» »

Dron skoraj sklatil helikopter

Dron skoraj sklatil helikopter

«
1
2

Globetrotter ::

Danes je bilo po Tv dnevniku da naj bi neki slovenec na Dunaju skoraj sklatil policijski helikopter z dronom. Kaj menite o tem? Strožja zakonodaja glede uporabe dronov? Potreba po tem da vsak ki upravlja drona opravi nek preizkus in dobi potrdilo/izpit?

D3m ::

Pobegnil z avtomobilom....top kek dneva.
|HP EliteBook|R5 6650U|

ginekk ::

Globetrotter je izjavil:

Danes je bilo po Tv dnevniku da naj bi neki slovenec na Dunaju skoraj sklatil policijski helikopter z dronom. Kaj menite o tem? Strožja zakonodaja glede uporabe dronov? Potreba po tem da vsak ki upravlja drona opravi nek preizkus in dobi potrdilo/izpit?



Je dovolj stroga (mislim da so leta 2016 sprejeli zakon/uredbe ravno zaradi dronov). Imaš klasifcirane po teži in zakon nad 1kg določa že obvezno identifikacijsko oznako, zavarovanje, tudi globe... itd. Sploh pa za komercialno letenje, vse je potrebno agenciji prijavljat. Sem ga študiral pred kratkim zaradi modelarskega letenja (teža pod kg).

Vedno se bo našel nekdo, ki se požvižga na pravila. Kmet ki zliva svežo gnojnico, priložnostni cestni dirkač, kolesar v nasprotni smeri, pijan z neregistriranim traktorjem, delavec na odru brez varovanja...ipd ipd

Zakonodaja in nje implementacija ne more preprečit čisto vsega.

[D]emon ::

Avstrijci imajo striktno zakonodajo, dron nad 250g zahteva dovoljenje ipd.

Tale bizgec upam, da bo konkretno najebal, ker ga drugace ne bo srecala pamet.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

ginekk ::

Res mi ni jasno zakaj bi sploh šel 200m visoko.

Tudi pri nas ne smeš brez najave kontroli letnja tako visoko. Po pravilih modelarskega letenja je omejena višina 150m, na večih področjih zgolj 50m, okoli posebnih predelov kot so letališča pa 0m).

Verjamem pa da ni nalašč storil, niti da je potem namenoma pobegnil, ker razen če so se že nanj iz helikopterja drli, v svoji ignorantski naivnosti ni mogel zagotovo vedet, da je kaj narobe.

[D]emon ::

http://www.rtvslo.si/crna-kronika/slove...

Lastnik je svoj brezpilotni letalnik po incidentu hitro prizemljil na bližnjem parkirišču, ga dal v prtljažnik avtomobila in hitro pobegnil. Pilot helikopterja je to opazil in obvestil svoje kolege, slovenskemu državljanu pa je s helikopterjem tudi sledil. Bežeči avtomobil ni imel veliko možnosti in kmalu ga je ustavila avstrijska prometna policija.


Moškega, ki je ostal na prostosti, so ovadili zaradi namernega ogrožanja zračnega plovila, v skladu z avstrijsko zakonodajo pa mu grozi od enega do deset let zapora.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Mare2 ::

[D]emon je izjavil:

so ovadili zaradi namernega ogrožanja zračnega plovila,


Je bil lahkomiseln?

[D]emon ::

Idiot je bil, simple as that.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

vostok_1 ::

Zakaj vedno idjoti uničijo zabavo za vse ostale?!

