» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
51 / 51
»
»»

blink ::

Rad bi z enim softverom kontroliral pametne naprave (termostati, rolete, ip kamere) z laptopom ali android telefonom, doma ali na daljavo. Trenutno imam en matter hub za upravljanje rolet preko njihove aplikacije, ostale naprave bi kasneje dodajal.

Kaksen softver potrebujem in kaksne naprave moram imeti? Zaenkrat sem se malo igral z home assistant in google home. Glede HA kakor razumem bi potreboval se nek dongle (npr. Home Assistant Connect ZBT-1) ki potem iz racunalnika komunicira z matter napravami? Za upravljanje na daljavo pa domnevam da se z VPN povezem domov v lokalno omrezje kjer tece HA?

DamijanD ::

Točno tako ja. Za dostop na daljavo rabiš VPN. Za vsa non wifi/eth omrežja pa rabiš posebno napravo, da lahko računalnik s HA dostopa do tistega omrežja.

blink ::

DamijanD je izjavil:

Za vsa non wifi/eth omrežja pa rabiš posebno napravo, da lahko računalnik s HA dostopa do tistega omrežja.


Se pravi en poceni USB dongle kot je ta na spodnjem linku (bivsi Skyconnect) za komuniciranje preko ostalih protokolov (Zigbee, Thread, Matter...) in povezan na racunalnik kjer tece HA?
https://www.home-assistant.io/connectzb...

Kaj pa ce zelim imeti Google Home, je kaksen poceni smart hub ki podpira cimvec protokolov (wifi, Zigbee, Thread, Matter...)?

GupeM ::

Za upravljanje na daljavo VPN ni nujen, lahko HA porte odpreš na routerju in dostopaš od zunaj. Seveda to močno, močno odsvetujem, samo omenim, da je tudi ta možnost. Priporočam VPN oz Wireguard oz Tailscale.

Takšen usb rabiš, ja. Kako dober je ta, ki si ga linkal, pa ne vem. Najbolje, da malo pogledaš reviewe različnih donglov in se odločiš. Obstajajo tudi hubi, ki se priključijo preko eth-ja, ne preko USB, če bi ti to slučajno bolj prav prišlo.

Z Google Home pa nimam izkušenj, tako da bo o tem moral kdo drug kaj več povedat.

KraitPay ::

Za VPN priporočam Netbird. Podjetje je iz Nemčije in mora zagotavljati EU GPDR. Lep in enostaven uporabniški vmesnik. Naprave povežeš v 10s, pa 10s da ustvariš "exit" node ali pa LAN dostop.

KraitPay ::

blink je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Za vsa non wifi/eth omrežja pa rabiš posebno napravo, da lahko računalnik s HA dostopa do tistega omrežja.


Se pravi en poceni USB dongle kot je ta na spodnjem linku (bivsi Skyconnect) za komuniciranje preko ostalih protokolov (Zigbee, Thread, Matter...) in povezan na racunalnik kjer tece HA?
https://www.home-assistant.io/connectzb...

Kaj pa ce zelim imeti Google Home, je kaksen poceni smart hub ki podpira cimvec protokolov (wifi, Zigbee, Thread, Matter...)?


Poglej si tole SLZB-06 Zigbee Ethernet PoE USB LAN WIFI Adapter
POE napajanje (lahko tudi preko USB C-ja). Enostaven za konfiguracijo. Imam 40+ ZigBee naprav in mi deluje že dva meseca brez ene same težave. Prej sem imel Sonoff dongle pa sem ga vsake toliko moral resetirat. Zadeva je seveda za Zigbee in MQTT naprave.

Drugače pa imam še od Amazona en zvočnik, ki ima vse omenjene protokole. Ampak si potem omejen na njihov "cloud". Tako da imam HomeAssistant in notri tale zgornji modul za Zigbee naprave in potem Zigbee2Mqtt, Mqrr, Matter (sicer imam samo eno napravo in nekako ne vidim prednosti - razen enostavne namestitve naprave), Thread pa razne Wifi naprave preko Tuye.

