» »

Bliža se konec brezplačne podpore za Windows 7

Bliža se konec brezplačne podpore za Windows 7

ComputerWorld - Operacijski sistem Windows 7 je star že dobrih devet let, a še vedno vztraja na več kot tretjini osebnih računalnikov, s čimer le malo zaostaja za Windows 10. A vseeno bo prihodnje leto 14. januarja konec razširjene podpore za ta operacijski sistem. To pomeni, da se bo končalo obdobje, ko je Microsoft brezplačno odpravljal varnostne ranljivosti in izdajal druge popravke. A vseeno to še ne pomeni, da bo Windows 7 takoj mrtev.

Najprej sledi faza ESU, ki traja do tri leta. V tem času lahko veliki institucionalni uporabniki plačajo za izredno podporo, ki bo v tem času še zagotavljala izdajanje varnostnih popravkov. Proti plačilu bo do 10. januarja 2023 še možno dobiti popravke za luknje, ki nosijo oznako kritična ranljivost. Za imetnike licenc Enterprise bo cena za prvo leto 25 dolarjev na napravo, v drugem letu 50 in v tretjem letu 100 dolarjev. Za Windows 7 Professional so cene dvakrat višje.

Na ComputerWorldu pa so v Microsoftovi dokumentaciji izbrskali, da bo v nekaterih primerih možno brezplačno dobiti še enoletno podporo za Windows 7. Gre za uporabnike, ki imajo licence EA ali EAS (Enterprise Agreement in Enterprise Agreement Subscription) za Windows 10 Enterprise E5, Microsoft 365 E5 ali Microsoft 365 E5 Security. To so sicer najdražji naročniški paketi.

Tudi ko se podpora izteče, pa se v izrednih primerih lahko zgodi, da Microsoft izda kakšne popravek, s čimer ustavi veliko katastrofo (kot je bil na primer izsiljevalski virus). Za Windows XP se je to zgodilo trikrat, kar sprožilo burne polemike o upravičenosti takšnih potez.

184 komentarjev

«
1
2 3 4

Glugy ::

Škoda. Windows 7 je čisto soliden pa hitr se da pridt do nastavitev.

LightBit ::

Zakaj škoda, saj je Windows 10 še toliko boljši. >:D

imagodei ::

LightBit je izjavil:

Zakaj škoda, saj je Windows 10 še toliko boljši. >:D

Kot pravi Glugy - hitro se da priti do nastavitev. Pri Win 10 je vidno nadaljevanje trenda v smeri abstrahiranja tistega, kar je pod pokrovom. Do bolj granularnih nastavitev se da priti, ampak težje kot npr. na Win 7.

Ne govorim, da bi bil Win 10 kakor koli slab, ampak vseeno si želim, da stvari ne bi šle v smeri pretiranega abstrahiranja (tako kot denimo na Applovih napravah, kjer recimo sploh nimaš več ideje, kje točno se nahajajo tvoje datoteke fizično na disku itd, itn).
- Hoc est qui sumus -

scipascapa ::

Za Windows 10 rabiš diplomo, da kaj najdeš. Ga imam na laptopu, obup.

WizzardOfOZ ::

Niti ne, samo vedet je treba kaj iščeš. Če ne veš, potem je težje najti. Drugače pa samo klikneš na start tipko in začneš pisat kar iščeš. Lažje boš težko naredil.

vesolc ::

RTFM

zmaugy ::

Windows 7 so definitivno najboljši MS OS. Windows 8.1 so shizofreno sranje, Windows 10 s svojim 2D uporabniškim vmesnikom (leto 1985), voajerstvom (med drugim fukfehtarski Edge), Barbie nekoristnimi sporočili in ostalo navlako so zgolj marginalno boljši od Windows 8.1 shizofrenije.
Plus kar sta rekla Glugy in Imagodei.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

imagodei ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Niti ne, samo vedet je treba kaj iščeš.

Ni res. Vedeti moraš, kaj iščeš, ta del drži. Manjka pa to, da greš lahko potem na net iskat navodila, kako to najti v Polknih 10. Na pamet pa veliko sreče, če ti kar rata najti (govorimo seveda o nastavitvah, glej prvi post v temi):

List of Commands to Open Control Panel Items in Windows 10
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Poldi112 ::

Brezplačne podpore? A se je ni plačalo že z licenco?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

zavajon ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Drugače pa samo klikneš na start tipko in začneš pisat kar iščeš. Lažje boš težko naredil.

