» »

Nezaposljivost zaradi tehnoloskega napredka

Nezaposljivost zaradi tehnoloskega napredka

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3 4

TheBlueOne ::

Prihajam iz branze, ki je odgovorna za del problematike in bom postregel s stevilkami, ki mi jih je predstavil kolega iz drugega podjetja, ki je pravkar naredilo korak naprej v industrijski avtomatizaciji.

Velja mantra, da dokler gospodarstvo raste raste tudi stevilo delovnih mest, dokler ne pogledamo kaj je gospodarska rast. Praviloma ekonomisti kot gospodarsko rast smatrajo povecanje kolicine proizvodnje.

Vecina podjetij ze danes ne more zaposliti kaksne 15% ljudi, ker enostavna opravila niso vec narejena rocno. Ce si tam zamnejal cloveka z nekim procesom, ki ga izkljuci je bila rast praviloma minimalna, profit se je praviloma racunal skozi prihranek.

Kar se zacenja trenutno pa vrze logiko, da je dovolj gospodarska rast v smeti, ker se v novih projektih pojavlja popolnoma avtonomen proces, ki odstrani vecino "bottleneckov" kar je praviloma clovek. Pri podjetju, kjer dela kolega bodo z manj kot 50% zaposlenih v startu podvojili output, kjer ni limit za izboljsave.

Lahko bi ocenili cez palec, da ce imamo vec kot 200% gospodarsko rast pridobimo kaksno delovno mesto, problem pa je, da pridobimo veckratnik visoko specializiranih delovnih mest, ob enem pa imamo visji odstotek nezaposljive populacije.

Da ne govorimo, da bo AI odnesel soferje, ki jih v zaprtih okoljih kakor notranji logistiki ze prevzemajo drugi avtonomni procesi...

Zanima me, ce kdo vidi resitev, ki je humana in kapitalisticna.

showsover ::

Zaposlujete kočijaze? Kaj pa kovace? Ne? In vendar...

MTB ::

Nezaposljiva populacija?
Hočeš reči, da določenih del ne želijo delati, ne da niso zaposljivi.
Kar poglej zavod, koliko ljudi se išče.

Invictus ::

Išče se cel kup ljudi za preprosto opravila, ki jih rabi privatnik , tehnološko zelo zaostal, za minimalno plačo...

Problem so velike firme, ki danes zaposluje na tisoče ljudi, kasneje jih bodo pa, kot thetilko pravi, pol manj...

Zato je Bill Gates predlagal davek na robote :D. Isto, kot če bi imel zaposlenega človeka...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

terryww ::

Isto so jamrali prižigalci uličnih svetilk konec 19. stoletja. Jih je nadomestila elektrika. In z elektriko so prišla nova delovna mesta...
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

49106 ::

Samo v Londonu je več taksistov kot je bilo kočijažev v vsej zgodovini. Dober nasvet, za tiste, ki živijo v 19 stoletju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

TheBlueOne ::

MTB je izjavil:

Nezaposljiva populacija?
Hočeš reči, da določenih del ne želijo delati, ne da niso zaposljivi.
Kar poglej zavod, koliko ljudi se išče.


Ne. Ce razpises enostavno delo se prijavi kolikor hoces kandidatov. Enostavna dela v razvitih podjetjih izginjajo. Nezaposljivost oz. tezkozaposljivost sta dejstvo in sistem ve kje je meja. Problem je, da je vedno visje.

Razpisana delovna mesta so slab pokazatel, ker so lahko od tega, da so fiktivna, do tega da jih lahko dela samo atlet, pa se to ne dolgo.

terryww je izjavil:

Isto so jamrali prižigalci uličnih svetilk konec 19. stoletja. Jih je nadomestila elektrika. In z elektriko so prišla nova delovna mesta...


Teh je bilo zanemarljivo, industrija pa zaposluje dosti vecji odstotek. Tu ze govorimo o odstotkih celotne populacije, kjer ce uppstevas se AI v logistiki, kjer menda dela skoraj najvecji odstotek moskih imas bolj resen problem, kot ce ukines neko nisno dejavnost.

