» »

Pravična delitev dobička

Pravična delitev dobička

1
2
3

ginekk ::

Dobiček je vedno posledica določenega preteklega obdobja, predvidevam tu tudi.

Izgleda nočeš narest nobenih kategorij, ki bi razmejevale prispevek posameznika zgolj znotraj obdobja. Praviš, da ste bili vsi enako zaslužni.

Enostavno vsakemu daj enak odstotek glede na njegovo trenutno plačo. (le-ta naj bi že vsaj približno izražala vrednost posameznika v firmi, posledično odgovornost in prispevek na projektih).

Mato989 ::

No ampak v našem podjetju imamo tudi direktorja, ki nosi veliko odgovornost pa ima zato pač bistveno višjo plačo ampak božičnico je pa dobil enako =)

Pač jaz na zadevo gledam tako, da odgovornost se naj plača v plači ne v delitvi dobička... razen če je seveda individualna pogodba napisana drugače, ampak to se potem govori o visokih zadevah tipa menegerjev za pol milijona plače ipd... tam ne bom pametoval ker nimam pojma kako je.

Jaz sem pač zagovornik tega, da vsi členi v podjetju, če predpostavimo da niso tam zato da dobijo plačo aka. VIP in podobno, soustvarjajo pogoje da lahko določeni členi skozi svoje sposobnosti delajo višji ali visok dobiček... tako kot tajnica pač skozi svoje delo omogoči nekomu za kogar opravlja tajniška dela možnost da se on ne ukvarja s takimi malenkostmi in uporabi svojo energijo v višje produktivne zadeve, ki bi bile drugače slabše če ne bi imel tajnice in bi moral opravljat še njeno delo...

Seveda pa ob kvartalnem nagrajevanju ali tudi mesečnem se pa popolnoma strinjam s tabo, da se naj pač ovrednoti prispevek posameznika in se ga temu primerno nagradi. Pa tudi to se strinjam, da v nekih izjemnih primerih ultra odgovornosti je to lahko drugače, ampak jaz še vedno menim, da bi morala PLAČA reflektirat to odgovornost, ne razdelitev dobička. Naj ima taka oseba 10x plača onega osebja ali neko številko večkratnika pač.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Pri taki stvari je nujno izbrati kak enostaven koncept, če kompliciraš se rado zakomplicira.

- fiksno, to je najbolj ziher ko gre za nekaj kar ni specifična recimo bižičnica
- fiksen procent glede na plačo, popularno pri nagradah za dobiček firme ali nekega širšega oddelka.
- fiksen glede na neko skupino/projekt, uporabno če je nagrada specifična

Pomoje sem vse enostavne pokril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

korenje3 ::

Grizzly je izjavil:

V firmi bomo po vsej verjetnosti imeli dobiček (to sem definiral kot razliko med dejanskim zaslužkom in zastavljenim ciljem) in sedaj bom moral kot vodja oddelka ta dobiček razeliti med celoten oddelek. Ker se tega tega lotevam prvič oz. ta sistem šele uvajamo, niti sam ne vem kako bi se tega lotil. Ker je nemogoče ustreči vsem 15 (kolikor nas je v oddelku), želim najti sistem, ki bi bil do vseh čim bolj pravičen.
Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je najdlje v oddelku, ker to pomeni, da bo on vedno imel največji dobiček (ker ga nihče ne bo mogel prehiteti). Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je v tem obdobju največ doprinesel, ker so za to deležni vsi. Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je oddelal največ ur, ker to ne pomeni, da je toliko tudi efektivnega dela. Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je opravil največ nalog, ker so naloge različno težke. Ocenjevanje med zaposlenimi tudi težko pride v poštev, ker niti zaposleni ne vedo kako težko/odgovorno delo nekdo opravlja.

Po kakšnem ključu naj sedaj razdelim ta dobiček, da bo karseda pravičen do vseh zaposlenih v oddelku? Razmišljam, da bi upošteval več dejavnikov in na podlagi tega izračunal kolikšen delež pripada komu. Kako se tega lotevate v vaših firmah?


največ daš tistemu, ki je največ naredil. Če je nekdo v preteklem letu prispeval k temu dobičku 2x več, potem ne moreš dati obema enako ne?

pri nas je tako da se projekti razdelijo v zahtevnostne stopnje. in to se potem upošteva skupno z opravljeno količino ter vključno z opravljeno kakovostjo dela.

