» »

Nakup starega stanovanja

Nakup starega stanovanja

FrEaKmAn ::

Pozdravljeni

Zanimam se za nakup starejšega (leto gradnje 64) stanovanja v bloku, 4. oz. zadnje nadstropje. Gledal sem malo ostale teme (https://slo-tech.com/forum/t702293) glede stroškov obnove in bi rabil še par nasvetov. V stanovanju je še original oprema, torej na stenah tapete, original vgradne omare itd. Niti ni tako problematično, ker imam željo stanovanje prilagoditi mojim željam. Blok ima novo fasado, zamenjano streho, glede na govorite mirne sosede. Imam pa pomisleke glede težav in stroškov obnove.

Ali so kakšne nevarnosti glede starosti stanovanja? Ideja je, da bi zamenjal vso električno in vodovodno napeljavo. Ali to tukaj kakšne omejitve, ki bi jih moral vedeti? Opazil sem, da ima stanovanje 3-4 dimnike/zračnike. Od ostalih sem sličal, da znajo biti težavni ravno zaradi prenosa zvoka. Kako je s tem?

Če ima kdo kakšne izkušnje oz. predloge pri takšni obnovi bi bil zelo dobrodošel.

Magic1 ::

Težko ti bo kdo kaj konkretnega povedal. Prenovit se vedno da, a so omejitve. Pomembna je postavitev nosilnih sten in kje so odtoki, vse ostalo se da po želji prestavit.
Magic

kingsix ::

Sem bil v tem letniku bloka... Najbolj mi je šlo na K pokanje vertikale za gretje.
Tisti tik tik ob 5ih zjutraj je paral živce.

Nosilnih sten kar tako neboš mogel rušit (armiran beton, statik, velik strošek).

Navadno so v teh blokih visoki stroški rezervega sklada. Poznam tudi take, ki plačujejo 60€ za sklad.

Niso napisal kvadrature, ampak kolega, ki je obnavljal 64 kvadratov ga je stalo dobrih 20k €. To je za MB.

thramos ::

4 štuk brez lifta?

Za generalno obnovo vsega pa računaj 500 € na m?.

fujtajksel ::

Pozanimaj se kako je s statiko oz potresno varnostjo.

Invictus ::

thramos je izjavil:

4 štuk brez lifta?

Za generalno obnovo vsega pa računaj 500 € na m?.

Ne pretiravaj... Kakih 500 EUR, saj ne bo bloka na novo postavil.

Če nimaš ravno 6 levih rok, in znaš kaj sam narediti, predvsem razbiti in odpeljati (tu nategujejo na veliko), te zna priti kompletna obnova brez preseravanja tram nekje 10k.

Seveda, če boš pa najel podjetje za obnovo, pa kupi še škatlo vazelina, da ne bo preveč peklo. Ker kasirajo nenormalne cifre...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

kingsix je izjavil:


Navadno so v teh blokih visoki stroški rezervega sklada. Poznam tudi take, ki plačujejo 60€ za sklad.

To samo pomeni, da stanovalcev ni vseeno za obnovo bloka. In da se zadeve redno vzdržujejo. Sam plačujem v Kranju 1 EUR/m2.

Bolj problematična so nova stanovanja, kjer 10 let ni treba vplačevati v rezervni sklad, ko pa se pojavijo napake na zgradbi, firma, ki ima garancijo, je v stečaju ali sploh ne obstaja več, pa ni denarja za popravilo, stanovalci pa nočejo dati denarja iz svojega žepa.

Poznam primere novogradenj iz prve roke, ko povsod zamaka ob vsakem dežju, najvišji stanovalci norijo, ker imajo vlago v stanovanju, ostalim se pa jebe, ker je pač nimajo. Denarja v skladu pa ni... Zato tudi upravnik ne more nič narediti, kot npr. naročiti urgentno popravilo brez soglasja stanovalcev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

NikolormousB ::

thramos je izjavil:

4 štuk brez lifta?

Za generalno obnovo vsega pa računaj 500 € na m?.


Tole je IMHO precej visoka cena.