Ja, in po navadi dobiš rezultat "No results found for ... ":8)

Utk ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Niti ne, samo vedet je treba kaj iščeš. Če ne veš, potem je težje najti. Drugače pa samo klikneš na start tipko in začneš pisat kar iščeš. Lažje boš težko naredil.

Če hočeš spremenit hitrost miške. V search vpišeš "miška", potem nekaj kar sploh ni logično "Vklopite ali izklopite simulacijo miške". Potem "Spremenite druge možnosti za miško". In še ni dovolj. Kliknit moraš še "Dodatne možnosti za miško". Da prideš do okenčka, ki je takšno že od windows 95, in je edino uporabno. Je pa vseeno boljše kot ubuntu, tam moraš text fajle popravljat...

LightBit ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Drugače pa samo klikneš na start tipko in začneš pisat kar iščeš. Lažje boš težko naredil.

Potem ko je stvar ki jo želiš izbrana pa pritisneš enter in v tistem trenutku se izbere nekaj drugega in ti zažene napačno stvar. ;((

-valvoline- ::

Baje prihaja uradna verzija dx12 za win7. Tak da res ni nobene potrebe po usranem X.
:D

-valvoline- ::

Kot zanimivost moja izkusnja z prenosnikom in vdrzljivostjo baterije, na trenutnem win7 64bit nestetokrat kloniran iz enega v drug prenosnik itn vmes dodani le potrebni gonilniki, baterija mi vdrzi realnih 8-10ur. Pri enakih nastavitvah in osvetlitev na win X komaj 5ur. Ne hvala.

Zgodovina sprememb…

RedDrake ::

Se strinjam, W10 so soliden crap.
Na par let starem Lenovu T560 z 16G rama in SSDjem se mašina prižiga počasneje kot W7 equiped Acer z navadnim diskom iz leta 2012, ki je "throwaway" roba.
Da ne omenjam, da se, če zaprem pokrov, da gre v sleep, in ga nato zbudim, računalnik prvih nekaj minut obnaša nekje tako kot XP-ji tam leta 2001 na 300Mhz Celeronu ... Odprt browser rabi po 10-15 sekund da pogleda po cachu, ipd ...
Po drugi strani, tisti isti Acer dela točno tako kot vedno, 5 sekund po tem ko odprem pokrov ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

-valvoline- ::

Good old win7
 baterija win7

baterija win7


https://ibb.co/gW9vtQh
:D

Zgodovina sprememb…

zmaugy ::

Outlook 2019 na skoraj novem Elitebooku za čez 2000 EUR deluje tako počasi, da te pritisne srat. Seveda na Spyware 10.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

LightBit ::

-valvoline- je izjavil:

Kot zanimivost moja izkusnja z prenosnikom in vdrzljivostjo baterije, na trenutnem win7 64bit nestetokrat kloniran iz enega v drug prenosnik itn vmes dodani le potrebni gonilniki, baterija mi vdrzi realnih 8-10ur. Pri enakih nastavitvah in osvetlitev na win X komaj 5ur. Ne hvala.

Meni je z Visto zdržala ~10 min, z Linux-om pa ~1,5h.

Markoff ::

imagodei je izjavil:

Ne govorim, da bi bil Win 10 kakor koli slab, ampak vseeno si želim, da stvari ne bi šle v smeri pretiranega abstrahiranja (tako kot denimo na Applovih napravah, kjer recimo sploh nimaš več ideje, kje točno se nahajajo tvoje datoteke fizično na disku itd, itn).

Če niso odstranili spyware OS iz Windows 10 OS, potem je slab. Morda ne iz vidika stabilnosti in hitrosti, vsekakor pa iz vidika zasebnosti. In iz vidika enostavnega dostopa do nastavitev sistema.

