» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
40 / 50
»»

darkolord ::

Pokaži, kako imaš nastavljen ta alert ...

floyd1 ::

Zdravo.
Ima slučajno kdo kakšno smart napravo na glavnem dovodu vode v hišo/stanovanje in kako se obnese? Sem malo guglal in izbira ni ne vem kakšna, pa cene so razmeroma visoke (ca. 500 eur). Pozna kdo kaj cenejšega, pa seveda da dela?
Gre se mi predvsem za to, da bi dobil vsaj opozorilo, če voda teče non-stop npr. kake pol ure skupaj. In pa seveda (opcijsko) posebej scenarij za nočni režim in dopust...

Matko ::

Kadar se gre na dopust se zapre glavni ventil. ;)

Drugače preveri, kakšni števec imaš, mogoče lahko z njega pobereš.

DeeJay ::

floyd1 je izjavil:

Zdravo.
Ima slučajno kdo kakšno smart napravo na glavnem dovodu vode v hišo/stanovanje in kako se obnese? Sem malo guglal in izbira ni ne vem kakšna, pa cene so razmeroma visoke (ca. 500 eur). Pozna kdo kaj cenejšega, pa seveda da dela?
Gre se mi predvsem za to, da bi dobil vsaj opozorilo, če voda teče non-stop npr. kake pol ure skupaj. In pa seveda (opcijsko) posebej scenarij za nočni režim in dopust...


maš en kup različnih detektorjev izliva vode. Pač naštimaš senzorje na tla pri napravah (pralni, pomivalni, ....)
Don't f with me.

servo ::

floyd1 je izjavil:

Zdravo.
Ima slučajno kdo kakšno smart napravo na glavnem dovodu vode v hišo/stanovanje in kako se obnese? Sem malo guglal in izbira ni ne vem kakšna, pa cene so razmeroma visoke (ca. 500 eur). Pozna kdo kaj cenejšega, pa seveda da dela?
Gre se mi predvsem za to, da bi dobil vsaj opozorilo, če voda teče non-stop npr. kake pol ure skupaj. In pa seveda (opcijsko) posebej scenarij za nočni režim in dopust...

Jaz sem nabavil števec, in ga povezal z ESP32. Zazna vsak pretok - kot števec komunale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: servo ()

floyd1 ::

Res je, a po mojem vseeno ne moreš namestiti toliko senzorjev, kot je možnosti izliva. Pa enkrat se nam je že zgodilo, da je "nekdo" zvečer na vrtu bolj šlampasto zaprl vodo in je bila bolj sreča, da sem pred spanjem šel okrog in slišal, kako teče. Senzor tu ne bi pomagal, je šlo vse v korito in odtok.

Kadar se gre na dopust se zapre glavni ventil. ;)

Če ti medtem kdo hodi malo v bajto na kontrolo ter rože in vrtiček zalivat, bolj težko. Sploh, če je to starejša oseba in gre recimo pri tebi še na WC, itd. Jeba.

zl0dej ::

Se kdo kaj poigrava z avtomatizacijo luci? Prostori v katerih je veliko gibanja sem uredil z 443MHZ motion senzorji (hodniki, garaža, pralnica, stopnišča).

Ostali so samo prostori, v katerih navadno miruješ ali pa niso primerni za motion sensors - npr skupni prostor kuhinja/jedilnica/dnevna. Pred kratkim sem dobil Coral accelerator in postavil kamere povsod po tem prostoru, vse skupaj sem dal v Frigate. V HA sem nastavil avtomatsko priziganje glede na prisotnost. Po parih dneh izgleda obetavno - luci se prizgejo takrat ko prideš v prostor in ugasnejo takoj ko izstopiš.

Naredim update, ko dobim več vtisov..

floyd1 ::

servo je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Zdravo.
Ima slučajno kdo kakšno smart napravo na glavnem dovodu vode v hišo/stanovanje in kako se obnese? Sem malo guglal in izbira ni ne vem kakšna, pa cene so razmeroma visoke (ca. 500 eur). Pozna kdo kaj cenejšega, pa seveda da dela?
Gre se mi predvsem za to, da bi dobil vsaj opozorilo, če voda teče non-stop npr. kake pol ure skupaj. In pa seveda (opcijsko) posebej scenarij za nočni režim in dopust...