To da če nekdo 2x več dela in naredi isto si seveda ne zasluži 2x večji delež.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Mato989 ::

Kaj pa če nekdo nardi zelo malo dela pa je to vredno 2x več kot drug? Se torej pri vas upošteva opravljeno delo ali dobiček od dela =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Furbo ::

Mato989 je izjavil:

Kaj pa če nekdo nardi zelo malo dela pa je to vredno 2x več kot drug? Se torej pri vas upošteva opravljeno delo ali dobiček od dela =)

Če je nekdo naredil nekaj 2x več vrednega, potem je naredil 2x več dela.

Isto kot nekdo enako delo naredi v 4 urah, en drug pa zato potrebuje 8 ur.. je zdaj delo od prvega vredno manj?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Mato989 ::

Furbo je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Kaj pa če nekdo nardi zelo malo dela pa je to vredno 2x več kot drug? Se torej pri vas upošteva opravljeno delo ali dobiček od dela =)

Če je nekdo naredil nekaj 2x več vrednega, potem je naredil 2x več dela.


To pa ni nujno res... nekdo lahko naredi zelo vredno delo v zelo kratkem času, nekdo bo pa delal 2 tedna za dosti manj vrednosti... čas opravljanja dela =! vrednost opravljenega dela.

Isto kot nekdo enako delo naredi v 4 urah, en drug pa zato potrebuje 8 ur.. je zdaj delo od prvega vredno manj?


To glih sprašujem... ker pravi da se več plača kdor naredi več dela... če že bi se moralo nagradit več kdor naredi višji RVC :P Samo pol moraš tudi razporejat delo tako da lahko vsi dosežejo enak RVC :P
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

korenje3 ::

Mato989 je izjavil:

Kaj pa če nekdo nardi zelo malo dela pa je to vredno 2x več kot drug? Se torej pri vas upošteva opravljeno delo ali dobiček od dela =)


ne, ker ta oseba ne more vplivat na delo, ki ga dobi.
recimo da prvi dobi zelo zahtevno delo in ga dela recimo 1 mesec je približno enako vredno kot nekdo ki dela pol manj zahtevno delo in naredi 2 takšna dela v istem obdobju.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Mato989 ::

korenje3 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Kaj pa če nekdo nardi zelo malo dela pa je to vredno 2x več kot drug? Se torej pri vas upošteva opravljeno delo ali dobiček od dela =)


ne, ker ta oseba ne more vplivat na delo, ki ga dobi.
recimo da prvi dobi zelo zahtevno delo in ga dela recimo 1 mesec je približno enako vredno kot nekdo ki dela pol manj zahtevno delo in naredi 2 takšna dela v istem obdobju.


Ja samo saj bolj ali manj vsi vedno oddelajo potem enako dela, ker oddelajo enako ur :P Samo RVC je pa različen.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Furbo ::

korenje3 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Kaj pa če nekdo nardi zelo malo dela pa je to vredno 2x več kot drug? Se torej pri vas upošteva opravljeno delo ali dobiček od dela =)


ne, ker ta oseba ne more vplivat na delo, ki ga dobi.
recimo da prvi dobi zelo zahtevno delo in ga dela recimo 1 mesec je približno enako vredno kot nekdo ki dela pol manj zahtevno delo in naredi 2 takšna dela v istem obdobju.

Potem mora biti pometač cest isto plačan kot srčni kirurg, če imata isto ur?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

Furbo je izjavil:

Potem mora biti pometač cest isto plačan kot srčni kirurg, če imata isto ur?
Seveda. Ura je ura, kaj v tej uri narediš, pa itak ni tvoja stvar, to ti itak šef določi. Če šef cestnega pometača pošlje na kirurgijo operirat, bo plačan isto!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

LeQuack ::

jype je izjavil:

Furbo je izjavil:

Potem mora biti pometač cest isto plačan kot srčni kirurg, če imata isto ur?
Seveda. Ura je ura, kaj v tej uri narediš, pa itak ni tvoja stvar, to ti itak šef določi. Če šef cestnega pometača pošlje na kirurgijo operirat, bo plačan isto!


