» »

Na voljo je Raspberry Pi 4

Na voljo je Raspberry Pi 4

Slo-Tech - Raspberry Pi Foundation je postregla s četrto inkarnacijo svojega miniaturnega računalnika. Nova malina se na videz ne razlikuje kaj dosti od njihovega prejšnjega najboljšega Modela B+. A v resnici je nadgrajeno praktično vse, naprava je v osnovi zgrajena na Broadcom BCM2711 SoCu, s štirijedrnim 64 bitnim procesorjem ARMv8 na frekvenci 1,5 GHz, pri pomnilniku pa se je moč odločati med 1,2 in 4 GB različico, pri čemer so prešli z LPDDR2 na LPDDR4. Pomnilnik je sicer doslej veljal za ozko grlo Raspberryjev.

Ko gre za povezljivost in odpravljanje ozkih grl, ima Pi 4 zdaj pravi gigabit ethernet vmesnik in ne speljanega prek USB 2.0, ob njem pa še vmesnik USB-C in po dvakrat USB 3.0 in USB 2.0. Med drugimi opcijami povezovanja omenimo še 2,4 GHz in 5 GHz 802.11ac Wi-Fi vmesnik, Bluetooth 4.2 pa je zamenjal Bluetooth 5.0.

Zanimiva je tudi HDMI revolucija; en sam standardni HDMI vmesnik je zamenjal par Micro HDMI, ki lahko sliko prikazujeta bodisi na dveh 4k monitorjih s 30 sličicami na sekundo ali pa enemu 4K monitorju s 60 fps, na drugem pa je slika zgolj v ločljivosti 1080p.

Ostalo je po starem, na ohišju je še reža za MicroSD kartice, pa 40 pinski GPIO konektor, ki je združljiv za nazaj. Tudi tokrat cena osnovnega mlinčka znaša 35 dolarjev, za tiste, ki jim osnovni gigabajt pomnilnika ne zadostuje, pa si je moč omisliti različici s po 2 in 4 GB za 45 oz. 55 dolarjev.

142 komentarjev

«
1
2 3

Wazzock ::

4gb verzijo pa ethernet-usb3.0 dongle, pfsense fun toy

starfotr ::

PrimozR ::

Kje jo dobim za 35 dolarjev? :)

Danni ::

Bo tole zmoglo streamat 4K videje na Kodiju?

Dr_M ::

PrimozR je izjavil:

Kje jo dobim za 35 dolarjev? :)



A si ziher, da bi kupil tole zadevo z 1GB rama?
Je pa v EU malo drazje.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CRTbraun ::

PrimozR je izjavil:

Kje jo dobim za 35 dolarjev? :)

Ne v sloveniji :D

darkolord ::

Danni je izjavil:

Bo tole zmoglo streamat 4K videje na Kodiju?
Ja, 4Kp60 HEVC dekoding podpira.

styrian ::

Jaz zase še ne vidim "use case"-a, da bi tole nabavil. 4GB verzija z napajalnikom in kablom za monitor me pride okoli 85€.

Poldi112 ::

Wazzock je izjavil:

4gb verzijo pa ethernet-usb3.0 dongle, pfsense fun toy


A imaš stabilen port? Ker zadeva bazira na BSD. Lahko pa skonfiguriraš trunk in ne rabiš dongla.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Kje jo dobim za 35 dolarjev? :)



A si ziher, da bi kupil tole zadevo z 1GB rama?
Je pa v EU malo drazje.

za headless rabo niti nerabiš več (kakšen nas recimo)
#brezpodpisa

nsa_ag3nt ::

Pi 4 je torej dovolj zmogljiv za tiny fanless client (da bi se znebil desktop kište) ?
Kateri distro podpira ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

jype ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Pi 4 je torej dovolj zmogljiv za tiny fanless client (da bi se znebil desktop kište) ?
Bi moral biti. Še dva 4k monitorja podpira, tako da imaš na enem lahko chrome s par tabi, na drugem pa desktop background v visoki resoluciji (ker chrome itak požre ves ram).

filip007 ::

Tole bo enkrat uporabno, pa zunanji disk za NTFS shranjevanje pa je.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Poldi112 ::

Nah, NAS v kleti, tole pa nekje pod mizo. Pa bo šel končno še zadnji ventilator ven iz kište. ;)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

dottor ::

Kako je kej z Win10 podporo? Delajo kej na tem al se je ustavlo tam kjer je blo nazadnje?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

sj nikol ni blo neke uporabne podpore. Uradno si mel win iot na rpi2 pa win 10 arm obstaja v alpha verziji za 3ko.
#brezpodpisa

