» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
38 / 50
»»

DeeJay ::

GupeM je izjavil:

Home assistant je tudi brez clouda lahko dosegljiv od zunaj. S pomočjo VPN ali z odpiranjem portov, tako da ta njegov izgovor, da od zunaj ni dosegljiv ni vreden pol pi*de mrzle vode.

Razlga, da vseeno uporabljaš 3rd party service (alexa, google assistant, ...). Ne, jih ne. Avtomatizacija ni to, da nekaj poveš, pa začne delat. Avtomatizacija je to, da ti niti povedat ni treba, pa se bo nekaj zgodilo samo od sebe.

Tudi to da vse naprave še vedno "kličejo domov" je iz riti potegnil. Lokalni zigbee switch ne kliče domov in niti, niti ne more, tudi če bi hotel.

V glavnem, kar nekaj. Podobno kot bi trdil, da je hodit na šiht neumno, ker se ti lahko kaj zgodi, ko greš čez cesto ali pa ko greš po stopnicah v podjetje ...


Tako je ... smart home je, da z napravami ne potrebuješ interakcije in je avtomatika toliko pametna, da se zna sama prilagajati tvojim navadam... vse ostalo je connected home in nima veze s "smart" oznako.
Don't f with me.

tonttu ::

DeeJay je izjavil:

Tako je ... smart home je, da z napravami ne potrebuješ interakcije in je avtomatika toliko pametna, da se zna sama prilagajati tvojim navadam... vse ostalo je connected home in nima veze s "smart" oznako.

Problem je, ker si bolj kot ne edini, ki je to navadel kot smart home in zato me vedno vsi debelo gledajo, ko recem da Alexa/Siri, Shelly kjer preko telefona prizigas luc oz. dvigas in spuscas zaluzuje ni smart home, ampak zgolj druge vrste stikalo, vecinoma se precej bolj komplicirano kot navadno.
Smart home je tocno to kar si napisal, da se ti s temi operacijami sploh ne ukvarjas ampak se s tem ukvarja racunalnik. Tega pa 99% ljudi ne razume.

matobeli ::

Za shelly vem da se da, verjetno pa tudi prek siri/alexa. Torej avtomatizirat zadeve.

Če buhtli uporabljajo samo za ugašanje luči pa tud prav.

Tako da tehnično gledano je tudi to smart home, sam nihče ga ne uporablja.

tonttu ::

Ne realno se z default shelly aplikacijo ne da avtomatizirati stvari, ker tisto je joke od avtomatizacije ne avtomatizacija. Smart home je precej vec kot to, da se ti ob 7:23 prizge luc, ali da luc lahko prizges s telefona. Najbolj osnovna stvar je, da se ti recimo luc recimo prizge kot je dovolj temno za to, ne na doloceno uro. Telefon za priziganje luci je zgolj navadno stikalo na drugem mestu in z drugacnim izgledom. Priziganje luci na dolocen cas je navaden timer, ki je obstajal ze 30let nazaj. Avtomatizacija in smart home je vse kaj drugega. In tega s Shellyem brez kaksnega zunanjega sistema realno ne mores narediti, ker vsaj kolikor sem jaz gledal to aplikacijo (priznam da jo imam zgolj za osnovne nastavitve shellyev), nima nobenih moznosti dobiti notri podatke iz drugih sistemov, kar je pa zares osnova za "smart home".

DeeJay ::

Sam sem še najbolj ponosen na smart sistem za gretje (klima ali centralna - odvisno od večdnevne zunanje temperature), hlajenje (klima) in ogrevanje vode (kombiniran bojler - elektrika ali centralna).
Tega se mi ni treba že dve leti dotikat in vse deluje avtomatsko. Vse glavne naprave (bojler, centralna, klima) je blo prej "neumno" in sem spremenil v "povezano", da sem potem lahko avtomatiziral in naredil "pametno". Edina naprava, ki je v cloudu v tej zgodbi je Mitsubishi klima, ker drugače ne gre oziroma bi jo moral zamenjat za kej drugega.

V principu deluje pa na veliko pogojev glede na temperaturo zunaj/notri, glede na mojo prisotnost, stanje oken in zunanjih vrat, čas v dnevu, itd.

Vse kar je potrebno je seveda samo skrb za senzorje/releje, za katere pa tko al tko dobim obvestilo, če je karkoli narobe. Naprimer baterije pri določenih senzorjih držijo okol 2 leti in sem jih ravno menjal.

