» »

Katero ogrevanje za hiso

Katero ogrevanje za hiso

1
2
3 4 5

TheBlueOne ::

@ToniT, mi morda lahko zaupas, kdo ti je delal vrtino in sistem? Lahko tudi ZS. Hvala...

Skratka na koncu je, ce prav razumem tako, da je v optimalnih pogojih voda-voda optimum ampak stane nekoliko vec in se morda ne rentira.

Voda Zrak je najbolj enostavna resitev, ki pa ji pravzaprav nic ne manjka, je pa v primeru, da nimas srece z voda voda, lahko boljsa resitev.

Na vsak nacin, pa bo ocitno treba narediti mini studijo. :)

ToniT ::

Vse v zvezi s toplotno črpalko mi je urejala firma Zerox iz Ptuja.

Oni so mi uredili vrtanje in testiranje vrtine in sami poiskali podizvajalce. Jaz nisem imel z drugimi firmami nobenega posla.

c3p0 ::

Invictus je izjavil:


Peleti so svinjarija in definitivno ne tako ekološki kot nas hočejo prepričati...


Ob primerno urejeni kurilnici, jih nikoli niti ne vidiš. Če pa misliš na kar pride iz dimnika, dvomim, vsaj ob lambda sondi in A1 peletih.

TheBlueOne ::

c3p0 je izjavil:

Invictus je izjavil:


Peleti so svinjarija in definitivno ne tako ekološki kot nas hočejo prepričati...


Ob primerno urejeni kurilnici, jih nikoli niti ne vidiš. Če pa misliš na kar pride iz dimnika, dvomim, vsaj ob lambda sondi in A1 peletih.


Serviser za peci je razalgal, da mu je zaradi peletov posel raketiral. Menda sistemi kar radi zakasljajo, se masijo, problem so menda tudi neki grelci, ampak se ne spomnem tocno kaj.

Koliko stane investicija za pelete, kjer bi bilo zanimivo tudi vedeti koliko stane to cemur pravis primerno urejena kurilnica? Jaz se bojim, da je pri novogradnji ze kurilnica z zalogovnikom kar konkretna investicija. Koliko m2 prostora potrebuje sistem?

Globetrotter ::

Glede na to da je talno ogrevanje je po mojem mnenju prava odločitev toplotna črpalka. Lahko zrak/voda. Pred 2 leti so nam montirali Termo shop toplotno črpalko. Toplo priporočam.

Bellzmet ::

A topla voda za tuširanje je potem tudi priključena na isto TČ ali kako gre to?

robek ::

Ja.

boss-tech ::

Naslednje leto bomo urejali mansardo. Fasade je sedaj 15cm, streha bo izolirana 30cm+. 100m2, par let stara okna in vrata. Kaj se mi najbolj izplača?

TČ zrak - voda?
Gledal sem tudi Kamin + IR paneli, pa nekako naj nebi bila pametna ideja?!
http://tovornik.info

robek ::

Po mojem TČ, čeprav nisi povedal, ali bo talno ali ne.

boss-tech ::

To pa niti ne vem kaj je najboljše? Talno ali radiatorji ali kakšne so možnosti?
http://tovornik.info

robek ::

Za novogradnje je po mojem primerno izključno talno, glede na to, da bo prenova, je pa odvisno, koliko imaš prostora za estrihe.

Možnosti je pa poleg talnega in radiatorjev še več, med drugim tudi stensko pa stropno ogrevanje pa ne vem kaj še vse...

Najprej se to odloči. TČ so najbolj primerne za nizkotemperaturna ogrevanja, kar pa ne pomeni, da z radiatorji ne funkcionirajo.

DePalmo ::

ToniT je izjavil:

Sam sem bil pred 5. leti pred odločitvijo peleti ali TČ. Za pelete bi potreboval poseben prostor za peč in zalogovnik za pelete, da ne govorim o dodatnem delu. TČ pa imam v kleti, ki je bila prej bolja ali manj rumplkamra. V vsakem primeru bi pa moral nabaviti zalogovnik za vodo in bojler, ker tega pri plinski peči nisem rabil.
Niti malo mi ni žal za mojo odločitev, kajti tudi v najhujšem mrazu mi ni potrebno vklapljati dodatnega grelca za vodo, kot je to potrebno pri TČ zrak-voda.