Windows 7 vse to ima (oz. spyware nima). Dobesedno so vzeli v roke odličen produkt in namesto, da bi se z njim šli evolucijo, so se šli revolucijo. Kot prave revolucije tudi tu rezultat ni bil optimalen.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Poldi112 ::

Njihova vizija je bila enoten interface za vse platforme. Zdaj, ko so obupali nad win phone, bo mogoče naslednja verzija win spet normalna.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Markoff ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Niti ne, samo vedet je treba kaj iščeš. Če ne veš, potem je težje najti. Drugače pa samo klikneš na start tipko in začneš pisat kar iščeš. Lažje boš težko naredil.

Veš pa tako, da se naučiš. In pri Win10 je krivulja učenja precej položna. Torej diploma.
Če veš, kje najti, ne iščeš, greš in vzameš. Če ne veš, kje najti, pričakuješ, da boš z intuitivnostjo rešil problem, ne s preizkušanjem množice naključnih gesel. Konec koncev gre za sodoben OS, ne za pustolovščine z vtipkavanjem nedokumentiranih komand na Spectrumu/C-64...

vesolc je izjavil:

RTFM

Me prav zanima, koliko FMjev si ti v življenju prebral, kolega?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

opeter ::

Mene na Windows 10 moti več stvari, v osnovi pa, da so odstranili "Nedavne mape" (angl. recent folders). To je bila najbolj uporabna zadeva, od ne vem, Windows 2000 naprej?

Ker ta zadeva je neverjetno bedna:


Sicer se da ponastavit "nedavne mape", ampak se je spet potrebno poslužit kakšnega trika.

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

MrStein ::

Sploh ne vem, kaj so "Recent folders" (sem vtipkal v start meni in niče ne pokaže pametnega).
Pogrešam pa Recent files, ki so včasih bile takoj zraven pri ikoni programa, zdaj pa gre po ovinkih.

Govorim o Windows 7.

PS: Vidim pa "Recent places" v explorerju. Je to to?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

WhiteAngel ::

Windows sucks. Linux ftw!




Mater, a smo res sam še stari prdci za flamewar-e.

opeter ::

MrStein je izjavil:

Sploh ne vem, kaj so "Recent folders" (sem vtipkal v start meni in niče ne pokaže pametnega).
Pogrešam pa Recent files, ki so včasih bile takoj zraven pri ikoni programa, zdaj pa gre po ovinkih.

Govorim o Windows 7.

PS: Vidim pa "Recent places" v explorerju. Je to to?


Ja, možno, da je recent places (poimenovano drugače) v Windows 7. Funkcija je ista: prikaže zadnje uporabljene mape.

To je recent folders:
https://answers.microsoft.com/en-us/win...

V spodnjem posnetku je lepo razloženo:
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

DePalmo ::

LightBit je izjavil:

Zakaj škoda, saj je Windows 10 še toliko boljši. >:D

Ja, tema o napakah na Windows 10 na tem forumu to potrjuje ... Koliko strani je že danes? 110?

Sem jih imel dva dni in sem šel nazaj na 7. Rabim računalnik predvsem za službo in rabim da je stabilen in da dela. Z Windows 10 sem izgubil dva dni da sem se zajebaval z nastavitvami in nedelovanjem wifija, nato sem imel zadost in šel nazaj na 7. Poleg tega me je zelo motilo da je vse narejeno na pol. V nadzorni plošči si imel nekatere nastavitve lepo pretvorjene v nov način, nekatere si pa nastavljal kot v Windows 95. Start meni je svoja zgodba, da ne moreš odstraniti določenih MS programov tudi, največja cvetka je pa bila da sem že marsikaj nastavil in so se windowsi posodobili in so šle VSE nastavitve. Hvala lepa za tak sistem, ostajam na 7 do nadaljnjega.

Potiho še vedno čakam naslednjo verzijo čeprav še kar vztrajajo pri 10. Nekako je nenapisano pravilo da so vsaki drugi windowsi zanič, in 10 pade ravno med te ki so zanič. Če so preskočili eno številko, to še ne pomeni da so preskočili zanič windowse.

scipascapa ::

-valvoline- je izjavil:

Baje prihaja uradna verzija dx12 za win7. Tak da res ni nobene potrebe po usranem X.
:D


link?

jype ::

Kdor danes še vedno uporablja Windows, si je kriv sam.

dexterboy ::

Kdor bere poste Larsena, si je sam kriv.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Poldi112 ::

WhiteAngel je izjavil:

Windows sucks. Linux ftw!
Mater, a smo res sam še stari prdci za flamewar-e.


