» »

Nemška študija: električna vozila zaslužna za več emisij CO2 kot dizelska

1
2
»

deadbeef ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: deadbeef ()

Markoff ::

jype je izjavil:

Markoff je izjavil:

Jaz pa zagovarjam znanost in posledično dvomim v VSE. Tudi v tvojo pamet.
V lastno pamet pa očitno ne, tako da tudi mi težko podvomimo v tvojo neumnost.

Reče nekdo, ki bi bajonetiral bogataše, ki jim je denar padel iz zraka, kamor menda spada sam.

jype je izjavil:

Vozim bicikl, ker tako v luft stresem kakih stokrat manj toplote, pa več tisočkrat manj onesnaženja.

In vse nadoknadiš z bitosli.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

shock ::

1.
Kar me moti pri tej študiji da so primerjali Teslin model 3 z 220d dizelašom. Skratka 300HP+ električar proti cca 200HP dizelašu. Če se že grejo take primerjave naj delajo primerjave pri enakih moči.

2.
Dosti vas omenja električno omrežje, češ da ne bo zdržalo. Mogoče niste opazili kaj se gre Slovenija zadnje čase? A ste mogoče videli reklame za električno samooskrbo? Zakaj je samooskrba mogoče tista rešilna bilka za električno omrežje? Iz vidika transportnega omrežja je to fantastična zadeva, saj ti ne rabi nadgrajevati 400kV daljnovod po celi sloveniji, če pa imaš na tisoče mini sončnih elektrarnic, ki ti naredijo tisti offload. Je res, da ena domača sončna elektrarna ni dovolj, da ti nafila avto v eni uri, 10 pa ja.

Pa gremo še malo računat v primeru da bi imeli vsi električne avtomobile:
število vozil v sloveniji: 1 000 000
Povprečna dnevna razdalja: 40km
Realna poraba elektrike na km: 200Wh = 0,2 kWh
izkoristek polnjenja baterija: 90% (na pamet)
SKUPNA PORABA: 1 000 000 (vozil) * 40km * 0,2 kWh / 0.9 (90% izkoristek) = 8,9 GWh

Če pa teh 8,9 GWh razporedimo na 24 ur (oz 16h da se ne bo našel kakšen pacient)
8,9GWh / 16h = 550 MW

No za potrebe električnih avtomobil potrebujemo še eno jedrsko elektrarno.

Nismo še končali. Kaj bi se zgodilo če bi imeli cca 20% vseh stavb v Sloveniji pokritih z 10 kW sončnimi elektrarnami (ali se spomnite prej ko sem omenil samooskrba)?

20% od 800 000 (mislim da je toliko stavb v sloveniji): cca 160 000
Najvišja skupna moč ob idealnih pogojih: 160 000 x 10 kW = 1,6GW v realnih pogojih sredi poletja na sončen dan pa cca 20-30% manj

Skratka EV vozila bi znala delovati brez drastičnih sprememb v našem hrbteničnem omrežju.

Gavran ::

shock je izjavil:

1.

20% od 800 000 (mislim da je toliko stavb v sloveniji): cca 160 000
Najvišja skupna moč ob idealnih pogojih: 160 000 x 10 kW = 1,6GW v realnih pogojih sredi poletja na sončen dan pa cca 20-30% manj

Skratka EV vozila bi znala delovati brez drastičnih sprememb v našem hrbteničnem omrežju.


... sploh pozimi...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

shock ::

A pozimi ne sije sonce?

fikus_ ::

Precej manj kot poleti, ker je nižje in zaradi več megle.

Gavran ::

... pa snega na panelih pa kratkega dne... avto pa pozimi porabi precej vec kot poleti... skratka paneli so za polnjenje avta pozimi popolnoma neuporabni. Razen ce gres v sluzbo samo takrat, ko je prejsnji dan cel dan sijalo sonce in paneli niso zasnezeni.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Utk ::

Ne vem za vas, ampak meni na vrtu nafta tudi sred poletja ne šprica v luft.

Cange ::

Paneli oddajajo energijo v omrežje ko avta ni doma, termoelektrarna v tem času kuri manj premoga. Tudi če potem ponoči na premog polniš EV je končna poraba premoga manjša zaradi sončnih panelov.

roCkY ::

Če oz. dokler imaš podnevi energijo kje porabit.

Cene Teslinih panelov padajo:
https://www.theverge.com/2019/4/30/1852...

