» »

prvi hi-fi sistem

prvi hi-fi sistem

«
1
2 3
...
5

neverjetni99 ::

Zdravo,

hočem si sestavit bolj budget Hi-fi sistem(do max 1000€), ki bi ga lahko uporabljal na računalniku in TV-ju(na pc aux, na tv optičen izhod). Najbolj za poslušanje glasbe, filmi, serije in kakšna igra občasno.

Zanima me predvsem razlika med hi-fi ojačevalcem in recimo 7.1 receiver? Za enkrat bi vzel https://www.bigbang.si/zvocniki/ns777-p... lahko dobim za cca 380-400€ par, ki je star cca 2 leti. Potem še bi vzel en aktivni subwoofer, lahko tudi rabljeno, če je pametna cena, vendar ali ga lahko priklopim na ojačevalec ali moram imeti receiver? Tu sem malo izgubljen, kar se tiče hifi komponent. Na kaj vse moram biti pozoren? Ohmi na zvočnikah se morajo ujemat z ohmi na ojačevalcu? Lahko prosim, če ima kdo čas, ki se spozna na to, da malo pogleda in mi razloži? Saj hočem best bang for the buck:)

TheBlueOne ::

Ce bos vecinoma poslusal glasbo, potem ti predlagam, da najdes samo tri komponente. Tako bos imel vsaj priblizno kakovost zvoka. Sam "Woofer", ki ne samo brni in trese in ima dejansko lepo izrazen bas se pod 1000€ zal ne bo znasel.
- Zvocnike 2x (600€)
- Ojacevalec (300€) (Brez tunerja, brez CDja...)
- DAC (100€)
Tako bo za moj okus zadeva kolikortoliko uravnotezena. Predlagam rabljeno, kjer so cene novih x2.

Moras vedeti, da je v 7.1 sistemu:
7x Zvocnik
1x Woofer
1x Ojacevalec, ki verjetno ima Tuner, morda se CD, DAC...

Po enoti se ti razbije na tako nizko ceno, da kvalitete ni realno pricakovati.

klinker ::

Sam "Woofer", ki ne samo brni in trese in ima dejansko lepo izrazen bas se pod 1000€ zal ne bo znasel


Lol ;((

neverjetni99 ::

TheBlueOne je izjavil:

Ce bos vecinoma poslusal glasbo, potem ti predlagam, da najdes samo tri komponente. Tako bos imel vsaj priblizno kakovost zvoka. Sam "Woofer", ki ne samo brni in trese in ima dejansko lepo izrazen bas se pod 1000EUR zal ne bo znasel.
- Zvocnike 2x (600EUR)
- Ojacevalec (300EUR) (Brez tunerja, brez CDja...)
- DAC (100EUR)
Tako bo za moj okus zadeva kolikortoliko uravnotezena. Predlagam rabljeno, kjer so cene novih x2.

Moras vedeti, da je v 7.1 sistemu:
7x Zvocnik
1x Woofer
1x Ojacevalec, ki verjetno ima Tuner, morda se CD, DAC...

Po enoti se ti razbije na tako nizko ceno, da kvalitete ni realno pricakovati.


zaenkrat imam sestavljene naslednje komponente.

2x Yamaha NS777 (380-400EUR) par
JBL ES250 30cm 7002w/400rms aktivni subwoofer 330EUR
v takšnem primeru lahko uporabim stereo ojačevalec? ali mora biti receiver, če še hočem woofer poleg dveh zvočnikov?

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Ok, vidim, da ne ves tocno kaj je kaj. Skratka ojacevalec ojaca signal na nivo, ki ga potrebujejo tvoji zvocniki in nic drugega. Zato sem ti predlagal DAC v kombinaciji z ojacevalcem. DAC je "digital to analog converter", kar pomeni, da ga lahko kliknes v USB in ti optimalno pretvarja digitalni format v analogni audio. Pri tvoji konfiguraciji lahko verjetno vsaj na zacetku preskocis DAC in ojacevalec priklopis direktno na audio izhod.

Receiver ima ze ugrajen ojacevalec, kakor tudi se marsikaj drugega, ne pa nujno vse, kot naprimer DAC, Radio receaver, nadzor zvoka v smislu glasnosti, vec ali manj basa...

Klasicna konfiguracija High-End sistemov je sledeca, po nivojih:
1. Radio, CD, Gramofon, DAC...
2. Predojacevalec (Tukaj nastavis glasnost, iz katerege vira iz tocke 1 bo prisel zvok)
3. Ojacevalec (Praviloma samo ON OFF gumb)
4. Zvocniki

Konfiguracija recimo srednje dobrih:
1. Radio, CD, Gramofon, DAC...
2. Predojacevalec + Ojacevalec (Tukaj nastavis glasnost, iz katerege vira iz tocke 1 bo prisel zvok)
3. Zvocniki

Pogosta konfiguracija pri budget sistemih:
1. RECEAVER: Radio, CD, Gramofon, DAC... + Predojacevalec + Ojacevalec
2. Zvocniki

Ultrabudget je vse skupaj. :)

Skratka, ce gres v smer receaverja ni nujno, da bos imel output za dodaten woofer. Ce bos kupil boljsi ojacevalec, ki ze ima predojacevalec bodo morda ze zvocniki zveneli izrazito boljse, kot na budget receaverju + woofer. Za konfiguracijo iz tocke 1 nimas denarja. :)

Naceloma je taksen tip zvocnikov brez problema sposoben dovolj basa za uravnotezen zvok. Je pa res, da tako poceni zvocnikov teh dimenzij se nisem nikoli imel moznosti testirat.

Wooferji so v neotrocjem smisli okoli HiFija dosti smotana zadeva, ker basu praviloma jemljejo natancnost. Smo enkrat primerjali kar drag sistem z wooferjem z Highend HiFijem priblizno iste cene in je bila groza. OK za filme ipd, samo ne za glasbo.

