» »

Na voljo je Raspberry Pi 4

1
2
3

jype ::

Linux ima VLANe rešene zunaj driverjev, tako da delujejo na vseh mrežnih vmesnikih. Za Windows ne vem, kako ta stack tam deluje.

poweroff ::

dexterboy je izjavil:

Pri nas v službi furamo 3A polnilce za RPi 3. Ko smo na začetku furali švohnejše jih je začel vrag pobirat...

OK, good to know. Bom nabavil 3A ali več...
sudo poweroff

tony1 ::

jype je izjavil:

Linux ima VLANe rešene zunaj driverjev, tako da delujejo na vseh mrežnih vmesnikih. Za Windows ne vem, kako ta stack tam deluje.


Tnx.

3p ::

tony1 je izjavil:

jype je izjavil:

tony1 je izjavil:

Pa ta mrežna na RPiju podpira tagiranje VLANov?
To počne programje, mrežni ni treba "podpirat" tega.


Okej, okej, torej obstaja linux driver, ki ne bo takoj stran pometal vseh okvirov, ki bodo prišli noter in bodo večji od 1518 bajtov?

Na Polknih je bil to od nekdaj problem in 10 let nazaj sem takšno intelovo mrežno ponucal na vsaj 5 različnih koncih...


Če boš nastavil ustrezen MTU... (default je 1500).

jype ::

Za VLANe ni treba dvignit MTUja. Ethernet frame je okoli MTUja, ne v njem.

          ::

bf4ed je izjavil:

Dobavni rok? Nevem...pisalo je na zalogi. Razen ohišja, ja.
Upam da je do petka pri meni :)

Mene ima, da bi enemu mini prenosniku odstranil drobovje in notri nalepil tole zadevo.


To bo malo težje ker LCD od prenosnika je LVDS in me HDMI. Rabiš dodatno vezje....


A taka vezja sploh obstajajo?

matobeli ::

Za nekatere panele se je dobilo, včasih...

poweroff ::

Dobijo se tudi 7" HDMI zasloni...
sudo poweroff

BigWhale ::

          je izjavil:

bf4ed je izjavil:


Mene ima, da bi enemu mini prenosniku odstranil drobovje in notri nalepil tole zadevo.


To bo malo težje ker LCD od prenosnika je LVDS in me HDMI. Rabiš dodatno vezje....


A taka vezja sploh obstajajo?


Na Aliexpress jih imas kar precej, vprasanje pa kako dobro delajo.

Saul Goodman ::

mahoni je izjavil:

Tok casa je ze to odzuni, jaz pa do sedaj nimam ideje za kaj bi tole lahko ponucal. Edina ideja bi bila, da bi gor namestil kaksen multimedija center in potem povezal z NAS-om in gledal filme na TV-ju...ce bi to slo.


poglej si projekt pi-hole, če pri vas doma še ne blokirate reklam na omrežnem nivoju. potem to nadgradiš s projektom pivpn in uživaš v ad-free izkušnji še na terenu. npr. na free aplikacijah na telefonu ne vidiš več motečih reklam.

Fsegula62 ::

Saul Goodman je izjavil:

mahoni je izjavil:

Tok casa je ze to odzuni, jaz pa do sedaj nimam ideje za kaj bi tole lahko ponucal. Edina ideja bi bila, da bi gor namestil kaksen multimedija center in potem povezal z NAS-om in gledal filme na TV-ju...ce bi to slo.


poglej si projekt pi-hole, če pri vas doma še ne blokirate reklam na omrežnem nivoju. potem to nadgradiš s projektom pivpn in uživaš v ad-free izkušnji še na terenu. npr. na free aplikacijah na telefonu ne vidiš več motečih reklam.

Tudi tole je ucinkovita resitev proti reklamam
FiLiPiNKO (Fsegula62) | IT storitve www.linkomp.si | LinKomp |
Kontakt Discord - FiLiPiNKO#7826 | Na voljo za pomoč vsem. |
" Zapomnite si geslo za Google račun in privarčujte 5€! :) "

PrimozR ::

Dr_M je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Kje jo dobim za 35 dolarjev? :)



A si ziher, da bi kupil tole zadevo z 1GB rama?
Je pa v EU malo drazje.