Ravno prenavljam stanovanje, pa nisem niti blizu tej številki, tudi, če štejem opremo zraven. Gre praktično za gut job s komplet novo opremo, prestavljanjem elektrike in vode, razbijanjem estrihov in napeljavo talnega, novimi talnimi oblogami, okni, vhodnimi vrati, nekaj malega prestavljanja sten...

Z vsem skupaj me bo na koncu pomoje prišlo 250 do 300€ na m2, s tem, da ne vgrajujem ravno najcenejših stvari. Je pa res, da se da veliko prihraniti, če se malo angažiraš pri nakupu večjih, dražjih stvari, če ne kupiš ravno na prvo žogo.

thramos ::

Invictus je izjavil:

Ne pretiravaj... Kakih 500 EUR, saj ne bo bloka na novo postavil.


Če delaš sam in svoj čas ceniš tako nizko, seveda lahko prideš ceneje skos. Če ti tast šenka še barve in ploščice, ki jih je našel v kleti pa sploh.

Za vse ostale pa je 500 € na m² realna cena celovite prenove stanovanja, ki vključuje kvalitetno opravljeno delo in materiale.

kixs ::

kingsix je izjavil:



Navadno so v teh blokih visoki stroški rezervega sklada. Poznam tudi take, ki plačujejo 60€ za sklad.




Vsaka obnova "zniza" starost bloka in s tem tudi visino placila za rezervni sklad.

Invictus ::

Ja, nekaj dela moraš opraviti tudi sam. Predvsem kar se tiče odstranjevanja starih zadev... Da v osnovi veš kako je stanovanje sploh narejeno...

Pa ne zaradi tega, ker ni ljudi, ampak ker tem firmam preprosto ne gre zaupat. V osnovi je to precej butast folk, ki dela po liniji najmanjšega odpora. Sploh v Ljubljani, kjer je dela več kot preveč, pa računajo premium cene. Tako da se še meni splača samemu delat >:D. Če hočem da je narejeno kot se spodobi...

Mene je prišla obnova 72m2 stanovanja cirka 12k. Skupaj z vso opremo in aparati. Pa sem vrgel ven tudi estrihe in zamenjal celotno elektriko in vodo ter kompletno obnovil kopalnico.

Nekaj stvari bi lahko naredil bolje, ampak me to ne bi stalo dodatnih 24k ;).

Sem imel pa srečo z zidarjem/keramičarjem (ista oseba), z električarjem in vodovodarjem, manj s pleskarjem.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Jaz imam 0 rezervnega sklada. Stavba je popolnoma obnovljena. Fasada, streha, hodniki vključno z napeljavami, komplet vodovod, odtoki, okolica.. Etc.

Seveda so v stavbi skoz vsi plačali s kešom, vključno s prejšnjim lastnikom.

V drugem stanovanju smo pa imeli rez. sklad.. Za odplačevanje kreditov, obrestna mera pa za bruhat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Invictus ::

Če ne živiš v stavbi, mlajši od 10 let, potem kršite zakon ;).

Rezervni sklad je obvezen...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Je 6 delov v stavbi =)

....
Če ima nepremičnina več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov, morajo etažni lastniki ustanoviti rezervni sklad za kritje bodočih stroškov rednega upravljanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

thramos ::

Invictus je izjavil:

Mene je prišla obnova 72m2 stanovanja cirka 12k. Skupaj z vso opremo in aparati. Pa sem vrgel ven tudi estrihe in zamenjal celotno elektriko in vodo ter kompletno obnovil kopalnico.


Heh, kvalitetna kuhinja stane 10k, ne pa celovita obnova.

Ampak ja, vsekakor se gre lahko s stroški proti ničli.

Invictus je izjavil:

Če ne živiš v stavbi, mlajši od 10 let, potem kršite zakon ;).

Rezervni sklad je obvezen...


Rekonstrukcija niža "starost" stavbe, ampak itak že vemo, da kot ponavadi pametuješ o stvareh o katerih nimaš pojma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Invictus ::

kingsix je izjavil:

Je 6 delov v stavbi =)

....
Če ima nepremičnina več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov, morajo etažni lastniki ustanoviti rezervni sklad za kritje bodočih stroškov rednega upravljanja.

