vir: The Verge
V ameriški zvezni državi Kaliforniji zaradi lokacije na tektonski prelomnici nenehno obstaja visoka nevarnost uničujočih potresov. Za zaščito prebivalstva so v okviru Ameriškega geološkega urada v zadnjem desetletju na noge postavili obsežen sistem zaznavanja potresov v teku ShakeAlert, ki se naslanja na izvirnega japonskega, napravljenega po uničujočem potresu v Kobeju leta 1995 (članek z omejenim dostopom). Koncept je zasnovan na oprezanju za tako imenovanimi primarnimi potresnimi valovi, ki so longitudinalni in skoraj dvakrat hitrejši od sekundarnih, ki nihajo prečno in so pretežno zaslužni za rušilni učinek. Računalnike z meritvami napaja več kot osemsto senzoričnih postaj na prelomnici Svetega Andreja, sistem pa mora zelo hitro iz njih izluščiti, ali in kje bodo prebivalci zaradi tresenja morda ogroženi ter z alarmom prehiteti seizmične valove. Lani so ShakeAlert prvič poskusno vpeli v ameriški zvezni sistem za brezžično opozarjanje (WEA), s pomočjo katerega se na primer že samodejno ustavljajo vlaki. Toda WEA je namenjen vsem sortam težav, od tornadov do pogrešanih otrok, in zato izgublja dragocene sekunde.
Pred tednom so tako v Kaliforniji lansirali mobilno aplikacijo MyShake, ki so jo napravili na Univerzi Berkeley in je namenjena čim hitrejši dostavi sporočil sistema ShakeAlert. Ta bo sprožil alarm v primeru potresa z magnitudo vsaj 4,5 in pri tem skušal predvideti kraje, kjer bo stopnja tresenja vsaj 3 po modificirani Mercallijevi lestvici, ki jo uporabljajo Američani (pri nas imamo evropsko potresno lestvico), da bo tja pošiljal sporočila. To pomeni, da bomo morali imeti za rabo aplikacije vklopljeno javljanje lokacije. Za koliko bodo sporočila prehitela tresenje, bo odvisno od položaja glede na epicenter; snovalci upajo, da se bo povprečje gibalo okoli desetih sekund, kar je dovolj, da se človek vrže pod mizo, spelje izpod nadvoza ali ustavi dvigalo. V pilotskih primerih v letošnjem letu naj bi ShakeAlert za razpošiljanje na MyShake potreboval zgolj okrog dve sekundi, kar je navdušujoče, a je vprašanje, kako se bo obnesel ob obremenjenih omrežjih.
Zato inženirji sedaj iščejo še druge možne načine sporočanja, saj vseeno nimajo vsi nenehno pri sebi telefonov, kot tudi ne potrebne aplikacije. Prav tako želijo za zaznavo vpreči merilce pospeška v potrošni elektroniki, da bi tako razširili območje meritev, tudi za razvoj statističnih modelov, ki bi morda omogočali vsaj delno napovedovanje potresov. Kljub vsemu zna ShakeAlert opozarjati zgolj na dogodke, ki so že v teku, medtem ko je naše gledanje v prihodnost še vedno na zelo majavih (!) nogah.