Bo treba res uvest kak Purge day, to thin out the herd.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

LuiIII ::

Sam kar nekaj letim s helikopterji in moram reči, da tole ni hec. Že ptiči so dostikrat problem a so bolje opazni kot droni. OK če gre heli počasi ne bo hude panike, če pa pripičiš +200km/h v drona je pa lahko kaj hitro game over.

dottor ::

Sem kakšno leto nazaj razmišljal nabavit Mavic-a (da bi z njim snemal evente na prostem) pa ko sem šel brat kje in kako ga lahko upravljaš sem si to idejo izbil iz glave.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

xda develope ::

Mogoče kdo ve kateri način uporabljajo DJI droni na območju slovenije FCC ali CE.

blackbfm ::

Fcc je ameriska zadeva, CE pa evropska..

xda develope ::

Super torej bi bil pribit na 500m z phantom 3se...

dexterboy ::

vostok_1 je izjavil:

Zakaj vedno idjoti uničijo zabavo za vse ostale?!
Bo treba res uvest kak Purge day, to thin out the herd.

Si za čiščenje, čeprav se zavedaš, da si ti lahko ta tarča že prvo leto uvedbe zakona?
Pa kdo bo na*ebal? Revni. Bogati bodo v svojih zakloniščih...
Ideja mogoče ni slaba, ampak nje izvedba bi pa lahko vse upe pokopala.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

LuiIII ::

Dajte mi povedat en res upravičen razlog za to da amater leti več kot 150m nad tlemi. Pod to višino namreč letala in helikopteri, razen v območju pristajanja, letijo redko. Sam sem celo nekaj malega sodeloval s predlogi pri pripravi zakonodaje, ki se tiče uporabe dronov v Sloveniji. Upoštevali niso nič, pa smo imeli po mojem mnenju kar v tehtne predloge, ki bi odpirali odgovorno in ustrezno rabo profesionalcem (licenciranje pilotov, opreme in prijava del,...) in ob enem smiselno omejevali letenje ljubiteljem.
Danes vidim, da je zadeve enostavno mogoče rešiti zgolj in samo z omejitvami območij uporabe, ki jih forsirajo proizvajalci dronov sami. Tako se omejuje "rajo" in ob enem upa na to, da so ljubitelji, ki znajo sami sestaviti drone brez teh omejitev, dosti zreli za varno uporabo le teh.

shadeX ::

Dajte mi povedat en res upravičen razlog za to da amater leti več kot 150m nad tlemi.


Fejst občutek je ko letiš nad oblaki.

LuiIII ::

Ja samo občutek je pač premalo.

stjan ::

Komercialno snemanje mesta z višine?
Je znano ime "junaka" ?

[D]emon ::

Zakaj je njegovo ime pomembno ?

In ne, po clanku sodec je clovek samo testiral zadevo.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

tikitoki ::

[D]emon je izjavil:

http://www.rtvslo.si/crna-kronika/slove...

Lastnik je svoj brezpilotni letalnik po incidentu hitro prizemljil na bližnjem parkirišču, ga dal v prtljažnik avtomobila in hitro pobegnil. Pilot helikopterja je to opazil in obvestil svoje kolege, slovenskemu državljanu pa je s helikopterjem tudi sledil. Bežeči avtomobil ni imel veliko možnosti in kmalu ga je ustavila avstrijska prometna policija.


Moškega, ki je ostal na prostosti, so ovadili zaradi namernega ogrožanja zračnega plovila, v skladu z avstrijsko zakonodajo pa mu grozi od enega do deset let zapora.


Sem se spraseval, kako, da so ga tako hitro nasli. Moras biti pa res neumen, da drona ne odpises. Razen, ce ga je mozno povezati s teboj.

starfotr ::

Zagotovo so ob udomačitvi konj in nato na cestah imeli probleme, ko so konji zbili/pohodili ljudi in jih poškodovali ali ubili.

Enako se je dogajalo pri uvedbi avtov. Prihajalo je do nesreč, najprej med avti in stoječimi predmeti, nato med avti in pešči/konji in nato, ko je bilo vozil več, tudi med samimi vozili.



Tudi med plovili je isto. In pri letalih/helikopterjih.

Moramo se zavedati, da smo uvedli pravila obnašanja z namenom. Pravila so uvedli po nesrečah in ne pred, ker ljudje niso imeli izkušenj.

