» »

Katera plinska kondenzacijska peč?

Katera plinska kondenzacijska peč?

hobbit ::

Živijo,

za ogravanje sanitarne vode ter stanovanja se odločam med tema dvema pečema:

- Bosch condens 5000 WT

- Buderus GB 072 24kw

Glavna razlika je, da ima prvi vgrajen 48l bojler drugi pa sproti segreva vodo. Torej pri prvem bo topla voda pritekla hitreje, kot pri drugem, ki mora vodo najprej segreti. Je pa res, da ko model od Buderusa enkrat vodo segreje, je le-te 'neomejeno'. Ne vem kako se v tem primeru obnaša model od Boscha z bojlerjem(ko zmanjka vode je zmanjka in finita?)? Cenovno je razlike cca 400EUR - Boschov model z bojlerjem je dražji.

Še kakšen predlog zakaj je en boljši od drugega in katerega bi raje vzeli ter zakaj?
  • spremenil: hobbit ()

buttcrack ::

O kakšni cifri pa je tukaj govora in kolk m2 ogrevanaja?

Bom tudi sam kmal moral menjat.

Trenutno imam tako brez bojlerja in je včasih res zoprno, ker moram za kozarec tople vode preč zlit 5 litrov hladne.

Zgodovina sprememb…

hobbit ::

ogrevalo bi se 76m2.

Bosch bi prišel 2k buderus pa 1.6k. obema dodaj se 9.5% davka.

Res ne vem kaj naj..

Ted ::

Verjetno ne rabiš dejanskih 24kw? S tem lahko ogrevaš večino slovenskih hiš. Vzami 14kw buderusa. Poraba energije za sanitarno vodo je pri buderusu verjetno nižja kot pri Boschu, je pa prisoten delay... Kaj pa alternativa v obliki (hibridne) toplotne črpalke? Cene so seveda precej višje...
Mah...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ted ()

hobbit ::

Ne vem, bolj se gre za to, da prej dobim toplo vodo. Edino, kot pravim, ne vem kaj se v primeru Bosch dogaja med recimo tuširanjem, se bojler sproti ogreva, ali ko porabiiš tistih 48l je to to in je potrem potrebno čakati, da se voda spet segreje. Pri Buderusu pač to ni težava, ker ko enkrat priteče topla voda potem ni omejitve.

ToniT ::

Voda se tudi pri peči z bojlerjem sproti segreva, tako da ni problema. Ta bojler imaš samo zato, da takoj priteče topla voda.

koyotee ::

10kw je vrh glave za tako majhno kvadraturo.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

hobbit ::

Je verjamem. Je pa res da Bosch nima švohejšega modela z vgrajenim bojlerjem.

@ToniT si prepričan? Torej želiš reči, da tudi tukaj potem tople vode ne zmanjka?

telexdell ::

Vsekakor vzemi model z vgrajenim bojlerjem. Če tega ni in se vsa voda ogreva pretočno, potem se ti bo gorilnik na peči vklopil vsakič. ko boš odprl toplo vodo. To pa je lahko tudi v primerih, ko tople vode sploh ne potrebuješ (npr. enoročna baterija ni povsem premaknjena v položaj mrzla voda).
Koliko je maksimalna moč grelca je za ogrevanje prostorov nepomemben podatek, saj se moč prilagaja (npr. od 2 kW do max) trenutnim potrebam. Za pretočno ogrevanje sanitarne vode (ko jo zmanjka v bojlerju) pa mora biti moč grelnika čim višja, da boš imel v vsakem trenutku na voljo dovolj tople vode (ti voda lepo teče iz tuša, ne pa kaplja tu pa tam kakšno kapljico).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ToniT ::

hobbit je izjavil:

Je verjamem. Je pa res da Bosch nima švohejšega modela z vgrajenim bojlerjem.

@ToniT si prepričan? Torej želiš reči, da tudi tukaj potem tople vode ne zmanjka?

