» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
44 / 50
»»

hunter01 ::

Hvala obema za informacije, bom verjetno res kar Sonoff sprobal, ker spalnica mi je ravno No.1 priority. Ne bi rad, da se zjutraj zbudim zaradi odpiranja radiatorja, ampak v toplo sobo ob alarmu. :)

barakus ::

Ali lahko kdo priporoči termostat za centralno ogrevanje? Želim si nekaj kjer lahko ročno fizično nastaviš temperaturo, da ima na disppayu jasno napisano trenutno nastavljeno temperaturo, za bolj napreden urnik pa da nastaviš prek telefona.

McClane ::

barakus je izjavil:

Ali lahko kdo priporoči termostat za centralno ogrevanje? Želim si nekaj kjer lahko ročno fizično nastaviš temperaturo, da ima na disppayu jasno napisano trenutno nastavljeno temperaturo, za bolj napreden urnik pa da nastaviš prek telefona.


Tado? Imaš različne komplete za inštalacije in si lahko kombiniraš kot želiš, potem pa imaš tudi app s katerim lahko na daljavo nastavljaš temperature in urnike.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

OK.d ::

McClane je izjavil:

barakus je izjavil:

Ali lahko kdo priporoči termostat za centralno ogrevanje? Želim si nekaj kjer lahko ročno fizično nastaviš temperaturo, da ima na disppayu jasno napisano trenutno nastavljeno temperaturo, za bolj napreden urnik pa da nastaviš prek telefona.


Tado? Imaš različne komplete za inštalacije in si lahko kombiniraš kot želiš, potem pa imaš tudi app s katerim lahko na daljavo nastavljaš temperature in urnike.

Ali pa Netatmo, ga lahko nastavljaš tudi preko računalnika, kar je veliko lažje kot na telefonu, pa stran podpira tudi naš jezik.
LPOK.d

zl0dej ::

Kdo pozna kakšen lokalni TTS, ki zna slovensko in laufa v linuxu? Rabim za Home Assistant

Jakkob ::

Lahko probaš: https://github.com/yl4579/StyleTTS2


Pre-trained modules
In Utils folder, there are three pre-trained models:

ASR folder: It contains the pre-trained text aligner, which was pre-trained on English (LibriTTS), Japanese (JVS), and Chinese (AiShell) corpus. It works well for most other languages without fine-tuning, but you can always train your own text aligner with the code here: yl4579/AuxiliaryASR.

135063 ::

Večina najbrž itak ve ampak je od 20.-25.11. črnopetkovska prilika tudi pri shelly.si, 25% popusta, tu nekje... Povem brez skrbi, če zmanjka, naročilo je oddano/plačano (lcd h&t, pro3em, pro4pm, 1pm, i4, i4dc...) - bedak in denar (-ddv za eksperimente) spet hitro ločena...

Vili_vanili ::

Ali Shelly omogoča nastavljanje kota pri žaluzijah? Blebox ima to možnost...

RockyS ::

Out of the box ne, si moraš napisati skripto. Jaz imam Shelly 2.5 pa imam v bistvu nastavljene samo tri pozicije, čisto dol, čisto gor in custom s skripto da so lamele ravne.

nokken ::

Vili_vanili je izjavil:

Ali Shelly omogoča nastavljanje kota pri žaluzijah? Blebox ima to možnost...

To ni opcije da dela. Preprosto zato, ker ni odvisno od stikala ampak motorjev in s temi motorji, ki so klasicni za zaluzije, ter nacinom kako delajo, ni niti najmanjse opcije, da se to naredi. Sicer je v teoriji izvedljivo, da lahko zapiras ali odpiras zaluzije za X stopinj, ampak rabis predvsem custom motorje in vodila.
To da imas moznost zapreti ali odpreti zaluzije na 23% ima pa tudi Shelly, ampak to zares v praksi ne pomeni, da so zaluzije odprte na 1/4 okna in da imajo kot 45 stopinj. Enkrat mogoce so, drugic definitivno ne, zato jaz resujem te stvari z malo bolj komplicirano skripto v Openhabu, tako da (vsaj na priblizno) vedno odpre na isto stvar.

Jure14 ::

nokken je izjavil:

Vili_vanili je izjavil:

Ali Shelly omogoča nastavljanje kota pri žaluzijah? Blebox ima to možnost...

To ni opcije da dela.

Ma ne tako pesimistično.
Marsikaj se da narediti z nekaj kalibracije in računanja.
Pa tudi napravica sama zna marsikaj ugotoviti o stanju žaluzije (rolete) iz toka, ki teče v motor.

Dviganje traja recimo 40s, spuščanje traja recimo 30s (pač kalibriraš). "Obračanje" žaluzie traja 2s.
UStaviti želuzijo na 50% ni neka znanost. In potem pognati mtor v drugo smer za 1s (da nagne lamele) tudi ne.

Tidule ::

Točno to, in če nakloni odstopajo za par stopinj to ni bistveno za delovanje. Seveda bi lahko zadevo reševal s stepper motorji, ampak niti pod razno ni potrebna takšna natančnost.

matobeli ::

Shelly ti omogoča kalibracijo oziroma jo izvedeš ob vgradnji, pol pa delaš z % Pri mojih ki so na oknih (in ne na celotni višini) je cca 4% da se iz zaprtega spravi v vodoravni položaj.

Če bi imel celo višino bi pa verjetno resolucija manjkala, ker bi imel samo še 2% na voljo, kar bi bilo cca 0, 45, 90 stopinj.

Za dnevni prosto imam recimo na tipko vezana dva ukaza, najprej 100% zapri, potem pa za 2% odpri, ker mi ne paše čisti bunker (razen če gledam filme), v spalnici pa itak timer dela glede na spalne cikluse in ne diram sploh.

Tko da tudi kote se da na nek bolj manualni način naštelat če je treba.

nokken ::

@jure14 ja se da narediti in imam tudi narejeno. Ampak tako kot zaluzije delujejo (vsaj moje, pa kolikor sem videl tudi vse ostale) stvar ni tako enostavna kot bi si kdo zelel. Zares je odvisno ali gre zaluzija gor ali dol, v kaksni poziciji je ko se je zadnjic premikala itd. V glavnem precej nemogoce narediti na enostaven nacin. Procenti zares niso ravno tako natancni kot se slisijo in 90% ni vedno isti polozaj, ampak je lahko zaluzija z lamelami na vodoravno, lahko pa so lamele cisto zaprte na poti navzgor, ali pa cisto zaprte na poti navzdol (obrnjene za 180 stopinj na prejsno opcijo). Tako da teh 90% je lahko obe najbolj skrajni legi lamele ter seveda vse vmes.

matobeli ::

To je pa tud vsa znanost. Na roke jih itak štelaš po filingu, za tistih nekaj priljubljenih pozicij se pa enkrat poglobiš in upoštevaš smeri premikanja pa je rešeno.

nokken ::

Ni point stelanja na roke, ce se ze ravno gremo pametno stanovanje pa to. In kot drugo, moj prvi odgovor je bil namenjen nekomu, ki je trdil da ima nek drug Shellyu podoben produkt opcijo nastavljanja kotov na zaluzijah. In napisal sem to kar si upam staviti da drzi, da tega nobeno stikalo nima niti ne more imeti, niti v teoriji, vsaj dokler je sistem vodil in motorjev pri zaluzijah tak kot je.

matobeli ::

Če lahko jaz z eno tipko iz katerekoli pozicije nastavim 30% odprtost in 25st naklon pol lahko nekdo to avtomatizira in razširil na 0-100% in 0-90st brez večjih težav. Tud na Shelly se zih to da prek skript.

