» »

Amazon in carina

Amazon in carina

Laki_lai k ::

Imam eno vprašanje glede amazona in carine.Namreč naročil sem blu ray serije flipper ki košta 21 dolarjev.Ob naročitvi so mi preračunano v evre zaračunali 27 evrov z stroški pošiljanja vred.Danes pa sem dobil ta blu ray in bi mogel plačat carino 21 evro.A je to normalno?Pa to ni prvo naročanje blu rayev iz amazon.com in do sedaj nisem nikoli imel carine za plačat.
A je to res normalen postopek da za vrednost 27 evrov plačam 21 evro carine.
Hvala
Lp

Tr0n ::

Je ja.

Bi moral pazit, da narocis preko nemskega Amazona recimo. :)

Laki_lai k ::

Pa sem že večkrat preko ameriškega pa ni bilo problema.

St235 ::

Plača se manipulativne stroške uvoznika in 22% DDV. Že 1001x povedano in razloženo.

Je pa v danem primeru nenavadno to, da gre za mejni primer kjer bi blago dejansko moralo bit oproščeno dajatev (če je bil film res $21, preostalih $10 pa je poštnine). Kako točno so stvari razdeljene v teh 27EUR?

Pa je carinska pošta razpolagala z dejanskim računom?

IMO se je tukaj definitivno vredno pritožit, meja do katere so izdelki opravičeni je namreč 22EUR (vrednost blaga).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Tr0n ::

Postnina je del vrednosti.

pwn3rrr ::

Če je bilo to že 1001x povedano, bi tudi ti lahko vedel, da se v to mejo 22€ upošteva tudi poštnina...

V nasprotnem primeru bi lahko prodajalci za izdelke računali 1€ pa nabili 30€ poštnine in bi se izognili DDV-ju...

St235 ::

jao kekci moji, 1001x povedano pa še vedno kar tekmujete kdo bo bolj bedasto izpadel.

Pa dajmo še 1002, da boste tudi ta najbolj počasni počasi doumeli:

Disclamer: namenoma govorim samo o DDV in ignoriram carino, ker je že tako prezahtevno za večino uporabnikov.

Od blaga, ki se uvozi v EU iz tretjih držav se plača DDV. DDV se obračuna od celotne pošiljke - ti. Carinska vrednost (torej tako vrednost blaga, kot tudi poštnina, morebitna zavarovanja...).
Vendar pa je pri tem na nivoju EU (in tudi v Sloveniji) določena izjema. In sicer izjema pravi, da je plačila DDV oproščena pošiljka, katere vrednost BLAGA (torej smo blaga) je manj kot 22EUR. Pomembno pri tem je razumet, da je določitev vrednost blaga stvar presoje carinika in niti pod razno ne rabi upoštevat računa, ki pravi, da je izdelek 1EUR, poštnina pa 30EUR.

Še vir: https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...
Mislim, da je to dovolj poljudno tudi za največje telebane, linkat členov iz zakona pa tako ali tako nima smisla, ker jih ne boste razumeli. Relevanten je zadnji odstavek pri poglavju uvozne dajatve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

kloko ::

@pwn3rrr, eni res lajnate eno in isto oslarijo in me ne čudi, da vas lakotnik zmerja z idioti, ampak očitno ne pomaga: Pri presoji, ali je blago v pošiljki upravičeno do oprostitve DDV, se upošteva samo vrednost blaga (brez poštnine)

L.p., Kloko

dottor ::

Če prav razumem: Iz ebaya sem preko licitacije vzel Zeldo za NES. Znesek je 17,83$ za igro + 23,82$ za poštnino. Sem po tem dolžen plačat DDV ali le carinski postopek v primeru da paket odprejo? Pa če jim pošljem račun ki dokazuje zgornje lahko oni to izpodbijajo?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

St235 ::

Če je dejanska vrednost blaga $17,83 in je upravičeno tako visoka poštnina potem bi moralo bit blago oproščeno DDV. Zaračunavanje carinskega postopka je v takem primeru upravičeno le, če carinska deklaracija blaga ne bo ustrezna.

