» »

Redno oddajanje pričenja prva 8K televizija

Redno oddajanje pričenja prva 8K televizija

vir: BBC
BBC - Japonska družba NHK bo v decembru pričela oddajati programa BS8K v ločljivosti 8K, za poglobljeno izkušnjo televizije prihodnosti pa bo sliko spremljal tudi 24-kanalni prostorski zvok. Tehnologijo, imenovano Super-hi vision, je podjetje razvilo samo, dnevno pa načrtujejo 12 ur programa. Upajo tudi, da bodo v novem formatu leta 2020 že prenašali olimpijske igre v Tokiu.

Za premierni večer so pripravili Kubrickovo Odisejo 2001, za kar so morali pri Warner Bros posebej za njih ponovno skenirati negative v novi ločljivosti. Film je bil namreč za razliko od večine drugih, ki so posneti na 35 mm film, posnet na 70 mm trak, kar je bila v času snemanja najvišja mogoča kakovost.

Največja težava, s katero se morajo spoprijeti pri BS8K pa je verjetno dejstvo, da ima danes le malo ljudi potrebno opremo za ogled njihovega programa. Sharp, Samsung in LG sicer že ponujajo televizorje v tej ločljivosti, a take naprave še vedno stanejo severno od 10.000 evrov. Poleg tega je za sprejem programa potreben še 8K satelitski sprejemnik, Sharpov denimo stane le malo manj kot 2000 evrov, za prenos podatkov do televizorja pa potrebuje štiri HDMI kable in še enega ločenega za prenos zvoka.

90 komentarjev

«
1
2

LeQuack ::

Pri nas pa operaterji ekstra računajo samo za borih 720p in temu pravijo HD.
Quack !

jakapaka ::

Vem da bo spet marsikdo napisal da tega pa itak ne rabimo, samo pomislite koliko tehnologij potegne to za sabo, že same hitrosti in gostota spominskih medijev bo mogla biti veliko boljša, da ne omenjamo da bo res potrebno potegniti optiko do vseh hiš in gigabitna linija bo osnovna hitrost, deset do 20 let nazaj je bilo 256kbt prenosa ogromno za povprečno hišo o 90MB/s na spominskih karticah smo lahko samo sanjali, super je ta novica!

goranv ::

V prihodnosti gredo na 240fps jaz pa sanjam o 60fps.

Nikonja ::

Razvoj mora naprej ampak 8K pri trenutni infrastrukturi IMHO ni možen, razen če dobimo novi kodek H266 z noro kompresijo tko da 8k film bo enako velik kot FHD film z H264 kodekom. Zdaj ko je še vedno večina SLO omejena na bakrene parice in hitrosti do 20Mbps lahko samo sanjamo tudi o 4K programih.

slitkx ::

Pri kakih prizorih si bo folk zaželel, da ne bi imel tolikšne ločljivosti...

HotBurek ::

Kdaj bo kanal "Shop 24h" na voljo v 8K? Jst to nujno rabim.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

gendale2018 ::

kdaj bo 16k hdr 240fps standard
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

leiito ::

Nikonja je izjavil:

Razvoj mora naprej ampak 8K pri trenutni infrastrukturi IMHO ni možen, razen če dobimo novi kodek H266 z noro kompresijo tko da 8k film bo enako velik kot FHD film z H264 kodekom. Zdaj ko je še vedno večina SLO omejena na bakrene parice in hitrosti do 20Mbps lahko samo sanjamo tudi o 4K programih.


July 2018, with Ericsson Japan, achieved 8Gbps 5G communications with a fast moving vehicle in a field trial.
May 2018, with NEC and NTT, 1.1Gbps data transmission via downlink to a 5G mobile station moving at 293km/h and wireless live relay of 4K video via uplink from a 5G mobile station moving at 200km/h.

November 2017, with Sharp, stable 12-channel transmissions of 8K video over 5G at its R&D centre.

Compressed 8K video requires an average data rate of 80Mbps per channel.

tikitoki ::

goranv je izjavil:

V prihodnosti gredo na 240fps jaz pa sanjam o 60fps.


60 hz TV bi bil pravi korak. Kaj mi pomagajo visokoresolucijski diapozitivi.

dreta ::

Rabimo se NF ojacevalce od 10Hz do 100Khz.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Opkow ()

Machete ::

Vse sem si zrihtal, potem mi je pa za 4 HDMI kable zmanjkalo :/
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

tetriandoch ::

Še enih 10 let pa bo v vsakdanji uporabi. Prvikrat so zadevo preizkusili leta 2008 v Ženevi, če se ne motim. Do takrat bom verjetno že napredoval iz HD monitorja. TV-ja pa itak ne gledam.

J.McLane ::

Dokler v dnevno sobo lahko montiraš večjo TV oz. jo gledaš bliže to večanje resolucije še gre, na neki točki bo pa (če ni že pri 4k) to postal overkill.