Imaš srečo zaradi normalnih sostanovalcev ;).

thramos je izjavil:


Rekonstrukcija niža "starost" stavbe, ampak itak že vemo, da kot ponavadi pametuješ o stvareh o katerih nimaš pojma.

Glede na to, da sem že več kot 10 let v blokih zastopnik stanovalcev, bi rekel ne ;).

Eno je tvoje bluzenje na pamet, eno so realne situacije :P.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

kingsix ::

Sicer je pa po mojih omejenih izkušnjah (živel v 5 različnih stanovanjih pretty much iz različnih obdobij) najvi#ja kvaliteta življenja v zgradbah do tam 1936,seveds če so primerno vzdrževane ter pogojno pri novogradnjah. Tisto mezmes je pa socializem.

NikolormousB ::

thramos je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ne pretiravaj... Kakih 500 EUR, saj ne bo bloka na novo postavil.


Če delaš sam in svoj čas ceniš tako nizko, seveda lahko prideš ceneje skos. Če ti tast šenka še barve in ploščice, ki jih je našel v kleti pa sploh.

Za vse ostale pa je 500 € na m² realna cena celovite prenove stanovanja, ki vključuje kvalitetno opravljeno delo in materiale.


Jaz ne delam sam. Ne vgrajujem šenkanih ploščic in barve ampak dokaj kvalitetno robo (hrastov oljen parket dolžine 220cm, vintage ploščice v kopalnici, samostoječa kad, custom steklo do stropa za 90x120 tuš kabino, cca. 7 metrov kuhinje z osvetlitvijo v predalih in omaricah, pultom iz masivnega hrasta, velikim štedilnikom na 7 burnerjev, velik amreriški hladilnik, masivna notranja vrata, nekaj dizajnerskih luči...).

Cena gre lahko sicer v višave, če kupuješ dizajnerske zadeve, lahko pa je tudi vsaj polovico nižja. Verjetno je odvisno tudi od tega kako se lotiš zadeve. Če greš do prve firme, ki se ukvarja s tem in jim daš rok 1 mesec, da uredijo vse, potem je cena dela sigurno bistveno višja, kot, če malo izbiraš izvajalce.

gufy123 ::

Da ne bo preveč bluzenja in še kakšna uporabna informacija. Sam sem pred cca 6 leti obnavljal manjše enosobno stanovanje - slabih 30m2.
Obnova ni bila kompletna in me je stala slabih 10 000EUR, skupaj z nekaj opreme.
Na pamet, kar sem plačal, vse cene +- 100EUR:
- 800EUR komplet nova elektrika (nova napeljava, omarica z varovalkami, doze, vtičnice, ...). Edino v kopalnici ni bilo menjano. Ker nismo razbijali vseh ometov po stenah, so vodniki položeni direkt v steno, brez cevi. če se greš kompletno obnovo, je smiselno položit cevi.
- 1000EUR polaganje nekaj m2 parketa, brušenje preostalega parketa, polaganje toplega poda (vključena cena materiala)
- 1000EUR zidar, ki mi je uredil stene (eno smo ven vrgli in je bilo treba mal pozidat) in poravnal vse za električarji
- 1000EUR kuhinja iz IKEE
- 600EUR ploščice + poolaganje v kuhinji
- 300 nov štedilnik
- 400 stoli in miza
- 700 garderobna omara (lesnina)
- 1000 jogi
- 600EUR klima
- 500EUR rolete
...
...

Na koncu se kar nabere, pa nisem šel čist v kompletno obnovo, precej smo tudi sami naredili. Kje je še kopalnica, ostala bela tehnika (pralni stroj, hladilnik, tv, razne pisalne mize, ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gufy123 ()

kingsix ::

Jogi je bil drag :p

gufy123 ::

kingsix je izjavil:

Jogi je bil drag :p

Ja, je bil. Kvalitetna Slovenska postelja po naročilu 140x200. Tudi po 6 letih se odlično spi na njem. Lahko greš pa v dormeo pa daš 300€ za peno

thramos ::

Seveda so odstopanja v obe smeri. 500 € na kvadrat je okvirna številka, ki jasno odstopa glede na materiale, kvaliteto dela, velikost stanovanja ipd.

