» »

Talno gretje in kurjenje na drva

Talno gretje in kurjenje na drva

rezator ::

Zdravo.

Kurimo na drva ali plin, odvisno os dneva. Vendar vedno zakurimo ko pridemo iz službe. Kdo je prvi v hiši zakuri ali pritisne tipko. Peči ne misliva spreminjati. Zdaj sva z ženo mislila dati talno gretje v kuhinjo, saj jo v celoti obnavljava. Višine imava dovolj. Je pa rekel majstor, ki to dela, da je problem in se ne bo prostor segrel tako hitro, kakor če bi pustili radijator v kuhinji. Imela bi pa talno gretje samo v kuhinji (vsaj za enkrat). Da povzamem. Rekel je, da je za talno gretje "treba" imeti konstantno toplo vodo.

Kakšne izkušnje?
Some people feel the rain. Others just get wet.

Invictus ::

Talno gretje rabi nižjo temperaturo kot radiatorji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ToniT ::

Rekel je, da je za talno gretje "treba" imeti konstantno toplo vodo.


Res je... Talno gretje dela na dolgi rok. Razlika med temperaturo vode in temperaturo prostora je minimalna, kot je napisal Invictus in se prostor ne zagreje tako hitro.

fikus_ ::

Za talno gretje rabiš toplo vodo v njem praktično 24ur/dan, zaradi majhnih temp. razlik tla-prostor. Imam podobno v kuhinji in kurim popoldne na drva, pa je kuhinja vedno hladna. Pomagam si z odpiranjem vrat v sosednji prostor.

Mojster ima prav! Pomagal bi kakšen zalogovnik tople vode.

rezator ::

Seveda, jasno mi je to. Ne sprašujem tega. To bi rešili enostavno, poseben ventil, ki uravnava T vode. Voda v tleh ima 25 ali 30 stopinj, v radiratorju pa 50. No fikus, imaš enak primer kako imam jaz.
Pa tla čutiš da so topla, samo zrak je mrzel?
Some people feel the rain. Others just get wet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rezator ()

floyd1 ::

Mojster ima prav. Da se tla zagrejejo (da toplota "prebije"), je navadno potrebnih nekaj ur. Sicer je to odvisno od mnogih dejavnikov: temperature vtoka, talne obloge, debeline estriha, debeline in tipa izolacije pod njim ...
Najmanj, kar bo teba narediti je, da se spremeni režim kurjenja. Treba bo nastaviti plinsko peč, da se vklopi vsaj 2-3 ure pred prihodom.

Mimogrede - seveda pa bodo tla grela prostor še kar nekaj časa, ko bo peč že zdavnaj izklopljena. Skratka - pri talnem je - glede na radiatorje - kake 3 ure časovnega zamika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

TheBlueOne ::

Slaba ideja. Pri talnem gretju je, ce se ne motim max temperatura vode 45 stopinj, praviloma pod 40, torej potrebujes kot prvo izmenjevalnik toplote.

Problem, na katerega lahko naletis je, da ti vroci tokokrog pri peci preseze maksimume, ker gorenja ne gre kar tako avtomaticno kontrolirat. Tokokrog vode od peci do izmenjevalnika toplote, pa bo verjetno bol mali in se bo hitro segrel. Ce ne bos imel kaksnega radiatorja, ki lahko temperaturo tega tokokroga odda bos imel tezave. Morda bi te resil kaksen zalogovnik toplote pri vrocem tokokrogu, ki bi deloval kot "buffer".

Zgodovina sprememb…

paraboŁa ::

Talno gretje je IMO top. Je pa res kar so izpostavili predhodniki, traja kakšno uro, da se zadeva segreje. To niti ni problem, naštimaš timer in je.

Jaz sem pri njih dobil precej informacij https://www.ebeco.si/kategorija-izdelka...

fikus_ ::

Po nekaj urah kurjenja se čuti toplota kjer so položene cevi (po sredini kuhinje), pri vratih jih ni in so tla mrzla. Ampak je to premalo za učinkovito gretje.

Če imaš možnost, si omisli kakšen zalogovnik (še posebej če kuriš drva) in avtomatiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

dela ::

rezator je izjavil:

Zdravo.