Če bi mogu ocenit ta sistem, bi reku da je zame zelo praktičen, prihranek pri energiji je seveda večji, vendar bo pa še neki časa preden se bo cel sistem odplačal.
Ro bo tud odvisno od življenske dobe naprav, tko da težko rečt, če bo prihranek na koncu kej večji.... no je pa to itak hobi, kar pa je tud neki vredno :)
Ne pa verjet bullshitom, da boste zarad smart radiatorskih glav pršparal ne vem kolk pri ogrevanju. Ja, neki se bo, sam so te glave v večini tolk drage, da vprašanje, če se jih bo kdaj odplačal preden bodo crknle.

Kar se tiče pa razsvetljave pa večinoma skrbijo za to senzorji, ki luči prižigajo ali ugašajo glede na prisotnost. Seveda pa so zraven še tudi drugi pogoji, odvisno od prostora. Stikala za luči imam, vendar so redko uporabljena.
Itak pa večino folka v "smart" home svet vstopi s t.i. "smart" lučmi.... pol pa dalje :)

Začel sem pa s Pi3 + HA v dockerju, lansko leto sem pa premaknu na Pi4 + Ha OS.
Laufam pa 67 Hue naprav in 38 Shelly naprav. Edina naprava v cloudu je pa klima, vse ostalo je izolirano lokalno. Dostop do HA od zunaj je preko VPN.

Kar bi danes naredu drugač je, da ne bi imel Hue sistema. Vendar sem s tem začel in potem nadgrajeval, zdej se pa ne splača menjat.
Don't f with me.

matobeli ::

Tonttu:
Hočeš rečt tisti "sunset, sunrise" ki ga precej oglašujejo v reklamah od shellyja? Pomoje se da nastavit če že oglašujejo. Probal pa nisem ker je še zmer bedarija.

Maš pa tudi tipalo svetlobe na tistih za odprtost vrat/oken tko da se zih da. Poleg osnovnih zadev lahko delaš scene.

Mal poglej da ne boš kar na pamet govoril ;)
Tud za alexo bi si upal rečt da kaj zna, vem pa niti ne.

brbr21 ::

Dva izziva me še čakata in sicer centralna in ključavnica. Sistem HA + Zigbee

Najprej ključavnica, iščem ključavnico, ki deluje lokalno brez kakšnih cloud povezav in dela tako, da obrača original ključ. Nuki je super, vendar berem, da HA ne zmore brez clouda. Ve kdo za altrnativo?

Pri centralni pa je želja, da se ohrani original sistem. 2x termostat + 2x črpalki. Ena spodaj, druga za 1. in 2. nadstropje (ločiti ni možno, ker cevi niso ločene po nadstropjih!). Bi bilo smiselno postaviti stikalo (npr Shelly 1) direkt na črpalkah, ali pa vseeno zamenjat termostate z nečim pametnim? Na vseh radiatorjih so pametni ventili in večinoma ločeni merilniki temperature v prostorih, le srednje nadstropje ostaja 'neumno' in zato ne sproži črpalke, ko je dovolj toplo, zgoraj pa še prehladno.

Zaphod_B75 ::

Nisem sledil temi, Un video pa (ni bil mišljen kot troll, pač pa bolj v razmislek) sem poastal, ker si ne predstavljam čist točno kaj je pametno stanovanje kako deluje itd. Človek se vpraša; Kam grejo vsi podatki ki jih ima pametna kosilnica, pameten sesalc in pameten speaker pameten tv in pameten hladilnik. Na kraju človeka tak video napravi rahlo paranoičnega (in pol rečeš saj itak ne rabim pametnega sta...). v stilu big brother collecting data about everything in your private life.

Moja predstava o pametnem stanovanju je približno takšna:
Imaš nek smart speaker in prićaš z njim:
OK google kakšno je vreme? OK google zvišaj temperaturo na 19 stopinj. OK google spusti rolete. OK google posesaj stanovanje
pa še 2 za smeh
OK google daj Rexiju brikete ob20h ;) in OK google pelji zjutraj psa 2x okoli hiše, pa pripravi frocom zajtrk preden grejo v šolo :)

O nepoceni nekitajskemu pametnemu domu in o prilagajanju tvojim potrebam in življenskemu stilu pa (zaenkrat) ne vem nič.
PRIME B350+, Seasonic 750W, Ryzen 5 5600X, 16GB DDR4, Radeon 6650XT, WIN10

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

V večini se naprave delijo na take ki za "pamet" uporabljajo nek tuj oblak kjer se vse preračunava in pa tiste ki uporabljajo tvoj lokalni server ki jim pove kaj naj počnejo.

Kar se tiče avtomatiziranja se da čist lepo dobit take ki ne pošiljajo naokoli podatko, sesalci TVji in podobne "brand" naprave so pa bolj kot ne obvezne z nekim tujim oblakom.

Mimgrede, avtomatski dozirnik za Rexija ali Murija so kar stvarnost in sploh ne najslabša zadeva v poplavi teh gadgetov. Ampak živali so itak narjene na urnik, tko da ne rabiš niti rečt, enkrat nastaviš urnik hranjenja in amuri sploh ne bo ugotovil da si zmanjkal za 4dni.

