» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
39 / 50
»»

damirj79 ::

Kateri Zigbee koordinator je res OK. Sedaj imam CC2652 in še vedno se zgodi, da tu in tam je kakšen mrk za urco ali dve, posledično ni podatkov ali pa se kakšna avtomatizacija ne zgodi. Pred tem sem imel CC2531, ki je bil pa res polom.

DeeJay ::

Kokr berem zelo hvaljo Sonoff Dongle-E (EFR32MG21). Je pa vse odvisno od tega kje boš uporabljal in katere naprave boš vezal gor.

Lahko pa sprobaš tud Home Assistant SkyConnect (EFR32MG21). To je pa dokej nova zadeva, tko da ni še v celoti povsod podprt. Deluje ok na ZHA, ne pa še čist na Z2M.

Sprobal sem Conbee 2 in Sonoff Dongle-E. Conbee mi nikakor ni delal ok. Sonoff je delal super razen za Hue Motion senzorje, ki so skoz dol iz networka padal in jih je blo potrebno repairat vsake par dni, zato sem premaknu vse nazaj na HUE Bridge. Mam tud Skyconnect, sam se še nism spravu testirat.
Sem pa ravno včeri vidu, da je za Sonoff E nov firmware, tko da mogoče tud to lahko kej porihta moj problem. Rabu bom en cel dan, da spet vse premaknem in sprobam :)

Mam pa zaenkrat samo Hue in IKEA naprave.... okol 60 vsega skupi... žarnice, luči, stikala, motion senzorji, ....
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

damirj79 ::

Če kaj pomaga, še boljše kot USB dongle bi mi bil priklop na mrežo.. Nekaj takega :)
https://zig-star.com/projects/zigbee-gw...
ali
https://www.aliexpress.com/item/1005003...

Kakšen drug od že znanih proizvajalcev?

Pardon, ker ne spremljam te scene več kot je nujno potrebno.. trenutno sem na Z2M, par 10 aquara senzorjev in sonof stikal.. verjetno se mi ne splača it na ZHA, če sploh je možno zaradi aquara?

DeeJay ::

Tuki lahko preveriš katere naprave so kje podprte
https://zigbee.blakadder.com/

Tako z2m kot ZHA imata svoje prednosti in pomankljivosti.
Teh network coordinatorjev pa ne poznam, tko da težko svetujem.
Don't f with me.

vres.ales ::

Meni conbee 2 tudi nonstop zajebava

pierch ::

Zaenkrat Sonoff-ov Zigbee 3.0 CC2652P Dongle Plus z ZHA dela brez težav.
Sicer imam pa majhen network (< 20) različnih naprav in še nisem zaznal kakega izpada. Sem pa pred leti (cca 3 leta nazaj) imel Z2M z CC2531 pa so ble nonstop kake težave.
Pierch

PARTyZAN ::

Moji 2.5 PM so zdržali okoli dve leti in pol, potem se je pa začelo z občasno nedosegljivostjo, za tem pa popolni mrk. Shelly je sicer tudi "spuščal" zvok, najboljše bi ga opisal kot tišji šum. Možno, da so bili samo 2.5 problematični. Reč sem tudi odprl, z namenom da zamenjam kondenzatorje. Nek no-name kitajski brand so, pa zelo si omejen pri zamenjavi zaradi dimenzij ohišja. Kasneje sem presodil, da nima finančnega/časovnega smisla in sem enostavno naročil nove.

Gor so rolete, ne vem kakšno moč ima motor. Verjetno okoli 300W za čas dvigovanja oz. spuščanja.

floyd1 ::

Hvala za info. Tudi jaz jih imam gotovo že več kot 2 leti za žaluzije, nekih zvokov zaenkrat (še) ne spuščajo. Se pa malo bolj grejejo, kar se čuti tudi na pokrovčku na steni.
Če bodo "samo" kondiči, jih bom pač probal zamenjat.
Ne razumem pa logike vlagati v razvoj, se truditi stvari delat čim bolj po željah strank, narediti cool app, ... ... na koncu pa narediti slabši HW, da si prišparal pol centa pri zanič kondenzatorjih :|

matobeli ::

Pri teh kondelcih ni nujno da so vsi zanič, pride slaba serija, ali celo ponaredek, pač kitajci.