Kurimo na drva ali plin, odvisno os dneva. Vendar vedno zakurimo ko pridemo iz službe. Kdo je prvi v hiši zakuri ali pritisne tipko. Peči ne misliva spreminjati. Zdaj sva z ženo mislila dati talno gretje v kuhinjo, saj jo v celoti obnavljava. Višine imava dovolj. Je pa rekel majstor, ki to dela, da je problem in se ne bo prostor segrel tako hitro, kakor če bi pustili radijator v kuhinji. Imela bi pa talno gretje samo v kuhinji (vsaj za enkrat). Da povzamem. Rekel je, da je za talno gretje "treba" imeti konstantno toplo vodo.

Kakšne izkušnje?


Ima prav, tla imajo veliko večjo maso, prav tako niso toliko toplotno prevodna kot radiatorji (ki so pač iz kovine) in vode v talno ne moreš tako vroče filat kot v radiatorje (če nočeš, da te skoraj peče v noge), zato dlje traja, da se zrak v sobi segreje. Verjetno je kar nepraktično, da se ti v eni sobi gretje bistveno počasneje odziva kot v drugi (če nimaš vsepovsod talnega).

floyd1 ::

rezator: Če so finance, in če prostor dopušča, bi jaz talno v kuhinji vseeno naredil - investicija v prihodnost. Verjetno pa bi za vsak slučaj pustil še radiator, to bo itak mojster povedal. Nenazadnje mogoče čez nekaj let na enak način obnoviš še dnevni prostor in takrat (skoraj nove) kuhinje ne boš šel raztrgat zaradi talnega gretja. Pač moje mnenje.

Talno gretje je sicer, kar se tiče bivalnega udobja, čista zmaga. Vsaj zame.

Po nekaj urah kurjenja se čuti toplota kjer so položene cevi (po sredini kuhinje), pri vratih jih ni in so tla mrzla. Ampak je to premalo za učinkovito gretje.

Cevi talnega bi morale biti položene po celem prostoru in seveda s primerno gostoto - ob zunanjih stenah še malo večja - zaradi izgub. Debelina estriha nad cevmi pa zagotavlja, da se toplota koliko-toliko enakomerno porazdeli. Mogoče pa nimaš pravilno izvedeno?

ProGo ::

rezator je izjavil:

Seveda, jasno mi je to. Ne sprašujem tega. To bi rešili enostavno, poseben ventil, ki uravnava T vode. Voda v tleh ima 25 ali 30 stopinj, v radiratorju pa 50. No fikus, imaš enak primer kako imam jaz.
Pa tla čutiš da so topla, samo zrak je mrzel?


Jaz imam 37C vode v cevi, rezultat so 25C tla. To NE čutiš kot toplo, se pa zelo čuti, da NI mrzlo. Npr, če se uležeš, je po 2 minutah spodaj prijetno toplo, očutna razlika od tam, kjer ne ležiš. Lahko hodiš brez nogavic ...

Če pa misliš spustiti 50C vodo v talno gretje v kuhinji, bo to neprijetno vroče za bivati tam + krčne žile + drugje se ti bodo izklapljali radiatorji, če imaš na njih termostatske ventile.

NikolormousB ::

paraboŁa je izjavil:

Talno gretje je IMO top. Je pa res kar so izpostavili predhodniki, traja kakšno uro, da se zadeva segreje. To niti ni problem, naštimaš timer in je.

Jaz sem pri njih dobil precej informacij https://www.ebeco.si/kategorija-izdelka...


Jaz imam v predsobi tale kit, da stopiš na tople ploščice. Če ti gre predvsem za to, da hodiš po toplem, je tole verjetno najbolj enostavna in tudi cenovno ugodna varjanta.

ProGo ::

Ta kit na elektriko je idealen za kopalnico in kuhinjo, še posebej, če je tik pod laminatom... v 15 minutah se segreje.

rezator ::

NikolormousB je izjavil:

paraboŁa je izjavil:

Talno gretje je IMO top. Je pa res kar so izpostavili predhodniki, traja kakšno uro, da se zadeva segreje. To niti ni problem, naštimaš timer in je.

Jaz sem pri njih dobil precej informacij https://www.ebeco.si/kategorija-izdelka...


Jaz imam v predsobi tale kit, da stopiš na tople ploščice. Če ti gre predvsem za to, da hodiš po toplem, je tole verjetno najbolj enostavna in tudi cenovno ugodna varjanta.


