» »

Projektor za "zunanji kino"

Projektor za "zunanji kino"

raZorxxx ::

Zasledil sem nekaj te o projektorji vendar se govori o vec tisoc evrih, kar se mi zdi prevec. Kupujem projektor namenjen za neprofesionalno projekcijo nogometnih tekem na dvoriscu, pred hiso. Zanima me koliko lumnov bi zadoscalo in katere projektorje predlagate (nizji cenovni razred). Platno pa nameravam kupiti kar tule: http://www.amazon.com/HTP-Blackout-Clot... , sepravi razmerje slike 16:9, diagonala 254cm.
Vsak nasvet mi bo prisel prav saj se na to temo ne spoznam.

Fuks ::

Dve stvari na kateri moraš biti predvsem pozoren:

1. Svetilnost: 1000-2000 lumnov zadošča za udobno gledanje v mraku in v temi. Če boš gledal podnevi rabiš konkretno več, npr 3000-4000. Če boš gledal sredi poletnega dneva na soncu sicer v nobenem primeru ne bo idealno :)

2. Kako daleč je projektor namenjen da vrže sliko. Tukaj se projektorji zelo razlikujejo. Eni so namenjeni da dosežejo npr teh 250cm že na nekaj metrih (npr cca 2m-3m), nekateri pa so mišljeni da jih montiraš precej bolj od daleč, npr na 6-10m.

Če rabiš za večer in noč ter za na blizu, potem rabiš "home cinema" projektor. Sam sem kupil pred kratkim za dnevno sobo full HD projektor EPSON TW5100 za 530€ (https://www.computeruniverse.net/produc... in je res super. Ponavadi sicer zaroletamo vse ampak se več kot splača za 360cm diagonale :) Sedaj je zunaj tudi že TW5300, ki ima nekaj izboljšav, vendar nič dramatičnega (poglej kakšna je razlika in razlika v ceni).

Če to ni to kar rabiš, pa sicer zelo priporočam tole stran, da si izračunaš "throw", saj je to ubistvu najbolj omejujoč parameter projektorja, saj ga ponavadi ne moreš ravno kamorkoli postavit: http://www.projectorcentral.com/Epson_E...

Bellzmet ::

Pa hitro naroči ker do EURA je samo še 10 dni:)

smacker ::

Mi smo zvečer v temi gledali na nekem sposojenem več let starem projektorju (bolj poceni model brez nekih specialnih funkcij), platno je bla rjuha z žeblji pribita na steno, pa se je čist lepo vidlo. Čez dan se je z njim zelo slabo videlo, tak da če maš namen gledat podnevi,vzemi čimvišjo svetilnost, ki jo dobiš za zastavljeni budget.
Razni "home-cinema" projektorji so namenjeni za notranjo rabo in so precej tišji od klasičnih projektorjev (posledično tudi dražji). Klasični so glasni in bi bili v dnevni sobi moteči, zunaj pa se to ne opazi.

raZorxxx ::

Bellzmet je izjavil:

Pa hitro naroči ker do EURA je samo še 10 dni:)
:)) res je, hitim :D

Hvala za odgovore :)
@Fuks Uporabljal se bo le ponoci, v casu tekem, tako da mislim da svetilnost ne bo problem saj trda tema. Hvala za link, na ogledu imam tale projektor, kupil bi rabljenega z novo zarnico. Bi bil dovolj dober za moje potrebe http://www.projectorcentral.com/Optoma-... ?
Hvala za odgovore :)
@smacker Neko taksno varianto sem mislil ubrat, le da bi projektor drzal vsaj nekaj let, in platno bi narocil na zgoraj omenjenem linku. Čez dan se projektor ne bo uporabljal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: raZorxxx ()

Bellzmet ::

Hm tekme bojo ob 15h, 18h in 21h. Tako da tema bo šele za tekmo ob 21h...razen če misliš gledat samo od četrfinala naprej.

raZorxxx ::

Bellzmet je izjavil:

Hm tekme bojo ob 15h, 18h in 21h. Tako da tema bo šele za tekmo ob 21h...razen če misliš gledat samo od četrfinala naprej.

Sem se pozanimal ja, gledalo se bo na dopustu, v zacetku julija sepravi od četrtfinala naprej. Vidim da se spoznas, morda ves ze sedaj za kak zanesljiv link ki bo prenasal tekme brez stekanje in visoki resoluciji?

Bellzmet ::

Jaz bom na RTV gledal.

Fuks ::

raZorxxx je izjavil:


@Fuks Uporabljal se bo le ponoci, v casu tekem, tako da mislim da svetilnost ne bo problem saj trda tema. Hvala za link, na ogledu imam tale projektor, kupil bi rabljenega z novo zarnico. Bi bil dovolj dober za moje potrebe http://www.projectorcentral.com/Optoma-... ?
Hvala za odgovore :)


Izgleda v redu ;) Če si se seveda pripravljen odpovedati Full HD (tale zmore 1024x756, se pravi pri 16:9 efektivno 1024x576). Če ga dobiš za poceni je v redu... slika bo pač bolj televizijske kvalitete. Svetilnost izgleda v redu, ko se bo zvečerilo nebo panike ;) Za dosego 256cm diagonale ga boš moral od platna namestit 3.6m - 4.3m stran, to pa ti veš ali lahko ali ne ;)

raZorxxx ::

Super, ja za Full HD vidim da je potrebno odsteti 500eur+ ce se ne motim? Super, bo slika bolsa ce postavim na 3.6 ali 4.3, ali je useeno? Hvala za inf.