Štelanje na roke je zgolj backup, če se slučajno ne počutiš tako kot tvoja bajta misli da se.

nokken ::

Se enkrat... ni point improvizacija. Za silo se da. Kot sem napisal ze 5x imam narejeno tako, tako da precej dobro vem kaj govorim, sploh glede na to ko vidim kako moj sistem deluje, kaj pa je vrhunec "pametnega stanovanja" za vecino prisotnih.
Point je v tem, da ce nekdo trdi, da lahko s stikalom nastavlja poljuben kot lamel, pac laze, ker se to preprosto ne da. Tudi ti ne mores nastaviti sedaj na 37 stopinj pa potem na 23 in ko se premislis na 25. Z vecino zaluzij, ki je trenutno v uporabi to pac niti v teoriji ni mogoce in se enkrat, ni point "zanic" stikalo, pac pa sistem kako so zaluzije narejene in njihovi motorji.

link_up ::

probaj s cloveskim pristopom. Klik, o kul, klik. 3s
In and Out

matobeli ::

nokken je izjavil:

ze 5x imam narejeno tako, tako da precej dobro vem kaj govorim,


Sam si avtist/OCD pol ti pa ni jasno da ko ti jaz rečem da imam možnost nastavljat stopinje in da je resolucija 4, da to še vedno pomeni da imam možnost nastavljanja kota, ampak je korak samo 22.5st.

Ročno se da dobit cca 10st.

Če imaš boljši SW pol se da bolje krmilit, Shelly ima samo 0-100% kar pomeni da si v praksi obsojen na min. 22.5st

nokken je izjavil:

Se enkrat... ni point improvizacija.


Kakšna improvizacija? To so standardno podprti ukazi. Moraš sam vedet v kakšen vrstnem redu jih moraš podat za željeno funkcijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

nokken ::

Ce je to, da ti odprto zaluzijo spustis na 100% ter potem odpres za 2% ter temu pravis da to ni improvizacija potem resno ne razumem kaj se ti dogaja. Jaz imam pri svoji resitvi precej vec razlicnih opcij odvisno od pogojev kot zgolj zaluzija na 100% in potem 2% odpri ali pa polno odprta. In ce stvar delala tako kot je trdil tisti, katgeremu sem v osnovi odgovarjal, bi zaluzijo poslal na 30% povrsine okna ter lamelo obrnil na 90stopinj, ob drugacnih pogojih pa bi jo poslal na 80% in lamelo obrnil na 25stopinj. Sicer mi tocno to dela sedaj, ampak v treh korakih, ker ne vem (in tudi ti pri vsej tvoji "pameti" ne) po kaksnim kotom so lamele trenutno obrnjene ko pridejo na pozicijo 30% v Shellyu. In to je improvizacija. Ampak bodi dovolj ker je brez veze. Edino ti na celem svetu imas Shellya nastimanega da ti obraca zaluzije po stopinjah. Cool, kapo dol.

matobeli ::

nokken je izjavil:

Ce je to, da ti odprto zaluzijo spustis na 100% ter potem odpres za 2% ter temu pravis da to ni improvizacija potem resno ne razumem kaj se ti dogaja.


Proces, tem se reče proces.
process1
/ˈprəʊsɛs/
noun
1.
a series of actions or steps taken in order to achieve a particular end.


Improvizacija je nekaj drugega.

matobeli ::

nokken je izjavil:

Sicer mi tocno to dela sedaj, ampak v treh korakih, ker ne vem (in tudi ti pri vsej tvoji "pameti" ne) po kaksnim kotom so lamele trenutno obrnjene ko pridejo na pozicijo 30% v Shellyu.


Zanimivo, pri meni so vedno popolnoma zaprte ko se spuščajo in vedno popolnoma odprte ko se dvigajo.

nokken ::

Pri meni ne, ampak se lamela zavrti za (skoraj) 180 stopinj in je ravno tako "zaprta" ko se dviga

flameir ::

Razmišljam o digitalizaciji svojega stanovanja v Ljubljani, ki obsega štiri prostore, vsak s svojim stikalom in lučjo. Želim si naslednje funkcionalnosti:

1. Samodejno prižiganje luči v predsobi ob zaznavi gibanja, vendar le v temi, z avtomatskim izklopom po določenem času.
2. Nastavitev zatemnitve luči v sobi in kopalnici na približno 10% svetlosti med 23.00 in 6.00 uro, za lažjo orientacijo ponoči.
3. Dodatno stikalo ob postelji v spalnici, saj je trenutno stikalo le pri vhodu.
4. Nadgradnja obstoječega stikala v kuhinji z možnostjo prižiganja dodatne luči nad kuhinjskim pultom, ki ni direktno povezana v dozo stikala - prižiganje bi moralo biti npr. preko zigbee.
5. Namestitev elektronskih termostatov na radiatorje za programirano regulacijo temperature, vključno z izklopom ogrevanja ponoči in samodejnim vklopom ob prihodu iz službe.

Vse to bi rad povezal z Apple HomeKit. Razmišljam o uporabi Shelly sistemov, ki so relativno zanesljivi in poceni, a morda nekoliko omejeni v funkcionalnostih (npr. nisem prepričan, če omogočajo daljinsko prižiganje luči nad kuhinjskim pultom), ne ponujajo termostatov in dimanja na stikalih... Alternativa bi bila Aqara, ki ponuja več funkcij, vključno z zatemnitvijo, predvsem mi je všeč, da lahko na njihovih stikalih tudi dimaš luči, zraven dobim še nova lepa stikala, je pa vse skupaj tudi dražje... Tudi tu nisem prepričan, če se da nastavit povezavo iz enega H1 stikala na luč, ki na to stikalo ni neposredno povezana s kablom...

