» »

Izboljševanje finančne pismenosti

Izboljševanje finančne pismenosti

i33a ::

Pozdravljeni,
po študentskih letih se mi zdi skrajni čas za malo bolj podrobno finančno izobraževanje. Prej žal niti ni bilo toliko presežka denarja, da bi bilo smiselno kam vlagati.
Ob rednih prihodkih pa se mi zdi, da se da nekaj prihraniti. Povsem jasno mi je, da s "šparanjem" na bančnem računu ne bom obogatel oz. bo prihranjen denar celo izgubljal na vrednosti zaradi inflacije. Zanima me, kako se je najboljše izrobraziti na tem področju? Knjige, spletne strani?
Zanima me predvsem za Slovenijo, saj živim tu in je v marsičem najbrž drugače kot npr. v ZDA (npr. davki itd..).
Gre se bolj za postopna vlaganja, saj nimam veliko začetnega kapitala, ampak se mi zdi pomembno to kar imam obračati kar se da dobro.

Hvala za vse nasvete

Zarfot ::

Ko smo že pri izboljšanju finančne pismenosti:

Kaj me ustavlja pri tem, da vzamem stanovanjski kredit za 30 let, kupim stanovanje, ter ga oddajam in istočasno pokrivam celoten kredit? Po 30ih letih imam pa nepremičnino, ki mi prinaša dokaj pasivni dobiček.

Sklepam, da ne odobrijo kredita tako zlahka? Ali je še kakšna druga morebitna zanka?

FTad ::

Zarfot je izjavil:

Ko smo že pri izboljšanju finančne pismenosti:

Kaj me ustavlja pri tem, da vzamem stanovanjski kredit za 30 let, kupim stanovanje, ter ga oddajam in istočasno pokrivam celoten kredit? Po 30ih letih imam pa nepremičnino, ki mi prinaša dokaj pasivni dobiček.

Sklepam, da ne odobrijo kredita tako zlahka? Ali je še kakšna druga morebitna zanka?


Dosti govora je bilo ze v razlicnih temah o stanovanjski tematiki. Malo pobrskaj in si preberi. Bottom line, se ne splaca, ce nimas vec takih nepremicnin.

profii ::

-Kje boš sam živel ta čas? -s tem če vzameš kredit za stanovanje ne moreš vzeti še drugega kredita, če ga slučajno potrebuješ.
-Nikoli ne oddajaš 100% časa, torej nimaš 100% izkoristka.
-Davek - 25% tega kar dobiš od najemnine daš državi, torej moraš oddajati za 25% nad višino obroka da si na 0.
-Vlaganja v nepremičnino. V 30 letih moraš zamenjati praktično vse kar je notri + izredni dogodki.
-Spremembe na nepremičninskem trgu. Veliko se spremeni v 30 letih.
-....

jype ::

i33a je izjavil:

Gre se bolj za postopna vlaganja, saj nimam veliko začetnega kapitala, ampak se mi zdi pomembno to kar imam obračati kar se da dobro.
Kaj je pa tvoj cilj?

Zarfot ::

Hvala za odgovore.

Bivalni prostor imam že priskrbljen tako, da to ni problem.
Drugega kredita pa ne bi potreboval. Razen še za kakšno stanovanje, s katerim bi isto naredil - oddajal in pokrival kredit. A to se potem ne da? Samo 1 stanovanjski kredit lahko imaš, čeprav ti na koncu meseca ostaja 1k?
Definitivno ne bi mogel imeti 100% časa oddano, ampak 10 od 12 mesecev na leto, pa mislim, da je le mogoče.
Popolnoma razumljivo je, da pride do stroškov obnove. 1k na leto lahko brez problemov dam na stran za obnovo nepremičnine.
V najslabšem primeru pa bi iz žepa dajal tistih dodatnih 200€, če se mi kredit ne bi 100% pokrival.

jype ::

Nepremičnine so šiht. To ni pasiven dohodek.

Zarfot ::

jype je izjavil:

Nepremičnine so šiht. To ni pasiven dohodek.


Dokaj pasivni dohodek.
Mislim, da nimaš 40 ur dela vsak teden z njimi.

fikus_ ::

Težka bo sedaj kaj začeti, ko vsi napovedujejo krizo. Stanovanje da, če imaš viška denarja v žepu, na kredit ne, državne obveznice niso več aktualne, zlato se je precej podražilo, . . . Če nisi dobro finančno podkovan se tudi delnic izogibaj.

Recept za pravo stvar je pa veliko vreden in ti ga ne bodo izdali. :(

jype ::

Zarfot je izjavil:

Mislim, da nimaš 40 ur dela vsak teden z njimi.
To sicer drži, a tudi s praktično nobeno drugo službo nimaš 40 ur dela vsak teden, drži pa, da nekateri nadrejeni zahtevajo, da se vsaj pretvarjaš, da ga imaš.

Kar pravim je predvsem to, da obstajajo manj slabe naložbe, kot so nepremičnine. Seveda so tudi te lahko super, a ker je cilj bistvenega pomena pri investicijah, moraš povedati, kakšni so tvoji cilji, preden ti lahko svetujemo.

jakanov ::

Dve knjigi, ki ju priporočam:
- Rich Dad Poor Dad
- The Intelligent Investor

V vsakem primeru potrebuješ za stanovanjski kredit cca 15-20% lastnih sredstev. Priporočam, da mogoče vsak mesec daš na stran 20% za potencialno stanovanje, 20% v sklad, 15% pa v pokojninski sklad (modra, pda, generali itd.) s tem si znižaš tudi dohodnino in boš plačal manj davka na prihodke.

Alien123 ::

Debata je že bila o tem. Da prideš na pozitivno nulo, bo minilo nekje 45 let s podnajemnikom.
Se ti splača? Stanovanj se ne splača kupovat, če hočeš zaslužit.
Ker nasploh nimaš denarja, ker bi vzel stanovanjski kredit, ti priporočam da se sploh ne spustiš v tole. 30 let imet kredit za bwz?

Machete ::

Vloži v turizem in industrijo baterij. Kot kaže bo prihodnost eno samo potovanje, gnano na baterije. Tako ubiješ dve muhi na en mah.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2254376806 (3407) OZZY
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465201 (11549) Lonsarg
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713245 (6009) Invictus
»

Se splaca kredit vzeti na polovico z nekom ali sam v celoti ?

Oddelek: Loža
305574 (4458) Gambino

Več podobnih tem