Mislim da se je masovni sprejem zgodil s Full HD, za 4k sem prepričan da dol visi enim 90% populacije, o 8k pa verjetno sanja kakšen promil uporabnikov.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Master_Yoda ::

Seveda in noben ne rabi vec kot 640 KB RAMa.

Netrunner ::

kar nekaj, 1080p je več kot zadosti še vsaj za par let
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

MrNighthawk ::

4 HDMI kable?? *facepalm*

goranv je izjavil:

V prihodnosti gredo na 240fps jaz pa sanjam o 60fps.


pa ne vem... večina filmov je še vedno v starih dobrih 27-29fps. Sem gledal dokumentarec in velika večina režiserjev ne želi več fps. vsaj stara šola ne.

boolsheat ::

A niso na 24FPS?

J.McLane ::

Master_Yoda je izjavil:

Seveda in noben ne rabi vec kot 640 KB RAMa.


Pri trenutnem setupu, kjer je televizija obešena na strop 3 metre pred kavčem je za 90% folka 4k overkill.

Ko bo slika do mojega očesa prišla kako drugače, se pa strinjam da zna biti kaj drugače.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

vjreh43WAEFS ::

Tale TV kanal bo imel največji penis in najslabši program.

kanarin ::

Japonci so pričeli oddajati v 8K, pri nas pa se dogajajo celo downgrade-i iz HD na SD (glej T-2 in Šport TV programi). Res lepo je živeti v tako "napredni" državi.

MrNighthawk ::

boolsheat je izjavil:

A niso na 24FPS?


jap res je... my mistake

pegasus ::

MrNighthawk je izjavil:

velika večina režiserjev ne želi več fps. vsaj stara šola ne.
To drži. Razlagajo nekaj o motion blur in kino-like izkušnji. Očitno ljubijo svoj glavobol tako zelo, da se ne morejo ločiti od njega. Eni pač zato ne hodimo v kino.

Tudi sam sem mnenja, da trenutno bolj kot piksle potrebujemo fpse. 4k60 je trenutno kar ok in že dostopno consumer kameram. Upam na več tudi profesionalnih vsebin v tem formatu.

bambam20 ::

LeQuack je izjavil:

Pri nas pa operaterji ekstra računajo samo za borih 720p in temu pravijo HD.


PRi nas si omisliš TV v 4K-ju in potem gledaš 4 K zadeve na youtubu in filme v 4k-ju.

Invictus ::

Kupiš si 4k tv in odjaviš tv naročnino pri operaterju...

Samo torrenti so malo težje dostopni kot so bili včasih, sploh FullHD...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

webmaher ::

pri nas imajo operaterji težavo že z bitno hitrostjo...
HBO OD nas šopa s SD zmazki na zahtevo, webeni Telesmeh pa niti svojih SKjev neče šibat z vsaj 16Mb/s.... to hitrost so celo upali uporabiti za svoj 4K Sportklub 4 in so jih srbski naročniki sami spljuvali češ kaj brijejo norce iz nas :))

Sicer pa OI 2020 bodo vse snemali v 8K saj so poševnoki trenirali že v Riu :)

boolsheat ::

pegasus je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

velika večina režiserjev ne želi več fps. vsaj stara šola ne.
To drži. Razlagajo nekaj o motion blur in kino-like izkušnji. Očitno ljubijo svoj glavobol tako zelo, da se ne morejo ločiti od njega. Eni pač zato ne hodimo v kino.

Tudi sam sem mnenja, da trenutno bolj kot piksle potrebujemo fpse. 4k60 je trenutno kar ok in že dostopno consumer kameram. Upam na več tudi profesionalnih vsebin v tem formatu.



Resničnostne šove snemajo v več FPSijh, filmi, pa upam, da za vedno ostanejo na 24... Je bilo nekaj poskusov (Cameron ipd.) dvigniti FPSje v filmih na 48 in veliki večini gledalcev je bil občutek gledanja filma porazen... Saj imajo TVji drugače te opcije, ko umetno dvignejo FPSje in zadeva naredi film negledljiv.

pegasus ::

boolsheat je izjavil:

Saj imajo TVji drugače te opcije, ko umetno dvignejo FPSje in zadeva naredi film negledljiv.
Ja, sam že leta softversko štukam vmesne frejme, da dobim kvazi 60fps in s tem gledljiv material.

Nikoli nisem bil kak gejmer, a lahko rečem, da sem večino življenja presedel pred zaslonom. Mogoče je to zaradi tega. A pričakujem, da bo ta težnja v prihodnosti samo še večja, predvsem zaradi mladine, ki danes prebije pol življenja na 100+ fps igrah in posledično doživlja kino kot diapozitive. Zato pričakujem, da bo definicija "negledljivosti" prevagala na stran low fps materialov.