Brand kondelci so pa lahko x10 v ceni alpa sploh niso bili dobavljivi, nevemo. Najverjetneje tega ne bi bilo če bi dali tistih 20c več.

Ampak, jahte, jahte se kupujejo iz razlike 20c
Ne smemo pa pozabit da je Shelly konkurenca kitajcem in ne nekmu siemensu.

Jakkob ::

DeeJay je izjavil:

Kokr berem zelo hvaljo Sonoff Dongle-E (EFR32MG21). Je pa vse odvisno od tega kje boš uporabljal in katere naprave boš vezal gor.


Tudi sam imam tega, deluje bp z z2m. Se pa splača update-at na latest firmware.

mico28 ::

Sam uporabljam slzb-06 in mi deluje več kot odlično. Trenutno imam že drugega, ker je prvi imel napako na ethernet portu in so mi ga zamenjali. Support moram pohvalit za odzivnost in pomoč. Lahko ga uporabljaš preko USB, WIFI, ali POE. Zraven dobis se micro usb na usb-c converter.

DeeJay ::

Če kupujete na novo razmislite o podpori Thread standardu, ker naj bi v prihodnosti zamenjal Zigbee. Z uveljavitvijo Matter standarda bo vedno več naprav na Thread, Zigbee se bo pa začel opuščat, ker je Thread u bistvu Zigbee 2.0
Don't f with me.

barakus ::

A so kakšni kul poceni senzorji vlage in temperature ki jih lahko zvezem na HA? Rad bi upravljal prezračevanje glede na temp in vlago zunaj in notri.

DeeJay ::

to tud sam iščem za vlažnost predvsem za notr, s tem da moja zahteva je še, da ma display...
zelo hvalijo od xiaomi, sam so bluetooth, kar mi ne diši, oziroma bi mogu velik shellyjev zamenjat s Plus serijo, da nardi BT omrežje.
Vse ostalo je pa dokej nezanesljivo.
Shelly H&T so na wifi, sam za moje pojme prehitro požre baterijo, plus nimaš kontrole nad napravo, ko je v spanju ampak sam osvežuje podatke.
Dost ljudi uporablja tud od Aqara, ki so na zigbee. Sam imajo določeni velik težav, da jim skoz padajo iz networka itd

Trenutno moja avtomatika bere temperature iz Hue motion senzorjev, katere imam v vsaki sobi in so dost ok, edin skalibrirat sem jih mogu, ker so v osnovi čist mimo ... tud do +-3C. Rabim pa humidity, da bi mi vklapljal vlažilnik.
Don't f with me.

damirj79 ::

mico28 je izjavil:

Sam uporabljam slzb-06 in mi deluje več kot odlično. Trenutno imam že drugega, ker je prvi imel napako na ethernet portu in so mi ga zamenjali. Support moram pohvalit za odzivnost in pomoč. Lahko ga uporabljaš preko USB, WIFI, ali POE. Zraven dobis se micro usb na usb-c converter.


Tole zgleda solidno, hvala.

c3p0 ::

V graškem MM imajo Hama LED 10W E27 wifi žarnice po 2 EUR. Sem jih vzel 6 komadov, žal nimam dosti teh navojev. Delajo dobro, gre preko Tuya appa.

vres.ales ::

mico28 je izjavil:

Sam uporabljam slzb-06 in mi deluje več kot odlično. Trenutno imam že drugega, ker je prvi imel napako na ethernet portu in so mi ga zamenjali. Support moram pohvalit za odzivnost in pomoč. Lahko ga uporabljaš preko USB, WIFI, ali POE. Zraven dobis se micro usb na usb-c converter.


Kak daleč pa to kaj vleče v praksi? Stvar zgleda odlična

mico28 ::

Žal nisem nikoli testiral na kolikšni razdalji deluje.
Mogoče za vikend naredim par testov.
Primerjam ga lahko samo z SONOF ZB Dongle-P, ki sem ga prej uporabljal.
Po občutku ima SLZB-06 malo boljši signal.

mico28 ::

barakus je izjavil:

A so kakšni kul poceni senzorji vlage in temperature ki jih lahko zvezem na HA? Rad bi upravljal prezračevanje glede na temp in vlago zunaj in notri.