Že za nek kvaliteten masiven parket se skupna cena zlahka približa 100 € na m?, kje je še vse ostalo. Seveda pa lahko položiš laminat ali pa poceni vinil za desetino tega.

buttcrack ::

5 let nazaj kompletno renoviral flat iz 60ih, dobrih 60m2, ga slekel do konca, se pravi napeljave, stene, okna vrata, kopalnica, tlaki, knauf po stropu, kuhinja, oprema (-TV in postelja, ki sta bili še od prej) in sem zapravil dobrih 20k. Precej smo sicer naredili sami. Edina stvar, ki je ostala od predhodnika, je bila plinska peč.

Če večino butl dela narediš sam in se ne zapičiš v prvo stvar, ki jo vidiš, se da konkretno cenej pridt skozi kot 500€/m2.

thramos ::

... in nihče ni trdil, da temu ni tako.

NikolormousB ::

Že za nek kvaliteten masiven parket se skupna cena zlahka približa 100 € na m?


Jaz sem za parket z vsem materialom za polaganje (lepilo, letvice - masivni hrast, ne karton oblečen v folijo) in polaganjem plačal cca. 40€ / m2. Brušen, oljen hrast dimenzij desk 220x18cm, kar je ena večjih in posledično dražjih dimenzij. Je pa res, da bi za popolnoma enak parket lahko dal 2x toliko, če bi kupil od prvega, ki mi je poslal ponudbo.

thramos ::

Ja, in? Invictus je dal verjetno za vinil 10 € za celo dnevno.

hobbit ::

>Ali so kakšne nevarnosti glede starosti stanovanja? Ideja je, da bi zamenjal vso električno in vodovodno napeljavo. Ali to tukaj kakšne omejitve, ki bi jih moral vedeti? Opazil sem, da ima stanovanje 3-4 dimnike/zračnike. Od ostalih sem sličal, da znajo biti težavni ravno zaradi prenosa zvoka. Kako je s tem?

Točno s tem se ubadam/sem se ubadal sam. Obvezno zamenjaj el. napeljavo in vod. napeljavo. Predvsem odtočne cevi, ki gredo skozi tvoj štuk in pa vertikale(dovodi vode).

Jst sem menjal še polovico tlakov(kar nisem menjal je parket in se ga bo obnovilo)/okna/celotno kopalnico(še ve delu)/kuhinjo(v delu) + oprema(spalnica). 25kEUR ti ne uide. tko nekako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hobbit ()

NikolormousB ::

thramos je izjavil:

Ja, in? Invictus je dal verjetno za vinil 10 € za celo dnevno.


Vinil ni poceni. Težko dobiš za manj kot 20€ / m2 samo vinil, brez polaganja.

Machete ::

Invictus je dal laminat. (Nemški).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

DrSergioDJ ::

Pred 8 leti sem tudi sam obnovovil dobrih 60m2 v celoti. Precej stvari sem naredil sam (odstranjevanje tapet in beljenje vseh sten, odstranjevanje stare kopalnice v celoti skupaj s ploščicami, polaganje novega parketa, ...), a je vseeno na koncu prišla obnova nekih 20k.

Vsi zneski so cca., ker se mi ne da iti pogledati v fascikle:
1000€ nova električna napeljava
4000€ nova kopalnica (skupaj s ploščicami in vsemi elementi)
2500€ dnevna (kavč, parket, ostalo pohištvo)
800€ predsoba
1000€ nova vhodna vrata
2500€ kuhinjski aparati (hladilnik, indukcija, napa, pečica)
4000€ nova kuhinja
2200€ vsa nova okna, balkonska vrata in zastekljen balkon
1000€ spalnica
1000€ za knaufarijo in druge gradbene zadeve ter ostale malenkosti (barve, čopiči, zaščitne folije, zaščitni trakovi, ...)
...

hobbit ::

Tko nekako kot je predhodnik napisal. moja kvadratura je 76m2. razbil in pripravil sem vse sam, fotr je pomagu pri štromu, tako da tle sem plačal samo materjal. ampak tja do cca 25kEUR bo prišlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hobbit ()

thramos ::

NikolormousB je izjavil:

Vinil ni poceni. Težko dobiš za manj kot 20€ / m2 samo vinil, brez polaganja.


