» »

Nepremicninski balon? Graf ljubljanskih cen stanovanj 2004-2018

Nepremicninski balon? Graf ljubljanskih cen stanovanj 2004-2018

Temo vidijo: vsi
««
14 / 18
»»

Invictus ::

perci je izjavil:


Se strinjam, vendar je velika vecina te tujine iz evro drzav. Uk je edina omembe vredna, da ni v eur obmocju.

Nakupi tujcev v Sloveniji so že zdavnaj mimo, oz. so nepomembni.

Če se nek Rus za kaj zanima, gre pa preprosto za pranje denarja, kupi pa neko milijonsko zadevo.

Nepomembno za povprečnega Slovenca...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

3p je izjavil:

Hkrati pa je, glede na zgodovinsko periodo rasti/recesij, že čas za novo krizo. V tem primeru ECU seveda ne bo dvigovala obrestne mere. Vsaj sklepam. Zanimivo bo videti obrestno mero, če se to zgodi.


Kar hoče krneki verjetno povedat je, da padec ne bo tak, kot ga nekateri pričakujejo.

Če je v zadnji krizi, baje največji kadarkoli, padlo "le" za 30 %, pa še to v roku 5+ let, verjetno naslednjič ne bo drugače. Pred tem pa je raslo tudi po 10 % na četrtletje ...

Ganon ::

Jaz sem ta "balon" zelo dobro izkoristil pri prodaji nepremičnine. Dobro časi so.

nekikr ::

Če si moral istočasno kupiti drugo, potem niti ne. Če je bila podedovana, potem pa ja :)

Ganon ::

Podedovana. Kupcev pa veliko, tako da imaš sladke skrbi.

3p ::

thramos je izjavil:

3p je izjavil:

Hkrati pa je, glede na zgodovinsko periodo rasti/recesij, že čas za novo krizo. V tem primeru ECU seveda ne bo dvigovala obrestne mere. Vsaj sklepam. Zanimivo bo videti obrestno mero, če se to zgodi.


Kar hoče krneki verjetno povedat je, da padec ne bo tak, kot ga nekateri pričakujejo.

Če je v zadnji krizi, baje največji kadarkoli, padlo "le" za 30 %, pa še to v roku 5+ let, verjetno naslednjič ne bo drugače. Pred tem pa je raslo tudi po 10 % na četrtletje ...


Ja, saj ravno to tudi jaz predvidevam (glej kako stran nazaj...).

nekikr ::

Ganon je izjavil:

Podedovana. Kupcev pa veliko, tako da imaš sladke skrbi.

Ja, to si potem ujel vrh. Mislim, ne nepremičninski. Tako kot tisti, ki so pametni kako se splača oddajati stanovanja, pa potem povejo, da so v bistvu podedovali dve v centru Ljubljane.

LeQuack ::

nekikr je izjavil:

Ganon je izjavil:

Podedovana. Kupcev pa veliko, tako da imaš sladke skrbi.

Ja, to si potem ujel vrh. Mislim, ne nepremičninski. Tako kot tisti, ki so pametni kako se splača oddajati stanovanja, pa potem povejo, da so v bistvu podedovali dve v centru Ljubljane.


Še boljši so uni, ki drugim "svetujejo" da je smisel življenja potovanje po svetu in da kako so lahko v službi cele dneve, medtem ko oni so lihk z Balija in gredo naslednji teden na Jamajko itd. Seveda pozabijo oment da nimajo službe in da imajo bogate sponzorje v obliki staršev.
Quack !

Invictus ::

To so novodobni levičarji :)).

Polni socialnega čuta s polno pi*** keša, ki ga niso sami zaslužili...

Na koncu jih pa čaka službica v JS, ki jo zrihta oči...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gambino ::

Invictus je izjavil:

To so novodobni levičarji :)).

Polni socialnega čuta s polno pi*** keša, ki ga niso sami zaslužili...

Na koncu jih pa čaka službica v JS, ki jo zrihta oči...


Za svoje se poskrbi, logično, ti ne bi?

Invictus ::

Gambino je izjavil:

Invictus je izjavil:

To so novodobni levičarji :)).

Polni socialnega čuta s polno pi*** keša, ki ga niso sami zaslužili...

Na koncu jih pa čaka službica v JS, ki jo zrihta oči...


Za svoje se poskrbi, logično, ti ne bi?

Pravzaprav niti ne...

Poskrbiš za njihovo izobrazbo, potem naj se pa znajdejo sami.