Bi morda kdo lahko delil svoje izkušnje ali ponudil kakšen nasvet glede moje situacije? Hvala vam!

matobeli ::

Za vse scenarije ki jih imaš je praktično vsak sistem dovolj dober ker imajo v samem oblaku ali lokalno to pamet na voljo. Tudi Shelly preko njihovega oblaka če se mogoče izkaže da se ti ne da ukvarjat z HomeKitom.

Vse luči ki jih rabiš pametno prižigat daš na svoj pametni rele, če rabiš zatemnitveno funkcijo vzameš takega z zatemnitveno funkcijo.

Vse releje lahko prižigaš z ločebimi pametnimi stikali z enako funkcionalnostjo kot če bi imel direktno povezavo.

Za ogrevanje pa sploh ni panike.

Kar rabiš:
- za daljinsko prižiganje luči uporabiš "i4" pametno stikalo z vhodi za 4 stikala.
- termostate ponujajo, lahko so v obliki pametnih vtičnic, termostatskih glav za radiatorje ali direkt relejev, odvisno kakšne radiatorje imaš. Temperaturo iz prostora odčitavaš iz namenskih prikazovalnikov za vlago in temperaturo ali iz številnih drugih možnosti. Celo senzor za odprtje oken meri temperaturo
- za dimmanje uporabiš "Dimmer 2" podpira več različnih opcij glede na pritiske na stikalo

Edino to da stikalo deluje v drugem režimu ponoči bi se rabil malo bolj poglobit v nastavitve kot zgolj do osnovnega nivoja. Jaz sem naredil ločena stikala za luči, enega ki odpre na 20%, drugega ki odpre na 100%, ker je tako lažje in hitreje. Komot bi bilo lahko speljano tako da 1x klik naredi 20%, 2x klik naredi 100%

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

xgeorgex ::

Kaj uporabljate za upravljanje el rolet? Upravljalnik na steni ob roleti, daljinec in integracija HomeAssistant. Kaj in kje kupiti? hvala

Jure14 ::

Shelly 2.5 zbaši v luknjo zraven rolete, gor priklopi dvojno tipkalo.
Za HA lahko kar kakšen NAS uporabiš, če ga imaš, sicer pa kak Rpi, al pa že namensko sestavljen Rpi za HA.
Lokalno mrežo verjetno že imaš, to je pa to.

A ja, daljinec. Lahko uporabiš tista stikala, ki so z daljincem prišla, pa zraven še Shelly zbašeš, al pa enostavno uporabljaš telefon in/ali shelly button.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jure14 ()

DeeJay ::

flameir je izjavil:

Razmišljam o digitalizaciji svojega stanovanja v Ljubljani, ki obsega štiri prostore, vsak s svojim stikalom in lučjo. Želim si naslednje funkcionalnosti:

1. Samodejno prižiganje luči v predsobi ob zaznavi gibanja, vendar le v temi, z avtomatskim izklopom po določenem času.
2. Nastavitev zatemnitve luči v sobi in kopalnici na približno 10% svetlosti med 23.00 in 6.00 uro, za lažjo orientacijo ponoči.
3. Dodatno stikalo ob postelji v spalnici, saj je trenutno stikalo le pri vhodu.
4. Nadgradnja obstoječega stikala v kuhinji z možnostjo prižiganja dodatne luči nad kuhinjskim pultom, ki ni direktno povezana v dozo stikala - prižiganje bi moralo biti npr. preko zigbee.
5. Namestitev elektronskih termostatov na radiatorje za programirano regulacijo temperature, vključno z izklopom ogrevanja ponoči in samodejnim vklopom ob prihodu iz službe.

Vse to bi rad povezal z Apple HomeKit. Razmišljam o uporabi Shelly sistemov, ki so relativno zanesljivi in poceni, a morda nekoliko omejeni v funkcionalnostih (npr. nisem prepričan, če omogočajo daljinsko prižiganje luči nad kuhinjskim pultom), ne ponujajo termostatov in dimanja na stikalih... Alternativa bi bila Aqara, ki ponuja več funkcij, vključno z zatemnitvijo, predvsem mi je všeč, da lahko na njihovih stikalih tudi dimaš luči, zraven dobim še nova lepa stikala, je pa vse skupaj tudi dražje... Tudi tu nisem prepričan, če se da nastavit povezavo iz enega H1 stikala na luč, ki na to stikalo ni neposredno povezana s kablom...

Bi morda kdo lahko delil svoje izkušnje ali ponudil kakšen nasvet glede moje situacije? Hvala vam!


- Homeassistant Green kot možgani sistema za avtomatiko in port vseh naprav in senzorjev na HomeKit, s katerim jih lahko potem tud upravljaš
- Homeassistant SkyConnect za Zigbee in potencialno Thread mrežo (priklučiš na Homeassistant Green)
- WIFI: Shelly Plus 1 Mini kot releji za luči kjer jih rabiš nardit smart
- Zigbee: Aqara motion senzorji, stikala (ne rabiš huba, ker se povezujejo na Sky Connect)... niso pa vse njihove naprave OK, tko da treba mal preverit.
- Radiatorske glave (TRV) bi mal prebral kaj folk piše od Aqara ali ta novega od Sonoffa. Shelly TRV na WIFI so tud OK sam predragi in preglasni za moj okus. Eve Thermo na Thread (novi) ali Bluetooth (stari) tud preverjeno dobr delajo. (Prodajam 4 na bluetooth če koga zanima.)

Shelly ima s Plus napravami opcijo narest Bluetooth gateway (lahko samo bere podatke od drugih naprav, ne more nastavlat stvari), tko da lahko dodaš še kake Govee ali Xiaomi senzorje temperature/vlage v bližini kjer boš mel Plus 1 Mini releje

Na koncu je tko, da Sky is the limit.... ni pa mal dela, da potem dela tko kot more.
Sam imam trenutno 150+ "smart" naprav, ki delujejo v harmoniji in mi avtomatizirajo hišo, jest morm skrbet samo, da imajo polne baterije :)

Moj sistem:
Homeassistant na Raspberry PI4 + SSD
1x HA SkyConnect
2x HUE bridga
45x HUE luči
19x HUE stikal
15x HUE senzorjev gibanja
14x Shelly 1 in Plus 1
3x Shelly 1PM in Plus 1PM
13x Shelly Plug S in Plus Plug S
1x Shelly 3EM
6x Shelly TRV
2x EVE Thermo TRV
2x Sonoff 433Mhz bridga
21x Kontaktnih 433Mhz stikal za okna in vrata iz Aliexpressa
2x Govee senzorja temperature in vlage (H5075 in H5104) (ravno dobil in testiram kerga bom kupil za vse sobe, trenutno berem temperature iz HUE senzorjev gibanja)
1x Switchbot
2x Govee zunanja luč (H7020)
Potem mam pa v HA integrirane še Mitsubishi klimo, iRobot sesalec, Sonos zvočnike, Logitech Harmony dalinc, Ubiquiti in Eufy kamere, UniFi mrežno opremo, Synology NAS, pa še kej bi se našlo.
Sistem laufam in dograjujem že 5 let, ko sem kupil prvi HUE bridge in žarnice, in se trudim da je avtomatika res smart in deluje brez mojih posegov (razen v baterije) :)
Vse naprave imam portane tudi na HomeKit, tko da jih lahko po potrebi tud preko Home appa upravljam.
Don't f with me.