Mi lahko obrazložiš zakaj zalogovnik za vodo pri peletih? Ker se slišal ravno obratno, da pri peletih ne rabiš zalogovnikov ker se peč prižiga in ugaša po dejanski porabi in ne dela viška (kot naprimer drva).

Invictus ::

Zato, da lokalni mojster dodatno zasluži 100% marže pri prodaji zalogovnika...

Sicer eno uporabno vrednost ima, ampak dvomim, da z njim toliko prihraniš v 20 letih, da se ti nakup splača...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

TheBlueOne je izjavil:


Serviser za peci je razalgal, da mu je zaradi peletov posel raketiral. Menda sistemi kar radi zakasljajo, se masijo, problem so menda tudi neki grelci, ampak se ne spomnem tocno kaj.

Koliko stane investicija za pelete, kjer bi bilo zanimivo tudi vedeti koliko stane to cemur pravis primerno urejena kurilnica? Jaz se bojim, da je pri novogradnji ze kurilnica z zalogovnikom kar konkretna investicija. Koliko m2 prostora potrebuje sistem?


Odvisno kateri sistemi, adhoc gorilniki na pelete in razna solata brez avtomatizacije gotovo rabi babysitting in stalni nadzor. Ti ljudje skoraj živijo v kleti.

Urejena kurilnica: pri meni slaba 2m2 za peč, pa kake 4m2 za zalogovnik. V lastni režiji (pregradna stena, LSB plošče, varjenje pohištvenih profilov) te to stane par 100€.

fikus_ ::

Pri pečeh na pelete se rade pokvarijo grelne sveče (odvisno od proizvajalca gorilnika). Večkrat kot se prižiga peč, krajša je življenjska doba sveče. Zato nekateri svetujejo vgradnjo zalogovnika. Vprašanje, če se samo zaradi tega splača vgradnja zalogovnika. Druga rešitev je nastavitev večjega temperaturnega intervala med zgornjo in spodnjo temperaturo v hiši, da se peč redkeje prižiga.

DePalmo ::

Sprašujem zato ker se še vedno ogrevamo na drva in imam 1.800l zalogovnika (2x 900l). Pri drvah to pride zelo prav, a sem jih mislil vrečt ven ko bi montiral gorilec na pelete. Torej bi po vaše pustil omenjena zalogovnika? Bo gorilec na pelete zmožen ogrevat tok vode, hkrati pa še hišo? Za primer, da vodo segrejem iz 20 na 75 stopinj in vmes segrejem še hišo, rabim kar konkretno nalagat cca. 6 ur ...

Dtrader ::

Navajaš ektremni primer... Vse je odvisno od toplote, ki jo zahteva hiša.
Jaz bi jih pustil, ker jih bo vsaka peč/naprava vesela.
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

floyd1 ::

fikus_ je izjavil:

Pri pečeh na pelete se rade pokvarijo grelne sveče (odvisno od proizvajalca gorilnika). Večkrat kot se prižiga peč, krajša je življenjska doba sveče.


Pri Ferroli gorilnikih je bilo to nekaj časa kar pogosto, sodelavcu crknila 2x. Potem je dal notri dražjo "keramično" in je bil mir. Tašča ima v starem, neizoliranem stanovanju (meščansko, 3,20 m stropovi) toplozračni kamin, ki se precej prižiga in ugaša, pa zaenkrat še ni bilo problemov. Kupimo pa vedno malo boljše pelete, da ni mašenja, žlindre. Tudi to verjetno vpliva na življenjsko dobo svečke.

Nazaj na temo - pri talnem gretju in trenutni ceni elektrike je toplotna črpalka (zrak - voda) zakon. Poceni, nizka poraba, popolnoma avtomatsko, ni skrbi za nabavo energenta. Kako bo s ceno elektrike v prihodnje, pa bomo videli. Problem je tudi, če se spet ponovi žled v tako hudi obliki, kot se je 2 leti nazaj.

boss-tech ::

Nazaj na temo - pri talnem gretju in trenutni ceni elektrike je toplotna črpalka (zrak - voda) zakon. Poceni, nizka poraba, popolnoma avtomatsko, ni skrbi za nabavo energenta.


Kakšna pa je potem razlika če imaš talno ali radiatorje?
http://tovornik.info

TheBlueOne ::

boss-tech je izjavil:

Nazaj na temo - pri talnem gretju in trenutni ceni elektrike je toplotna črpalka (zrak - voda) zakon. Poceni, nizka poraba, popolnoma avtomatsko, ni skrbi za nabavo energenta.