Sem. Sicer ne poznam točno tega modela, vendar sem imel sam plinsko peč z malim bojlerjem (Zeuss) in ni bilo problemov s toplo vodo. (Moja žena in hčerki porabijo ogromno vroče vode za tuširanje).
Zdaj imam toplotno črpalko in tega več ne uporabljam.

hobbit ::

@telexdell, @ToniT hvala za info!

buttcrack ::

ta bojler opravlja identično funkcijo kot običajni električni, ki krasijo veliko večino slo. kopalnic oz. so skriti v omaricah na pomivalnim koritom :)

Kar sem do sedaj prebral, bom ob menjavi 100% vzel z bojlerjem, saj mi je ta 10 sekundni delaj nočna mora, zato večinoma za krajšo rabo vode sploh ne preklopim na toplo,

ToniT ::

Ta bojler ni čisto enak, kot električni. Segreje ti manjšo količino tople vode na želeno temperaturo in jo ohranja na tej temperaturi, vendar je sposoben ohranjati to temperaturo ne glede na porabo tople vode. Po domače: tople vode ne zmanjka.

Gambino ::

Poglej še od de dietrich.

Arzen28 ::

Živjo. Sam imam daikinovo plinsko kondenzacijsko peč in me zanima, kako deluje dovod zraka. Če prav razumem, dobi peč zrak iz dimnika. Danes zjutraj se za 2-3 sekunde prižgala napaka, ki opozarja na premalo zraka, a je potem normalno delala peč naprej. Tudi na splošno dela v redu brez problemov, recimo celo lansko zimo je grela brez kakršnihkoli napak.

Gambino ::

Če nisi 100% da dela peč ok potem pokliči serviserja.

ToniT ::

Dimnik je iz dveh cevi. Po zunanji prihaja zrak, po notranji pa gredo ven dimni plini. Verjetno je zamašena zunanja cev in ima premalo zraka.
Poglej izhod dimnika.

starfotr ::

buttcrack je izjavil:

ta bojler opravlja identično funkcijo kot običajni električni, ki krasijo veliko večino slo. kopalnic oz. so skriti v omaricah na pomivalnim koritom :)

Kar sem do sedaj prebral, bom ob menjavi 100% vzel z bojlerjem, saj mi je ta 10 sekundni delaj nočna mora, zato večinoma za krajšo rabo vode sploh ne preklopim na toplo,


Prihraniš plin in s tem denar :D

Arzen28 ::

ToniT je izjavil:

Dimnik je iz dveh cevi. Po zunanji prihaja zrak, po notranji pa gredo ven dimni plini. Verjetno je zamašena zunanja cev in ima premalo zraka.
Poglej izhod dimnika.

Hm, samo eno cev imamo. Možno da gre skozi to cev zrak?

ToniT ::

Imaš dve vrsti plinskih peči glede na zgorevanje: peč na prisilni vlek, ki vleče zrak od zunaj preko dimnika in peč na atmosferski vlek, ki vleče zrak iz prostora, v katerem se nahaja.
Prva ima v dimniku dve cevi, ki sta ena v drugi, druga pa ima navadni dimnik. Najboljše se to vidi tako, da je pri prvi gorilnik skrit v komori in gledaš plamen skozi steklo, pri drugi pa je plamen na "prostem".

Sheteentz ::

ToniT je izjavil:

Dimnik je iz dveh cevi. Po zunanji prihaja zrak, po notranji pa gredo ven dimni plini. Verjetno je zamašena zunanja cev in ima premalo zraka.
Poglej izhod dimnika.

En idiot question: če gre po zunanji cevi hladen zrak notri in po notranji vroč ven, se bo samo v notraji nabiral kondenz, a ne? Potemtakem je dovolj v dimnik dat eno pvc cev, ki bo služila za izhodne pline in ne dveh? Od peči do dimnika bo vseeno treba dat dvojno cev, to mi je jasno.

Na tej strani gledam cene in so te pvc cevi relativno poceni.
https://www.pilremag.si/wp-content/uplo...