misek ::

DeeJay, daj malo bolje opiši ta tvoj sistem saj bo verjetno marsikomu pokazal možnosti uporabe. Sploh glede na to koliko naprav imaš :)

DeeJay ::

Uf tega je kr neki :)

Senzorje gibanja imam v vsaki sobi. Nekaj za luči, več pa za določanje prisotnosti. Vsaka soba ima svoj presence timeout od trenutka, ko senzor ne zazana več gibanja in potem po potrebi ugasne vse potrebne naprave v tem prostoru. Naprimer v dnevni sobi mi ugasne luči, TV, muzko itd. V kopalnici mi ugasne poleg luči tud električni grelec... pač vsaka soba ma kake stvari za ugasnit :) Recimo za dnevno sobo je presence timeout 1 uro, kuhinjo 30 minut, kopalnica 30 minut, hodnik 15 minut itd.
Za prižig luči jih imam v hodnikih, WCjih in kopalnicah. V kopalnici ponavadi prižgemo električni grelec in to tudi prepreči, da bi senzor luč pomotoma ugasnil, če bi bil kdo v banji predolgo na miru. Motion timeout za kopalnico imam drugače 5 minut.
Če katerokoli luč prižgeš ročno, je motion timeout senzorja gibanja ne bo več izklopil. Izklopil jo bo avtomatsko šele presence timeout.

To je blo narjen še vse preden so prišli na trg mmWave senzorji, ki pa so seveda v planu, ker bo ugotavljanje prisotnosti veliko lažje :)
Drugače pa sistem tud zdej deluje res dobro za moje potrebe in ni tuširanja/kopanja ali sedenja na WC v temi :D So pa seveda potrebni zdej večji timeouti, kot bi bili potem pri mmWave senzorjih.
V WCju imam tud tko narjen, da ko prideš notr se prižge luč in ventilator, ki se prižiga samo 7:00 - 20:00. Ko te senzor ne zazna več, je timeout za luč krajši kot za ventilator, ki dela še nekaj minut dlje.
Hodniki in WC luči so tudi različne jakosti čez dan ali zvečer po sončnem zahodu, da te ponoči ne zaslepijo.
Določene zunanje luči se prižgejo eno uro po sončnem zahodu.
Pri določenih sobah se luči prižgejo in ugasnejo z odpiranjem/zapiranjem vrat. Naprimer v shrambi in sobi kjer je centralna.
Pri kopalnici, WCju in vhodu imam pa poleg senzorja gibanja prižig luči tudi na kontaktni senzor vrat.

Pri ogrevanju imam za prehodna obdobja klimo, zimske dni pa centralno na olje + readiatorji.
- Klimo prižge, ko temperatura v dnevni sobi + kuhinja pade pod nastavljeno temperaturo in ugasne, ko pride nad nastavljeno temperaturo (ugasne ponavadi samo, če je zunaj bolj sončen dan, drugače lepo drži temperaturo).
- Če je 4 zaporedne dni ob 15:00 zunanja temperatura pod 13,5C, mi preklopi ogrevanje na centralno. Deluje tudi obratno.
- Pri centralni mi radiatorske glave sporočajo stanje ventila in če so vsi radiatorji zaprti izklopi črpalko, prav tako izklopi črpalko zvečer ob nastavljeni uri in jo prižge spet zjutraj ob nastavljeni uri. Nastavitve vklopov in izklopov črpalke so različne tudi po dnevih in ali sta pri meni otroka ali ne (to prebere iz koledarja). Tudi radiator otroške sobe nastavlja odvisno ali sta pri meni ali ne.
- Ko zalaufa gorilec za olje (preverjam s porabo elektrike), se vklopi tudi ventilator, ki iz zračnika dovaja zrak, da ne pride do podtlaka v sobi. To se je že zgodilo in iz peči pridejo saje.
- Vsa okna in zunanja vrata imajo senzor. Če se odprejo za dlje kot 3 minute, izklopi radiator v tej sobi.
- Ogrevanje vode imam na kombiniran bojler (elektrika/centralna). Če laufa centralna, vklopi črpalko in izklopi električni grelec. Tega vklaplja samo še po potrebi (program za legionelo ali če se vklopi eletrična peč v kopalnici). Če je na elektriki, potem grelec prižiga samo ponoči ob nastavljenih dnevih in urah. Termostat bojlerja se nastavlja glede na to ali sem sam ali sta pri meni otroka (switchbot pritiska tipko na bojlerju :)).

Poleti klima ohlaja prostor in so spet nastavljene temperature kdaj se prižge ali ugasne. Senzorji oken in vrat izklaplajo klimo, če so okna odprta dlje od 3 minute.

Na telefonu imam Homeassistant Companion app, ki mojemu HA sporoča, če sem doma ali ne. Če me ni potem dobim alert, če se odpre kako okno ali zunanja vrata.
Zvonec imam nek 433Mhz iz Aliexpressa (tipka na baterijo + zvonec v štromu). Preko Sonoff 433 bridga vem kdaj se pozvoni in dobim obvestilo tud na telefon.
Obvestila dobim tud, če slučajno kaka naprava postane unavailable, ko pade baterija napravi pod 15% ali če mi crkne hladilnik (preverjam porabo hladilnika če pade pod določeno vrednost za določen čas)

Veliko senzorjev nucam tud za statistiko porabe elektrike in optimizacijo sistema.

Stikala za luči imam povsod na več pritiskov za različne scene. Predvsem za jakost in toploto luči. Naprimer če čistim kako sobo kliknem 2x ON in mi nastavi najmočnejšo belo luč. Drugače imam v večini 2700 kelvina za sobe in 4000 za kuhinjo, kopalnico ter pisarno.

To so nekak glavne zadeve... skoz pa kej novega dodajam... zdej ravno testiram nove senzorje temperature in vlage, ker mislim naštimat še vlažilce zraka, ker pri nam vsako zimo rata res suh zrak.
Kokr sm pa že prej omenil, so pa v planu še mmWave senzorji.
Don't f with me.

hunter01 ::

Uff bravo! Hvala za post, zelo zanimivo :-)

Matko ::

Se je kdo igral s Sonoff mini R2 in tasmoto?
https://sonoff.tech/product/diy-smart-s...

