» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
22 / 50
»»

DeeJay ::

433 nima nobene veze z wifi. Lovi pa dosti bolje kot wifi.
Je pa ta na linku draga. Dobiš podobne dost ceneje.
Don't f with me.

OK.d ::

Saj ne rabim wi-fi, sprašujem zaradi dometa skozi ploščo.
LPOK.d

Jure14 ::

Imam HA in nekaj shelly "stikal".

Vse sem lepo priključil na elektriko, vsem posodobil FW na zadnjo verzijo 1.9.4.
V web vmesniku vsakega stikala sem nastavil WiFi in statični IP (192.168.0.201 in 202)
V web vmesniku sem vsem napravam spremenil ime v "prijazno ime". (shelly201 in shelly202).
Na ta "stikala" imam prikljjučena fizična tipkala, zato sem v web vmesnkku nastavil button type na momentary.

Potem pa pridem do HA.
Configuration - Devices: vidim "shelly201" in "shelly202" OK.
Lahko ju dodam na dash board.
Lahko klikam po dashboardu in prižigam/ugašam/...

Potem sem pa probal narediti eno avtomatizacijo:
Ko na shelly201 naredim long press, naj ugasne vse luči:
platform: event
event_type: shelly.click
event_data:
device: shelly201
channel: 1
click_type: long

in potem naprej, kaj naj naredi:
type: turn_off
entity_id: light.shelly202
domain: light

Ta drugi del deluje OK, ker če rpitisnem "Execute" se izvede (ugasne luči).
Ampak prvi del (trigger) se ne izvede.

Potem sem pa preko developer tools - events - Listen to events prišel do imena objekta, ki proži tisti moj iskani event.
In da moram čakat na event, ki ga sproži:

device: shelly1-A4CF12F48A96

Vprašanje:
Zakaj hudiča moram v triggerju pisat eno čudno ime sktikala (shelly1-A4CF12F48A96) namesto prijaznega imena "shelly201" ?
In kje lahko vidim to "ime", ki ga moram pisat v trigger, da ne grem za vsako napravo vohunit na bus za imenom te naprave?

boocko ::

Jure14 je izjavil:


In kje lahko vidim to "ime", ki ga moram pisat v trigger, da ne grem za vsako napravo vohunit na bus za imenom te naprave?


A v ostalih zavihkih Developer Tools se ne vidi tega imena? Pod States, recimo, če pod Entity vtipaš Shelly.
Kakšno ime bo imel senzor je v tvojem primeru po moje stvar uporabljene integracije. Za Shelly se mi zdi, da sta 2, ena uradna in ena custom.

Jure14 ::

Piše samo:
friendly_name: shelly202

Nikjer ni tistega imena "A4CF12F48A96"

All ::

Jure14 je izjavil:

Piše samo:
friendly_name: shelly202

Nikjer ni tistega imena "A4CF12F48A96"



Mac od shelly-ja

OK.d ::

OK.d je izjavil:

Rabim eno vtičnico s katero bi na daljavo občasno resetiral ruter, ko se pojavijo težave.
Ali bi lahko uporabil kakšno podobno vtičnico kot iz linka, katera bi delovala na 433 Mhz? Ker pa je ruter v enem nadstropju višje in je vmes armirana betonska plošča, kako je potem z dometom oz. delovanjem?
Kakšne izkušnje s tem?
https://www.aliexpress.com/item/3305722...

No si bom sam odgovoril, sem si sposodil od prijatelja iz Hofra en podoben komplet in vtičnica sprejema signal off/on iz enega nadstropja nižje v hiši vmes pa je plošča iz armiranega betona - resetiranje ruterja zagotovljeno;)
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

RockyS ::

Uporablja kdo Raspbee 2 ? Kakšne imate izkušnje? Uporabljate usb varianto ali rpi modul? Za 40€ iz amazon.de se mi zdi kar ugodna varianta.

pierch ::

RockyS je izjavil:

Uporablja kdo Raspbee 2 ? Kakšne imate izkušnje? Uporabljate usb varianto ali rpi modul? Za 40€ iz amazon.de se mi zdi kar ugodna varianta.

