» »

Malo boljši projektor¸?

Malo boljši projektor¸?

prowb ::

Iščem malo boljši projektor. Prvi plan je uporaba v društvenih prostorih, občasno pa tudi na terenu...

Želje so:

- diagonala vsaj 5m
- svetilnost vsaj 4-5k lumnov
- kratka razdalja projekcije
- fullhd preko hdmi
- kontrast najmanj 10.000:1

Podatke smo povzeli po našem starem projektorju, ki je umrl :) Iščemo, nekaj vsaj takšnega - seveda pa raje boljše!

Zaželjen je nek "brand" - če pa kdo pozna zanesljivega kitajca, z odsti nižjo ceno, pa je tudi ok - oz. še bolje!

Prosim za predloge, pa tudi kak komentar, če se splača gledat kaj drugega od zgoraj naštetega.


Hvala!

strumf666 ::

Konkretnega predloga nimam, se da pa tule iskat po kriterijih:
http://www.projectorcentral.com/project...
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Map ::

Kaj pa projektor za hišni kino?

Diagonala okrog 3 metre, glede ostalega se pa kaj preveč ne spoznam.

- Kakšna tehnologija se priporoča? Nazadnje, ko sem malo bral, mi je bila DLP interesantna.
- Svetilnosti ne vem kakšne verjetno ne potrebujem, ker je soba dokaj temna, vseeno pa nočem izgube kontrasta. Na hitro sem izmeril lumne s telefonom, zunaj mi je kazalo okrog 30000 lumnov, v sobi od 20 do 200. Nisem pa profi, da bi znal ocenit, kako pravilne so te vrednosti.
- Z razdaljo projekcije nisem omejen, od enega pa do pet metrov. Mogoče celo bolje manj, zaradi večje svetilnosti in pa manj kablov po stropu.
- Full HD, ampak s čim manj vidno mrežo
- Čim tišji
- Projekcijska platna velikih dimenzij so draga ko ne vem kaj. Je nakup smiseln ali projeciram kar na belo steno? Če platno, kakšno, belo, sivo?

Glede cene se bom pozneje odločal, nočem pa it v nobeno skrajnost, niti navzgor niti navzdol.

Hvala!

c3p0 ::

Dober projektor ne bo prišel do izraza, če stene niso mat črno pobarvane, preveč bo odseva.

Sam sem mislil sprva nabavit enega boljšega Sonyja, bi ga dobil precej ugodno, a sem si premislil, ker nima smisla, v dnevni ne bom imel črnih sten. Če imaš posebaj sobo za projekcije, pa je druga.

Map ::

Ubistva je soba za projekcije + biljard in kar še spada zraven. Šlo bi, če ne gre drugače, ampak navdušen pa vseeno nisem.

V primeru barvanja stene se uporabi navadna barva ali je kaka posebej za to namenjena?
Lahko bi izdelal lesen okvir in čez neko platno ali tkanino, pa bi prišel kar poceni čez. Je to že kdo videl? Kakšna tkanina bi bila primerna?
In pa kako izgleda projecirana bela na črni steni? Črna je zagotovo super.

strumf666 ::

Sej ne projeciraš na črno podlago :) Projekcijska podlaga je bela ali siva, siva je ponavadi za višji kontrast. Projeciraš lahko tudi na navadno steno, samo slika ne bo tako dobra, kot na namenski podlagi. Namenskih podlag imaš več, od mehkih (platna), trdih, fisnih, prenosnih,... do namenske barve za zid. Motorizirano platno s cca 100" diagonale 16:9 se je že pred leti dalo dobit za cca 300EUR+poštnina iz tujine, ko sem zase delal primerjavo je bila to še najbolj praktična rešitev. Poštnina mislim, da je bila cca 100EUR iz Nemčije.
Kar je "sago" hotel povedat je, da ambientna in odbita svetloba vplivata na projecirano sliko. Kar se ambientne tiče, pač narediš čim boljšo temo v prostoru (tudi tu pomagajo temne stene), problem belih sten in stropa je predvsem odbita svetloba od projecirane slike, ki se pač odbija tudi nazaj in posledično poslabša sliko. Ne drži pa, da rabiš nujno vse stene in strop imet črne, pa slika s 100" (ali več) diagonale v vsakem primeru pride do izraza, tudi če je slaba :D
Če nočeš mreže je edina varianta DLP, pri LCD jo v vsakem primeru vidiš, ko si zelo blizu, samo ta razdalja je bistveno manjša od razdalje s katere boš gledal, tako, da to ni ravno problem.

P.S. Če slučajno še nisi, si pojdi pogledat, kako zgleda slika projektorja, ker če pričakuješ sliko, kot jo da lcd ali plazma na parkrat večji diagonali je to žal neizvedljivo.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Zgodovina sprememb…

Map ::

Uh, pa je res tako bolj logično. Zamešal sem, ker sem par dni nazaj gledal, kako nekdo malo projecira na črno podlago in sem takoj na to pomislil. Ravno to me zanima, a je razlika med platno dovolj velika, da se splača dat teh 300, 400, 500EUR za platno?