DeeJay ::

hunter01 je izjavil:

Uff bravo! Hvala za post, zelo zanimivo :-)


z veseljem :)
pozabu sem še omenit, da ko prižgem TV, mi ugasne muzko... pa ko pridem u kopalnico in če v dnevni igra muzka, mi tam tud vklopi zvočnik :)
Drugače pa, če koga še kej več zanima, mi komot v DM vrže sporočilo, pa pride na kavo/pivo in si pobližje ogleda, pa še kej podebatiramo :)

Pa še eno stvar sem pozabu omenit, da je blo vse to narejen na že obstoječo stanje v hiši. Če bi delal ali renoviral hišo na novo, bi verjetno delal čisto drugače. Predvsem veliiiiiiko več žic :)
Don't f with me.

darkolord ::

Matko je izjavil:

Se je kdo igral s Sonoff mini R2 in tasmoto?
https://sonoff.tech/product/diy-smart-s...
Ja, dela brez težav.

Jaz sicer počasi menjam naprave iz Tasmota na ESPhome. Tasmota je vse v enem, ESPhome pa točno tisto, kar rabiš. Pa pri povezavi s HomeAssistant se mi zdi hitrost ESPhome API-ja zaznavno višja kot preko MQTT.

Npr. pri Tasmota stikalih imam kakšno desetinko sekunde zamika, ravno toliko, da se možganom zdi nekaj narobe. Pri ESPhome je "instant"

Matko ::

Brez povezave s HA.

Samo s pravili?
https://tasmota.github.io/docs/Rules/

freesty ::

Ze od nekdaj imam zeljo po "smart" domu. Zdaj pa se koncno selim na svoje in bi rad zeljo uresnicil, vsaj do dolocene mere.

Zaenkrat sem se malo igral z napravami, ki jih imam in imajo wifi.
Torej na qNAP sem nalozil HA in uspel povezati par naprav.

Me pa zanima par stvari. Predvidevam, da se moram odločit za protokol. Gledal sem zigbee in če prav razumem moram vse naprave kupovat, ki podpirajo ta protokol ali wifi, da jih lahko integriram v HA.
Vprašanja:
1)kaj rabim, da bom lahko povezal zigbee naprave v HA? Verjetno neki gateway ali neki podobnega?
2)kako so ti adapterji, ki jih vežeš pred stikalom? Kolko razumem lahko uporabim obstoječa stikala samo vmes ta controller vežem?
3)s temi adapterji lahko lučem upravljam tudi jakost? Kakšne žarnice moram imet, da bo to funkcioniralo? Je kakšen drug način bolj optimalen? Direkt smart žarnice?
4)enak tip adapterjev bi uporabil tudi na par vtičnicah. Da lahko ugašam in prižigam napetost te vtičnice, posledično vžigam in ugašam priklopljeno napravo, pa še porabo mi meri. Moram bit tu na kaj posebnega pozoren?
5)če boiler nima wifija, je možno na kak način kontrolirat? Verjetno enako ON/OFF smart stikalo?
6)če kupim smart ventile za ventilatorje imajo že vgrajen senzor temperature, se da te preprogramirat, da se odzivajo na externi senzor, ki je npr postavljen bolj v sredini sobe?

Gledal sem SONOFF naprave. Je v tem rangu kaj bolj primernega?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Tidule ::

1. kot gateway deluje tudi ustrezen usb ključek, ni potrebe po namenski napravi. Lahko pa tudi.
2. ja, releji se rpaviloma vežejo med obstoječe stikalo in luč. Pazi edino, ker praviloma rabijo neutral.
3. vse našteto je možno, mora pa rele podpirat temnenje in tudi žarnica (če uporabljaš led luči)
4. kolk obremenitve prenese. Pa seveda vse naprave ne omogočajo takšnega prižiganja/ugašanja.
5. načeloma ja, spet pazi na obremenitve.
6. odvisno od ventilatorja

sonoff so price prfromance ok, sploh ker se številne da flashat in je posledično integracija v sistem lažja. Za wifi so dobra izbira shelly.

dvihtelic ::

OK.d je izjavil:

McClane je izjavil:

barakus je izjavil:

Ali lahko kdo priporoči termostat za centralno ogrevanje? Želim si nekaj kjer lahko ročno fizično nastaviš temperaturo, da ima na disppayu jasno napisano trenutno nastavljeno temperaturo, za bolj napreden urnik pa da nastaviš prek telefona.


Tado? Imaš različne komplete za inštalacije in si lahko kombiniraš kot želiš, potem pa imaš tudi app s katerim lahko na daljavo nastavljaš temperature in urnike.

Ali pa Netatmo, ga lahko nastavljaš tudi preko računalnika, kar je veliko lažje kot na telefonu, pa stran podpira tudi naš jezik.

Imaš mogoče Netatmo vezan na talno gretje? Sem ga nabavil in nimam pojma kako naj zvežem na pumpo.

matobeli ::

freesty je izjavil:


6)če kupim smart ventile za ventilatorje imajo že vgrajen senzor temperature, se da te preprogramirat, da se odzivajo na externi senzor, ki je npr postavljen bolj v sredini sobe?

če se gre slučajno za radiatorje:
6)se da uporabit senzor po želji

OK.d ::

dvihtelic je izjavil:

OK.d je izjavil:

McClane je izjavil:

barakus je izjavil:

Ali lahko kdo priporoči termostat za centralno ogrevanje? Želim si nekaj kjer lahko ročno fizično nastaviš temperaturo, da ima na disppayu jasno napisano trenutno nastavljeno temperaturo, za bolj napreden urnik pa da nastaviš prek telefona.


Tado? Imaš različne komplete za inštalacije in si lahko kombiniraš kot želiš, potem pa imaš tudi app s katerim lahko na daljavo nastavljaš temperature in urnike.

Ali pa Netatmo, ga lahko nastavljaš tudi preko računalnika, kar je veliko lažje kot na telefonu, pa stran podpira tudi naš jezik.

Imaš mogoče Netatmo vezan na talno gretje? Sem ga nabavil in nimam pojma kako naj zvežem na pumpo.

Nimam talnega gretja ampak plinsko peč, pa si pogledal če je termostat združljiv s tvojim načinom gretja.

https://check.netatmo.com/en-us/energy/...
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

DeeJay ::

freesty je izjavil:

Ze od nekdaj imam zeljo po "smart" domu. Zdaj pa se koncno selim na svoje in bi rad zeljo uresnicil, vsaj do dolocene mere.

Zaenkrat sem se malo igral z napravami, ki jih imam in imajo wifi.
Torej na qNAP sem nalozil HA in uspel povezati par naprav.