DeeJay ::

brbr21 je izjavil:

Dva izziva me še čakata in sicer centralna in ključavnica. Sistem HA + Zigbee

Najprej ključavnica, iščem ključavnico, ki deluje lokalno brez kakšnih cloud povezav in dela tako, da obrača original ključ. Nuki je super, vendar berem, da HA ne zmore brez clouda. Ve kdo za altrnativo?

Pri centralni pa je želja, da se ohrani original sistem. 2x termostat + 2x črpalki. Ena spodaj, druga za 1. in 2. nadstropje (ločiti ni možno, ker cevi niso ločene po nadstropjih!). Bi bilo smiselno postaviti stikalo (npr Shelly 1) direkt na črpalkah, ali pa vseeno zamenjat termostate z nečim pametnim? Na vseh radiatorjih so pametni ventili in večinoma ločeni merilniki temperature v prostorih, le srednje nadstropje ostaja 'neumno' in zato ne sproži črpalke, ko je dovolj toplo, zgoraj pa še prehladno.


Ključavnice tud sam nimam in še odlašam, ker me še noben sistem ne prepriča.

Moja rešitev glede centralne (mogoče ti kej pride prav):
imam oljno peč, 1 črpalko in 9 radiatorjev, nimam centralnih sobnih termostatov.
Shelly 1 za oljno peč
Shelly 1 za črpalko za radiatorje
Shelly TRV za radiatorje
Zunanja temperaturna senzorja imam dva (HUE Motion Sensor in Shelly H&T) ter računam povprečje. Oba na severni strani hiše.

TRVji so po sobah naštimani na neko meni idealno temperaturo in se praktično ne spreminjajo. Odpirajo in zapirajo se po že integrirani pameti in presenetljivo dobro deluje. Imaš seveda opcijo tud sam odpirat in zapirat ventil kot želiš, vendar mi ni potrebe. TRV seprisilno zapre samo, če se odpre kako okno za dlje kot 1 minuto in odpre nazaj, ko se okno zapre. Aja pa zniža se temperaturo, ko me hiša ne zazna več kot eno uro :)

Centralna peč se izklopi, če je 3 dni zapored zunanja temperatura ob 14:00 nad 10C. Takrat ogrevanje prevzame klima. Obratno pa prevzame centralna, če je zunanja temperatura 3 dni zapored ob 14:00 pod 9C. To je mal trajal, da sem našel nek sweet spot. Predvsem sem gledal kdaj mi postane prehladno v spalnici, ki je najdlje od klime. Hkrati laufat klimo in centralno se mi pa ne zdi smiselno.

Črpalka za radiatorje se izklopi čez noč (00:00-7:00), ali pa če čez dan pride zunanja temperatura nad 13C. To je predvsem pri toplejših sončnih dnevih pozimi. Dnevna in kuhinja sta na južni strani in imata veliko oken zato se prostora, če je sončno, hitro segrejeta. Radiatorji se itak zaprejo, tko da je brezveze, da laufa še črpalka.

Klima ima pa potem še posebej svojo pamet glede ogrevanja in hlajenja.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

brbr21 ::

Tnx. Imaš podobno, kot jaz čaram. Gresta Shelly 1 vzporedno na črpalki. Ob izpadu, pa ostane vse kot je bilo.

Ključavnice pa ja... bo pač zaenkrat še stara dobra roka vrtela ključ :)

Peter18 ::

@brbr21: Yale Linus lahko verjetno dela tudi samo lokalno z https://www.home-assistant.io/integrati...

tonttu ::

matobeli je izjavil:

Tonttu:
Hočeš rečt tisti "sunset, sunrise" ki ga precej oglašujejo v reklamah od shellyja? Pomoje se da nastavit če že oglašujejo. Probal pa nisem ker je še zmer bedarija.
Maš pa tudi tipalo svetlobe na tistih za odprtost vrat/oken tko da se zih da. Poleg osnovnih zadev lahko delaš scene. Mal poglej da ne boš kar na pamet govoril ;)