Ne vem kaj ni jasno, ni fora samo v tem, da bo manj delovnih mest, ampa da bodo vecinoma za brihtne ljudi.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Ne strinjam se, da bodo sluzbe samo za brihtne ljudi. Namesto dela v proizvodnji, bos imel vec kelnarc, cistilk, varusk, medicinskih sester. Sicer pa se tudi povprecna izobrazba ves cas dviguje.

Pomoje se je najvecja industrijska revolucija ze zgodila, ko smo sli na mnozicno proizvodnjo. In to smo preziveli brez problema.

MTB ::

TheBlueOne je izjavil:

MTB je izjavil:

Nezaposljiva populacija?
Hočeš reči, da določenih del ne želijo delati, ne da niso zaposljivi.
Kar poglej zavod, koliko ljudi se išče.


Ne. Ce razpises enostavno delo se prijavi kolikor hoces kandidatov. Enostavna dela v razvitih podjetjih izginjajo. Nezaposljivost oz. tezkozaposljivost sta dejstvo in sistem ve kje je meja. Problem je, da je vedno visje.

Razpisana delovna mesta so slab pokazatel, ker so lahko od tega, da so fiktivna, do tega da jih lahko dela samo atlet, pa se to ne dolgo.

terryww je izjavil:

Isto so jamrali prižigalci uličnih svetilk konec 19. stoletja. Jih je nadomestila elektrika. In z elektriko so prišla nova delovna mesta...


Teh je bilo zanemarljivo, industrija pa zaposluje dosti vecji odstotek. Tu ze govorimo o odstotkih celotne populacije, kjer ce uppstevas se AI v logistiki, kjer menda dela skoraj najvecji odstotek moskih imas bolj resen problem, kot ce ukines neko nisno dejavnost.

Ne vem kaj ni jasno, ni fora samo v tem, da bo manj delovnih mest, ampa da bodo vecinoma za brihtne ljudi.


Išče se veliko čistilcev, negovalcev, gradbenih delavcev, ljudi za delo v strojni obdelavi, šoferjev... 1/2 šoferjev v Sloveniji je z juga. Ti lahko iz prve roke povem, da podjetje iz okolice Ljubljane plačuje šoferje kombija 1500€+ na mesec, pa delajo 8 ur na dan, ob 14. so že doma, pa jih ne dobijo.

Invictus ::

terryww je izjavil:

Isto so jamrali prižigalci uličnih svetilk konec 19. stoletja. Jih je nadomestila elektrika. In z elektriko so prišla nova delovna mesta...

Saj problem niso delovna mesta, ampak ustrezno izurjen folk.

Večina ni dovolj pametna, da bi servisirala robote in pisala poslovne procese...

MTB je izjavil:

Ti lahko iz prve roke povem, da podjetje iz okolice Ljubljane plačuje šoferje kombija 1500€+ na mesec, pa delajo 8 ur na dan, ob 14. so že doma, pa jih ne dobijo.

Daj ne seri...

Nihče ne plačuje šoferjev 1500 EUR neto... Grem jaz delat :)).

Smurf je izjavil:

Sicer pa se tudi povprecna izobrazba ves cas dviguje.

To se je v Sloveniji dvignilo umetno, da so zmanjšali nezaposljivost mladih in povečali financiranje univerz. Kvaliteta tega kadra je pa slaba... Večina tega kadra faksa sploh ne bi smela videti od znotraj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Semafor ::

Invictus je izjavil:


Zato je Bill Gates predlagal davek na robote :D. Isto, kot če bi imel zaposlenega človeka...


Ko bomo vsi na socialni bomo končno imeli čas da se posvetimo iznajdbi novih tehnologij in zdravil za napredek človeštva.
To da danes ljudje na sociali večinoma furajo depresijo, alko in pa droge je seveda brezpredmetno. Če mi jutri ne bo treba več v službo bom pričel delati na zdravilu proti raku in ne nabijanja igric na playstationu in žretju čipsa.

A recent Rutgers study of unemployed US workers showed that 77% were stressed, 64% felt anxious, 61% reported feelings of helplessness and 54% were hopeless. (Van Horn, 2009) The turmoil and financial strain created by unemployment can have a profound impact on hormones and neurochemicals that effect food choices. Today, with unemployment hovering around 9%, millions of Americans are at risk for depression and the emotional eating that accompanies it. Emotional eating is driven not only by behavior, but also by the interplay of stress hormones and chemical communicators that influence appetite, fat storage and food cravings.

https://www.psychologytoday.com/us/blog...