Cange ::

Tudi v najslabšem primeru (premog namesto nafte) je smiselno, ker se ne onesnažuje lokalno. Vprašanje je ali je dovolj premoga "okoli" elektraren preden se začne efektivno shranjevati energijo oziroma pridobi konstanten zadovoljiv vir obnovljive energije.
Hipotetično: Si predstavljaš sončne panele dimenzionirane za zimski čas, to lahko pomeni, da v poletnem času na to energijo uporabljamo za pretočna jezera, ne rabimo litija ne premoga.

MrStein ::

shock je izjavil:


Nismo še končali. Kaj bi se zgodilo če bi imeli cca 20% vseh stavb v Sloveniji pokritih z 10 kW sončnimi elektrarnami (ali se spomnite prej ko sem omenil samooskrba)?

20% od 800 000 (mislim da je toliko stavb v sloveniji): cca 160 000
Najvišja skupna moč ob idealnih pogojih: 160 000 x 10 kW = 1,6GW v realnih pogojih sredi poletja na sončen dan pa cca 20-30% manj

Skratka EV vozila bi znala delovati brez drastičnih sprememb v našem hrbteničnem omrežju.

Ko pa bi nekaj dni zaporedoma deževalo, pa bi naredil kaj?
Izredne razmere, dopust za vse zaposlene? Sistem par-nepar?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pro_moted ::

carota je izjavil:

Elon Musk tudi pravi, da so Tesle načrtovane z življensko dobo 1 milijon km.


Elon Musk trdi marsikaj.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

jype ::

MrStein je izjavil:

Ko pa bi nekaj dni zaporedoma deževalo, pa bi naredil kaj?
Izredne razmere, dopust za vse zaposlene? Sistem par-nepar?
Dajmo počakat, da pride do tega. Pri nafti je že, tako da trenutno so EV očitno precej boljši.

Markoff je izjavil:

Reče nekdo, ki bi bajonetiral bogataše, ki jim je denar padel iz zraka, kamor menda spada sam.
Pogosta zabloda. Jaz bi razlastil bogataše, ki so okradli delavce.

Stari maček ::

Kaboom je izjavil:

Stari maček je izjavil:

In koliko ur osvetlitve pod kakšnim povprečnim kotom si vnesel za izračun?
No, zato se lahko o tehniki pogovarjamo le tehnični kadri....

Ok, gospod Tehnični Kader... jaz sem napisal: panel na lokaciji NEK - torej so upoštevani podatki o sončni obsevanosti od tam. Pod nobenim povprečnim kotom ampak kar optimalen naklon za fiksno instalacijo na omenjeni lokaciji.

Pričakujem enak izračun od Vas, da lahko primerjamo podatke. Hvala.

Optimalen naklon je vedno pravokoten na sončne žarčenje. Torej si upošteval, da so prilagodljivi v x in y osi?

bbbbbb2015 ::

jype je izjavil:

Mene pa zanima, čemu so zanemarili CO2, ki ga proizvedejo pri pridelavi goriv za vozila z motorji na notranje izgorevanje.


Mene pa zanima,čemu so zanemarili CO2, ki ga proizvedejo za postavitev rafinerije. In prevoz surove nafte? In izdelava orodja za izdelavo rafinerije?

V grobem, to so plačali VW, Audi in podobni.

Kaboom ::

Stari maček je izjavil:

Kaboom je izjavil:

Stari maček je izjavil:

In koliko ur osvetlitve pod kakšnim povprečnim kotom si vnesel za izračun?
No, zato se lahko o tehniki pogovarjamo le tehnični kadri....

Ok, gospod Tehnični Kader... jaz sem napisal: panel na lokaciji NEK - torej so upoštevani podatki o sončni obsevanosti od tam. Pod nobenim povprečnim kotom ampak kar optimalen naklon za fiksno instalacijo na omenjeni lokaciji.

Pričakujem enak izračun od Vas, da lahko primerjamo podatke. Hvala.

Optimalen naklon je vedno pravokoten na sončne žarčenje. Torej si upošteval, da so prilagodljivi v x in y osi?

Jaz sem v svojem izračunu res uporabil samo optimalen fiksni azimutni kot in kot naklona svojega testnega panela za čez celo leto. Vi pa v svojem izračunu upoštevajte še ta prilagodljiv x in y? Lp, v pričakovanju izračuna.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaboom ()

Evolve ::

st je zmeraj bolj podoben 24kur :)

WhiteAngel ::

Mavrik je izjavil:

Torej da vidimo časovnico:

1. Nemci ugasnejo nuklearke
2. Nemci premaknejo velik delež proizvodnje elektrike na umazan premog
3. Nemci pogruntajo, da proizvodnja elektrike s premogom vrže v zrak veliko CO2
4. Nemci zaključijo, da je smrdenje okolja z dizli še naprej OK

Logika! :)


+1 haha. Sem se ravno to spraševal, kdo ti je kriv, da si šel dol iz nukleark, zdaj pa jamraš, da imaš zrak zanič...

