» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
37 / 50
»»

Matko ::

dela je izjavil:

Na tasmoti dela timer brez interneta?


Vsaj na začetku po zagonu ga rabi, da se ura nastavi.
Verjetno je najlažje, da v nastavitvah shraniš dve Wifi mreži, in pod drugo daš AP od telefona.

Problem, je če pride do izpada. Potem sploh ne boš vedel, da si brez.

Invictus ::

A kdo uporablja Windows/Door senzorje kadar imate odprta okna?

Da se to potem povezati z termostati in zapreti ventil naradiatorju, ce je okno odprto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

s1m0n ::

Invictus je izjavil:

A kdo uporablja Windows/Door senzorje kadar imate odprta okna?

Da se to potem povezati z termostati in zapreti ventil naradiatorju, ce je okno odprto.


Jaz imam tako urejeno preko Home Assistanta... Ko so pa vsa okna/vrata v prostorju zaprta pa se tudi termostat ponovno vklopi.

birtija ::

Eno vprašanje novinca:
zigbee omrežje, ali produkti različnih proizvajalcev lahko delajo na enem zigbee gateway-u?
Kakšne težave lahko pričakujem, če bi nabavil nekaj od Sonofa, Xiaomija, Moesa ali drugih proizvajalcev?

Hvala za odgovore!

pierch ::

Vse je odvisno od gateway-a.
Če resno želiš mešati potem ti je DIY GW (npr. ZHA, Zigbee2MQTT) najboljša opcija. Drugače moraš upoštevati omejitve GW.
Pierch

dela ::

floyd1 je izjavil:

Tasmota naprava dela lokalno, tudi za nastavljanje potrebuješ le lokalno omrežje (v načinu "Acess point" pa še tega ne). V AP način ga daš z več zaporednimi kratkimi kliki na njegovo tipko, začne oddajati svoj SSID, potem se povežeš nanj in mu določiš nov IP, SSID, geslo (za tvojo wl mrežo), potem restart in se že povežeš nanj preko prej izbranega IP. Jaz sem timer uporabljal, da mi je 3 sekunde po vklopu avtomatsko sam izklopil. (za elektromagnetno zapiralo za vrata, kjer ni fajn, da je predolgo vklopljeno)

Od kod si? Imam verjetno v predalu še kakega "tasmotiziranega" Sonoff basic za testiranja, komot posodim če si kje blizu doma. Sem iz MB.


Najlepša hvala za ponudbo. Bom zaenkrat na podlagi prebranega vzel enega Shellyja, ker itak niso drage te napravice, če bom kaj pogrešal in se mi bo ljubilo kaj drugega testirat, te pa morda čez nekaj časa kontaktiram za test.

@Matko, hvala tudi tebi za informacije

matobeli ::

dela je izjavil:

Shelly Plug S naj bi za tedenski timer očitno potreboval internet,


A zih? Men se možnost tedenskega tajmerja pokaže direktno na napravi, brez da bi hodil prek oblaka. Bom probal k sem ravno eno enoto priklopil kjer ne bo hude škode če jo mal razbrskam.

dela ::

matobeli je izjavil:

dela je izjavil:

Shelly Plug S naj bi za tedenski timer očitno potreboval internet,


A zih? Men se možnost tedenskega tajmerja pokaže direktno na napravi, brez da bi hodil prek oblaka. Bom probal k sem ravno eno enoto priklopil kjer ne bo hude škode če jo mal razbrskam.


Ne vem, tule tako piše:


Weekly Schedule
This function requires
Internet connection.
Shelly may turn on/off au-
tomatically at a predefined
time

floyd1 ::

Bom zaenkrat na podlagi prebranega vzel enega Shellyja...

Shelly je itak med boljšimi od teh cenejših škatlic. Preveri pa ceno v SLO, včasih je boljša kot pri bolgarih.

sniff ::

Zdravo. Me lahko en malo usmeri. Razmišljam, da bi nabavil Shelly ali Sonoff stikala in sem ravnokar sem odprl stensko stikalo za luci, da vidim kako imam to pri sebi zvezano. Kako naj bi sedaj povezal te žice na Shelly?
 doza

doza

TehDucky ::

Pomoje je tale posnetek odlična obrazložitev in pri času 6:00 :

Kolikor se mi zdi je tako, da rdeča pri stikalih je faza L, rjava in modri pri stikalih sta SW1 in SW2, tisto kjer so modre in rumeno zelena skupaj stisnjene pa je nula N.

