:

Phantom ne ve, kaj kaže grafkon, kaj je eksponentna funkcija in kakšna je razlika med vsemi okuženimi in trenutno kužnimi.

Ne, ti ne veš. Graf ti očitno izpodbije "fakta" 1 in 3, kjer trdiš, da je število na novo okuženih po 12.3. naraščalo linearno.

A ti veš, kaj pomeni število dnevno novih? Očitno ne. Poglej si številke https://covid-19.sledilnik.org/?fbclid=...
in se malo zamisli.

Se oproščam, narobe sem napisal. Popravljeno:

Graf ti očitno izpodbije "fakta" 1 in 3, kjer trdiš, da je število na dnevno novo okuženih po 12.3. nehalo naraščati. To implicira, da trdiš, da je po 12.3. število pozitivnih testov naraščalo linearno. Iz grafa je razvidno, da vsaj med 14.3. in 27.3. to nikakor ne drži.

Vzdržna rast je okoli 5-7% dnevno (1 / št. dni prebolevanja), v obdobju po lockdownu pa je bila okoli 9% praktično ves čas do zaostritve gibanja na občine. Ne pravim, da je zaostritev kriva za to, da je po 28.3. linearno, ker že zaradi zamika ne more biti, ampak je bila zaostritev narejena na podlagi teh podatkov, ki so kazali, da nam bo sčasoma stvar ušla izpod nadzora, če se trend ne popravi.
~
~
:wq
««
173 / 355
»»