WhiteAngel ::

Če so upoštevali CO2, potreben za izdelavo baterije, potem bi morali upoštevati tudi CO2, potreben za izdelavo celotnega vozila. Se pravi k unim 150 dodaj še 100 zraven za realno sliko pri obeh vozilih, koliko "onesnažuje celoten avto".

Če smo pa že pri CO2, koliko tega šele spustijo toplotne črpalke v zrak, če je štrom iz TE..

BigWhale ::

Saj vse skupaj je precej preprosto. EVji so se zaceli kotaliti in tezko jih bo ustaviti. Problemi z omrezjem? Ja, bi jih imeli, ce bi Harry zamahnil s palicico in vse ICEje spremenil v EVje, oziroma, ce bi Thanos tlesknil s prsti. Ampak ni.

Omrezja se bodo pocasi posodabljala in tudi ce bi EVji bolj svinjali tam kjer se jih izdeluje, je tisto svinjanje lazje omejiti in odstraniti, kot je omejiti svinjanje milijonov avtomobilov v mestih.

Not in my back yard zato, ker sosednji backyard s skupnimi mocmi lazje ocistimo.

Isotropic ::

zakaj pa ne delajo EV z range extenderji? torej s kakšnim majhnim otto/diesel motorjem, optimiziranem za delovanje v točno določenem režimu, ki potem fila baterijo?
nekaj podobnega je imel tudi bmw i3, če se prav spomnim.

sicer je res, da je filanje le-teh iz omrežja vsekakor bolj učinkovito, bi pa tako imel best of both worlds, doseg dizla in prednosti EV.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

bbbbbb2015 je izjavil:

jype je izjavil:

Mene pa zanima, čemu so zanemarili CO2, ki ga proizvedejo pri pridelavi goriv za vozila z motorji na notranje izgorevanje.


Mene pa zanima,čemu so zanemarili CO2, ki ga proizvedejo za postavitev rafinerije. In prevoz surove nafte? In izdelava orodja za izdelavo rafinerije?

V grobem, to so plačali VW, Audi in podobni.

Me zanima koliko nafte in premoga porabijo v proizvodnji tako imenovane "čiste" energije...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kaboom ::

Invictus je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

jype je izjavil:

Mene pa zanima, čemu so zanemarili CO2, ki ga proizvedejo pri pridelavi goriv za vozila z motorji na notranje izgorevanje.


Mene pa zanima,čemu so zanemarili CO2, ki ga proizvedejo za postavitev rafinerije. In prevoz surove nafte? In izdelava orodja za izdelavo rafinerije?

V grobem, to so plačali VW, Audi in podobni.

Me zanima koliko nafte in premoga porabijo v proizvodnji tako imenovane "čiste" energije...

Verjetno vedno manj? Ker se procent električne energije iz obnovljivih virov k sreči viša. Ali naj raje čakamo tlesk prstov in magično energijo brez stranskih učinkov na okolje?
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

shock ::

MrStein je izjavil:

shock je izjavil:


Nismo še končali. Kaj bi se zgodilo če bi imeli cca 20% vseh stavb v Sloveniji pokritih z 10 kW sončnimi elektrarnami (ali se spomnite prej ko sem omenil samooskrba)?

20% od 800 000 (mislim da je toliko stavb v sloveniji): cca 160 000
Najvišja skupna moč ob idealnih pogojih: 160 000 x 10 kW = 1,6GW v realnih pogojih sredi poletja na sončen dan pa cca 20-30% manj

Skratka EV vozila bi znala delovati brez drastičnih sprememb v našem hrbteničnem omrežju.

Ko pa bi nekaj dni zaporedoma deževalo, pa bi naredil kaj?
Izredne razmere, dopust za vse zaposlene? Sistem par-nepar?


Takrat uvažaš elektriko iz sosednjih držav. A si kdaj videl da po celi evropi pada dež na enkrat?

MrStein ::

Preko česa? Rekel je, da ne bi rabili ojačane infrastrukture.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BlaY0 ::

Zaenkrat si še ne predstavljam kako bi na pumpi non-stop "hitro" polnil 10 avtov naenkrat. Večje pumpe bi zihr nucale svoje trafote in orng kablažo do tja.