Kar bi rabil narediti je pri desnem stikalu zraven rdeče je še ena luknja frej, vzameš ven fazo in jo daš v stikalo kjer piše L, dodaš en kabel še v tisti skupek že treh kablov v N, rjavi kabel pri stikalu vzameš ven in daš v O1 in modri v O2 ter potegneš nov kabel med SW1 in SW2 tam kjer si prej ven potegnil moder in rjav kabel.
Primer za Shelly 2.5, imaš še Shelly Plus 2PM, kjer je malo drugačna postavitev kontaktov, ampak pomoje isti princip.

P.s.: Na lastno odgovornost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TehDucky ()

sniff ::

@TehDucky: hvala za usmeritev, bom izkoristil black friday akcijo in nabavil par kosov, da sprobam

DeeJay ::

dela je izjavil:

matobeli je izjavil:

dela je izjavil:

Shelly Plug S naj bi za tedenski timer očitno potreboval internet,


A zih? Men se možnost tedenskega tajmerja pokaže direktno na napravi, brez da bi hodil prek oblaka. Bom probal k sem ravno eno enoto priklopil kjer ne bo hude škode če jo mal razbrskam.


Ne vem, tule tako piše:


Weekly Schedule
This function requires
Internet connection.
Shelly may turn on/off au-
tomatically at a predefined
time


za tedenski timer rabiš wifi povezavo z internetom, ne rabiš pa cloud povezave.
Rabi pa, ker se povezuje na NTP za pridobitev ure in datuma.
Don't f with me.

vres.ales ::

Pozdravljeni,
razsvetljavo po stanovanju imam rešeno s tipkami, ki so v elektro omaro povezane na impulzna stikala.
Kakšne so možnosti predelave na nekaj kar se poveže na HA?

matobeli ::

Namesto obstoječega releja daš enega izmed pametnih relejev in povežeš v HA.

vres.ales ::

Sliši se enostavno, če veš kaj iščeš :) Nočem nekaj kaj gre v cloud ampak direkt na HA oz. preko vmesnikov.
Najdem samo pametne circuit breakerje, ki niso primerni, ker želim obdržati funkcijo tipk.
Shelly ima samo PRO za v DIN letev in ima funkcionalnosti, ki jih ne rabim in nočem plačati, ker jih rabim 14.

DeeJay ::

Kej druzga kot Sonoff ali Shelly boš težko najdu. Sploh za to ceno.
Drugače pa vse elemente za sestavo dobiš na internetu in si rele lahko sestaviš sam. Maš tud ogromno tutorialov na youtubu.
Don't f with me.

tonttu ::

Shelly cisto lepo dela brez clouda ali interneta z direktno povezavo v HA (no ok za HA ne vem, za Openhab pa vem, ampak dvomim da je kaj razlike). In kot je napisal Matobeli... zamenjas obstojece releje za recimo Shelly in to je to.
PS: Pa za recimo luci dela navaden Shelly 1, ni potrebe po Pro. Za montazo na letev pa sprintas (ali das sprintat ce nimas opcije), nosilec. Jaz imam celo hiso na tak nacin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tonttu ()

vres.ales ::

Sem gledal to opcijo za Shelly 1 in si naprintam nosilce za din. Samo nikjer ne najdem, če je lahko tipka priklopljena na SW ali mora biti navadno stikalo

DeeJay ::

Lahko je tipka. Potem v nastavitvah izbereš tip stikala.
Don't f with me.

vres.ales ::

No super, pol pa bo to najboljša opcija. Sem pogledal in se shelly direkt povezuje s HA, pa še najbolj poceni bo to. Kupujete pa jih kje?
Hvala za pomoč

Zgodovina sprememb…

tonttu ::

vres.ales je izjavil:

Sem gledal to opcijo za Shelly 1 in si naprintam nosilce za din. Samo nikjer ne najdem, če je lahko tipka priklopljena na SW ali mora biti navadno stikalo

Obe opciji delata. Lahko imas tipko, lahko imas navadno stikalo. Razlika je samo v nastavitvi Shellya, kjer mu poves kaksne vrste stikalo imas. Jaz imam za luci tipke (in shelly1) za zaluzije pa sem navadna stikala menjal za tipke, ker je bolj udobno, delalo pa bi tudi na navadnih stikalih (samo za zaluzije/rolete rabis Shelly2.5).
Kupujem jih pa pri Waytequ v Trzinu (shelly.si). V ceni ni nekih strasnih razlik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tonttu ()

DeeJay ::

vres.ales je izjavil:

No super, pol pa bo to najboljša opcija. Sem pogledal in se shelly direkt povezuje s HA, pa še najbolj poceni bo to. Kupujete pa jih kje?
Hvala za pomoč

Škoda, ker si lih zamudil akcijo Shelly1 double pack... so bli po 12,7€+ddv za dva shelly1. Grejo pa ven iz prodaje in jih bo nadomestil Shelly Plus 1.
Don't f with me.

matobeli ::

Direkt pri proizvajalcu, ali pa Shelly.si
Pa ne pozabit da imaš tudi tudi "Shelly dimmer 2", če rabiš kakšno luč zatemnit.

