» »

Sosedova stavba na moji parceli

Sosedova stavba na moji parceli

1 2 3
4
»

bbbbbb2015 ::

K0l1br1 je izjavil:

Saj tole priposestvovanje je šiba božja za lastnike, ki ne skrbijo za svoje stvari. Je pač država ocenila, da je bolje, da se da nekomu, ki bo gospodaril, kot da ostane nekumu, ki ga ne briga za svoje. Nič takega torej, pa še pogoje so postavili.


To ni ne šiba, niti ni božja.

V bistvu je šlo za "tranzicijo" od leta 1920, kjer je marsikdo res lahko priposestvoval, kar je pridno obdeloval. Ta tranzicijski element se je začel zaostrovati z dodatnimi pogoji. V bistvu so bili pogoji ves čas tehnično skoraj enaki (dobrovernost), v praksi sedaj lahko meje izmeriš na 2cm natančno in vedno o navedenem poizveš v ZK (in deloma v katastru stavb - kar ni ZK). Seveda ne vsak, ampak vsak, ki ima legalen interes (sosed, kupec, ipd.).

Da si "mislil", da je meja nekje drugje, to ti nobeno sodišče danes ne bo pritrdilo.

Imam sodbo v rokah, kjer so točno ti elementi povzeti tako, kot sem povedal. Vsakdo, ki je lastnik, se od njega pričakuje t.i. dolžna skrbnost, kot ti bo to navedlo sodišče. Kar v praksi pomeni, da če nekaj kupiš, podeduješ, menjaš, preveriš status nepremičnine.

K0l1br1 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Primer se od primera razlikuje. Če je hiša na parceli od drugega (ter je ta, ki je lastnik parcele to dobro vedel), potem lastnik hiše lahko dobi STAVBNO PRAVICO na parceli od drugega. Pa še ta stavbna pravica je ponavadi za določen čas, ter je lahko odplačne narave.

Nekaj si zmešal.
Po sedanji zakonodaji, če zgradiš hišo na tuji parceli, postane hiša del parcele in torej last lastnika parcele, (SPZ), ki pa je seveda obogaten.
Po prejšnji zakonodaji, je pod določenimi pogoji graditelj postal lastnik parcele, na kateri je gradil. (ZTLR.)

bbbbbb2015 je izjavil:

Imam sodbo v rokah, kjer so točno ti elementi povzeti tako, kot sem povedal. Vsakdo, ki je lastnik, se od njega pričakuje t.i. dolžna skrbnost, kot ti bo to navedlo sodišče. Kar v praksi pomeni, da če nekaj kupiš, podeduješ, menjaš, preveriš status nepremičnine.

Sodb je malo morje. Moraš štartati z več sodbami, da si ustvariš sliko.
Priposestvovanje so imeli že Rimljani.
Dolžna skrbnost je nastala zaradi določbe SPZ in ZZK o tem, da ne sme trpeti škodljivih posledic, kdor se zanaša na javno knjigo itd. Potem so pa pogruntali, da mora vseeno ravnati z neko dolžno skrbnostjo, kar je ustvarila sodna praksa. Tole velja za kupce, ki npr. niso opazili služnosti, ker ta ni bila vknjižena v zk, ker je nastala na podlagi zakona, sodna praksa pa od njih zahteva, da naredijo raziskavo pred nakupom še na terenu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

bbbbbb2015 ::

K0l1br1 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Primer se od primera razlikuje. Če je hiša na parceli od drugega (ter je ta, ki je lastnik parcele to dobro vedel), potem lastnik hiše lahko dobi STAVBNO PRAVICO na parceli od drugega. Pa še ta stavbna pravica je ponavadi za določen čas, ter je lahko odplačne narave.

Nekaj si zmešal.
Po sedanji zakonodaji, če zgradiš hišo na tuji parceli, postane hiša del parcele in torej last lastnika parcele, (SPZ), ki pa je seveda obogaten.
Po prejšnji zakonodaji, je pod določenimi pogoji graditelj postal lastnik parcele, na kateri je gradil. (ZTLR.)


Po sedanji in tudi po prejšnji zakonodaji gradbenega ne dobiš,če nimaš lastništva parcele urejenega.

V določenih primerih se je lahko zgodilo, da je parcela dobila drugega lastnika, kot sem že navedel primer sodelavke in njene matere, ki je drugo hišo gradila na svojem, prvo in parcelo pa podarila.