Moje zaslužke bom užival kar sam... ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Spajky ::

dronyx je izjavil:

... Je pa vprašanje, kaj so sploh pridobili kupci nepremičnin s tem QE in poceni denarjem....povsem možno je, da je kupec sedaj na slabšem oziroma bo dal več za stanovanje kot prej.
Kupci so pridobili poceni kredite, ki jih bodo čedalje dražje odplačevali, banksterji, ki so dobili zastonj denar, pa se bodo mastili z obrestmi od kreditojemalcev za nepremičnine čez leta ;) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Invictus ::

Spajky je izjavil:

Kupci so pridobili poceni kredite, ki jih bodo čedalje dražje odplačevali, banksterji, ki so dobili zastonj denar, pa se bodo mastili z obrestmi od kreditojemalcev za nepremičnine čez leta ;) ...

Folk v mama hotelu se bo pa škodželjno smejal vedno višjim obrokom kreditov...

Ampak nasmeh bo bolj kisel, ker ne bodo na svojem ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Se bo pa ustanovilo Društvo Evro, kjer bodo ljudje govorili, da so prezabiti pohlepneži, pardon, da jih je banka prinesla okoli in bo država uredila, da bo po njihovo.

adhoc ::

Wrop je izjavil:

Mato989 je izjavil:


HAHAHAHA in kdaj si začel delat pri 18tih? Potem morda... ker povprečen diplomant začne delat pri okol 25tih... in ti bi od 25tega do 29tega prihranil 60k? Ali pa četudi gledava 30k... SEVEDA...

30k v 5 letih pomeni 6k na leto... to je 500EUR/mesec... pri plači 1.200 in SAMOSTOJNEM življenju v najemnini ki je vsaj 300EUR na mesec? Pa stroškov ene 170EUR? Pa vzdrževanje rabljenega avtomobila?

Keri optimist. Pa 20 izletov pa morje? pa verjetno še zdrava hrana, domače pridelana itd...


Redno sem začel delati pri 26. letih. Imel sem avto v vrednosti cca 4000 EUR in 500 EUR na računu. Do mojega 30. leta je bilo skupno - v dvoje prihranjenega cca 60 kEUR. To pomeni 500 EUR/mesec na stran. Regres na stran, božičnica, 13. plača na stran. Na leto lahko samo ti prihodki v dvoje prinesejo več kot 3000 EUR. V petih letih to pomeni 15 kEUR.
Dodaten rabljen avto lahko takoj požere 2000 EUR na leto. V petih letih samo dodaten avto lahko pobere 10 kEUR. Midva sva se temu strošku izognila, ker je bilo to možno. Eni se 2. avtu ne morejo izogniti, enim je pa to luksus, ki ga na koncu tudi plačajo.

Tu ni nobenega optimizma, ker sem dal vse to sam skozi. Napisal sem 4-7 dni morja na leto + 10 do 20 izletov. To pomeni enodnevni izlet po Sloveniji + ponavadi kosilo v gostilni za dva.


Povprečen Slovenec je sposoben dati 17% svoje plače na mesec na stran, kar pri povprečni plači ~1000EUR znaša ~170EUR na mesec. Mediana je še nižja.

To je uradna statistika. Samo toliko, da to postavim na realna tla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adhoc ()

Wrop ::

adhoc je izjavil:


Povprečen Slovenec je sposoben dati 17% svoje plače na mesec na stran, kar pri povprečni plači ~1000EUR znaša ~170EUR na mesec. Mediana je še nižja.

To je uradna statistika. Samo toliko, da to postavim na realna tla.


Uradna statistika pravi, da je leta 2016 slovensko gospodinjstvo prihranilo v povprečju 12,8 % svojega razpoložljivega dohodka.
Sicer si pa izgubil rdečo nit. Pa še iz dveh povprečij (povprečna plača in povprečna stopnja privarčevanega mesečnega dohodka) si ustvaril nov zaključek, ki ga nisi podprl z dokazi.
Sicer pa smo govorili koliko lahko prihrani par s povprečno plačo v petih letih po zaključku šolanja. Nekateri pa so še prej naredili zaključek, da štiričanska družina ne more kupiti stanovanja v Ljubljani niti s tremi povprečnimi plačami.

adhoc ::

12.8% od BRUTO (@1600 = ~200EUR), jaz sem pa računal iz NETO (@1050 = ~180EUR).

Kakšnimi dokazi? Potrebuješ link do povprečne neto plače v Sloveniji?

Kakšno rdečo nit, kaj bluziš. Tu pisariš folku kak naj da jurja na mesec na stran, jaz pa bom te blodnje prizemljil in pokazal, da povprečen Slovenec ne pride niti blizu temu. Bolj petini tega. In nimamo vsi privilegija živeti v mama hotelu do 30. leta starosti - niti si tega ne želimo.