Cenovno ugodna rešitev? Talno gretje na vodo me bi prišlo 15 evrov na m2. To me pa za 16 m2 pride okrog 700 evrov. V kuhinji smo dali vse ven, do plošče. Na novo je treba dati vse, vključno z izolacijo tal. Mogoče nisem bil dovolj specifičen. Zdaj imam po tleh samo ploščo. Mogoče pa res, nastavim talno gretje (na vodo)za v naprej in.
Some people feel the rain. Others just get wet.

SeMiNeSanja ::

Saj boš radiatorje še obdržal?

Torej zagreješ z radiatorji, ki jih potem lahko ugasneš, ko prične talno gretje 'delovati'.

Talno gretje je super, ker ima veliko inercijo. Ko se peč ugasne/pogori, ti talno bistveno dlje drži prostor topel, kot pa radiatorji.

Edini problem zna biti prevroča voda iz peči. Sicer če je manjši krogotok, znajo dati regulacijski ventil na konec krogotoka, da pripre pretok toliko, da je zadeva še nekako za prvo silo sprejemljiva.
Pri večjem krogotoku pa bi definitivno potreboval zalogovnik, če hočeš kuriti na drva.

NikolormousB ::

Če si že odstranil estrih, je druga stvar. Te električni kiti so dokaj ugodni, če ne želiš razbijati tal.

Na tak način, kot ti želiš, imam jaz narejeno v kopalnici. Tam sem menjal komplet cevi in sem prav tako razbil vse do plošče in naredil na novo estrih z izolacijo. Po tleh mi je majster napeljal cevi, na steni pa imam ločen ventil za talno z razdelilno omarico, ki skrbi za to, da voda v talnem ni prevroča.

Kurim sicer olje, ampak mislim, da zadeva ne bi smela biti bistveno drugačna.

johanblond ::

rezator je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

paraboŁa je izjavil:

Talno gretje je IMO top. Je pa res kar so izpostavili predhodniki, traja kakšno uro, da se zadeva segreje. To niti ni problem, naštimaš timer in je.

Jaz sem pri njih dobil precej informacij https://www.ebeco.si/kategorija-izdelka...


Jaz imam v predsobi tale kit, da stopiš na tople ploščice. Če ti gre predvsem za to, da hodiš po toplem, je tole verjetno najbolj enostavna in tudi cenovno ugodna varjanta.


Cenovno ugodna rešitev? Talno gretje na vodo me bi prišlo 15 evrov na m2. To me pa za 16 m2 pride okrog 700 evrov. V kuhinji smo dali vse ven, do plošče. Na novo je treba dati vse, vključno z izolacijo tal. Mogoče nisem bil dovolj specifičen. Zdaj imam po tleh samo ploščo. Mogoče pa res, nastavim talno gretje (na vodo)za v naprej in.


Če kuriš bolj ali manj konstanto (se ti voda ne ohladi popolnoma) in te ne moti, da imaš črpalko za radiatorje prižgano ves čas,
lahko narediš klasičen dovod kot za radiator, daš temperaturni ventil (https://www.oventrop.si/products/show/2... ) in imaš nizkotemeperaturno talno gretje.
Pazi na to, da če boš čez čas prenavljal in dal talno povsodn da boš enostavno priklopil to talno gretje z novim.

Mi imamo Oventropa za kopalnico (ki je že prenovljena) in dela super. Oventropa nastavljaš, kot bi posamičen radiatorj in to je to.

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

V kuhinji smo dali vse ven, do plošče. Na novo je treba dati vse, vključno z izolacijo tal.

Če imaš do plošče vse vtrgano se res splača. Drži pa se vsaj splošnih priporočil glede gostote cevi, dolžine posameznih vej talnega (ca.100m), debeline izolacije (čim več in pa EPS 100 trdota) in višine estriha nad cevmi (vsaj 5 cm). Estrih obvezno z vlakni in tisto "žegnano vodico" za elastičnost :D (vedo sicer vsi estriharji) če se prav spomnim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

rezator ::

Nekako tako sem sam planiral, samo ne poznam nobenega, ki bi tako imel. Da ima oboje. To delo bi prepustil majstorju, jaz se tega sam ne grem. Je že sam rekel da mora dati temperaturni ventil. To sploh ni problema. Ko se bo segrevalo oboje v kuhinji (radiator sicer ugasnem kasneje), bo treba bolj kurit ali se to nebo poznalo?
Some people feel the rain. Others just get wet.

stara mama ::

Narediš talno gretje, na radiator pa montiraš termostatske ventile?
Pa če dodaš zalogovnik, vrjetno nebi bilo več potrebe po kurjenju plina (itak je dražji energent), bo pa šlo več drv seveda.

krho ::

ProGo je izjavil:

Jaz imam 37C vode v cevi, rezultat so 25C tla. To NE čutiš kot toplo, se pa zelo čuti, da NI mrzlo. Npr, če se uležeš, je po 2 minutah spodaj prijetno toplo, očutna razlika od tam, kjer ne ležiš. Lahko hodiš brez nogavic ...