Zares sem malo pogledal (priznam da je povdarek na malo :)), pa mi ni bilo pretirano uporabno. In ne ne mislim na sunset/sunrise, ampak ce smo ze pri soncnih vzhodih, recimo, to kar imam jaz narejeno za zaluzije. Ce imam nastavljen alarm pred soncnim vzhodom (kaj tocno uporabis za soncni vzhod je tvoja odlocitev, ker imas lahko tudi eno uro razlike odvisno ali je daylight, astronomski soncni, nautical, civil... ) potem mi zaluzije pusti na miru, ce pa je alarm po soncnem vzhodu, pa mi jih par minut pred alarmom obrne, tako da se zbudim v svetlo sobo. Ali podobno za luc... ce je alarm pred soncnim vzhodom, mi pocasi zacne prizigati luc kaksnih 15min pred alarmon (home made varianta tistih "smart" wakeup luci).
Potem ce ostanem pri zaluzijah (luci so zares v 99% vsaj meni najbolj neumna stvar da bi se ukvarjal z njimi pri smart home), poleti je sonce in visoke temperature, odpira in zapira zaluzije glede na temperaturo, oblacnost in kot sonca, pozimi jih pa vecinoma odpira, ce so zopet izpolnjeni pogoji, ker v soncnih dnevih vecinoma ze sonce v veliki meri dovolj segreje hiso vse tiste steklene povrsine, ki jih imam.
Glede na to, koliko podatkov za to, da mi stvari delujejo, dobim notri iz drugih sistemov, sem skoraj 100%, da ni najmanjse opcije to narediti direktno v Shelly cloudu (ja se enkrat priznam da sem ga pogledal samo malo, in nisem diplomiral iz njega).

vres.ales ::

Kaj pa voice activated luči?

matobeli ::

tonttu je izjavil:

matobeli je izjavil:

Tonttu:
Hočeš rečt tisti "sunset, sunrise" ki ga precej oglašujejo v reklamah od shellyja? Pomoje se da nastavit če že oglašujejo. Probal pa nisem ker je še zmer bedarija.
Maš pa tudi tipalo svetlobe na tistih za odprtost vrat/oken tko da se zih da. Poleg osnovnih zadev lahko delaš scene. Mal poglej da ne boš kar na pamet govoril ;)

Zares sem malo pogledal (priznam da je povdarek na malo :)), pa mi ni bilo pretirano uporabno. In ne ne mislim na sunset/sunrise, ampak ce smo ze pri soncnih vzhodih, recimo, to kar imam jaz narejeno za zaluzije. Ce imam nastavljen alarm pred soncnim vzhodom (kaj tocno uporabis za soncni vzhod je tvoja odlocitev, ker imas lahko tudi eno uro razlike odvisno ali je daylight, astronomski soncni, nautical, civil... ) potem mi zaluzije pusti na miru, ce pa je alarm po soncnem vzhodu, pa mi jih par minut pred alarmom obrne, tako da se zbudim v svetlo sobo. Ali podobno za luc... ce je alarm pred soncnim vzhodom, mi pocasi zacne prizigati luc kaksnih 15min pred alarmon (home made varianta tistih "smart" wakeup luci).
Potem ce ostanem pri zaluzijah (luci so zares v 99% vsaj meni najbolj neumna stvar da bi se ukvarjal z njimi pri smart home), poleti je sonce in visoke temperature, odpira in zapira zaluzije glede na temperaturo, oblacnost in kot sonca, pozimi jih pa vecinoma odpira, ce so zopet izpolnjeni pogoji, ker v soncnih dnevih vecinoma ze sonce v veliki meri dovolj segreje hiso vse tiste steklene povrsine, ki jih imam.
Glede na to, koliko podatkov za to, da mi stvari delujejo, dobim notri iz drugih sistemov, sem skoraj 100%, da ni najmanjse opcije to narediti direktno v Shelly cloudu (ja se enkrat priznam da sem ga pogledal samo malo, in nisem diplomiral iz njega).


Bi bil presenečen. Edina zadeva ki bi jo moral na blef (po letnih časih) nardit je kot žaluzij glede na kot sonca.
Temperaturo in osončenost pa tudi zna merit.

tonttu ::

Matobeli pa procent oblacnosti in hitrost vetra ali kolicino padavin? Ne trdim da ne zna, ampak ko sem jaz pred leti gledal kako narediti, je bilo precej neuporabno. Se vedno mislim, da third party sistemov, senzorjev in podatkov, sigurno ne mores spraviti notri v taksni meri, kot jih lahko spravis v Openhab ali Home assistant.
In zato sem sel po ko sem zacel s tem v to smer (mogoce bi danes drugace), ter shelly uporabljam za tisto kar bi naceloma moral biti... rele. Ne vem ce sem omenil, resitve nekje v oblaku, kjer se nekdo iz danes na jutri odloci, da tega in onega ne podpira vec in da je protokol od jutri dalje drugacen, mi nekako ne pasejo, sploh ko se gre o resitvah na dolgi rok (pa se malenkost sem, tudi zaradi sluzbe, obseden z varnostjo).

matobeli ::

Men se sliš da bi lahko pri "obseden z varnostjo" dodal še kaj drugega zraven.

Nikjer ni bilo mišljeno da je Shelly Cloud boljši od HA, je pa enostaven, deluje in je dovolj dober. In če misliš da je bistvo pametne hiše v kompleksnosti sistema... no, ni.