Jaz sem nazadnje nabavil te, ker imajo baterije 2xaaa. Nabavil sem jih preko aliexpress.
Če boš naročeval pazi, da izbereš Zigbee in pri večji količini, da naročiš vsakega posebej, ker drugače ti zaračunajo poštnino. Na koncu jih itak dobiš v enem paketu :D
Senzorji so v +-0,5-1 stopinje napram drugim. V vlagi pa 5-10%.
Pri senzorjih, ki merijo vlago sem opazil, da imajo vsi odstopanja do 10%, na koncu jih tak kalibriraš, da so v odstopanju do 5%.

RockyS ::

c3p0 je izjavil:

V graškem MM imajo Hama LED 10W E27 wifi žarnice po 2 EUR. Sem jih vzel 6 komadov, žal nimam dosti teh navojev. Delajo dobro, gre preko Tuya appa.


Kaka je kaj svetilnost pri uporabi v dnevnem prostoru ? Sicer sem fan Shelly izdelkov ampak wifi žarnice so drage in pa tudi svetilnost je bolj tak tak.
Zato imam raje navadne iz Bauhasa https://www.bauhaus.si/led-sijalka-gree...

dussan ::

mico28 je izjavil:

barakus je izjavil:

A so kakšni kul poceni senzorji vlage in temperature ki jih lahko zvezem na HA? Rad bi upravljal prezračevanje glede na temp in vlago zunaj in notri.


Jaz sem nazadnje nabavil te, ker imajo baterije 2xaaa. Nabavil sem jih preko aliexpress.
Če boš naročeval pazi, da izbereš Zigbee in pri večji količini, da naročiš vsakega posebej, ker drugače ti zaračunajo poštnino. Na koncu jih itak dobiš v enem paketu :D
Senzorji so v +-0,5-1 stopinje napram drugim. V vlagi pa 5-10%.
Pri senzorjih, ki merijo vlago sem opazil, da imajo vsi odstopanja do 10%, na koncu jih tak kalibriraš, da so v odstopanju do 5%.

Kako pa to kalibriraš senzorje? Preko aplikacije, jaz ga uporabljam direktno v HA.

GupeM ::

V HA lahko kalibriraš.

c3p0 ::

RockyS je izjavil:

c3p0 je izjavil:

V graškem MM imajo Hama LED 10W E27 wifi žarnice po 2 EUR. Sem jih vzel 6 komadov, žal nimam dosti teh navojev. Delajo dobro, gre preko Tuya appa.


Kaka je kaj svetilnost pri uporabi v dnevnem prostoru ? Sicer sem fan Shelly izdelkov ampak wifi žarnice so drage in pa tudi svetilnost je bolj tak tak.
Zato imam raje navadne iz Bauhasa https://www.bauhaus.si/led-sijalka-gree...


Dobra, imam sicer tri v enem lustru, pa nimam na ful, niti ko rabim svetlo. Added bonus je, da se da zraven jakosti štelat tudi toplina žarnic.

vres.ales ::

Pozdravljeni,
potrebujem nekaj za 4 električnih žaluzij, ki bi se upravljale z enim pilotom.
Kaj bo najboljše delalo?

matobeli ::

A to rabiš nek fizični pilot? Drugač lahko vzemš shellyje in upravljaš prek telefona (telefonov)

vres.ales ::

Fizični pilot ja, ker si je en znanec, ki nima pojma, naročil žaluzije. Tudi je firma kriva, da mu niso nič povedali. Zdaj bi samo po fasadi potegnil napajanje, noter pa nebi nič prebijal in vlačil kablov.
Torej nekaj kaj se lahko upravlja z fizičnim pilotom in to vse 4, da nima več pilotov. Niso vsi za telefone :D

vres.ales ::

Kaj pa z brezžičnimi tipkami? Ima kdo kaj primernega za upravljanje žaluzij?

matobeli ::

z brezžičnimi tipkami bi šlo lažje kot z dalincem ki ima IR ki težje pride do nekega zunanjega kontrolerja, če ima dosegljiv wifi se da to nardit tudi z shellyji.