Zgodovina sprememb…

Map ::

Zakaj so ti DACi tako dragi in kako se obnesejo tisti najcenejši? Kako se primerja kakovost zvoka brez DACa, z DACem ali pa preko HDMI direktno v receiver? Se uporablja samo za glasbo ali tudi za filme?

Pred časom sem imel en star ojačevalnik in stare, ne preveč velike in močne zvočnike, bolj za fešte, tak da se ni šparalo. Dogajalo se je, da je ob nastavljeni visoki glasnosti na PCju bilo slišati veliko šuma in pa ojačevalnik se je takrat precej grel. Bi z DACom dobil boljšo kvaliteto tudi ob višjih glasnostih in posledično manj pregrevanja?

neverjetni99 ::

TheBlueOne je izjavil:

Ok, vidim, da ne ves tocno kaj je kaj. Skratka ojacevalec ojaca signal na nivo, ki ga potrebujejo tvoji zvocniki in nic drugega. Zato sem ti predlagal DAC v kombinaciji z ojacevalcem. DAC je "digital to analog converter", kar pomeni, da ga lahko kliknes v USB in ti optimalno pretvarja digitalni format v analogni audio. Pri tvoji konfiguraciji lahko verjetno vsaj na zacetku preskocis DAC in ojacevalec priklopis direktno na audio izhod.

Receiver ima ze ugrajen ojacevalec, kakor tudi se marsikaj drugega, ne pa nujno vse, kot naprimer DAC, Radio receaver, nadzor zvoka v smislu glasnosti, vec ali manj basa...

Klasicna konfiguracija High-End sistemov je sledeca, po nivojih:
1. Radio, CD, Gramofon, DAC...
2. Predojacevalec (Tukaj nastavis glasnost, iz katerege vira iz tocke 1 bo prisel zvok)
3. Ojacevalec (Praviloma samo ON OFF gumb)
4. Zvocniki

Konfiguracija recimo srednje dobrih:
1. Radio, CD, Gramofon, DAC...
2. Predojacevalec + Ojacevalec (Tukaj nastavis glasnost, iz katerege vira iz tocke 1 bo prisel zvok)
3. Zvocniki

Pogosta konfiguracija pri budget sistemih:
1. RECEAVER: Radio, CD, Gramofon, DAC... + Predojacevalec + Ojacevalec
2. Zvocniki

Ultrabudget je vse skupaj. :)

Skratka, ce gres v smer receaverja ni nujno, da bos imel output za dodaten woofer. Ce bos kupil boljsi ojacevalec, ki ze ima predojacevalec bodo morda ze zvocniki zveneli izrazito boljse, kot na budget receaverju + woofer. Za konfiguracijo iz tocke 1 nimas denarja. :)

Naceloma je taksen tip zvocnikov brez problema sposoben dovolj basa za uravnotezen zvok. Je pa res, da tako poceni zvocnikov teh dimenzij se nisem nikoli imel moznosti testirat.

Wooferji so v neotrocjem smisli okoli HiFija dosti smotana zadeva, ker basu praviloma jemljejo natancnost. Smo enkrat primerjali kar drag sistem z wooferjem z Highend HiFijem priblizno iste cene in je bila groza. OK za filme ipd, samo ne za glasbo.


ne, kar se tega tiče res nimam pojma.
https://www.bigbang.si/zvocniki/ns777-p... tile zvočniki niso tak slabi, verjamem da se ne morejo primerjat s tistimi za par tisoč EUR, vendar še nisem niti nikoli slišal takšnega hi-fi ozvočenja v živo. Niso slabi, samo premalo bassa za mene osebno. Osebno bi rajše vzel DALI zvočnike, samo ni nič pametnega oz rabljenega za pametno ceno. Zato sem našel en rabljen jbl aktivni subwoofer in osebno, bi najrajše vzel tale receiver: https://www.electronic4you.at/denon-avr... saj ima do 150rms na vseh kanalih in podpira do 7.2, tako da tu lahko še v prihodnosti navesim par zvočnikov in še kakšen woofer po potrebi poleg. Prav tako ima tudi dosti zanimivih funkcij in bi ga lahko uporabljal za PC, TV in preko bluetootha.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

@neverjetni99 taksno razmisljanje s kasnejsim dodajanjem je v Audiu ponavadi mimo. Ti moras gledati, da so vse komponente uravnotezene in da placujes cim manj stvari, ki jih ne potrebujes. Ce bos recimo vecino glasbe predvajal iz PCja, potem naceloma potrebujes samo ojacevalnik s predojacevalnikom. Pri tem Denonu je od 400€ slo verjetno v najboljsem primeru 100€ za kvaliteto zvoka. Zna pa se zgoditi, da bo OK ojacevalec iznicil potrebo po wooferju, kar bi bilo optimalno. Ce bos dodajal se vec slabih komponent v smislu satelitov bos samo se bolj slabsal sistem. Vec nakljucnih dodatkov praviloma ne izboljsa samega zvoka. Ni fora, da dodas se en zvocnik, ce ti necesa manjka. Ce se to dela se dela zelo premisljeno, kjer moras gledati kako se krizajo frekvencna obmocja enot.

Recimo jaz nimam tunerja, CD playerja, ker ju ne potrebujem. Imam pa dober DAC in pa super gramofon. Za hec poglej za ojacevalnike po bolhi in poglej se kaksen review. Rabljene zvocnike je lahko riskantno kupovati, medtem ko ojacevalniki nimajo toliksnega rizika. Ce poznas koga, ki ima kaksen dober ojacevalnik za navaden stereo si ga morda sposodi, da bos sploh imel obcutek kaj zmorejo tvoji zvocniki.