To je res, pa še kirurg najbrž bolj uživa v svojem delu tako da ga ni potrebno toliko plačati ker je že ta užitek nek način plačila.
Quack !

Tilen ::

Precej enostavno.

Multiplikator glede na delovno mesto določi HR in izplača vsem enako na nivoju podjetja. Tisti, ki niso zadovoljni, se jih lahko takoj obrne na HR, kjer jih bodo, seveda če si to zaslužijo, v prihodnje bolje obravnavali.

Primer:

Osnovna boniteta 1000 enot.

Junior 1000
Senior 1500
Team lead 2000
Manager 3000
Direktor 5000

Skratka, pazite samo na to, da ne bo en manager dobil 1000, drugi 3000. Vsi enako. Multiplikatorje naj določi najvišji management v podjetju skupaj z HR.

V tvojem primeru, če je za pravičnost na nivoju podjetja že prepozno, torej ti določiš multiplikatorje za svoj oddelek. Multiplikatorji se višajo po nazivih, ti samo izračunaj osnovno boniteto.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

SimplyMiha ::

To seveda ni ravno fer do zaposlenih; njihovi šefje so že tako dobro plačani pa dobijo veliko večje nagrade.

Tilen ::

Seveda je fer, samo tebi ni najbolj jasno, kdo opravlja bolj odgovorno in zahtevno delo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Mato989 ::

Tilen je izjavil:

Seveda je fer, samo tebi ni najbolj jasno, kdo opravlja bolj odgovorno in zahtevno delo.


Saj zato naj imajo višje plače =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Tilen ::

In temu primerno višje bonitete. Saj vam gre. Samo počasi. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Mato989 ::

Tilen je izjavil:

In temu primerno višje bonitete. Saj vam gre. Samo počasi. :)


Boniteta naj bo iz individualne pogodbe to je ok, procenti od prometa itd... če je govora o koncu leta in delitvi dobička naj le ta odseva kolektivno zavest in naj bo enak za vse... sposobni se naj izpogajajo za višjo plačo in več individualne nagrade... tu je bistvo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

SimplyMiha ::

Že tako imajo visoke plače in kup privilegijev. Medtem pa delavec, ki se je matral in nabiral nadure, da je podjetje lahko pravočasno izpeljalo projekt, dobi drobtine in še naprej parkira 5 minut stran namesto tik ob stavbi.

To ni prava motivacija za delavce. Podjetje bo kmalu dobilo osip.

Mato989 ::

No treba je povedat da ima vsako podjetje pravico razpolagat in delit kot želi, jaz samo osebno menim da naj plača in osebne bonitete dokazujejo odgovornost in težavnost nalog, ne pa delitev dobička v kolikor do njega pride...

Če nadrejeni meni da je nek delavec ekstra priden mu naj zrihta aneks z višjo plačo... ne pa da mu da višjo božičnico... Plača odraža nezamenljivost, božičnica pa kolektivnost podjetja.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Tilen ::

To je tako, kot če celi firmi "pošteno" izplačaš dodatek na poslovno uspešnost 20%. Nekdo na minimalcu bo seveda nezadovoljen, ker je direktor dobil 2000 EUR zraven, on pa 200 EUR.

Enako ne bo dosegla delitev dobička dovolj visokega cilja, če boš vsem po uravnilovki izplačal 500 EUR, zato so multiplikatorji obvezni.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

SimplyMiha ::

Ha. Kdaj si pa nazadnje videl, da delavcu sami od sebe zvišajo plačo? Sebi si jo hitro zvišajo, pri podrejenih so pa lepo tiho in upajo, da se delavec ne bo spomnil vprašat za povišico.

Mato989 ::

Tilen je izjavil:

To je tako, kot če celi firmi "pošteno" izplačaš dodatek na poslovno uspešnost 20%. Nekdo na minimalcu bo seveda nezadovoljen, ker je direktor dobil 2000 EUR zraven, on pa 200 EUR.

