» »

Nakup projektorja (wifi, android)

Nakup projektorja (wifi, android)

ropo009 ::

Hi,

razmišljam o nakupu projektorja z androidom in wifi. V sobi
zaradi razporeditve opreme ne morem namestiti televizije, bi
pa lahko projektor in platno, ki bi bilo nameščeno pred omaro
in bi ga spuščal ob uporabi.

Tako sem gledal projektorje z wifi, androidom, usb. Gledali
se bodo največ filmi (preko kodi-ja oziroma usb), youtube in
pa EON, ki ga ponuja Telemach.

Zanimajo me izkušnje s takšnim projektorjem in uporabo. Na
kaj naj pazim če se odločam za nakup takega projektorja?

Lp.

Fuks ::

Živijo,

ne znam ti nič povedat glede android projektorja, lahko pa ti dam nekaj napotkov glede izbire projektorja v splošnem, ker ne bo kar vsak primeren za k tebi ;)

Imaš več tipov projektorjev - eni so bolj za na daleč, eni na blizu (ter eni ultra na blizu, so praktično montirani na zaslon). Imajo tudi različne svetilnosti.

Ko boš imel nagledanih nekaj modelov, ter ko boš vedel, kje boš projeciral, kako veliko bo platno, ter kam lahko montiraš projektor (priporočam pod strop/na omaro), potem svoj projektor najdi na tej strani in se poigraj s kalkulatorjem:
https://www.projectorcentral.com/Epson_...

Nastavi razdaljo med projektorjem in platnom, potem pa boš videl kako veliko sliko "vrže" izbrani projektor na platno (oziroma razpon velikosti slike, v kolikor ima projektor možnost nastavljanja zooma - ponavadi ga ima).

Naslednje kar se moraš odločit je, kako svetel naj bo projektor. Moj (na povezavi) ima 1800 lumnov, kar pomeni da rabi mrak ali temo za gledanje (odvisno tudi od velikosti slike - pri meni kar velika cca 3.5m po diagonali). Če bi rad gledal podnevi rabiš dosti več (ter dobro platno - za podnevi mogoče črno).

matobeli ::

To kar pravi Fuks.

Dobiš tudi svetlejše za normalne denarje, ampak skor vsaka slika bo sprana na dnevni svetlobi.

Jaz mam Optoma hd144x, eden izmed boljših p/p FHD (1080p) projektorjev. Ima kar 3400lm.
Ampak: pri taki svetilnosti je preglasen ker ima not ventilator in vrteča zrcalca. Za ob temi gledat je pa tudi pri nižji svetilnosti dovolj.

Če ti je za dajat nekaj več denarja in želiš hudo kvaliteto poglej za laserskimi projektorji (ki so obenem ulra short throw -naredijo veliko sliko čisto blizu stene)

Recimo Xiaomi 4K laser projector, cca 2000usd, ima že vgrajene zvočnike, ki so nekje ranga od tvja in pa android.

Aja, najpomembnejše, projektor je edina pametna odločitev za gledat/gejmat in ga res priporočam kljub morebitnim minusom:
-nimaš črne luknje sred dnevne
-big screen, ne pa une igračke od 65"
-podnev ne gledaš tvja

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

ropo009 ::

Hi,

hvala obema za napotke in mnenja.

Projektor bo na stropu in od omare, pred katero je predvideno
platno bo oddaljen največ 180cm. Več ne bo šlo. Prostor pa se
da čez dan kar dobro zatemnit.

Gledam pa led projektorje z wifi in androidom in seveda čim tišjim...

lp.

matobeli ::

Uf, 180cm bo švoh z standardnimi, boš moral najt kakšnega bolj specifičnega, sej ponavadi imajo proizvajalci kakšen kalkulator.

Drugače ni potrebno imet z androidom ker lahko gor komot box daš in je projektorsamo kot ekran, se ti malo izbira poveča.

Edit: seveda bi delovalo, ampak slika ne bo tista tavelika

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

ropo009 ::

Ja sem že ugotovil da bo razdalja delala težavo. Bom moral
razmislit, pa kakšen kompromis sklenit. Če namreč povečam
razdaljo bom potem imel projektor počasi nad lokacijo glave.

Sem pa med raziskovanjem našel komentarje glede barve platna
črnega proti belemu.


Ima kdo izkušnje s tem in ali je v praksi res takšna razlika?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ropo009 ()

matobeli ::

Kaj pa je narobe z lokacijo nad glavo?

matobeli ::

So pa short throw zgleda bolj pogosti kot sem mislil. Poglej da ima ratio nizek, 1, 0.8, kaj takega verjetno zate pride v upoštev.