@map, vejretno so dragi, ker je mali market in drag razvoj. Naceloma imajo tudi zvocne DAC, ampak slabsi, kjer zvok ubijajo motnje od samega PCja. Je pa ze poceni eksterni DAC praviloma boljsi kot zvocne kartice.

Mi smo primerjali, Chromecast ca. 40€, NAD DAC za ca 150€ in pa se enega, kjer se ne spomnem katerega za ca 500€. Razlika se je iskazala linearna, cena pa rastla eksponentno.

Samo gretje tvojega ojacevalnika zna biti da je normalno. Meni no mojem hibridnem pol lampasu lampe zagrejejo na ca. 200 stopinj celzija. Recimo, ce imas klaso A kot je moj, potem je ves cas na max temperaturi, samo za primerjavo. Tvoj se pac segreje samo, ko je pod naporom. Zakaj imas motnje v zvoku je lahko vec razlogov. Najvecji je verjetno, da zvok prihaja direktno iz PCja, kjer je kolikor hoces motenj. To ti resi DAC, ker dob iz PCja samo digitalni podatek in je izoliran od motenj. Se pa seveda tudi pri ostalih zadevah lahko pojavijo motnje, kar pa skoraj ne mores resevati kos za kosom.

neverjetni99 ::

TheBlueOne je izjavil:

@neverjetni99 taksno razmisljanje s kasnejsim dodajanjem je v Audiu ponavadi mimo. Ti moras gledati, da so vse komponente uravnotezene in da placujes cim manj stvari, ki jih ne potrebujes. Ce bos recimo vecino glasbe predvajal iz PCja, potem naceloma potrebujes samo ojacevalnik s predojacevalnikom. Pri tem Denonu je od 400€ slo verjetno v najboljsem primeru 100€ za kvaliteto zvoka. Zna pa se zgoditi, da bo OK ojacevalec iznicil potrebo po wooferju, kar bi bilo optimalno. Ce bos dodajal se vec slabih komponent v smislu satelitov bos samo se bolj slabsal sistem. Vec nakljucnih dodatkov praviloma ne izboljsa samega zvoka. Ni fora, da dodas se en zvocnik, ce ti necesa manjka. Ce se to dela se dela zelo premisljeno, kjer moras gledati kako se krizajo frekvencna obmocja enot.

Recimo jaz nimam tunerja, CD playerja, ker ju ne potrebujem. Imam pa dober DAC in pa super gramofon. Za hec poglej za ojacevalnike po bolhi in poglej se kaksen review. Rabljene zvocnike je lahko riskantno kupovati, medtem ko ojacevalniki nimajo toliksnega rizika. Ce poznas koga, ki ima kaksen dober ojacevalnik za navaden stereo si ga morda sposodi, da bos sploh imel obcutek kaj zmorejo tvoji zvocniki.

@map, vejretno so dragi, ker je mali market in drag razvoj. Naceloma imajo tudi zvocne DAC, ampak slabsi, kjer zvok ubijajo motnje od samega PCja. Je pa ze poceni eksterni DAC praviloma boljsi kot zvocne kartice.

Mi smo primerjali, Chromecast ca. 40€, NAD DAC za ca 150€ in pa se enega, kjer se ne spomnem katerega za ca 500€. Razlika se je iskazala linearna, cena pa rastla eksponentno.

Samo gretje tvojega ojacevalnika zna biti da je normalno. Meni no mojem hibridnem pol lampasu lampe zagrejejo na ca. 200 stopinj celzija. Recimo, ce imas klaso A kot je moj, potem je ves cas na max temperaturi, samo za primerjavo. Tvoj se pac segreje samo, ko je pod naporom. Zakaj imas motnje v zvoku je lahko vec razlogov. Najvecji je verjetno, da zvok prihaja direktno iz PCja, kjer je kolikor hoces motenj. To ti resi DAC, ker dob iz PCja samo digitalni podatek in je izoliran od motenj. Se pa seveda tudi pri ostalih zadevah lahko pojavijo motnje, kar pa skoraj ne mores resevati kos za kosom.


Ta denon je bil v big bangu ko sem gledal med 600-700€, se je še trgovec čudil da je takšna razlika v ceni, je pa ga zelo hvalil in priporočal. Kaj je kakšna razlika v sami kvaliteti zvoka potem med stereo ojačevalcem in več kanalnem receiverju?

kuglvinkl ::

TheBlueOne je izjavil:

@neverjetni99 taksno razmisljanje s kasnejsim dodajanjem je v Audiu ponavadi mimo. Ti moras gledati, da so vse komponente uravnotezene in da placujes cim manj stvari, ki jih ne potrebujes. Ce bos recimo vecino glasbe predvajal iz PCja, potem naceloma potrebujes samo ojacevalnik s predojacevalnikom. Pri tem Denonu je od 400€ slo verjetno v najboljsem primeru 100€ za kvaliteto zvoka. Zna pa se zgoditi, da bo OK ojacevalec iznicil potrebo po wooferju, kar bi bilo optimalno. Ce bos dodajal se vec slabih komponent v smislu satelitov bos samo se bolj slabsal sistem. Vec nakljucnih dodatkov praviloma ne izboljsa samega zvoka. Ni fora, da dodas se en zvocnik, ce ti necesa manjka. Ce se to dela se dela zelo premisljeno, kjer moras gledati kako se krizajo frekvencna obmocja enot.

Recimo jaz nimam tunerja, CD playerja, ker ju ne potrebujem. Imam pa dober DAC in pa super gramofon. Za hec poglej za ojacevalnike po bolhi in poglej se kaksen review. Rabljene zvocnike je lahko riskantno kupovati, medtem ko ojacevalniki nimajo toliksnega rizika. Ce poznas koga, ki ima kaksen dober ojacevalnik za navaden stereo si ga morda sposodi, da bos sploh imel obcutek kaj zmorejo tvoji zvocniki.