Če rabiš univerzalen zigbee hub/dongle so kitajske zadeve isto dobre in pa predvsem precej cenejše. Jaz imam Sonoff zigbee HUB, flashan na Tasmota in sem zadovoljen. Bil je 15$ in ne rabiš nobenega hosta zanj, saj se priklopi na tvoj Wifi direktno.
Pierch

RockyS ::

Hvala. Sem naročil par sonoff zigbee zadev.

Če ima kdo za prodati usb ttl se priporočam. Sonoff pride iz Poljske, usb ttl pa iz Kitajske in bo trajalo...
Ali pa če je kdo iz MB pa dam za pivo za flashanje.

RockyS ::

HTE ga ima na zalogi, tako da gam bom tam vzel. Hvala vsem za ponudbe.

gas2018 ::

Dober večer... v Hubitatu bi imel vreme,..zato parabim API key or ARSO.. najboljse za postajo v Lescah in Ratečah :)
MI kdo zna pomagati?

RockyS je izjavil:

Hvala. Sem naročil par sonoff zigbee zadev.

Če ima kdo za prodati usb ttl se priporočam. Sonoff pride iz Poljske, usb ttl pa iz Kitajske in bo trajalo...
Ali pa če je kdo iz MB pa dam za pivo za flashanje.

Kje si pa narocil Sonof?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gas2018 ()

3dpt ::

Zanima me, ce je ze mozno na shelly 1PM (merilec energije) nastavit dvo-tarifni sistem?
Rad bi dobil točen podatek o porabi energije za nizjo in višjo tarifo. Seveda mora bit v tem primeru možnost nastavitve kriterija kdaj je nizja in kdaj višja tarifa. Vseeno mi je ce se ne da vpisat praznikov, ker to ne šteje ekstra veliko. Vazno da določim čas med tednom in celoten vikend.

akulp ::

3dpt je izjavil:

Zanima me, ce je ze mozno na shelly 1PM (merilec energije) nastavit dvo-tarifni sistem?
Rad bi dobil točen podatek o porabi energije za nizjo in višjo tarifo. Seveda mora bit v tem primeru možnost nastavitve kriterija kdaj je nizja in kdaj višja tarifa. Vseeno mi je ce se ne da vpisat praznikov, ker to ne šteje ekstra veliko. Vazno da določim čas med tednom in celoten vikend.


https://www.facebook.com/groups/ShellyI...
Lukcc

gas2018 ::

3dpt je izjavil:

Zanima me, ce je ze mozno na shelly 1PM (merilec energije) nastavit dvo-tarifni sistem?
Rad bi dobil točen podatek o porabi energije za nizjo in višjo tarifo. Seveda mora bit v tem primeru možnost nastavitve kriterija kdaj je nizja in kdaj višja tarifa. Vseeno mi je ce se ne da vpisat praznikov, ker to ne šteje ekstra veliko. Vazno da določim čas med tednom in celoten vikend.


Ne,.. edino mislim da lahko izvozis v excel pa se potem igras. vsaj pri 3EM je tako.

3dpt ::

Je 2-tarifni sistem kaprica samo našega sistema in po svetu tega nimajo?
Tole je res enostano narest na strani proizvajalca, vendar ocitno ni interesa. Res škoda.

sirotka ::

Jaz v HA prestavljam med višjo/nižjo tarifo in imam 2 ločeni entiteti.

Ima pa HA težavo, ker včasih ob restartih vrže čuden "peak" in to sešteje med tedenske/letne vrednosti... ki ju nato štartaš znova. Tega mi še ni uspelo odpravit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

gas2018 ::

Kar sem bral na FB,. imajo npr. na Švedskem skozi drugačno tarifo, tako da jim ne pride v poštem. Pa če me spomin ne vara,. je to 2 tarifno bolj domena V Evrope. + mi :)

akulp ::

Ta, 2-tarfini, sistem je še malo ostanek iz YU. :D
Lukcc

Lonsarg ::

Dvotarifni je definitivno boljša aproksimacija pravim cenam na trgu kot enotarifni, torej boljše in ne slabše, v zameno za kanček komplikacije pri bilingu.