LeQuack ::

ropo009 je izjavil:

Ja sem že ugotovil da bo razdalja delala težavo. Bom moral
razmislit, pa kakšen kompromis sklenit. Če namreč povečam
razdaljo bom potem imel projektor počasi nad lokacijo glave.

Sem pa med raziskovanjem našel komentarje glede barve platna
črnega proti belemu.


Ima kdo izkušnje s tem in ali je v praksi res takšna razlika?


Pozab na kvalitetna platna, ker dobra stanejo več kot nek mid range projektor. Projektor se ti ne splača gledati Android+WiFi, zato ker enostavno nabaviš Chromecast za 35€ in vtakneš v HDMI in boš imel to kar rabiš.
Ampak ti nisi dal nič pametnih informacij razen razdelje. Vedet moraš kolk velko sliko hočeš, potem kolk si pripravljen denarja dat, kakšno resolucijo hočeš, ali hočeš da se tudi podnevi kaj vidi, itd.
Quack !

ropo009 ::

V osnovi sem najprej spraševal po izkušnjah z projektorejm, ki ima wifi in androida.

Velikost, ki jo bom dobil z omenjeno razdaljo bo zadostovala, ker bo razdalja med
glavo in platnom 300cm. Sem preverjal nekatere modele in dobil diagonalo med 120 in
180cm, kar mi ustreza. Prostor tudi lahko zatemnim tako, da tukaj ni problema.
Budget pa je max 500€.

Kombinacija ločen projektor in android box je ok, vseeno pa bom rajši imel samo
projektor z vsem navedenim.

Hvala za predloge in mnenja.

lp.

matobeli ::

Bod samo pozoren da boš vzel NATIVE 1920x1080, ker ogromno se jih prodaja kot 1080p ready, ampak so v resnici 720p.

Pa dej prilimaj če kaj najdeš dobrega, jaz mam sicer relativno novega DLP, ampak me šunder malo bolj moti kot pa sem predvidel in bi mogoče menjal če se dobi že kaj pametnega za tak denar.

LeQuack ::

Za do 500€ dobiš toliko projektorjev z FullHD in LED/laser osvetlitvijo:



Se pravi 0 modelov. Če v filter dam še navadne projektorje z lampo potem dobim ~30 budget modelov, od katerih je najbolj popularen že prej omenjen Optoma hd144x, samo noben od teh modelov ni short-throw, kar pomeni da ob razdalji projektorja do platna 180 bo diagonala največ nekje 140-150 cm, odvisno od modela, kar je velikost enega 55 inch TVja. In tu sploh še ni všteto platno in Android TV/Chromecast.
Moj nasvet je da pozabiš na to in nabaviš 55 inch TV 4K in ga daš nekam na steno, magar nad postlo,toliko stene imaš zihr da se najde plac. Slika bo neprimerno boljša.
Quack !

matobeli ::

Sej pravi da bi tudi 3m šlo, to je točno tolk kot imam jaz daleč in optoma deluje super, kljub temu da je malo glasna.

Se pa dobi tudi LED za 600USD (530€), ampak je to švohcena zadeva z 700lm https://m.gearbest.com/projectors/pp_00...

Ali pa tole: https://m.gearbest.com/projectors/pp_00...

LeQuack ::

Xiaomi je še nekako verodostojen, ampak dosti teh Kitajskih je veliko pod advertised lumni, npr. Epson je v svoji tožbi izmeril dejansko svetilnost nekaj teh in so bile cifre pod 10% od advertised:
https://www.projectorcentral.com/epson-...
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

ropo009 ::

Še slika, da se bo videlo kako in kaj.



Je pač tako, da nad glavo nočem imeti ničesar, že sredina je kompromis, ki pa tudi ni več najbolj všečen.

TV pa ne gre, kot sem že rekel. Iščem pa še naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ropo009 ()

XS!D3 ::

Če te zanima, imam za prodat Epsona EH-TW3200. Je seveda rabljen in na navadno lampo, ampak je native FullHD projektor. Z razdalje 180cm bi dobil nekje 154cm diagonale, čeprav se ti ga vrjetno splača porinit še malo nazaj, tam pri 200cm si že na 171cm diagonale. Lahko si pomagam s tem kalkulatorjem. Sam se projeciral na cca 100" (254cm diagonale). Ima pa tudi dober vertikalni in horizontalni shift, če ti kaj pomaga pri poziciji. Sam ga recimo zaradi konfiguracije sobe (sleme) nisem imel na sredini platna ampak zamaknjenega v eno stran, pa je bilo še vedno super.