Kakšna pa je potem razlika če imaš talno ali radiatorje?


Talno ima vecjo povrisno, posledicno lazje odda energijo. Mala grelna telesa morajo biti dosti bolj vroca, da uspejo oddati enako kolicino energije. TC naj bi bila v sweetspotu porabe v kombinaciji s talnim gretjem.

boss-tech ::

Hvala. Bom še gledal v tej smeri.
http://tovornik.info

kixs ::

Za radiatorsko ogrevanje pac rabis VT (visokotemperaturno) toplotno crpalko. Verjetno tudi kosta malo vec.

energetik ::

kixs je izjavil:

Za radiatorsko ogrevanje pac rabis VT (visokotemperaturno) toplotno crpalko. Verjetno tudi kosta malo vec.
Sploh ni nujno. Odvisno od izolacije bajte in radiatorjev. Večinoma se folk v vsaj približno izoliranih bajtah (npr. 5cm fasade, 10cm podstreha) in z normalnimi radiatorji lepo grejejo z običajnimi NT TČ, z dvižnim vodom do nekje max 42°C. V dobro izoliranih bajtah s predimenzioniramimi radiatorji pa imajo DV ves čas pod 36°C.
Na talnem rabiš pa temperature do nekje max 33°C.

TheBlueOne ::

Lahko nekdo napise priblizne dimenzije za crpalko ter zalogovnik?

firbec ::

Zelo zanimiva tema. Mene zanima kvalitetna firma, oz. izvajalec za zamenjavo stare peči na olje v novo TČ zrak-voda. Lahko na ZS, da ne bo reklame

Kam3la_Nr1 ::

Off topic, se opravičujem
@thetilko
Kako je kaj živeti in delati na avstrijskem koroškem ? Se v Celovcu/Beljaku dobi kaj pametnega iz IT področja ali sta to premajhni mesti ?

TheBlueOne ::

Kam3la_Nr1 je izjavil:

Off topic, se opravičujem
@thetilko
Kako je kaj živeti in delati na avstrijskem koroškem ? Se v Celovcu/Beljaku dobi kaj pametnega iz IT področja ali sta to premajhni mesti ?


Seveda se najde. Jaz in moja zelo rada zivima tukaj, kakor vidis bova tudi gradila. ;)

Dosti nujno bi imel te dimenzije in se bojim, da nihce ne bo opazil, da sprasujem po tem, ce bo prevec diskusije okoli sluzb. Prosim naredi drugo temo ali pisi na ZS. Tukaj bo verjetno vse brisano... :D

energetik ::

TheBlueOne je izjavil:

Lahko nekdo napise priblizne dimenzije za crpalko ter zalogovnik?
Zalogovnika v zidani hiši s talnim gretjem ne rabiš.
Notranja enota zasede na zidu cca 50x40x30cm, 300L bojler za sanitarno vodo pa zasede nekje fi 65cm višine 190cm. Lahko nabaviš že oboje v kompletu samostoječe, zasede tloris 70x70. Ko en mal večji hladilnik.

Če boš šele zidal, zakaj samo 5cm izolacije (a nimajo strožjega standarda?), hkrati pa zapravljaš nesmiselno za drag cegu?
Vzami najcenejši cegu (navaden modularc) in gor navesi 20cm stiropora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

TheBlueOne ::

energetik je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Lahko nekdo napise priblizne dimenzije za crpalko ter zalogovnik?
Zalogovnika v zidani hiši s talnim gretjem ne rabiš.
Notranja enota zasede na zidu cca 50x40x30cm, 300L bojler za sanitarno vodo pa zasede nekje fi 65cm višine 190cm. Lahko nabaviš že oboje v kompletu samostoječe, zasede tloris 70x70. Ko en mal večji hladilnik.

Če boš šele zidal, zakaj samo 5cm izolacije (a nimajo strožjega standarda?), hkrati pa zapravljaš nesmiselno za drag cegu?
Vzami najcenejši cegu (navaden modularc) in gor navesi 20cm stiropora.


Lezeci bojlerji in zalogovniki tudi obstajajo?