Naslednja stopnja pa je, da se gleda kar celotno krivuljo porabe in na podlagi tega različne primerjave/formule, minutene/urne tarife, itd. Ampak za to zadnje rabiš telemetrične podatke, kar sicer v Slo že je na glavnini merilnih mest, ampak če prav vem niso še na nivoju zanesljivosti, da bi kar biling obesli na to telemetrijo. Da ne omenjam, da bi rabli dobro regulacijo, da imajo vsi operaterji iste formule, drugače izgubiš primerljivost cenikov.

matobeli ::

telemetrija že deluje, sam naj bi bilo prepogosto vzorčenje navzkriž z gdpr. Ti pa lahko na zahtevek nardijo profil porabe.

Tako kot imamo je kar dobro, če bodo pa fabrke začele 24/7 laufat bodo pa dvignil nočno tarifo. Izgube si zih ne bodo delal.

DeeJay ::

Amazon.es ma akcijo 3 za 2 za Hue, če kdo kej rab.
https://www.amazon.es/gp/promotion/ABC9...
Don't f with me.

OK.d ::

Kdo pa še rabi ta predragi polizdelek;)
LPOK.d

ssitcm ::

Se opravičujem, če je že kdo vprašal: na oddaljeni lokaciji bi rad prižgal/ugasnil oljno peč za ogrevanje (on/off switch).Za dostop se bo uporabljal mobilni(LTE) internet -(lokalni private network 192.168.x.x). Za režim ogrevanja se že sedaj uporablja NETATMO termostat s pomočjo remote(Netatmo) strežnikov.

Tody ::

Shelly stikalo povežeš v oblak in od tam upravljas z njim

akulp ::

Točno tako. Najcenejša in verjetno v tem trenutu, najboljša rešitev, ki ti omogoča tudi nadaljno nadgradnjo na praktično vse, kar si zmisliš ...

BTW, Shelly je zdaj dal ven motion senzorje. Sicer dragi, ampak zaenkrat jih lahko zelo pohvalim. Glavne moteče stvari so ravno uredili, pol ure nazaj sem dobil beta FW v test ..
Lukcc

pierch ::

akulp je izjavil:


BTW, Shelly je zdaj dal ven motion senzorje. Sicer dragi, ampak zaenkrat jih lahko zelo pohvalim. Glavne moteče stvari so ravno uredili, pol ure nazaj sem dobil beta FW v test ..

Ne samo dragi, a je res potrebno da so tako ogromni? Pravijo 1 leto da zdrži baterija, ampak sorry na Zigbee sensorjih so baterije tipa 2032 pa zdržijo več. Ne vidim nobene bistvene prednosti, da je ta senzor Wifi. Izjema bi lahko bila edino če ne želiš neke druge brezžične tehnologije, ampak še vedno ne upraviči napihnjene cene. Sem pričakoval precej drugačno zadevo.
Pierch

akulp ::

Ja, to se vsekakor strinjam! Je pa res, da vse Zigbee, ki sem jih do zdaj preizkusil, niso bili tako fino nastavljivi (čas do naslednjega motion dogodka, takojšnji reset na "no motion" če s stikalom ugasneš luč,ipd. bonbončki) in predvsem niso tako dobro pokrili prostor. Saj, če imaš velik prostor, pravilnih oblik, ni panike.

jaz imam par manjših in tam je dobro, da je pokrivni kot res velik. Pri teh je zelo zadovoljiv. Še najbližje temu je tisti motion, ki je narejen za Echo Flex (tega sem dodobra stestiral) in recimo snzb-03 Sonoff.

Ampak ja, če imap postavljen HA, ni problem integrirati karkoli. Meni hiša bazira na Shelly-ju in Alexi, sicer alexa ima Zigbee hub vgrajen, ampak nikoli niso recimo senzorji delovali prav zanesljivo. Včasih sploh ni zaznal konec motion-a ipd.

Pa še to je, ta RES hitro reagira, praktično real time. Noben zigbee ni bil niti približno tako hiter. Pa ne govorim od tam, ko te zazna, do tam, ko ti prižge luč. Govorim od vstopa do tega, da te sploh zazna, torej čista HW podpora PIR senzorja.