Osebno mi je trenutno Zigbee najboljša varianta, ker bateriski senzorji držijo baterijo zelo dobro, pa tudi odzivnost je solidna.

DamijanD ::

KraitPay - tale SLZB-06 zgleda res fino - sploh, ker je tipično računalnik s HA nekje odmaknjen od ostalih naprav in je bistveno bolj uporabno če imaš tak sprejemnik nekje v glavnem delu stanovanja.

DeeJay ::

Don't f with me.

GupeM ::

KraitPay je izjavil:

Poglej si tole SLZB-06 Zigbee Ethernet PoE USB LAN WIFI Adapter
POE napajanje (lahko tudi preko USB C-ja). Enostaven za konfiguracijo. Imam 40+ ZigBee naprav in mi deluje že dva meseca brez ene same težave. Prej sem imel Sonoff dongle pa sem ga vsake toliko moral resetirat. Zadeva je seveda za Zigbee in MQTT naprave.

Jaz sem cca 2 leti nazaj v Lidlu nabavil takšnega: https://www.lidl.de/p/silvercrest-gatew...

S temle vodičem sem se znebil Tuya clouda: https://paulbanks.org/projects/lidl-zig...

Zadeva dela non-stop že dve leti. Niti enkrat ga mi ni bilo potrebno restartat. Samo kadar se je sam v primeru izpada el. energije, sicer pa dela 24/7.

Bedanec2 ::

Živijo,

hvala za super temo, zanimivih 50 strani!

Sam trenutno prenavljam hišo, zaenkrat me najbolj skrbi kablovje, samo pamet bom verjetno potem dodajal postopoma. Po branju se mi poraja nekaj vprašanj:

1. Vidim, da kljub wireless standardom večinoma priporočate, da se vse štekerje veže direktno nazaj do glavne omarice. Ima kdo kako sliko, kako pri njemu to zgleda, kakšno omarico ste si uredili?
2. Zvočniki po hiši - je smiselno tudi te vezati s kabli do glavne omarice ali tukaj prisegate na wireless?
3. Mikrofoni za glasovne ukaze - vem da to ne šteje nujno za pametno, ampak ima kdo vezano mikrofone po sobah za glasovne ukaze? Npr. HA Assist.
4. Kakšni dobri predlogi za kamere? Predvidevam da kamere so večinoma samo etherner (in napajanje preko tega)
5. Senzorji za gibanje - če prav razumem se zdaj uporablja mmwave - torej je treba tudi za to vlečt elektriko. Je še kak drug argument proti mmwave?
6. Kako "skrijete" senzorje za vrata? Kar gledam so vsi grdi, jih imate enostavno na vrhu vrat, da se jih čim manj opazi, ali je kdo eksperimentiral z vgradnjo v vrata?
7. Kako vežete naprave, ki imajo previsoko porabo za baterije in imajo 5V (USB) napajanje? Npr. mmwave, razni CO2 metri, pametni zvočniki itd.
8. Če bi delal še enkrat oz. od začetka, kaj so kakšni dodatni kabli ki bi jih povlekli?


Hvala še enkrat, celotna tema mi je že zdaj zelo pomagala!

darkolord ::

Kabli so razen praktičnosti v vseh primerih boljši kot wireless.

4. Reolink, Hikvision, Dahua, mogoče Eufy
5. Za mmwave je glavni problem elektrika, drugi (manjši) problem je, da so lahko preobčutljivi in ti zaznavajo stvari čez vrata ali knauf, in moraš malo bolje premisliti postavitev, da ne "svetijo" direkt v vrata recimo
6. Zigbee senzorji za vrata (npr. Aqara/Xiaomi) so res majhni, lahko bi jih tudi skril v podboje, glede na to, da delujejo na magnet
7. Za manjše porabnike lahko napajanje zagotoviš iz omarice (Meanwell DIN napajalnik), pri čemer napetost na izvoru malenkost dvigneš, da nadoknadiš padec zaradi dolžine kabla. Za večje porabnike moraš napajanje zagotoviti lokalno

brbr21 ::

8.

