» »

Terminologija v ekonomski stroki

Terminologija v ekonomski stroki

1
2
»

jernejl ::

jype, ti pa res ne znaš zamuditi dneva, da ne bi prišel sem kazat, kakšen neizobražen idiot si?
Economics @ Wikipedia
Economics (/ek?'n?mIks, i:k?-/)[1][2][3] is the social science that studies the production, distribution, and consumption of goods and services

Znanosti najbrž od blizu še nisi videl, pa zato o njej pišeš neumnosti, kot smo pri tebi že vajeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

jype ::

Social sicence, also known as pseudoscience.

pirat ::

Jype, social justice warrior, also known as troll.

jype ::

Kako nenavadno, da vam vaši argumenti nenadoma nehajo biti všeč, ko vam jih kdo nazaj vrže!

TheBlueOne ::

@jype, si preprican da nisi pristas "socialnih znanosti"? Vsaj pri enem gibanju, ki ga imas rad sem zasledil kar veliko samohvale in iskanja argumentacije v tem kontekstu. Sem radoveden, so druzbene vede znanost? So ljudje, ki jih studirajo vredni, da jih poslusamo?

Drugace pa ekonomija res ni tako podobna kaksni matematicni znanosti, ampak ne prides mimo, da je podrocje vsaj tekmovalno in stejejo rezultati. Imas pa kar nekaj matematikov/ekonomistov, ki so prisli do zanimivih metod in rezultatov, imas celo filme. Kjer tudi ce nic okoli ekonomije ni znanost in ce jo ti dajes v nic ne vidim razlogov, da bi spreminjal terminologijo.

imagodei ::

jernejl je izjavil:

Optimizacija je optimizacija, odpuščanje je odpuščanje. Optimizacija lahko pomeni odpuščanje, zaposlovanje in še kup drugih stvari.
Če smo proces optimizirali z odpuščanjem, a ga potem nismo več optimizirali?
Toliko o tvojem mentalnem dosegu.

Torej se še vedno ne zmoreš ukvarjati z vsebino razprave, ampak si še kar naprej zataknjen pri enem terminu?

jernejl je izjavil:

Terminologija je nevtralna in racionalna.

Ne drži. "Vitkejše poslovanje", "racionalizacija režijskih stroškov" - so sinonimi za odpuščanje zaposlenih, ki so zapakirani v celofan. Če se močno trudiš, jim lahko v neki sprevrženi subjektivni realnosti rečeš tudi "nevtralni". Dejansko pa so precej natančno odmerjeni tako, da so abstraktni in pri vodstvenem kadru ne vzbujajo (nepotrebnega) sočutja.

jernejl je izjavil:

pa pojdite ven iz znanosti.

Hm, če kopiram kar iz N'Tokotovega članka, ki ga je Matek prilimal že na prejšnji strani:
Spet druga lastnost, zaradi katere sem bil v dvomih, da so finančni analitiki dejansko ljudje, je njihova fantastična nesposobnost učenja iz napak. Predstavljajte si, da bi znanstveniki, ki se ukvarjajo s podnebnimi spremembami, popolnoma spregledali globalno segrevanje. »Ups ... sori, nikoli nismo pomislili, da bi lahko prišlo do poplav.« Najbrž bi se vsak resno vprašal o njihovi metodologiji. A točno to so storili ekonomisti. Tisoče strokovnjakov, katerih edina naloga v življenju je spremljanje finančnih tokov, je popolnoma spregledalo največji finančni cunami v sodobni zgodovini.


in za posladek še:
Pomislite, katera znanost bi tako dogmatično citirala teorije svojih ustanoviteljev, ne glede na to, kolikokrat se v praksi izkažejo za napačne. Katera znanost vzdržuje avtoriteto tako, da ljudi svari pred božjo kaznijo, nekakšnim vesoljnim bankrotom? Ali pa tako, da ves čas opozarja na neplačane dolgove, na izvirni greh? Katera znanost nalaga pokoro, odrekanje in post? Prodaja odpustke? Pošilja svoje misijonarje v tretji svet? Katera znanost zanika najosnovnejša človeška čustva in potrebe? Ekonomija ne ustreza nobenemu merilu znanosti, ustreza pa čisto vsem merilom religije.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

@jype, si preprican da nisi pristas "socialnih znanosti"?
Sem. Ker vem, kaj je znanost, se lahko samo kislo nasmehnem, ko ekonomisti o svoji vedi govorijo kot o znanosti. Tvoji narekovaji vsekakor niso odveč.