BTW, a bi lahko človek uporabil bilokatere pvc cevi?

veduvedu ::


En idiot question: če gre po zunanji cevi hladen zrak notri in po notranji vroč ven, se bo samo v notraji nabiral kondenz, a ne?

ne


BTW, a bi lahko človek uporabil bilokatere pvc cevi?

Ponovno ne.
Montažo naj opravlja kvalificirana oseba.

Sheteentz ::

Ampak kondenz nastaja ob ohlajanju plinov in ne ob segrevanju. Kako naj bi se potem kondenz tvoril v zunanji cevi, če pa notri prihaja hladen zrak, ki se kvečjemu segreva?

veduvedu ::

Ker dimne cevi ne tesnijo popolnoma

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: madviper ()

jl ::

Razmišljam o menjavi stare plinske peči s kondenzacijsko. Peč poleg cca 90m2 ogreva tudi sanitarno vodo in me zanima, ali je bolje vzeti zunanji bojler (npr 120l) ali pretočno peč z vgrajenim 45l zalogovnikom? Katere znamke se kaj priporoča (tisti, ki se ogrevate na plin), gledam predvsem Viessmann ali Bosch (trenutno imam staro Bosch Junkers)? Tisti, ki ste bili v podobni situaciji, koliko je prišla investicija poleg peči, glede na to, da je potrebno predelati dimniški sistem (predvidevam, da se v obstoječega vgradi plastična cev za dovod zraka?

MadMen ::

Energetika Ljubljana ponuja od 3300€ all inclusive. Za Petrol pa nevem, ker mi po mailu niso hoteli povedati cene... Glede znamk, preveri tudi italjanske, ki imajo kar razširjeno servisno mrežo.

Arzen28 ::

Mi smo vzeli Daikin, dala sva 1800. Je pa pretočna, več ne rabiva. Greje pa sanitarno vodo plus talno gretje. Boš pa tu čakal par sekund na toplo vodo, pri bojlerju ne. Pa preveri na ekoskladu, lahko dobiš nekaj denarja nazaj, odvisno iz katere občine si.

borut_p ::

jl je izjavil:

Razmišljam o menjavi stare plinske peči s kondenzacijsko. Peč poleg cca 90m2 ogreva tudi sanitarno vodo in me zanima, ali je bolje vzeti zunanji bojler (npr 120l) ali pretočno peč z vgrajenim 45l zalogovnikom? Katere znamke se kaj priporoča (tisti, ki se ogrevate na plin), gledam predvsem Viessmann ali Bosch (trenutno imam staro Bosch Junkers)? Tisti, ki ste bili v podobni situaciji, koliko je prišla investicija poleg peči, glede na to, da je potrebno predelati dimniški sistem (predvidevam, da se v obstoječega vgradi plastična cev za dovod zraka?


Jaz pretocne ne vzamem vec. Mogoce je 45l sicer zadosti, jaz mislim da imam samo 10l. Ko greje radiatoje, traja kar nekaj casa da tus dobi toplo vodo. Zdaj sem na novem projektu, raje plinsko pec z dodatnim integriranim bojlerjem 180l pa da je mir.

jl ::

Ravno to je dilema, ali so te nove pretočne peči kaj boljše, npr za Viessmann Vitodens 222 sem nekje prebral, da je integriran 46 l bojler ekvivalenten 150 l ločenemu boljerju. Ne vem kako stvar deluje, če nekdo npr v kuhinji odpre toplo vodo medtem ko se drugi tušira.
Gledam malo na Energetika Ljubljana in imajo komercialne popuste, če razumem, v tem primeru ne moreš koristiti Eko sklada (npr 1.000 EUR popusta ob zamenjavi dotrajanega kotla na zemeljski plin z novim). Če je kdo kaj preverjal in ima kakšno podobno ponudbo, ali so ti paketi menjave kotla pri ponudnikih cenovno primerljivi kot če se vzame nekega obrtnika?