BuDi79 ::

Pač se pojavlja trend bullshit delovnih mest, ki so sama sebi namen. Nekatera tudi niso, ampak bi načeloma lahko brez njih.

Zaposlenih v nevladnih organizacijah je več kot kdajkoli in vsak mesec je večji prirastek, zaposlenih v državnih službah/agencijah/direktoratih ipd. vedno več.
Tudi vedno več je "varnostnikov" in raznih podbnih služb. V deželah z največjo zaposlenostojo se pojavljajo službe kot "nekdo ki na blagajni zlaga tvojo robo v vrečke" ali ti odpira vrata, ki bi bila lahko avtomatična.

Vedno se najde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BuDi79 ()

Invictus ::

BuDi79 je izjavil:

Pač se pojavlja trend bullshit delovnih mest, ki so sama sebi namen. Nekatera tudi niso, ampak bi načeloma lahko brez njih.

Izraz bullshit delovna mesta je poznan že dolgo. Baje gre tam do 40%, če se ne motim, po raziskavi na Danskem. Je celo knjiga na to tema in članki. Zanimivo, malo poguglaj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

juroz ::

MTB je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

MTB je izjavil:

Nezaposljiva populacija?
Hočeš reči, da določenih del ne želijo delati, ne da niso zaposljivi.
Kar poglej zavod, koliko ljudi se išče.


Ne. Ce razpises enostavno delo se prijavi kolikor hoces kandidatov. Enostavna dela v razvitih podjetjih izginjajo. Nezaposljivost oz. tezkozaposljivost sta dejstvo in sistem ve kje je meja. Problem je, da je vedno visje.

Razpisana delovna mesta so slab pokazatel, ker so lahko od tega, da so fiktivna, do tega da jih lahko dela samo atlet, pa se to ne dolgo.

terryww je izjavil:

Isto so jamrali prižigalci uličnih svetilk konec 19. stoletja. Jih je nadomestila elektrika. In z elektriko so prišla nova delovna mesta...


Teh je bilo zanemarljivo, industrija pa zaposluje dosti vecji odstotek. Tu ze govorimo o odstotkih celotne populacije, kjer ce uppstevas se AI v logistiki, kjer menda dela skoraj najvecji odstotek moskih imas bolj resen problem, kot ce ukines neko nisno dejavnost.

Ne vem kaj ni jasno, ni fora samo v tem, da bo manj delovnih mest, ampa da bodo vecinoma za brihtne ljudi.


Išče se veliko čistilcev, negovalcev, gradbenih delavcev, ljudi za delo v strojni obdelavi, šoferjev... 1/2 šoferjev v Sloveniji je z juga. Ti lahko iz prve roke povem, da podjetje iz okolice Ljubljane plačuje šoferje kombija 1500€+ na mesec, pa delajo 8 ur na dan, ob 14. so že doma, pa jih ne dobijo.


Prosim za ime firme ne privat.

TheBlueOne ::

Vecinoma za brihtne. Skoraj vse kar nasteva so brihtni ljudje. Spodnjih 20% dalec ne morejo biti natakarji, varuske, medicinske sestre itn.

Dandanes celo tezko cistilke, posebej v razvitih ponogah.

Druga ja, zadnja najvecja revolucija je bila takrat, ko se je zacela industrija, sedaj se mi zdi da bo morda se vecja, ker maje temeljne ideje kaj so vrednote. Ce ni delo kaj potem?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

TheBlueOne je izjavil:


Dandanes celo tezko cistilke, posebej v razvitih ponogah.

To definitivno drži...

Lek je odprl skladišče ob letališču, pa ima problem z lokalnim folkom, ki je prebutast, da bi razumel procese pri skladiščenju zdravil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

XLapse ::

Invictus je izjavil:


Nihče ne plačuje šoferjev 1500 EUR neto... Grem jaz delat
.

S kombijem kot si napisal, malo morgen...