Za predvajanje se ti pa vsakem primeru bolj splača priklopit neko kvalitetno zunanjo škatlo ala Nvidia Shield ali Apple TV oz od cenejših kak Firestick 4K ali celo Chromecast (če je zadostuje samo streamanje). Če se ti da hecat, pa lahko tud kak cenejši kitajski box....

Fuks ::

Se pravi to je nad posteljo če se prav vidi?

Jaz imam projektor za kavčem nad glavo. Razmislil bi na tvojem mestu, če boš zvok ventilatorja res manj slišal na sredini sobe kakor nad/za glavo. Namreč zvok ventilatorja je precej visokofrekvenčen, tega pa ušesa pobirajo predvsem od spredaj.

matobeli ::

Jaz mam tud nad glavo in vmes med projektorjem ter glavo sta še dve polici polni zadev, projektor je na cca 2m višine. definitivno se bolj sliši pred kavčom kot na kavču, kjer načeloma gledam.

Sem razmišljal da bi tudi okol projektorja dal uno kockasto peno, tolk da se samo naprej lahko širi hrup in da ima še vedno dovolj cirkulacije za hlajenje.

BTW, polet se kar pozna če je več ur uključen, treba klimo laufat zraven :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

ropo009 ::

Ja, tisto na sliki je postelja. In po premisleku nad njo
ne bo nameščena nobena taka ali podobna stvar.

Bom preveril kako je s projektorji za kratke razdalje.

LeQuack ::

Zakaj pa ne moreš na steno nad posteljo dat TV-ja?
Quack !

ropo009 ::

LeQuack je izjavil:

Zakaj pa ne moreš na steno nad posteljo dat TV-ja?

Ne gre, ker bi potem moral imeti glavo na drugi strani postelje to pa ne bo šlo.

Okapi ::

matobeli je izjavil:

Aja, najpomembnejše, projektor je edina pametna odločitev za gledat/gejmat in ga res priporočam kljub morebitnim minusom:
-nimaš črne luknje sred dnevne
-big screen, ne pa une igračke od 65"
-podnev ne gledaš tvja
Drži, ampak moraš omeniti tudi slabosti, med katerimi je najpomembnejša, da ko gledaš filme ali karkoli, črna barva nikoli ni zares črna. Namreč, platno je belo (oziroma, v domačih razmerah je bolje, če je sivo). In črno barvo dobiš tako, da na to platno ne sveti čisto nič. Se pravi, mora biti v sobi popolna tema. Podnevi je to praktično nemogoče, pa tudi ponoči, ko gledaš film, soba nikoli ni čisto temna, ker je osvetljena zaradi slike na platnu. Koliko to vpliva na kakovost slike je odvisno od sobe. Če imaš temne stene in strop, bo bolje, če imaš bele, slabše. Zato so v kino temne stene in strop.

Skratka, dobri televizorji imajo boljšo sliko, bolj kontrastno, od projektorja.

Lahko si pa nabaviš preklopni stropni nosilec za televizor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

matobeli ::

Ja, projektorji imajo svoje težave, ampak tud tvji majo v manjši meri enake težave, nimajo pa nobenega bonusa ki ga ima projektor.

Rabiš met oled za res črno, drugač je hitro sivkasto, za podnevi gledat moraš vsaj zavese zagrnit ali pa imet točno pravilno pozicijo glede na sonce, kar je ponavadi nepraktično ker obenem želiš imet sonce na kavču.

Je pa itak edino pravilo kaj komu ustreza, ampak kdor rad gleda serije/filme/šport bi moral vsaj enkrat sprobat obe opciji, oziroma, če prostor dovoljuje bi itak moral imet oboje da lahko izkoristi oba svetova.

Okapi ::

Vsekakor je občutek, ko doma gledaš film na platnu, bolj "kinodvoranski". Sem vsekakor pristaš projektorja, imam že dolgo full-HD Epsona in razmišljam o 4K.

LeQuack ::

Okapi je izjavil:

Vsekakor je občutek, ko doma gledaš film na platnu, bolj "kinodvoranski". Sem vsekakor pristaš projektorja, imam že dolgo full-HD Epsona in razmišljam o 4K.


