» »

talno gretje - cena?

talno gretje - cena?

fokz8 ::

Zdravo.

Mi lahko nekdo iz izkušenj pove, kakšna bi bla okvirna cena za talno gretje v kopalnici, cca 6cm2?

na nekih straneh od podjetij piše od 20-30€ na m2, pa me zanima če je to res, al so pol še kakršnikoli dodatni stroški?

hvala :)
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

TehDucky ::

Mene je prišlo 30€ na m2 brez DDV oz. 33€ z 9,5% DDV. 8 glavnih ventilov in omarica, pa še 80m2 stiroporja 5cm, poleg vseh cevi in nastavkov.
Zraven pa nisem štel mešalnega ventila in regulatorja temperature, tisto pa je bilo še 170€. Tako da končna cena je bila 2875€ za 80m2

jb_j ::

TehDucky je izjavil:

Mene je prišlo 30€ na m2 brez DDV oz. 33€ z 9,5% DDV. 8 glavnih ventilov in omarica, pa še 80m2 stiroporja 5cm, poleg vseh cevi in nastavkov.
Zraven pa nisem štel mešalnega ventila in regulatorja temperature, tisto pa je bilo še 170€. Tako da končna cena je bila 2875€ za 80m2


Kolk metrov bakrene cevi? To je najbrž tut pomembno.

TheBlueOne ::

fokz8 je izjavil:

Zdravo.

Mi lahko nekdo iz izkušenj pove, kakšna bi bla okvirna cena za talno gretje v kopalnici, cca 6cm2?

na nekih straneh od podjetij piše od 20-30EUR na m2, pa me zanima če je to res, al so pol še kakršnikoli dodatni stroški?

hvala :)


Odvisno kaj potrebujes. Verjetno je to cena za polaganje cevi v tla, kjer upostevaj, da je voda v ceveh lahko max 40 stopinj. Ce imas drugace centralno (med 60 in 80 stopinj) bos potreboval tudi izmenjevalec toplote ali mesalni ventil in prostor za ena ali drugo.

Potem pa upostevaj se infrastrukturo do kopalnice.

Zgodovina sprememb…

fokz8 ::

hvala vsem za odgovore :)
"Creativity is contagious. Pass it on"
- AE

fikus_ ::

"Kolk metrov bakrene cevi?"
Baker je drag, se uporablja plastika in temp. do 40°C. Pri ogrevanju s pečmi (višja temp.) se uporabi mešalni ventil.

Likalnik ::

Živjo,

imam eno vprašanje...opazujem že dalj časa pri talnem gretju, da so tiste prozorne merice katere nam kažejo pretok vode v ceveh motne oziroma umazane...že skoraj črne...malo sem googlal in to je lahko tudi zaradi nabiranja alg....sedaj me pa zanima...je to kakorkoli škodljivo za sistem - cevi...se to da sanirati? mora to narediti strokovnjak ali lahko sam....kakšno čestilo, če bi zlil v cevi? ali je potrebno cel sistem zamenjati z vodo?

hvala

fikus_ ::

Niso alge, ampak umazanija, ki se je nabrala na steni in/ali motnost plastike zaradi staranja. Nič bat, je samo estetska težava.

Likalnik ::

Ok, hvala za odgovor....kaj potem predlagas, da naj kar tako pustim....naceloma me ne moti in je lahko tako...tezava je samo, ce se bo s casom masila cev?

;-) ::

Po celi hisi sem delal talno pex al pex cevi so me stale 0.46€ kvadrat porabil sem jih 2km.

Rabis 10-11m cevi na meter torej samo talno te stane cca 20-30€ za komplet kopalnico. Na ebay kupi tacker sponke s katerimi bos cevi pribil v stiropor na tak mali kvadraturi jih lahko natikas z roko.

Rabo se bos razdelilec in ventil ki bo spuscal vodo samo do 30 stopinj v tla, kar je vec je neumno. Strosek ce dels sam bo pod 100€ ce ti dela drug ma dela dve uri torej vse kar je nad 150€ je nesmisel.

s1m0n ::

@Likalnik, lahko očistiš samo ta ohišja (prozorna) za nastavitev pretoka. Je pa postopek odvisen od proizvajalca do proizvajalca... Mislim, da ti tega tudi "profi" ne bi smel preveč zaračunat saj ni veliko dela.

