» »

Odkrita nova oblika ogljika

Odkrita nova oblika ogljika

Slo-Tech - Ogljik, ki bi ga zaradi nepregledne množice spojin, ki jih tvori s skoraj vsemi elementi v periodnem sistemu, lahko poimenovali tudi najdružabnejši element, ima odslej še eno obliko več. Raziskovalci iz IBM Researcha v Zürichu in oxfordske univerze so sintetizirali in analizirali novo, še neodkrito vrsto čistega ogljika. Pri temperaturi 5 K so uspeli ustvariti obroč iz samih ogljikovih atomov: C18.

Trenutno poznamo štiri glavne oblike ogljika: grafit, diamant, amorfni ogljik in nanostrukture. Grafit in diamant ne potrebujeta posebne razlage, amorfni ogljik so koks in podobno, nanostrukture pa so na primer dobro definirani fulereni, ogljikove nanocevke. Poznamo še nekaj eksotike, denimo heksagonalni diamant, karbine, steklast ogljik in seveda enoslojni grafit, ki se imenuje grafen. Že dlje časa pa so znanstveniki predvidevali, da bi morala obstajati tudi struktura obroča iz samih ogljikovih atomov. Dolgo je trajalo, a sedaj jo imamo. Znanstveniki so uspeli povezati 18 atomov ogljika v strukturo, ki se imenuje ciklo[18]ogljik, o čemer pišejo v Science.

Za sintezo so uporabili molekulo cikloogljikovega oksida C24O6, ki so ji odcepili šest molekul ogljikovega monoksida (CO). To jim je uspelo pri temperaturi 5 K na dvosloju NaCl na površini Cu(111). Da je res nastal ciklo[18]ogljik, so preverili z mikroskopijo na atomsko silo, s čimer so molekulo dejansko posneli. Molekulo sestavlja osemnajst atomov ogljika, ki jih povezujejo izmenično enojne in trojne vezi. Tu gre za resnično različne vezi, saj je razdalja med atomi različna (in ne za enake vezi reda 1,5, kot je na primer primer v benzenu). Trenutno praktične uporabnosti C18 še ne poznamo, saj je molekula izjemno reaktivna in hitro razpade. Izjemen dosežek je že to, da so jo uspeli pripraviti, in pokazati, da ima ogljik še eno strukturo več. Raziskave se bodo nadaljevale s karakterizacijo in določevanjem lastnosti C18 ter z iskanjem drugih, podobnih molekul, ki jih lahko morda pripravimo enostavneje.

15 komentarjev

tikitoki ::

Atomska mikroskopija? Je misljena atomic force microscopy?

starfotr ::

Najbrž imajo tisti mikroskop z iglo, ki gre po površini atomov.

tikitoki ::

starfotr je izjavil:

Najbrž imajo tisti mikroskop z iglo, ki gre po površini atomov.


Ja. Slab prevod, ker je to mikroskop na atomsko silo.

dexterboy ::

Čudi me, da po letih odkritja grafena le-tega še ni v uporabi...
Naj bi bil pri procesorskih hladilnikih neprimerno boljši prevodnik toplote kot baker.
Ampak to je samo eden od primerov.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

MrStein ::

Dokler ne bo cenejši od bakra, ga ne boš kupil. Zato ga tudi ne prodajajo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Že baker je dovolj drag da se množično krade, kaj šele če začnejo grafen uporabljat, bodo v vse električne avte vdirali da ga ven poberejo :D

Aggressor ::

dexterboy je izjavil:

Čudi me, da po letih odkritja grafena le-tega še ni v uporabi...
Naj bi bil pri procesorskih hladilnikih neprimerno boljši prevodnik toplote kot baker.
Ampak to je samo eden od primerov.


Glede na to, kdaj je bil grafen kot samostojna snov odkrit (2004), ni to nič nenavadnega. Litij-ionske baterije so napravili sredi osemdesetih, pa so se v potrošni elektroniki razširile šele okrog prihoda iPhona.