TheBlueOne je izjavil:

Drugace pa ekonomija res ni tako podobna kaksni matematicni znanosti, ampak ne prides mimo, da je podrocje vsaj tekmovalno in stejejo rezultati. Imas pa kar nekaj matematikov/ekonomistov, ki so prisli do zanimivih metod in rezultatov, imas celo filme. Kjer tudi ce nic okoli ekonomije ni znanost in ce jo ti dajes v nic ne vidim razlogov, da bi spreminjal terminologijo.
Terminologijo si boš želel spremeniti, ko boš delal v kitajskem rudniku - ampak takrat možnosti vplivanja na spremembe ne boš imel več.

Na tistih je, da te reči spremenijo, ki to zmorejo.

TheBlueOne ::

jype je izjavil:


TheBlueOne je izjavil:

Drugace pa ekonomija res ni tako podobna kaksni matematicni znanosti, ampak ne prides mimo, da je podrocje vsaj tekmovalno in stejejo rezultati. Imas pa kar nekaj matematikov/ekonomistov, ki so prisli do zanimivih metod in rezultatov, imas celo filme. Kjer tudi ce nic okoli ekonomije ni znanost in ce jo ti dajes v nic ne vidim razlogov, da bi spreminjal terminologijo.
Terminologijo si boš želel spremeniti, ko boš delal v kitajskem rudniku - ampak takrat možnosti vplivanja na spremembe ne boš imel več.

Na tistih je, da te reči spremenijo, ki to zmorejo.


Ja samo ne skozi zakone. Me pa nic ne moti, ce spravis besedo v obtok in se tam obdrzi. Te podpiram, da poskusis, ce je dobra super. Morda sem narobe razumel v smislu, da bi bila sprememba na silo.

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Ja samo ne skozi zakone.
Zakaj ne? Ker gre za represijo? Desničarje represija moti le v eno smer, kar jasno kaže, da nimajo dovolj empatije, da bi jim lahko pustili odločat o pomembnih družbenih vprašanjih.

TheBlueOne je izjavil:

Morda sem narobe razumel v smislu, da bi bila sprememba na silo.
Nimam pojma, kaj pomeni "sprememba na silo". A je to, da nekomu, ki govori o "optimizaciji poslovanja", ko ima v mislih ignoriranje delavskih pravic, pokažeš sredinca, že nasilje?

TheBlueOne ::

imagodei je izjavil:


jernejl je izjavil:

Terminologija je nevtralna in racionalna.

Ne drži. "Vitkejše poslovanje", "racionalizacija režijskih stroškov" - so sinonimi za odpuščanje zaposlenih, ki so zapakirani v celofan. Če se močno trudiš, jim lahko v neki sprevrženi subjektivni realnosti rečeš tudi "nevtralni". Dejansko pa so precej natančno odmerjeni tako, da so abstraktni in pri vodstvenem kadru ne vzbujajo (nepotrebnega) sočutja.


Ne poznam koga, ki tega ne razume. Kje pa se gibljes? To so cistu ustrezni termini in niso nic zapakirani v celofan.

Kaj pa bi v koncni fazi rad? To ves, da so odpuscanja praviloma iz ekonomskih razlogov? Kaj bi raje, da dobi tisti, ki podjetje sanira zivcni zlom, morda da ne odpusca in podjetje propade, ker to je prepogosto posledica neracionalizacije? Narava je kruta, ekonomija je kruta, svet je krut in dokler ne spremenis zadev globalno senzibilizacija direktorjev ne bo prinesla kaj pozitivnega.