Likalnik ::

Aja se dajo ocistiti?...kot sem napisal....me ne moti, ce so umazane...samo da to ne zabase cevi....profija sm pa klical....in je rekel 300€, da spusti vodo ven...da notri cistilo in natoci vodo nazaj v sistem

;-) ::

Na kaj grejes vodo. Alge so problem tud za izmenjevalce na TC.

Imas samo talno al tud radiatorje?

nsa_ag3nt ::

Alge brez svetlobe ne uspevajo.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Likalnik ::

;-) je izjavil:

Na kaj grejes vodo. Alge so problem tud za izmenjevalce na TC.

Imas samo talno al tud radiatorje?


Imam kurilno olje...oboje radiatorje in talno gretje...vsaka ima svojo crpalko vse skupaj pa priklopljeno na eno pec....sem razmislal, ce bi v talno poslal visjo temperaturo vode...glede na to, da imam radiatorje lahko zelo visoko temperaturo posljem tudi v talno, ce pac odprem....bi s tem kaj naredil....oziroma pustil bom tako kot je in se ne bom obremenjeval...ce iz firbca ne bi omarice odprl se vedel ne bi

;-) ::

Ce ti ista voda krozi po radiatorjih in talnem pol je to to umazanija iz radiatorjev in niso alge. Dvomim da pec loceno greje oboje vodo tk da nekje pride do izmenjave. Jaz bi pustil pa je.

fikus_ ::

"....sem razmislal, ce bi v talno poslal visjo temperaturo vode..."

Če imaš plastične cevi, pazi pri temperaturi vode! Poleg tega če kuriš 24/7, je dovolj temp. v talnem maks. okrog 30°C, odvisno od izolacije hiše. Nikakor pa ne bi spuščal not več kot 40°C. Če premalo greje prostore s talnim, potem je vzrok v tem, da ne ogrevaš 24/7.

kixs ::

In kaj je narobe ce spusca visje temperature v plasticne cevi? Sej je cel vodovod po hisi plasticen in gre tudi vroca voda po njem (60++ stC).

fikus_ ::

Mislim, da so cevi za talno primerne do 90°, tako da če kdo želi, spusti noter tudi toliko. Tako da nič narobe.
Drugo pa je, da talno počasneje reagira na spremembe temp. okolice in če boš segrel na 40°C tla, bo to oddajalo še kar nekaj časa to toploto. Potem pa lahko imaš "savno", ali pa sred zime zračiš.

Likalnik ::

;-) je izjavil:

Ce ti ista voda krozi po radiatorjih in talnem pol je to to umazanija iz radiatorjev in niso alge. Dvomim da pec loceno greje oboje vodo tk da nekje pride do izmenjave. Jaz bi pustil pa je.


Ja tako je voda je ista za radiatorje in talno....imaš prav in res zna biti ta umazana voda od radiatorjev....

Likalnik ::

fikus_ je izjavil:

"....sem razmislal, ce bi v talno poslal visjo temperaturo vode..."

Če imaš plastične cevi, pazi pri temperaturi vode! Poleg tega če kuriš 24/7, je dovolj temp. v talnem maks. okrog 30°C, odvisno od izolacije hiše. Nikakor pa ne bi spuščal not več kot 40°C. Če premalo greje prostore s talnim, potem je vzrok v tem, da ne ogrevaš 24/7.


V talno spuščam 35°C (tako je monter naštimal in načeloma je tako že od začetka)...potem pa z termostatom reguliram temperaturo....
princip je tak: talno je v spalnih prostorih tako, da je temperatura v tistih prostorih nastavljena na 20°C...na termostatu imam urnik kateri je praktično celo zimo isti in ga nič ne spreminjam....od 16:00 - 22:00 je nastavljeno na 20°C...ostale ure pa na 18°C...zjutraj ko se zbudim je na termostatu temperatura 19,5°C tako, da je takrat ogrevanje ugasnjeno in je ugasnjeno do 16:00 ko se mora ogreti na 20°C...ker praktično nikoli ne pade na 18°C...kadar je pa sonce pa še pod 20°C ne...na ta način se ogrevanje vklaplja in izklaplja...kar pomeni, da ne ogrevam 24/7...toplo je dovolj...olja ne pokuri veliko....sem pa bral na forumih, da naj bi bil talno prižgan 24/7....
kaj potem predlagate, da nastavim na 20°C in to je to? bo kaj drugače....?