In nevem če sem kje omenil, ampak idiotizmi tipa "kjer se nekdo iz danes na jutri odloci, da tega in onega ne podpira vec" ne palijo ko se pogovarjaš o sistemu ki, ne samo da je kompatibilen z mnogimi drugimi, ampak ti omogoča celo menjavo FW.

Invictus ::

Pri pametni bajti je preprosto preveč nezdružljivih zadev, zato se ponavadi odločiš za najmanjše zlo :)).

Dokler se ti zarukani proizvajalci ne bodo odločili za en cloud, eno aplikacijo, kamor se bodo vsi integrirali, smo pač tam kjer smo. Ker bodo mislili, da lahko služijo z lastnim cloudom...

Fora pa je, vsaj v Sloveniji, da za en univerzalni cloud pa ne bi nihče plačeval... Zato pol uporabiš proizvajalčev cloud, ponavadi zastonj, ali pa postavljaš lasten HomeAssistant.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

tonttu ::

Sem rekel, da ne bom vec, pa bom vseeno, ker se ti o vsem tem ne sanja, pa vseeno arogantno pametujes in obkladas ljudi z idioti. Predolgo sem v businessu kjer "standardi" pac niso standardi in kjer ponudniki storitev iz danes na jutri ne obstajajo vec oz. se odlocijo za popolno "prenovo" svojih storitev, kjer na stare produkte preprosto pozabijo.
Ce mislis, da je point v tem, da lahko na Shellyu zamenjas firmware, si najprej skonfiguriraj kaksno stvar ter sele nato pametuj. Point je drugje. Namrec v tem, da bo jutri Shelly rekel, da je obstojeci cloud no more in da imajo super duper novega, ki pa ni kompatibilen s starimi (ne bi bili prvi, ki bi naredili kaj takega). Ce ne ves, to pomeni, da vsa tvoja avtomatizacija ne obstaja vec, ker sistema v katerem si jo imel ni vec. In takrat ne bos menjal FW na Shellyih, ampakl pisal komplet avtomatizacijo z novega. Idiotizem? Mogoce zate, zame, ker vem koliko casa sem porabil, da sem naredil svoj sistem tak kot je, pa niti ne.
Ce to naredi OH ali HA big fucking deal. Moj OH se vedno lahko tece na stari verziji na namenski skatli in je neodvisen od tega, ce bo OH dal ven novo verzija OH, ki je nezdruzljiv z obstojecimi napravami, skriptami ali ruli, ali pa ce bodo crknili in njihovega produkta od jutri ne bo vec.
In ne, bistvo pametne hise ni v kompleksnosti sistema, je pa na zalost tako, da point avtomatizacije prinese kompleksen sistem. Ce hoces zgolj preko telefona prizigati luc, pa je stvar preprosta in bo tudi Shelly cloud dovolj dober. Samo to ni smart home.

DeeJay ::

Sej prihaja Matter, ki bo načeloma stvari mal olajšal.
Clouda pa za kej druzga kot za oddaljen dostop ne bi smel nucat, ker če ti odleti internet, ti odleti vsa avtomatika. Pa še za oddaljen dostop je pol bolš met VPN... to maš postavljen en dva tri.
Pri men brez interneta odleti samo avtomatika za klimo.
Don't f with me.

matobeli ::

tonttu je izjavil:

...ker se ti o vsem tem ne sanja, pa vseeno arogantno pametujes in obkladas ljudi z idioti. Predolgo sem v businessu
...


OK, boomer.

Map ::

Tonttu, bi se ti dalo razložit, kak sistem, naprave imaš in kako maš narejeno avtomatizacijo? Predvsem to z žaluzijami glede na sonce/temperaturo/svetlobo/alarm me zanima.

tonttu ::

Map je izjavil:

Tonttu, bi se ti dalo razložit, kak sistem, naprave imaš in kako maš narejeno avtomatizacijo? Predvsem to z žaluzijami glede na sonce/temperaturo/svetlobo/alarm me zanima.

Openhab, ki mi tece na RB PI4 (ce bi sel to delati danes, bi verjetno vzel HA). Za releje uporabljam Shelly, za "alarm uro" pa star Android telefon, ki preko Openhab aplikacije sporoca (tudi) nastavljen alarm na Openhab sistem. Za vremenske podatke pa lastno vremensko postajo, nekaj pa jih dobis v OPenhab iz interneta. Potem pa precej lastnih skript, ki vse skupaj krmilijo.

matobeli je izjavil:

OK, boomer.