Če pa bi rad vozil in mel dobro plačo, pa pejdi vozit avte v Luko Koper , tam znajo bit plače tudi do 1.500 neto... Delo pa ni ravno tako lahko kot kombi vozit :)
alien technology

feryz ::

AI bi lahko več kot uspešno zamenjala politike in sodnike.
Pri prvih gre samo za rutinsko pritiskanje gumbov po nalogu šefa, pri drugih pa za suhoparno kombinacijo branja in udejanjanja zakonov, brez sledu o človečnosti ali pravici.
V obeh primerih bi bil komp, če ne celo kalkulator, neprimerno boljši.

XLapse ::

feryz je izjavil:

AI bi lahko več kot uspešno zamenjala politike in sodnike.
Pri prvih gre samo za rutinsko pritiskanje gumbov po nalogu šefa, pri drugih pa za suhoparno kombinacijo branja in udejanjanja zakonov, brez sledu o človečnosti ali pravici.
V obeh primerih bi bil komp, če ne celo kalkulator, neprimerno boljši.

nikakor ne, to so poklici katerih AI ne more zamenjat, v nobenem primeru. Od kolega stari je sodnik in ni šans da bi to lahko AI delal

Pol pa naj AI zamenja vse in naj dajo universal income vsem, bo šel sistem v tilt in vse ostalo tudi. Ne gre to tako.
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

TheBlueOne ::

AI ne bo menjal sodnikov in politikov vsaj se lep cas, ker so marginalni strosek in niso zanimivi za razvoj. Tako da ni samo filozofski ampak cisto ekonomski vidik. Ni zastonj, da se je najbolj zacelo v prometu, marketingu...

feryz ::

E? Ravno to bi se bistveno pocenilo, zanesljivost pa povečala.
Če reče sodnik, da je neki opankar kriv vtikanja nečesa nekam, se takoj najde kup pravnikov, ki nekje izbrskajo napačno postavljeno vejico in zadeva pade.
Če bi to izjavila AI, potem ko bi v par trenutkih prečesala vse možne kombinacije zakonov, bi bilo to neizpodbitno.

XLapse ::

feryz je izjavil:

E? Ravno to bi se bistveno pocenilo, zanesljivost pa povečala.
Če reče sodnik, da je neki opankar kriv vtikanja nečesa nekam, se takoj najde kup pravnikov, ki nekje izbrskajo napačno postavljeno vejico in zadeva pade.
Če bi to izjavila AI, potem ko bi v par trenutkih prečesala vse možne kombinacije zakonov, bi bilo to neizpodbitno.

kar sem hotel povedat da sodnik gleda od primera do primera, ne pa da samo bere zakone ko ena skripta in odloča. Olajševalne okoliščine in tako dalje itd. NI ŠANS DA AI ZAMENJA SODNIKA ALI POLITIKA.
alien technology

m0LN4r ::

Problem, ki ga pa jaz vidim glede na OPjev uvodni post in malo nizje na asociacijo z priziganjem svetilk je, da razmisljamo v smeri, pa saj se bo od samega sebe uredilo, ampak po obcutku so spremembe veliko hitrejse, kot se lahko populacija prilagaja.
Nekoc so take v narekovajih _revolucije_ potekale pocasneje in se je vzporedno ustvarilo nova delovna mesta oz. se je kader prekvalificiral itd.
Vecji problem je narascajoca hitrost robotizacije in velikost le tega.

Da karikiram, prizigalec svetilk je bil eden in ko so svetilke zamenjali za zarnice, je sel delati nekaj drugega "enostavnega"

Iz danes na jutri pa imas lahko na cesti 1000 - 100.000 ljudi, ki lahko padejo iz delovnih mest in so okoli 40-50 let kaj bomo s takim stevilom nezaposlenih? Prekvalificakija pri tej starosti in izobrazbi je nerealna resitev, kakor tudi instantno ustvariti novih nekaj tisoc delovnih mest tudi ni.

Konkreten primer Audi odpusti nekaj tisoc delavcev, VW odpusti nekaj tisoc, Ford, Opel, BMW nekaj tisoc, to so ljudje ki so 20+ let sestavljali avte. Kam jih bos dal?

Kar hocem povedati, da avtomatizacija sama po sebi ni problem, problem je, da se vse to prehitro odvija. Nekoc v davnih casih so se spremembe dogajale iz generacije v generacijo. Zdaj pa se v eni generaciji zgodi nekaj "manjsih" revolucij.