Vzem pa seveda Shelly 1 Plus, navaden je lih dobre 3€ cenejši in razlika je velika.
-lepši za zvezat (več na sponki lukenj)
-nov model CPUja
-novo ohišje (boljše, več možnosti za nosilce)
-dlje se bo posodabljal
-https

xgeorgex ::

Katere pametne vtičnice (z merilcem porabe) uporabljate za HomeAssistant?

DeeJay ::

shelly plug S... ta je do 10A, pol maš pa sjhelly plug ki je do 15A, sam je mal grša
Don't f with me.

dussan ::

Aubess Smart Socket, ki je tuya kompatibilen.

vres.ales ::

dussan, ko si glih pri tuyi. Maš tuyo direkt na HA ali moraš uporabiti njiov vmesnik?
Gledal sem radiatorske ventile in se glede na ceno in mere odločam za njih

GupeM ::

Najlepše delajo preko njihovega clouda. Obstaja pa integration localtuya, ki ga namestiš preko HACS. Jaz imam preko tega trenutno. Ali vse naprave delajo preko tega, pa ne vem. Meni nek Blitzwolfof power socket dela.

vres.ales ::

Aha, hvala za odgovor

sirotka ::

Tuya Zigbee, delujejo bp v deconzu, ZHA in zigbee2mqtt-ju.

GupeM ::

sirotka je izjavil:

Tuya Zigbee, delujejo bp v deconzu, ZHA in zigbee2mqtt-ju.

Ja, zigbee je drugo. To pa imam tudi tri pametne zigbee žarnice, pa delajo brez problema preko ZHA. Prej sem imel v mislih WiFi.

vres.ales ::

No če delujejo prek zigbee pol je itak super. Nebi rad kupoval še enega vmesnika, če se lahko bolj enostavno vse skupaj poveže

c3p0 ::

Wifi ključavnica primerna za room renting? Torej, da za odklep vpišeš isto kodo spodaj na glavnih vratih in potem na vratih sobe, za vsako sobo različno seveda in možnost hitre spremembe kode. Pa da ni cena ravno 300€ na ključavnico.

vres.ales ::

na Aliexpress išči Tuya wifi keypad. Te so poceni pa tuya je že dobro razvita. Jaz imam eno, samo je moja bluetooth

c3p0 ::

Hvala, zgleda zanimivo, naročim testni komad v kratkem.

belo mleko ::

Rad bi nabavil RaspberryPi 4 z BT (plus HomeAssistant) in v stanovanju ter na balkonu postavil par senzorjeve za temperaturo. Ima kdo izkusnje s tem? Xiaomi na papirju ne gre preko pod nic stopinj, drugace bi ga nabail. Ali se bolj splaca zegbee? Baje z BT baterija dlje drzi in intervali porocanja so krajsi.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

GupeM ::

belo mleko je izjavil:

Rad bi nabavil RaspberryPi 4 z BT (plus HomeAssistant) in v stanovanju ter na balkonu postavil par senzorjeve za temperaturo. Ima kdo izkusnje s tem? Xiaomi na papirju ne gre preko pod nic stopinj, drugace bi ga nabail. Ali se bolj splaca zegbee? Baje z BT baterija dlje drzi in intervali porocanja so krajsi.

Intervali so odvisni od naprave. Lahko sploh ne sporoča, pa samo Home Assistant dela polling. Sicer pa je BT res bolj varčen, imaš pa slab doseg, še posebej skozi stene in brez možnosti mesh networka. Glede zadnjega, mislim da so celo neki poskusi v to smer.

vres.ales ::

Te zegbee meni vedno disconeta po nekaj časa, pol pa moram vse na novo vnašati. Na BT pa mi vedno vsi gor ostanejo

M-XXXX ::

Pozdravljeni,
imam 3 električne rolete.
Rabim kontroler na daljinca za upravljanje teh treh rolet z enim daljincem ter tudi možnost na na TEM tipkala, katere že imam (da lahko uporabljam ali na tipkala ali pa preko daljinca).
Katero rešitev priporočate? Dekor senčila so mi poslala ponudbo za skoraj 400€ kar se mi zdi huda, za relativno "nekomplicirano" elektroniko.