Zdaj pa če nisi sposoben razumeti osnovnega seštevanja, meni se več ne da s tabo ukvarjat. Moram pa priznati, da dvomim v tvoje trditve, ker ljudje ki so tako nepismeni kot ti ponavadi niti slovenskega povprečja ne dosegajo, kaj šele presegajo za 500%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adhoc ()

Utk ::

Nikoli (več) si ne bo par s povprečno plačo zlahka kupil stanovanja v Ljubljani. Če bi cene tolk padle, bi se našlo tolk več "investitorjev". Če bi plače tolk zrastle, bi si tudi "investitorji" lahko več privoščili - dvignili najemnine, in bi tudi cene zrastle. Da se bo zgradilo tolk novih stanovanj, da bi cene padle, pa tudi ni možno, ker jih noben bedak potem več ne bi gradil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

KAVINSKY ::

Utk je izjavil:

Nikoli (več) si ne bo par s povprečno plačo zlahka kupil stanovanja v Ljubljani. Če bi cene tolk padle, bi se našlo tolk več "investitorjev". Če bi plače tolk zrastle, bi si tudi "investitorji" lahko več privoščili - dvignili najemnine, in bi tudi cene zrastle. Da se bo zgradilo tolk novih stanovanj, da bi cene padle, pa tudi ni možno, ker jih noben bedak potem več ne bi gradil.



Nova kriza, katera bo nekaj časa držala. Takrat bodo padle cene, ker ne bo denarja za nakupovanje. 4,5 leta nazaj sem v Kodeljevem gledal enosobna stanovanja, 40 kvadratov, adaptirana in opremljena po 60 jurjev.

Utk ::

Ja, krize so znane po tem, da si takrat vsak zlahka kupi stanovanje.

branimirII ::

Invictus je izjavil:

Gambino je izjavil:

Invictus je izjavil:

To so novodobni levičarji :)).

Polni socialnega čuta s polno pi*** keša, ki ga niso sami zaslužili...

Na koncu jih pa čaka službica v JS, ki jo zrihta oči...


Za svoje se poskrbi, logično, ti ne bi?

Pravzaprav niti ne...

Poskrbiš za njihovo izobrazbo, potem naj se pa znajdejo sami.

Moje zaslužke bom užival kar sam... ;)

Ok ampak najbolj pomembne stvari se ne naucis v osnovni soli, gimnaziji ali fakulteti. Zato jim vsaj to daj, ce imas izkusnje, ki pridejo prav.

KAVINSKY ::

Utk je izjavil:

Ja, krize so znane po tem, da si takrat vsak zlahka kupi stanovanje.


Zelo veliko ljudi je zgolj varčevalo med krizo in so čakali na boljšo priložnost. Ko so začele transakcije rasti je sprožilo val kupovanj, kar je dvignilo cene.

Skušam najti članek iz Financ pa ge ne najdem. So pisali ravno na to temo.

Utk ::

Je torej med krizo vec "revnih" prislo do stanovanj ali se je se bolj omastilo vec tistih z denarjem? V najboljsem primeru je bilo razmerje priblizno tako kot zdaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Ker je bila kriza, je folk začel šparat. Nič novega...

Če zraven še prišteješ banke, ki niso več dajale kreditov vsakemu bebcu, ugotoviš, da zmanjka kupcev in so šle cene dol. Nekateri pač morajo prodati nepremičnino, iz razno raznih razlogov.

Ko je EU s svojim QE začela tiskati denar in uvedla negativne obresti za hrambo keša na ECB, so banke raje dajale poceni kredite.

Na koncu je marsikateri povprečni Janez ob varčevanju v mama hotelu, nizkih cenah, in ugodnem kreditu ravno utegnil kupiti nepremičnino. Ampak teh ljudi je zdaj zmanjkalo, pa tudi Banka Slovenije je izdala priporočila, ki lahko malo zakompolicirajo podeljevanje kreditov.

Zato zdaj marsikdo, ki je pred krizo brez problemov dobil kredit, odpade kot knof od gat... Pa tudi marsikateri prodajalec, ker ima za svojo nepremičnino neurejene papirje.

Tisti, ki imajo denar, pa niso butasti, da bodo kupovali neko staro nepremičnino za ceno nove, v katero je treba zmetati še cel kup denarja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

branimirII ::

Sem se zalotil, da sem neučakan in večkrat pogledam na uro? Torej kdaj se bodo cene skršile?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: janig ()

nekikr ::

15.2.2019 med 14 in 16 uro.

Invictus ::

Če boš zamudil, bodo šle potem 50% gor...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Wrop ::

adhoc je izjavil:

12.8% od BRUTO (@1600 = ~200EUR), jaz sem pa računal iz NETO (@1050 = ~180EUR).

Kakšnimi dokazi? Potrebuješ link do povprečne neto plače v Sloveniji?