@map, vejretno so dragi, ker je mali market in drag razvoj. Naceloma imajo tudi zvocne DAC, ampak slabsi, kjer zvok ubijajo motnje od samega PCja. Je pa ze poceni eksterni DAC praviloma boljsi kot zvocne kartice.

Mi smo primerjali, Chromecast ca. 40€, NAD DAC za ca 150€ in pa se enega, kjer se ne spomnem katerega za ca 500€. Razlika se je iskazala linearna, cena pa rastla eksponentno.

Samo gretje tvojega ojacevalnika zna biti da je normalno. Meni no mojem hibridnem pol lampasu lampe zagrejejo na ca. 200 stopinj celzija. Recimo, ce imas klaso A kot je moj, potem je ves cas na max temperaturi, samo za primerjavo. Tvoj se pac segreje samo, ko je pod naporom. Zakaj imas motnje v zvoku je lahko vec razlogov. Najvecji je verjetno, da zvok prihaja direktno iz PCja, kjer je kolikor hoces motenj. To ti resi DAC, ker dob iz PCja samo digitalni podatek in je izoliran od motenj. Se pa seveda tudi pri ostalih zadevah lahko pojavijo motnje, kar pa skoraj ne mores resevati kos za kosom.


Jaz bi npr. za source uporabljal PC in ko praviš zgorja, potrebuješ v takšnem primeru a8(pre)amp in zvočnike. Če bi bili zvočniki book shelf tip, ali mi lahko svetuješ potem te komponente? Vsekakor nikakor ne čez jurja. prav lep Thnx.
Your focus determines your reallity

pegasus ::

En praktičen nasvet: razdeli budget nekako tako:
50% vir zvoka
20% amp
20% zvočniki
10% ostalo (kabli etc)

Mavrik ::

Če kupuješ tak sistem vsaj poskrbi da bo AV sprejemnik imel ustrezno povezavo - HDMI. Optični kabli ne morejo nositi TrueHD/DTS MA formatov, niti ne morejo nositi več kot dva kanala nekompresiranega avdia. Tako recimo s PCja ne boš dobil 5.1 ali 7.1 zvoka brez HDMI passthrough priklopa.
The truth is rarely pure and never simple.

TheBlueOne ::

neverjetni99 je izjavil:


Ta denon je bil v big bangu ko sem gledal med 600-700€, se je še trgovec čudil da je takšna razlika v ceni, je pa ga zelo hvalil in priporočal. Kaj je kakšna razlika v sami kvaliteti zvoka potem med stereo ojačevalcem in več kanalnem receiverju?


Ja seveda je razlika. Eno samo ojaca zvok in je ves budget dan v te komponente, kjer sta izhoda samo dva. Torej je sposoben vso moc z maks kvaliteto pognati skozi dva kanala. Ce so lampe ali tranzistorji potrebujes samo kolikor se da dobre na dva kanala. Ce imas 7.x sistem jih moras imeti za vsak kanal, deliti in kaj jaz vem kaj se. Poleg tega placas se nek DAC, ker bere tudi razne audi formate + bluetooth in ne vem kaj se + lep display + opticni vhod +..., kar ne potrebujes.

@Kuglwinkl, ja nekako tako. :) Potrebujes samo ojacanje signala bodisi ampa preamp ali aboje v eni skatli in zvocnike. Hitro bos potreboval se DAC. Ce samo sedis in poslusas, potem so zanimivi tudi "monitorji" morda najbolj znani Audioengine A5+.

Druace jaz bi razdelil drugace kot pegasus. DAC za ca. 100€ je za cenejse zadeve vec kot dovolj. Bi pa dal za zvocnike 2x toliko kot za ojacevalnik.

bauci ::

Se strinjam s Thetilko. Če kupuješ uravnotežen hi-fi sistem (pa ni važno ali za 1000 ali 10000€) je cena zvočnikov največji del cene. Če bos poslušal večinoma glasbo potem ne kupuj 7-1 recevirjev ampak klasični 2 kanalni ojačevalec. Predno kaj kupiš, ti priporočam, da poslušaš sistem. Poglej pri specializiranih prodajalcih, ki imajo ponavadi tudi sobo za poslušanje npr. Playroom.si, Sonusart.si, Digitalija-shop.si, ....

kuglvinkl ::

Mavrik je izjavil:

Če kupuješ tak sistem vsaj poskrbi da bo AV sprejemnik imel ustrezno povezavo - HDMI. Optični kabli ne morejo nositi TrueHD/DTS MA formatov, niti ne morejo nositi več kot dva kanala nekompresiranega avdia. Tako recimo s PCja ne boš dobil 5.1 ali 7.1 zvoka brez HDMI passthrough priklopa.


v bistvu ne razumem. source je pc.

pegasus je izjavil:

En praktičen nasvet: razdeli budget nekako tako:
50% vir zvoka
20% amp
20% zvočniki
10% ostalo (kabli etc)


vir? to bi bil pc.

TheBlueOne je izjavil:

neverjetni99 je izjavil:


Ta denon je bil v big bangu ko sem gledal med 600-700€, se je še trgovec čudil da je takšna razlika v ceni, je pa ga zelo hvalil in priporočal. Kaj je kakšna razlika v sami kvaliteti zvoka potem med stereo ojačevalcem in več kanalnem receiverju?


Ja seveda je razlika. Eno samo ojaca zvok in je ves budget dan v te komponente, kjer sta izhoda samo dva. Torej je sposoben vso moc z maks kvaliteto pognati skozi dva kanala. Ce so lampe ali tranzistorji potrebujes samo kolikor se da dobre na dva kanala. Ce imas 7.x sistem jih moras imeti za vsak kanal, deliti in kaj jaz vem kaj se. Poleg tega placas se nek DAC, ker bere tudi razne audi formate + bluetooth in ne vem kaj se + lep display + opticni vhod +..., kar ne potrebujes.