Dejansko bi. Ker resno razmišljam, da bi za 20 dolarjev kupil OrangePi, ker bo dovolj za to, kar imam v planu. Ampak RPi je vseeno RPi z vidika SW podpore.

Saul Goodman ::

Fsegula62 je izjavil:

Saul Goodman je izjavil:

mahoni je izjavil:

Tok casa je ze to odzuni, jaz pa do sedaj nimam ideje za kaj bi tole lahko ponucal. Edina ideja bi bila, da bi gor namestil kaksen multimedija center in potem povezal z NAS-om in gledal filme na TV-ju...ce bi to slo.


poglej si projekt pi-hole, če pri vas doma še ne blokirate reklam na omrežnem nivoju. potem to nadgradiš s projektom pivpn in uživaš v ad-free izkušnji še na terenu. npr. na free aplikacijah na telefonu ne vidiš več motečih reklam.

Tudi tole je ucinkovita resitev proti reklamam


tudi, če si komot in rad dnar mečeš v naročnine.

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

Dr_M je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Kje jo dobim za 35 dolarjev? :)



A si ziher, da bi kupil tole zadevo z 1GB rama?
Je pa v EU malo drazje.

Dejansko bi. Ker resno razmišljam, da bi za 20 dolarjev kupil OrangePi, ker bo dovolj za to, kar imam v planu. Ampak RPi je vseeno RPi z vidika SW podpore.

oranzade so kr lepo postimane s strani sunxi in armbian communitya, ni pa seveda to nivo malin. Odvisno za kaj rabis. Oranzade so fine, ker dobis za male pare tut varjante z emmc.
#brezpodpisa

igorpec ::

PrimozR je izjavil:

Dr_M je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Kje jo dobim za 35 dolarjev? :)



A si ziher, da bi kupil tole zadevo z 1GB rama?
Je pa v EU malo drazje.

Dejansko bi. Ker resno razmišljam, da bi za 20 dolarjev kupil OrangePi, ker bo dovolj za to, kar imam v planu. Ampak RPi je vseeno RPi z vidika SW podpore.


Linux na Allwinner A10,A20 - H3/H5/A64 je stabilen, tu in tam kakšen quirk, H6 še ne čisto. Ko imaš enkrat stabilen kernel, imaš enak nivo SW podpore z nekaj specifičnimi izjemami seveda. Ampak če rabiš za server oz. za neko točno določeno aplikacijo je važno da ti pač tisto dobro dela. Primankljaj teh plat je video pospeševanje v modernih kernelih - je razvito, prihaja z K5.2 in je open source. Če rabiš za kak VPN/pihole server, bo čisto kul - predlagani recimo nimajo HDMI, ker ga za te taske itak ne potrebuješ:

https://www.aliexpress.com/item/3282834...
https://www.friendlyarm.com/index.php?r...
https://www.friendlyarm.com/index.php?r...

hojnikb ::

Mali grafike so že delujoče na novejših kernelih, al je to bust?
#brezpodpisa

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

Mali grafike so že delujoče na novejših kernelih, al je to bust?


Opensource Lima driver je del kernela 4.19.y že vsaj pol leta, ampak driver je še precej neuporaben. Deluje, to je pa tudi vse. Se pa dela na implementaciji zaprtega drajverja, kjer so performance tako kot morajo biti - tukaj si lahko prebereš podrobnosti: https://github.com/armbian/build/pull/1...

Redorange ::

mahoni je izjavil:

Tok casa je ze to odzuni, jaz pa do sedaj nimam ideje za kaj bi tole lahko ponucal. Edina ideja bi bila, da bi gor namestil kaksen multimedija center in potem povezal z NAS-om in gledal filme na TV-ju...ce bi to slo.

Najmanj kar lahko vsak naredi je Pi-hole, dovolje je že Pi zero W

AndrejO ::

jype je izjavil:

Linux ima VLANe rešene zunaj driverjev, tako da delujejo na vseh mrežnih vmesnikih. Za Windows ne vem, kako ta stack tam deluje.