Itak da se dobi: https://www.hotenjka.si/pvc-vinil/pvc-v.... Pa še ceneje se da. Pa sploh ni point v tem.

NikolormousB ::

Sem na hitro skup potegnil še jaz, cene so zaokrožene na gor za buffer.

Kuhinja: 6500 (lesen del + aparati + jedilna miza)
Parket: 4000
Okna in vhodna vrata: 7000
Otroška soba (2x postelja + omare + parket): 1500
Kopalnica: 5000
Radiatorji in talno: 2000
Notranja vrata (4x): 2000
Omare za spalnico, predsobo, utility, postelja: 2000
Knauf, ometi, elektrika, beljenje, predelne stene: 4000
Razsvetljava: 1500
Dnevna: 3000

Malenkost pod 300EUR na kvadrat. Za dodatnih 200 na m2 bi se moral res zmišljevati. Seveda se da, ampak težko rečeš, da je to povprečna cena obnove.

Itak da se dobi: https://www.hotenjka.si/pvc-vinil/pvc-v.... Pa še ceneje se da. Pa sploh ni point v tem.


16,6EUR na m2 z davkom, brez lepila in polaganja. S polaganjem in letvicami verjetno malo čez 20EUR na kvadrat.

V čem pa je point?

Zgodovina sprememb…

thramos ::

NikolormousB je izjavil:

V čem pa je point?


V tem kako je vinil poceni ni.

NikolormousB je izjavil:

Seveda se da, ampak težko rečeš, da je to povprečna cena obnove.


Verjetno zato ni tega nihče rekel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Amdforce ::

Midva sva prenavljala in je obnova prisla cca 500 eur na m2. Zajema pa to tla, okna, pohistvo, elektro, voda, plin, ac, ter vse malenkosti. Seveda tudi kuhonja in kopalnica. Veliko smo naredili sami, pa lep popust sem imel na pohistvo.

Matko ::

thramos je izjavil:

Za generalno obnovo vsega pa računaj 500 EUR na m?.

@ vsem ostalim

Popolnoma realna ocena za povprečno generalno obnovo.
V primerih, da se zamenja komplet vse in ostanejo samo gole stene, bo znesek še premajhni in to brez nakupovanja butičnih izdelkov.
Seštevajte
-rušenje
-tlaki
-ogrevanje
-okna
-napeljave (vodovod, elektrika)
-kopalnica
-stene
-notranja vrata
-vhodna protivlomna vrata
-notranja oprema
...

Seštejte, odštejte lastno delo in brezplačni material in na koncu +10% nepredvidenih stroškov. To naj vam bo osnova za finačnni plan.
Sicer se zgodi, da se na začetku nepotrebno zapravlja, na koncu pa gleda na vsak cent in sklepa nemogoče kompromise.


Ampak ker eni pod obnova smatrajo samo pleskanje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matko ()

NikolormousB ::

V tem kako je vinil poceni ni.


Ne, res ne. Point je v tem, da očitno ne poznaš cen.

Verjetno zato ni tega nihče rekel.


Za generalno obnovo vsega pa računaj 500 € na m?.

Invictus ::

thramos je izjavil:

Ja, in? Invictus je dal verjetno za vinil 10 € za celo dnevno.

Očitno ti ni jasno kaj je vinil.

Mene je v delovni sobi prišel 30 EUR/m2 s polaganjem vred.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

NikolormousB je izjavil:

Seveda se da, ampak težko rečeš, da je to povprečna cena obnove.


Verjetno zato ni tega nihče rekel.


Za generalno obnovo vsega pa računaj 500 € na m?.


Dojameš razliko?

Večina se jih sicer loti po Invictusevo, malo pošalabajzi pri stvareh o katerih nima pojma in škrtari na materialih, ko se od nekje vzame nekdo, ki recimo ponudi najboljši masivni parket za drobiž, ter pol stvari naredi sama, tako da sploh ne dvomim, da je povprečje (dosti) nižje.

Dejansko pa je realna cena res generalne prenove s kvalitetnimi materiali okoli 500 € na m^2. Pri malih stanovanjih je lahko še višja, pri večjih ustrezno nižja.