Kakšno rdečo nit, kaj bluziš. Tu pisariš folku kak naj da jurja na mesec na stran, jaz pa bom te blodnje prizemljil in pokazal, da povprečen Slovenec ne pride niti blizu temu. Bolj petini tega. In nimamo vsi privilegija živeti v mama hotelu do 30. leta starosti - niti si tega ne želimo.

Zdaj pa če nisi sposoben razumeti osnovnega seštevanja, meni se več ne da s tabo ukvarjat. Moram pa priznati, da dvomim v tvoje trditve, ker ljudje ki so tako nepismeni kot ti ponavadi niti slovenskega povprečja ne dosegajo, kaj šele presegajo za 500%.


Najprej si moraš razčistiti nekaj pojmov. Pojma bruto in neto plača sta ti menda jasna. Ostali pojmi, pa ti, kot kaže šepajo oz. jih precej mešaš in posledično delaš napačne zaključke. Kako bi rekel... znaš stehtati posamezne sestavine, ne znaš pa skuhati juhe. Zaplete se ti že pri juhi iz vode in Knorr kocke.

Dohodek ni neto plača niti bruto plača. Dohodek gospodinjstva je sestavljen iz različnih virov, ja tudi iz neto plače, so pa tudi drugi viri, ki so zajeti v dohodek gospodinjstva.
12,8 % je stopnja varčevanja razpoložljivega dohodka gospodinjstva. Povprečno gospodinjstvo pa ima število članov v višini 2,47. Gospodinjstvo z dvema članoma, torej par, pa lahko precej več prihrani kot 12,8 % razpoložljivega dohodka, kar je tudi bila tema pogovora.

Rdečo nit si izgubil, ker sem točno napisal kako in pod katerimi predpostavkami dva prihranita skupaj 1000 € na mesec. Nadpovprečno plačo dobi cca tretjina zaposlenih. Sploh pa ne vem zakaj v isti koš daješ upokojence, mladoletnike in 25-35 letnike.

Pred sposobnjostjo osnovnega seštevanja moraš vsaj poznati vsebino debatiranega in stvari postaviti v kontekst, nato pa se ukrvarjati s seštevanjem in z množenjem. Ena izmed večjih napak je ta, da si dva 25 letnika dal v povprečno gospodinjstvo in privzel, da v povprečju prihranita 12,8 % svojega bruto dohodka. Že hiter premislek, ti da misliti, da dva 25 letnika brez otrok lahko procentualno prihranita bistveno večji del svojega dohodka, kot dva 35 letnika z enim ali dvema otrokoma.

Lahko dvomiš v moje trditve kolikor hočeš. Nisem edini, ki je šel podobno skozi od 25. do 30. leta. No, eni z istimi vhodnimi parametri, pa zaradi svojih drugačnih pogledov in potreb nimajo pri 30 praktično nič prihranjenega. Eni niti pri 35. Potem se pa pri marsikomu začne iskanje zunanjega krivca za nastale težave. Dokler mu nekdo ne pokaže na 7 let starega Audija, ki ima še 30 % nove vrednosti. 20 k€ šlo za luksuz. Vsaj 10 k€ še za tako nujen drugi avto. Madvivi, Tenerifi in ostali kraji, kjer lahko takoj gre vsakič po 3 k€. Ko pri komu prišteješ še leta kadilskih navad in 50 petkovih pohodov po klubih in lokalih na leto, lahko prideš do visokih številk. Komot v vrednosti 30 % stanovanja v Ljubljani, 50 % malo ven.
Zato se pa začne dajat konkreten denar na stran pri 25. oz. pri prvi službi, ne pa, ko imaš že otroka/e.

adhoc ::

Ne rabis mene metati v ta kos, jaz imam zadeve urejene. Samo na k mi gredo vecni pametnjakovici, kot;
-jaz sem dobro prodal mojo investicijo (podedovano)
-samo sledi svojim sanjam (rojen s polno ritjo denarja)
-itd

Tvoj post se bere zelo podobno. Pozabljas omeniti predpogoje.
Potrebujemo;
-atija in mamico, ki sta pripravljena financirati tvojo rit do 30.
-osebe, ki so pripravljene ziveti kot 14 letni otroci do 30.
-dajati na stran 50% place, ki jo dosega manj kot 25% slovencev, krat dva
-po petih letih tako enostavno pridemo do...dobrega pologa za stanovanje?

P.S.: priporocam ti da si pogledas porazdeitev plac v Sloveniji, ker tebi razlika med mediano in povprecjem itak ni jasna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adhoc ()

maco-maco ::

Indeksi cen stanovanjskih nepremičnin, Slovenija, 2. četrtletje 2018
Na različnih portalih so tole objavili. Nekateri so celo malo pofilozofirali. Zmaga pa rtvslo. Sociolog Klemen Ploštajner s Fakultete za družbene vede: "Na ideološki ravni bomo ostali družba lastnikov nepremičnin, na materialni ravni pač ne"
Kaj?