Niti blizu ne, ampak ce se boljse pocutis in mislis da je tvoje nepoznavanje stvari zaradi tega kaj manje, so be it.

matobeli ::

krefi ::

Katere senzorja dima uporabljate ter da se ga da povezati z HA?
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

mat xxl ::

krefi je izjavil:

Katere senzorja dima uporabljate ter da se ga da povezati z HA?


Shelly, se da povezati.

mat xxl ::

Imam trenutno cel sistem z Shellyi, od poplav, do krmiljenja temperatur, sanitarne vode in drugega. Sedaj za vse uporabljam Shelly aplikacijo na IOS u, ker bi želel razširiti zadevo, pač moram prestopiti na HA, tu me pa zanima, kako se to na najbolj enostaven način lotiti ? ne bi se šel, malinat pa teh stvari, vem, da rabim za HA nek svoj server, dobro bi bilo, da bi ta obvladal poleg wi fi ja še BT, ker imam nekaj Saomi senzorjev, ki deajo samo na BT. torej, kaj kupiti, da je čim bolj user frendly ali, kar pig and play, ja vem pobožne želje....

Potem pa rabim še neko kamero, boljšo, vsaj 2K oziroma več njih za zunaj in notri, po možnosti vsaj one za notri, z aktivno razpoznavo obrazev, pa jasno, da potem, kamera obvesti na gsm, ko zazna, kako tujo osebo ali vlomilca. Ja zadnje je še elektro ključavnica, sem že imel na testu Danalock, pa se nekako ni izkazala, ne bi je želel kupiti, je še nekaj teh, ampak to z ključavnoico se mi ne mudi, ostalo, pa, kar.

Tudi če kdo pomaga z izvedbo, rade volje plačam, za tako pomoč, vendar nekoga, ki res obvlada, ne koga, ki se uči, kot se sam.

matobeli ::

Malina je zgolj ena izmed možnosti, verjetno celo najmanj komplicirana.

Če lahko nadomestiš zadeve na BT (kar bi jih itak moral ker BT ti ne bo sam pk sebi nesel do ceentralnega serverja), oziroma za njih najdeš nek bridge lahko HA server postaviš tudi na novejših Synology NASih in imaš rešeno vse hkrati, glede na to da rabiš tudi kamere bi to bila kar dobra zadeva, Synology Surveillance Station je baje OK.

mat xxl ::

To je zanimiva opcija, ker Synology poznam že iz službe, imamo en nas sedaj star ene 8 let dela v nulo piko, se mu pa izteka podpora, s katerim programom bi pa potem HA upravljal, pa ja BT ja še vedno ne bo ? U glavnem na Shelly app vse dela, z nič problemi, to, pa , da skozi nekaj popravljaš nadziraš, a pri HA pa ne gre, da ti oni špilajo server, morda proti plačilu.....

Sicer imam zmogljiv Asus router in gor že 2 diska po 5TB za filme in ja bi komot sem snemal....

matobeli ::

Kolkor vem pri HA nimajo v ponudbi oblačnih storitev.

Na synology imaš "Docker" ki je neke sorte virtualizacija, kamor lahko naložiš HA server, ampak ga ne podpirajo vsi modeli, tako da poglej pred nakupom.

BT ima itak čist preslab domet, osebno bi se ga znebil in šel na shelly ali pa zigbee+hub naprave.

Kar se tiče snemanja, rabil boš nek server z primerno programsko opremo ki bo tudi video pohendlal v realnem času. Synology to zna imajo celo en model ki je namenski za videonadzor, če pa pokrije vse zahteve moraš pa preverit.

Najlažje, cenovno še vedno sprejemljivo in relativno kvalitetno bi bilo torej nabavt synology, inštalirat HA ki bo imel čez avtomatizacijo in Surveillance station ki bo imel čez videonadzor (glej omejitve glede različnega HW tudi pri številu kamer!)

Tistedva diska pa lahko vtakneš v NAS, ali pa jih prodaš. Tiato z USB diski in routerjem ni ravno posrečena zadeva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

mat xxl ::

Tole z USB diski , špila za svoj namen, za gledanje pretežno UHD filmov in deluje v nulo piko, špila, pa še za bakupe iz kompov uporabljam. Top rešitev, ruter je pa že tako ali tako.... mora biti....ž

Ma ja imam sedaj pretežno Shelly vse in ja dela res tudi scene in vse, samo njim manjkajo video pa kamera rešitve, no saj je lahko več aplikacij za enkrat imam izven samo v ratne senzorje zigbee, pa še te bi najraje prodal, nove in nabavil Shellyeve, ki jih takrat še ni bilo, samo ja, lažje vse z kamero nadziraš..... bolj, kot ne kot alarm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

matobeli ::

Pol pa nimaš kaj, nabavi shelly door/window senzorje in ostaneš na njihovem oblaku. Pol pa nabavi (magar rabljen) synology in daš gor kamere in podatke. Vsak Synology pride v osnovi z licenco za 2 kameri, potem moraš dokupit. Osnovne varjante gredo do 5 kamer.