Trenutne 4K opcije (vsaj te ki so affordable) so vse "fake" 4K, oziroma pixel shifting 4K. Sicer je boljše kot FullHD, ni pa to pravi 4K kot je to recimo na TV.
Quack !

matobeli ::

Mmm, 4K laserski, pravi, za dva jurja.

Čez ene dve leti, ko bo dejansko kaj za pogledat v 4K razen blockbuster filmov in serij ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

LeQuack ::

matobeli je izjavil:

Mmm, 4K laserski, pravi, za dva jurja.

Čez ene dve leti, ko bo dejansko kaj za pogledat v 4K razen blockbuster filmov in serij ;((


Ne verjamem, povej model.
Quack !

LeQuack ::

Tukaj je uporaben članek na to temo. True 4K vs Faux-K:
https://www.projectorcentral.com/4k-pro...

Trenutno so True 4K projektorji še vedno nekje 4500€+, to je za navadne modele z žarnico, laserski pa še ustrezno dražji. Imaš pa seveda veliko Faux-K modelov, ki so cenejši, ampak na koncu nimajo veliko slabšo sliko, mogoče v določenih primerih. Večina teh Faux-K doseže večjo resolucijo s pixel shiftingom, kar na grobo pomeni, da en pixel na čipu lahko v nekem časovnem zaporedju nekaj nano/mili sekund prikazuje različne vrednosti, potem pa jih leča z osciliranjem premakne da je na steni malo zamaknjen. Ker se to vse dogaja zelo hitro človeškemu očesu zgleda, kot da je na steni res več pikslov hkrati.
Quack !

matobeli ::

LeQuack ::

matobeli je izjavil:

Fap, fap: https://m.gearbest.com/projectors/pp_00...


Ja Xiaomi ni slab, sploh za to ceno, je pa dejansko mišljen res to nadomestek TV-ja, se pravi da ga daš na mizo in projecira na steno nad. Je pa za Kitajski trg narejen tako da čist možno da rabiš kak translator zraven za menuje. Ampak enako kot ostali Faux-K nima native 4K čipa (ima DLP 0.47″ z XPR pixel shifting), ampak kot sem prej omenil to ne pomeni da je slaba slika, samo potrebno se je zavedati da True 4K zaenkrat še ni finančno affordable.
Je pa dobra alternativa navadnemu TV-ju in zasede precej manj prostora.
Quack !

matobeli ::

System language: Chinese ( default ), English. Part of Chinese APP can merely be displayed in Chinese


Je pa res mišljen kot nadomestek TVju, vgrajeni kao dobri zvočniki, itak bi gor priklopil lahko en box/htpc

Bi blo fajn met tak HW za ene 200usd manj, brez vse navlake 8-)

ropo009 ::

Debata se je oddaljila od izhodiščnega vprašanja.

Skratka sem iskal, tudi našel nekaj variant (tudi za kratke razdalje,
sicer samo 1200x800). A je potrebnih precej kompromisov tako glede
skupne cene, tehničnih lastnosti kot predvsem same namestitve in vse
bolj je verjetno, da zadeva ne bo šla v realizacijo.

Hvala vsem za predloge, mnenja in informacije.

lp.

belo mleko ::

Ugrabljam temo ampak ko je ravno govora o projektorjih, je v zadnjih mescih na trg prišlo kar nekaj 1080p kitajskih projektorjev za smešne denarje. Vankyo v600 kar hvalijo, prodaja pa se za 250 USD.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

LeQuack ::

belo mleko je izjavil:

Ugrabljam temo ampak ko je ravno govora o projektorjih, je v zadnjih mescih na trg prišlo kar nekaj 1080p kitajskih projektorjev za smešne denarje. Vankyo v600 kar hvalijo, prodaja pa se za 250 USD.


Še vedno velja pravilo you get what you pay for, sploh pri projektorjih.
Quack !

matobeli ::

Sam tole je pa že kar mal zanimivo:
https://m.gearbest.com/projectors/pp_00...

4200lm, 15000:1, 50k ur žarnica(LED), 29db, FHD, HDMI, SPDIF...
za 154€.

Not bad!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Projektor: kaj kupiti (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Zvok in slika
38368995 (1884) matobeli
»

Malo boljši projektor¸?

Oddelek: Kaj kupiti
243161 (1799) chort
»

Projektor za "zunanji kino"

Oddelek: Zvok in slika
253631 (2877) Kaj
»

priporočite projektor in platno

Oddelek: Zvok in slika
4011134 (8233) gorann
»

Projektorji LCD HD itd... (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
729642 (6543) Alfonzo

Več podobnih tem