» »

Pametno stanovanje

Pametno stanovanje

««
21 / 50
»»

misticnimrk ::

jWill55 je izjavil:

KraitPay je izjavil:

KNX je marcedez hišne avtomatizacije. Cena je tudi temu primerna. Samo en Siemensov KNX termostat te pride 300€+.


Jaz si delam novogradnjo in seveda KNX, ker se najbolj splača, če delaš elektriko "iz nule". Hardware od MDT in so cene zelo solidne, kvaliteta pa primerljiva z giganti. Kar se tiče stikal pa softwarea, tukaj pa imaš potem na voljo različne cenovne range, ampak da se "poceni" prit skozi in imet KNX :) Vse skupaj me bo stalo 5k.


Se strinjam, da je v primeru novogradnje smiselno razmišljati o KNX rešitvi in jo seveda tudi pravilno sprojektirati in implementirati.
MDT-ja ne poznam. Imajo svoje PLCje in vso ostalo periferijo, potrebno za avtomatizacijo? Programiranje v Codesys ali kakšnem drugem okolju?
Cena 5k je za tak projekt kar mikavna. Kaj vse imaš všteto v to?

Sam bom sel v postopek prenove stanovanja in kolebam med open-source rešitvami in "KNX".

poweroff ::

sudo poweroff

zrno ::

Prosim nekoga da mi to razloži :-)
Ta Aqara Hub lahko deluje kot most HomeKit (uporabljati morate aplikacijo Aqara Home), kar pomeni, da je mogoče naprave, ki se povezujejo z Aqara Hub, upravljati prek aplikacije HomeKit. Če želite upravljati napravo na daljavo, ne iz lokalnega domačega omrežja Wifi / LAN, potrebujete Apple TV (s tvOS 10.2 ali novejšo različico) ali iPad (z iOS 10.3 ali novejšim) ali HomePod, nastavljen kot domače vozlišče.
Ali to pomeni da za oddaljeni dostop treba imati še nekaj.
Kako se obnese Raspberry pi v kombinaciji z Zigbee Usb ključem. Kateri sistem je bolj stabilen in lažji za konfiguracijo.
hvala

poweroff ::

RaspberryPi v kombinaciji z ZigBee ima moj kolega, v kratkem* si ga nameravam postaviti tudi sam. Bom verjetno spisal tudi kakšen vodič na to temo.

* Ko pridejo zadeve iz AliExpressa... ;)
sudo poweroff

pierch ::

Jaz sem uporabljal zigbee2mqtt cca 2 leti, pol mi je pa odpovedal CC2531. Sedaj pa uporabljan Sonoff zigbee Bridge flashan z Tasmota zigbee in integrirano direktno v HA z ZHA. Torej vsa konfiguracija je v HA. Obe konfiguraciji delujeta ok, prednost sonoffa je da je WiFi, torej ga postavis na bolj optimalno lokacijo, Z2M ključek pač mora biti v "dosegu" hosta. V mojem primeru se je to izkazalo za največji problem, ker nikakor nisem uspel doseči 100% pokritost vseh zigbee naprav. Sedaj s tem ni težav. Prednost zigbee2mqtt pa je ogromna izbira podprtih naprav, tu ni debate. Sicer ZHA podpira vse naprave ki jih imam ampak niti približno ne toliko kot Z2M. My 2C.
Pierch

jopar ::

Kateri Shelly ste uporabili v primeru menjalnega stikala?

jopar ::

jopar je izjavil:

Kateri Shelly ste uporabili v primeru menjalnega stikala?