Jaz sem nabavil števec, in ga povezal z ESP32. Zazna vsak pretok - kot števec komunale.

Super, res hvala za to. Kako potem to najlažje spraviš do neke aplikacije? Daš na izhod tega števca npr. Shelly (stikalo), ustrezno nastaviš in potem v APP vidiš, ali je vklopljen (pretok) ali izklopljen?
Pa še njihov števec bi lahko s tem malo kontroliral, kar je še en velik plus.

c3p0 ::

Z ESP32 lovi impulze, ki jih oddaja števec in jih nekam pošilja.

Jakkob ::

zl0dej je izjavil:

Se kdo kaj poigrava z avtomatizacijo luci? Prostori v katerih je veliko gibanja sem uredil z 443MHZ motion senzorji (hodniki, garaža, pralnica, stopnišča).

Ostali so samo prostori, v katerih navadno miruješ ali pa niso primerni za motion sensors - npr skupni prostor kuhinja/jedilnica/dnevna. Pred kratkim sem dobil Coral accelerator in postavil kamere povsod po tem prostoru, vse skupaj sem dal v Frigate. V HA sem nastavil avtomatsko priziganje glede na prisotnost. Po parih dneh izgleda obetavno - luci se prizgejo takrat ko prideš v prostor in ugasnejo takoj ko izstopiš.

Naredim update, ko dobim več vtisov..


Mogoče dedicated device za ta namen:


Nimam pa hands on izkušenj. Tudi tvoja varjanta se sliši OK, mogoče celo boljša ko je postavljeno in dela, saj lahko bolj precizno definiraš recimo zaznavanje domačih živali itd.
Je pa tvoj setup bolj zahteven in seveda več možnosti da gre kaj narobe. Ni ravno pluh-n-play, moraš že kar malo poznat zadeve :)

abazuu ::

FP senzor ni za to... je prepočasen

Jakkob ::

sej ga lahko kombiniraš z motion detection senzorjem, eni imajo celo built in oboje

DeeJay ::

tale je vrhunski... ni pocen, sam res super dela.
https://shop.everythingsmart.io/product...
Don't f with me.

zl0dej ::

Tole izgleda super, however, mogoče je bolj smiselno imeti dve napravi.. Navaden PIR bi moral gledati recimo takoj ob vhodu v sobo, medtem ko mmWave bi gledal celotni prostor

abazuu ::

amm, ravno berem... Aqara FP2 je tako hitra, da ne potrebuješ dodatnega PIR senzorja. Moti me, da ni baterijske verzije :(

DeeJay ::

noben FP zaenkrat ni baterijski, ker preveč pokuri
Don't f with me.

DeeJay ::

Je pa aqara ravno dala ven nov FP2 senzor, in obeta veliko
Don't f with me.

misek ::

Lahko kdo svetuje kakšen wifi detektor izliva vode, ki deluje z HA oz. ima odprti vmesnik?

DeeJay ::

za tega vem, nisem pa še nikol uporabljal, tko da DYOR
https://www.shelly.cloud/en/products/sh...
Don't f with me.

Jure14 ::

A lahko še enkrat date link do ene poljske (?) trgovine za shelly-je?
Al pa kaka druga, s cenejšimi shelliji, kot v SLO trgovini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jure14 ()

DeeJay ::

shelly.cloud, včasih so cenejš tud na amazon.de
Don't f with me.

vres.ales ::

shelly.cloud so vedno najdražji. Vsi drugi so cenejši

DeeJay ::

vres.ales je izjavil:

shelly.cloud so vedno najdražji. Vsi drugi so cenejši

to ni res. Za večje količine so cenejši od ostalih.
Če pa kupuješ na firmo maš pa še brez ddv.
Don't f with me.

MadMax ::

Kaj so večje količine? Pri parsto evrov vrednih paketih kot sem kupoval, je bil domorodec še vedno najcenejši.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

matobeli ::

A to si zaprosil za ekstra popust?

Netrunner ::

Malo se spuščam v te "pametne" hiše in gledam malo kakšne imam opcije. Zanima me predvsem daljinsko upravljanje žaluzij in avtomatsko "odpiranje / zapiranje / senčenje" ob določenem času in dimmer za luči.

Pri raziskovanju sem dobil "shelly" ki je relativno ugoden ter frogblue ki pa je precej dražji.