Nazadnje, ko sem gledal je bila voda ki je šla v cevi cca 30C Nazaj je prišla nekaj C hladnejša.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

          ::

TheBlueOne je izjavil:

Slaba ideja. Pri talnem gretju je, ce se ne motim max temperatura vode 45 stopinj, praviloma pod 40, torej potrebujes kot prvo izmenjevalnik toplote.

Problem, na katerega lahko naletis je, da ti vroci tokokrog pri peci preseze maksimume, ker gorenja ne gre kar tako avtomaticno kontrolirat. Tokokrog vode od peci do izmenjevalnika toplote, pa bo verjetno bol mali in se bo hitro segrel. Ce ne bos imel kaksnega radiatorja, ki lahko temperaturo tega tokokroga odda bos imel tezave. Morda bi te resil kaksen zalogovnik toplote pri vrocem tokokrogu, ki bi deloval kot "buffer".


Vse to ti reši termostatski mešalni ventil. Jaz imam enega za talno gretje (nastavljen na cca. 28 stopinj) in enega za radiatorje, ki se nastavlja glede na vrednost ogrevalne krivulje. V nekaj sobah je talno gretje edini vir ogrevanja. Tam je potrebno zagotoviti stalno dovajanje tople vode. Sicer se tak prostor ogreje zelo počasi.

Tavher ::

Iz cevovoda radiatorskega ogrevanja spelješ odvod
+ regulacijski ventil ki meša povratno hladno vodo z vročo da dobiš primerno temperaturo za talno gretje
+ črpalka ker črpalka za celotno radiatorsko ogrevanje ni dovolj
+ en simpl sobni regulator ogrevanja ki vklaplja črpalko (cca 50 EUR)
+ nastavljivo toplotno stikalo za dovodno cev tople vode da črpalka ne dela brezveze če dovoda tople vode sploh ni

To je vse kar rabiš. Kot so že rekli da se zagreje rabi tudi nekaj ur in za ta čas pač rabiš dovolj tople vode (primarna regulacija ne sme čisto zapreti dovoda).

nejcek74 ::

pred mnogimi leti smo imeli kombinacijo "peč na trda goriva" in "talno gretje" Bila je začasna rešitev ob čakanju na plin, par let. Ni bila optimalna rešitev, je pa delala, podobno kot pri tebi, prvi ki je prišel domov je zakuril. Trajalo je en par ur, da se je zares poznalo v hiši. Ob vsakodnevnem ciklusu kurjenja je delalo.

fikus_ ::

Če boš delal tako, kot je predlagal Tavher, moraš imeti črpalko talnega ogrevanja znotraj zanke, termostat (lahko čisto navaden cevni termostat) za vklapljanje črpalke pa daš na eno vejo radiatorskega ogrevanja, da črpalka deluje, ko je na voljo topla voda.

tikitoki ::

Invictus je izjavil:

Talno gretje rabi nižjo temperaturo kot radiatorji...


Itak, kdo bi hotel hoditi po podu, k ma npr. 60-80 stopinj:). To bi bilo noro.

ToniT ::

Pri vsej tej zgodbi je samo problem efektivnosti talnega gretja - temperature se dajo urediti z mešalnimi ventili. Če nimaš stalnega dotoka tople vode v sistem, je tak sistem precej neučinkovit.
Primerjava s tankerjem, ki pluje in če hoče zaviti, mora kapitan to storiti nekaj milj preden bo dejansko zavil.
Tako je tukaj. Gretje bo dejansko grelo šele čez nekaj ur.
Splača se vložiti v velik zalogovnik, da bo gretje delovalo tudi takrat ko ne kurite, obenem pa bo pobiral viške toplote, ko bo peč preveč naložena.
Sicer pa je vse to bilo povedano že v postih mojih predhodnikov.

dr_Kosa ::

Pri nas doma kurimo na drva; olje za backup. Poleg peči na drva je zalogovnik toplote. Prav tako imamo talno ogrevanje. Talno ogrevanje je super. Minus je le to, kar so napisali že ostali, da traja, da se prostor segreje. Pri radiatorjih se to naredi dosti hitreje. Ampak, če črpalko časovno nastaviš na ustrezen čas, prideš domov v toplo hišo. :)
Talno ogrevanje ima nizkotemperaturni režim in v cevi gre voda segreta do 35°C. Za to skrbi mešalni ventil. Za zdaj vse deluje b.p.

tikitoki ::

Ce se hisa shladi, tudi z radiatorji traja, da se dejansko segreje. Ce prides v ledeno hiso, lahko traja cel dan.

bbbbbb2015 ::

rezator je izjavil:

Zdravo.