Sem našel. Z 1l naj bi šlo takole...
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jopar ()

floyd1 ::

jakan123 ::

Kaj imate pa kaj za domofon? Želja je domofon s kamero, da ga je možno integrirati v HA in da se zunanja enota napaja z napajalnikom in ne z baterijami.

gas2018 ::

Jest imam Ring z naročnino. Zelo zadovoljen

akulp ::

Še en glas za Ring z naročnino. Dela brez pripomb, že eno leto.
Lukcc

poweroff ::

Kaj pa vohunjenje za Ring uporabniki?
sudo poweroff

OK.d ::

To dobiš zraven v paketu.;)
LPOK.d

RockyS ::

Kje pa kupujete led trakove in potrebne dodatke kot sta napajalnik in daljinec? Za HA sprašujem.

DeeJay ::

Amazon, banggood, aliexpress
Vse odvisno kok se mi mudi.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

OK.d ::

LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

sirotka ::

Jaz pa nisem najbolj zadovoljen z Ringom. Imam proja, vendar me moti, da je zamik med obvestilom in potem, ko odpreš aplikacijo. Nest hello s stalnim snemanjem zna biti precej boljši? Oz. moram pogledat Dahua in Doorbirda - se mi pa pri doorbirdu ne dopade cena, ker rabim 3 komade pa nanesejo čez 1000€.

gas2018 ::

hm jest pa tega nimam,. je pa res da imam AP zelo zelo blizu Ringa, tako da je povezava zelo dobra. Kar sem bral so problemi ce nimas dobre povezave.

sirotka ::

Povezava je dobra. Mislim na zamik med tem, ko javi obvestilo in odpreš app... je ponavadi človek že mimo, potem pa čakaš, da na serverju pripravi posnetek. 24/7 snemanje je boljši način.

poweroff ::

To je pa verjetno "prednost" uporabe clouda... 8-)
sudo poweroff

akulp ::

Ja saj, to je problem povezave. Koliko pa imaš RSSI?

Ker vsa poanta je v povezavi, če nimaš RSSI -60 ali bolje se njihov support sploh ne bo ubadal s tabo ...

Pri meni recimo (sem se v štartu malo moral poukvarjati z wifijem, da je bilo potem tekoče) traja zdaj tam cca 3-4 sekunde (več nikoli) od tega ko nekdo pozvoni do tega, da mi Echo Show in Samsung TV (vgrajena Alexa) pokaže sliko ... To se mi zdi povsem ok.
Lukcc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: akulp ()

sirotka ::

3-4s je preveč, v primeru, da zazna gibanje, ker je sprožilec že mimo... potem čakaš, da se video pripravi, da lahko pogledaš za nazaj kaj ali kdo je šel mimo. Osebno vem, da grem na nekaj, kar snema stalno in podpira rstp.

poweroff je izjavil:

To je pa verjetno "prednost" uporabe clouda... 8-)


Žal ja :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

DeeJay ::

Sam nucam en 433 mhz zvonec povezan na 433 sonoff RF bridge s Tasmoto portan v HA preko mqtt.
Zunej mam obično kamero (Unifi G3 Pro) povezano v HA in portano na homekit v doorbell mode.
Ko nekdo pristisne tipko mi homekit pošle push message s slikco, da je nekdo pozvonil. Ko kliknem gor mam live sliko praktično instant.
Don't f with me.

akulp ::

sirotka je izjavil:

3-4s je preveč, v primeru, da zazna gibanje, ker je sprožilec že mimo... potem čakaš, da se video pripravi, da lahko pogledaš za nazaj kaj ali kdo je šel mimo. Osebno vem, da grem na nekaj, kar snema stalno in podpira rstp.

poweroff je izjavil:

To je pa verjetno "prednost" uporabe clouda... 8-)


Žal ja :)


Kakorkoli, jaz nisem še nikoli nikogar zgrešil pred vrati. Če kdaj ne vem, kdo zvoni preverim Show/TV in grem odpreti. Še nikoli se mi ni zgodilo, da bi bil kdo že v odhodu ali bi odšel.