Seveda pa lahko cenitev blaga naredijo mimo računa, če bodo ocenili, da račun ni merodajen.

dottor ::

Pošiljanje je iz Lewisberry, Pennsylvania, United States preko International Priority Shipping to Slovenia via the Global Shipping Program.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

St235 ::

Pri GSP moraš preverit z njimi kako in kaj, ker to nima ničesar s slovensko carinsko pošto. Če so tu oni zaračunal DDV in uvozne dajatve boš moral to z njimi reševat.
Pri GSP v nobenem primeru ne sme bit ničesar za doplačat ob prihodu pošiljke v EU/Slovenijo, ker si vse postopke že plačal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dottor ::

Predvidevam da je to to:

Subtotal $17.83
Shipping $23.02
Import charges $0.00
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

St235 ::

Sodeč po temle je vse ok. Poročaj, ko boš dobil v Slovenijo, da na praktičnemu primeru vidimo ali GSP deluje. Jaz do sedaj še nisem imel težav z njimi, je pa res da takega mejnega primera še nisem imel.

dottor ::

Hvala. Bom poročal.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

ahac ::

Jaz sem zadnjič istočasno naročil 2 skoraj enaka paketa iz ZDA. En je bil skupaj s poštnino manj kot 22EUR in prišel dost hitro.
Drugi pa bil pa malo manj kot 22EUR + še 8EUR poštnine. Za tega sem pa moral poslat screenshot računa in potem (6 dni kasneje kot prvega) sem ga vseeno dobil brez, da bi še karkoli plačal.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

pwn3rrr ::

@Lakotnik29, se posipam s pepelom...

Še vseeno mi pa ni logično, zakaj potem po zakonu že v osnovi ni napisano, da je plačila DDV oproščena pošiljka, katere vrednost BLAGA (torej samo blaga) je manj kot 22EUR in to spada pod "izjemo", v osnovi pa velja, da se DDV obračuna od celotne pošiljke - ti. carinske vrednosti...?

In če prav razumem, te s carine niso dolžni pozvati k predložitvi računa, če presodijo, da je cena neustrezna in lahko potem sami določijo realno vrednost blaga in ti glede na to vrednost obračunajo DDV?

Če ti ustavijo blago na carini in ugotovijo oz. jim z računom dokažeš, da vse štima, ti potem uradno sploh lahko kaj zaračunajo? Sploh recimo za stroške pošiljanja na dom me zanima, ker ponavadi je vedno potrebno plačat še par dodatnih € za pošiljanje preko PS...

St235 ::

Še vseeno mi pa ni logično, zakaj potem po zakonu že v osnovi ni napisano, da je plačila DDV oproščena pošiljka, katere vrednost BLAGA (torej samo blaga) je manj kot 22EUR in to spada pod "izjemo", v osnovi pa velja, da se DDV obračuna od celotne pošiljke - ti. carinske vrednosti...?

saj je, v zakonu jasno piše:
- da je DDV oproščena pošiljka kjer je vrednost blaga manj kot 22€
- da se DDV obračuna od carinske vrednosti, ki vključuje blago, poštnino zavarovanje...

Torej, ali je nekaj oproščeno plačila DDV se gleda samo blago. Če ni, potem se DDV računa na carinsko vrednost.

In če prav razumem, te s carine niso dolžni pozvati k predložitvi računa, če presodijo, da je cena neustrezna in lahko potem sami določijo realno vrednost blaga in ti glede na to vrednost obračunajo DDV?
Prav razumeš, vendar praviloma vedno pozovejo, ker je v 99% primerov račun povsem merodajen. Medtem, ko Kitajci na pošiljke pišejo boga in dva.

Če ti ustavijo blago na carini in ugotovijo oz. jim z računom dokažeš, da vse štima, ti potem uradno sploh lahko kaj zaračunajo?

lahko, če so blago upravičeno ustavili. Torej tudi, če je načeloma oproščeno plačila, vendar so bili podatki na uvoznem obrazcu napačni.

Vse to in še več smo že ene 1000x predebatirali v temi Carina.

Laki_lai k ::

Zdaj sem gledal naročilo in problem je najbrž ker sta oba blu ray-a poslana v enem paketu.Naročil sem pa od dveh različnih prodajalcev.En blu ray je 21,75$ drugi pa 22,95$.Ne morem pa nič točno povedat ker paketa nisem prevzel.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

V tem primeru je povsem pravilno, da so zaračunal DDV.

Tudi strošek štima. Mislim, da je 9€ nezahtevno carinjenje in potem od 12€ DDV (2x27*22%)

pwn3rrr ::

St235 je izjavil:

Torej, ali je nekaj oproščeno plačila DDV se gleda samo blago. Če ni, potem se DDV računa na carinsko vrednost.

Okej, to pa sedaj razumem... sem večkrat prebral članek pa nisem znal razbrati...

St235 je izjavil:

lahko, če so blago upravičeno ustavili. Torej tudi, če je načeloma oproščeno plačila, vendar so bili podatki na uvoznem obrazcu napačni.

To mi je logično, sprašujem za primer, ko je tudi CN22 obrazec pravilno izpolnjen (čeprav Kitajci kljub opozorilom praktično nikoli ne izpolnijo pravilno).