Lahko tudi 120j model nabaviš, na bolhi je eden za 70eur.

Vse ostalo bo dražje, lahko celo bistveno dražje, ali pa bo nekaj kar boš sam naštrikal kn potem imel še hobi iz tega.

barakus ::

Kje pa naročate shelly najugodneje?

tomaz- ::

mat xxl je izjavil:

Imam trenutno cel sistem z Shellyi, od poplav, do krmiljenja temperatur, sanitarne vode in drugega. Sedaj za vse uporabljam Shelly aplikacijo na IOS u, ker bi želel razširiti zadevo, pač moram prestopiti na HA, tu me pa zanima, kako se to na najbolj enostaven način lotiti ? ne bi se šel, malinat pa teh stvari, vem, da rabim za HA nek svoj server, dobro bi bilo, da bi ta obvladal poleg wi fi ja še BT, ker imam nekaj Saomi senzorjev, ki deajo samo na BT. torej, kaj kupiti, da je čim bolj user frendly ali, kar pig and play, ja vem pobožne želje....

Potem pa rabim še neko kamero, boljšo, vsaj 2K oziroma več njih za zunaj in notri, po možnosti vsaj one za notri, z aktivno razpoznavo obrazev, pa jasno, da potem, kamera obvesti na gsm, ko zazna, kako tujo osebo ali vlomilca. Ja zadnje je še elektro ključavnica, sem že imel na testu Danalock, pa se nekako ni izkazala, ne bi je želel kupiti, je še nekaj teh, ampak to z ključavnoico se mi ne mudi, ostalo, pa, kar.

Tudi če kdo pomaga z izvedbo, rade volje plačam, za tako pomoč, vendar nekoga, ki res obvlada, ne koga, ki se uči, kot se sam.


za smartlock si poglej NUKI https://nuki.io/en/
Sam imam Danalock homekit izvedbo, pa mi tudi ni preveč všeč.

krefi ::

mat xxl je izjavil:

krefi je izjavil:

Katere senzorja dima uporabljate ter da se ga da povezati z HA?


Shelly, se da povezati.


Shelly trenutno nima na zalogi saj je v izdelavi nova verzija detektorja za katerega se pa še neve kdaj točno pride
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

t3hn0 ::

barakus je izjavil:

Kje pa naročate shelly najugodneje?

Če ujamem kako akcijo kar na uradni strani https://www.shelly.cloud/en-si/products.... Pred novim letom so imeli odprodajo shelly1, 2 kom za cca 12eur.
Tudi iz shelly.si
^.^

RockyS ::

Če te zanima
[izbrisana tema]

DeeJay ::

mat xxl je izjavil:

Imam trenutno cel sistem z Shellyi, od poplav, do krmiljenja temperatur, sanitarne vode in drugega. Sedaj za vse uporabljam Shelly aplikacijo na IOS u, ker bi želel razširiti zadevo, pač moram prestopiti na HA, tu me pa zanima, kako se to na najbolj enostaven način lotiti ? ne bi se šel, malinat pa teh stvari, vem, da rabim za HA nek svoj server, dobro bi bilo, da bi ta obvladal poleg wi fi ja še BT, ker imam nekaj Saomi senzorjev, ki deajo samo na BT. torej, kaj kupiti, da je čim bolj user frendly ali, kar pig and play, ja vem pobožne želje....

Potem pa rabim še neko kamero, boljšo, vsaj 2K oziroma več njih za zunaj in notri, po možnosti vsaj one za notri, z aktivno razpoznavo obrazev, pa jasno, da potem, kamera obvesti na gsm, ko zazna, kako tujo osebo ali vlomilca. Ja zadnje je še elektro ključavnica, sem že imel na testu Danalock, pa se nekako ni izkazala, ne bi je želel kupiti, je še nekaj teh, ampak to z ključavnoico se mi ne mudi, ostalo, pa, kar.

Tudi če kdo pomaga z izvedbo, rade volje plačam, za tako pomoč, vendar nekoga, ki res obvlada, ne koga, ki se uči, kot se sam.


Home Assistant Yellow
https://yellow.home-assistant.io/
Podpira Zigbee, BT, Thread

Če maš Shelly Plus (GEN2) naprave, ti lahko delujejo kot BT proxy in se BT senzorji lahko gor povežejo, ter jih komot potem v HA dodaš. Deluje pa samo enosmerno... se pravi lahko samo bere podatke, ne morš pa spreminjat nastavitev. To je čist ok za kake BT termometre, kontakt senzorje itd... ni pa kul za BT radiatorske glave naprimer.