Prav tako sem na daljavo še vedno vse uredil, ko sem se oglasil na zvonec prek app. Ker preko app na telefonu pa je po navadi 2 sekundi od tega, da pozvoniš, do tega, da vidiš sliko (seveda, če takoj pritisneš notification) - preveril zdajle, preden sem spisal tale post. Moj trenutni RSSI -74.
Lukcc

sirotka ::

Tole deluje, ko zvoni itd, vendar je kar nekaj zamika med zaznavanjem gibanja in trenutkom, ko je video na voljo za ogled. Ne vem, mogoče sem samo preveč živčen :)

akulp ::

Čakaj, ampak govoriš o live view-ju ali posnetku? Ker live view imam tudi takoj, ko dobim recimo notification o gibanju (imam zdaj že nekaj časa na off, odkar delam od doma).

Če pa hočem gledati za nazaj, pa ravno zdajle gledam, da tudi deluje instant ... Skratka, ne vem, težko rečem, da imam kake probleme s prikazom ali počasnostjo. Sem se pa tega sam tui zelo bal, preden sem kupil Ring in ravno zato okleval, ker sem prebral polno postov na to temo.

Ampak potem sem ugotovil, da zadeva deluje bp, če imaš tudi omrežje bp. Marsikdo ne razume, da je v določenih stavbah bolje imeti 2.4Ghz kot 5 za Ring, odvisno od postavitve omrežja, itd.
Lukcc

ziggy89 ::

jakan123 je izjavil:

Kaj imate pa kaj za domofon? Želja je domofon s kamero, da ga je možno integrirati v HA in da se zunanja enota napaja z napajalnikom in ne z baterijami.


Nest Hello. Dokaj zadovoljen, je pa res, da imam še "legacy" naročnino. Ring aplikacija mi ni bila ok v primerjavi in tudi v tistem času, ko sem kupoval se ni avtomatsko pojavil stream na Echo napravi - danes naj bi bilo to že odpravljeno. Dobro deluje tudi v navezavi z Nest Hub.

Če pa ne bi rabil "person detection" bi se pa verjetno odločil za kakšno zadevo ala Unifi in potem imel te stvari lokalno.

Invictus ::

Katere digitalne termostatiske glave so zdaj v redu? Skupaj s kakim gatewayom. Brez Alexe, Googla ali ostale navlake...

Sam imam EQ-3 MAX!, sam so se nekaj združili in ukinili produkt. Tako da se jih ne da več kupiti, ali pa so noro drage.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

techfreak :) ::

https://wiser.draytoncontrols.co.uk/sma... mogoce? Sicer jih sam nimam, uporabljam pa njihov gateway ter sobne termostate.

Ko sem kupoval termostate, sta mi Drayton Wiser in https://www.tado.com/ bila se najbolj vsec (oba imata TRVje), vendar Tado ne deluje brez internetne povezave (urnik ogrevanja, upravljanje preko aplikacije.)

Drayton Wiser gateway ima lokalno dostopen API, imas pa tudi integracije za Home Assistant in podobne sisteme.

kogledom ::

Invictus je izjavil:

Katere digitalne termostatiske glave so zdaj v redu? Skupaj s kakim gatewayom. Brez Alexe, Googla ali ostale navlake...

Sam imam EQ-3 MAX!, sam so se nekaj združili in ukinili produkt. Tako da se jih ne da več kupiti, ali pa so noro drage.

Lani sem urejal novogradnjo in sem se odločil za Homematic in CCU3 gateway.

Invictus ::

Saj poznam, sam je malo drago, pa že imam MAX!, sam nadgradil bi ga rad.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

Tale paket sploh ni drag...

https://www.amazon.de/Homematic-IP-Smar...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

igorpec ::

Invictus je izjavil:

Tale paket sploh ni drag...

https://www.amazon.de/Homematic-IP-Smar...


Odvisno ... Jaz imam 5 teh https://amzn.to/3toTmGA in v dveh letih sta mi dva umrla, kar je kar veliko in na to računaj. Menda je z podobnimi Danfoss ventili še slabše.