@Kuglwinkl, ja nekako tako. :) Potrebujes samo ojacanje signala bodisi ampa preamp ali aboje v eni skatli in zvocnike. Hitro bos potreboval se DAC. Ce samo sedis in poslusas, potem so zanimivi tudi "monitorji" morda najbolj znani Audioengine A5+.

Druace jaz bi razdelil drugace kot pegasus. DAC za ca. 100€ je za cenejse zadeve vec kot dovolj. Bi pa dal za zvocnike 2x toliko kot za ojacevalnik.


Audio engine so res v redu?
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

kuglvinkl je izjavil:

vir? to bi bil pc.
Včasih je bil to (sa)cd player, danes je to hdmi ali usb dac.

Ales ::

kuglvinkl je izjavil:

... v bistvu ne razumem. source je pc. ...
OP pravi "na računalniku in TV-ju(na pc aux, na tv optičen izhod)".

Če bi šlo le za glasbo in bi bil vir le PC, bi mu jaz predlagal aktivne near field monitorje, Yamaha HS8 recimo. Če pa je želja tudi domači kino v stilu 7.1, pa to ne bo šlo.

kuglvinkl ::

želja je stereo, 2.0
Your focus determines your reallity

Map ::

Ravno sem opazil, da ima electronic4you Denon AVR-X1400H in AVR-2400H za isto ceno, 399EUR. Če kdo ravno kupuje je kar dobra cena.

Sicer pa kolikor vem, so tudi JBL LSR kar dobro ocenjeni near field monitorji.

matobeli ::

Danes ni več "virov zvoka" ker smo prešaltali na digitalne signale.

Za "vir zvoka" danes poskrbi DAC - digital to analog converter. Večinoma so za normalno poslušanje čisto OK tisti vgrajeni v recieverjih, za bolj izbirčne pa obstajajo tudi zunanje komponente.

Če mene vprašaš poglej še sony strdh550. Je "samo" 5.2, ampak za poslušanje glasbe itak odmisli več kot 2 zvočnika.

Potem pa najdi dva stereo samostoječa zvočnika ki bosta lepo igrala z ojačevalcem in tvojim stilom glasbe.

Če boš želel gledat filme v prostorskem zvoku dodaš neke satelite.

Aktivni subwoofer pa lahko daš zraven kadar boš hotel.

Predvsem pa je važno da ga ne serješ z nekimi audio kabelčki ki jih potegneš iz jacka za slušalke na tvojem pcju, ker bo v tem primeru vsak setup zvenel slabo.

Recieverji omogočajo da na njih tudi priklopiš TV ali drug ekran. Kar pomeni da lahko za vse povezave uporabljaš samo Hdmi in bo špilalo ok.

Je pa opcija tudi da nabaviš nekaj rabljenega, za "male pare" tolko da dobiš občutek kaj sploh hočeš. Par samostoječih zvočnikov se dobi na bolhi za precej nizke denarje. Najdeš samo še dobro ohranjene pa bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

kuglvinkl ::

se prav nek reciver in par zvočinkov. DAC pa naj bi zadoscal tist v reciverju, če prav razumem?

a to bi veza za reciver in pred zvočnike? http://www.essenceelectrostatic.com/ess...
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Han ::

Osebno namesto Denonov rajši vidim in slišim Yamahe, ker se manj segrevajo, imajo boljše daljince in boljše menije za nastavljat. Za 5.1 zadošča RX-V483, če rabiš 7.1 in Dolby Atmos, je tu RX-V583...

icko ::

Jaz imam le stestirano yamaho rx-v 581 za 360€ če te zanima.

Okapi ::

matobeli je izjavil:

Danes ni več "virov zvoka" ker smo prešaltali na digitalne signale.

Za "vir zvoka" danes poskrbi DAC - digital to analog converter. Večinoma so za normalno poslušanje čisto OK tisti vgrajeni v recieverjih, za bolj izbirčne pa obstajajo tudi zunanje komponente.

Za normalno poslušanje je čisto dovolj dober tisti, ki ga že ima vsak računalnik (in telefon, tablica). Potrebuješ samo čisto navaden stereo-ojačevalnik in par zvočnikov, ali par aktivnih zvočnikov.
Recimi nekaj takega, za 30-40 evrov.

pegasus ::

Za normalno poslušanje je dovolj že karton rolca od skret papirja in nekaj 10m žice, ampak to ni hi-fi.

Okapi ::

Ojačevalniki klase T s čipom TA2020 (ali kakšnim podobnim) so hi-fi.
Class-T amplifier @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

AndyS ::

Če bo večina glasba in filmi iz PC, potem optika iz PC v receiver/amp/preamp.

Jaz bi tvojem budgetu kupil:
- HK 3770
- Monitor Audio vstopna serija

Zgornje priporočam, ker imam sam podobno in bi še enkrat kupil. Zakaj ta HK receiver? 2x optical in, network povezava, dovolj močan, sub out, samo stereo. Seveda tu odpade 5.1 in 7.1 gledanje filmov itd..

smarkic ::

Še mojih pet centov, pri muziki in hi-fiju ima itak vsak svojo filozofijo. Nič ne vemo o velikosti prostora in kvaliteti posnetkov na računalniku. Glede na želje po mojem ne zgrešiš s Tangent Ampsterjem. Glasbo z računalnika predvajaš preko bluetootha ali pa si omisliš DAC, npr. kakšen DacMagic 100 ali XS. Pri zvočnikih dobiš pogosto kvalitetnejši zvok z bookshelf velikostjo, pri kateri boš verjetno pogrešal base. Ampster ima tudi izhod za subwoofer in ti reši (skupaj s subom ;-)) ta problem. Taka kombinacija zveni glede na velikost in ceno presenetljivo v redu, celo audiofili niso našli hude kritike. Za zvočnike poglej še npr. tukaj, so eni Sonus Faber Chameleon, ali pa tovarniški Tangentov combo. Pojdi pa seveda poslušat in po nasvete tudi v kakšno audio sobo, Digitalija je v redu, samo drži se za denarnico :-) Obilo užitkov pri sestavljanju in poslušanju igračk!