Enako ne bo dosegla delitev dobička dovolj visokega cilja, če boš vsem po uravnilovki izplačal 500 EUR, zato so multiplikatorji obvezni.


Kot pravim, za mene osebno je tu vprašanje na podlagi česa je mišljeno to izplačilo... v svoji zgodovini sem imel različne dodatke izven obveznih... nekateri so bili mesečni (procenti od prodaje) nekateri so bili kvartalni (ocena od nadrejenega do max procenta plače) in nekateri so bili ob koncu leta (božičnica)

Procenti od prodaje
Kvartalna ocena nadrejenega do nekega MAX procenta

Sta seveda individualna dodatka in kot taka različna pri vsakem posamezniku, logično

Božičnica, pa je bila vedno deljena absolutno, ker je tako večala pripadnost kolektivu, da smo vsi zaslužni za dobiček, oz. vsaj naj bi bili, vsak je delal svoj del...

Seveda pa sem kot v.d. poslovodje imel tudi individualni dodatek ob doseganju planov ki ga prodajalec ni imel, ampak to je spet nekaj drugega.

Za vse dodatke menim da je prav da se razlikujejo, edino božičnica bi naj bila enaka... nenazadnje je to izplačilo viška ki ga je ustvarila firma po plačah, individualnih bonusih ipd... v teh individualnih bonusih se pa naj izplačajo bonitete ekstra zaslužnega kadra.

To je samo moje mnenje seveda. Seveda pa ponavljam ima vsak pravico izplačat kot želi, ampak tu je pač debata... ne vidim nobenega plusa če izplačaš božičnice različno, namesto tega izplačaj enako in dvigni plačo bolj zaslužnim z naslednjim letom... bodo vsi srečni.

SimplyMiha je izjavil:

Ha. Kdaj si pa nazadnje videl, da delavcu sami od sebe zvišajo plačo? Sebi si jo hitro zvišajo, pri podrejenih so pa lepo tiho in upajo, da se delavec ne bo spomnil vprašat za povišico.


Odkar je prišla Magna so se plače dvignile brez da bi delavci rekli zanje na štajerskem v določenih branžah...

Tudi vsak ki je v podjetju kjer sem več kot 5 let dobi avtomatsko povišico 100€ brez da rečeš zanjo =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

NikolormousB ::

Enako ne bo dosegla delitev dobička dovolj visokega cilja, če boš vsem po uravnilovki izplačal 500 EUR, zato so multiplikatorji obvezni.


Zakaj potem takšno nagrajevanje v NBA, v fuzbalu in še kje? Misliš, da stvari niso dovolj dobro premišljene?

MIHAc27 ::

Če skupni znesek ni velik (npr da pride 100€ na osebo) sam ne bi kompliciral in dal vsem v teamu enako. Najbolj bi se bal npr. izpostaviti samo enega 'najbolj pridnega' in njemu dat več. Foušija je le ena pogostih čednosti sploh med Slovenci.

Jaz bi verjetno izbral 5 najboljših. Pač tisti ki so nekaj več naredili, oddelali kako urco več, pomagali ostalimi z kakim nasvetom, se extra potrudili...
Sem pač mnenja, da se nekdo, ki mogoče še ni dolgo v timu lahko vseeno bolj potrudi kot nekdo, ki je dalj časa in zadeve reši z levo roko in manj napora.

Lahko si pa izmisliš tudi malce po svoje. Najprej daš nek osnovni znesek, isti za vse. Potem si pa zamisliš še bonuse, ki so seveda lahko različni. Bonus na delavno dobo(v podjetju), bonus na izkušenost, bonus za zagrizenost pa za odgovornost,... izmisliš se jih lahko še veliko.
Najbolj važno po moje, da nek ključ je. Da ti noben ne more metat naprej, da si pač tistim, ki so boljši prijatelji z tabo dal več.

Pa mogoče bi del denarja dal za kako skupno investicijo. Kak ročni nogomet, pikado... če imate pač skupni prostor za relaksacijo. Nov pepelnik za kadilce :D

Smurf ::

V trenutni firmi kjer delam, je tako, da so nagrade vezane na velikost osnovne place. Vodja oddelka dobi se multiplikator x 1.5. Lahko das kaksnemu se posebej multiplikator, ce se je izjemno izkazal na danem projektu.

feryz ::

Kako pa to veš? Jebeš nagrade, če vsaka snažilka ve, kolikšne so.