Smrekar1 ::

FrEaKmAn je izjavil:

Pozdravljeni

Zanimam se za nakup starejšega (leto gradnje 64) stanovanja v bloku, 4. oz. zadnje nadstropje. Gledal sem malo ostale teme (https://slo-tech.com/forum/t702293) glede stroškov obnove in bi rabil še par nasvetov. V stanovanju je še original oprema, torej na stenah tapete, original vgradne omare itd. Niti ni tako problematično, ker imam željo stanovanje prilagoditi mojim željam. Blok ima novo fasado, zamenjano streho, glede na govorite mirne sosede. Imam pa pomisleke glede težav in stroškov obnove.

Ali so kakšne nevarnosti glede starosti stanovanja? Ideja je, da bi zamenjal vso električno in vodovodno napeljavo. Ali to tukaj kakšne omejitve, ki bi jih moral vedeti? Opazil sem, da ima stanovanje 3-4 dimnike/zračnike. Od ostalih sem sličal, da znajo biti težavni ravno zaradi prenosa zvoka. Kako je s tem?

Če ima kdo kakšne izkušnje oz. predloge pri takšni obnovi bi bil zelo dobrodošel.


Če je leto gradnje '64 je to pred novejšo protipotresno gradnjo ('71 in novejši), verjetno tudi nima ne dvigala in ne parkirišča. Moj nasvet bi bil, da poskusi za podoben denar dobiti kaj nekaj let novejšega. Fasada in streha je sicer kul, ampak to dobiš tudi kje drugje za nekaj fičnikov več.

NikolormousB ::

Dejansko pa je realna cena res generalne prenove s kvalitetnimi materiali okoli 500 € na m^2.


Realna cena je okoli pol manj. Lahko sicer zapraviš 5x toliko, če ti paše, ni pa treba.

Lahko pa napišeš kaj točno zajema teh 500€ na meter, da vidim zakaj meni real life številke kažejo čisto nekaj drugega oz. kje škrtarim.

thramos ::

Smrekar1 je izjavil:

Če je leto gradnje '64 je to pred novejšo protipotresno gradnjo ('71 in novejši), verjetno tudi nima ne dvigala in ne parkirišča.


Tako je. Drugi, strožji standardi protipotresne gradnje, ki so primerljivi z današnjimi pa so prišli po 1980.

next3steps ::

za 500 na m*m po tleh polagaš že čisto ta pravi kamen pa še ti ostane.

jero_no1 ::

thramos je izjavil:

Invictus je izjavil:

Mene je prišla obnova 72m2 stanovanja cirka 12k. Skupaj z vso opremo in aparati. Pa sem vrgel ven tudi estrihe in zamenjal celotno elektriko in vodo ter kompletno obnovil kopalnico.


Heh, kvalitetna kuhinja stane 10k, ne pa celovita obnova.


Tolk pride ogromna kuhinja v bajti, kjer se gospodinja malo preserava :) Tako da tukaj malo pretiravaš.
Ne pa v stanovanju, kjer imaš 4 aparate in 3 omarice...

Pri nas v mansardnem stanovanju je bil kvaliteten leseni del dobre 3 tisočake (po 5 letih še vse stoji kot bi bilo zmontirano 1 teden nazaj), aparati precej manj. Je pa res, da midva nisva pristaša barvnih sijočih površin, kar je verjetno kar znižalo ceno :)

nsa_ag3nt ::

Smrekar1 je izjavil:

FrEaKmAn je izjavil:

Pozdravljeni

Zanimam se za nakup starejšega (leto gradnje 64) stanovanja v bloku, 4. oz. zadnje nadstropje. Gledal sem malo ostale teme (https://slo-tech.com/forum/t702293) glede stroškov obnove in bi rabil še par nasvetov. V stanovanju je še original oprema, torej na stenah tapete, original vgradne omare itd. Niti ni tako problematično, ker imam željo stanovanje prilagoditi mojim željam. Blok ima novo fasado, zamenjano streho, glede na govorite mirne sosede. Imam pa pomisleke glede težav in stroškov obnove.