Smo v dokaj pionirskem času dronov. Ni še uveljavljeno, da bi kar vsi leteli sem ter tja. Sčasoma bo prihajalo do takih in drugačnih nesreč, kot tudi do zaostritve zakonodaje in postavitve nekih pravil uporabe, v dobro ljudi in premoženja. Vse je odvisno od kritične mase. Več bo dronov, več bo nesreč in tudi hitreje bodo zakoni spisani.

dottor ::

Pomoje so najhujši tisti ki kupijo drona, pogledajo 2-3 videe na jutubu in zdej mislijo da znajo zadevo upravljat...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

[D]emon ::

dottor je izjavil:

Pomoje so najhujši tisti ki kupijo drona, pogledajo 2-3 videe na jutubu in zdej mislijo da znajo zadevo upravljat...


Torej nekje 99% ljudi.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

pegasus ::

Drži, nekje 99% ljudi je problem. Zato tisti, ki imajo trenutno roko nad zračnim prostorom, reagirajo tako panično in rigorozno.

Mare2 ::

LuiIII je izjavil:

Upoštevali niso nič, pa smo imeli po mojem mnenju kar v tehtne predloge


Neumnost. Še sedaj so omejitve prestroge. Še dobro, da ti ni "ratalo". Nekdo, ki nima izkušenj ne ve, da se prehudih omejitev potem nihče ne drži. Omejitve naj bi bile zmerne, vendar kontrola bi morala biti večja.

Tako pa nasrka samo tisti, ki je dovolj neumen, da dovoli, da ga dobijo.

Phantomeye ::

ginekk je izjavil:

Globetrotter je izjavil:

Danes je bilo po Tv dnevniku da naj bi neki slovenec na Dunaju skoraj sklatil policijski helikopter z dronom. Kaj menite o tem? Strožja zakonodaja glede uporabe dronov? Potreba po tem da vsak ki upravlja drona opravi nek preizkus in dobi potrdilo/izpit?



Je dovolj stroga (mislim da so leta 2016 sprejeli zakon/uredbe ravno zaradi dronov). Imaš klasifcirane po teži in zakon nad 1kg določa že obvezno identifikacijsko oznako, zavarovanje, tudi globe... itd. Sploh pa za komercialno letenje, vse je potrebno agenciji prijavljat. Sem ga študiral pred kratkim zaradi modelarskega letenja (teža pod kg).

Vedno se bo našel nekdo, ki se požvižga na pravila. Kmet ki zliva svežo gnojnico, priložnostni cestni dirkač, kolesar v nasprotni smeri, pijan z neregistriranim traktorjem, delavec na odru brez varovanja...ipd ipd

Zakonodaja in nje implementacija ne more preprečit čisto vsega.


amm... tip je pobral drona in stekel v avto in se odpeljal. Tega ne narediš ponesreči. Ni se pa zavedal, da pred helijem glih ne morš pobegnit, ker vidi več kot ti v avtu.

vostok_1 ::

Helija slišiš na kilometre daleč. Letet v njegovi bližini tako visoko je pač znak idjota, zaradi katerega nastradamo vsi ostali, ki smo relativno odgovorni. Pa to ne velja zgolj za drone. Vsi zakoni, ki so napisani so v večjem deležu napisani zaradi idjotov, ki vsem drugim pokvarijo zabavo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Mare2 ::

vostok_1 je izjavil:

Vsi zakoni, ki so napisani so v večjem deležu napisani zaradi idjotov, ki vsem drugim pokvarijo zabavo.


In kako take odstranit?

vostok_1 ::

Ne moreš. Zgolj pizdiš lahko na netu.

They always were and always will be.

To so taki ljudje, ki recimo kupijo športen avto in ga pol divjajo po cestah v času povečanega prometa.



Sicer nekateri obvladajo in posledično ne naredijo pizdarije. Ampak vedno imaš idiot version, ki povzroči več smrtnih žrtev zaradi katerega se pol sprejme zakonodaja, ker se ljudstvo zbuni.