Smurf ::

feryz je izjavil:

Kako pa to veš? Jebeš nagrade, če vsaka snažilka ve, kolikšne so.

Zaradi dveh razlogov, ker sem bil zraven, ko se je delalo formule za nagrado in ker je le ta objavljena transparentno.

feryz ::

A plače tudi?

Smurf ::

feryz je izjavil:

A plače tudi?

Tocne place poznam od tistih, ki delajo v moji ekipi. Poznam tudi marsikatero drugo placo (spet ker sem bil zraven, ko se je delala sistematizacija plac). Transparentno pa so objavljeni rangi plac glede na naziv, ki ga imas na firmi (junior, mid, senior, lead, itd., ali pa cistilka).

LeQuack ::

Smurf je izjavil:

feryz je izjavil:

A plače tudi?

Tocne place poznam od tistih, ki delajo v moji ekipi. Poznam tudi marsikatero drugo placo (spet ker sem bil zraven, ko se je delala sistematizacija plac). Transparentno pa so objavljeni rangi plac glede na naziv, ki ga imas na firmi (junior, mid, senior, lead, itd., ali pa cistilka).


Se pravi ni važno če dobro ali slabo delaš?
Quack !

Smurf ::

LeQuack je izjavil:

Smurf je izjavil:

feryz je izjavil:

A plače tudi?

Tocne place poznam od tistih, ki delajo v moji ekipi. Poznam tudi marsikatero drugo placo (spet ker sem bil zraven, ko se je delala sistematizacija plac). Transparentno pa so objavljeni rangi plac glede na naziv, ki ga imas na firmi (junior, mid, senior, lead, itd., ali pa cistilka).


Se pravi ni važno če dobro ali slabo delaš?

Huh? Od kje tako mnenje? Vsaka pozicija ima razpon plac za okoli 30%. Hkrati tudi napredujes po pozicijah na podlagi svojega dela (kaksen ne bo nikoli senior, drugi pa lahko to postane relativno hitro).

Smrekar1 ::

Grizzly je izjavil:

V firmi bomo po vsej verjetnosti imeli dobiček (to sem definiral kot razliko med dejanskim zaslužkom in zastavljenim ciljem) in sedaj bom moral kot vodja oddelka ta dobiček razeliti med celoten oddelek. Ker se tega tega lotevam prvič oz. ta sistem šele uvajamo, niti sam ne vem kako bi se tega lotil. Ker je nemogoče ustreči vsem 15 (kolikor nas je v oddelku), želim najti sistem, ki bi bil do vseh čim bolj pravičen.
Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je najdlje v oddelku, ker to pomeni, da bo on vedno imel največji dobiček (ker ga nihče ne bo mogel prehiteti). Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je v tem obdobju največ doprinesel, ker so za to deležni vsi. Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je oddelal največ ur, ker to ne pomeni, da je toliko tudi efektivnega dela. Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je opravil največ nalog, ker so naloge različno težke. Ocenjevanje med zaposlenimi tudi težko pride v poštev, ker niti zaposleni ne vedo kako težko/odgovorno delo nekdo opravlja.

Po kakšnem ključu naj sedaj razdelim ta dobiček, da bo karseda pravičen do vseh zaposlenih v oddelku? Razmišljam, da bi upošteval več dejavnikov in na podlagi tega izračunal kolikšen delež pripada komu. Kako se tega lotevate v vaših firmah?


Nobena delitev ne bo nikoli "pravična" v smislu, da bodo zadovoljni vsi.

Jaz bi vsoto razdelil na polovico, od prve polovice dobi vsak 1/15 (t.j. 1/30 celotnega presežka), od druge enako velik delež kot je delež njihove plače v celotni masi plač oddelka. Če nekdo dobi povprečno plačo dobi 1/15, če dobi dve povprečni plači oddelka 2/15, kdor dobi pol manj 1/30 in tako dalje. Predvidevam namreč, da veš vsaj zakaj so nekateri plačani boljše, drugi slabše in to se lahko odraža tudi v nagradi.