Brez zamere, vendar za Linux navajaš nepopolne podatke. Sumim, da ne veš kakšna je dejansko trenutna implementacija.

Procesiranje 802.1q paketkov sicer lahko dela jedro samo brez pomoči gonilnika, vendar je to precej slaba možnost, ker to pomeni odvečno kopiranje pomnilnika. Pri majhnih količinah paketov to še gre, nato pa zaradi tega prekladanja podatkov postane vodilo ozko grlo, ki ti omeji prepustnost.

Zato jedra seveda podpirajo strojno pospeševanje dodajanja in odvzemanja paketkov. To pomeni, da se to delo lahko prepusti gonilniku (driverju), če ta to omogoča. Vprašanje zato ni, če lahko uporabiš VLAN-e, temveč, če imaš strojno podporo, da je uporaba sploh smiselna.

Na RPi4 je NIC gonilnik bcmgenet. Hiter pregled kode, ki je trenutno v jedru (gl. #1), pokaže, da gonilnik (in morda celo NIC - ampak, ker nimam navodil, tega ne morem ne potrditi, ne ovreči) podpira samo dodajanje kontrolnih kod (checksum). Na srečo pa gonilnik podpira velike pakete in tudi standardne pakete z MTU 1500, ki imajo dodano IEEE 802.1p/q glavo, tako da lahko sprejme in pošlje pakete z VLAN-i (kar je tudi nekaj, česar nisi niti omenil, niti preveril).

Poln odogovor se torej glasi, da strojna oprema omogoča sprejemanje in pošiljanje paketov z VLAN glavo in MTU 1500, vendar pa pri tem ne nudi strojne podpore, zaradi česar bo hitrost omejena z CPU in pomnilniškim vodilom, kar ni idealno za zgodbe z domačimi usmerjevalniki. Dokler bo govora o manjšem številu paketov/s, bo šlo, če pa bo nekdo začel pošiljati množico kratkih paketov, pa se bodo pokazale negativne posledice te omejitve.

#1: https://git.kernel.org/pub/scm/linux/ke...

krho ::

s1m0n je izjavil:

Ampak so pa res "Setup & Forget" napravice :) Še malo pa imam svojega na 700 dni up-time.
Bo pa potrebno kar nekaj še naredit, da bom še kdaj šel ali nadgradil RPi. Vedno, ko je potrebno kaj posodobit povozi polno stvari od konfiguracij do datotek...

dandanes se hvalit z ultra dolgimi up-time ko je naprava priklopljena na net je pa res zdravo.. ja.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

PrimozR ::

Ma potreboval bi za pinganje zunanjega sveta in flip para relejev na GPIO backpacku, da bi powercyclal router in modem, če mi pade internet. Trenutno sicer ni tako nujno, sem pa pred par tedni imel težave, da sem moral dnevno power cyclati modem, ker sem izgubil povezavo z internetom.

Verjetno bi se dalo narediti tudi z arduinom ali še čem manjšim, ampak je rpi vseeno bolj general purpose in potencialno uporaben tudi za kaj drugega. Kar se tiče RPi vs. pomaranč, podpora je bila mišljena v kodi, kakor sem gledal moraš klicati drug paket za komunikacijo z GPIO pini. Ni kritično, ampak če bi nekje dobil že narejen paketek za to, kar hočem, bi bilo vzeti RPi lažje.

Ampak verjetno bo, če bo (ker me ne žuli več tako močno), res kar pomaranča. Čeprav mi je ena že odletela, ko je pol leta ležala v omari (če ne bi bi itak uporabil tisto).

hojnikb ::

sim800 modul pa arduino pro mini to kamot nardis z par 10 vrstami kode. nerabis oranzade. pride te pa glih 5$
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

URLPLS. Pa tko, da je zadeva plug and play na nivoju RPi/OrangePi z rele backpackom. Kot je npr. tole: https://www.aliexpress.com/item/3289859...