Če mene vrpašate, kako bi se lotil nelegalnega poleta izven višinske omejitve.
Najprej bi poiskal en plac bogu za nogo, pogledal flight tracker in potem še vizualno in zvokovno prečekiral okolico.
Nizkoleteče helikopterje in batna letala se sliši kar na daleč. Še potniška letala na višini se da slišat, če so relativno v tvojem sektorju.

Kar recimo ne bi naredil je, sredi ene večje evropske metropole kršil višinsko mejo povsem nekontrolirano.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Pobes ::

Eh komplicirate tu, pravila obstajajo in nekdo jih je kršil. Od tle naprej je to njegov problem.
Sedaj cela galama zaradi enega drona, potem pa bereš novice da uber, pipistrel in nevem še kdo razvija drona kot prevozno sredstvo. Pa dajmo bit resni, človeštvo ne obvlada enega drona do 1500g , se bo pa sedaj vozilo z nekaj metrskim dronom v hofer po kruh:D
Koliko tem na slo-techu bo pa takrat? Za vsako prasko ki se bo zgodila v zraku :)

Magic1 ::

Ma kakšno prevozno sredstvo. To je brezplačna reklama že od 60 let prejšnjega stoletja, kateri v realnosti nismo danes nič kaj bližje.
Magic

Mare2 ::

Magic1 je izjavil:

Ma kakšno prevozno sredstvo. To je brezplačna reklama že od 60 let prejšnjega stoletja, kateri v realnosti nismo danes nič kaj bližje.


Samo v SCI-FI filmih. :)

stalker ::

Magic1 je izjavil:

Ma kakšno prevozno sredstvo. To je brezplačna reklama že od 60 let prejšnjega stoletja, kateri v realnosti nismo danes nič kaj bližje.

Motiš se.

T-h-o-r ::

A mi lahko kdo pove, kako en mali dron lahko sklati helikopter?
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

shadeX ::

Sej ga ne oz. Možnost je enaka zadetku na lotu, sam morjo zadevo napihnit do te mere da folk temu verjame, da bo ćim manj takih incidentov. Pač z dronom nimaš kaj letet na taki višini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Mare2 ::

T-h-o-r je izjavil:

A mi lahko kdo pove, kako en mali dron lahko sklati helikopter?


Lahko, če z veliko hitrostjo prileti v "občutljivo točko" helikopterja.

dottor ::

Dovolj da zadane glavni ali stranski propeler.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Vazelin ::

Vlade ne želijo, da letite:)

Daj povej mi koliko helikopterjev stroglavi, ko jih zadane malo večji ptič ko "zadane glavni ali stranski propeler"?

shadeX ::

Dovolj da zadane glavni ali stranski propeler.


Ajd ne seri. Res da so letala že padala zarad trkov s ptiči ampak pri tolikšnem prometu v zraku se to dogaja na dnevni ravni in koliko nesreč se zgodi ravno zarad teh trkov?

Če lahk 400g dron sklati 3 tonski helikopter tako enostavno, potem ga lahk tudi sosedov Janez, s fračo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

jype ::

shadeX ::

A to si ti snemal?

Kaj se zgodi v 55 sekundi.. properelji kar ugasnejo? To ni navaden dron, tipa Phantom ali kaj podobnega... ker tist bi že kdaj padu dol, tale pa jadra.

Sicer pa ne vem če je že bila tukaj linkana talestran. Piše vse o zakonodaji in kako se odgovorno in varno upravlja z droni. Bi jo moral vsak, ki ima bolj zmogljiv dron prebrat in upoštevat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

jype ::

Ne, ni dron, je pa UAV:

Qcube ::

Pri tej novici sem se spraševal da kaj ni 200m prenizko letenje za helikopter? Če se ne motim se morajo držati nad 300 ali 500m v naseljih.