PS:
Kar pa mene osebno moti je pa avtomatizacija v npr. gostintvu, prehrambeni industriji, prodaji itd. Sem sicer redni online konsumer, veliko sranja kupim na internetu, ampak po eni strani vedno manj.
Enostavno so stvari, ki jih brez tega, da si jih v zivo pogledam vec ne kupim. In ja vem, da si lahko na internetu narocim 5 izdelkov in 4 vrnem, ki mi niso vsec, ampak pac nisem tip cloveka, ki se stem zajebava.

Vedno vec mi pomeni lokalno kupljeno, cloveski odnos, pogled iz oci v oci in seveda dobro svetovanje. Grem v Bauhaus (vsaj tu je tako), se ne spoznam na dolocene stvari, grem do svetovalca, mu povem kaj in kako bi rad naredil in mi pomaga, da najdem kaj rabim. Drugace bi se pa lovil, iskal, zapravljal cas na internetu itd. Nimam nic proti, ce so za take stvari zaposleni ljudje, ki imajo to znanje namesto mene. Tako kot potem jaz njemu pomagam, ce ima probleme z zabavno tehniko, IT, blabla.

Ja pa tisti avtomaticni terminali za narocati v gostilni so mi za bruhat. Imam rajsi old school sistem in grem v restavracijo, kjer me clovek postreze in to prijazno.
Starejsi ko postajam, vec dam na cloveski odnos in sem za to tudi pripravljen malo vec placati. Tam kjer imam enkrat dobro izkusnjo z osebjem, me sigurno veckrat vidijo.

Hitre blagajne. Dokler niso res hitre, so totalno brezveze. Nonstop, ampak faking nonstop se mi dogaja, da na hitri blagajni porabim vec casa, kot ce bi se cisto normalno postavil na najkrajso blagajno.
Razlogi so pa predvem taki, da na hitre blagajne silijo ljudje, ki potem nimajo pojma kaj tam delajo ali so prestari ali premladi, rabijo odobritev za alkohol ali imajo prevec izdelkov ali si vzamejo prevec casa in izdelke zacnejo sortirati po vreckah. Vglavnem vec ne grem na hitro blagajno, ce ni prazna.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Invictus ::

XLapse je izjavil:


nikakor ne, to so poklici katerih AI ne more zamenjat, v nobenem primeru. Od kolega stari je sodnik in ni šans da bi to lahko AI delal

To so že naredili v ZDA.

Umetni sodnik je naredil manj napaka kot pravi...

Žal ne najdem linka...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

HappyPills ::

Rešitev je v krajšanju delovnega časa postopoma na 4 ure.

XLapse ::

HappyPills je izjavil:

Rešitev je v krajšanju delovnega časa postopoma na 4 ure.

pred kratkim je bilo na POP TV al Planet TV , določene slovenske firme katere so skrajšale urnik na 6 urni za polno plačilo.

Sem za 6 ur, za določena dela, 4 ure pa bodimo iskreni, je premalo, saj nismo vsi napol invalidi
alien technology

stara mama ::

m0LN4r ::

XLapse je izjavil:

feryz je izjavil:

E? Ravno to bi se bistveno pocenilo, zanesljivost pa povečala.
Če reče sodnik, da je neki opankar kriv vtikanja nečesa nekam, se takoj najde kup pravnikov, ki nekje izbrskajo napačno postavljeno vejico in zadeva pade.
Če bi to izjavila AI, potem ko bi v par trenutkih prečesala vse možne kombinacije zakonov, bi bilo to neizpodbitno.

kar sem hotel povedat da sodnik gleda od primera do primera, ne pa da samo bere zakone ko ena skripta in odloča. Olajševalne okoliščine in tako dalje itd. NI ŠANS DA AI ZAMENJA SODNIKA ALI POLITIKA.