PARTyZAN ::

Če hočeš foolproof kamere razmisli o Ubiquti UniFi sistemu - to za sabo potegne tudi omrežje :)

darkolord ::

Unifi danes ne bi več svetoval. Včasih je to bil cenovno ugoden sistem v stilu "budget enterprise", sedaj so cene x2, podpora je bolj slaba, pa vendor lock-in dobiš.

DamijanD ::

Kaj pa bi bila alternativa?

roki11 ::

Bedanec2 je izjavil:

Živijo,

hvala za super temo, zanimivih 50 strani!

Sam trenutno prenavljam hišo, zaenkrat me najbolj skrbi kablovje, samo pamet bom verjetno potem dodajal postopoma. Po branju se mi poraja nekaj vprašanj:

1. Vidim, da kljub wireless standardom večinoma priporočate, da se vse štekerje veže direktno nazaj do glavne omarice. Ima kdo kako sliko, kako pri njemu to zgleda, kakšno omarico ste si uredili?
2. Zvočniki po hiši - je smiselno tudi te vezati s kabli do glavne omarice ali tukaj prisegate na wireless?
3. Mikrofoni za glasovne ukaze - vem da to ne šteje nujno za pametno, ampak ima kdo vezano mikrofone po sobah za glasovne ukaze? Npr. HA Assist.
4. Kakšni dobri predlogi za kamere? Predvidevam da kamere so večinoma samo etherner (in napajanje preko tega)
5. Senzorji za gibanje - če prav razumem se zdaj uporablja mmwave - torej je treba tudi za to vlečt elektriko. Je še kak drug argument proti mmwave?
6. Kako "skrijete" senzorje za vrata? Kar gledam so vsi grdi, jih imate enostavno na vrhu vrat, da se jih čim manj opazi, ali je kdo eksperimentiral z vgradnjo v vrata?
7. Kako vežete naprave, ki imajo previsoko porabo za baterije in imajo 5V (USB) napajanje? Npr. mmwave, razni CO2 metri, pametni zvočniki itd.
8. Če bi delal še enkrat oz. od začetka, kaj so kakšni dodatni kabli ki bi jih povlekli?


Hvala še enkrat, celotna tema mi je že zdaj zelo pomagala!


Moja izkušnja je še iz časa, ko so "pametne" inštalacije bile 10x dražje, kot klasične (ne samo kabli, ti niso ne vem kaj, ampak ostalo kar spada zraven). Če pa govoriš o dodatnih kablih, da lahko vežeš npr. luči s pametnim stikalom ali pametno žarnico...pa nimam toliko izkušenj, ker je naknadna "prenova" nesmiselna zaradi tega. Lahko poskusiš naštudirat tudi s kakšnim 5 žilnim kablom (npr. za luči, kjer presek ni velik), to ti cenovno ne preveč drago reši problem z napajanjem pametnega stikala in žarnice...ampak potem rabiš večjo razdelilno elektro omaro, da not zbašeš še releje in wifi espje ali karkoli ti kontrolira in upravlja z lučjo in stikali. Če si pa na špar programu, pač uporabiš wifi ali zigbee/zwave/matter/thread standard in greš počasi...

Mi pa danes zelo zelo prav pridejo utp kabli po sobah, ampak ne toliko za postavitev omrežja in dodatne wifi AP, ampak za različne senzorje, napajenje (5V npr)...ti tudi ni tak strošek, če delaš inštalacijo iz nule.
Po 5+ letih igranja z pametno hišo, ugotavljam tudi, da ni point pametne instalacije samo v vklopu/izklopu luči na daljavo, ampak čimvečji avtomatizaciji vsega (torej, da stikal ne rabiš vklapljat in izklapljat, da se luči avtomatsko vklopijo, zatemnijo, spremenijo barvo)...prav tako je dobra stvar pametnih inštalacij merjenje porabe porabnikov po bajti. Sedaj sem v fazi, ko dajem pametne merilce (wifi/zigbee) štroma na večino porabnikov ali v vtičnice...in tega se nabere cel kup z wifi in bi s tega vidika prišel prav kakšen kabel več.