Fuks ::

Tako ja, pa v resnici je tudo 500€ zelo malo za Full HD oz so že to vstopni modeli :) No če rabiš samo za ta dogodek je res kar huda investicija ;)

Tako ja, znotraj tega ranga lahko postaviš kamorkoli in potem sliko prilagodiš z "zoomom" na objektivu tega projektorja.

raZorxxx ::

Ja,spomnim se 6 let nazaj, svetovno prvenstvo, ga ni bilo pod 500eur, so kar padle cene in mislim da je cas da kupim. Tako je ja..
Odlicno, hvala. Mora pa biti popolnoma vzporedno postavljen projektor (v center platna) ali malo visje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: raZorxxx ()

smacker ::

V center platna dobiš najbolj optimalno sliko, drugače dobiš trapez (zgoraj ožji kot spodaj). Tega lahko popraviš z nastavitvami projektorja, ampak pri tem pride do minimalnega popačenja slike - vprašanje če sploh opaziš s protim očesom. Višja namestitev projektorjev se pa v praksi uporablja zato, da ne skače kdo med projektorjem in platnom (kinodvorane) in da ne sveti žarnica predavatelju v oči (učilnice, predavalnice).

raZorxxx ::

Dobro, hvala za odg :)

Fuks ::

Meni se sicer zdi, da projektor ne sme biti v centru. Sam ga imam cca pol metra pod stropom (vodoravno) na razdalji 4m in gre slika lepo do stropa potem pa cca 1.5 metra navzdol. Tako da na uč bi rekel da mora biti na 1/3 višine. Nisem pa nikoli bral kakšnih specifikacij.

Ponavadi če ga daš na klubsko mizico zna biti OK. Najbolje pa je seveda da ga daš čim višje in obrneš na glavo, tako ne moti če kdorkoli vstane. Se pa da ta skew popravit (pri meni je to sosednji drsnik na objektivu, takoj zraven zooma), ponavadi so popačenja minimalna tako kot so že zgoraj omenili.

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Kaj ::

Tule je orodje za natančen izračun mer projeciranih slik za posamične projektorje: http://www.projectorcentral.com/Optoma-...

Po razmisleku, ali bi imel projektor raje blizu projektorja (1-2m stran) ali zadaj par metrov stran, izberi med "short throw" ali med "zoom lens" projektorji. Za cca. 600-800EUR dobiš na amazonu že krasne kvalitetne fullHD projektorje (npr. Benq W1110 ponuja za razumen denar zelo veliko, ga imam tudi sam), vse ostalo pa je le še potreba po lumnih. Če misliš gledati ob večernih urah ali v temi, bo slednji čez glavo dovolj. Če rabiš za čez dan, pa pač išči več lumnov. Plačevati 1000EUR+ za domače neprofesionalne potrebe je po moje nepotrebno. Razen če pač rabiš za kakšne posebne pogoje (svetel prostor, nevemkakšna oddaljenost projektorja od platna,..)

Pa ne zaleti se izključno v številke v specifikacijah. Projektorji uporabljajo različne hitrosti barvnega kolesa, različne barvne modele in je lahko manj celo več oz. več ne nujno res več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

koyotee ::

Je un linkan z bigbanga kr boljši od benqa.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Kaj ::

Premisli še enkrat.

DLP vs LCD
RGBRGB (6x color wheel speed) vs sRGB DLP
27-29dB vs 28-36dB
10W vs 2W speaker
3D Yes vs 3D No
Vertical lens Shift Yes vs No
+ogromen kot izrisa + 1.3 zoom
+ še kaj

Lumni in proizvajalčeva navedba življenjske dobe žarnice pač nista edina kriterija.
Berite tudi previewe, ne samo "specifications"
Pa ne rečem, da ne obstaja še boljši deal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

adam68s ::

Morda komu zanimiva ponudba na Rudniku v francoski samopostrežbi:

http://www.e-leclerc.si/katalog-1-6-12-...

raZorxxx ::

hvala vsem za toliko predlogov ampak projektor je ze kupljen, skoraj nov za slabih 200eur, mislim da je dobra kupcija. http://www.projectorcentral.com/Optoma-... , lp

Kaj ::

Dobra kupčija, razen če je barvno kolo že čisto zgonjeno in žarnica pri koncu.

raZorxxx ::

Žarnica zamenjana pred nekaj tedni, projektor deluje izjemno, edino bi prasal ce kdo ve s katerim kablom bi povezal siol box in projektor? pa koliko metrou obstajajo (15+?)

Kaj ::

HDMI?

raZorxxx ::

Zasledil sem ogromno opozoril o tem kako je HDMI ucinkovit le do 5m razdalje, naj bi se slika na daljsih relacijah izgubljala.. morda kaksen drug kabel ki deluje neodvisno od dolzine?

Kaj ::

No sam mam 10m tegale in dela super. Preveri pa v drugih temah, koliko je kaj maksimum dolžine za ta tip kabla.
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Projektor: kaj kupiti (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Zvok in slika
38369036 (1925) matobeli
»

Malo boljši projektor¸?

Oddelek: Kaj kupiti
243167 (1805) chort
»

Nakup projektorja (wifi, android)

Oddelek: Zvok in slika
343720 (2836) matobeli
»

priporočite projektor in platno

Oddelek: Zvok in slika
4011158 (8257) gorann
»

Projektor - mnenje

Oddelek: Zvok in slika
112255 (1855) commissar

Več podobnih tem