Obstaja kje kakšen seznam ponudnikov z ključnimi prednostimi in slabostimi?

Iščem nekaj kar ne potrebuje centralne enote in po možnosti da ne komunicira samo preko wifi-ja (ni pa pogoj). Sistem pa mora biti obvezno neodvisen od kakšnih oblakov ipd... Pomembna mi je tudi vzdržljivost, saj nočem menjat telejev vsake 2 leti ... pa dobavljivost in garanicja je tudi pomembna.

Hvala
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

matobeli ::

Shelly je ugoden ker he wireless, njihova pro linija je dražja. Oblaku se izogneš tsko da postaviš svoj server z HA ali kaj podobnega

Netrunner ::

A ve kdo če je kakšna bistvena razlika če naročiš žaluzije z daljinskim upravljanjem ali uporabiš en shelly rele ali kaj podobnega na klasični žaluziji z el. motorjem in dobiš praktično enako funkcionalnost za 1/4 cene?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Lowink ::

To vejo samop strokovnjaki.

matobeli ::

Niti ne. Praktično vse žaluzije so zasnovane da lahko delujejo na čisto navadna neumna stikala, kar pomeni da je pametno stikalo popolnoma ločen del.

Zdej, lahko vzameš najcenejšega kitajca, shelly, ali pa kontroler ki ga prodaja proizvajalec (in je ponavadi od nekega drugega proizvajalca), razlika v delovanju bo zgolj razlika v kontrolerju.

Glede na to da mora proizvajalec žaluzij nekaj zaslužit tudi na kontrolerju bi rekel da je dober aftermarket del boljši od tistega ki ga prodaja proizvajalec. Torej, najcenejši kitajc bo slabša izbira, Za Shelly bi si pa upal trdit da bo boljša izbira od tistega kar ponuja proizvajalec žaluzij.

Ko gremo v resne sisteme je pa itak jasno da kontrolerja ne vzameš od proizvajalca žaluzij ampak tistega ki ga ponuja ekosistem na katerem imaš tudi vso ostalo pamet. Recmo da maš vse od siemensa, pol imaš jasno tudi rele za žaluzije od siemensa oziroma kompatibilnega.

zl0dej ::

Shelly 2.5 se kar dobro obnese, jih imam na vseh zaluzijah skoraj 3 leta. Sem jih pa flashal s Tasmoto, ampak ni nujno. Jz bi samo gledal, da ima nek odprt lokalen način komunikacije, MQTT ipd.

tonttu ::

Se zadnjih par "neumnih" relejev moram zamenjati pa nisem vec preprican ce bi nadaljeval s Shellyi ali bi sel v "navadne" ESP32 module z releji. Na Openhabu mi dela oboje brez problema, prostorsko v omari tudi ni neke hudo velike razlike (ESP32 modul je malenkost manjsi kot enako stevilo Shellyev), pa tudi cenovno je stvar tam tam. Zaenkrat s Shellyi nisem imel nekih strasnih problemov, definitivno pa niso nepokvarljivi in mi jih je v cca. 5 letih slo enih 5, kar pri dobrih 20 niti ni tako majhen procent, za nove (Plus 2PM) pa pravijo da so kvecjemu se slabis. Kaksna je kvaliteta teh ESP32 modulov in relejev na njih pa nimam pojma. Ce ima kaksno osebno izkusnjo z enimi IN drugimi ter priporocilo v katero smer bi sel, pa bi prosil za kak info.

Netrunner ::

Pa bolj kot berem se mi zdi da se ne rabiš zavezati k enemu proizvajalcu če uporabljaš open hub ali homesmart, saj če prav razumem preko tistega povežeš vse kompatibilne naprave neglede na znamko?

Sem študiral da bi malo za test nabavil vtičnivo od shelly za merjenje porabe toka, pa sem videl da so tri na razplago in ne vidim v čem je bistvena razlika med njimi?

Mislim na te tri:
Vtičnica 1
Vtičnica 2
Vtičnica 3
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Peter18 ::

12A vs 16A, pa rgb vs brez pisanih lučk

WaterBoy ::

Zdravo

Doma imam Shelly Plug S in nikjer ne najdem, da bi v appu pisala napetost na katero je priključena. Vtičnica meri moč porabnika, torej predvidevam da meri tudi napetost in tok, ter računa moč.