Ampak še vedno bi te tipke morale bit znotraj stanovanja priklopljene na elektriko, ker tista opcija ki je na baterijo ni tolk dobra.

Shelly 2.5 ali shelly plus 2pm rabiš za ialuzije, za vsako svojega, za stikala pa uporabiš shelly i4. (vsak i4 ima 4 vhode za stikalo, za vsako žaluzijo rabiš dva -gor/dol)

Nekdo je nekje v tej temi prodajal 2.5 module ki so mu ostali.

vres.ales ::

Shelly 2.5 so za 15€ dražji od Sonoff DUALR3

matobeli ::

Pa res, pol pa nardiš z sonoff.

mat xxl ::

Točno, samo z Sonof ne moreš določiti ali imaš tipkala ali stikala, ki ostanejo v nekem stanju, ko se zadeva zaustavi.

Tam so še druge neugodnosti, samo ja izbira je..... Obstaja pa za Shelly e še tipke.... daljinske .

c3p0 ::

Če ni neke prostorske stiske, si komot narediš še boljšo zadevo tudi z arduinom, kak miniaturni esp32 + rele.

darkolord ::

mat xxl je izjavil:

Točno, samo z Sonof ne moreš določiti ali imaš tipkala ali stikala, ki ostanejo v nekem stanju, ko se zadeva zaustavi.
Na Sonoff lahko naložiš Tasmota, potem pa lahko vse nastaviš.

floyd1 ::

Res je, ampak... Če želiš uporabljati original sonoffov Ewelink to spet ni opcija.

Argonavt ::

Za 99€ nabavil nov NUC. Zaradi porabe namenoma vzel dvo proc Celeron/4GB/64GBEEMC plus dodam notri 128GB SSD.

NUC je namenjen za Home asistant. Preden se lotim instalacije me zanima nasvet ali dat gor čisti HAOS ali docker HA na Window? Gor so trenutno default WIN 10 pro.

Kaksne imate izkušnje HAOS verus docker HA?

Od Smart trenutno prvi del Shelly 3em dela prvi teden, dalje pa smart vticnica in himidity sensorji.

GupeM ::

Jaz imam docker na Linuxu, pa mi dela super. Brez težav.

HAOS pa še nisem sprobal, tako da primerjati ne morem. Če sem pa po tutorialih pravilno zasledil, je nekatere stvari lažje urediti, če imaš HAOS, ampak jaz sem še vedno uredil vse kar sem rabil na dockerju.

Argonavt ::

HAOS ima menda odlično urejeno update in backup, ki deluje samodejno, pa mogoče še kaj na temo add-inov sam uredi. Kar moraš bojda v dockerju ročno urejat.

Docker mi mamljiv, ker lahko na isti NUC dam Nextcloud v docker za izmenjavo datotek znotraj bajte.

Cilj mi je, da se zadeva skonfigurira in dela 24/7 ter pozabi. Ne želim se dnevno s tem ukvarjati. Ali pa da je enostavna selitev skonfiguriranih zadev v katerikoli smeri HAOS---- Docker ali obratno ?

darkolord ::

Prehod iz ene variante na drugo ni kompliciran - izvoziš backup in ga uvoziš na drugi instanci.

Sliterinka ::

Rad bi se vključil v to temo... v Srbiji smo delali kompletne pametne inštalacije na hiši, podjetje, ki smo ga našli tukaj, je delalo za nas in so imeli super nasvete: https://www.daibau.rs/clanak/283/pametn...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: garamond ()

teoo ::

Živjo, slišal sem, da je nekomu uspelo integrirati urnik odvoza odpadkov v Ljubljani v HA. Ima mogoče kdo kaj več info?
defying gravity

GupeM ::

Na strani https://www.mojiodpadki.si/urniki/urnik... vpišeš svoj naslov, medtem ko imaš vključen developer options, al kako se že imenuje (F12 v chromu). Poiščeš, kakšen http request se pošlje.

Takšen http request potem pošlješ iz svojega appa, sparsaš vrnjen HTML, in če je jutri odvoz katerih od smeti, pošlješ nekaj na MQTT topic.

V HA se prijaviš na ta topic in narediš avtomatizacijo, ki ti pošlje notification, kadar dobiš ta nekaj na topicu.