Poleg tega v bistvu ni res, da grafena še ni v uporabi, ker je v obliki vključkov v kompozitih z ogljikovimi vlakni že prisoten; tudi kar nekaj laboratorijskih eksperimentov, ki so v zadnjih letih dali pomembna odkritja, ne bi bilo mogočih brez njega.

Tle maš par zanimivih razmišljanj o tem, zakaj ga še ni v široki uporabi: https://spectrum.ieee.org/nanoclast/sem...
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Dr_M ::

pa so se v potrošni elektroniki razširile šele okrog prihoda iPhona.


V resnici so se li-ion baterije ze kar precej uporabljale, ko pri applu se niso vedeli, da telefoni sploh obstajajo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

matobeli ::

Wiki pravi da sta komercializirala li-ion Sony in Asahi leta 1991, apple jih je imel že pred ipodom v svojih iBookih, '99.

Aggressor ::

Govoril sem o širitvi - tud grafen se že uporablja, ampak ni razširjen. Ko smo mi v začetku stoletja okrog z mobi regljami in kvakači skakal, si lahko telefone z li-ionskimi baterijami preštel na prste ene roke.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

dexterboy ::

In takrat so Ni-MH baterije držale telefon pokonci po par dni ;)
Celo svojo melodijo zvonjenja si si lahko vtipkal v telefon.
Se še spomnim, kako me je folk gledal, ko mi je SonyEriccson predvajal Beverly Hills Cop muziko:)))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Matko ::

Aggressor je izjavil:

Ko smo mi v začetku stoletja okrog z mobi regljami in kvakači skakal, si lahko telefone z li-ionskimi baterijami preštel na prste ene roke.

Saj tudi za štetje telefonov nisi potreboval veliko napora.
Brez da preverjam, bi rekel, da so bile na naših tleh prve bolj razširjene Li-ionske poslovne nokie (6110/6150) pred dobrimi dvajsetimi.

brbr21 ::

Moj prvi GSM uporabljen v javnem slovenskem GSM omrežju (1997): Sony-CM-DX1000. Zanimivost...
Stand-by (max.) 2G: 72 h (3.0 days)
Standard battery: Li-Ion 1200 mAh
Zdržal je včasih tudi po cel delovni teden, čeprav so bile bazne precej redkejše, kar pomeni, da je moral delati z višjo močjo. Danes... eh.

Vsakodnevna uporabnost različnih oblik grafita... tale članek je že pred 9-imi leti prikazal rešitev z grafenom za v sosednji novici omenjeno Samsung/Huawei merjenje spolnih organov: www.technologyreview.com/s/419426/flexi.... Le prožnejšo folijo bi morali uporabiti. :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: brbr21 ()

blackbfm ::

Zdržal je včasih tudi po cel delovni teden, čeprav so bile bazne precej redkejše, kar pomeni, da je moral delati z višjo močjo. Danes... eh.


Danes bi ta jajca crknila predno bi izrisala en full hd frame z youtuba

Key Quest ::

Se Nokia 3310 je imela litijsko baterijo, oziroma prve izdaje se ni-mh, se pa spomnim da sem tekom uporabe zamenjal za bistveno lazjo in vzdrzljivejso litijsko. Visji Nokiini rangi pa so ze nekaj let prej vsi bili opremljeni z litijskimj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova vrsta litij-ionskih baterij z Berkeleya (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5016695 (13722) Lion29
»

Nobelova nagrada za fiziko 2010

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
147403 (5993) Jst
»

Diamanti niso najtrša naravna snov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3314998 (11687) gruntfürmich
»

Steklo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22215795 (13217) Thomas
»

COS, nastanek življenja in nekoč smo se o tem zgovarjali

Oddelek: Znanost in tehnologija
493369 (2505) Thomas

Več podobnih tem