Hiša ima gradbeno in uporabno, parcela pod njo pa je last kupca, ki mu je ena od hčer prodala vse skupaj. Zagotovo pa kučec ni lastnik druge - nove hiše. niti ni obogaten,niti nič.

K0l1br1 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Zagotovo pa kučec ni lastnik druge - nove hiše. niti ni obogaten,niti nič.

Tale zk izpisek bi rad videl. Da lastnik parcele ni lastnik hiše.
EDIT: sem videl, da omenjaš stavbno pravico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

bbbbbb2015 ::

K0l1br1 je izjavil:


Dolžna skrbnost je nastala zaradi določbe SPZ in ZZK o tem, da ne sme trpeti škodljivih posledic, kdor se zanaša na javno knjigo itd. Potem so pa pogruntali, da mora vseeno ravnati z neko dolžno skrbnostjo, kar je ustvarila sodna praksa. Tole velja za kupce, ki npr. niso opazili služnosti, ker ta ni bila vknjižena v zk, ker je nastala na podlagi zakona, sodna praksa pa od njih zahteva, da naredijo raziskavo pred nakupom še na terenu.


Drug primer, ki se ga spomnim je bil, da podjetje (takrat SOZD) neodplačno dovolilo, da si delavci postavijo hiške na velikem zemljišču. Oni so si hiške postavili, zemljišče je bilo (še vedno) last posestva. Nato je celotno posestvo kupil kupec. Vse je podrl, ter naredil velik trgovski center. Nekdanji delavci pa so dobili samo stavbno pravico. Lastnik ni dovolil odkupa zemljišč, niti nič. To je še en tak primer (slabega dogovora). Ravno danes sem govoril z direktorjem kupca. Njegovo mnenje je sicer šokantno. On bi vse tiste male hiške podrl, ker je rekel, da vse skupaj ni vredno "nič".

Mato989 ::

K0l1br1 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Če si lastnik si lastnik, kaj koga briga če si lastim 2 hektarja zemlje in grem v Ameriko za 50 let, potem pa zmes zgradi gor en majmun lopo za vrt in jaz umrem dobi tole sin in je tam lopa kjer ne bi smela bit... to je neumnost na kubik.

Tvoje je, ker ti to dovoli država. Od tu dalje je problem razumevanja, da ista država ne bi smela urediti položaja, ki nastane, ker te ne briga za svojo lastnino.
Šank debata.


Moje je, ker sem za to plačal ali dobil v last na svoje ime, ne ker mi dovoli država, država smo ljudje, brez ljudi države ni... če nekam ne pridem to ne pomeni da me ne briga, ampak pomeni da trenutno delam nekaj drugega in to čaka... to je tako kot da bi mi nekdo lahko odnesel iz parcele hišo ali drevo ali karkoli ker ni več moja ker se 20 let ne bi brigal zanjo, neumnost prve klase.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bbbbbb2015 ::

K0l1br1 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Zagotovo pa kučec ni lastnik druge - nove hiše. niti ni obogaten,niti nič.

Tale zk izpisek bi rad videl. Da lastnik parcele ni lastnik hiše.
EDIT: sem videl, da omenjaš stavbno pravico.


Poglej, jaz izpiskov v tem konkretnem primeru nisem šel preverjat. Niti me ne zanimajo.
Sodelavka mi je rekla, da so dobili stavbno pravico in minimalen dostop do parcele. Pač kriva je mati, ki je bila pač malo naivna.

Jaz sem enkrat kupoval hišo, kjer je bil zelo podoben primer. Oče je dvema sinovoma dal vsakemu pol parcele. Zgrajeni sta bili dve hiši, nakar je eden od sinov šel v Nemčijo. Drugi pa je postavil garažo na parceli drugega. Ne v celoti, morda kak metrski rob.

Ko sem preverjal zračni posnetek, sem mislil, da gre za senco ali neusklajenost. Na izrecno vprašanje mi je prodajalec zatrdil, da je vse na "njegovem". Dal mi je tudi telefonsko od brata, za katerega se je izkazalo, da je mislil enako.