Ne mislim doktorirati iz tegale in me par 10 € več ne boli. Res se mi pa ne da lotati nekih modulov, iskati primernih vezij in sestavljati nekega skropucala. Mi je kazal sodelavec ene na pol zastonj module, ki so za to idealni, ampak potrebuješ zraven flasher, da zadevo lahko poflashaš in jo oživiš. Razlog za RPi.

bbbbbb2015 ::

AndrejO je izjavil:

Linux ima VLANe rešene zunaj driverjev, tako da delujejo na vseh mrežnih vmesnikih. Za Windows ne vem, kako ta stack tam deluje.
Brez zamere, vendar za Linux navajaš nepopolne podatke. Sumim, da ne veš kakšna je dejansko trenutna implementacija.


Omenjen je bil pfSense. pfSense je kar dober požarni zid in temelji na FreeBSDju in ne Linuxu. Ampak vseeno zanimiva argumentacija. Ne bi se spomnil, da grem gledat Linux kernel.

Je pa tako, da pfSense ne podpira ARM procesorja:
https://raspberrypi.stackexchange.com/q...
razen, če se da komu portati to na ARM.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

URLPLS. Pa tko, da je zadeva plug and play na nivoju RPi/OrangePi z rele backpackom. Kot je npr. tole: https://www.aliexpress.com/item/3289859...

Ne mislim doktorirati iz tegale in me par 10 EUR več ne boli. Res se mi pa ne da lotati nekih modulov, iskati primernih vezij in sestavljati nekega skropucala. Mi je kazal sodelavec ene na pol zastonj module, ki so za to idealni, ampak potrebuješ zraven flasher, da zadevo lahko poflashaš in jo oživiš. Razlog za RPi.


https://www.aliexpress.com/item/3234091...

https://www.aliexpress.com/item/3291672...

https://www.aliexpress.com/item/3267285...

mickeno bo treba lotat pa kaksno vrstico kode napisat (examplov za sim modul imas koker ces, za rele tut nebo panika). Na koncu nic tezje, kot ce to pocnes z oranzado.
v vsakem primeru ti ne uide kaka vrsta kode.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Kako pa vse skupaj priklopim na ethernet? Pač nima smisla, da se zadeva povezuje prek WiFi-ja, ki je manj zanesljiv od etherneta. Pa zadeva bi hard resetala modem in router. Pomojem je ethernet povezava kar smiselna.

Doma nimam niti enega kosa opreme za flešanje Arduinotov in podobnih čipov. Niti tega nisem nikoli počel. vseeno ne bi rad, da zadeva izpade kot solata iz žic.

RPi rešitev je, čeprav precej dražja, bolj trotlziher in na koncu vzame manj časa. Ja, napisati je treba kodo, ampak imaš tudi tam example na internetu. Pa z Unix sistemi sem se vseeno vsaj malo spoznal prek FreeBSD-ja, prek FreeNASa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

poweroff ::

Z OrangePi imam jaz mešane izkušnje. Določeni boardi delujejo odlično, določeni so pa katastrofa.

Board s H2 procesorjem dela super, board z (močnejšim!) H5 pa... na čase obup. H3 se pa sploh ni izkazal.

hojnikb je izjavil:

sim800 modul pa arduino pro mini to kamot nardis z par 10 vrstami kode. nerabis oranzade. pride te pa glih 5$

SIM800 modul je po mojih izkušnjah zanič. Meni ga ni ratalo usposobit. V bistvu je to ena redkih zadev, ki mi jih ni uspelo usposobiti...
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: poweroff ()

jernejl ::

poweroff je izjavil:

SIM800 modul je po mojih izkušnjah zanič.
Mimogrede... a ti je uspelo najti kak boljši modul?

poweroff ::

Tole je tema o tem: SIM800L modul in Arduino Nano

Drugih še nisem kupil.
sudo poweroff

krho ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Je pa tako, da pfSense ne podpira ARM procesorja:
https://raspberrypi.stackexchange.com/q...
razen, če se da komu portati to na ARM.

pfSense podpira ARM.. samo uradno oni podpirajo samo svoj board.