Je to najbolj pravičen sistem? Najbrž ne, ampak glede na zgoraj zapisane omejitve se nihče ne bi smel preveč pritoževati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Timurlenk ::

Grizzly je izjavil:

V firmi bomo po vsej verjetnosti imeli dobiček (to sem definiral kot razliko med dejanskim zaslužkom in zastavljenim ciljem) in sedaj bom moral kot vodja oddelka ta dobiček razeliti med celoten oddelek. Ker se tega tega lotevam prvič oz. ta sistem šele uvajamo, niti sam ne vem kako bi se tega lotil. Ker je nemogoče ustreči vsem 15 (kolikor nas je v oddelku), želim najti sistem, ki bi bil do vseh čim bolj pravičen.
Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je najdlje v oddelku, ker to pomeni, da bo on vedno imel največji dobiček (ker ga nihče ne bo mogel prehiteti). Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je v tem obdobju največ doprinesel, ker so za to deležni vsi. Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je oddelal največ ur, ker to ne pomeni, da je toliko tudi efektivnega dela. Ne morem dati največji znesek tistemu, ki je opravil največ nalog, ker so naloge različno težke. Ocenjevanje med zaposlenimi tudi težko pride v poštev, ker niti zaposleni ne vedo kako težko/odgovorno delo nekdo opravlja.

Po kakšnem ključu naj sedaj razdelim ta dobiček, da bo karseda pravičen do vseh zaposlenih v oddelku? Razmišljam, da bi upošteval več dejavnikov in na podlagi tega izračunal kolikšen delež pripada komu. Kako se tega lotevate v vaših firmah?


Lej, povprečna ustvarjena bruto dodana vrednost je prek 40.000 €, povprečna bruto plača pa je pod 20.000 € . It's not that difficult
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

TheBlueOne ::

Jaz bi dal vsem, ki imajo polno leto delovne dobe enak dodatek na podlagi dobicka, tisti, ki imajo manj, kot eno leto pa sorazmeren del. Se mi zdi, da ce das za bozic bo vecina sla za praznike, kjer se mi zdi, da tiste nekaj stotakov vec prej potrebuje cistilka, kot nek developer.

Drugace mi je v praksi najbolj znan princip dodatne place. V tem primeru upostevas relativnost vrednosti delovnih mest.

krneki0001 ::

Tilen je izjavil:

Seveda je fer, samo tebi ni najbolj jasno, kdo opravlja bolj odgovorno in zahtevno delo.


Nope, nagrada konec leta je ponavadi za vse enaka, ker so vsi doprinesli k dobičku. Plača je tista, ki je za tiste, ki več in bolj odgovorno ter zahtevno delajo, večja kot za druge, ki imajo manj odgovorno delo.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

thramos ::

Nagrada konec leta je večja za tiste, ki več in bolj odgovorno ter zahtevno delajo.

Plača pa je enaka za vse, ker so vsi doprinesli k dobičku.

Kostolomac ::

thramos je izjavil:

Nagrada konec leta je večja za tiste, ki več in bolj odgovorno ter zahtevno delajo.

Plača pa je enaka za vse, ker so vsi doprinesli k dobičku.


lol ne? Po tej logiki bi morali imeti vsi isto plačo. Tamle en nevrokirurg in pa nekdo, ki lopato goni cel šiht? Ravno plača definira kako odgovorno delo ima nekdo, kakšen imaš položaj v podjetju, izobrazbo in podobno.

thramos ::

Ja, in zakaj bi za nagrado veljalo kaj drugače?

Mato989 ::

thramos je izjavil:

Ja, in zakaj bi za nagrado veljalo kaj drugače?


Zato ker želiš gradit pripadnost podjetju... ko na koncu rečeš imamo 100.000 profita ki ga razdelimo in vsak dobi jurija ker vas je 100 zaposlenih, VI VSI ste zaslužni zanj... čeprav ima en plače 70 jurijev letno, nekdo pa 20 jurijev, zaradi odgovornosti.