matobeli ::

Eno podobno stvar kot je tale Ampster ima tudi Creative X7 za neke podobne denarje, oziroma malo več.
Ampsterju kakšen bluetooth aptx manjka v zgodbi.

dexterboy ::

kakšen je prostor, v katerem se bo to poslušalo?
Da se na koncu ne izkaže, da bodo še "bukšelfi" overkill za sobano...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

kuglvinkl ::

30 m2.
Your focus determines your reallity

dexterboy ::

Za 30 kvadratov pa rabiš že Focalovo Ario >:D
Mal se hecam, tole zgoraj je petmestna cifra.
Jah, pri takšni kvadraturi se pa lahko že oreng igraš.
Pred nakupom TOPLO PRIPOROČAM obisk kakšne trgovine z audifilsko glasbo.
Komponente se da sposoditi, da se ne zaletiš v prazno.
Pa odvisno je tudi, kakšna zvrst glasbe se bo poslušala...
Hi-Fi je pot skozi življenje, je filozofija, je... veliko več kot veganstvo :))
(da me ne bodo zdej admini brisali...)
Drugače je pa vsako leto v začetku oktobra Hi-Fi show v Lj, sedaj že na dveh koncih, Lev in M hotel. Če ni panike, je mogoče to dober začetek, da prvo vidiš in slišiš razne sestave. Potem pa veselo v nakup.
Aja, še tole; če je to pravi nakup, se vsekakor splača kupiti rabljene komponente. Potlej pa skozi leta... slišiš razliko v zvoku že med kabli za zvočnike.
Zlati časi salona v Hotemažah... yesss ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

LightBit ::

neverjetni99 je izjavil:

Kaj je kakšna razlika v sami kvaliteti zvoka potem med stereo ojačevalcem in več kanalnem receiverju?

Ni je. Oziroma stereo ojačevalci so običajno bolj kvalitetni. Najboljši naj bi bili mono, zaradi večje separacije kanalov.

TheBlueOne ::

kuglvinkl je izjavil:

Audio engine so res v redu?


Sicer prav teh nisem slisal, sem pa poslusal sorodne in so bili super. Ima jih prijatelj, ki ima studio. Kompromis tehle je, da imajo majhen sweetspot, kjer vse zveni kakor na highend HiFi zadevah v celotnem prostoru pa nenavdusujoce. :)

https://www.whathifi.com/audioengine/a5...

Kupi, poskusi, vrni ce ti ne pase. Menda so top enostavna resitev za ta denar.

kuglvinkl ::

Sam ti so powered?

Thnx DexB.
Your focus determines your reallity

jype ::

Okapi je izjavil:

Recimi nekaj takega, za 30-40 evrov.
Te 2020 so super v kombinaciji s kakšnimi starimi zvočniki. Vse skupaj lahko dobiš pod 100 evrov.

Se mi pa zdi, da mularija želi "more power", namesto "more fidelity".

TheBlueOne ::

Morda dodam se samo, da kvalitetne komponente se kupujejo tudi zato, ker jih bp prodas kasneje. Kaksen Denon se kakor PC sara.

Ce kupis rabljeno prakticno ne izgubijo cene, tako da imas na nek nacin kapital. Moj gramofon je recimo pridobil. Pred desetimi leti sem zanj placal 400€ z iglo (Pioneer vinyl player pl71 v odlicnem stanju), pred kratkim sem dobil ponudbo 600€ + igla 400€. :) So se vinilke malo prijele...

kuglvinkl je izjavil:

Sam ti so powered?

Thnx DexB.


Res je. Niso resitev po mojem okusu. Samo pokazem kot animivost, ker so menda odlicni za ceno.

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

Semzato izpoostavil, ker dela AE tudi pasivne. A to pomeni, da lahko aktivne priklopiš na ojačevalec?

jype je izjavil:

Okapi je izjavil:

Recimi nekaj takega, za 30-40 evrov.
Te 2020 so super v kombinaciji s kakšnimi starimi zvočniki. Vse skupaj lahko dobiš pod 100 evrov.

Se mi pa zdi, da mularija želi "more power", namesto "more fidelity".


To bi pa imel za svojo sobo... :)
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

dexterboy ::

Pri zvočnikih ne smete pozabiti na priporočljivo postavitev, ki jih proizvajalec poda. Torej, recimo, en meter levo in desno, 50 cm zadaj... Eni zvočniki imajo luknjo zadaj, kar pomeni, da morajo imeti več prostora zadaj, ker drugače ne pridejo do izraza. Drugi zvočniki pa imajo luknjo spredaj in so "bolj" prijazni, kar se tiče postavitve v prostoru... Skozi luknjo nizkotonec "diha". Če ga zamašite, ne bo buta-buta :)
Se mi pa zdi, da mularija želi "more power", namesto "more fidelity".
This! Kwaliteta NI ENAKO Kwantiteti. Zvok se POSLUŠA in ne gleda.
Če ne verjamete, koliko je zvok pomemben, naredite preprost test:
zavrtite si nek film, kjer je akcija, pa izklopite zvok. Glejte film naprej, samo brez zvoka. Nato pa zaprite oči, ali pa ugasnite ekran in poslušajte samo zvok...
( Besede Franca Kuzme )

Dva primera zgornjih zvočnikov;
https://www.whathifi.com/acoustic-energ...
https://www.whathifi.com/spendor/sp23r2...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

dexterboy je izjavil:

Potlej pa skozi leta... slišiš razliko v zvoku že med kabli za zvočnike...
audiofilom se skozi leta izboljšuje sluh; za razliko od ostalih smrtnikov?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dexterboy ::

Kaj je tu nenavadnega? Če redno telovadiš, ne dobivaš mišic?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Spy ::

neverjetni99 je izjavil:

Zdravo,

hočem si sestavit bolj budget Hi-fi sistem(do max 1000€), ki bi ga lahko uporabljal na računalniku in TV-ju(na pc aux, na tv optičen izhod). Najbolj za poslušanje glasbe, filmi, serije in kakšna igra občasno.