Zakaj flamewar? Itak se zadnjih 10 let vsi strinjamo, da so win skret. Edino zdaj se da precej enostavno s PS skriptami v šusu naštelati vse, kar rabiš, in pozabiš na ono abomiinacijo od GUI-ja, ki je z vsako verzijo bolj retardiran.

Sicer bi že prej kaj zinil, pa še kar nisem zrihtal svojega AwesomeWM. Jebeni widgeti in Lua. Gre pa čez urco Debian 10 na laptop. Prejšnji teden mi je potekla pogodba, tako da zdaj mirno lahko zbrišem Win. FREEDOM!!! :)

Naslednjo priložnost dobijo, ko izide LTSB (letos z malo sreče).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jest10 ::

Vsekakor bo ob izteku podpore W7 nov resnejši poizkus za linux. Zdej ko ne igram več iger ni glih nekih ovir.

nsa_ag3nt ::

Kako bo ms razlikoval poslovne uporabnike od navadnih, da bodo samo prvi dobivali updejte ?

Ja nič, kot kaže bo treba nadgraditi os na win 8.1, ki bo podprt do 2023.

win10 spyware je no-go.



DePalmo
Tole z "povozitvijo" custom nastavitev je dogaja ob vsakem večjem updejtu.
Da znoriš.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

MrStein ::

jest10 je izjavil:

Vsekakor bo ob izteku podpore W7 nov resnejši poizkus za linux. Zdej ko ne igram več iger ni glih nekih ovir.

The obligatory: naslednje leto pa res!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WizzardOfOZ ::

zmaugy je izjavil:

Windows 7 so definitivno najboljši MS OS. Windows 8.1 so shizofreno sranje, Windows 10 s svojim 2D uporabniškim vmesnikom (leto 1985), voajerstvom (med drugim fukfehtarski Edge), Barbie nekoristnimi sporočili in ostalo navlako so zgolj marginalno boljši od Windows 8.1 shizofrenije.
Plus kar sta rekla Glugy in Imagodei.


V bistvu je problem samo v tem, da vas je večina nesposobna izklopit moteče elemente in vklopit elemente, ki so pozitivni v windows 10. Sicer smo na tehnološkem forumu in bi lahko vprašali, kako se to naredi, da ne dobivaš več nekoristnih sporočil, da je namesto edgea chrome ali kaj drugega in podobno, samo ste preleni za kaj takega. Najlažje je, pač po slovensko, pljuvat.

Poldi112 ::

In kako odstraniš moteče elemente tipa xbox in ostale reklame v start meniju? Pa kaj moraš nastaviti, če nočeš, da pošiljajo domov telemetrijo?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

OvCa77 ::

Poldi112 je izjavil:

In kako odstraniš moteče elemente tipa xbox in ostale reklame v start meniju? Pa kaj moraš nastaviti, če nočeš, da pošiljajo domov telemetrijo?

Edini ki od linije 10 ne pošilja telemetrije je Enterprise.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

WizzardOfOZ ::

imagodei je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Niti ne, samo vedet je treba kaj iščeš.

Ni res. Vedeti moraš, kaj iščeš, ta del drži. Manjka pa to, da greš lahko potem na net iskat navodila, kako to najti v Polknih 10. Na pamet pa veliko sreče, če ti kar rata najti (govorimo seveda o nastavitvah, glej prvi post v temi):

List of Commands to Open Control Panel Items in Windows 10


start tipka in napišeš control panel, pa klikneš in se ti odpre.


Ali pa si narediš ikono GodMode:
GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Zgodovina sprememb…

nsa_ag3nt ::

izklopit moteče elemente: spyware, cortanino prisluškovanje, dvojne nadzorne plošče, kontrolirano restartanje zaradi updejtov, vsakokraten reset nastavitev ob updejtih.

Kako boš to rešil ?


OvCa77
Edini ki od linije 10 ne pošilja telemetrije je Enterprise.

Pa ti dejansko verjameš MS-ju, potem ko so jih že n-krat ujeli na laži ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

WizzardOfOZ ::

Poldi112 je izjavil:

In kako odstraniš moteče elemente tipa xbox in ostale reklame v start meniju? Pa kaj moraš nastaviti, če nočeš, da pošiljajo domov telemetrijo?