Ostali prostori dnevna, kuhinja, hodnik...so pa na radiatorjih....tam je pa posebej termostat...kateri se tudi vklaplja glede na uro oziroma moje želje..

Pač nima smisla ogrevati prostora, če pol dneva ni nobenega doma...tako, da vedno temperatura niha za 2 do 3 stopinje gor in dol po celem stanovanju.

energetik ::

Jasno nastavi kot ti paše. 24/7 je priporočljivo pri ogrevanju s TČ, da je lahko temperatura ogrevalne vode nižja za isti učinek.
Sicer pa je 24/7 ogrevanje tudi bolj udobno, ti že imaš zrak segret na 20°, kaj pa stene?? Pri 24/7 je vse enakomerno ogreto, manj možnosti za kondenz in precej boljše udobje. Vsaj v masivni hiši bore malo prišparaš z gretjem na urnike.

DimmniBurek ::

Razmišljam, da bi prenovil kopalnico in sicer talne ploščice in namesto banje, tuš kabina. To je pa odlična prilika za električno talno gretje. Kaka je kaj cena na m˘2 približno?
Ploščice znamo sami položit, elektrika tudi ni problem. Verjetno bo v kopalnici ostal klasičen radiator (ne splača se mi ga ven metat, so pa cevi centralne napeljane po stropu).
Na kaj je treba biti pozoren, predvidevam, da se položi in nato direktno na to da lepilo za ploščice in potem ploščice gor?

P.S.:Gledam, na aliexpressu je to na pol zastojn, ma kdo izkušnje?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Na estrih naneseš lepilo za ploščice, vtisneš mrežo z gretjem in takoj potegneš še nekaj lepila čez. Ko se se strdi, klasično položiš čez še keramiko.
Nekam na sredo med grelne žice prej v estrih vštemaš tanko inštalacijsko cev, kamor porineš termostat. Cev potegneš do stenske doze, kjer bo stikalo in nastavitev. Tako lahko termostat kadarkoli potegneš ven in zamenjaš.

Zgodovina sprememb…

krho ::

V kopalnici obdrži radiator.. vsaj brisače se ti gor sušijo, če ne drugega...
Pa pri nas sta starša dala električno talno v kopalnico... pa ga mogoče prižgeta 2x/leto...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

bedarija ::

starši so doma dal električno talno v kopalnico, ki je "prižgano" 24/7, tekom dneva je na najnižji temperaturi 15°C kar pomeni da se niti ne prižiga in greje zvečer (okoli 19-22) se prižge za večerno tuširanje in zjutraj (5-8) za jutranjo. to vse je seveda na timerju in se nič ročno ne dela. imajo poleg talnega še radiator ki se prižiga samo če je res huda zima

PrimoZ_ ::

Ko je ravno o talnem gretju. Koliko je minimalna debelina celotnega sestava, Bi res šlo v 10cm ?

Majstr pravi 4cm izolacije, 2cm sistemska plošča (in cevi), 4 cm betonski estrih (nad čepi).
4cm izolacije ni optimalno a po drugi strani je spodaj klet, ki ima sedaj par radiatorjev, ki jih potem ne bi bilo in mogoče ni problem če gre nekaj toplote skozi plato.

energetik ::

Če je spodaj ogrevana klet, potem je tudi 4cm izolacije zadosti. To je OK sestava.
Če gre toplota dol čez plato, to niso izgube, bodo pač radiatorji manj greli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

PrimoZ_ ::

Če vzamem za primer 4cm stirodurja in 10C razlike med pritličjem in kletjo to pomeni ~12W toplotnega toka na m^2.
Načeloma bi potem v kleti odstranil radiatorje. Nekako ne vidim smisla zakaj bi jih imel.

energetik ::

Če ti bo dovolj gretje s stropa, jih lahko kasneje odstraniš. Ali pa daš na njih termostatske ventile in jih pustiš.
Če to res hočeš, potem daš še manj izolacije, npr. 2cm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

fikus_ ::

Če res ogrevaš klet, daj kakšen cm manj stirudurja in kakšen cm estriha več. 4 cm estriha je na spodnji meji.