Za poslusanje glasbe bi se ti upal priporocati nakup ne pretirano picajzlastih studijskih monitorjev (npr. Tannoy Reveal 802, pred kratkim se jih je dalo dobiti za slabih 400e (par)) in seveda dobrega DACa. Ostane ti dovolj denarja, da nabavis se neko poslusljivo surround solucijo za filme.

LP, Spy.

njyngs ::

Če dovolite bi se vključil. Za manjšo dnevno sobo v velikosti nekje 15-20m2 iščem ozvočenje. Vir sta TV in pa PC, oboje preko aux. Rad bi soliden/kvaliteten zvok (vključno z bass-om), bolj kot ne za glasbo in filme. Razmišljam bol o 2x bookshelf + ojačevalnik (bi potreboval tudi bass?). Ne iščem dragih avdiofilskih zadev, ampak nekaj tam do 500EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

ProGo ::

" za glasbo in filme" + "Ne iščem dragih avdiofilskih zadev" + "nekje 15-20m2" => av receiver 300EUR in kakovostna bookshelfa cca. 400EUR. Kasneje dokupiš še aktivni globokotonec (400-600EUR so že kakovostni) (obvezen za filme). Plus seveda še dva manjša zvočnika za zadaj za prostorski zvok 200EUR za oba.

Pa ne upoštevaj nasvetov "poznavalcev", ki ne ločijo wooferja in subwooferja, se jih gor v temi nekaj najde. Slame pa so tiliko natepli, da se tega sploh ne da komentirati.

@neverjetni99: da ima Denon x4200 140W RMS/7 kanalov kar pozabi. Če dobiš 60W ven na kanal je že hudo optimistično (v surround načinu). Tudi v stereu nima nikdar in nikoli 140W RMS/kanal.

https://www.cnet.com/products/denon-avr...
"95 Watt - 8 Ohm - 20 - 20000 Hz - THD 0.08% - 2 channels (front)"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

Okapi ::

Hi-fi je lahko neverending story, razpon stroškov, ki omogočajo spodobno poslušanje, je pa (dobesedno) od 100 evrov do milijona.

Pa precej je odvisno, kako zasvojljiv je človek. Marsikdo namreč išče dober zvok vse življenje, menja "komponente", prestavlja zvočnike po sobi, dodaja razne učinkovite in neučinkovite pripomočke (za izboljšanje akustike sobe, recimo) ... Nekateri pa so bolj srečni in uživajo v glasbi, ne v zvoku.;)

Moja filozofija glede tega je takšna, da so daleč najbolj pomembni zvočniki, v kombinaciji z akustiko prostora, takoj za njimi pa kakovost zvočnega posnetka. Vse drugo (naprava za predvajanje, ojačevalnik, kabli ...) komaj kaj vpliva.

Že pred davnimi leti sem naredil slepo primerjanje med dvema laserskima gramofonoma (kot smo temu takrat rekli), med katerima so nekateri slušali hudo razliko (pred slepim poskusom). Izkazalo se je, da razlike v resnici ne sliši nihče.

Akustiko prostora je težko do nemogoče spreminjati, in naše dnevne sobe so v tem pogledu v povprečju precej nebogljene. To je tudi razlog, da določeni zvočniki mogoče pri kolegu zvenijo dobro, pri tebi pa ne. In to je glavni vzrok, da marsikateri avdiofil vse življenje išče "pravi zvok".

So se pa glede tega v zadnjih deset ali nekaj takega letih stvari drastično spremenile, s pojavom večkanalnih receiverjev, ki omogočajo (samodejno) ekvalizacijo zvoka. Postaviš na mesto, kjer boš poslušal, mikrofon, receiver začne piskati in pokati, in prilagodi zvok akustiki sobe. Se pravi, kolikor je najbolj mogoče, odpravi akustične napake sobe (in zvočnikov). Učinek lahko tudi "vidiš".



Mnogi hardcore avdiofili se nam tem sicer zgražajo, in še naprej menjajo zvočnike, ojačevalnike, kable ... Ampak če mojster za ozvočenje na vsakem koncertu, tudi v najbolj akustično načrtovani dvorani, najprej naredi "zvočno probo" in "uglašuje" ozvočenje, kako bi lahko pričakovali, da bo neko konfekcijsko ozvočenje, četudi zelo drago, po nekem čudežu dobro zvenelo v akustično slabem prostoru (naši dnevni sobi)?

Skratka, moj pristop za veliko sobo, v kateri zbrano poslušaš glasbo, je en spodoben receiver, ki omogoča ekvalizacijo, ter 7.1 ozvočenje (ali 7.0, globokotonec ni potreben, če imaš malo večje zvočnike). Tudi 5.1 (ali 5.0) je dovolj, če nočeš preveč komplicirati.

Za delovni kabinet in spalnico pa en majhen ojačevalnik s prej omenjenimi Tripathovimi čipi in par spodobnih zvočnikov, lahko tudi z dodatkom aktivnega globokotonca. Aktivni zvočniki so tudi primerni, ampak praviloma dražji od kombinacije z ločenim ojačevalnikom (in še kabel za napajanje moraš spravit do najbližje vtičnice, kar zakomplicira postavitev).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

ProGo ::

Okapi, navzgor skoraj ni meje. Več zvočnikov so že sami preko 1m, kje so šele ojačevalci, kabli, daci, gramofoni, namenske poslušalnice ...