Ker mi trenutno HA ne deluje me zanima ali se v njem prikazuje tok in napetost.

Hvala

PARTyZAN ::

Načeloma napetosti ne rabiš merit, ker veš, da naj bi bila 230V.

WaterBoy ::

Res je. Pa vseeno me zanima če v HA ali v appu se to prikazuje in tok.

c3p0 ::

tonttu je izjavil:

Se zadnjih par "neumnih" relejev moram zamenjati pa nisem vec preprican ce bi nadaljeval s Shellyi ali bi sel v "navadne" ESP32 module z releji. Na Openhabu mi dela oboje brez problema, prostorsko v omari tudi ni neke hudo velike razlike (ESP32 modul je malenkost manjsi kot enako stevilo Shellyev), pa tudi cenovno je stvar tam tam. Zaenkrat s Shellyi nisem imel nekih strasnih problemov, definitivno pa niso nepokvarljivi in mi jih je v cca. 5 letih slo enih 5, kar pri dobrih 20 niti ni tako majhen procent, za nove (Plus 2PM) pa pravijo da so kvecjemu se slabis. Kaksna je kvaliteta teh ESP32 modulov in relejev na njih pa nimam pojma. Ce ima kaksno osebno izkusnjo z enimi IN drugimi ter priporocilo v katero smer bi sel, pa bi prosil za kak info.


Cenovno je ESP32 z relay shieldom, tipa https://www.aliexpress.com/item/1005005... (imam par talih), precej ugodnejši, za 2,31 EUR oboje skupaj. EDIT: ta je z esp2866.

Težje pa to spraviš kam v dozo, pa še napajanje moraš nekako rešit. Če teh zadržkov ni, bi raje šel z ESP32.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

matobeli ::

Sej Shelly Plus so na ESP32, glede na to da se jih da tudi flashat je na koncu zgolj vprašanje če se je vredno zejbavat z ohišjem in v končni fazi, furat 230VAC na nekem random kitajcu...

tonttu ::

Jaz sem zares gledal bolj recimo tole:
https://www.kincony.com/esp32-16-relay-...
Cena tega ali 8kom Shelly 2pm je priblizno tam tam. V dozo osebno ne bi dal ne Shellya ne kaj drugega, ker vsaj Shelly 2.5 se za moje pojme krepko prevec greje, da bi ga zaprl nekam v dozo. No pa zares niti nimam potrebe po tem, ker imam vse skupaj v TK omari v kleti... ustrezno prisraufano na DIN letve in ustrezno zraceno in hlajeno... pa se neprimerno lazje za vezat glede na to, da mi (tudi) vsa elektrika pride v to omaro.

strumf666 ::

WaterBoy je izjavil:

Zdravo

Doma imam Shelly Plug S in nikjer ne najdem, da bi v appu pisala napetost na katero je priključena. Vtičnica meri moč porabnika, torej predvidevam da meri tudi napetost in tok, ter računa moč.

Ker mi trenutno HA ne deluje me zanima ali se v njem prikazuje tok in napetost.

Hvala

V HA preko Shelly for hass integracije za plug S ne kaže napetosti niti toka, samo porabo.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

WaterBoy ::

strumf666 je izjavil:

WaterBoy je izjavil:

Zdravo

Doma imam Shelly Plug S in nikjer ne najdem, da bi v appu pisala napetost na katero je priključena. Vtičnica meri moč porabnika, torej predvidevam da meri tudi napetost in tok, ter računa moč.

Ker mi trenutno HA ne deluje me zanima ali se v njem prikazuje tok in napetost.

Hvala

V HA preko Shelly for hass integracije za plug S ne kaže napetosti niti toka, samo porabo.

Hvala za ta info.

Jure14 ::

A lahko eno hitro pomoč z HA.

Pred leti sem imel neko staro verzijo HA, ki sem jo brez nekih težav usposobil in priključil nekaj stikal.

Zdaj sem se pa spet lotil zadeve z zadnjo verzijo HA, pa mi nekako ne gre. In Docker mi še dodatno dela zmedo pri razumevanju IPjev in kaj je kam povezano. IPV6 sem izključil.