Wrop ::

adhoc je izjavil:

Ne rabis mene metati v ta kos, jaz imam zadeve urejene. Samo na k mi gredo vecni pametnjakovici, kot;
-jaz sem dobro prodal mojo investicijo (podedovano)
-samo sledi svojim sanjam (rojen s polno ritjo denarja)
-itd

Tvoj post se bere zelo podobno. Pozabljas omeniti predpogoje.
Potrebujemo;
-atija in mamico, ki sta pripravljena financirati tvojo rit do 30.
-osebe, ki so pripravljene ziveti kot 14 letni otroci do 30.
-dajati na stran 50% place, ki jo dosega manj kot 25% slovencev, krat dva
-po petih letih tako enostavno pridemo do...dobrega pologa za stanovanje?

P.S.: priporocam ti da si pogledas porazdeitev plac v Sloveniji, ker tebi razlika med mediano in povprecjem itak ni jasna.


Tebe lahko mečem v koš nejevernih Tomažev. Kakšno je pa tvoje premoženjsko stanje pa ne morem vedeti.
Jaz sem svoje pogoje točno opisal. Ni bilo nobenih atijev in mamic ter podedovanih nepremičnin in premičnin. Pri 25. letih sva s punco začela praktično z nule.
Ni potrebno živeti kot 14. letni otrok, lahko pa živiš kot nekateri, ki imajo neto plačo do 700 €. Če so zmogli oni, sva lahko tudi midva, s tem, da sva razliko prihranila. 2x400 € na stran + 2xregres + božičnico + 13. plača. Pa v povprečju pride na 500 € mesečno. Povprečno ali večjo neto plačo dosega tretjina zaposlenih, tako da to ni spet tako malo. Mediana neto plač ni spet bistveno slabša, saj tudi vsi ne želijo kupiti nepremičnine v Ljubljani, posledično tudi ni potrebno prihraniti 500 €/mesec.
Sicer pa se prihranke najlažje kopiči, ko ni otrok, samo marsikateri 25. letnik na to ne pomisli. Raje se kupuje avtomobile razreda D+ ali letuje. Ko pa pride želja po lastnem stanovanju pa kar naenkrat ni nobenega kupčka denarja iz katerega bi pokril velik del kupnine. Potem pa so potrebni hudi kompromisi. Pametni starši so vizionarsko dodali še mansardo, ko so gradili svojo hiš, da pride prav potomcem, ko pri 30. letih ni denarja. Eni se zakreditirajo do penzije, da pridejo do svoje nepremičnine. Eni se pa vdajo v usodo in živijo še naprej v najemnini.

Kot sem rekel, ne rabiš me učiti kakšna je razlika med mediano in aritmetičnim povprečjem neto plače. Povedal sem tudi da dva 25-30 letnika brez otrok s povprečno plačo ne spadata ravno v povprečno gospodinjstvo. Iz stopnje varčevanja gospodinjstva (12,8 %) pa ne moreš kar tako narediti sklepa, da povprečen Slovenec prihrani 12,8 bruto plače in tako posledično zaključiti da tudi dva 25-30 letnika ne moreta prihraniti višji procent svoje plače.

juroz ::

Mene pri tvoji računici bega tole: "2xregres + božičnico + 13. plača".

Čist resno vprašam: kolk firm pa ma to v Sloveniji?

Invictus ::

O fak no, a zdaj se boš pa v to obregnil.

S punco sta se odločila o mesečni porabi, da bosta lahko prihranila.

A svojih prihodkov ne znaš ovrednotit?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

adhoc ::

Torej tvoje mnenje je, da je povprečni par, star manj kot 30 let (!), sposoben dati jurja na mesec na stran, medtem ko plačuje najemnino, položnice, in vse ostale stroške?

Ne vem kje ti živiš, ampak v Sloveniji zagotovo ne.

branimirII ::

Mah on je pac izjema in misli, da ima povprecen slovenc povprecno placo. Pazi to! Povprecen slovenc ima pod-povprecno placo! Ker tistih par procentov ultra bogatunov zelo povisa povprecje in ne odraza resnicne realnosti.

Zgodovina sprememb…

kingsix ::

adhoc je izjavil:

Torej tvoje mnenje je, da je povprečni par, star manj kot 30 let (!), sposoben dati jurja na mesec na stran, medtem ko plačuje najemnino, položnice, in vse ostale stroške?

Ne vem kje ti živiš, ampak v Sloveniji zagotovo ne.