Vprašal sem prijatelja arhitekta, ta mi je rekel, da se vidi, da je nekdo mejo preprosto premaknil za meter. To se je pa videlo, ker bi morala biti parcela preko ulice enako poravnana,pa ni bila. Skratka, od nakupa sem odstopil. Če smem ugibati, brat, ki je živel v Sloveniji, je mejo preprosto premaknil. Meni nič, tebi nič. Brat iz Nemčije mu je bil hvaležen, da mu je hišo od časa do časa prekontroliral.

Phantomeye ::

Če si pameten, boš sosedu prodal tisti pljunek zemlje (oziroma zamenjal), boš vsaj nekaj imel od tega.

V nasprotnem primeru boš ob denar, dobre odnose in ob parcelo. Sosed zna v tej situaciji zmagat. Smo imeli v družini podoben primer, pa je šlo za manj kot 150 let.

Sej ni fajn, ampak v resnici zares nisi izgubil nič. Boš pa dobil $$$.

Tilen ::

Z nekaterimi je zelo težko. Recimo mi imamo del "voznega parka" na sosedovem. Prodati ne želi, ne želi dati v najem, dovoli pa, da tam parkiramo in urejamo. Tako je že vsaj 15 let. Ponudili smo tudi zelo dobro ceno za odkup dela travnika, vendar se mu enostavno ne želi odpovedati, čeprav mu trenutno nič ne koristi. Tam ne prideluje nič, niti ne kosi redno. Njegovo gospodarsko poslopje je zelo daleč stran.

Nekaterim se enostavno ne da ukvarjati in ne moreš kaj veliko narediti.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Tilen ()

Phantomeye ::

Tilen je izjavil:

Z nekaterimi je zelo težko. Recimo mi imamo del "voznega parka" na sosedovem. Prodati ne želi, ne želi dati v najem, dovoli pa, da tam parkiramo in urejamo. Tako je že vsaj 15 let. Ponudili smo tudi zelo dobro ceno za odkup dela travnika, vendar se mu enostavno ne želi odpovedati, čeprav mu trenutno nič ne koristi. Tam ne prideluje nič, niti ne kosi redno. Njegovo gospodarsko poslopje je zelo daleč stran.

Nekaterim se enostavno ne da ukvarjati in ne moreš kaj veliko narediti.


Tudi mi imamo ob dvorišču en kos zemlje. Pa gor parkiramo, urejamo in vse. Vsake toliko časa pride lastnik težit, da ne smemo tam parkirat, ker uničujemo travo - ki smo jo mi posadili in, ki jo mi kosimo, ampak to je praktično to. Gre pa za zemljo ob gozdu, ki se stika z našim dvoriščem. Skratka, lastnik od te zemlje nima prav nobene koristi. Prodal pa ne bo nikoli. Imamo pa enega novega soseda, ki pa ima malo več možnosti, da mu tip proda (nekaj poslovno sodelujeta - sosed pri njemu skladišči material od firme). S tem novim sosedom smo v dobrih odnosih. Ko bo on z njim speljal nakup, bo prodal nam. To bo še zanimivo :D

rekt ::

Okapi je izjavil:

Še en strašno pameten;(( Poglej si, kaj v zakonu piše o dobri veri prednikov, glede priposestvovanja.

Poleg tega, zakaj bi šel gledati v Zemljiško knjigo, če "veš", da je nekaj tvoje? Pogledati greš, ko ti začne nekdo govoriti, da ni.


Pametnega se tule delaš predvsem ti in tebi podobni mešalci megle. Večina vas krneki špekulira z enimi priposestvovanji pa bluzi o odnosih s sosedom brez kakršnegakoli dejanskega poznavanja situacije. Če vas bo OP poslušal, se bojo na koncu še streljali tamkaj. Slabši ste kot branjevke na tržnici.

Tovrstnih zadev se ne rešuje drugače kot s preverbo dejanskega stanja in odvetnikom. Če že, se poskuša morebitni spor rešiti z osebnim dogovorom - ko imaš enkrat vse podatke na mizi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rekt ()
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika med služnostjo ter "priposestvovano" služnostjo?

Oddelek: Loža
193398 (701) kloko
»

Telekom omarica v zasebni hiši in udar strele, pomoč! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7811088 (8631) St235
»

Ali obstaja služnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5221327 (12578) St235
»

Zemljiški spori ali slovenska klasika

Oddelek: Problemi človeštva
263510 (2489) Invictus

Več podobnih tem