Komot zamenja, ne podcenjuj AI in Deep Learning. AI ti celo z boljso logiko in povezaovanjem, na podlagi nekajkrat vec vzorcev in veliko krajsem casu pride do neke odlocitve. Sodniki, politiki so vsi podkupljivi, custveni, se lahko zaradi nagnjenosti do ene stvari odlocijo drugace, kot bi se AI.
Pa tudi sodnik, ki preveri nevemkolko primerov in se podlagi tega odloci, porabi za te stvari enostavno prevec casa, vse to analogno obdelati, dvomim, da si lahko toliko vsega detajlirano zapomni, ampak vecinoma ustvari neke zakljucke sam po _lastni presoji_ torej je koncni rezultat od tega odvisen, kdo je sodnik. Namrec bo vsak obdelal vsak primer rahlo drugace in to potem vpliva na koncni rezultat, cloveski faktor.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

TheBlueOne ::

m0LN4r je izjavil:

Problem, ki ga pa jaz vidim glede na OPjev uvodni post in malo nizje na asociacijo z priziganjem svetilk je, da razmisljamo v smeri, pa saj se bo od samega sebe uredilo, ampak po obcutku so spremembe veliko hitrejse, kot se lahko populacija prilagaja.


Tako. Magnituda je dosti vecja kot moc prispodob za tolazbo.

Da dodatno ponazorim in razlozim okoli primera, ki sem ga uporabil.

Torej s 50% zaposlenih cez palec 200% produktivnosti.

Na podjetju je to v grobem tretji najmanjsi obrat z najvisjo produktivnostjo. Tak obrat se lahko v veliki meri kopira z izboljsavami. Torej trenutno bodo delali 50% v novem, ce zamnjajo se enega ljudje izgubijo delo, takoj ko je market zasicen. Kjer ce danes ni nek hud deficit je iluzorno, da se bo prodal veckratnik vsega. Te obrate das lahko za reltivno mali denar tudi spat....

In bolj je vse pametno vecji odstotek ljudi na koncu lestvice brihtnosti se odreze.

Machete ::

Mi imamo že sedaj (neuradni) 6 urni delovnik brez nekega pompa, pol ure malica, pol ure dva odmora skupaj in 1h zabušavanja za nek čvek in prazne operacije. Pa nismo nikjer na pop tv. In to ne mislim, kot šaljenje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

KAVINSKY ::

m0LN4r je izjavil:

Sodniki, politiki so vsi podkupljivi, custveni, se lahko zaradi nagnjenosti do ene stvari odlocijo drugace, kot bi se AI.


Drugače, ampak pravilno? Govorim o rasnih in spolnih kvotah. Amazonov algoritem je že diskriminiral proti ženskam, zato so projekt ustavili.

TheBlueOne ::

AI v smislu teme v povezavi s sodniki ni relevanten oz. je marginalen. Zelja je bila bolj razmislek o zelo konkretnem problemu, ki se priblizuje.

Semafor ::

TheBlueOne je izjavil:

AI v smislu teme v povezavi s sodniki ni relevanten oz. je marginalen. Zelja je bila bolj razmislek o zelo konkretnem problemu, ki se priblizuje.


Kako ni povezano? AI ne more biti sodnik, ker zaradi rasizma med vhodnimi podatki ne sme biti rase, kar posledično pripelje do rasistične sodbe s strani AI.

Sodnik si lahko samo če razsodiš na podlagi rase ne kaznivega dejanja.

feryz ::

Kateri problem? Pomanjkanje delavcev? Zelo pereč je, ja.

In to je povezano s krizo oz. povpraševanjem po izdelkih. Na pa z AI. In še dolgo bo tako.
Menjavati ljudi, ki delajo za minimalca, z roboti, ni tako rentabilno, kot si tukaj predstavljate.

FTad ::

Invictus je izjavil:

XLapse je izjavil:


nikakor ne, to so poklici katerih AI ne more zamenjat, v nobenem primeru. Od kolega stari je sodnik in ni šans da bi to lahko AI delal

To so že naredili v ZDA.

Umetni sodnik je naredil manj napaka kot pravi...

Žal ne najdem linka...


Kombinacija AI zdravnik z zivo osebo (zdravnikom) bi bila dobra. AI na hitro preveri in cross-referencira xy primerov, rentgenov ipd ter ponudi diagnozo, to pa potem zdravnik pogleda in potrdi.

stara mama ::

Jap, pri kakih eksotičnih zadevah in redkih boleznih pa lahko fajn mimo vseka.

feryz ::

Druga zadeva je seveda javni sektor.
Tam bi lahko že danes pometlo s ogromnim, ampak res ogromnim, številom delovnih mest. V kolikor so sploh potrebna.
Realnost pa je popolnoma drugačna. Celo slabša se. Več avtomatizacije, več ljudi je potrebnih. Vsaj tako nam razlagajo in delajo.