Z mojo sva dajala na stran 1700EUR mesečno. Živela na svojem in izključno s svojimi prihodki. Prihodki so bili dokaj visoki, ampak sva tudi živela na dokaj tight budget oz. zapravljala pametno in prej razmislila, če kaj potrebujeva. Kolega medtem jokal kako ni nič prihranil, čeprav je žival doma pri starih..5 min kasneje pa pove, da na sebe ne da drugih zoknov in spodnjic kot Boss, Calvin Klein ali Hilfiger. Jaz pa mel gor gate iz H&M za 5EUR 5 komadov. On je vozil novega Golfa, jaz pa starega Renaulta na LPG... hja, kaj hočeš.
Jaz sem nato kupil nepremičnino kjer lahko gor spravim 3 otroke na keš, on pa je še vedno pri starih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

adhoc ::

kingsix je izjavil:

adhoc je izjavil:

Torej tvoje mnenje je, da je povprečni par, star manj kot 30 let (!), sposoben dati jurja na mesec na stran, medtem ko plačuje najemnino, položnice, in vse ostale stroške?

Ne vem kje ti živiš, ampak v Sloveniji zagotovo ne.


Z mojo sva dajala na stran 1700EUR mesečno. Živela na svojem in izključno s svojimi prihodki. Prihodki so bili dokaj visoki, ampak sva tudi živela na dokaj tight budget oz. zapravljala pametno in prej razmislila, če kaj potrebujeva. Kolega medtem jokal kako ni nič prihranil, čeprav je žival doma pri starih..5 min kasneje pa pove, da na sebe ne da drugih zoknov in spodnjic kot Boss, Calvin Klein ali Hilfiger. Jaz pa mel gor gate iz H&M za 5EUR 5 komadov. On je vozil novega Golfa, jaz pa starega Renaulta na LPG... hja, kaj hočeš.
Jaz sem nato kupil nepremičnino kjer lahko gor spravim 3 otroke na keš, on pa je še vedno pri starih.


1700EUR na mesec? Revez! Jaz dam 250000EUR na mesec na stran, kljub temu da si lastim si privatno letalo.

Razumes, da to ni pomembno? Pomembno je, da se zavedas, da povprecen Slovenec tega ni sposoben. In da komentarji tipa kako so vsi okrog tebe neumni, ker niso isto storili kot ti, neumni.

Dejstvo ostaja, da povprecno gospodinjstvo daje na stran 300-400EUR na mesec in to vkljucuje vecino prebivalstva, ki je starejse od 30 in imajo posledicno naceloma visjo placo zaradi delovne dobe, izkusenj, itd. Mladi temu primerno manj. V povprecju.

Meni gre sedaj dobro. Zelo dobro za slovenske razmere, nisem pa niti slucajno bogat. Ampak sem imel obdobje v zivljenju, ko sem se prezivljal z 80imi centi na dan - kljub temu da sem delal 14 urne delavnike. In ko sem poslusal nasvete kako naj dajem 200 ali vec evrov na mesec na stran mi je slo na kozlanje poleg.

Mato989 ::

Zadnjih par strani postov lepo pokaze, da pac itjevci in podobno niso primerljivi povprecju... Prihajam proti 30tim res da imam gratis stanovanje od starih mam pa tudi nasparano za garsonjero, samo jaz se za razliko od enih tu zavedam da sta mi to omogocila starsa ker sta imela oba 1500€ na mesec v solstvu in bancnistvu.... In srm lahko od minimalca na zacetku dajal vse na stran in si privoscil se nekaj lajfa...

Drugim pa ne zavidam

Teh tvojih 1700 kingsi pa super ampak saj ves da vecina tega ne more kajne?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kingsix ::

Ni point v tem.... Sem pa dal cifro sicer nalašč not, ker se mi je zdelo, da se bo vsak vpičil v to cifro.

Gre se za to, da mnogo ljudi zapravlja za totalno nepotrebne stvari, sploh pa ko živijo še doma. Ravno takrat je čas, ko lahko zajetno prihraniš za kakšno nepremičnino in si zagotoviš boljšo prihodnost.
Npr ta kolega je imel plače 1400EUR neto in njegova cca 800EUR in nista prihranila nič, čeprav sta živela pri njem doma in nista rabila plačat ene položnice. Niti ene. Prihranila pa nič. Raje nov avto, čoln (za katerega je ugotovil, da je popolnoma brezveze), Boss zokni/spodnjice, vse neke XY designer firme... Z lahkoto bi dala na stran vsaj 1500EUR mesečno, pa še vedno lepo živela. V 5 letih je to tam 90.000EUR, kar je v MB že lepo stanovanje.
Po drugi strani pa še poznam take pare, kjer niti noben ne zna kuhat in skoz jeta zunaj itd... spet pritoževanje kako ne moreta dati nič na stran.
Nekaterim so pač luksuzne stvari samoumevne in niti ne poštudirajo, da bi lahko prihranili ogromno, če to dajo vstran. Pomoje je takih cca tretjina vseh, ki jamrajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

adhoc ::

kingsix je izjavil:

Ni point v tem.... Sem pa dal cifro sicer nalašč not, ker se mi je zdelo, da se bo vsak vpičil v to cifro.