Glede kamer pa poglej Reolink, ki ima baje super integracijo s HA (osebno nimam nobene, vendar folk dost hvali). Druga opcija je pa Eufy. Kamere so super, sam integracija s HA ni še čist 100% kul. Sicer deluje, sam so določene pomankljivosti.

Ključavnice pa še nimam in še čakam na tisto "pravo".
Don't f with me.

DeeJay ::

barakus je izjavil:

Kje pa naročate shelly najugodneje?


večinoma shelly.cloud ali amazon.de
Včasih tud na shelly.si
Don't f with me.

mat xxl ::

barakus je izjavil:

Kje pa naročate shelly najugodneje?


www.shelly.si

DeeJay, hvala, zelo uporabno !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

mat xxl ::

Prodam, 10 senzorjev odpiranja vrat, če kdo rabi Sonoof dw2, pod ceno in dostopni so takoj, sam sem čakal skoraj 2 meseca + še postopek uvoza ;) , ali menjam za Shelly z doplačilom.

https://www.banggood.com/10pcs-SONOFF-D...

Da ne smetimo, me kontaktirajte na ZS.

OK.d ::

Škoda, ker to ne deluje z GH.
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

mat xxl ::

Kaj je GH? Sem se odločil, da ostanem na Shelly app. ju, ker ja ne bi rad našel novega dnevnega hobija1, z serverjem za HA, enostavno, se mi ne ljubi s tem ukvarjati in sem raje na cloud Shellyu, me pa čudi, da nihče ne ponudi namenskih malih HA serverje? kaj pa na Android raznih mini računalnikih, recimo, kot za EON, ki so že od 5o eur dalje, pa to verjetno ne dela ?

DeeJay ::

Sej sem ti gor napisal da obstaja Home Assistant Yellow. To je namenski HA server, ki ga proizvaja podjetje, ki skrbi za Home Assistant Core.
Don't f with me.

t3hn0 ::

Saj je Raspberry dobrih 50eur (če ga dobiš). Pa sd kartica, na katero naložiš HA image in že imaš server.
^.^

GupeM ::

DeeJay je izjavil:

Sej sem ti gor napisal da obstaja Home Assistant Yellow. To je namenski HA server, ki ga proizvaja podjetje, ki skrbi za Home Assistant Core.

Obstajal je tudi Home Assistant Blue, ki pa je tekel na Odroid N2+, se mi zdi.

DeeJay ::

GupeM je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Sej sem ti gor napisal da obstaja Home Assistant Yellow. To je namenski HA server, ki ga proizvaja podjetje, ki skrbi za Home Assistant Core.

Obstajal je tudi Home Assistant Blue, ki pa je tekel na Odroid N2+, se mi zdi.


Ja blue je prejšna verzija, sam se ne prodaja več.
Yellow je kul, ker ma nativno podporo zigbee in thread standardu, plus nadgradiš ga lahko tud za Matter, če bi ti bilo to pomembno.
Če maš samo raspberry pa rabiš še dodatke... naprimer Home Assistant SkyConnect, če želiš Zigbee in Thread.
Osebno bi se pa čim bolj izogibal wifi senzorjem na baterije, ker niso zanesljivi, plus življenska doba baterije je veliko krajša kot na zigbee ali thread.
Shelly ma res super releje, nekateri tud hvalijo njihove žarnice, sam okol door/window, motion in H&T je pa veliko nezadovoljstva.
Don't f with me.

PARTyZAN ::

No ja, "super" so ja. Jaz sem ravno zamenjal 2 shellya 2.5 PM, ker so šli kondenzatorji. Poceni roba.

floyd1 ::

Shit.

Po kolikem času se ti je to zgodilo?
So bili veliko v uporabi?
Koliko je bilo gor obešeno (moč naprave)?

Moji zaenkrat na srečo delujejo BP, upam, da tako ostane. Je pa možna tudi slaba serija....

DeeJay ::

12x shelly 1, 7x Shelly Plug S, 2x Shelly 1PM in 1x Shelly H&T (že od začetka zunaj pod nadstreškom) je danes starih okoli 3 leta. Še vedno delujejo brez problemov. Razen H&T mal prehitr baterijo požre.
Shelly 2.5 nimam nikjer.

Skupno pa imam danes:
14x Shelly 1
12x Shelly Plug S
3x Shelly Plus 1
1x Shelly I4
1x Shelly 3EM
2x Shelly 1 PM
2x Shelly Plus 1 PM
1x Shelly H&T (zunaj)
8x Shelly TRV

Največ težav s Shellyji imajo tam, kjer imajo nestabilno in slabo elektriko.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()
««
38 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152043 (867) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832800 (7138) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473593 (2212) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224014 (12314) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233543 (2783) joze67

Več podobnih tem