Optimalen pristop za "moj pristop za veliko sobo, v kateri zbrano poslušaš glasbo" pa ni avtomatska kalibracija receiverja, ampak kakovosten stereo ojačevalec, kakovostna stero zvočnika in urejena akustika poslušalnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

matobeli ::

"miljon" se samo reče.

Jaz se strinjam z okapijem. Urejena poslušalnica in podobni audiofilski pristopi kjer moraš pol življenja prilagodit temu da še vedno ne boš slišal dobrega zvoka so pač hobi in nimajo nič skupnega z življenjem slehernika ki mu je zgolj dopizdil zvok iz leptopa.

Okapi ::

ProGo je izjavil:


Optimalen pristop za "moj pristop za veliko sobo, v kateri zbrano poslušaš glasbo" pa ni avtomatska kalibracija receiverja, ampak kakovosten stereo ojačevalec, kakovostna stero zvočnika in urejena akustika poslušalnice.
Ja, če začneš z milijonom evrov in si hišo zgradiš tako, da je v njej poslušalnica z "urejeno akustiko". ;)

Pa še potem ima ta "stereofonska" filozofija pomanjkljivost, ker si ob užitek pri poslušanju Dark Side of the Moon v izvirni kvadrofonski tehniki, kot so si ploščo Pink Floydi zamislili. Tudi LA Woman od Doorsov ne slišiš tako, kot je bilo zamišljeno, in še precej drugih legendardnih plošč iz tistega obdobja je bilo posnetih (oziroma zmiksano) kvadrofonsko.

Ampak kot rečeno, vsak ima svoj pristop.

TheBlueOne ::

Okapi je izjavil:

Mnogi hardcore avdiofili se nam tem sicer zgražajo, in še naprej menjajo zvočnike, ojačevalnike, kable ... Ampak če mojster za ozvočenje na vsakem koncertu, tudi v najbolj akustično načrtovani dvorani, najprej naredi "zvočno probo" in "uglašuje" ozvočenje, kako bi lahko pričakovali, da bo neko konfekcijsko ozvočenje, četudi zelo drago, po nekem čudežu dobro zvenelo v akustično slabem prostoru (naši dnevni sobi)


Kolikor vem, se ne zgrazajo. Problem je menda cena taksnega sistema in tezavnost planiranja ter na koncu balansiranja. Kupa nekvalitetnih komponent zal ne mores uglasiti na stopnji ojacevalca. Karkoli dela tale sistem vedno nekaj vzame, ker dodati nad zmoznosti posameznega zvocnika pac ni mozno. Potem pac jemljes tako dolgo, da je balansirano, ampak so verjetno tudi luknje.

Klasicen stereo sistem je praviloma relativno lahko zbalansirati, ker ves kako bo stal, priblino kako se bo uporabil...

Pri klasicnem izberes driverje, ki so skupaj, jih balansiras s kretnico in imas zvocnik. Pri x.x sistemu predvidevam, da moras vedeti kako bodo stali v relativnosti eden od drugega, potem najti driverje, potem narediti za vsakega kretnico, potem pa se balansirati, kjer seveda noces spremnjati sounda za vsak zvocnik posebej, ker noces izgubljati kar si placal... Vsi tile automatski sistemi ipd. so me brez izjeme razocarali. Tipi, ki te zadeve dimenzionirajo delajo pogosto tudi klasicne sisteme. Ce se ne motim je pri nas to pocel Hajdinjak, ki pa je delal tudi odlicne Lampase z brandom Hajdinjak Labs.

pegasus ::

Okapi je izjavil:

Akustiko prostora je težko do nemogoče spreminjati, in naše dnevne sobe so v tem pogledu v povprečju precej nebogljene.
To drži. Poznam človeka, ki je z arhitektom zasnoval idealno sobo za poslušanje (z vsemi loki, krivinami in simulacijami odbojev), nato pa okrog nje zgradil svojo hišo. IMHO je to edini smiseln pristop, vse ostalo v klasičnih škatlastih sobah s pravokotnimi stenami je bolj kot ne trpljenje.

Moja filozofija sloni na dejstvu, da rabiš kvaliteten vir zvoka, vsaka nadaljna komponenta ga lahko samo poslabša, izboljšati ga ne more. Tako npr. nima smisla obešati nekih uber zvočnikov na star "tranzistorski" radio. Zato priporočam največ investicije v player oz. dac, amp naj bo tak da zadosti potrebam (kjer je RMS čisto prepogosto zlorabljena in zato nekoristna metrika; bolj smiselno je gledati velikost in masto transformatorja in količino kondenzatorjev :D), zvočniki pa so lahko iz domače delavnice, kjer lahko za 10% cene "hajfističnih" modelov dosegajo enake ali boljše karakteristike, če ste se le pripravljeni sprijazniti z "domačim" finišem. Kabli na začetku zadostujejo najcenejši, v avanture na tem področju se spuščaš če želiš nekaj več oz. če v tem vidiš smisel.

Receiverji, ki se znajo prilagoditi akustiki sobe, so vsekakor mikavne igrače. Rad bi, da se ta tech še malo razvije in se naseli predvsem v avtomobile, kjer naj v realnem času maskira hrup avta. Mogoče nekoč ...
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Budget "audiophile" (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Zvok in slika
904129122 (1905) damirj79
»

Stereo sistem za kvaliteten zvok

Oddelek: Zvok in slika
295853 (2536) Likalnik
»

Kateri ojacevalec za klipsch r-51m zvocnike

Oddelek: Zvok in slika
151823 (1450) T743
»

Nakup integriranega ojacevalca

Oddelek: Zvok in slika
379573 (7766) CMpunk

Več podobnih tem