Gre se za to, da mnogo ljudi zapravlja za totalno nepotrebne stvari, sploh pa ko živijo še doma. Ravno takrat je čas, ko lahko zajetno prihraniš za kakšno nepremičnino in si zagotoviš boljšo prihodnost.
Npr ta kolega je imel plače 1400€ neto in ni prihranil nič, čeprav je živel doma in ni rabil plačat ene položnice. Niti ene. Prihranil pa nič. Raje nov avto, čoln (za katerega je ugotovil, da je popolnoma brezveze), Boss zokni/spodnjice, vse neke XY designer firme... Z lahkoto bi dal na stran vsaj 800€ mesečno, pa še vedno lepo živel. V 5 letih je to skoraj 50.000€, kar je za MB že polovica lepega stanovanja.
Po drugi strani pa še poznam take pare, kjer niti noben ne zna kuhat in skoz jeta zunaj itd... spet pritoževanje kako ne moreta dati nič na stran.
Nekaterim so pač luksuzne stvari samoumevne in niti ne poštudirajo, da bi lahko prihranili ogromno, če to dajo vstran. Pomoje je takih cca tretjina vseh, ki jamrajo.


To je res, ampak takšni so izjeme. Slovenci smo, v povprečju, zelo pridni pri šparanju.

kingsix ::

V prvotnem postu sem pozabil na njegovo žensko, k ije tudi delala =).

Ne vem če smo...Jaz sicer bolj poznam le Avstrijce in so kar šparavni.

Invictus ::

adhoc je izjavil:


To je res, ampak takšni so izjeme. Slovenci smo, v povprečju, zelo pridni pri šparanju.

Mogoče ta stari, mladina si niti denarja ne zna več zaslužiti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Seveda ne znajo, če pa jim stari plačajo vse.

adhoc ::

Ne vem če bo to držalo. Vir: https://data.worldbank.org/indicator/NY...

Seveda je odvisno od PPP, pa še drugih faktorjev, ampak za preko palca bo OK. Po tej statistiki se pozicioniramo zelo podobno kot Avstrijci.

Vsi pa poznamo kakšnega junaka, ki mu je prvi nakup v življenju Audi za 40kEUR. Se bo že naučil.

branimirII ::

Mato989 je izjavil:

Zadnjih par strani postov lepo pokaze, da pac itjevci in podobno niso primerljivi povprecju... Prihajam proti 30tim res da imam gratis stanovanje od starih mam pa tudi nasparano za garsonjero, samo jaz se za razliko od enih tu zavedam da sta mi to omogocila starsa ker sta imela oba 1500€ na mesec v solstvu in bancnistvu.... In srm lahko od minimalca na zacetku dajal vse na stran in si privoscil se nekaj lajfa...

Drugim pa ne zavidam

Teh tvojih 1700 kingsi pa super ampak saj ves da vecina tega ne more kajne?

Kaj tvoj stars bankir porece na sina kriptovalutarja?

Wrop ::

adhoc je izjavil:

Torej tvoje mnenje je, da je povprečni par, star manj kot 30 let (!), sposoben dati jurja na mesec na stran, medtem ko plačuje najemnino, položnice, in vse ostale stroške?

Ne vem kje ti živiš, ampak v Sloveniji zagotovo ne.


Jaz nisem nikjer napisal, da je povprečni par, star manj kot 30 let, sposoben dati 1000 € na stran. Napisal sem, da par 25-30 let, brez otrok, z dvema povprečnima plačama lahko da 1000 €/mesec na stran. Kljub najemnini, položnicam in ostalim stroškom.

Ko smo že pri povprečjih, tudi povprečen par ne kupuje stanovanja v Ljubljani, posledično tudi ni nujno dati 1000 €/mesec na stran. Nekaterim je dovolj že 500 €/mesec. Imaš kraje kjer so stanovanja po 1000 €/m2 in tudi manj.

Mato989 ::

kingsix je izjavil:

Ni point v tem.... Sem pa dal cifro sicer nalašč not, ker se mi je zdelo, da se bo vsak vpičil v to cifro.