Ce znas sanirati podjetja brez da odpuscas in racionaliziras stroske, potem ti kar povem, da te iscejo povsod. Mimogrede, jaz sem bil dosti na rizicnih projektih, videl sanacije, videl direktorje, ki so imeli burnoute, ki so klonili pritiskom ze pri tej omiljeni retoriki. Kaj mislis, da je tem ljudem lahko?

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Ne poznam koga, ki tega ne razume. Kje pa se gibljes? To so cistu ustrezni termini in niso nic zapakirani v celofan.
To si domišljaš, ker si že desenzitiziran.

TheBlueOne je izjavil:

Kaj pa bi v koncni fazi rad?
Da povejo, da bodo uničili življenja tistih, ki si izgube prihodkov ne morejo privoščiti brez velikih posegov v življenski standard, ki je bil že prej na robu revščine.

TheBlueOne je izjavil:

Narava je kruta, ekonomija je kruta, svet je krut in dokler ne spremenis zadev globalno senzibilizacija direktorjev ne bo prinesla kaj pozitivnega.
Torej? Začni, čimprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

TheBlueOne ::

jype je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Ja samo ne skozi zakone.
Zakaj ne? Ker gre za represijo? Desničarje represija moti le v eno smer, kar jasno kaže, da nimajo dovolj empatije, da bi jim lahko pustili odločat o pomembnih družbenih vprašanjih.


Ne, zato ker se oblast menja in vsi niso tako pravicni kot si mislis, da si ti. Kaj mislis, da se samo ti znas iti igro represije? Zame so zadeve kot svoboda govora, svobodni mediji, cloveske pravice nuja. Treba je znati bolj pametno.

jype je izjavil:


TheBlueOne je izjavil:

Narava je kruta, ekonomija je kruta, svet je krut in dokler ne spremenis zadev globalno senzibilizacija direktorjev ne bo prinesla kaj pozitivnega.
Torej? Začni, čimprej.


Kaj naj zacnem?

Zgodovina sprememb…

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce znas sanirati podjetja brez da odpuscas in racionaliziras stroske, potem ti kar povem, da te iscejo povsod. Mimogrede, jaz sem bil dosti na rizicnih projektih, videl sanacije, videl direktorje, ki so imeli burnoute, ki so klonili pritiskom ze pri tej omiljeni retoriki. Kaj mislis, da je tem ljudem lahko?
Glede na to, da sem že odpuščal, vsekakor razumem, kako stresno je to. A ti misliš, da so te izraze iznašli po naključju, ali zato, da se izolirajo pred lastno krutostjo?

TheBlueOne je izjavil:

Ne, zato ker se oblast menja in vsi niso tako pravicni kot si mislis, da si ti. Kaj mislis, da se samo ti znas iti igro represije? Zame so zadeve kot svoboda govora, svobodni mediji, cloveske pravice nuja. Treba je znati bolj pametno.
Če je svoboda govora nuja, je nacistična diktatura njena neizogibna posledica.

TheBlueOne je izjavil:

Kaj naj zacnem?
Globalno spreminjat zadeve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

jernejl ::

imagodei je izjavil:

jernejl je izjavil:

Terminologija je nevtralna in racionalna.

Ne drži. "Vitkejše poslovanje", "racionalizacija režijskih stroškov" - so sinonimi za odpuščanje zaposlenih, ki so zapakirani v celofan.
Ne drži. Lahko so, lahko niso. Tako kot je tuširanje za nekoga sinonim za umor, a zaradi tega še ne moremo reči, da je vsak morilec, ki ta pojem uporablja. Ali da je besedo treba v literaturi prepovedati.

imagodei je izjavil:

Hm, če kopiram kar iz N'Tokotovega članka, ki ga je Matek prilimal že na prejšnji strani:
N'Toko je predvsem lep primer posploševanja.
Nikoli nisem zares verjel, da so ekonomisti lahko pravi ljudje. Nekaj nenaravnega je na njih. O abstraktnih trgih namreč vedno govorijo, kot da gre za zelo občutljiva človeška bitja (»Trgi so vznemirjeni!«
Priznam, da od ekonomista še nisem slišal, da je trg vznemirjen, google pa to frazo najde v Mladini in Delu. Pod enim člankom je podpisan N'Toko, pod drugim pa nek filozof. N'Toko pravi, da ekonomisti vedno tako govorijo, resnica je pa povsem drugačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