Me pa zanima par stvari. Predvidevam, da se moram odločit za protokol. Gledal sem zigbee in če prav razumem moram vse naprave kupovat, ki podpirajo ta protokol ali wifi, da jih lahko integriram v HA.
Vprašanja:
1)kaj rabim, da bom lahko povezal zigbee naprave v HA? Verjetno neki gateway ali neki podobnega?
2)kako so ti adapterji, ki jih vežeš pred stikalom? Kolko razumem lahko uporabim obstoječa stikala samo vmes ta controller vežem?
3)s temi adapterji lahko lučem upravljam tudi jakost? Kakšne žarnice moram imet, da bo to funkcioniralo? Je kakšen drug način bolj optimalen? Direkt smart žarnice?
4)enak tip adapterjev bi uporabil tudi na par vtičnicah. Da lahko ugašam in prižigam napetost te vtičnice, posledično vžigam in ugašam priklopljeno napravo, pa še porabo mi meri. Moram bit tu na kaj posebnega pozoren?
5)če boiler nima wifija, je možno na kak način kontrolirat? Verjetno enako ON/OFF smart stikalo?
6)če kupim smart ventile za ventilatorje imajo že vgrajen senzor temperature, se da te preprogramirat, da se odzivajo na externi senzor, ki je npr postavljen bolj v sredini sobe?

Gledal sem SONOFF naprave. Je v tem rangu kaj bolj primernega?


1.
Home Assistant Skyconnect (Zigbee+Thread)
https://www.home-assistant.io/skyconnec...

2. in 3.
Zatemnilni rele, ki gre v dozo (ne potrebuje N modre žice, če je nimaš):
Shelly Dimmer2
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
Žarnice morjo biti LED zatemnilne. Glej da so kakovostne.
Pozor:
Moraš imet globoke doze!!
Deluje samo s tipko in ne z obračalnim gumbom ali navadnim stikalom.
Če imaš standardne okrogle globoke doze lahko kupiš tipke tudi pri Shelly, kjer ta relejček lepo paše notr.
https://www.shelly.com/en-si/products/p...

Če nimaš globokih doz, potem ti preostane mali navadni rele Shelly Plus 1 MINI z navadnim stikalom
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
ali smart žarnice.
Pozor:
Pri smart žarnicah moraš odstranit stara stikala in v dozah narest povezavo direktno na luč, ker morajo biti žarnice pod konstantno napetostjo in ti jih potem s starim stilkalom ne morjo izključi. Potreboval boš nova smart stikala.
Primer naprave: HUE žarnica + HUE Dimmer Switch (ne rabiš HUE Bridga, ker jih povezuješ na Skyconnect). Ni najcenejša varjanta, je pa kakovostna in deluje zanesljivo. Obstajajo tudi cenejše varjante, ne vem pa kok so zanesljive.
Eden od minusev tuki je, da je stikalo na baterijo in jo moraš menjat po cca 2-3 letih.

4.
Shelly Plus 1PM
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
POZOR: Potrebne so globoke doze.
Če jih nimaš potem:
Za do 12A priključne naprave:
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
Za do 16A priključne naprave:
https://www.shelly.com/en-si/products/p...

5.
Za enofazni bojler je Shelly Plus 1PM (če hočeš tudi merilec porabe) ali Shelly Plus 1 (samo kot rele). 1PM uporabljam tud sam in mi deluje BP že 2 leti.

6.
Verjetno si mislil radiatorje in ne ventilatorje :)
Pri Shelly TRV vem, da lahko dodaš zunanji temp senzor. Pri EVE Thermo tega ne moreš. Osebno tega nisem nikol potreboval, ker so TRV dovolj pametni, da nastavljena temperatura potem načeloma odraža temperaturo v prostoru. Pri Shelly TRV in EVE Thermo testirano deluje to z max 0,5C odstopanjem.
Pri Shelly TRV lahko tudi sam sprogramiraš pamet ogrevanja, ker lahko kontroliraš ventil 0-100%. Pri EVE Thermo tega ne moreš in je samo avtomatsko.
Minus pri Shelly TRV je cena, neodstranljiva baterija in glasnost, EVE so veliko bolj tihi in lepši dizajn. Baterije pri obeh zdržijo minimalno eno sezono pri radiatorjih, kjer dosti odpira in zapira ventil.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

dvihtelic ::

OK.d je izjavil:

dvihtelic je izjavil:

OK.d je izjavil:

McClane je izjavil:

barakus je izjavil:

Ali lahko kdo priporoči termostat za centralno ogrevanje? Želim si nekaj kjer lahko ročno fizično nastaviš temperaturo, da ima na disppayu jasno napisano trenutno nastavljeno temperaturo, za bolj napreden urnik pa da nastaviš prek telefona.


Tado? Imaš različne komplete za inštalacije in si lahko kombiniraš kot želiš, potem pa imaš tudi app s katerim lahko na daljavo nastavljaš temperature in urnike.

Ali pa Netatmo, ga lahko nastavljaš tudi preko računalnika, kar je veliko lažje kot na telefonu, pa stran podpira tudi naš jezik.

Imaš mogoče Netatmo vezan na talno gretje? Sem ga nabavil in nimam pojma kako naj zvežem na pumpo.

Nimam talnega gretja ampak plinsko peč, pa si pogledal če je termostat združljiv s tvojim načinom gretja.

https://check.netatmo.com/en-us/energy/...


A vidim, da ni še narejen za talno gretje. Škoda, moram prodati potem.

DeeJay ::

DeeJay je izjavil:



1.
Home Assistant Skyconnect (Zigbee+Thread)
https://www.home-assistant.io/skyconnec...



Še eno stvar sem pozabil omenit in mi ne dovoli več popravljanja:
za ZIGBEE ali THREAD naprave rabiš imet dovolj teh naprav pod konstantno napetostjo (žarnice, vtikači, ...), ki delujejo kot router. To je pomembno zato da ti ustvarijo signalno mrežo (MESH) za ostale ZIGBEE/THREAD baterijske senzorje (motion, contact, temp, ...), drugače bodo delovali samo, če bodo dovolj blizu SkyConnecta.
To se naprimer reši tako, da v vsako sobo daš kak ZIGBEE/THREAD vtikač (Naprimer IKEA Tradfri Plug za ojačitev zigbee mreže).
Če boš imel zigbee/thread žarnice potem to ni problem.

Pa še en bonbonček... na veliko se izogibaj VSEM WIFI baterijskim senzorjem. So počasni in hitro žrejo baterije.
Don't f with me.

roki11 ::

HA je v zadnjem letu dobil velik zalet na področju glasovnega upravljanja (Assist). Verjetno poznate rešitve, ki večinoma delujejo v osnovnih jezikih (ang, nen, fra itn.), slovenščina pa je glede tega v HA zelo slabo zastopana. Večina evropskih jezikov je vsaj v osnovi zastopanih, slovenščine med "nameni" in stavki (še) ni.