Kurimo na drva ali plin, odvisno os dneva. Vendar vedno zakurimo ko pridemo iz službe. Kdo je prvi v hiši zakuri ali pritisne tipko. Peči ne misliva spreminjati. Zdaj sva z ženo mislila dati talno gretje v kuhinjo, saj jo v celoti obnavljava. Višine imava dovolj. Je pa rekel majstor, ki to dela, da je problem in se ne bo prostor segrel tako hitro, kakor če bi pustili radijator v kuhinji. Imela bi pa talno gretje samo v kuhinji (vsaj za enkrat). Da povzamem. Rekel je, da je za talno gretje "treba" imeti konstantno toplo vodo.

Kakšne izkušnje?


Rekel bi, da talno gretje pusti pri miru. Naša hiša laufa na pelete in ALU radiatorje. Talno gretje ima prednost, da vhodnih temperatur ne rabiš visokih. To je ugodno v kombinaciji s toplotno črpalko.

Če pa imaš visokotemperaturno peč na drva, pa lepo furaš radiatorje.

starfotr ::

Za talno je dobro, da imaš povsem ločen cevovod in ne kar pripeto na isti krog kot radiatorje.

Se boš šel to investicijo? Ali boš ubral šalabajz varianto?

nsa_ag3nt ::

ProGo je izjavil:

Ta kit na elektriko je idealen za kopalnico in kuhinjo, še posebej, če je tik pod laminatom... v 15 minutah se segreje.

In se s tem omejiš na samo 1 energent.


OPu manjka zalogovnik, od koder gre potem talno voda s temperaturo 25-35C (preko ustreznega mešalnega ventila - esbe, seltron ...).

Lahko pa tudi kuriš in spuščaš v talno 80-90C, vsak dan znova, če je debelna estriha vsaj 10 cm ne bodo taki hudi "rukerji".Je pa dobro da je talno povsod, ne samo v enem prostoru, estrih "zalogovnik" bo tako večji.Drugače boš potreboval 2 ločena kroga z vsem, kar to zahteva.

Invictus je izjavil:

Talno gretje rabi nižjo temperaturo kot radiatorji...

Dobro je tudi, če je na stenah kaj izolacije, da niso temperaturo vtoka v talno previsoke za znosno sobno temperaturo, saj to ni dobro za noge.


Svetujem da se odločiš za 1 sistem, talno ali radiatorji (vsaj tip 21 oz 22/33) povsod !
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

Daniel ::

Mi kurimo na drva, brez zalogovnika, spodnja etaža radiatorji, zgornja talno (za kopalnico pa imam dodatno potegnjene še cevi iz radiatorske veje za lestvico, vendar je še nisem montiral) Dela BP, imam pa CMP25 regulacijo na tripotnem ventilu. Nastavim želeno temperaturo in je to to, no pa na ogenj je treba tu in tam naložiti. Seveda pa to brez radiatorjev v spodnji etaži ne bi delovalo, ker energijo treba nekje shraniti in bi v tem primeru obvezno rabil zalogovnik.

Zamik je nekje 2 - 3 ure sedaj, ko kurimo samo popoldan in zvečer (približno 8 ton estriha rabi nekaj časa, da se segreje), ko kurimo konstantno imam nastavljeno, da se talno ob polnoči izklopi in se zjutraj, ko spet naložimo v peč ponovno vklopi. Temperatura v stanovanju v tem času pade približno za 1 stopinjo, kar ni moteče (pri -10 zunanje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3837546888 (345) feryz
»

talno gretje - cena?

Oddelek: Loža
449826 (6389) PrimoZ_
»

Talno ogrevanje ali radiatorji

Oddelek: Loža
2215266 (2145) Twixz
»

Talno ogrevanje - da ali ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8538746 (11817) urosh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153254 (120078) Zvezdica27

Več podobnih tem