Veliko zagat ti rešijo tudi globoke doze v zidu in da v dozah ni vse natlačeno, da prišparaš kakšno mesto za stikalo...ker imaš potem več prostora za kakšen wifi relejček v zidu.

2. zvočniki - tako kot pri vseh napravah, ki so kolikor toliko "pametne" (beri: povezane) glej na standard združljivosti s kakšnim širše uporabnim sistemom (ala HA...), zato so wifi zvočniki, ki so pametni (razni google nest, DIY izvedbe HA Voice Assist, ...) boljša in cenejša varianta, kot kablovje+zvočniki+veršterkerija v eni sobi+sistem, da to skupaj dobro deluje...no, razen, če si audiofil, potem vzamem nazaj besedo :)

3. imam 4 mikrofone - Atom Echo smart speaker in output na zvočnik in deluje zelo dobro. Pri ESP32-S3-BOX-3 je zvok bolj tako-tako, ampak tale S3 ima dva mikrofona in dobro pobereta wake-word v slovenščini. Niso pa v vsaki sobi, ker je zaenkrat to pri meni BV.

5. PIR+mwave kombinacija naj bi bila najboljša, ker PIR hitreje zazna, mwave pa za prisotnost (npr. sedenje za mizo) mwave odlično zaznava. Ravno pri mwave senzorjih sem izkoristil 5V napajanje preko UTP kablov in namesto senzorjev za alarm imam senzorje prisotnosti po bajti. V kuhinji in dnevni imam mwave senzor pod knauf stropom in se ga nič ne vidi. Če se ti da, dodaš še bluetooth presence detection - pri nas ima pes chipolo na ovratnici tako, da vidim, kje po bajti se svaljka, ko nas ni doma - ampak, da ne bo zgražanja, v osnovi imam BLE tracker za zunaj, ker je pes gluh in če se odprejo dovozna vrata in tisti, ki prihaja ne ve, da je kuža zunaj, potem hitro podurha na cesto in glede na to, da nič ne sliši, je hitro panika.
Če najdeš kakšen mwave sensor z baterijo in je ta dela več kot 1 ali 2 meseca, nam javi :)

7. Jaz uporabljam transformator, ki je sicer za LED lučke...nekaj takega, imaš tudi različne moči... Če je zadeva v podometni dozi v zidu in je zraven 230V potem tole. Če imam v dozah prostor zraven stikal ali vtičnic, sem namestil tole namesto A/V priključka...

8. Nekaj sem o tem že zgoraj...na kratko:
- več UTPjev (wifi AP, 5V) tudi za zunaj (npr. domofon, dovozna vrata, uta itn.) UTPji zelo prav pridejo ne samo za napajanje, ampak tudi komunikacijo za kontrolo dovoznih vrat, osebnega prehoda, zvonca...
- več prostora v dozah (tudi globje doze bi prišle prav),
- večjo elektro razdelilno omarico (nimam placa za merjenje porabe na DIN letvah)
- vse želje znatno podražijo investicijo v elektro inštalacije, ti pa olajšajo izvedbo naknadno...
Srečno!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

barakus ::

A me lahko usmerite v pravo smer glede zvočnih sistemov za hiše (tako SW kot HW)?

A obstaja kar, kjer bi lahko iz telefona kontroliral ali streamal muziko in bi se ta predvajala po celotni hiši, da bi lahk uravnaval glasnost s telefona za vsako sobo posebej...

roki11 ::

barakus je izjavil:

A me lahko usmerite v pravo smer glede zvočnih sistemov za hiše (tako SW kot HW)?

A obstaja kar, kjer bi lahko iz telefona kontroliral ali streamal muziko in bi se ta predvajala po celotni hiši, da bi lahk uravnaval glasnost s telefona za vsako sobo posebej...


Jaz imam 2 Denon wifi zvočnika, sicer ne uporabljam multi room funkcije, ampak dela. Poveže se tudi z HA preko HEOS app.
««
51 / 51
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21934942 (1780) fulgur
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152434 (1258) Invictus
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473840 (2459) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7225083 (13383) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233788 (3028) joze67

Več podobnih tem