Kar se tice zidov, ni ne vem kaksne razlike v ceni pri vecji debelini. Morda ves priblizno kaksna je preracuna razlika v izolativnosti ene ter druge variante. Pri zidvih brez stiropora je menda tudi fino, ker hisa malo "diha". Ko sem primerjal s kaksnimi drugimi izolacijami se mi je zdel debelejsi zid optimum, ampak po drugi strani bom zelo vesel, ce me lahko posolas in izpostavis zmoto. :)

Hvala za dimenzije...

energetik ::

Take velikosti mislim da ne obstajajo ležeči.

Glede izolacije obstaja zakonodaja, in pri nas sigurno ni dovolj 5cm.
Dejstvo je, da je namen cegla nosilnost in akumulacija toplote, namen izolacije pa izolacija. In da tiste drage cegle z volno nadomestiš s 1-2cm dodatnega stiropora.
Stena nima kaj dihati, vlago se izmenjuje preko oken in prezračevanja. Stena mora imeti samo tako sestavo, da se notri ne kondenzira voda v nobenih pogojih. In pri sestavi omet/cegu/EPS se ne kondenzira.

TheBlueOne ::

No moja druzba nima nic prti nikomur. Tako, da ce kdo hoce druzbo, ki posplosuje glede na regijo potem z Invictusom na pivo, ce hoce druzbo, ki se s tem ne obremenjuje pa je verjetno boljsa izbira moja druzba na Koroskem.

Sicer pa ze to, da imas potrebo pri temi o ogrevanju potrebo po simfanju pocez, pove vec o tebi kot o Koroskem ali kjerkoli je ze raj za tebe.

S taksnim odnosom in retoriko ne bi prisel na podjetjih kjer sem jaz nikamor, tako da razumem, da si raje kje drugje. Koroska gotovo ni zate in oba bova ocitno vesela, da je tako.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Lahko prosim nekdo poklika moj zadnji post za predlaganje izbrisa. TNX...

IL_DIAVOLO ::

Uff mocna propaganda za TC in proti drvam. Realno, ce imas svoja drva in svoje orodje, je strosek samo delo, orodje in prevoz, pa se to ne vedno.

Z drvi se da hudo poceni, lahko pa je precej drago, ce kupujes ze narejena.

Ce pa znas kaj sam, pa je ogrevanje lahko res poceni. S svojimi drvi cca 300 evrov, brez svojih drv in precej lastnega dela pa cca 1000 evrov.

S TC pa ne bi sanjal o teh številkah, sem ze videl 300 evrov mesečne elektrike v najbolj mrzlih mesecih. Je udobno, ampak ni tako poceni, kot se promovira. Veliko tudi odvisno od izolacije.

Tc + talno gretje je tudi veliko bolj drago pri začetni investiciji, manj vzdrzljivo od peci, ki ima življenjsko dobo 20 let+, radiatorji pa itak delajo na vekomaj.

Je pa treba delat, to pa je res.

aborko ::

Ja tista stran je bolj reklama, kot kaj resnega... Nam niti na misel ne padejo drva, sej nismo več leta 92, že tako od sosedov smrdi, da ne moreš niti perila zunaj sušiti. Če imaš vsaj 5 cm izolacije na fasadi in nekaj pod streho je TČ zmaga, vsaj trenutno. Ni ga čez komot, pa četudi je par € dražje. Povprečje zadnjih dveh zim imamo 350€, s TČ ogrevano 180m2 ter seveda sanitarno vodo, hiša iz 80ih 5cm stiropora,15cm volne pod streho, 40 let stari emo term radiatorji, 50m2 neizoliranih balkonov. Drva (kamin) bi imel zgolj za romantiko, pa mogoče kot alternativo, če se štrom tam 300% podraži. Dokler bo manj kot 300%, ni vredno mojega časa, saj razliko pokrijem z nekaj dni dela.

civic_ ::

Če upoštevaš tudi začetno investicijo je edini odgovor klima. Izkoristek primerljiv z nizkotemperaturno tč.

Cca 90 m2 (2 sobi, kopalnica in dnevna s kuhinjo) ogrevam z 2 klimama. Hiša iz leta 1995. Strošek na sezono 350 eur. Investicija 1600eur. Prej 15-20m drv, moderna peč z zalogovniki. Ko bom izdelal v hiši še eno stanovanje bom dal tudi klimo. Luksuz, poleti še hladi.

Nisem že eno leto zakuril peči pa imam "zastonj" drva.