Pa ne, ne reklamiram jih zdaj na vrat na nos, daleč od tega. Če bi prebral moje poste na Shelly FB grupi, bi dobil ravno obraten filing. Ampak samo na tak način, se da spodbosti tele Bulgare, da se potem premaknejo in izpilijo FW. :)

Aja, kar se oblike tiče, sem itak tudi sam naredil en post in sem dobil veliko strinjajočih se komentarjev. Ampak so velikost upravičili z velikostojo baterije ... Pa ajde, saj načeloma jih kar lepo lahko "skriješ" v kote. Sem mislil, da bo bolj grozno, kot je sedaj, v resnici. :)
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

pierch ::

Point taken. Verjamem da obstajajo ciljni uporabniki, ki jim je tak senzor namenjen.
Jaz sem precej bolj DIY oz. iščem najcenejše za moje potrebe, kjer so zigbee senzorji izkazali čist OK.
IMHO bodo pa vsekakor morali oskubiti ceno, če želijo da se "prime".
Pierch

akulp ::

No, če sva pri tem. Katere senorje pa bi priporočal? Da vidim, če mejbi delajo z Alexa integriranim zigbee hubom. Ker tukaj mislim, da sem imel problem tudi v tem, da bi moral namestiti še kak dodaten hub, saj se je po mojem izgubljal signal do mojih zigbee senzorjev. Ampak, vem pa ne, ker Alexa nima nobenih logov ali karkoli. Vidiš samo "Motion", "No motion". In če senzorj "posveti" v app pa ni nakazano, da je motion, nimaš pojma, kaj se je zares zgodilo zadaj.
Lukcc

pierch ::

Uff, to pa ne bi vedel kateri delajo OOB z Alexa HUB, če sploh.
Kot omenjeno enkrat prej, imam univerzalni DIY Sonoff HUB, kateri podpira vse naprave ki jih imam (večinoma Aqara in nekaj drugih generičnih kitajskih), akcije pa potem v HA uredim.
Pierch

akulp ::

Ne saj saj, zanima me, katere imaš?

Torej, Sonoff, če prav razumem. Te, ki sem jih navedel zgoraj, SNZB-03?

https://sonoff.tech/product/smart-home-...
Lukcc

pierch ::

Aja, ne ne. Motion sensor, ki ga imam je Aqara, Xiaomi sub brand dejansko. Sonoff je samo Zigbee HUB.
Pierch

akulp ::

A ok, hvala. Poznam, ja. Imel na testu. Ta ne dela direktno preko Echo in-built zigbee hub-a.

Aja, še en velik plus (zame) pri Shelly senzorju je občutljivost. Dejansko sem jih BP nastavil tako, da mi ne zazna mačka. :)

Sej mogoče se prek HA da kontrolirati tudi to, pri kakih zigbee senzorjih?
Lukcc

Vili_vanili ::

Malo offtopic, pa vendar - kaj pa senzor gibanja, ki se vgradi v stensko vtičnico (npr. Tem modus) plus Shelly i3 ?

akulp ::

ja, jaz imam točno to. :)

Temovega + vezan na Shelly1. Če daš pa na i3 pa potem dobiš še mal širše opcije.

Edino pač, pri Temovem si vezan na lokacijo, kjer imaš dozo. :)

Btw, ti stenski, klasični so daaaaleč najbolj odzivni. Vsaj tale moj TEM je fantazija.
Lukcc

RockyS ::

Uporablja kdo shelly 2.5 za dvojne rolete/žaluzije? Imam par vprašanj in sicer, če se da potem vsako posebaj nadzirati, ali ste vmes morali dati rele, ker bojda shelly 2.5 naj ne bi omogočal priklopla dveh naprav hkrati, kar me čudi?

akulp ::

Če boš zvezal obve roleti na enega, bo delovalo, zagotovo. Ampak ne moreš pa kontrolirati potem vsake posebej ... Ker če jaz prav razumem (nimam tega sicer in tega pa res nisem nikoli spremljal tam v FB grupi), je v primeru da daš Shelly 2.5 v shutter mode, en vhod namenjen za roleto gor, drugi za dol.

Imaš pa, kot rečeno, zelo aktivno FB grupo, tam boš dobil prav vse odgovore.
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

matobeli ::

Imam 2.5 za žaluzije. Nikoli ni bilo mišljeno da imaš dve napravi z enim kontrolerjem. oziroma, šlo bi, če jih želiš skupaj upravljat.

Drugač pa daj dva, pa je rešeno.

floyd1 ::

...ker bojda shelly 2.5 naj ne bi omogočal priklopla dveh naprav hkrati, kar me čudi?