Redorange ::

AgiZ ::

Superca. Končno si bom lahko sestavil NAS/home serverček kot si ga želim. :D
Sem narocil enega na Farnellu. Njihova skripta za preverjanje zaloge mi javlja da bo na voljo v drugi polovici septembra... upam da se motijo.

dexterboy ::

.....pri čemer so prešli z LPDDR2 na LPDDR4
khm... mar ni tako, da je sistem hitrejši že zaradi tega, ker je pomnilnik hitrejši, pa čeprav ga je enaka količina?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

dexterboy ::

Dodatek; brez minimalno pasivnega hlajenja tole dvomim da bi zmoglo poletne temperature...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

poweroff ::

Škoda, da niso dodali še eMMCja... glede hlajenja: saj ni problem enega hladilnega rebra pritisniti zraven. Drugače pa super glede USB3, samo zanima me, kako se tole obnese, če gor priklopim 4 zunanje USB diske brez lastnega napajanja. RPi3 se namreč v takem primeru ne obnese najbolje...

Drugače pa na RPijih teče samo resen software, se pravi Linux. 8-)
sudo poweroff

matobeli ::

A je kdo zasledil kam so priklopili wifi? Da niso 5G dajal slučajn na usb2.0

Za priklop predvidevam da je samo 5V, brez qc, pd...

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

samo zanima me, kako se tole obnese, če gor priklopim 4 zunanje USB diske brez lastnega napajanja. RPi3 se namreč v takem primeru ne obnese najbolje...
če gor priklopiš kalorifer, tudi ne najbolje :))

poweroff ::

Kalorifer preko USBja? 8-)

Resno: napajalnik imam 2,4A in ko sem priklopil gor 3 diske, so začeli klikati... dokler nisem dal vmes USB razdelilca z aktivnim napajanjem.
sudo poweroff

jype ::

Na RPI4 boš imel podobne težave. Je malce bolj požrešen in ima malce močnejši napajalnik.

matobeli ::

Ima pa USB 3.0, oziroma ima dva, če so se držali specifikacije bi, z ustreznim napajalnikom, moral ven dobit 900mA. USB2.0 je bil itak znan da ni vedno poganjal zunanjih diskov (predvidevam da je govora o 2.5" trdih diskih).

Varovalke menda nimajo več na vhodu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

svecka ::

Nisem pričakoval novega izida 4. Bom pa počakal na B+ verzijo. Potem pa sem bom igračkal in upal na optimiziran Retropie.

louser ::

poweroff je izjavil:

Škoda, da niso dodali še eMMCja...

Lahko bootaš iz SSDja

poweroff ::

Ja, seveda lahko bootam iz SSDja. Kaj je tu novega?

Problem je, če recimo želiš OS malo bolj zaščititi. Na eMMC je malo težje namestiti malware, če SD card reader zaliješ z epoxijem...
sudo poweroff

crystal ::

te zadeve nimajo hibernacije. nevem koga ciljajo s tem. odpres youtube pa ti vse zasteka

Beezgetz ::

kot kaze imamo zalogo, za enkrat:
https://www.galagomarket.com/
GNU/Linux,
ker si raje lastim svobodni OS,
kot da ukradem tistega ki ni vreden svojega denarja.

hojnikb ::

crystal je izjavil:

te zadeve nimajo hibernacije. nevem koga ciljajo s tem. odpres youtube pa ti vse zasteka

in zakaj bi rabu hibernacijo?
#brezpodpisa

bf4ed ::

Včeraj naročil na galagomarket, z napajalnikom.
Že rpi3b+ je bil za desktop mašino ok. Zdaj s podporo dveh monitorjev in 4GB ram pa zmaga.
:)

          ::

Mene ima, da bi enemu mini prenosniku odstranil drobovje in notri nalepil tole zadevo.

scipascapa ::

poslikaj.

beli ::

Ohišje pa ni na zalogi na GalagoMarket. :(

dexterboy ::

poweroff je izjavil:

Kalorifer preko USBja? 8-)
Resno: napajalnik imam 2,4A in ko sem priklopil gor 3 diske, so začeli klikati... dokler nisem dal vmes USB razdelilca z aktivnim napajanjem.