Zastonj= nova motorka (800EUR), zaščitna oprema (250EUR), traktor, ČAS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: civic_ ()

Ori ::

civic_ je izjavil:

Če upoštevaš tudi začetno investicijo je edini odgovor klima. Izkoristek primerljiv z nizkotemperaturno tč.

Cca 90 m2 (2 sobi, kopalnica in dnevna s kuhinjo) ogrevam z 2 klimama. Hiša iz leta 1995. Strošek na sezono 350 eur. Investicija 1600eur. Prej 15-20m drv, moderna peč z zalogovniki. Ko bom izdelal v hiši še eno stanovanje bom dal tudi klimo. Luksuz, poleti še hladi.

Nisem že eno leto zakuril peči pa imam "zastonj" drva.

Zastonj= nova motorka (800EUR), zaščitna oprema (250EUR), traktor, ČAS.



kateri klimi imate, se spača dati za klimo 1500€, katero.
hvala,lp

feryz ::

shotalick je izjavil:

Magic1 je izjavil:

A ste nori. 4000€ bi dajali za električno peč, ko vas toplotna stane pod 6000€?!? A se zavedate, da toplotna porabi cca 1/3 elektrike električne? To je razlika v položnici za elektriko med 100€ in 300€ na mesec. 2000€ razlike prineseš not v parih letih!


Električna peč stane 600€, vse ostalo napeljavo in delo plačaš enako kot pri TČ.
Električna peč stane 55 evrov, boljši bojlerji jo imajo celo vgrajeno. Rabiš samo še SE in imaš ogrevanje in štrom praktično zastonj. Ok, davkom in smrti se ne moreš izogniti. Ampak to velja v vseh primerih.
Imam TČ in jo ne bi nikoli zmontiral še enkrat. Ampak ok, glede na to, da je bila đabe, naj se odvrti do konca.

techfreak :) ::

Imam TČ in jo ne bi nikoli zmontiral še enkrat.
Huh, lahko poves zakaj?

Bellzmet ::

Feryz: 55 EUR? :)

energetik ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Uff mocna propaganda za TC in proti drvam. Realno, ce imas svoja drva in svoje orodje, je strosek samo delo, orodje in prevoz, pa se to ne vedno.

Z drvi se da hudo poceni, lahko pa je precej drago, ce kupujes ze narejena.

Ce pa znas kaj sam, pa je ogrevanje lahko res poceni. S svojimi drvi cca 300 evrov, brez svojih drv in precej lastnega dela pa cca 1000 evrov.

S TC pa ne bi sanjal o teh številkah, sem ze videl 300 evrov mesečne elektrike v najbolj mrzlih mesecih. Je udobno, ampak ni tako poceni, kot se promovira. Veliko tudi odvisno od izolacije.

Tc + talno gretje je tudi veliko bolj drago pri začetni investiciji, manj vzdrzljivo od peci, ki ima življenjsko dobo 20 let+, radiatorji pa itak delajo na vekomaj.

Je pa treba delat, to pa je res.

Oprosti, ampak nabijaš. Cena 1kWh toplote iz kupljenih drv je enaka kot iz TČ. Če jih skuriš v dobrem uplinjaku z dodatnim par 1000L zalogovnikom, kar stane vsaj toliko kot TČ ali več. Če jih skuriš brez zalogovnika, se cmarijo in izkoristek je beden. Če drva delaš sam, pa prištej vso opremo, mehanizacijo in svoj ČAS, da imaš drva suha v kurilnici. Pa še potem moraš kuriti, čistiti peč, dimnik itd.
Poleg tega - sodobne hiše, ki se grejejo praktično na dihanje prebivalcev, niti nimajo placa za ogromne peči in zalogovnike, prav tako bi bilo absurdno te stvari tja vgraditi.
Ja, grejemo se s TČ na talnem že 5 leto za 280€ letno + 100€ topla voda. Ne da bi mignil s prstom.
Aja, pa še hladi nas poleti, a to drva znajo?

IL_DIAVOLO ::

Kaj se grejete ko pingvini na 18 stopinj?

energetik ::

Ne, 22° 24/7.

Utk ::

300 evrov plus jebanje z drvmi v svojem gozdu in okoli hiše in do peči, proti 600 evrom in pritiskanje gumbov parkrat na leto. Hm, let me think...

IL_DIAVOLO ::

Ni to za kocarje, ne.

floyd1 ::

S TC pa ne bi sanjal o teh številkah, sem ze videl 300 evrov mesečne elektrike v najbolj mrzlih mesecih


Motiš se. Lansko sezono smo za ogrevanje porabili od oktobra do nekje srede aprila ca. 250 eur. Temp. notri nekje okrog 21 stopinj.