Ne drži. Shelly 2.5 omogoča priklop 2 običajnih on-off naprav (npr. 2 luči) in z njima seveda upravljaš ločeno. Ampak ena žaluzija potrebuje obe stikali, kot sta zgoraj že pojasnila predhodnika. Ker rabiš eno za gor in drugo stikalo za dol.

akulp ::

Saj po mojem se je matobeli samo narobe izrazil z "dve napravi". Mislil je ve žaluzijo. Torej ja, kot sem napisal že prej in kot praviš ti. Ena žaluzija=2 stikali. Enako, kot imaš (načeloma) na navadnem stenskem stikalu.
Lukcc

floyd1 ::

Ja, saj mi se razumemo. Odgovoril sem bolj na vprašanje RockyS, ker je napisal, da ga to čudi. Tudi jaz imam to doma in dela super za žaluzije.

mat xxl ::

Je kdo, ki se s tem tudi profesionalno ukvarja, da bi izpeljal eno izvedbo popameovanja enega celotnega stanovanja, kar bi se izpeljalo pozno spomladi, nato pa bi se stanovanje še belilo, za to imam izvajalca.

dmok ::

Kako zanesljiva pa so ta Shelly stikala ? Kupil sem 3 in je eno mrknilo po par preklopih. Upam, da sem imel samo smolo ?

akulp ::

Pismo, jaz moram potrkati. Meni ni v treh letih od prvega, niti ena zadeva še šla. Ja, bile so tri fuč, ampak že v štartu. Imam pa cca 40 naprav.

Je pa, ker precej natančno spremljam FB grupo, to "mrkanje" stikal v štartu po večini povezano z nepravilno vezavo. Ne namigujem karkoli na tvoj primer, samo tako. Če se ti ljubi pofotkaj, opiši vezavo, pošlji gor, pa boš dobil mnenje. Če je res ckrnilo kar tako, itak dobiš novega. Glede menjav sploh ne komplicirajo.
Lukcc

gas2018 ::

A ima mogoce kdo sonof snzb 03 in snzb 02 za prodati. Bi ga rad probal preden narocim iz Kitajske.

dmok ::

akulp je izjavil:

Pismo, jaz moram potrkati. Meni ni v treh letih od prvega, niti ena zadeva še šla. Ja, bile so tri fuč, ampak že v štartu. Imam pa cca 40 naprav.

Je pa, ker precej natančno spremljam FB grupo, to "mrkanje" stikal v štartu po večini povezano z nepravilno vezavo. Ne namigujem karkoli na tvoj primer, samo tako. Če se ti ljubi pofotkaj, opiši vezavo, pošlji gor, pa boš dobil mnenje. Če je res ckrnilo kar tako, itak dobiš novega. Glede menjav sploh ne komplicirajo.

Vezava je bila nula na N, faza na L, faza na I, iz O na žarnico in nula direktno na žarnico. SW nisem uporabljal. Parkrat se je luč prižgala, potem pa naenkrat več ne. Imam zdaj enako vezanega in ta zaenkrat dela. Na starem ne dela niti reset, tako da je verjetno res crknil. Kakšen je postopek menjave, verjetno moram starega poslati nazaj ? Za 10€ je skoraj škoda časa. :)

akulp ::

Ah ne, ne. Ti jim sam pisi na podporo (naceloma hitro odgovorijo).

Fino bi blo, da posljes recimo video s tem, ki ti dela, potem pa se video z unim, ki ti ne dela. Da bodo videli, da res ni ok.

Nič ne pošiljaš nikoli nazaj, samo pošljejo novega. Jaz sem 2x celo res nekaj narobe zvezal, pa jim poslal, ce mi pomagajo, pa so rekli, da dobim novega...potem naknadno sem pa dojel, kje je bil problem. :)
Lukcc

matobeli ::

Meni od nekih 15 naprav ni nobena crknila. Ena se je začela čudno obnašat, ampak se je izkazalo da jo je reset spravil k pameti.

zrno ::

Pozdravljeni
zanima me ali bi lahko SONOFF S20 WI-WI vtičnicu uporabil za odaljeni reset routerja ali ip kamere.
hvala
««
22 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152098 (922) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832915 (7253) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473616 (2235) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224085 (12385) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233559 (2799) joze67

Več podobnih tem