Ganon ::

Jaz imam tole:

https://shop.habit.si/stenski-kondenzac...

Je pretočna, skrbi za ogrevanje sanitarne vode in talno gretje po celotnem stanovanju. Kot so že drugi omenili, topla voda ni na voljo takoj, kot je to v navadi pri bojlerju. Jaz sem se na to navadil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

jl ::

Še ena stvar, ali ni bila subvencija EKO sklada do 2000 eur in ne več kot 50% investicije, sedaj pa gledam in piše pod "Plinski kondenzacijski kotli: Subvencija":
Za posamezen ukrep je možno pridobiti nepovratna sredstva, kredit ali pa kombinacijo obojega, in sicer nepovratna sredstva v višini do 20 %,...
Ali so z novim letom subvencijo spremenili in sedaj znaša le 20%?
In še ena stvar, v primeru da se vzame zunanji boljer, ali se tu lahko uporablja navaden električni bojler, katerega se priklopi na peč, ali gre za posebne bojlerje?

wajdujc ::

Kupuješ kondenzacijsko peč in resno razmišljaš o ločenem električnem boilerju? Izmeri malo koliko vode teče iz glave tuša v minuti, koliko v pomivalniku v kuhinji, poračunaj kakšno moč rabiš da ne boš obtičal v hladni vodi po 10 minutni prhi (po 46 litrih vrele vode notranjega zalogovnika!).
Oziroma, vzemi katerokoli 25 kilowatno peč z notranjim zalogovnikom (če boš računal boš razumel zakaj je večina teh peči 25 kilowatnih, predvsem pri modelih brez zalogovnika) in lepo se ogrevaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: wajdujc ()

;-) ::

Pri meni je pec ki je sproti segrevala dostavla skoraj isti cas toplo vodo do pipe kot bojler, mogoce sekundo kasneje-ne omembe vredno. Takrat je slo za riello nek klump italianski ki po 10letih se vedno super opravlja svoje delo.

jl ::

Hiter izračun, za 50 l vode, da se segreje iz 10C na 50C je potrebno pri 25kW cca 6 minut. Glede na to, da se tuširaš s ~ 40C, bi moralo to zadostovati... Kaj pa je glede proizvajalcev, če bom vprašal obrtnika bo itak vsak hvalil tisto kar prodaja? Viessmann, De Dietrich, Bosch, Buderus, morda Vaillant?

OK.d ::

Odsvetujem Weissmann peč, po še ne 4 letih odletela elektronika za krmiljenje.
Strošek 350€ in je to baje kar normalna-pogosta napaka, drugače imamo model Vitodens 111.
LPOK.d

ThinkPad ::

Takrat je slo za riello nek klump italianski ki po 10letih se vedno super opravlja svoje delo.

Mimogrede, tile so (ne vem če še) delali plinske peči mnogih "priznanih" znamk...

MadMen ::

Arzen28 je izjavil:

Mi smo vzeli Daikin, dala sva 1800. Je pa pretočna, več ne rabiva. Greje pa sanitarno vodo plus talno gretje. Boš pa tu čakal par sekund na toplo vodo, pri bojlerju ne. Pa preveri na ekoskladu, lahko dobiš nekaj denarja nazaj, odvisno iz katere občine si.

1800 je bila plinska peč, ali tudi montaža, pregled dimnikarja , projekt za dimnik in sam dimnik?

laguna1 ::

Pozdravljeni

Zanima me če je sedaj Junkers postal Bosch?
Imam 16 let staro kondenzacijsko plinsko peč Junkers cerasmart (http://www.ths.si/UserFiles/File/Junker... z zunanjim 118 litrskim bojlerjem. Nekako gledam za bosch climate 3000 (https://www.bosch-climate.si/stranicapr... pa me zanima kateri model je primeren za zunanji bojler recimo 118 litrski (ne za pretočno pripravo sanitarne vode). Nekako gledam za 22 oz. 24 kw peč, a ne vem, katera je prava za zunanji bojler (ZSB ali ZWB), prav tako pa me zanima, ali je pri tej peči možna zamenjava brez "večjih" posegov na obstoječo inštalacijo (cevi, dimnik). Lep pozdrav.