Hotel sem povedati da je 200m zelo nizko za normalno letenje pravih helikopterjev, razen če ne opravljajo nekega posebnega dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Qcube ()

jype ::

shadeX je izjavil:

A to si ti snemal?
Ja, jaz - leta 2010.

mzakelj ::

jype za vse pa res ne moreš razumeti no. Tisto je navadna elektro jadrilica. Kar so pa spisali s zakonom o "dronih" v Sloveniji je pa totalna bedarija. Ampak na srečo modelarjev ne preganjajo ker vedo da imajo nekaj v glavi. Preganjajo pa naključne kupce kateri kot je nekdo rekel da pogleda 3 filmčke na youtube pa pol gredo letet. Takim bi pa vsak modelar najraje nabil kazen vsaj par jurjev. Ker nimajo pojma in se lotijo neke stvari brez posvetovanja s nekom kateri te zadeve oblada.

blackbfm ::

kot je nekdo rekel da pogleda 3 filmčke na youtube pa pol gredo letet. Takim bi pa vsak modelar najraje nabil kazen vsaj par jurjev. Ker nimajo pojma in se lotijo neke stvari brez posvetovanja s nekom kateri te zadeve oblada.


Kot da je modelarstvo nevem kaksna znanost, sploh pa te moderne igrače z vsemi mogocimi senzorji.

Jz res nevem kaj vec bi ti nek kvazi izkusen modelar lahko povedal kar se ne mores naučit iz treh youtube videov. Edino kar se rabis za letenje je feeling, tu pa gres lepo pocasi in z občutkom, normalen človek to naredi instiktivno, idiotu pa itak ni pomoči :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

jype ::

blackbfm je izjavil:

Jz res nevem kaj vec bi ti nek kvazi izkusen modelar lahko povedal kar se ne mores naučit iz treh youtube videov.
IMO predvsem ponižnosti, ki pride z letalnimi izkušnjami.

ginekk ::

jype je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Jz res nevem kaj vec bi ti nek kvazi izkusen modelar lahko povedal kar se ne mores naučit iz treh youtube videov.
IMO predvsem ponižnosti, ki pride z letalnimi izkušnjami.


Veliko vaje in previdnost (prava izbira terena)

Mi smo razbili najprej dva modela - kakšnih 600g jadralec z elektro-motorjem. V bistvu sem jih jaz raztreščil, ker v zraku si hitro paničen in adrenalin deluje.
Potem sem malemu nabavil simulator ki lahko uporablja povsem enake komande (priklopiš na sprejemnik od letala). Malo je še vadil in zdaj že v IRL obvlada sodčke, itd...

Leteti z droni je pa kar dolgčas, povsem razumem da imajo kamere, ker v bistvu tu ne gre za letenje ampak opazovanje okolice iz zraka.

Glugy ::

Vgradit bi mogl v drone čip ki bi preprečeval letenje nad X metri pa bi bla stvar rešena. Če bi pa rabil dron ki leti višje zarad komercialnih namenov bi mogu pa pridobit licenco in pa registrirat dron za profesionalno rabo; s tem bi ti lahko potem čip za omejitev nadgradil za večji višino al pa odpravil. Seveda bi za bolj smiselno implementacijo rabil da se to naredi na evropski ravni.

Škoda se mi zdi da ne morš drona uporabljat če si pazljiv ampak ja zarad idiotov imamo potem tako birokracijo za vsako najmanjše veselje nažalost. Seveda se tipičen idiot itak ne bo oziral na zakonodajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stroga regulacija letalnikov v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23170051 (41530) JeBelaCesta
»

Dronom ugasnili kamere? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11427385 (21320) vostok_1
»

ZDA regulirajo brezpilotne zrakoplove

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4114787 (11139) Mare2
»

Dron opažen v neposredni bližini newyorškega letališča

Oddelek: Novice / Varnost
4212772 (9102) donthackme

Več podobnih tem