Nekako se ne najdem v raznih alexah ali hey, google in potem pogovorih z napravo v angleškem jeziku, najbolj zaradi zasebnosti in ker podatki šibajo nevemokamvse, kot drugo pa menim, da Slovenija premore nekaj energije in motivacije, da v dobi umetne inteligence "nauči" stroj govorit slovensko in da se ne rabim, četudi sem takrat sam v hiši, pogovarjati z nekom v angleščini, da dvigne žaluzije in vključi luč.

Kar sem hotel oznaniti, ampak tole je še v začetnih povojih, ker sem šele danes prišel do testne različice, da lahko zadevo v živo preizkusim, je tale "kvarnik"
https://youtube.com/shorts/VCaLvI8jxAk?...

Še nekaj besed o infrastrukturi, če koga zanima:
- "ok, nabu" je t.i. wake word (podobno kot alexa ali hej google) - lahko se spremeni na karkoli si zaželiš in potem to "procesiraš" v HA, da prepozna,
- tale napravica z zaslonom je esp32-s3-box-3, ki ima dva mikrofona in posluša ter opreza za wake wordom (trenutni FW je še slab in se mu zatika, vsak dan se pa izpopolnjuje, kmalu, upam, bo za kaj več kot testno okolje),
- HA ima izpostavljene entitete (po želji), z določenimi imeni, ki jih STT prepozna in potem uporabi v "conversation agentu",
- iz CA potem nazaj v TTS je že bolj labavo, ker zaenkrat sistem govori slovensko preko Nabu Casa (res je cloud, ampak v okviru HA)
- osnovni intenti in stavki (sentences) so nastavljeni, ni pa še vse brez napak in delamo na tem, da popravljamo in dopolnjujemo.

Mogoče malo bolj računam na Piper Rhasspy, da bo bolj kvaliteten STT in TTS, ker piper-ja se da naučiti relativno hitro. Čakam samo še mikrofon, da pride po pošti, in potem veselo na delo, da ga naučim. Piper je pa v celoti lokalen in privaten (zasebnost), da ne bo kakšnih dilem, kam vse gre glas in pogovor.

HA je v zadnjem letu dobil velik zalet na področju glasovnega upravljanja (Assist). Verjetno poznate rešitve, ki večinoma delujejo v osnovnih jezikih (ang, nen, fra itn.), slovenščina pa je glede tega v HA zelo slabo zastopana. Večina evropskih jezikov je vsaj v osnovi zastopanih, slovenščine med "nameni" in stavki (še) ni.

Nekako se ne najdem v raznih alexah ali hey, google in potem pogovorih z napravo v angleškem jeziku, najbolj zaradi zasebnosti in ker podatki šibajo nevemokamvse, kot drugo pa menim, da Slovenija premore nekaj energije in motivacije, da v dobi umetne inteligence "nauči" stroj govorit slovensko in da se ne rabim, četudi sem takrat sam v hiši, pogovarjati z nekom v angleščini, da dvigne žaluzije in vključi luč.

Kar sem hotel oznaniti, ampak tole je še v začetnih povojih, ker sem šele danes prišel do testne različice, da lahko zadevo v živo preizkusim, je tale "kvarnik"
https://youtube.com/shorts/VCaLvI8jxAk?...

Še nekaj besed o infrastrukturi, če koga zanima:
- "ok, nabu" je t.i. wake word (podobno kot alexa ali hej google) - lahko se spremeni na karkoli si zaželiš in potem to "procesiraš" v HA, da prepozna,
- tale napravica z zaslonom je esp32-s3-box-3, ki ima dva mikrofona in posluša ter opreza za wake wordom (trenutni FW je še slab in se mu zatika, vsak dan se pa izpopolnjuje, kmalu, upam, bo za kaj več kot testno okolje),
- HA ima izpostavljene entitete (po želji), z določenimi imeni, ki jih STT prepozna in potem uporabi v "conversation agentu", tale v videu je zgolj za test (en esp32 rele je preko ESPHome),
- iz CA potem nazaj v TTS je že bolj labavo, ker zaenkrat sistem govori slovensko preko Nabu Casa (res je cloud, ampak v okviru HA)
- osnovni intenti in stavki (sentences) so nastavljeni, ni pa še vse brez napak in delamo na tem, da popravljamo in dopolnjujemo.

Mogoče malo bolj računam na Piper Rhasspy, da bo bolj kvaliteten STT in TTS, ker piper-ja se da naučiti relativno hitro. Čakam samo še mikrofon, da pride po pošti, in potem veselo na delo, da ga naučim. Piper je pa v celoti lokalen in privaten (zasebnost), da ne bo kakšnih dilem, kam vse gre glas in pogovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

roki11 ::

Oprostite za zmedo v prejšnjem postu, ne deluje mi edit funkcija :'(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

freesty ::

Kot ste že ugotovili, sem pod zadnjo točko mislil radiatorje ja.

DeeJay je izjavil:

freesty je izjavil:

Ze od nekdaj imam zeljo po "smart" domu. Zdaj pa se koncno selim na svoje in bi rad zeljo uresnicil, vsaj do dolocene mere.

Zaenkrat sem se malo igral z napravami, ki jih imam in imajo wifi.
Torej na qNAP sem nalozil HA in uspel povezati par naprav.

Me pa zanima par stvari. Predvidevam, da se moram odločit za protokol. Gledal sem zigbee in če prav razumem moram vse naprave kupovat, ki podpirajo ta protokol ali wifi, da jih lahko integriram v HA.
Vprašanja:
1)kaj rabim, da bom lahko povezal zigbee naprave v HA? Verjetno neki gateway ali neki podobnega?
2)kako so ti adapterji, ki jih vežeš pred stikalom? Kolko razumem lahko uporabim obstoječa stikala samo vmes ta controller vežem?
3)s temi adapterji lahko lučem upravljam tudi jakost? Kakšne žarnice moram imet, da bo to funkcioniralo? Je kakšen drug način bolj optimalen? Direkt smart žarnice?
4)enak tip adapterjev bi uporabil tudi na par vtičnicah. Da lahko ugašam in prižigam napetost te vtičnice, posledično vžigam in ugašam priklopljeno napravo, pa še porabo mi meri. Moram bit tu na kaj posebnega pozoren?
5)če boiler nima wifija, je možno na kak način kontrolirat? Verjetno enako ON/OFF smart stikalo?
6)če kupim smart ventile za ventilatorje imajo že vgrajen senzor temperature, se da te preprogramirat, da se odzivajo na externi senzor, ki je npr postavljen bolj v sredini sobe?