PrimoZ_ ::

Zakaj sploh mora biti betonska plast tako debela, sedaj je 3 do 4cm polito čez grušč in ni nikjer pokalo, pravzaprav je prekleto trdo.
Bi rekel da sodobni materiali da so še trdnejši.

fikus_ ::

Spodaj boš imel stirudur, potem sistemske plošče+cevi in na to samo 4 cm estriha? Če bodo tla točkovno obremenjena, ti lahko estrih poči in imaš težavo s pokanjem talne obloge + toplotna obremenitev. Sanacija ni enostavna.

energetik ::

fikus_ je izjavil:

Spodaj boš imel stirudur, potem sistemske plošče+cevi in na to samo 4 cm estriha? Če bodo tla točkovno obremenjena, ti lahko estrih poči in imaš težavo s pokanjem talne obloge + toplotna obremenitev. Sanacija ni enostavna.
Napisal je da bo imel 4cm nad čepki, torej 6cm skupne debeline estriha, kar je povsem dovolj!
Jaz imam na določenih mestih samo 3,5cm nad čepki, pa ni nobenega pokanja, tudi po protokolu zagona talnega, ko je šla 2 dni notri 50° voda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

fikus_ ::

Lahko naredi kakor hoče. Čepki+cevi so oslabitev estriha, tako da na tista 2 cm ne bi računal.

PrimoZ_ ::

Kaj pa sistem kjer ni čepaste folije in so samo cevi. Tam je manj slabitev?

Sploh pa trenutno je bilo 4 ali manj cm politega betona brez mikroarmature pa ni nikjer nič pokalo.

floyd1 ::

Moj estrihar je rekel, da je pravilo 5 cm nad čepki in smo tako (5-6 cm) tudi naredili. 4 pa je menda minimum.
Sicer pa je bolj kot tisti en cm pomembno dobro armiranje in plastifikator.
Sistem brez sistemskih plat bi po logiki moral biti malenkost bolj "trden". Je pa pri njem sigurno boljši toplotni kontakt.

fikus_ ::

Tudi po mojih info je zaželjeno okrog 5 cm, 4 minimalno, če pač ni več višine. V sili se dela se tudi manj z mikroarmaturo in/ali mrežo.

Je precej odvisno od obremenjenosti prostora in čisto lahko, da bo 4 cm dovolj.

energetik ::

Seveda se dela z mikroarmaturo (vlakna) in plastifikatorjem. Kot sem rekel, povsod imamo 4cm nad čepki, v kopalnicah celo med 3 in 3,5cm, pa ni nikjer niti sledu o pokanju ali čem podobnem. Sedaj je nekje 5 let staro. Je pa res, da so na mestih večje obremenitve (kamin, bojler itd) spodaj dali XPS namesto EPS + armaturno mrežo).

Sicer bi sam dal večjo debelino (toplotna vztrajnost je zakon), ampak nam ni zneslo zaradi višin, ker smo hoteli v pritličju zbasati čimveč izolacije na tla, terasna vrata so bila pa tudi že na fiksni višini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

PrimoZ_ ::

Kaj pa sistemi za suhomontažno talno gretje ?
Npr. https://www.uponor.si/izdelki/talno-ogr...

Pa še povsem praktično vprašanje za imetnike talnega gretja :)
- predvidevam, da se da pretok po vejah regulirati, torej da imaš v spalnici nižjo temperaturo ? Oz. ko/če spremeniš namembnost prostora da pojačaš ogrevanje.
- kako topla so zares tla pri talnem ? Sedaj vsi naokoli pripovedujejo kako je škodljivo za zdravje in povzroča krčne žile itd ...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Talno gretje uporabljamo 12 let, odkar smo renovirali hišo. Vsaka veja se da regulirati, v bivalnih prostorih imamo eno temperaturo, najbolj toplo v kopalnici, spalnico pa sva v teh 12 letih za kratek čas grela samo enkrat. Zaradi njene lokacije med dnevno sobo in kopalnico se je pokazalo, da je ne rabiva ogrevati.