Gre se za to, da mnogo ljudi zapravlja za totalno nepotrebne stvari, sploh pa ko živijo še doma. Ravno takrat je čas, ko lahko zajetno prihraniš za kakšno nepremičnino in si zagotoviš boljšo prihodnost.
Npr ta kolega je imel plače 1400EUR neto in njegova cca 800EUR in nista prihranila nič, čeprav sta živela pri njem doma in nista rabila plačat ene položnice. Niti ene. Prihranila pa nič. Raje nov avto, čoln (za katerega je ugotovil, da je popolnoma brezveze), Boss zokni/spodnjice, vse neke XY designer firme... Z lahkoto bi dala na stran vsaj 1500EUR mesečno, pa še vedno lepo živela. V 5 letih je to tam 90.000EUR, kar je v MB že lepo stanovanje.
Po drugi strani pa še poznam take pare, kjer niti noben ne zna kuhat in skoz jeta zunaj itd... spet pritoževanje kako ne moreta dati nič na stran.
Nekaterim so pač luksuzne stvari samoumevne in niti ne poštudirajo, da bi lahko prihranili ogromno, če to dajo vstran. Pomoje je takih cca tretjina vseh, ki jamrajo.


Saj je tudi marsikaj kar si ti v lajfu zapravil lahko brezveze... odvisno kdo gleda. Vaše pisanje mi daje slutit da ste vsi dosti starejši od 30 kaj šele 25 let... in da sploh ne poznate dost folka ki je ravno študirala ali vstopa na trg delovne sile...

Sam bom počasi 30... imam kar nekaj kolegov ki so 27-32... 90% jih ima NETO plačo na štajerskem in bližnji okolici nižjo od povprečne plače v SLO.... Če se prav spomnim ko smo LANI dali naše plačilke skupaj (10 komadov) smo prišli do tega da imamo skupaj povprečno plačo 880€ NETO... če bi odbili dva kjer je en doktor znanosti kemijske tehnologije drugemu pa je zrihtal šiht starš bi prišli na povprečje ki je dosti nižje, oba sta namreč imela NETO dobrega 1.000€...

No rezultat je takšen od 10:

6/10 nas živi pri starših (2 od teh gradita, 2 od teh imava flat tako ali drugače)
3/10 živijo v najemu
1/10 ima flat od staršev in not živita s punco in par mesecev starim otrokom

Noben ne hodi po Maldivih, nima čolnov, samo 2/10 sta si kdajkoli v lajfu kupila nov avto (pa še to kak Megane recimo za okol 15k, kar se meni ne zdi bogatija overall), noben ni seveda revež, večina nas je imela dobro situirane starše ki so imeli ali še imajo plače nad povprečjem v SLO... Seveda smo si izračunali da bi lahko verjetno vsak od nas prihranil morda v 10 letih, še povprečno ene 20.000€ več, če bi se odpovedali vsem izletom, dopustom, pijačam ipd...

500€ je dajal na stran samo 1 par ki zdaj gradi bajto, ampak sta stara skoraj 29 let in sta oba pri starših in ona je noseča... in gradita bajto, sta zdaj kupila zemljo. Pa dajeta že 4 leta cca. 900€ skupaj na stran... ampak centa nista dala za položnico ipd... pa ma on cca. 1050€ neto, ona pa dela kot prodajalka cca. 700€ neto.. aja pa zdaj so jima stari kupli parcelo gratis... kot poročno darilo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

adhoc ::

Wrop je izjavil:

Jaz nisem nikjer napisal, da je povprečni par, star manj kot 30 let, sposoben dati 1000 EUR na stran.

Mhm.

Wrop je izjavil:

"Point je, da se da s pravilnimi odločitvami priti do stanovanja tudi pri 30. in kupiti stanovanje v Lj za štiričlansko družino"
...
[nadaljuješ z izračunom za 1000EUR / mesec = 60kEUR v petih letih]
...

Wrop je izjavil:

"s povprečnimi ljubljanskimi plačami"


Še kakšni blaznostni umotvori izpod tvoje tipkovnice, ali boš našel nove načine kako nisi rekel tega, nisi mislil tistega, nismo razumeli ... ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: adhoc ()

Mato989 ::

Tip je celo izumil nov pojem v Slovenskem gospodarstvu...

Ljubljanska povprečna plača =) Nisem še videl te statistike.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

adhoc ::

Mato989 je izjavil:

Tip je celo izumil nov pojem v Slovenskem gospodarstvu...

Ljubljanska povprečna plača =) Nisem še videl te statistike.


Valda, če Ljubljana ima 20% višje plače, stanovanja so pa samo 300% dražja. V Ljubljani se praktično splača živeti!
««
14 / 18
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdaj se bo spet splačalo kupit nepremičnino? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17439316 (16003) kriptobog
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21059512 (41045) Mato989
»

Nakup stanovanja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30566232 (47473) Okapi

Več podobnih tem