* SG-1100 - ARM Cortex A53 1.2 GHz 2-Core
* SG-3100 - ARMv7 Cortex-A9 1.6 GHz 2-Core
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

hojnikb ::

Men je SIM800 modul delal iz prve na arduinutu; par vrstic kode za inicializacijo in bam, stvar leti kot šus. Za razliko od M590e, ta je pa res zanič; vsaj tisti kiti na ebay.

PrimozR je izjavil:

Kako pa vse skupaj priklopim na ethernet? Pač nima smisla, da se zadeva povezuje prek WiFi-ja, ki je manj zanesljiv od etherneta. Pa zadeva bi hard resetala modem in router. Pomojem je ethernet povezava kar smiselna.

Doma nimam niti enega kosa opreme za flešanje Arduinotov in podobnih čipov. Niti tega nisem nikoli počel. vseeno ne bi rad, da zadeva izpade kot solata iz žic.

RPi rešitev je, čeprav precej dražja, bolj trotlziher in na koncu vzame manj časa. Ja, napisati je treba kodo, ampak imaš tudi tam example na internetu. Pa z Unix sistemi sem se vseeno vsaj malo spoznal prek FreeBSD-ja, prek FreeNASa.


Čak, ti bi rad resetiral modem in router? Potem načeloma ne smeš zadeve povezovat niti na ethernet niti na wifi, ampak na ločeno omrežje (enter sim modul). Kako boš remotely aktiviral zadevo, če ti modem ne dela? :\
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

poweroff ::

hojnik - lahko pošlješ tisto kodo in navodila kako zvezat? Mogoče bom dal zadevi še en shot...
sudo poweroff

Geho ::

Saul Goodman je izjavil:

mahoni je izjavil:

Tok casa je ze to odzuni, jaz pa do sedaj nimam ideje za kaj bi tole lahko ponucal. Edina ideja bi bila, da bi gor namestil kaksen multimedija center in potem povezal z NAS-om in gledal filme na TV-ju...ce bi to slo.


poglej si projekt pi-hole, če pri vas doma še ne blokirate reklam na omrežnem nivoju. potem to nadgradiš s projektom pivpn in uživaš v ad-free izkušnji še na terenu. npr. na free aplikacijah na telefonu ne vidiš več motečih reklam.

Uporabljam pi-hole, ampak vseh reklam ne ulovi, tako da moraš na koncu še vedno imeti inštaliran adblocker v browserju. Na žalost.
Tisto kar pa ulovi pa deluje zelo dobro in dejansko pohitri internet, ker ne loada vsega tega shita z neta dol.

detroit ::

@Geho težave s pihole ki jo sam opažam (mogoče sem noob pa ne znam nastavit še kaj) je da mi nekatere strani odpirajo reklame kot nov window (yts.ag for instance) in okno se še vedno odpre včasih polno včasih prazno. sorry za offtopic
Skero

igorpec ::

poweroff je izjavil:

Z OrangePi imam jaz mešane izkušnje. Določeni boardi delujejo odlično, določeni so pa katastrofa.

Board s H2 procesorjem dela super, board z (močnejšim!) H5 pa... na čase obup. H3 se pa sploh ni izkazal.

hojnikb je izjavil:

sim800 modul pa arduino pro mini to kamot nardis z par 10 vrstami kode. nerabis oranzade. pride te pa glih 5$

SIM800 modul je po mojih izkušnjah zanič. Meni ga ni ratalo usposobit. V bistvu je to ena redkih zadev, ki mi jih ni uspelo usposobiti...


H2 je praktično identičen H3. Takole gre forumula: H2 = H3 - 4K (H2 nima podpore za 4K video, ostalo je enako) H5 podpora je na mainline kernelu praktično že boljša od H3/H2.

Kakovost implementacije samega čipovja pa je od plate to plate različna. Orangepi 2E z H3 je recimo kakovostna implementacija H3 chipa, Zero/LibreCC h3/random H3 tvbox pa zelo slaba/poceni ...