Kar daleč od 300 eur na mesec. Ampak lanska zima si res ni zaslužila tega imena.

Hiša, stara polna opeka, 160m2, 12 centi stiropora (dalmatiner, mešanica navaden-grafitni), trislojna lesena okna, izolacija proti hladnem podstrešju 25cm steklene volne.
Talno gretje, nizkotemperaturna Estia 11 kW.

Utk ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ni to za kocarje, ne.


Za koga pa je? Če hočeš danes imet svoja drva, rabiš bi pravo mehanizacijo, ki je predraga, če delaš samo drva zase. Se pravi jih moraš še kar nekaj prodat. Drugače je "ceneje", če jih kupiš. Če jih kupuješ, je pa TČ že tam nekje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

Utk je izjavil:

Če hočeš danes imet svoja drva, rabiš bi pravo mehanizacijo, ki je predraga, če delaš samo drva zase. Se pravi jih moraš še kar nekaj prodat. Drugače je "ceneje", če jih kupiš. Če jih kupuješ, je pa TČ že tam nekje.
Točno tako je. Ne samo da je TČ tam nekje, TČ na talnem je na kWh toplote cenejša od kupljenih drv. Tudi uplinjak nima 100% prenosa toplote iz drv na ogrevalno vodo, veliko toplote izpuhti direktno čez dimnik.

Aja še to, ker je bilo omenjeno - talno bo zdržalo več kot radiatorji. Cevi talnega so fiksno zalite v beton, brez spojev iz enega kosa cevi, ne rjavijo, notri pa se pretaka voda 20-30° pri 1 bar, nima kaj crknit 50 let. Nobenega vzdrževanja, barvanja, čiščenja prahu, ne zasedajo prostora. Skratka zakon.

Utk ::

Pa tudi sodobna peč na drva z vsem zraven je že dražja od toplotne.

IL_DIAVOLO ::

Kolko pride tc + talno + izolacija? 20k ali vec? Kdaj se ti povrne? V 20 letih, ko rabis drugo ali celo tretjo tc?

Bos se v penziji lahko izkasljal za novo tc in razbijanje tal, da bos prišel do talnega? Bognedaj da elektronika crkne.

Future proof? Hardly.

Ja moderna kotlovnica te pride hitro 10 jurjev, ampak to imas potem mir naslednjih 30 let z rednim vzdrževanjem in popravili da se razume. Čez 30 let pac menjas pec, tiste 4 jurčke bos ze napraskal. TC lahko po 10 letih odpeljes samo na odpad, ni kaj popravljat, ko rikne. Kolko pride nova z montazo? Ne bi rad vedel.

energetik ::

Čaki mal, kaj zdaj tlačiš zraven talno in izolacijo? To imaš lahko pri drveh ali pri TČ.
Ja, v penziji bom lahko izkašljal za novo TČ in talno, saj ne gre za 100kEUR... Novo talno je bilo za našo bajto 3kEUR komplet + 1kEUR estrih.

Moja nova zunanja enota (monoblok) je slabe 4kEUR, toliko kot praviš tvoja peč. Notri pa nima kaj crknit, razen obtočna ali 3p ventil, kar je v rangu 100-200EUR.
In se tudi motiš, če misliš da nimaš kaj popravljat pri zunanji kišti. Zaradi okvare štroma mi je lani na kišto prišla medfazna napetost. Ckrnil je krmilnik ventilatorja. Skupaj z delom je bila zamenjava 150EUR z DDV. Ni ravno katastrofično, da bi kar na odpad vozil.
Po 10 letih? Ne me smejat, mnogo ljudi se že greje 10let s TČ, pa še nič ne kaže, da bi po tekočem traku crkovale. Kakšen senzor, kos elektronike, sicer pa zadeve laufajo.
Medtem pa berem na drugem forumu, da folk po 3 letih menja šamot in gorilno šobo v uplinjakih, ker zadeve pokajo in razpadajo.

Zgodovina sprememb…

1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14615924 (8313) krho
»

Kakšno peč za staro hišo?

Oddelek: Loža
252288 (1450) zk_eu
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
699836 (8287) Vanich
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042499 (34481) kixs
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017640 (5009) letmein

Več podobnih tem