Povej nam zakaj imajo recimo v reprezentacah itd. vsi enako nagrado? Ker se tako gradi pripadnost ekipi... tudi ko pridejo AMerikanci zmagat basket svetovno, dobijo ENAKE nagrade, čeprav bi en LBJ dal 100x več doprinosa kot 12ti na klopi, ampak tako se gradi ekipni duh.

Zato ker je Lebronček tako sposoben dobi plačo 100x višjo od onega, nagrado pa enako.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Mr_Globus ::

thramos je izjavil:

Ja, in zakaj bi za nagrado veljalo kaj drugače?


Ker nekateri še vedno živijo v socializmu in raje vidijo da nobeden ne dobi nič, kot pa kdo kaj več od njih.

Če so plače odvisne od odgovornosti in povpraševanja na trgu, so nagrade tudi.

Tilen ::

Mr_Globus je izjavil:


Če so plače odvisne od odgovornosti in povpraševanja na trgu, so nagrade tudi.

Točno tako in tako je to v normalnih podjetjih tudi urejeno.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

thramos ::

Mato989 je izjavil:

Zato ker želiš gradit pripadnost podjetju...


In jo seveda gradiš tudi z enakimi plačami. VI VSI ste zaslužni za profit in zato imejte tudi enake plače. Tako se gradi pripadnost ekipi delavcev.

Nagrade pa naj bodo različne - zaradi odgovornosti.

Mato989 ::

thramos je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zato ker želiš gradit pripadnost podjetju...


In jo seveda gradiš tudi z enakimi plačami. VI VSI ste zaslužni za profit in zato imejte tudi enake plače. Tako se gradi pripadnost ekipi delavcev.

Nagrade pa naj bodo različne - zaradi odgovornosti.


Ni res, ker plače načeloma niso javne, sploh priindividualnih pogodbah in so dodatki, medtem ko načeloma podjetje na koncu leta poda neko interno poročilu o dogodkih poslovnega leta ki se zaključuje

Še zdaj mi nisi razložil zakaj Lebron James ki je dobrinesel največ k zmagi Amerike dobi enako nagrado in različno plačo od drugih? Ker so Američani socialisti?

Zakaj tudi Real Madrid da različne letne plače ampak enake nagrade za osvojitev LP VSEM igralcem?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

LeQuack ::

Najbolje da ne razdeliš dobička ampak ga porabiš za recimo luksuzen avto ali dva, tako bodo delavci bolj motivirani da delajo, ker bodo videli da s trdim delom si bodo tudi oni privoščili tak avto. Seveda moraš tudi parkirati potem v bližini ostalih in ne recimo v kletni etaži.
Quack !

Timurlenk ::

LeQuack je izjavil:

Najbolje da ne razdeliš dobička ampak ga porabiš za recimo luksuzen avto ali dva, tako bodo delavci bolj motivirani da delajo, ker bodo videli da s trdim delom si bodo tudi oni privoščili tak avto. Seveda moraš tudi parkirati potem v bližini ostalih in ne recimo v kletni etaži.

Edino prav za vsko tveganje, ki si ga prevzel. Naj se vidi, kdo vse tvega, ostali so nepomembni, zgolj zažirajo tvoj profit.
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

ramiz?! ::

Mato989 je izjavil:

thramos je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zato ker želiš gradit pripadnost podjetju...


In jo seveda gradiš tudi z enakimi plačami. VI VSI ste zaslužni za profit in zato imejte tudi enake plače. Tako se gradi pripadnost ekipi delavcev.

Nagrade pa naj bodo različne - zaradi odgovornosti.


Ni res, ker plače načeloma niso javne, sploh priindividualnih pogodbah in so dodatki, medtem ko načeloma podjetje na koncu leta poda neko interno poročilu o dogodkih poslovnega leta ki se zaključuje

Še zdaj mi nisi razložil zakaj Lebron James ki je dobrinesel največ k zmagi Amerike dobi enako nagrado in različno plačo od drugih? Ker so Američani socialisti?

Zakaj tudi Real Madrid da različne letne plače ampak enake nagrade za osvojitev LP VSEM igralcem?