Powershell: Remove Xbox
Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage

WizzardOfOZ ::

nsa_ag3nt je izjavil:

izklopit moteče elemente: spyware, cortanino prisluškovanje, dvojne nadzorne plošče, kontrolirano restartanje zaradi updejtov, vsakokraten reset nastavitev ob updejtih.

Kako boš to rešil ?


black viper script
https://github.com/madbomb122/BlackVipe...

Poldi112 ::

Kolega, tole ni 10% rešitve tega, kar sem hotel. Recimo da nočem, da pošiljajo info o tem katere programe uporabljam domov, ter da nočem reklam v start meniju po novi instalaciji. Včasih je skype, včasih minecraft, ... Ene skripte sem probaval par let nazaj, pa je vse vsaj deloma failalo.

Se pravi kaj moram narediti, razen ročno ko opica klikati uninstall ter nato tiste, ki se ne pustijo, čez ps?

Tale viper, prva stvar ki piše je, da je konec razvoja. Druga pa, da gre za skripto za upravljanje s servici? A si ti ziher, da veš, o čem govoriš?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

jype ::

Poldi112 je izjavil:

Ene skripte sem probaval par let nazaj, pa je vse vsaj deloma failalo.
To je ta distribucijska fragmentacija.

"Pri nas 'portable' pomeni, da še vedno dela na SP1!"

MrStein ::

WizzardOfOZ je izjavil:


V bistvu je problem samo v tem, da vas je večina nesposobna izklopit moteče elemente in vklopit elemente, ki so pozitivni v windows 10. Sicer smo na tehnološkem forumu in bi lahko vprašali, kako se to naredi, da ne dobivaš več nekoristnih sporočil, da je namesto edgea chrome ali kaj drugega in podobno, samo ste preleni za kaj takega. Najlažje je, pač po slovensko, pljuvat.

A da bi zapravil čas za dolpoteg in namestitev win10, pa potem še dodaten čas, za njegovo fiksanje in nastavitve, da bi imel na koncu nekaj, kar že imam v tem trenutku?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jype ::

Starejši spyware se pogosto zdi boljši, pa ni.

ngc2392 ::

jup, desetka je jajc. dober jajc, pa še vedno jajc :)
za tiste, ki bi radi zmetali dol večino "bloatware": https://www.oo-software.com/en/shutup10
saj po teh letih sem se hočeš nočeš navadil butastih for...ampak...da ne moreš urejati (direktno) start menija, da ne moreš iz start menija direkt poslat ikone na namizje, da ne moreš direkt iz comanderja ali raziskovalca direkt poslat na start zaslon...nekaj povsem navadnega v sedmici, nekaj popolno butasto v desetki.
no ja, kot je nekdo rekel...očitno smo sami starci tukaj, ki so uživali (akhm) v prvem start meniju na win95. za vse ostalo...se je pa treba naučiti. ker desetka je pa res dabestohinsplohfulšpon sistem. not.
United We Stand, Divided We Fall

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ngc2392 ()

jype ::

Windows 95 je bil "preveč nastavljv", po besedah Windows zanesenjakov.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

LightBit ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

In kako odstraniš moteče elemente tipa xbox in ostale reklame v start meniju? Pa kaj moraš nastaviti, če nočeš, da pošiljajo domov telemetrijo?


Powershell: Remove Xbox
Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage

Kako so Windowsi prijazni uporabniku. Sedaj moraš uporabljati CLI.

jype ::

LightBit je izjavil:

Kako so Windowsi prijazni uporabniku. Sedaj moraš uporabljati CLI.
To je razlog, da je Windows 10 svetlobna leta pred starejšimi različicami.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

LeQuack ::

Windows 10 Notepad

Quack !
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zbogom, Windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6416431 (11273) Reycis
»

Začel se je triletni program Windows 7 Extended Security Update

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2910938 (9328) LeQuack
»

Surface in Windows 10 Enterprise kot storitev

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
236942 (5213) krneki0001
»

Zadnja verzija Windows nared (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
22186299 (74954) MrStein
»

Konec podpore za Windows 7 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14270156 (62406) dr.Akula

Več podobnih tem