St235 je izjavil:

Vse to in še več smo že ene 1000x predebatirali v temi Carina.

Sem spremljal kar nekaj podobnih tem, vendar ker vsak trobezlja nekaj po svoje in misli da ima prav (tako kot sem v tej temi jaz), si lahko dejansko na koncu še bolj zmeden...

Laki_lai k ::

Ma pol pa naj imajo te blu raye.Ja teh 21 evrov ne mislim plačat.
Hvala za vse odgovore.
Lp

Laki_ laik ::

Samo se bojim da bo davčna svoje dobila tako ali tako ti pa boš ostal brez dvd-jev.Bi ti priporočal da to plačaš in dvigneš dvd-je.Pa še dodatnih stroškov se izogneš.

St235 ::

S katerega kokošnjaka si pa sedaj ti prilezel s tako neumnostjo?

Če izdelkov ne bo prevzel jih bo pošta vrnila pošiljatelju. Potem je pač stvar dogovora z Amazonom, da vrnejo kupnino, kar so po mojih izkušnjah naredili še vsakič.

To mi je logično, sprašujem za primer, ko je tudi CN22 obrazec pravilno izpolnjen (čeprav Kitajci kljub opozorilom praktično nikoli ne izpolnijo pravilno).

ja, če je cn22 pravilno izpolnjen ni podlage, da bi karkoli zaračunali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dottor ::

16.7. poslano, danes pozvonu poštar da je prišlo. Nič za doplačat.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Laki_lai k ::

Samo bi imel še eno vprašanje.Kaj pa če blu ray-e naročim k sorodnikom v Ameriko in mi potem oni prepakirajo v drug paket brez cene.A bi se dalo tako porihtat?
Hvala

St235 ::

Verjetno ne, še vedno bodo enaki DVDji. Edin, kar lahko s tem probaš dosežeč je, da bi se štelo za blago nekomercialne narave (kar ne bo lahko dokazat pri dveh frišno zapakiranih DVDjih), potem je oprostitev višja (45€). Lahko probaš in naj sorodniki napišejo zraven še osebno pismo, kako so slučajno na tržnici našli DVDja nadaljevanke, ki ste jo preden so se preselili čez lužo tako radi gledal s tabo.

Laki_lai k ::

Saj nebo original zapakirano.Blu ray-i bodo razpakirani in bo sneta folija tako da bodo kotrabljeni.

St235 ::

Rabljeni ali ne nima veze. Carina mora posiljko obravnavat kot nekomercialno. V teoriji bi iz zda to slo. Ni pa nujno. Vprasaj se se kolk bo postnine ce se ti splaca.

Laki_lai k ::

Za poštnino nevem.Mislim pa da nebi smelo bit dražje kot od nas v Ameriko.Torej pošiljka do 2 kg se ne tretira isto kot paketi nad 2 kg.Zdaj kako je v Ameriki pa bi mogel vprašat.

dottor ::

Spet jaz. Bi se spet rad prepričal preden kliknem... Na kickstarterju bi uzel nekaj kar je 24$ + 15$ poštnine. Prvo mi bodo pobrali 24$ in poštnino šele kasneje. Se kickstarter šteje isto kot nakup? Do 23€ vrednosti in poštnina šteta le v primeru plačila? Projekt za enkrat nima EU friendly shipping-a in bo poslan iz US.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

kalorijagr ::

Wau. Neverjetno. 3x odgovorjeno na eni strani in ti postavljaš enako vprašanje.

dottor ::

Raje 100x vprašam kot da dobim za plačat. Pa spraševano je blo za amazon in ebay, zanima me pa kako je s kickstarterjem. Ker načeloma je to "investicijska" platforma, in če investiraš dovolj v projekt dobiš nekaj v zameno.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

kalorijagr ::

Preberi na glas vse odgovore Lakotnika, potem preberi na glas svoje vprašanje, če boš zmeden pa na glas preberi še enkrat moj post.

Furbo ::

dottor je izjavil:

Raje 100x vprašam kot da dobim za plačat. Pa spraševano je blo za amazon in ebay, zanima me pa kako je s kickstarterjem. Ker načeloma je to "investicijska" platforma, in če investiraš dovolj v projekt dobiš nekaj v zameno.

Isto kot če bi vprašal, kakšen je ddv v Sparu, pa v Mercatorju, pa v Tušu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Paket iz amazona

Oddelek: Kaj kupiti
485773 (4009) ahonen
»

kitajska roba in carina/davek (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9124552 (7919) hotlips

CARINA ebay (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
27094054 (70919) Tilen

Carina (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13839993 (35774) Tilen
»

Carina oz. davek na poštnino?

Oddelek: Loža
3910070 (9135) Princo22

Več podobnih tem