Kolkor mam stika in kolegov iz zahodnega sveta, so plače dost bolj javne kot pri nas in tudi ljudem ni neprijetno postavljat teh vpašanj, pri nas pa so ta vprašanja nekako isto, kot če bi nekoga vprašal kdaj je nazadnje seksal (torej skoraj prepovedano, razen če niste dobri kolegi in so okna in vrata zaprta). To se pozna že pri oglasih za delo, kjer so skoraj čisto povsod navedene nebuloze: redno in dobro plačilo...

Drugače pa igralci za igranje v reprezentanci ne dobivajo plač, ker nimajo sklenjene pogodbe za nastopanje, saj nastopanje ni obvezno... dobivajo dnevnice, bonuse itd... te pa so preprosto isti zato, ker udeležba ni obvezna ... nagrade za medalje, pa so iz istega razloga prej določene in sploh v primeru košarkarjev se tistih 50-100k$ pozna ravno toliko, kot če bi vam za božičnico dal vsakemu po 5€ ... lahko bi šel enkrat na burek, LeBron pa si s tistimi par tisočaki kupi 1 dizajnerski outfit al pa priredi eno manjšo druženje v ožjem družinskem krogu...

Spet po drugi strani sam sebi v skledo pljuvaš (svoji teoriji), ko recimo izpostavljaš real madrid ... če si že pri tem, da bi morali vsi dobit enako... zakaj pa maser, pomočnik trenerja, trener za fizično moč in ostalo tesno povezano osebje ne dobi isto kot ronaldo? ker če ga maser nebi dobro zmasiral, bi ga lahko krč že v 37. minuti in bi moral bit zamenjan itd. itd. ... zakaj žena od ronalda ne dobi 2mio €, ker jo je noč pred finalom fajn nabrisal in bil na tekmi bolj zbran???
Never regret anything, there's always a reason things happen.

thramos ::

Mato989 je izjavil:

Ni res
Kaj ni res?

Mato989 je izjavil:

Še zdaj mi nisi razložil zakaj Lebron James ki je dobrinesel največ k zmagi Amerike dobi enako nagrado in različno plačo od drugih? Ker so Američani socialisti?

Zakaj tudi Real Madrid da različne letne plače ampak enake nagrade za osvojitev LP VSEM igralcem?


Ne vem in vseeno mi je.

Pa mimogrede, prav v ameriških športnih ligah se najde cel kup prijemov, ki so po vseh standardih socialističnih. Recimo omejitev plač, proračunov moštev, vrstni red izbora na draftu ....

Mato989 ::

te pa so preprosto isti zato, ker udeležba ni obvezna


Tudi udeležba v delovnem razmerju ni obvezna ali kako? Si ti prisiljen delat kot suženj? Delovno razmerje je vsaj tako prostovoljno kot igranje za repko =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mr_Globus ::

Mato989 je izjavil:

thramos je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zato ker želiš gradit pripadnost podjetju...


In jo seveda gradiš tudi z enakimi plačami. VI VSI ste zaslužni za profit in zato imejte tudi enake plače. Tako se gradi pripadnost ekipi delavcev.

Nagrade pa naj bodo različne - zaradi odgovornosti.


Ni res, ker plače načeloma niso javne, sploh priindividualnih pogodbah in so dodatki, medtem ko načeloma podjetje na koncu leta poda neko interno poročilu o dogodkih poslovnega leta ki se zaključuje

Še zdaj mi nisi razložil zakaj Lebron James ki je dobrinesel največ k zmagi Amerike dobi enako nagrado in različno plačo od drugih? Ker so Američani socialisti?

Zakaj tudi Real Madrid da različne letne plače ampak enake nagrade za osvojitev LP VSEM igralcem?


Ima tako nagrado ker so ekipe dogovorjene med sabo kolko je najvecja nagrada za igralca... spet zgodba kako se povprecnezi slepajo na sposobnih

planet money, LeBron James still underpaid
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Božičnica (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23331676 (11940) Ganon
»

Krka - proizvodnja, izkušnje iz prve roke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8830652 (18919) simone
»

Elektro primorska

Oddelek: Loža
344496 (3809) gtu
»

Delitev dela dobička odslej obvezna (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55365439 (56818) TESKAn

Več podobnih tem