Machete ::

Kdor govori da je FHD več kot dovolj, očitno 4K slike še ni uzrl.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

MrNighthawk ::

pegasus je izjavil:

MrNighthawk je izjavil:

velika večina režiserjev ne želi več fps. vsaj stara šola ne.
To drži. Razlagajo nekaj o motion blur in kino-like izkušnji. Očitno ljubijo svoj glavobol tako zelo, da se ne morejo ločiti od njega. Eni pač zato ne hodimo v kino.

Tudi sam sem mnenja, da trenutno bolj kot piksle potrebujemo fpse. 4k60 je trenutno kar ok in že dostopno consumer kameram. Upam na več tudi profesionalnih vsebin v tem formatu.


boolsheat je izjavil:

Resničnostne šove snemajo v več FPSijh,


 what?

what?



Men se je npr star wars force awakens pa avatar 60fps kar dopadlo gledat.

Dr_M ::


ki danes prebije pol življenja na 100+ fps igrah in posledično doživlja kino kot diapozitive.


V igrah imam rad vec kot 60fps, ampak pri TVju mi pa kar slabo rata zaradi tistega nenaravnega gibanja, tko da sem vse te softwerske resitve vecanja fpsja enostavno izklopil. Ne morem in ne prenesem.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bbbbbb2015 ::

jakapaka je izjavil:

Vem da bo spet marsikdo napisal da tega pa itak ne rabimo, samo pomislite koliko tehnologij potegne to za sabo, že same hitrosti in gostota spominskih medijev bo mogla biti veliko boljša, da ne omenjamo da bo res potrebno potegniti optiko do vseh hiš in gigabitna linija bo osnovna hitrost, deset do 20 let nazaj je bilo 256kbt prenosa ogromno za povprečno hišo o 90MB/s na spominskih karticah smo lahko samo sanjali, super je ta novica!


Ne bi rad bil zloben, vendar je HD (720), Full HD (1080), 4K (2160) ena redkih, redkih stvari v IT (ajd, jaz to štejem v IT), kjer ni samo recikliranje že videnega in ti 2% boljšo zmogljivost procesorja prodajo za 2x ceno.

Dejansko za full HD rabiš cca 11-13 MBit/s in za 4K rabiš 25-30 MBit/s. Koliko rabiš za 8K (v praksi!) ne vem, ampak to bi znalo biti tam 50-70MBit/s. Za to je potrebno nadgraditi in matriko zaslona orenk, procesiranje digitalnega signala, že kabli in konektorji morajo biti boljši. In potem rabiš še *VSEBINO* in da ne govorim o igricah, kjer se danes komaj komaj zgenerira 4K igrica (pa ne z 120fps). In rabiš hardverske akceleratorje, ker trošiti CPU za to nima smisla.

Tak da to je res bleeding edge. Morda celo preveč.

bambam20 ::

Invictus je izjavil:

Kupiš si 4k tv in odjaviš tv naročnino pri operaterju...

Samo torrenti so malo težje dostopni kot so bili včasih, sploh FullHD...



Men se zdi, da je na partisu veliko 4K filmov.

Machete ::

Invictus je izjavil:

Kupiš si 4k tv in odjaviš tv naročnino pri operaterju...
Samo torrenti so malo težje dostopni kot so bili včasih, sploh FullHD...


Ker 4K TV čudežno zatemni sliko, če na njemu predvajaš karkoli nižje od 4K ane.. ? :D

Priznam pa da še nisem gledal 4K filma, ker se preprosto ne spomnim, da bi težil k temu, pa imam 4K tv že skoraj 4 leta. Oz. sem enkrat ali dvakrat celo res. Preprosto se ne spomnim oz. gledam aktualne travniške rešitve, ki niso 4K. Edino Youtube koristim, če je možnost. Pa kako igro.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

MrStein ::

24-kanalni prostorski zvok

A niso z Dolby Atmos postali "kanali" stvar preteklosti (oziroma z Ambisonic že veliko prej)?

Nekako tako kot rasterski fonti. Saj zveni "120 pik" kul, ampak vektorsko je le vektorsko.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Glugy ::

Dr_M je izjavil:


ki danes prebije pol življenja na 100+ fps igrah in posledično doživlja kino kot diapozitive.


V igrah imam rad vec kot 60fps, ampak pri TVju mi pa kar slabo rata zaradi tistega nenaravnega gibanja, tko da sem vse te softwerske resitve vecanja fpsja enostavno izklopil. Ne morem in ne prenesem.


Ja res je ; programsko večanje FPS-ov res čudn občutek naredi. Če je pa že v originalu večji FPS potem pa imam vsaj jz tud na TV-ju rad večji FPS. Je pa res da se je treba navadt ker so nas celo življenje treniral da morajo biti filmi/šovi/vse na televiziji 24-30 fps. Navada je železna srajca.