TheBlueOne ::

jype je izjavil:



TheBlueOne je izjavil:

Ne, zato ker se oblast menja in vsi niso tako pravicni kot si mislis, da si ti. Kaj mislis, da se samo ti znas iti igro represije? Zame so zadeve kot svoboda govora, svobodni mediji, cloveske pravice nuja. Treba je znati bolj pametno.
Če je svoboda govora nuja, je nacistična diktatura njena neizogibna posledica.


Ker ti nisi prepricljiv to se ne pomeni, da nihce drug na levi ni. Pac razumem, da imas to mnenje in verjamem, da bi celo bilo res, ce bi ti bil predstavnik leve opcije.

jype ::

jernejl je izjavil:

Ne drži. Lahko so, lahko niso. Tako kot je tuširanje za nekoga sinonim za umor, a zaradi tega še ne moremo reči, da je vsak morilec, ki ta pojem uporablja.
Ta primerjava je namerno zavajajoča.

jernejl je izjavil:

N'Toko je predvsem lep primer posploševanja.
Ne, prav ima.

TheBlueOne je izjavil:

Ker ti nisi prepricljiv to se ne pomeni, da nihce drug na levi ni.
Mene ne skrbi, če sem prepričljiv, ravno nasprotno je: Jaz samo uporabljam argument desnice, le da ga obrnem. Zelo dobro vem, da je argument slab, mi je pa všeč, da ga sprejemaš le ko ga izreče desničar, ne pa tudi, ko ekvivalent izreče levičar.

TheBlueOne je izjavil:

Pac razumem, da imas to mnenje in verjamem, da bi celo bilo res, ce bi ti bil predstavnik leve opcije.
Ne razumeš ničesar, očitno.

jernejl je izjavil:

N'Toko pravi, da ekonomisti vedno tako govorijo, resnica je pa povsem drugačna.
Ne, ni. Resnica je taka, da je družba razslojena zato, da se tistim pri koritu ni treba soočati s posledicami svojih dejanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

TheBlueOne ::

jype je izjavil:


TheBlueOne je izjavil:

Ker ti nisi prepricljiv to se ne pomeni, da nihce drug na levi ni.
Mene ne skrbi, če sem prepričljiv, ravno nasprotno je: Jaz samo uporabljam argument desnice, le da ga obrnem. Zelo dobro vem, da je argument slab, mi je pa všeč, da ga sprejemaš le ko ga izreče desničar, ne pa tudi, ko ekvivalent izreče levičar.


Kakor vidis na nobeni strani ne drzi vode. Ce ga ne sprejemam pri tebi, ne pomeni, da bi ga iz desne. Pac se enkrat, meni so vazni svoboda govora, svoboda medij itn. Kdor to omejuje mi ni vsec, kdor strasi da ce mu ne pustim omejevati bodo zmagali ali nacisti ali komunisti mi ni vsec.

Obstajajo boljse poti.

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Kakor vidis na nobeni strani ne drzi vode.
To seveda vem, ne vedo pa tisti, ki argument uporabljajo.

TheBlueOne je izjavil:

Ce ga ne sprejemam pri tebi, ne pomeni, da bi ga iz desne.
Z desne si ga ponavljal tudi sam.

TheBlueOne je izjavil:

Pac se enkrat, meni so vazni svoboda govora, svoboda medij itn. Kdor to omejuje mi ni vsec, kdor strasi da ce mu ne pustim omejevati bodo zmagali ali nacisti ali komunisti mi ni vsec.
S tem sta dve težavi: Svoboda govora in medijev je neizogibno praktično omejena s svoboščinami posameznikov, ki se tebi morda ne zdijo pomembne, a so v resnici še precej bolj, ter da ti prijetno zveneče fraze itak sploh nimajo enakega pomena za vse.