Temperatura tal v bivalnem delu ne preseže 25°C, ko stopiš z golo nogo na tla (laminat), nimaš občutka, da bi bilo toplo (hkrati pa ni občutka hladu v smislu, da ti "pije" toploto iz podplatov). Na otip topla tla so samo v kopalnici (ploščice), ki jo zavestno bolj grejemo, da ni neprijetnega občutka, ko stopiš moker izpod prhe ali iz kadi.

Skratka, odločitev za talno gretje se je izkazala za dobro.

Lp

Jože

energetik ::

PrimoZ_ je izjavil:

Kaj pa sistemi za suhomontažno talno gretje ?
Npr. https://www.uponor.si/izdelki/talno-ogr...

Pa še povsem praktično vprašanje za imetnike talnega gretja :)
- predvidevam, da se da pretok po vejah regulirati, torej da imaš v spalnici nižjo temperaturo ? Oz. ko/če spremeniš namembnost prostora da pojačaš ogrevanje.
- kako topla so zares tla pri talnem ? Sedaj vsi naokoli pripovedujejo kako je škodljivo za zdravje in povzroča krčne žile itd ...

Vsako vejo se da seveda regulirati. Če je hiša dobro izolirana, kaj dosti različne temperature po prostorih ne boš imel. Npr. mi imamo v spalnici talno celo zimo izklopljeno, povsod drugod so pretoki na max (~2,5L/min), pa je v spalnici cca. 20,5°, drugje 21,5-22.

Kot ti je že napisal barbapapa, v izolirani hiši tla niso zares topla, čutiš samo da so nevtralna. Malce mlačna ratajo morda, ko je zunaj -10°.

fikus_ ::

V nadstropju imaš za vsako sobo svojo zanko (ali več zank) z ventilom in reguliraš pretok po prostorih ter s tem temperaturo. Je na začetku potrebno malo potrpljenja in šraufanja ventilov, da hidravlično uravnotežiš pretoke.

floyd1 ::

- kako topla so zares tla pri talnem ? Sedaj vsi naokoli pripovedujejo kako je škodljivo za zdravje in povzroča krčne žile itd ...

Če je za zaupat hoferjevemu termometru (pištoli) in me spomin ne vara, so tla pozimi ca. 2-3 stopinje toplejša kot notranja temperatura (21), pri nas so torej kakih 23-24 stopinj. Ni nekega občutka toplote, pa tudi hladna niso na otip, točno tako, kot je zgoraj opisal Barbarpapa2. Večino poletja, sploh pa takrat ko udari taprava vročina, so tla kar precej toplejša kot pozimi z ogrevanjem. Tako da glede krčnih žil... ;) Še vedno pa lahko nosiš copate z debelejšim podplatom.
30 let nazaj so imeli nekateri talno v enem ali dveh prostorih priklopljeno kar na povratni radiatorski vod, ki je seveda bil še vedno bistveno prevroč tako uporabo. Tisto pa je bilo po mojem res problematično. Domači mojstri.

- predvidevam, da se da pretok po vejah regulirati, torej da imaš v spalnici nižjo temperaturo

Tako je, veje talnega sem nastavil ob zagonu (pred leti) in jih več ne šlatam. Dnevna, kuhinja in v kopalnicah popolnoma odprte, spalnica in otroške sobe malo priprte in to je to. Nikoli pa nisem iz tega delal neke znanosti, sploh ker pri tej hiši notranja vrata bolj malo zapiramo :|.

PrimoZ_ ::

Hvala za informacijo iz prve roke.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34870093 (10290) edi123
»

Talno ogrevanje ali radiatorji

Oddelek: Loža
2215474 (2353) Twixz
»

Talno ogrevanje - da ali ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8539757 (12828) urosh
»

Talno gretje in kurjenje na drva

Oddelek: Loža
337171 (6026) Daniel
»

Talno gretje na plin

Oddelek: Loža
286836 (5934) smacker

Več podobnih tem