Starodavni ::

Jaz sem že probal par filmov, ki so imeli 60fps, eden od njih je bil Hobit recimo. (ali je bil to 48?))

In sem ugotovil, da 60 fps ni zame, preveč tekoča slika in me hitro začne glava boleti. Pri 24 fps se mi je zdela izkušnja dosti bolj prijetna, prehod gibanja je bil normalen in prijeten.
Pri 60 fps pa sem dobil občutek, da vse hiti, premika kot kakšen pijani flash, da skačejo z 3x hitrostjo in ni bilo nič gladko, ampak preveč moteče.

Podobno imamo na tv opcijo TruMotion, ki kao izboljša gibljivost, pa je bilo tako nadležno, da sem prav ratal živčen in več ur porabil za iskanje načina, kako to odklopiti. In, ko sem to odklopil je postalo gledanje TV normalno in prijetna izkušnja.

Kdor hoče te 60fps in podobna pretiravanja, dobr za njega, samo prosim da zaradi tega ne bomo ostali brez možnosti izbire. Če že bo 60 fps tv naj obstaja možnost da se to IZKLOPI in nastavi na običajno nastavitev.

Že na Youtube me konkretno motijo 1080p 60 fps opcije, rajši bi imel samo 1080p brez 60fps. V osnovi ima človeško oko omejitve in te ultra visoke ločljivosti in ultra št. sličic na sekundo mu ne koristijo nič, saj ne opazi neke bistven razlike in v številnih primerih pride do neudobja. Oči so namreč podaljšek možganov.

ta 8k kar naj imajo japonci in korejci, jaz sem z 1080p čisto zadovoljen, več ne nucam, ker itak na 3m oddaljenosti od TV ne bom opazil takih detajlov in mi tudi ne koristijo. Za kakšno ekipo, varnostnike in podobno pa pride prav visoka ločljivost, saj se tako lažje razbere detajle, ki jih z normalno 1080p tv ločljivost ne bi opazili.

opeter ::

LeQuack je izjavil:

Pri nas pa operaterji ekstra računajo samo za borih 720p in temu pravijo HD.


Saj to je HD.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

vostok_1 ::

Meni sicer 60hz ne dela preglavic, ampak filmi pa mi delujejo prekleto čudni in nenaravni. Mogoče ker sem vajen na klasiko, sam...to je point...filem naj bo filem, tako vsebinsko kot tehnično.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Bor H ::

Pol pa kar film na mute pa ČB filter čez.

filip007 ::

Japonska že, pri nas še najmanj 15 let ne bo 8k, kaj šele 4k.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Invictus ::

Mi še FullHD ne bomo dočakali...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zavajon ::

Master_Yoda je izjavil:

Seveda in noben ne rabi vec kot 640 KB RAMa.

Govori zase. Meni kar prav pride 1MB in v config.sys DOS=HIGH,UMB ;)

opeter ::

filip007 je izjavil:

Japonska že, pri nas še najmanj 15 let ne bo 8k, kaj šele 4k.


15 let? Pa ti si optimist.
Prvo moramo dobit Full HD (1080p), do takrat pa lahko samo sanjaš o 4k. 8k pa sploh ne bom omenil ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Alexius Heristalski ::

Japonska kot ponavadi daleč pred ostalim svetom. Že zimske olimpijske igre so prenašali v HD (morda samo nekatere dogodke, ne vem), takrat so to imenovali NHK BS Hi-vision. Primer:

fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

jype ::

12fps should be enough for anybody:

Invictus ::

Olimpiado v Riu 2016 je Sony prenašal v 4k. če si imel Sonyjevo televizijo (pametno) si imel to zastonj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

filip007 ::

Ja pa saj polni HD je na voljo, kaj ne gledate nič History HD?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

DamijanD ::

fullhd bo standard, ko bo tolk razširjen kot barvna TV - torej brez doplačila in na praktično vseh kanalih

opeter ::

filip007 je izjavil:

Ja pa saj polni HD je na voljo, kaj ne gledate nič History HD?


Ja, kaj pa ostali?

DamijanD je izjavil:

fullhd bo standard, ko bo tolk razširjen kot barvna TV - torej brez doplačila in na praktično vseh kanalih


Podpis. Tu ni debate.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako izbrati pravo velikost tv-ja

Oddelek: Zvok in slika
181731 (1039) Invictus
»

Redno oddajanje pričenja prva 8K televizija (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9017589 (12812) Spock83
»

Prihajajo televizorji z ločljivostjo 8K (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
19948353 (41713) Okapi
»

Prvi televizor z ločljivostjo 8K (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
8926770 (18276) Kaj
»

Pripravlja Apple iMace z ločljivostjo 8K? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
13636014 (28113) issak

Več podobnih tem