TheBlueOne je izjavil:

Obstajajo boljse poti.
Drži, ampak na tem forumu so trenutno nedostopne zaradi moderatorske politike.

TheBlueOne ::

jype je izjavil:


TheBlueOne je izjavil:

Ce ga ne sprejemam pri tebi, ne pomeni, da bi ga iz desne.
Z desne si ga ponavljal tudi sam.


Kje? To bi bila napaka, bi jo priznal.

TheBlueOne ::

jype je izjavil:


TheBlueOne je izjavil:

Pac se enkrat, meni so vazni svoboda govora, svoboda medij itn. Kdor to omejuje mi ni vsec, kdor strasi da ce mu ne pustim omejevati bodo zmagali ali nacisti ali komunisti mi ni vsec.
S tem sta dve težavi: Svoboda govora in medijev je neizogibno praktično omejena s svoboščinami posameznikov, ki se tebi morda ne zdijo pomembne, a so v resnici še precej bolj, ter da ti prijetno zveneče fraze itak sploh nimajo enakega pomena za vse.


Seveda zadeve niso enostavne, ampak je vedno pri teh vprasanjih vazen kontekst. Spreminjanje terminologije na podrocju ekonomije mi pac ni primer tega na kar se sklicujes, je popolnoma druge narave.

Zanimivo branje: Andraz Tersak Svoboda javnega komuniciranja.

Zgodovina sprememb…

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Kje? To bi bila napaka, bi jo priznal.
No, morda sem te malce nepošteno prisilil, da si argument ponovil za nekom drugim.

TheBlueOne je izjavil:

Spreminjanje terminologije na podrocju ekonomije mi pac ni primer tega na kar se sklicujes, je popolnoma druge narave.
Ne, to je pomemben del vzgoje novih generacij, ki ne bodo slepe za težave drugih ljudi. Pomni: Newspeak @ Wikipedia

TheBlueOne je izjavil:

Zanimivo branje: Andraz Tersak Svoboda javnega komuniciranja.
Poznam, razumem in mislim, da v tem primeru ni relevantno.

TheBlueOne ::

Kot prvo ni problema, me veseli da smo na jasnem.

Drugo da je pomemben del vzgoje za moj okus tega ne opravici, bi ga pa lahko na kar si se posredno skliceval pri svobodi posameznikov, kjer se naveze tretji del, da ni relevatno, kar pa ti poskusam povedati.

Pri vzgoji si lahko mislis, kaksne ideje bi imela desna opcija.

Zgodovina sprememb…

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

Pri vzgoji si lahko mislis, kaksne ideje bi imela desna opcija.
Pa saj jih zadnjih 30 let izvaja. Posledice so vidne: Popolnoma slepi so za težave, s katerimi se soočajo ljudje, ki ostajajo družbeno nevidni.

To See the Invisible Man @ Wikipedia ni kritika levičarstva, ravno nasprotno.

imagodei ::

TheBlueOne je izjavil:

imagodei je izjavil:


jernejl je izjavil:

Terminologija je nevtralna in racionalna.

Ne drži. "Vitkejše poslovanje", "racionalizacija režijskih stroškov" - so sinonimi za odpuščanje zaposlenih, ki so zapakirani v celofan. Če se močno trudiš, jim lahko v neki sprevrženi subjektivni realnosti rečeš tudi "nevtralni". Dejansko pa so precej natančno odmerjeni tako, da so abstraktni in pri vodstvenem kadru ne vzbujajo (nepotrebnega) sočutja.


Ne poznam koga, ki tega ne razume. Kje pa se gibljes? To so cistu ustrezni termini in niso nic zapakirani v celofan.

Jao, no... Namenoma nočeš razumet? Termini so seveda ustrezni, a to ne spremeni dejstva, da abstrahirajo to, da gre za odpuščanje delavcev. Nek vodstveni delavec se torej ne ukvarja s tem, da bo na cesto postavil 5 ljudi iz mesa in krvi zato, da bo podjetje na koncu leta imelo 0,2% višji dobiček, ampak se ukvarja z abstraktnimi koncepti "racionalizacije stroškov", ki bodo podjetju na koncu leta prinesli 60.000 € višji dobiček (če sploh, seveda).