Jaz sem si tak projekt naredil, ko sem se lotil učiti Rust, tako da imam zadevo spisano v Rustu. Je pa zelo grdo, s kupom hackov in vse hardcodirano, tako da je zadeva totalno ne prilagodljiva in deluje samo za to. Čeprav je samo nekaj 10 vrstic kode :D

p0ki ::

ZDravo,

Je komu uspelo vreme iz ARSO spravit v HA?
"As far back as I can remember, I always wanted to be a gangster"

muffliato ::

p0ki je izjavil:

ZDravo,

Je komu uspelo vreme iz ARSO spravit v HA?



- platform: rest
resource: https://meteo.arso.gov.si/uploads/proba...
scan_interval: 300
name: "Humidity Ljubljana"
json_attributes_path: "$.data.metData"
value_template: "{{ value_json.data.metData['t'] }}"
unit_of_measurement: "°C"
json_attributes:
- "rh"
- "t"
- "ff_val_kmh"
- "rr_val"

barakus ::

Ali kdo ve, če obstaja shelly (ali konkurenca), ki ima 2+ releja in vsaj en rele da je izoliran od vhodne napetosti torej da ni povezan nikamor in lahko jaz zvežem gor tudi DC napetost, za preklapljanje (to opcijo ima shelly plus 1 ampak ima samo 1 rele)?

P.S.

Potrebujem pa, ker bi rad krmilil rekuperator...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: barakus ()

matobeli ::

Shelly 2 plus ima dva, shelly pro 4PM ima 4.

Nima pa kolkor vem nobenega floating, ker imaš ločene shellyje za AC in DC naprave.

barakus ::

Zgleda se temu reče dry contact relay, našel sem en vodič za DIY mod za shelly 2.5, ampak je stran žal offline :-(

https://vintage.altervista.org/converti...
V google cache pa najdem samo page 1 :/
http://webcache.googleusercontent.com/s...

matobeli ::

ja tako je. Sicer pa... očitno shelly pro serija dela kot dry relay.

https://www.shelly.cloud/en/products/sh...

-dry contacts

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

misek ::

taz ::

barakus je izjavil:

Ali kdo ve, če obstaja shelly (ali konkurenca), ki ima 2+ releja in vsaj en rele da je izoliran od vhodne napetosti torej da ni povezan nikamor in lahko jaz zvežem gor tudi DC napetost, za preklapljanje (to opcijo ima shelly plus 1 ampak ima samo 1 rele)?

P.S.

Potrebujem pa, ker bi rad krmilil rekuperator...


Imam isti rekuperator, pa sem na Lo vezal SONOFF IFan03, pa tako dobil 3 uporabne stopnje. Sedaj je low res nizek in komaj da slišen, high pa je prejšnji Low, kar meni zadošča. Ker prvotni High je bil zelo močen in glasen. Če pa tega sonoffa priklopiš na Hi, bodo razlike med stopnjami zgolj nekaj V, v praksi skorej brez razlike v obratih motorja/ventilatorja.
Seveda boš imel potem brez stikal, pa samo daljinca, ki pride poleg sonoffa (ali pa app na tel). Nisem pa še naložil Tasmote in povezal v OH.

132161 ::

Nič, ker me je Kripto mesi ponovno ujel, bom kar bolj konkretno vprašal, da izkoristim še nekaj dni tega računa preden se aktivira novi in z vsebinskimi vprašanji, ki bi lahko bila preveč določljiva :-)

Glede na to, da je sušilec perila priklopljen preko Shelly smart plug S in je nastavljen scenarij, da javi alert, če je vklopljen, poraba do 10W za 5 minut, in še poraba do 1W za še pet minut (verjetno zaradi linearizacije ali pa pomote, saj ne vem), zakaj včasih pri izklopljenem vrže alerte? Konjunkcija pogojev, normalno... Je potrebno uveljavljati garancijo?

Za nadzor hladilnikov na različnih lokacijah je super, lahko točno javim, kje naj grejo zapret hladilnike, ker jih nazadnje niso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132161 ()
««
39 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152077 (901) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832902 (7240) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473611 (2230) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224056 (12356) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233554 (2794) joze67

Več podobnih tem