Ne pričakujem enake slike kot z LCDjem, vseeno pa pričakujemo boljšo izkušnjo s 120" projecirano sliko kot pa s 65" OLEDom. :)

strumf666 ::

V mojem primeru je bila; ker nimam stene, na katero bi lahko projeciral, sem si, dokler sem čakal na platno (kitajci+komplikacije...par mesecev) sam naredil platno iz belega blaga, ki sem ga dobil v lokalni trgovini in lesa... Cena materiala je bila cca 100€, kvaliteta pa občutno slabša, kot pri pravem platnu. Pri projeciranju na steno je/bo verjetno podobno. Barva za steno ima drugačen odboj, kot barva za projekcijsko površino, pa če imaš kake nepravilnosti (razpoke, neravnine, stikala, vtičnice,..) vse to se opazi in moti.
Če nisi preveč občutljiv na pomanjkljivosti projecirane slike v primerjavi s klasičnimi zasloni, potem pravilno pričakuješ :)
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

settler ::

Po mojem če že kupuješ projektor, ki ni ravno 200€, se splača kupit dobro platno/podlago.
Pač platna niso samo zato ker morajo biti :)

Tomson ::

Tudi na navadni beli steni je projekcija čisto ok. Jasno, z namenskim platnom boš projektor bolje izkoristil, a za začetek je povsem ok, slika je dobra, kino izkušnja absolutno boljša kot na 65" TVju. Tole je npr. moja začasna mojstrovina, bela stena in okvir iz črnega izolir traka, lol ..



Tudi sam počasi kupujem platno, a so cene malo bolj kvalitetnih kar zasoljene, 120" od 500€ dalje, tisti za 200€ iz tujine pa glede na vse prebrano niso na istem nivoju, so pa glede na ceno dober kompromis. Siva podlaga nima večjega kontrasta, ker je slika temnejša, ima pa boljši prikaz črne. A za sivo platno mora bit projektor z višjo svetilnostjo. Kompromis so srebrna platna, ki pa so tudi malo dražja. Črne stene so sicer super, da po sobi ni odseva, kar vpliva predvsem na prikaz črne, a tudi brez gre, ali pa kot omenjeno se ob predvajanju spusti neke črne tkanine pa je, če gre za večnamenski prostor, kar ponavadi skoraj vedno je situacija ...

@map:
Za tale projektor, Benq W2000 sem sam dal pred enim letom 1.300€, danes pa se ga dobi za 700€, lol. Mislim da za to ceno težko najdeš kaj boljšega ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

strumf666 ::

Zakaj okvir na beli steni?
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

Map ::

Tomson, v kako svetli sobi uporabljaš projektor? Je 2000 lumnov dovolj? Vidim, da ima veliko projektorjev okoli 3000-4000 lumnov ali celo več.

Tomson ::

@strumf666:
predvsem zaradi kontrastov, občutka višje svetilnosti, ter malenkost razlivanja svetlobe. Tudi na platnih je načeloma črn okvir iz istega razloga.

@Map:
v dnevni sobi. Za pravi filmski užitek jasno v popolnoma zatemnjenem ambientu, kjer je, če smo res pikolovski, odbijanje svetlobe od belih sten in predmetov kar opazno, v smislu da kar osvetli prostor (ne tako kot v kinu), kar se potem opazi na prikazu črne, ki je težava projecirane slike na splošno, če nimaš res vrhunskega projektorja in idelano pripravljenega prostora. Sicer pa je teh realnih 2000 ANSI Lumens? povsem dovolj tudi za projeciranje vsebin pri dnevni svetlobi, če ni na platno/steno direktne svetlobe (sonce/luč). Veliko projektorjev (sploh kakšnih manj zvenečih imen s kitajske) ima navedenih 3000-4000 lumnov, ki so v resnici bližje 1000 realnih lumnov ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Map ::

Sicer moram še prebrati nekaj testov, ampak zaenkrat se mi zdi tale projektor kar dober deal. Verjetno ni smiselno dati 1500EUR za projektor, ker je zelo verjetno, da črna še vseeno ne bo črna, ker pač soba ni temu popolnoma prilagojena.