TheBlueOne je izjavil:

Kaj bi raje, da dobi tisti, ki podjetje sanira zivcni zlom, morda da ne odpusca in podjetje propade, ker to je prepogosto posledica neracionalizacije?

Hjah, včasih se je treba vprašat, kako daleč je treba iti s temi optimizacijami in grabežljivostjo. Svet je pred idejami Thatcherce in Reagana čist dobro živel. Kapitalistične dežele so na področju tehnologije in znanosti doživljale neslutene preboje, marsikaj tehnološkega, kar danes uporabljamo, je bilo v osnovi razvito ali zamišljeno v 50., 60. in 70. letih prejšnjega stoletja.

TheBlueOne je izjavil:

Narava je kruta, ekonomija je kruta, svet je krut

Socialni darwinizem je pa bulšit.
- Hoc est qui sumus -

TheBlueOne ::

jype je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Pri vzgoji si lahko mislis, kaksne ideje bi imela desna opcija.
Pa saj jih zadnjih 30 let izvaja. Posledice so vidne: Popolnoma slepi so za težave, s katerimi se soočajo ljudje, ki ostajajo družbeno nevidni.

To See the Invisible Man @ Wikipedia ni kritika levičarstva, ravno nasprotno.


Morda je vse res, ampak bos moral poleg leve razumeti se desno in te nevidne ljudi. Nocem odpirati sirsi diskusije okoli tega, ampak se ti ne zdi cudno, da tile taisti revezi, ki jih imas v mislih volijo pretezno desno in so nasplosno bolj konzervativni na vseh frontah. Poglej prakticno vsak zemljevid rezultatov volitev. Kakor pogosto pravim je leva neprepricljiva in taksni kozmeticni pomisleki in filozofiranje ne pomagajo. Pa to ni problem samo v tej diskusiji, ta difunkcionalnost je veliko sraje za napredek pri vseh teh temah.

@imagodej, tu povzemam zakaj to temo sam raje ne bi...

Zgodovina sprememb…

jype ::

TheBlueOne je izjavil:

se ti ne zdi cudno, da tile taisti revezi, ki jih imas v mislih volijo pretezno desno in so nasplosno bolj konzervativni na vseh frontah.
Ne, ne zdi se mi čudno, da medijska industrija dela za lastnike.

TheBlueOne ::

jype je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

se ti ne zdi cudno, da tile taisti revezi, ki jih imas v mislih volijo pretezno desno in so nasplosno bolj konzervativni na vseh frontah.
Ne, ne zdi se mi čudno, da medijska industrija dela za lastnike.


Se ze mores zamisliti, vecina medijev je vseeno marsikje v rokah leve opcije in slika ni nic drugacna. In se enkrat, ne vem koliko teh ljudi poznas, ampak so resnicno praviloma popolnoma konzervativni na vseh frontah. Od religije, feminizma, politicne orientacije.

Ne iskati tretjega razloga, ki opravici, da ti ni treba prevetriti svojih pogledov. Resnica ni tako enostavna, to lahko trdim, ker sem kar nekaj casa posvetil v ta, zame takrat fenomen, sedaj trdim, da mi je bolj jasno iz psiholoskega vidika, kakor tudi funkcionalnega.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google organiziral ponovno preiskovanje hladne fuzije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
307746 (4845) Dr_M
»

ZDA razmišljajo o tožbi Francije pred WTO

Oddelek: Novice / NWO
347696 (5942) bbbbbb2015
»

ZDA obtožile še dvanajstih ruskih hekerjev vpletanja v volitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
8318707 (16189) zmaugy
»

Karambolirano vozilo

Oddelek: Na cesti
4211610 (9685) Martin Krpan
»

15 let zapora za CD/DVD pirata (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6217124 (14052) Cico

Več podobnih tem