Ali so kakšne nevarnosti glede starosti stanovanja? Ideja je, da bi zamenjal vso električno in vodovodno napeljavo. Ali to tukaj kakšne omejitve, ki bi jih moral vedeti? Opazil sem, da ima stanovanje 3-4 dimnike/zračnike. Od ostalih sem sličal, da znajo biti težavni ravno zaradi prenosa zvoka. Kako je s tem?

Če ima kdo kakšne izkušnje oz. predloge pri takšni obnovi bi bil zelo dobrodošel.


Če je leto gradnje '64 je to pred novejšo protipotresno gradnjo ('71 in novejši), verjetno tudi nima ne dvigala in ne parkirišča. Moj nasvet bi bil, da poskusi za podoben denar dobiti kaj nekaj let novejšega. Fasada in streha je sicer kul, ampak to dobiš tudi kje drugje za nekaj fičnikov več.

Potres v Skopju je bil 1963, ni nova gradbena zakonodaja prišla v veljajo kot 1971 ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Okapi ::

fujtajksel je izjavil:

Pozanimaj se kako je s statiko oz potresno varnostjo.

To je pri blokih izpred 1965 problem. Leta 1964 so, po potresu v Skopju, posodobili predpise o protipotresni gradnji, vse, zgrajeno pred tem, je pa zelo vprašljivo.

Steinkauz ::

http://www.deloindom.si/enostanovanjske...
Po tem je bla sprejeta zakonodaja.
Tko da vse, kar je novejše od tega je že ok.

Jst sm prenavljal zelo podobno kot ti.
1967 blok, 3 štuk od 4ih brez dvigala.
Prenovil wc, kopalnico.
Sam zbrusil parket v spalnici in kabinetu.
Dnevne nisem prenavljal razen kavča.
Kuhinja cela nova.
Menjal tla na hodniku in kuhinji z laminata na vinil.
Oprema za spalnico sem selil iz prejšnega stanovanja. Če tega nimaš prišteješ vsaj 1500EUR.
Prav tako sm obdržal pralni stroj od prejšnega lastnika.

Večino delal sam s fotrom.
Izjema vodovodar ter keramičar.
Vodil !VSAK! račun

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Steinkauz ()

thramos ::

Okapi je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Pozanimaj se kako je s statiko oz potresno varnostjo.

To je pri blokih izpred 1965 problem. Leta 1964 so, po potresu v Skopju, posodobili predpise o protipotresni gradnji, vse, zgrajeno pred tem, je pa zelo vprašljivo.


Predpise so v Sloveniji sprejeli ravno pred potresom v Skopju, ki je nato pohitril njihovo uveljavitev po Jugoslaviji. Koliko so bili upoštevani v obdobju neposredno po uveljavitvi pa je vprašanje. Zato se ponavadi pavšalno smatra, da so po teh standardih nedvomno grajene šele stavbe po 1970.

So pa tudi te standardi imeli nekaj pomanjkljivosti, ki so jih odpravili novejši iz leta 1981.

Kakorkoli pa te standardi varujejo življenja in ne stavb, zato je pri nakupu vedno pametno razmislit tudi o zavarovanju.

genesiss ::

Pozna kdo Fondove bloke (tisti z vrtički pri plečnikovem stadionu)? Všeč mi je stanovanje, ki se prodaja v enem izmed tistih blokov, 67m2 neto, nekje 2500EUR/m2 na neto površino. Zraven je še balkon (3m2), velika klet (10m2) in shramba. Opremljeno je ok, prenovljeno z inštalacijami vred leta 2008.

Sama stavba (letnik 1938) je sicer potrebna obnove (izolacija in fasada), streha je bila obnovljena 2000, enkrat vmes tudi kanalizacija.

Pozna kdo to sosesko? Ima kdo kakšno mnenje glede smotrnosti nakupa starega stanovanja v teh blokih?

Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27152814 (28079) Matejjjjj
»

Staro neobnovljeno ali staro obnovljeno hišo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12421270 (17576) borut_p
»

Topli pod, laminat, parket, vinil? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11239970 (18937) SmotaniJanez
»

Delilnikih toplote in stroški odčitavanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17337819 (20805) Uporabnix
»

Strošek obnove stanovanja

Oddelek: Loža
148230 (7640) eko_2k4

Več podobnih tem