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

Čak, ti bi rad resetiral modem in router? Potem načeloma ne smeš zadeve povezovat niti na ethernet niti na wifi, ampak na ločeno omrežje (enter sim modul). Kako boš remotely aktiviral zadevo, če ti modem ne dela? :\

Preberi vse moje poste, predvsem prvih par, pa ti bo jasno.

Poldi112 ::

PrimozR je izjavil:


Doma nimam niti enega kosa opreme za flešanje Arduinotov in podobnih čipov. Niti tega nisem nikoli počel. vseeno ne bi rad, da zadeva izpade kot solata iz žic.

Nimaš usb porta v računalniku? :)

Ker to je vse, kar potrebuješ. One programatorje (ne vem več kako se je stvar reklo) si potreboval, če si imel zgolj mikrokontroler (oni mali Atmel čip na Arduino vezju). Pri Arduinotu (ter klonih) pa samo odpreš executable iz arduino domače strani, skopiraš notri skripto, jo uploadaš čez usb in je to to. Pri prvem srečanju z njim sem rabil ene pol ure, da sem našel ide, nastavil čip in uploadal c kodo iz neta. Res je trivialno.

IIRC mi rpi2 rabi ene pol minute, da se zbudi in prižge releje v primeru izpada elektrike. Arduino to naredi v sekundi ali dveh. Pa manj elektrike žre. Tako da če imaš dovolj enostaven projekt, da ga lahko laufa arduino ali kaj podobnega je po moje definitivno boljša izbira. Je pa jasno hudo omejena platforma, a smešno poceni. Trenutno gledam red/blue/green pill:

https://nl.aliexpress.com/item/STM32F10...

Ima kdo izkušnje s tem?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

Mal ste off-topic, no ... Dejte svoje probleme preusmerit kam drugam.

s1m0n ::

@krho
dandanes se hvalit z ultra dolgimi up-time ko je naprava priklopljena na net je pa res zdravo.. ja.


Kdo pa pravi, da je na netu?

googleg1 ::

poweroff je izjavil:

Ja, seveda lahko bootam iz SSDja. Kaj je tu novega?

Problem je, če recimo želiš OS malo bolj zaščititi. Na eMMC je malo težje namestiti malware, če SD card reader zaliješ z epoxijem...
Za Secure boot rabis HW podporo ne pa nalotan eMMC. Recimo NXPjevi iMX-i imajo to. Lahko zapeces privatni kljuc z fusi v procesor potem pa med nalganjem SW preveri ce je podpisan.

poweroff ::

To razumem, da rabiš HW podporo. Če bodo to kdaj dodali, bo super. Če pa ne, je eMMC vsaj delna rešitev...
sudo poweroff

llc ::

Evo, mam že novo malino na mizi.

Prvi vtisi:
wifi v WPA-EAP načinu ne dela out-of-the-box (moraš uporabiti popačan wpa_supplicant - patch)
vnc dostop ne dela če je malina headless. Še raziskujem.
Greje se na pogled precej bolj kot 3B+.

Tolko zaenkrat...

bajker ::

jype je izjavil:

Linux ima VLANe rešene zunaj driverjev, tako da delujejo na vseh mrežnih vmesnikih. Za Windows ne vem, kako ta stack tam deluje.

V Winsih rabiš podporo v driverju. Za take primere vedno uporabim Intlovo mrežno in njihov driver, ker to podpira.
Hyper-V ima podporo za VLANe na nivoju VM, VMWare WKS pa ne, zato pridejo v poštev VLANi preko driverja.

 Podpra VLAN v gonilniku za Intel mrežne

Podpra VLAN v gonilniku za Intel mrežne

pijavka ::

llc je izjavil:

Evo, mam že novo malino na mizi.

Prvi vtisi:
wifi v WPA-EAP načinu ne dela out-of-the-box (moraš uporabiti popačan wpa_supplicant - patch)
vnc dostop ne dela če je malina headless. Še raziskujem.
Greje se na pogled precej bolj kot 3B+.

Tolko zaenkrat...

Kje si kupil? 4GB je težko dobiti.