FTad ::

stara mama je izjavil:

Jap, pri kakih eksotičnih zadevah in redkih boleznih pa lahko fajn mimo vseka.


Bi prej rekel, da manjkrat. AI v bazi lahko preveri vse primere, simptome, slike etc in natancneje doloci, ali je to dejansko ta redka bolezen ali ne. Morda bi bilo pa tako, da zdravnik nebi niti pomislil na kaj bolj redkega na podlagi nekih simptomov pa bi bila diagnoza napacna, AI pa te napake ne bi naredil.

Utk ::

Ja, ker računovodja več ne zna svojega dela, se samo zanaša na sw, referenti ne poznajo postopkov, če jih sw ne vodi, itd. In potem imaš vse več nesposobnih ljudi, ki rabijo vse več sw, da se kaj naredi.

feryz ::

V gospodarstvu, pa takole.
Ko smo v osemdesetih in devetdesetih nekje, dobivali prve CNC stroje, je vsak stroj fasal dva inženirja za upravljanje in dva črnca, enega za manipulacijo z materialom in enega za nastavljanje, servis orodja in podobno.
Danes se na CNC stroj postavi delavca, zahtevane izobrazbe seveda ni, mora pa znati angleško, Windowse, Office, AutoCAD (ali drugi CAD), namenski program za prenos in programiranje CNC, vse o orodjih in še malo o mrežah. Vsaj kolikor morajo znati uporabniki. Nato mora še delati na stroju.
Pritožiti ali zaradi tega zahtevati avtomatsko višjo plačo ne more, ima pa vso pravico odkorakati in si najti bolj primerno (lahkotno) delo.

MasterTade ::

Zanima me, ce kdo vidi resitev, ki je humana in kapitalisticna.


Avtomatizacija se bo prilagodila problematiki ki jo omenjaš, če ne bo pa večji % ljudi pač doma, socialni transferji bodo šli gor za večkratnik. Ker če mislite da bo nekdo 40, 50+ kar iz danes na jutri šel robotiko študirat ste hecni. To je humana rešitev, kaj bo prinesla realnost je pa druga stvar
Mors omnia aequat

DarwiN ::

IMO bomo šli najprej na 6-urni delovnik, kasneje pa 4-urni, kar bo pomenilo 2x več delovnih mest.. Ampak seveda, ker boš dobil enako plačo za manj dela, mora nekdo ta primanjkljaj nadomestiti. In to bo storila avtomatizacija.

Na Švedskem so že potekali eksperimenti s 6-urnim delovnikom.. Ampak pri tem je zaenkrat ostalo.. Ni še čaš. Nismo še tako daleč.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

Avtomatiziralo se bo management, ne proizvodnje.

DarwiN je izjavil:

Ampak seveda, ker boš dobil enako plačo za manj dela, mora nekdo ta primanjkljaj nadomestiti.
Primanjkljaj? Trenutno delavci dobijo manj kot 10% ustvarjene vrednosti.

TheBlueOne ::

MasterTade je izjavil:

Zanima me, ce kdo vidi resitev, ki je humana in kapitalisticna.


Avtomatizacija se bo prilagodila problematiki ki jo omenjaš, če ne bo pa večji % ljudi pač doma, socialni transferji bodo šli gor za večkratnik. Ker če mislite da bo nekdo 40, 50+ kar iz danes na jutri šel robotiko študirat ste hecni. To je humana rešitev, kaj bo prinesla realnost je pa druga stvar


Ce bo tako, bo zanimiv preobrat vrednot in kaj bo s psiho vedno vecje skupine tezkozaposljivih. Trenutno je zanje vrednota vsaj pridnost, kaj se zgodi, ko nimajo vec nobenega nacina za doprinos? Posledic tudi tega ni ravno za podcenjevati.

m0LN4r ::

stara mama je izjavil:

Jap, pri kakih eksotičnih zadevah in redkih boleznih pa lahko fajn mimo vseka.