DeeJay ::

Shelly 2 plus za tipkala, pa shelly button ali telefon kot dalinc. Vse je na wifi.
Don't f with me.

M-XXXX ::

DeeJay je izjavil:

Shelly 2 plus za tipkala, pa shelly button ali telefon kot dalinc. Vse je na wifi.

Obvezno mora biti na daljinec, WIFI je sicer prednost, ampak daljinec je bolj nujen.
Kolikor gledam Tale shelly 2 plus je zanimiv, ampak vsaj jaz ne najdem daljinca? Tili gumbki mi ne delujejo uporabni za moj namen...

DeeJay ::

Shelly button je pol daljinec.
https://www.shelly.cloud/en/products/sh...

Shelly 2 plus je samo wifi rele, na katerega vežeš motorje rolet in tipkala. Komunicira s telefonom ali drugo shelly napravo preko Shelly appa. Tam tudi narediš vso avtomatiko.
Ta rele pride v dozo za tipkalo.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

tonttu ::

@DeeJay po novem 2 plus dela za rolete? Ker navaden 2 namrec ni. Za rolete/zaluzije si rabil Shelly 2.5 ne Shelly 2. Kako pa je z novimi (plus) verzijami pa ne vem, zato sem vprasal.

RockyS ::

Ja, 2 plus PM podpira rolete.

Mimogrede prodam
3x Shelly 2.5
3x Shelly 1
110€

Neuporabljeni.

Prevzem v MB.

Zaphod_B75 ::

PRIME B350+, Seasonic 750W, Ryzen 5 5600X, 16GB DDR4, Radeon 6650XT, WIN10

Tidule ::

nič novega ali nevidenega. Senzacionalistično relativizira stvari, ki ga ne zanimajo (mobilni telefon) in potencira stvari, ki nimajo nič s pametnim stanovanjem kot takim (could services) ali pa whataboutistično navaja primere kot so vdori v varnostno nadzorne sisteme.

DeeJay ::

Zaphod_B75 je izjavil:


Se strinjam, da je potencialno lahko "nevarno", če ne veš kaj delaš.
Če boš uporabljal neke sumljive poceni kitajske cloud naprave, mikrofone (alexa, siri itd) boš seveda dajal ogromno podatkov podjetjem, ki niti ne veš kako jih bodo uporabili ali izkoirstili.
Če boš pa uporabljal lokalne rešitve (home assistant ipd) v lokalnem omrežju z lokalnimi napravami brez clouda, si pa z rešitvami lahko zelo poenostaviš življenje skoraj brez kakršnega koli privacy ali security riska. U bistvu si s smart zadevami security lahko samo še povečaš.

Vsak nej se pa seveda pri sebi vpraša ali to sploh potrebuje, kaj bo s tem pridobil in kolk časa želi temu namenit, da bo varno in uporabno.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

GupeM ::

Home assistant je tudi brez clouda lahko dosegljiv od zunaj. S pomočjo VPN ali z odpiranjem portov, tako da ta njegov izgovor, da od zunaj ni dosegljiv ni vreden pol pi*de mrzle vode.

Razlga, da vseeno uporabljaš 3rd party service (alexa, google assistant, ...). Ne, jih ne. Avtomatizacija ni to, da nekaj poveš, pa začne delat. Avtomatizacija je to, da ti niti povedat ni treba, pa se bo nekaj zgodilo samo od sebe.

Tudi to da vse naprave še vedno "kličejo domov" je iz riti potegnil. Lokalni zigbee switch ne kliče domov in niti, niti ne more, tudi če bi hotel.

V glavnem, kar nekaj. Podobno kot bi trdil, da je hodit na šiht neumno, ker se ti lahko kaj zgodi, ko greš čez cesto ali pa ko greš po stopnicah v podjetje ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Tidule ::

Tukaj pač izhaja zadeva iz bazičnega nerazumevanja kaj smart home sploh je. Če pod definicijo smart home razumeš, da po hiši navlečeš najcenejšo kitajsko robo in se ti zdi zabavno da, lahko s telefona vidiš kdo je pred vrati in da ti alexa pove kakšno bo vreme, potrem je človek spot on. Ampak taki tudi njegovega videa pogledali ne bodo.

Ko pa implicira, da na roke odpira rolete zato, ker bi elektrifikacija pomenila poseg v zasebnost, zraven pa omeni da telefoni niso tak rpoblem, ker jih samo skos nosiš s sabo, se lahko pa samo še smeješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()
««
37 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152076 (900) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832876 (7214) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473608 (2227) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224038 (12338) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233547 (2787) joze67

Več podobnih tem