Beezgetz ::

jaz sem tudi danes dobil, 4gb, narocil sem v ponedeljek, vceraj praznik...
https://www.galagomarket.com/
GNU/Linux,
ker si raje lastim svobodni OS,
kot da ukradem tistega ki ni vreden svojega denarja.

pijavka ::

Tudi jaz ravnokar :) Gospod iz trgovine pravi, da kar hitro grejo. Kar sem gledal po nemških straneh, je 4GB za nekaj časa nedobavljiv.

stb ::

pijavka je izjavil:

Tudi jaz ravnokar :) Gospod iz trgovine pravi, da kar hitro grejo. Kar sem gledal po nemških straneh, je 4GB za nekaj časa nedobavljiv.

...and ... they're gone.

BigWhale ::

Jaz sem vzel 1GB. Vec ne rabim, tudi dobil danes. Upam, da bo 'moj' 4GB sluzil tistemu, ki ga je vzel. :)) Ker sem ga ze imel v kosarici, pa sem ga ven vrgu. :>

jype ::

AndrejO je izjavil:

jype je izjavil:

Linux ima VLANe rešene zunaj driverjev, tako da delujejo na vseh mrežnih vmesnikih. Za Windows ne vem, kako ta stack tam deluje.

Brez zamere, vendar za Linux navajaš nepopolne podatke. Sumim, da ne veš kakšna je dejansko trenutna implementacija.

Procesiranje 802.1q paketkov sicer lahko dela jedro samo brez pomoči gonilnika, vendar je to precej slaba možnost, ker to pomeni odvečno kopiranje pomnilnika. Pri majhnih količinah paketov to še gre, nato pa zaradi tega prekladanja podatkov postane vodilo ozko grlo, ki ti omeji prepustnost.

Zato jedra seveda podpirajo strojno pospeševanje dodajanja in odvzemanja paketkov. To pomeni, da se to delo lahko prepusti gonilniku (driverju), če ta to omogoča. Vprašanje zato ni, če lahko uporabiš VLAN-e, temveč, če imaš strojno podporo, da je uporaba sploh smiselna.

Na RPi4 je NIC gonilnik bcmgenet. Hiter pregled kode, ki je trenutno v jedru (gl. #1), pokaže, da gonilnik (in morda celo NIC - ampak, ker nimam navodil, tega ne morem ne potrditi, ne ovreči) podpira samo dodajanje kontrolnih kod (checksum). Na srečo pa gonilnik podpira velike pakete in tudi standardne pakete z MTU 1500, ki imajo dodano IEEE 802.1p/q glavo, tako da lahko sprejme in pošlje pakete z VLAN-i (kar je tudi nekaj, česar nisi niti omenil, niti preveril).

Poln odogovor se torej glasi, da strojna oprema omogoča sprejemanje in pošiljanje paketov z VLAN glavo in MTU 1500, vendar pa pri tem ne nudi strojne podpore, zaradi česar bo hitrost omejena z CPU in pomnilniškim vodilom, kar ni idealno za zgodbe z domačimi usmerjevalniki. Dokler bo govora o manjšem številu paketov/s, bo šlo, če pa bo nekdo začel pošiljati množico kratkih paketov, pa se bodo pokazale negativne posledice te omejitve.

#1: https://git.kernel.org/pub/scm/linux/ke...

No, no, če te skrbi za zmogljivost vlan implementacije na RPi4, potem imaš precej večje težave, kot je hitrost kopiranja okvirov.

misek ::

Pri prebiranju člankov na spletu imam občutek, da je ta malina na trg prišla malce prehitro in še daleč ni tako speglana, kot so bile prejšnje?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na voljo je Raspberry Pi 4 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14226756 (17747) PrimozR
»

OnePlus 2 nadaljuje po stopinjah predhodnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5424498 (16607) PrimozR
»

računalnik za arhitekta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
11912998 (9808) ribko
»

Grafika v prenosniku???

Oddelek: Kaj kupiti
214107 (3527) M@73Y
»

Kateri PRENOSNIK kupiti ?

Oddelek: Kaj kupiti
222795 (2328) Arthur

Več podobnih tem