Pri nas v službi furamo 3A polnilce za RPi 3. Ko smo na začetku furali švohnejše jih je začel vrag pobirat...
In ja, me delovanje se že kar pošteno segrejejo. Osebno brez hladilnika je tole no-go.
Pa USB3? To je po dafaultu 1A toka, za razliko od starejših verzij, ki so imeli 500 mA toka. Kar pomeni, da je priklop vsega, kar ni USB ključek, dobro imeti na zunanjem napajanju.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

srus ::

bf4ed je izjavil:

Včeraj naročil na galagomarket, z napajalnikom.
Že rpi3b+ je bil za desktop mašino ok. Zdaj s podporo dveh monitorjev in 4GB ram pa zmaga.
:)


Kakšen je pa dobavni rok?

s1m0n ::

Ampak so pa res "Setup & Forget" napravice :) Še malo pa imam svojega na 700 dni up-time.
Bo pa potrebno kar nekaj še naredit, da bom še kdaj šel ali nadgradil RPi. Vedno, ko je potrebno kaj posodobit povozi polno stvari od konfiguracij do datotek...

mahoni ::

Tok casa je ze to odzuni, jaz pa do sedaj nimam ideje za kaj bi tole lahko ponucal. Edina ideja bi bila, da bi gor namestil kaksen multimedija center in potem povezal z NAS-om in gledal filme na TV-ju...ce bi to slo.

Poldi112 ::

Lahko si narediš stensko uro z luninim koledarem, ki ti kaže, kdaj je fino rože zalivat, travo kosit, sadje obirat, ... Lahko jo nadgradiš s povezavo na kak vremenski servis, ali pa dodaš par senzorjev gor in si kontroliraš, da se ti lučke prižigajo v tistih prostorih, v katerih si. Ali pa da tam igra glasba.

In potem si taglavni geek na vasi, ko imaš uro z 4gb rama, ki je hkrati še wordpress server, adblocker, router, access point (verjetno zna?) ter audio/video nadzor za dojenčka.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

bbbbbb2015 ::

Wazzock je izjavil:

4gb verzijo pa ethernet-usb3.0 dongle, pfsense fun toy


Mislim, da sicer ne rabiš ethernet-usb dongle. Če imaš možnost, VLAN taggiraš promet iz Interneta, ter VLAN (mislim celo, da drugi VLAN ne rabiš) za interno mrežo. In lahko imaš en (fizični) ethernet.

tony1 ::

Pa ta mrežna na RPiju podpira tagiranje VLANov?

jype ::

tony1 je izjavil:

Pa ta mrežna na RPiju podpira tagiranje VLANov?
To počne programje, mrežni ni treba "podpirat" tega.

bf4ed ::

Dobavni rok? Nevem...pisalo je na zalogi. Razen ohišja, ja.
Upam da je do petka pri meni :)

Mene ima, da bi enemu mini prenosniku odstranil drobovje in notri nalepil tole zadevo.


To bo malo težje ker LCD od prenosnika je LVDS in me HDMI. Rabiš dodatno vezje....

3p ::

Super. Za dnevno dozo negativnosti, pa res škoda, da niso SOCa izdelali v 14nm ali manj... Bi tole bilo zadovoljno z 2A in ne bi bilo mini pečica.

hojnikb ::

ce bi bil narejen na 14nm, nebi stal 35$ :)
#brezpodpisa

matobeli ::

Odvisno kaj boš na njem laufal, 3+ je laufal na 2A brez USB priklopov in monitorja.
4 ima performance jedra in zna že počepnit pri 2A in full load, lahko pa da bo ravno ba meji.

Sem pa videl da je njihov nov napajalc za 3A in 8USD, prilagojen za dolgotrajno uporabo, mogoče bi bila to kar dobra varjanta.o

tony1 ::

jype je izjavil:

tony1 je izjavil:

Pa ta mrežna na RPiju podpira tagiranje VLANov?
To počne programje, mrežni ni treba "podpirat" tega.


Okej, okej, torej obstaja linux driver, ki ne bo takoj stran pometal vseh okvirov, ki bodo prišli noter in bodo večji od 1518 bajtov?

Na Polknih je bil to od nekdaj problem in 10 let nazaj sem takšno intelovo mrežno ponucal na vsaj 5 različnih koncih...
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na voljo je Raspberry Pi 4 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14226763 (17754) PrimozR
»

OnePlus 2 nadaljuje po stopinjah predhodnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5424501 (16610) PrimozR
»

računalnik za arhitekta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
11912998 (9808) ribko
»

Grafika v prenosniku???

Oddelek: Kaj kupiti
214107 (3527) M@73Y
»

Kateri PRENOSNIK kupiti ?

Oddelek: Kaj kupiti
222795 (2328) Arthur

Več podobnih tem