Torej: ko hočem dodati novo napravo, me HA sprašuje za nek "host" podatek. Tega prej ni bilo, je avtomatsko pobrskal po omrežju in našel naprave. Kaj je ta host? A to moram za vsako napravo posebej njen IP vpisat? A se hecajo?

mRhcPf ::

meni se zdi, da imas prav glede host/ip za hass, ne morem 100% trditi, je ze nekaj casa minilo, in ce so res ip, jih ne pozabi fiksirati na ruterju :-)

GupeM ::

Jure14 je izjavil:

A lahko eno hitro pomoč z HA.

Pred leti sem imel neko staro verzijo HA, ki sem jo brez nekih težav usposobil in priključil nekaj stikal.

Zdaj sem se pa spet lotil zadeve z zadnjo verzijo HA, pa mi nekako ne gre. In Docker mi še dodatno dela zmedo pri razumevanju IPjev in kaj je kam povezano. IPV6 sem izključil.

Torej: ko hočem dodati novo napravo, me HA sprašuje za nek "host" podatek. Tega prej ni bilo, je avtomatsko pobrskal po omrežju in našel naprave. Kaj je ta host? A to moram za vsako napravo posebej njen IP vpisat? A se hecajo?

Katera naprava? Odvisno je od naprave in integracije. Nekatere stvari odkrije sam, nekatere je treba pa ročno dodat.

Netrunner ::

tonttu je izjavil:

J...ker vsaj Shelly 2.5 se za moje pojme krepko prevec greje, da bi ga zaprl nekam v dozo...


Ko si to napisal sem šel malo raziskovat po netu in je dosti napisano o visokih temperaturah v teh shelly modulih. Nisem se spuiščal v podrobnosti ali je to problem ali ne, vendar meni tudi ne deluje ok nekaj tako vročega vtakniti v dozo. Bom moral še raziskati malo te zadeve preden se odločim ali vzeti shelly ali raje plačati malo več in vzeti kaj hladnejšega :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

tonttu ::

Mojim kaze notranjo temperatureo med 50 in 60c... v primerno zraceni in hlajeni 2m visoki TK omari. Kako bi bilo to zaprto v 5x5cm dozo natlaceno s kabli in skoraj hermeticno zaprto v zid ne vem, prav zdravo pa po moje vseeno ne.

Netrunner ::

tonttu je izjavil:

Mojim kaze notranjo temperatureo med 50 in 60c... v primerno zraceni in hlajeni 2m visoki TK omari. Kako bi bilo to zaprto v 5x5cm dozo natlaceno s kabli in skoraj hermeticno zaprto v zid ne vem, prav zdravo pa po moje vseeno ne.

V omarici ni problem, tam lahko poskrbiš za ustrezno hlajenje vendar te shelly naprave so zaradi svoje majhnosti priročne za jih vtaknit v stensko dozo, kjer pa je varnost vprašljiva.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

floyd1 ::

Na otip so res precej topli. Moji so že kaki dve leti in pol v mali dozi v steni, zaenkrat b.p. Model 2.5. Sem pa dal vsakega v svojo dozo - ker je bil prostor.

mat xxl ::

Netrunner je izjavil:

Pa bolj kot berem se mi zdi da se ne rabiš zavezati k enemu proizvajalcu če uporabljaš open hub ali homesmart, saj če prav razumem preko tistega povežeš vse kompatibilne naprave neglede na znamko?

Sem študiral da bi malo za test nabavil vtičnivo od shelly za merjenje porabe toka, pa sem videl da so tri na razplago in ne vidim v čem je bistvena razlika med njimi?

Mislim na te tri:
Vtičnica 1
Vtičnica 2
Vtičnica 3



Na kratko, prva dosega večji tok, večje obremenitve, druga gre počasi ven je do 2,5 kw, tretja nov model druge ima bolj pisane lučke in gre do 3,2 kw

Mimogrede druga je v hudi akciji iz Bolgarije, akcija še samo nekaj dni, ker so jo že podaljšali 5 kos po 9,99 / kos + ddv + ugodna poštnina. Paket je prišel v 7 dneh + darilo 1 "fazemprifer"

Link : https://www.shelly.cloud/en/products/sh...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()
««
40 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152079 (903) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832904 (7242) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473612 (2231) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224056 (12356) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233554 (2794) joze67

Več podobnih tem