Tomson ::

Tako je, ko greš enkrat čez neko kvaliteto projeciranja, postane največja omejitev primeren prostor in do neke mere kvalitetno platno. V slabših pogojih (večnamenski prostor) bi se razlika opazila s preskokom na projektor z višjo, 4k ločljivostjo (ob primernih vsebinah), npr. Optoma UHD40 za 1360€ ali še bolje model Optoma UHD60 za 1960€, še korak naprej bi bil projektor z lasersko projekcijo, ima še boljše kontrastno razmerje, svetilnost, prikaz črne, fokusiranje, a to je še višji cenovni rang ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

c3p0 ::

strumf666 je izjavil:


Kar je "sago" hotel povedat je, da ambientna in odbita svetloba vplivata na projecirano sliko. Kar se ambientne tiče, pač narediš čim boljšo temo v prostoru (tudi tu pomagajo temne stene), problem belih sten in stropa je predvsem odbita svetloba od projecirane slike, ki se pač odbija tudi nazaj in posledično poslabša sliko. Ne drži pa, da rabiš nujno vse stene in strop imet črne, pa slika s 100" (ali več) diagonale v vsakem primeru pride do izraza, tudi če je slaba :D


Tema je vsekakor pogoj za kvalitetno projekcijo, ti pa v primeru kar opisujem, niti popolna tema ne koristi. Projicirana slika odseva in se naokoli sveti, kar povratno spet vpliva na sliko in slabša temne detajle. Še posebaj je to vidno, če je platno blizu sten. Zraven stropa pa bo praktično vedno. Tudi platna imajo zato črn rob, da se ta efekt nekoliko omili. Če kupuješ dober projektor, je vsekakor za razmislit, ali še pobarvat okolico platna.

belo mleko ::

Koliko doprinese platno h kvaliteti slike? Projektor bi uporabljal samo po deveti uri, ko je zunaj že tako ali tako tema ampak uporaba platna iz estetskih razlogov ne pride v poštev. Stene so bele in imajo rahlo grobo teksturo.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Tomson ::

Če imaš kvaliteten projektor, bo kvalitetno platno vsekakor doprineslo k še boljši kvaliteti slike v smislu boljše ostrine, jasnosti slike, glede na vrsto platna tudi prikaz črne, kontrastnega razmerja. Slednje in za koliko pa je žal zopet odvisno od več faktorjev. Kot že večkrat omenjeno, težava ni samo zunanja svetloba ampak svetle stene in pohištvo, TV, slike pod steklom, ki odsevajo projecirano svetlobo nazaj v prostor in tako vplivajo na slab prikaz črne in posledično slabše kontrastno razmerje. Platno bo odsevalo nekoliko manj svetlobe kot stena, a čudežev ne gre pričakovat. Tako čez prste bi rekel da lahko kvalitetno platno (cca 500€) izboljša projekcijo od 10% (pri slabih pogojih prostora kot npr. vse bele stene) do 40% (pri idealnih pogojih pri črnih stenah oz. kakšnem temnem tekstilu v prostoru ) ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

tryhard ::

Xgimi je trenutno najzaneslivejši kitajc. Dobiš za nekje čuka.
Za slaba dva čuka dobiš drugega kitajca in sicer Xiaomi ponuja kar dober laserski projektor.
Glede lumnov in kontrasta je brezveze, da sploh gledaš deklarirane cifre.

Tomson ::

Od Xiaomija je pred kratkim prišel nov model, Xiaomi Wemax One (kodi: IT$CNPJ147 in IT$CN66SIX), ima višjo svetilnost in meni je v angleščini, prvi model le v mandarinščini in z nadgradnjo apkja delno v angleščini ... Tukaj pa test, sicer prejšnjega modela, ki je precej podoben ...

Xiaomi's Ultra Short Throw Laser Projector becomes our favorite model in its class. It easily outperforms in terms of image quality, sound power and ease of placement, competing European models including Philips Screeneo. While we were rather accustomed to the disengagement of more and more brands in the video projection sector, we are pleasantly surprised at the arrival on the market of a new player.
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

belo mleko ::

Pravite da gredo projektorji z lampo počasi v pozabo in da jih bodo nadomestili laserski? Je tehnologija že dovolj dobra, da lahko nadomesti lampo?
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

strumf666 ::

V pozabo še lep čas ne bodo padli (vsaj) zaradi cene. Dva reviewa:
http://www.projectorcentral.com/Optoma-...
http://www.projectorcentral.com/LG-HU80...
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

prowb ::

kak konkretwn link za Xgimi?

scenic16 ::

Best buy do 500€ ?

Kaj menite o: https://www.optoma.co.uk/product-detail... ?

Cena z poštnino v SLO 455€...

chort ::

Kakšen update kaj se trenutno splača kupit za rang okrog jurja? Iščem nekaj, kar bi nadomestilo (že pol leta mrtev) TV. Predvidoma FHD, za v dnevno sobo, cca 3m razdalje do platna.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Projektor: kaj kupiti (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Zvok in slika
38369027 (1916) matobeli
»

Nakup projektorja (wifi, android)

Oddelek: Zvok in slika
343712 (2828) matobeli
»

Projektor za "zunanji kino"

Oddelek: Zvok in slika
253639 (2885) Kaj
»

priporočite projektor in platno

Oddelek: Zvok in slika
4011147 (8246) gorann
»

Nasvet pri nakupu projektorja in platna na podlagi slik in opisa prostora (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5211548 (10376) urosbe

Več podobnih tem