Ganon ::

Povezavi ti ne delujeta. Vidim, da tudi moja zgoraj ne. :|

laguna1 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: laguna1 ()

Arzen28 ::

jl je izjavil:

Ravno to je dilema, ali so te nove pretočne peči kaj boljše, npr za Viessmann Vitodens 222 sem nekje prebral, da je integriran 46 l bojler ekvivalenten 150 l ločenemu boljerju. Ne vem kako stvar deluje, če nekdo npr v kuhinji odpre toplo vodo medtem ko se drugi tušira.
Gledam malo na Energetika Ljubljana in imajo komercialne popuste, če razumem, v tem primeru ne moreš koristiti Eko sklada (npr 1.000 EUR popusta ob zamenjavi dotrajanega kotla na zemeljski plin z novim). Če je kdo kaj preverjal in ima kakšno podobno ponudbo, ali so ti paketi menjave kotla pri ponudnikih cenovno primerljivi kot če se vzame nekega obrtnika?

Jaz imam 24kw pretočno brez bojlerja. Na mesec ponucava v povprečju 4,5m3 vode. Če se jaz tuširam, pa moja odpre vodo recimo v kuhinji, skoraj takoj dobi vročo vodo (tiste nekaj mlačne vode pride, ki je bila že v cevi, ker peč že tako ali tako dela. Elektrike plačujeva cca 20-24EUR na mesec. Resda sva kupila 2 leti nazaj vso belo tehniko, kjer nama je bilo pomembno, da je tudi varčna. Torej, pomivalec, pralni stroj, peč, indukcijska, ter plinska kondenzacijska. Številke sem ti povedal, sicer ti ne morem pokazati (dokazati), da je poraba vode tolikšna, ker plačujemo na osebo, ker na žalost v našem bloku ni števcev v vseh stanovanjih. Midva sva ga dala, ko sva obnovila komplet stanovanje v letu 2017. V dobrih 24 mesecih sva porabila 108m3 vode, za elektriko sem ti že povedal kakšen je račun, za plin pa je šlo v letu 2019 1129 kwh, kar je preveč a je vzrok za to slaba izolacija, ki jo bomo rešili letos poleti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Arzen28 ()

jl ::

Trenutno imam staro pretocno pec in kar me moti, da se vedno vklopi, ko odpres vodo. Zaradi tega bi vzel ali zunanji bojler, se bolj pa se nagibam k integriranemu bojlerju (40-50l).

Arzen28 ::

Ok, to je pa drugo.

jl ::

Ne najdem kakšnih podrobnih informacij kaj gledati pri moči peči, če prav razumem je dosti pomembna predvsem minimalna moč plinske peči, ki naj bi bila čim manjša, da lahko konstantno peč gori in ne prihaja do stalnih vklopov/izklopov. Predvidevam, da je s tem povezan tudi modulacijski koeficient - razmerje med max in min močjo peči. Lahko kdo, ki bolj pozna stvari, obrazloži, na kaj biti pozoren pri izbiri peči? Glede na to, da je pomembna minimalna moč (moč, da pokriva toplotne izgume stavbe) me zanima, kako izračunati ta podatem (vsaj približno) glede na kvadraturo in izolacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jl ()

Arzen28 ::

Tu boš težko našel takega majstra, idi raje v podsvojostreho forum. Itak se da marsikaj naštimat v sami peči.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Crknila mi je plinska peč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7413169 (2085) mason6
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029181 (15891) energetik
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017686 (5055) letmein
»

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Oddelek: Loža
3611638 (8401) gorjanc
»

Plinski kondenzacijski kotel_glasnost in nastavitve

Oddelek: Loža
1812746 (12495) Dr.S

Več podobnih tem