Kok pa sele domaci zravniki mimo vsekajo... Kot vedezevalci so.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

feryz ::

Resno, o čem se pogovarjate? A sploh kdo ve, da je trenutno nemogoče dobiti delavca?
Govorimo o situaciji čez koliko let? 10, 50, 100?
Ker takrat ..., kar vprašajte Ala Gora.

jype je izjavil:

Primanjkljaj? Trenutno delavci dobijo manj kot 10% ustvarjene vrednosti.
Česa točno? Dela ki ga opravi sončne z obsevanjem?
Ne šraufajo vsi jabuk (ali tvojega bicikla), niso vsa dela enako ovrednotena.
Pri ogromno delih je dodane vrednosti točno 0 evrov. Plačilo vseeno dobijo.

TheBlueOne ::

jype je izjavil:

Avtomatiziralo se bo management, ne proizvodnje.

DarwiN je izjavil:

Ampak seveda, ker boš dobil enako plačo za manj dela, mora nekdo ta primanjkljaj nadomestiti.
Primanjkljaj? Trenutno delavci dobijo manj kot 10% ustvarjene vrednosti.


Potem moras res nadomestiti management z regulativo, da v prvi vrsti proizvodna sredstva preusmerih iz luksuza v nekaj za mase.

Ampak to resi samo nek problem distribucije, ki morda ni najbolj problematicen. Mene zanima kaj naredis z ljudmi, ki jih sistem nikakor za nic vec ne potrebuje.

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce bo tako, bo zanimiv preobrat vrednot in kaj bo s psiho vedno vecje skupine tezkozaposljivih. Trenutno je zanje vrednota vsaj pridnost, kaj se zgodi, ko nimajo vec nobenega nacina za doprinos? Posledic tudi tega ni ravno za podcenjevati.
Komot se jih zaposli drugače, le tisti, ki razmišljate v okvirih kapitalistične distopije si težko predstavljate, kaj vse ljudje lahko počnejo.

feryz je izjavil:

Pri ogromno delih je dodane vrednosti točno 0 evrov. Plačilo vseeno dobijo.
Ja, bullshit jobs, pomemben simptom gnilosti kapitalizma.

TheBlueOne je izjavil:

Mene zanima kaj naredis z ljudmi, ki jih sistem nikakor za nic vec ne potrebuje.
Zaposliš jih kot sprehajalce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

TheBlueOne ::

@yipe, sprasujem se, ce je sploh mogoce kaj pametnega v okvirjih kapitala. To, da sam ne vidim nobenih resitev je zgolj tvoja predpostavka. Ce sem zacel temo ne pomeni da sem bos, ce nisem podajal zakljuckov.

Dvomim, da se bodo pocutili OK kot sprehajalci. To bi znalo biti zanje se najslabse. Da jim sistematicno reces, da so nepotrebni in jih placas, da se sprehajajo.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

feryz je izjavil:

Resno, o čem se pogovarjate? A sploh kdo ve, da je trenutno nemogoče dobiti delavca?
Govorimo o situaciji čez koliko let? 10, 50, 100?
Ker takrat ..., kar vprašajte Ala Gora.

jype je izjavil:

Primanjkljaj? Trenutno delavci dobijo manj kot 10% ustvarjene vrednosti.
Česa točno? Dela ki ga opravi sončne z obsevanjem?
Ne šraufajo vsi jabuk (ali tvojega bicikla), niso vsa dela enako ovrednotena.
Pri ogromno delih je dodane vrednosti točno 0 evrov. Plačilo vseeno dobijo.

Ce ne dobis delavca, je vec kot ocitno preslabo placano delovno mesto za to kar se ponuja. Ocitno ima ta tvoj potencialni delavec, boljse opcije.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Roboti so zaobvladali sortiranje v skladišču (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10314301 (10658) Mr.B
»

Roboti prihajajo: Amazon prvikrat decembra najema manj ljudi kot leto poprej

Oddelek: Novice / Ostale najave
4810242 (8039) spegli
»

Pionirska Kalifornija ne bo dovolila samovozečih avtomobilov brez voznikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7528030 (25105) [D]emon
»

43-let delovne dobe, da ali ne? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28536842 (33538) Samuel

Več podobnih tem