Gledal sem SONOFF naprave. Je v tem rangu kaj bolj primernega?


1.
Home Assistant Skyconnect (Zigbee+Thread)
https://www.home-assistant.io/skyconnec...

2. in 3.
Zatemnilni rele, ki gre v dozo (ne potrebuje N modre žice, če je nimaš):
Shelly Dimmer2
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
Žarnice morjo biti LED zatemnilne. Glej da so kakovostne.
Pozor:
Moraš imet globoke doze!!
Deluje samo s tipko in ne z obračalnim gumbom ali navadnim stikalom.
Če imaš standardne okrogle globoke doze lahko kupiš tipke tudi pri Shelly, kjer ta relejček lepo paše notr.
https://www.shelly.com/en-si/products/p...

Če nimaš globokih doz, potem ti preostane mali navadni rele Shelly Plus 1 MINI z navadnim stikalom
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
ali smart žarnice.
Pozor:
Pri smart žarnicah moraš odstranit stara stikala in v dozah narest povezavo direktno na luč, ker morajo biti žarnice pod konstantno napetostjo in ti jih potem s starim stilkalom ne morjo izključi. Potreboval boš nova smart stikala.
Primer naprave: HUE žarnica + HUE Dimmer Switch (ne rabiš HUE Bridga, ker jih povezuješ na Skyconnect). Ni najcenejša varjanta, je pa kakovostna in deluje zanesljivo. Obstajajo tudi cenejše varjante, ne vem pa kok so zanesljive.
Eden od minusev tuki je, da je stikalo na baterijo in jo moraš menjat po cca 2-3 letih.

4.
Shelly Plus 1PM
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
POZOR: Potrebne so globoke doze.
Če jih nimaš potem:
Za do 12A priključne naprave:
https://www.shelly.com/en-si/products/p...
Za do 16A priključne naprave:
https://www.shelly.com/en-si/products/p...

5.
Za enofazni bojler je Shelly Plus 1PM (če hočeš tudi merilec porabe) ali Shelly Plus 1 (samo kot rele). 1PM uporabljam tud sam in mi deluje BP že 2 leti.

6.
Verjetno si mislil radiatorje in ne ventilatorje :)
Pri Shelly TRV vem, da lahko dodaš zunanji temp senzor. Pri EVE Thermo tega ne moreš. Osebno tega nisem nikol potreboval, ker so TRV dovolj pametni, da nastavljena temperatura potem načeloma odraža temperaturo v prostoru. Pri Shelly TRV in EVE Thermo testirano deluje to z max 0,5C odstopanjem.
Pri Shelly TRV lahko tudi sam sprogramiraš pamet ogrevanja, ker lahko kontroliraš ventil 0-100%. Pri EVE Thermo tega ne moreš in je samo avtomatsko.
Minus pri Shelly TRV je cena, neodstranljiva baterija in glasnost, EVE so veliko bolj tihi in lepši dizajn. Baterije pri obeh zdržijo minimalno eno sezono pri radiatorjih, kjer dosti odpira in zapira ventil.


1) Bom verjetno kar to naročil. Sicer sem gledal kluček od SONOFFa. https://sonoff.tech/product/gateway-and...
Verjetno nima veze katero napravo kupim, samo, da je kompatibilna. Predvidevam pa, da lahko to direkt v NAS priklopim in bi moralo špilat?

2 in 3) Hm to se mi že malo zakomplicira. Kakšne doze so bom vedel konec tedna, ko se preselim. Če sklepamo, da so globoke. Torej ni dovolj, da precvikam kable, ki gredo do šaltra in samo vmes vežem rele? Sem bil prepričan, da bi tako delovalo. Drugače potegne to dosti za sabo, dela in denarja.. Sicer pa bom verjetno začel z enim stikalom pa potem dalje. Oziroma v tem primeru skoraj boljše kupit smart žarnico. Ampak spet težava, če je vezano na navadno stikalo in, ko je ugasnjeno, ni pod napetostjo. Sklepam, da takrat ne more komunicirat z HA. Torej v vsakem primeru je večji vložek kot sem pričakoval.

6) Za radiatorje bom pomoje vzel kar SONOFF, kolko sem gledal reviewe so tihi. Res pa je, da ne mores nastavljati % odprtosti ventila ampak v praksi verjetno ni razlike. Ne vem sicer koliko glasni so tile, ki si jih priporočal ampak mislim, da boljše, da že v začetku kupim tihe in mam mir.

Torej edino vprašanje, ki bi še rabil pomoč je glede luči. Trenutno je navadno stikalo in navadna luč z navadnimi žarnicami. Kako najlažje in najceneje dosežt, da to postane pametno? Moram res menjavat tako žarnice kot stikala?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

roki11 ::

Glede stikala in luči (smart bulb) je pri meni rešeno tako, ker pač nisem hotel menjati stikal, sem dal za stikalo zigbee ali wifi modul, tipka stikala je vezana na modul, izhod pa ne, ker je, kot je imel že nekdo pred mano, za smart bulb potrebno, da ima konstantno napajanje, sicer se prekine povezava. Modul zazna vklop/izklop tipke/stikala in potem avtomatizacija, da luč (smart bulb) izključi. Če pa daješ nova stikala, pa daj v štartu pametna, da ne bo potem v vsaki sobi različno.

darkolord ::

roki11 je izjavil:

Glede stikala in luči (smart bulb) je pri meni rešeno tako, ker pač nisem hotel menjati stikal, sem dal za stikalo zigbee ali wifi modul, tipka stikala je vezana na modul, izhod pa ne, ker je, kot je imel že nekdo pred mano, za smart bulb potrebno, da ima konstantno napajanje, sicer se prekine povezava. Modul zazna vklop/izklop tipke/stikala in potem avtomatizacija, da luč (smart bulb) izključi. Če pa daješ nova stikala, pa daj v štartu pametna, da ne bo potem v vsaki sobi različno.
Tako sem imel tudi jaz in sem naletel na dva problema:
- če je bilo karkoli narobe z infrastrukturo (wifi, hass, ...) stikalo ni delovalo
- če je žarnica "zmrznila" ali se ni povezala na wifi, je bilo za reset treba izklopiti varovalko

Potem sem naredil tako:
- če ima modul povezavo z lučjo (oz. v mojem primeru s Home Assistant), potem prižge smart bulb
- če modul nima povezave, preklopi rele

freesty ::

Ja nekako bi rajsi zigbee uporabljal kot pa wifi.

Kar se pa tice vezave, a ne gre enostavno takole vezat normalno stikalo?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
««
44 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21934115 (953) fulgur
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152245 (1069) Invictus
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473710 (2329) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224622 (12922) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233653 (2893) joze67

Več podobnih tem