OK, recimo da bi lahko vso potrebno energijo pridobil z ukinitvijo naftnih rafinerij in prerutanjem njihovega štroma do pump. Ampak to po moje vsaj še 30 let ne bo možno...

m0LN4r ::

Vsi bomo imeli samooskrbo z elektriko, elektrika for free.
Itak.

BlaY0 je izjavil:

Zaenkrat si še ne predstavljam kako bi na pumpi non-stop "hitro" polnil 10 avtov naenkrat. Večje pumpe bi zihr nucale svoje trafote in orng kablažo do tja.

OK, recimo da bi lahko vso potrebno energijo pridobil z ukinitvijo naftnih rafinerij in prerutanjem njihovega štroma do pump. Ampak to po moje vsaj še 30 let ne bo možno...

Pumpa ne bo edina tocka za polnit. Polnil bos lahko na vsakem parkplacu, gostilni, na vsake 5km na regionalki, pri vsakem svetilnem stebru... Pac razprsen sistem.
Solarne polnilnice z ogromnimi baterijami so le vprasanje casa, kdaj bodo rasle kot gobe po dezju.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

fikus_ ::

In v vsej tej zgodbi so baterije kritična zadeva! Potem pa pišete, kako bo sonce pokrilo vse potrebe po elektriki + vetrnice. Kam boste dajali viške elektrike in kje boste vzeli manjke?! V baterije?! Cena elektrike je že sedaj, ko je samo za vzorec fotovoltaike in vetrnih precej dražja (kar poglejte račun za elektriko).

Cange ::

Stvar je dosti bolj preprosta, ni 0 in 1 ampak je nekaj vmes.
Nerealen primer ampak za razumevanje bo vredu. Podnevi hidroelektrarna stoji ker imamo sončno energijo, ponoči obratuje z dvojno močjo. Skupna moč se podvoji.

roCkY ::

Ja super uporabno pri pretočnih elektrarnah. Vodo spustiš mim turbin, ko solar dela.
Tudi pod jezom je vedno treba zagotavljat minimalen pretok vode. Namesto furat eno turbino boš peljal mimo, ker bodo viški iz fotovoltaike...
Hidro storage je delna rašitev. Ampak v kakšnem % je izvedljiv.

Cange ::

Al pa tako: Kolektorji za toplo vodo na termoelektrarni zmanjša dnevne izgube pri vklapljanju in izklapljanju le te. S pomočjo sončnih panelov zmanjšamo porabo premoga za polovico, zaloga premoga se "podvoji" oz lahko se dogradi še eno termoelektrarno in podvoji moč..

Stari maček ::

Cange je izjavil:

Stvar je dosti bolj preprosta, ni 0 in 1 ampak je nekaj vmes.
Nerealen primer ampak za razumevanje bo vredu. Podnevi hidroelektrarna stoji ker imamo sončno energijo, ponoči obratuje z dvojno močjo. Skupna moč se podvoji.

Si kdaj slišal za inštlirano moč ali imaš FDV?

fikus_ ::

Pokaži mi v SLO HE z akumulacijskim jezom za delovanje 12 ur/dan! ČHE ne velja. Poleg tega za npr. Dravske elektrarne velja, da so omejene pri nihanju gladine vode, erozija brežin Drave. Izkoristek pri visoki vodi je nižji, kot pri projektni. . . .
Sanjate nekateri, kaj vse bi moralo biti, zraven pa ne poznate osnov, zadeve pa kljub temu komentirate!

BlaY0 ::

m0LN4r je izjavil:


Pumpa ne bo edina tocka za polnit. Polnil bos lahko na vsakem parkplacu, gostilni, na vsake 5km na regionalki, pri vsakem svetilnem stebru... Pac razprsen sistem.
Solarne polnilnice z ogromnimi baterijami so le vprasanje casa, kdaj bodo rasle kot gobe po dezju.

Pumpa bo še vedno edina točka, kjer boš lahko relativno hitro napolnil 10+ avtomobilov naenkrat. Do določenih pump bo smiselno potegniti daljnovode (avtoceste). OK, lahko boš uporabljal tudi sistem hitre menjave najetih baterij ampak to je spet servis, ki ga ne bo možno uporabiti pri vseh avtomobilih. Ogromne baterije bo treba naredit, surovin za to pa tudi ni neskončno (bo treba uvažat iz Srbije)... in spet drag proces pridobivanja z elektrolizo. Vprašane je torej kakšno razmerje porabe energije bo v končni fazi med procesom pridobivanja naftnih derivatov in procesom izdelave in obnove baterij. Poleg tega bodo naftni derivati še vedno potrebni, tako da ne verjamem, da se bo kdaj poraba energije za pridobivanje tega ali onega v globalu kaj bistveno zmanjšala.