Lahko jih brez težav krmilim preko OpenHab-a, tako da ne rabim posebne aplikacije / kontrolerja.

Invictus ::

Meni ni crknil nobeden, sem prav zadovoljen.

Zato sem razpizden, ker so ukinili mojo linijo (MAX!).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

igorpec ::

Invictus je izjavil:

Meni ni crknil nobeden, sem prav zadovoljen.

Zato sem razpizden, ker so ukinili mojo linijo (MAX!).


Jaz sem tudi zadovoljen ni prav nič razp* :) in še vedno se prodajajo. Zamenjave pokvarjenih so bile hitre - znotraj tedna dni, pod garancijo in brez vsakršnega stresa - Reich Electronic (priporočam).

hunter01 ::

igorpec je izjavil:


Odvisno ... Jaz imam 5 teh https://amzn.to/3toTmGA in v dveh letih sta mi dva umrla, kar je kar veliko in na to računaj. Menda je z podobnimi Danfoss ventili še slabše.


Kakšno povezavo imajo Danfoss ventili s tem, da je crknila termostatska glava drugega proizvajalca? Si mislil Danfoss glave da crkujejo? Ali je kakšna povezava, da glave na Danfoss ventilih raje crkujejo?

igorpec ::

hunter01 je izjavil:

igorpec je izjavil:


Odvisno ... Jaz imam 5 teh https://amzn.to/3toTmGA in v dveh letih sta mi dva umrla, kar je kar veliko in na to računaj. Menda je z podobnimi Danfoss ventili še slabše.


Kakšno povezavo imajo Danfoss ventili s tem, da je crknila termostatska glava drugega proizvajalca? Si mislil Danfoss glave da crkujejo? Ali je kakšna povezava, da glave na Danfoss ventilih raje crkujejo?

Dve leti nazaj, ko sem brskal po forumih in Amazon komentarjih, da se odločim za to ali ono varianto (Danfoss je bila logična prva izbira), se mi zdi da je bilo kar dosti prijav težav glede Danfos Z-wave ventilov, dovolj da sem se odločil za te. Mogoče so to kasneje to pofixali. Subjektivna ocena za katero sem zapravil precej časa ...

hunter01 ::

OK razumem, ko si napisal ventil, sem mislil, da dejansko kakšna težava z ventili (ventil je v oz na koncu cevi). Na ta ventil pa (skoraj) poljubno termostatsko glavo natakneš (ena od teh je tudi Danfoss Z-Wave) ali te za katere si se sam odločil.

Sam sem zamenjal samo ventile, sedaj pa še izbiram katere glave bi gor nataknil. Sem upal da bo shelly izdal svojo glavo. Je bila nekako potihem napovedana pred to kurilno sezono, pa ni bilo nič iz tega.

DeeJay ::

Shelly je pomojem čakal na ta low energy wifi, ki ga zdej vpeljujejo v motion senzor.
TRV bo letos pomojem.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

RockyS ::

Iščem idejo kako urediti luči v predsobi da se luči vklopijo samo ko vstopim skozi vhodna vrata. Kak predlog? Če bi se našla rešitev da izklopi luči ko v predsobi ni nikogar še toliko bolje.

DeeJay ::

Rešitev maš več.
Sam nucam tole, ker mam že od prej vse te stvari in je bil to samo upgrade:

V predsobi mam obično led luč vezano na shelly1.
Na vhodnih in notranjih vratih iz predsobe dalje mam 433Mhz senzor, ki ga preberem z Sonoff RF Bridge s Tasmoto.
Imam pa noter tudi HUE motion sensor.

Avtomatika:
Če se odprejo katerakoli vrata se luč prižge (door senzor, shelly1)
Če so vsa vrata zaprta in ni gibanja 5 minut se luč ugasne (door senzor, motion senzor, shelly1)
Dokler zaznava gibanje je luč prižgana. (motion senzor)
Če so katerakoli vrata odprta luč ostane prižgana, vendar se po eni uri brez gibanja vseeno ugasne.