Govoriš o razpršenem sistemu... ja če bi bila elektrika free. Zaenkrat je še, pa ne bo več dolgo. Potem boš tudi za ta "mesh" potreboval dodatno infrastrukturo oziroma posodobitev obstoječe - vsako polnilno mesto bo treba priklopiti na nek rating/accounting/billing sistem. Treba bo vzpostaviti nek pameten "samoučeč" sistem distribucije, če ne se bodo pojavljale preobremenitve in posledično izpadi, ki jih ne bomo mogli zadostno nadzorovati. Treba bo razviti/implementirati varnostne sisteme... to se bo sicer zgodilo šele po tem ko bodo hekerji veselo izkoriščali sistem že par let ampak vseeno, koštalo bo čas in denar. Vmes se bo zakonodaja spreminjala in nam nalagala nove pogoje za to in ono. Standarde bo v neki fazi treba poenotiti, če ne bo kaos še večji (že zdaj imaš toliko različnih vtičnic kot je vendorjev EL avtomobilov če ne še več)...

Skratka izzivov je/bo nebroj ;)

Cange je izjavil:

Podnevi hidroelektrarna stoji ker imamo sončno energijo, ponoči obratuje z dvojno močjo. Skupna moč se podvoji.

Ni se za bat, da bo hidroelektrarnam kdaj potrebno "stati", razen ob remontih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Cange ::

Stari maček je izjavil:

Cange je izjavil:

Stvar je dosti bolj preprosta, ni 0 in 1 ampak je nekaj vmes.
Nerealen primer ampak za razumevanje bo vredu. Podnevi hidroelektrarna stoji ker imamo sončno energijo, ponoči obratuje z dvojno močjo. Skupna moč se podvoji.

Si kdaj slišal za inštlirano moč ali imaš FDV?

Ne tekmujem za top trolla.

fikus_ je izjavil:

Pokaži mi v SLO HE z akumulacijskim jezom za delovanje 12 ur/dan! ČHE ne velja. Poleg tega za npr. Dravske elektrarne velja, da so omejene pri nihanju gladine vode, erozija brežin Drave. Izkoristek pri visoki vodi je nižji, kot pri projektni. . . .
Sanjate nekateri, kaj vse bi moralo biti, zraven pa ne poznate osnov, zadeve pa kljub temu komentirate!


Pomembno za razumevanje je samo to da ima možnost regulacije, torej manj moči podnevi, več ponoči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cange ()

fikus_ ::

Sedaj bi nekateri postavljali kar daljnovode do elektro pump! Pa kje raste? V mehurčku? Že sedaj je velik problem kakšen nov daljnovod postaviti (tisti, katerim naj bi šel nad glavo, niso veseli). In zamenljive baterije! Se glede vtičnic se proizvajalci težko zmenijo, potem se bodo pa za baterije?!

(Kje živite, da vas ne ukradejo, ko imate takšne ideje).

Veliko stvari bo, ampak ne se jutri, bo potrebno še kar čakati.

BlaY0 ::

fikus, to bo treba naredit. Daljnovod tako ali drugače, po luftu ali pod zemljo, dela bo v vsakem primeru zadosti. Potrebno pa bo to narediti, ker z el. proključki, ki jih imajo bencinske pumpe sedaj, to ne bo možno.

fikus_ je izjavil:


Veliko stvari bo, ampak ne se jutri, bo potrebno še kar čakati.

To sem pa že napisal par postov višje, samo ti si to zgleda preskočil...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Cange ::

Za špice pokrivat se potem vzame tehnologijo s ~1950 dizel mašina ki ima bistveno višji izkoristek kot današnji dizli:
Opposed-piston engine @ Wikipedia

BlaY0 ::

Saj to je zgoraj vse že napisano... bolje svinjati kontrolirano na designiranih mestih kot nekontrolirano vsepovsod...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nemška študija: električna vozila zaslužna za več emisij CO2 kot dizelska (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8920769 (16162) BlaY0
»

Inštitut Ifo: električni avtomobili za okolje slabši od konvencionalnih (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18341577 (34429) J.McLane
»

Slovenija po letu 2030 brez novih avtomobilov na nafto in bencin (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
27778879 (70803) AštiriL

Več podobnih tem