Imam pa tudi stikalo, da lahko po potrebi fizično prižgem ali ugasnem luč (čeprov v pol leta od kar mam to, nism nucal niti enkrat)

Avtomatiko mam urejeno preko HA.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

DeeJay ::

še par stvari za obrazložitev:
HUE motion sensor mam zato, ker mam HUE sistem že od prej. V predsobi sem mel velko led luč še preden sem dal drugam HUE žarnice in se mi je zdel škoda menjat, zato sem jo dal na Shelly1.
Obstajajo tud 433 motion sezorji in delajo super in poceni. Kul teh 433 napravic je, da res dolg držijo baterije.
RF Bridge je poceni. Mam dva v hiši, en košta okol 15EUR.
Je pa za tak sistem nujno treba it preko HA ali kake druge platforme, ki podpira vse te naprave.

Je pa to samo en od cenejših načinov.
Maš tud shelly door senzorje, al pa senzorje za direkt na homekit (če maš apple)... sam vse to je dražje.
Don't f with me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

Tody ::

Ali pač kupis senzor za 30 eur in je to to. Ne mores ga pa na tel priklopit ;)

Sc0ut ::

RockyS je izjavil:

Iščem idejo kako urediti luči v predsobi da se luči vklopijo samo ko vstopim skozi vhodna vrata. Kak predlog? Če bi se našla rešitev da izklopi luči ko v predsobi ni nikogar še toliko bolje.


Luč na senzor.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

DeeJay ::

No glede na to, da piše v temo o Pametnem stanovanju, to luč na senzor glih ni :)
Poleg tega so ponavad te luči tolk neumne, da se ti ugašajo na timer in ne na gibanje. Posledično se ti luč skoz ugaša, če si predolgno notr in morš mahat, da se ti prižge nazaj.
Don't f with me.

RockyS ::

Hvala DeeJay si mi dal par idej. Sej dejansko sem že razmišljal o PIR senzorju ampak ga shelly še ni izdal. PIR + 2x shelly (dve luči, različna napeljava in stikali) bi mi bilo dovolj.

Uporabljam HA tako da to ni problem, trenutno se ubadam priklopit mc6 termostat preko mqtt pa je zadeva tako nestabilna da je neuporabna. Sedaj debugam ali je težava v termostatu ali kje v HA konfiguraciji.

Aja, da ne govorim o tem kako dodati Fujitsu klimo v HA... Nočna mora, kljub temu da imajo lasten smart app (ki je katastrofa).

Pri vseh teh senzorjih je "težava" da je treba stvari kar načrtovati, da ne končaš s petimi različnimi bridgi oziroma hubi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

akulp ::

DeeJay je izjavil:

Shelly je pomojem čakal na ta low energy wifi, ki ga zdej vpeljujejo v motion senzor.
TRV bo letos pomojem.


Jaz tud mislim ja. Ker tele njihove baterijske zadeve up to now, so za en drek.
Lukcc

RockyS ::

Je kdo implementiral arso napoved in trenutno vreme v HA? Dam za pivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

DeeJay ::

Jest mam samo radarsko sliko.
Don't f with me.

OK.d ::

Rabim eno vtičnico s katero bi na daljavo občasno resetiral ruter, ko se pojavijo težave.
Ali bi lahko uporabil kakšno podobno vtičnico kot iz linka, katera bi delovala na 433 Mhz? Ker pa je ruter v enem nadstropju višje in je vmes armirana betonska plošča, kako je potem z dometom oz. delovanjem?
Kakšne izkušnje s tem?
https://www.aliexpress.com/item/3305722...
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()
««
21 / 50
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152102 (926) Invictus
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21832931 (7269) xgeorgex
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473617 (2236) s1m0n
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224090 (12390) JanK
»

Sonoff stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233569 (2809) joze67

Več podobnih tem